PDA

View Full Version : Ένα @#$#^& στα όρθια ...



catmaster
15/12/2008, 16:42
Κονιόρδος με την Africa σταματάω για τσιγάρα στο περίπτερο ... σβήνω ... πάω να βάλω μπροστά ...

@@!!! :sick: :sick:


αφού την έσπρωξα βρίζοντας την Honda με τα "άσπαστα" εργαλεία για κάνα χιλιόμετρο έφτασα σπίτι (γλίτωσα το έμφραγμα πάλι καλά )


γέμισα μπαταρία με το φορτιστή (στεγνή ήταν )

κατεβαίνω με το πολύμετρο να μετρήσω τις φίσες του ανορθωτή (τρέμοντας μη μπλέξω με πηνία ... )

ποιες φίσες ;;; :eyepop:


150321

catmaster
15/12/2008, 16:42
:cry: :cry: :cry:


150322

catmaster
15/12/2008, 16:44
επειδή είμαι τσίπης είπα μπας και γλιτώσω τον ανορθωτή ...


καλάι , μούφες και μπαμ ... :ninja:


150323

catmaster
15/12/2008, 16:45
Ρελαντί (μπαταρία γεμάτη είπαμε) φώτα αναμμένα ...


150324

catmaster
15/12/2008, 16:48
:sick: :sick: :sick: $^%^&%#$#* λάθος φωτό η προηγούμενη ...


5000 σαλ φώτα αναμμένα είπαμε!! (γιατί τόσο λίγο ;;; )

(κάτω από 14 δίνει στις ψηλές ;; ):dizzy:


150326

catmaster
15/12/2008, 16:49
ρελαντί φώτα σβηστά ... :dizzy:


150327

catmaster
15/12/2008, 16:51
τέλος .. μεγάλη η χάρη τους ...


(τρέχω να προλάβω τις μπύρες κρύες σε γιάφκα γνωστού τομαριού ... άμα κάνει μπαμ στο δρόμο έκανε... :eyepop: )


:ninja:


150328

sakisvolos
15/12/2008, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
:sick: :sick: :sick: $^%^&%#$#* λάθος φωτό η προηγούμενη ...


5000 σαλ φώτα αναμμένα είπαμε!! (γιατί τόσο λίγο ;;; )

(κάτω από 14 δίνει στις ψηλές ;; ):dizzy:

Καλησπέρα!

Αυτό που μετράς στο ρελαντί με φώτα 14,6 V και στις 5000 σαλ 13,8 V μάλλον για τους
ανορθωτές της Honda είναι ''φυσιολογικό''!
Το ίδιο ακριβώς κάνει ένα hornet 600 ενός φίλου μου το ίδιο κάνει και το δικό ένα FMX από καινούργιο!
Αρα μάλλον τον ανορθωτή τον γλίτωσες! Εσύ καλού κακού έχε τον σε επιτήρηση για λίγο καιρό
ποτέ δεν ξέρεις!:winka:

marulis
15/12/2008, 18:06
Προσοχή, το μήνυμα δεν πρέπει να θεωρηθεί γνώση της περίπτωση αλλά λογική βάση γενικών γνώσεων.

Ο ανορθωτής κάνει δυο δουλειές
Μετατρέπει το εναλλασσόμενο σε ας πούμε συνεχές και με ρυθμίζει την μέγιστη τιμή της τάσης ως κάποιο όριο. Ανεβάζοντας τις στροφές του κινητήρα αυξάνετε και το παραγόμενο ρεύμα. Εκεί αναλαμβάνει ο ανορθωτής μέσο ενός θυριστορ ( παίζει να είπα μλκια τώρα αλλά νομίζω έτσι το λένε ) να εκτρέπει το επιπλέον ρεύμα (την τάση εννοώ ) έτσι φαίνεται να υπάρχει μια πτώση στο πολυμετρο. Αυτό ως προς το παράδοξο τις πτώσης.
Ως προς αν είναι λίγο, μάλλον παραπάνω θα ήταν πρόβλημα. Τα 14 V σχεδόν είναι η σωστή έξοδος. Αν είχε παραπάνω θα είχες πρόβλημα σε όλο το υπόλοιπο ηλ. κύκλωμα της μηχανής

:wave2:

powerphot
15/12/2008, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
:sick: :sick: :sick: $^%^&%#$#* λάθος φωτό η προηγούμενη ...


5000 σαλ φώτα αναμμένα είπαμε!! (γιατί τόσο λίγο ;;; )

(κάτω από 14 δίνει στις ψηλές ;; ):dizzy:




Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
5000 σαλ φώτα αναμμένα (γιατί τόσο λίγο ;;; )
Άκης, μάλλον πας για ανορθωτή.
Είναι κλασικό σύμπτωμα καμένου στις χαμηλές να δείχνει "πολλά"
και στις υψηλές το αντίθετο.:wave2:
"Edit"
http://www.sxelectronics.gr/sx3g.htm

sakisvolos
15/12/2008, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Άκης, μάλλον πας για ανορθωτή.
Είναι κλασικό σύμπτωμα καμένου στις χαμηλές να δείχνει "λίγα"
και στις υψηλές το αντίθετο.:wave2:


Μα του κάνει το εντελώς αντίθετο δίνει πολλά στις χαμηλές και λιγότερα στις υψηλές!:confused:

powerphot
15/12/2008, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Μα του κάνει το εντελώς αντίθετο δίνει πολλά στις χαμηλές και λιγότερα στις υψηλές!:confused:
ΝΑι σορρυ το διόρθωσα:wave2:

sakisvolos
15/12/2008, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ετσι κάνουν τα σωστά japan λίγο πριν αποχαιρετήσουν τον μάταιο τουτο κόσμο...:sad:

:eyepop: :eyepop: Λες ε;;;;;;; :eyepop: :eyepop:

Μπααααααααα! 'Ετσι κάνει το δικό μου από καινούργιο και το Hornet που ανέφερα δεν κάνω πλάκα
και τουλάχιστον αυτά τα δυο μηχανάκια δεν παρουσίασαν πρόβλημα με τη μπαταρία ως τώρα!

:wave2: :wave2: :wave2:

Υ.Γ. Ο ανορθωτής του Hornet είναι της Ducati Energia και δουλεύει!!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

sakisvolos
15/12/2008, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
ΝΑι σορρυ το διόρθωσα:wave2:

Νταξ μωρέ και πάλι δεν έγινε τίποτα! :beer: :beer:

byron
15/12/2008, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Υ.Γ. Ο ανορθωτής του Hornet είναι της Ducati Energia και δουλεύει!!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Δεν βγάζεις άκρη μάγκα μου. Στο srx που άλλαξα 4-5 ανορθωτές, βρήκα την υγειά μου με έναν που έγραφε Honda Co. :lol: :bawl:

sakisvolos
15/12/2008, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν βγάζεις άκρη μάγκα μου. Στο srx που άλλαξα 4-5 ανορθωτές, βρήκα την υγειά μου με έναν που έγραφε Honda Co. :lol: :bawl:

Απόλυτα σωστός!
Όλα τα χρόνια στη δουλεία μου έχω διαπιστώσει ότι τα ηλεκτρονικά μπορεί να σε τρελάνουν!:winka:

catmaster
15/12/2008, 23:53
Πάντως πήγε - γύρισε και δεν έσκασε ... αναμείνατε αύριο που θα κοτσάρω ένα βολτόμετρο (θα βάλω και φωτό ...)

(θα μπει και ο Λασπάνθρωπας να μας δώσει τα φώτα του και να ξυρίσει το ποστ ):D


Αχεμ ...

...Βύρωνα (μίλησαν και τα PrAprilia για ανορθωτές ) :a22:

..και λοιποί κακεντρεχείς λασπολόγοι .... μια χαρά πάει η μπετονιέρ .... η Africa ήθελα να πω .. :D


τομάρια ... που όταν η Honda έφτιαχνε μηχανές άλλοι που τώρα το παίζουν μάγκες δεν έβγαζαν ούτε εκδρομή μέχρι τη Χασιά για παϊδάκια λέμε ...




(αλλά δεν τη πας σπρωχτή με τίποτα στην ανηφόρα τη καριόλα ... )

byron
16/12/2008, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
...Βύρωνα (μίλησαν και τα PrAprilia για ανορθωτές ) :a22:

(αλλά δεν τη πας σπρωχτή με τίποτα στην ανηφόρα τη καριόλα ... )

Tα πραπρίλια εχουν θέμα ανορθωτή στο Capo, που guess what......, είναι ο ίδιος japan ανορθωτής που φοράει και το africa :lol: :lol:

(δοκίμασες να την αμολήσεις σε κατηφόρα να δεις ωραίο ήχο που κάνει?) :look:

catmaster
16/12/2008, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Tα πραπρίλια εχουν θέμα ανορθωτή στο Capo, που guess what......, είναι ο ίδιος japan ανορθωτής που φοράει και το africa :lol: :lol:




καλά αυτοί οι μαλάκες οι Ιταλοί δεν έχουν μάθει τόσα χρόνια ότι δεν παίρνεις ανορθωτή από γιαπωνέζο ;;
:lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

(δοκίμασες να την αμολήσεις σε κατηφόρα να δεις ωραίο ήχο που κάνει?) :look:

:evil: :smokin:


(άμα μου ξανακάνει νίλα την έχω στη σέντρα .... )

naxiotis
16/12/2008, 07:40
μπορείς αν θέλεις να μην έχεις πρόβλημα με την φύσσα να την αλλάξεις και να βάλεις μία κεραμική
έτσι δεν πρόκειται ποτέ να σου λειώσει

το έχω κάνει εδώ και ένα χρόνο και ησύχασα:wave2:

Lio
16/12/2008, 10:54
Αυτή η συμπεριφορά του ανορθωτή είναι φυσιολογική, μάλλον επειδή η μπαταρία είναι φορτισμένη. Θεωρητικά αν η μπαταρία είναι άδεια η τάση πρέπει να είναι μεγαλύτερη (όμως κάτω απο 15V).
Ο ανορθωτής εκτός των άλλων, ρυθμίζει και το ρεύμα φόρτισης, δίνοντας περισσότερο σε μια άδεια και λιγότερο (ως καθόλου) σε μια πλήρως φορτισμένη μπαταριά.
Αυτή η φίσα με τα τρία καλώδια είναι η (τριφασική) έξοδος της γεννήτριας. Κάποια κακή επαφή δημιούργησε αντίσταση και πτώση τάσης* σε εκείνο το σημείο, με αποτέλεσμα να ζεσταθεί και να λειώσει. Αφου αποκαταστάθηκε η σωστή επαφή των καλώδιων δεν πρεπει να υπάρχει άλλο πρόβλημα.

*Αν υποθέσουμε οτι η πτώση τάσης στη φίσα ήταν 5V και το ρεύμα που περνούσε 10A, τότε η κατανάλωση ισχύος πάνω στη φίσα θα ήταν 50W, υπερ αρκετή για να κάνει τη ζημιά....

reinmeister
16/12/2008, 13:51
εγω θα εκανα πρωτα ενα τσεκ στην μπαταρια...(εκτος φορτισης για τουλαχιστον 4-5 ωρες αν "κραταει" 12,7-12,8 volts...

ενωσε και τα καλωδια με μια κεραμικη κλεμιτσα οπως ειπε ο παλληκαρης απο πανω και εισαι κομπλες...

παντως ο γενικος κανονας λεει οτι αν ,υπο πληρες φορτιο, ο ανορθωτης στελνει 1 volt παραπανω στην μπαταρια απο την ταση της οτι ειμαστε κομπλε...

ευχομαι να εμην χαλασε η ανορθωση σου...:rotflmao:

OldMan
16/12/2008, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παντως ο γενικος κανονας λεει οτι αν ,υπο πληρες φορτιο, ο ανορθωτης στελνει 1 volt παραπανω στην μπαταρια απο την ταση της οτι ειμαστε κομπλε...
Ορκωτέ, ΔΕΝ αρκεί μόνο ένα volt υπέρταση για να φορτίσει μια μπαταρία duty-cycle !!
(τα 12.8 + 1 Volts είναι καλά για φόρτιση διαρκείας - trickle ή floating - αλλά όχι για "ταχεία" φόρτιση)

Θέλει τουλάχιστον 2 Volts για να δώσει αρκετό ρεύμα ώστε να γίνει μια στοιχειώδης φόρτιση - της κακιά ώρας μεν, αλλά να μπορεί να "βγάλει" 2-3 μιζιές ακόμη ... :wave2: