PDA

View Full Version : Χριστούγεννα στο Βερολίνο



Anritsu
14/12/2008, 19:11
24 με 28 Δεκεμβρίου θα πεταχτώ Βερολίνο με παρέα . Είναι λίγες οι μέρες αλλά από το καθόλου καλύτερα είναι .Σίγουρα μία μέρα θα τη φάω στην Δρέσδη οπότε 2 μέρες θα μείνουνε γεμάτες για Βερολίνο . Θα μείνω στο ανατολικό Βερολίνο και συγκεκριμένα εδώ (http://www.globetrotterhostel.de/hostel_en/backpacker_berlin.html) , ένα hostel που σύστησε φίλος που πηγαίνει συχνά . Ξέρω πως κάποιοι έχετε πάει . Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να μου προτείνετε κάποια μέρη που πρέπει οπωσδήποτε να πάω .Καταλαβαίνω ότι το Βερολίνο είναι τεράστιο και λίγα πράγματα θα προλάβω να δω άλλα θα προσπαθήσω να εκμεταλλευτώ το φως της ημέρας στο έπακρο. Θα κινούμαι με δημοσία συγκοινωνία και κατά προτίμηση με underground οπότε αξιοθέατα με δύσκολη πρόσβαση απορρίπτονται αναγκαστικά .

Ευχαριστώ προκαταβολικά ... και καλά Χριστούγεννα

effieee
14/12/2008, 20:30
Το Βερολίνο είναι σούπερ! Τέλεια πόλη!
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις έναν οδηγό Lonely Planet για την πόλη

http://shop.lonelyplanet.com/Primary/Product/Destination_Guides/City_Guides/Europe/PRD_PRD_1561/Berlin+City+Guide.jsp?bmUID=1229282447438


Στα βιβλιοπωλεία Παπασωτηρίου θα βρεις σίγουρα, κι αν δεν εχεις στην περιοχή σου,τους παίρνεις
τηλ και στο στέλνουν. papasotiriou.gr

Αυτοί οι οδηγοί είναι σούπερ. Σου προτείνουν να ανακαλύψεις τον προορισμό σου ανάλογα με
τα ενδιaφεροντά σου. Απίστευτες περιγραφές και όλα ρεαλιστικά στην αξιολόγησή τους.

Είναι πολύ λεπτομερείς αλλά καθόλου βαρετοί. Και φαντάσου σου λένε π.χ. που θα πας, πόσο θα πληρώσεις τον καφέ σου, τι να προσέξεις, τι να φας, που να το φας, τι να δεις, πληροφορίες για αξιοθέατα και άλλα πολλά! Αξίζει τον κόπο να τον πάρεις. Θα σε βοηθήσει να εκμεταλυτείς το χρόνο σου εκεί στο 100% χωρίς να ψάχνεσαι.

Anyway, αν σε ενδιαφέρει κάτι συγκεκριμένο και θες να ρωτήσεις, και μπορώ να βοηθήσω
feel free to ask me!

Όπως και να έχει Καλό ταξίδι!!! Να περάσεις τέλεια!!!

'Οσο για την πρόσβαση στα αξιοθεάτα. Εύκολα και γρήγορα.. Υπάρχει ένα λεωφορείο, νομίζω το 200 δεν θυμάμαι καλά, το οποίο τα παίρνει με τη σειρά. κατεβαίνεις, χαζεύεις και καθε πέντε λεπτά περνάει ένα λεωφορέιο με το συγκεκριμένο νούμερο που σε πηγαίνει στο επόμενο αξιοθέατο. Κατεβαίινεις και ξανασυνεχίζεις. Τα βλέπεις όοοολα σε μία μέρα. Αξίζει!

madtank
15/12/2008, 10:55
Μετά την Αθήνα - δεν θέλω κρααα - είναι η ομορφότερη πόλη της Ευρώπης.

Εάν το επιτρέπουν οι καιρικές συνθήκες περπάτησε όσο μπορείς ή νοίκιασε ποδήλατο..:cool:

Εάν χαθείς απλά φώναξε " Κανένας Έλληνας ρεεεεε" θα σου απαντήσουν πολλοί.

Καλά να περάσεις....