PDA

View Full Version : Ανακατασκευή του μηχανισμού των Αντικυθήρων



Εχετλαίος
16/12/2008, 11:00
Ανακατασκευή του μηχανισμού των Αντικυθήρων

http://www.newscientist.com/article/mg20026861.600-archimedes-and-the-2000yearold-computer--.html

Καλή η προσπάθεια.
Πέρασε ( πέρασε; ) "στα ψιλά" εδώ...

p@nos
16/12/2008, 12:30
τι να πω...

κριμα να ασχολουντε με αυτα Αγγλοι και εμεις να τα εχουμε γραμμενα στα παλια μας τα παπουτσια


δεν αξιζουμε να λεγομαστε απογονοι εκεινου του λαμπρου πολιτισμου, τουλαχιστον καποιοι αλλοι μπορουν να εκτιμησουν την αξια του

εμεις επενδυουμε στα μπουζουκια και στα SUV πλεον:sad:



και φυσικα αξιοι συγχαρητηρια σε αυτους που ασχοληθηκαν...

bar-code
16/12/2008, 12:45
Υπαρχει μια εκθεση σχετικα με το μηχανισμο των αντικυθηρων και των τελευταιων ανακαλυψεων επ'αυτου στη Πλακα,Λυσιου 11 αν θυμαμαι καλα,στο κεντρο Ιωνικου πολιτισμου η καπως ετσι.Εγω πηγα πριν κανα 2 βδομαδες και οσα ειδα ηταν πολυ ενδιαφεροντα και εντυπωσιακα!Να πατε...

stefanos
16/12/2008, 13:04
http://www.antikythera-mechanism.gr/el/project/overview

byron
16/12/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τι να πω...

κριμα να ασχολουντε με αυτα Αγγλοι και εμεις να τα εχουμε γραμμενα στα παλια μας τα παπουτσια



Δεν ασχολούνται μόνο οι Αγγλοι με αυτό. Πρόσφατα έγινε κάποιο συνέδριο στην Αθήνα σχετικά με τα νέα ευρήματα και τον τρόπο λειτουργίας του μηχανισμού. Αν θυμάμαι καλά οι Αγγλοι προσέφεραν έναν ειδικό τομογράφο που επέτρεψε να "δουν" στο εσωτερικό του.
Τα εντυπωσιακά ευρήματα σχετικά με τις άγνωστες λειτουργίες του μηχανισμού (υπολογισμός των αθλητικών και όχι μόνο εορτών) παρουσιάστηκε σε αρκετά έντυπα πριν 3-4 μήνες. :wave2:

VANDA
16/12/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Τα εντυπωσιακά ευρήματα σχετικά με τις άγνωστες λειτουργίες του μηχανισμού (υπολογισμός των αθλητικών και όχι μόνο εορτών) παρουσιάστηκε σε αρκετά έντυπα πριν 3-4 μήνες. :wave2:

Και σε εκπομπή της ΕΤ3.

p@nos
16/12/2008, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν ασχολούνται μόνο οι Αγγλοι με αυτό. Πρόσφατα έγινε κάποιο συνέδριο στην Αθήνα σχετικά με τα νέα ευρήματα και τον τρόπο λειτουργίας του μηχανισμού. Αν θυμάμαι καλά οι Αγγλοι προσέφεραν έναν ειδικό τομογράφο που επέτρεψε να "δουν" στο εσωτερικό του.
Τα εντυπωσιακά ευρήματα σχετικά με τις άγνωστες λειτουργίες του μηχανισμού (υπολογισμός των αθλητικών και όχι μόνο εορτών) παρουσιάστηκε σε αρκετά έντυπα πριν 3-4 μήνες. :wave2:


με τον καλο λογο στο στομα ειμαι συνεχως απ'οτι φαινεται:lol:

red_monster
16/12/2008, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τι να πω...

κριμα να ασχολουντε με αυτα Αγγλοι και εμεις να τα εχουμε γραμμενα στα παλια μας τα παπουτσια


δεν αξιζουμε να λεγομαστε απογονοι εκεινου του λαμπρου πολιτισμου, τουλαχιστον καποιοι αλλοι μπορουν να εκτιμησουν την αξια του

εμεις επενδυουμε στα μπουζουκια και στα SUV πλεον:sad:



και φυσικα αξιοι συγχαρητηρια σε αυτους που ασχοληθηκαν...


Καλός ο μηχανισμός αλλά , τι έχουν τα μπουζούκια?
Όλοι τα βρίζουμε και όλοι εκει είμαστε

p@nos
16/12/2008, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
Καλός ο μηχανισμός αλλά , τι έχουν τα μπουζούκια?
Όλοι τα βρίζουμε και όλοι εκει είμαστε


προσωπικα δε προκειτε ΠΟΤΕ να με βρεις σε μπουζουκια ή κλαμπ...

:smilea:

golis
16/12/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
Υπαρχει μια εκθεση σχετικα με το μηχανισμο των αντικυθηρων και των τελευταιων ανακαλυψεων επ'αυτου στη Πλακα,Λυσιου 11 αν θυμαμαι καλα,στο κεντρο Ιωνικου πολιτισμου η καπως ετσι.Εγω πηγα πριν κανα 2 βδομαδες και οσα ειδα ηταν πολυ ενδιαφεροντα και εντυπωσιακα!Να πατε...

Έχω πάει εκεί και εγώ και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.Λιτή και περιεκτική.
Υπάρχουν μεγάλες επεξηγηματικές φωτογραφίες,
αντίγραφα του μηχανισμού,η ιστορία του και ενα video που περιγράφει τις προσπάθειες ανάγνωσης των "οδηγιών" που υπάρχουν σκαλισμένες στις επιφάνειες του.
Να πάτε,είναι free και αξίζει. :wave2:

golis
16/12/2008, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αν θυμάμαι καλά οι Αγγλοι προσέφεραν έναν ειδικό τομογράφο που επέτρεψε να "δουν" στο εσωτερικό του.

Για 2κύλινδρος καλά θυμάσαι. :D

Το video στην έκθεση ασχολείται και με τον τομογράφο,ο οποίος ζύγισε περίπου 5 τόννους και
μεταφέρθηκε απ την Αγγλία στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο για να πραγματοποιηθεί η έρευνα.

byron
16/12/2008, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Για 2κύλινδρος καλά θυμάσαι. :D

Το video στην έκθεση ασχολείται και με τον τομογράφο,ο οποίος ζύγισε περίπου 5 τόννους και
μεταφέρθηκε απ την Αγγλία στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο για να πραγματοποιηθεί η έρευνα.


:a013:

mats8282
16/12/2008, 14:57
Μα γιατι δεν εχουμε εναν τομογραφο και εμεις εδω;

Ποσο ειπαμε οτι ειναι το ποσοστο του ΑΕΠ για ερευνα;;;;;;


ΠΟΟΟΟΣΟΟΟΟ;;;;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:sad:

SpeakeasyBlues
16/12/2008, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από FARMAKOPIOS
Υπαρχει μια εκθεση σχετικα με το μηχανισμο των αντικυθηρων και των τελευταιων ανακαλυψεων επ'αυτου στη Πλακα,Λυσιου 11 αν θυμαμαι καλα,στο κεντρο Ιωνικου πολιτισμου η καπως ετσι.Εγω πηγα πριν κανα 2 βδομαδες και οσα ειδα ηταν πολυ ενδιαφεροντα και εντυπωσιακα!Να πατε...


Βαλε και κανα λινκ, τζαμπα ειναι...
http://www.ionic.gr/imerologio

SpeakeasyBlues
16/12/2008, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ανακατασκευή του μηχανισμού των Αντικυθήρων

http://www.newscientist.com/article/mg20026861.600-archimedes-and-the-2000yearold-computer--.html

Καλή η προσπάθεια.
Πέρασε ( πέρασε; ) "στα ψιλά" εδώ...

Παντα ποιοτικος, θα ελεγα μαλιστα "ο απο μηχανης φιλοσοφος" :wave2: