PDA

View Full Version : Θα παρακαλουσα....



menos
16/12/2008, 23:44
αν γινοταν λογω των ημερων που ερχονται να μην ασχολουμαστε με θεματα οπως:

Την θλιβερη πλεον και χαραγμενη στην σκεψη μας απωλεια ενος 16χρονου

Τι κανουν οι Τουρκοι και τι κανουν οι Αλβανοι

Πλησιαζουν ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ, αν αυτο σημαινει κατι για μερικους

Ειναι αναγκη Χριστουγεννα να υπαρχουν τετοιες εντασεις ;

Καλυτερο το εχω να ασχοληθω με το τι θα ηθελα απο τον Αγιο Bill, παρα να αντικρυζω θεματα που μονο χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα δεν θυμιζουν

Δε λεω, καλο να ασχολουμαστε και να ανησυχουμε για σοβαρα θεματα, αλλα εχουμε 11 μηνες μπροστα μας να το κανουμε

Ειναι Χριστουγεννα, ας φερθουμε αναλογα
:a05: :a05: :a05:

Daemon
16/12/2008, 23:51
Ειρωνικα το λες? Ελπιζω..

Μου θυμισε εναν εμπορα που ελεγε να σταματησουν οι διαδηλωσεις, καταληψεις κτλ να πουλησουν κι'αυτοι κατι και μετα να τα ξαναξεκινησουν, μετα της γιορτες ομως.. Η τον Κακλαμανη που το μονο που τον μαρανε ειναι το δενδρο του.. :sick:

fantacid
16/12/2008, 23:51
λες να σκεφτονται ετσι κ οι αποροι??

:sad: :sad: :sad: :sad:

road spirit
16/12/2008, 23:54
να δω και αυτό το θρεντ να γίνεται αντιπαράθεση

:mad: :mad: :mad:

menos
16/12/2008, 23:57
Ποσο δυσκολο ειναι πια να σωπασουμε για 2 εβδομαδες χωρις να ανοιξουμε την μπουκα μας να βρισουμε πολιτικα και ρατσιστικα θεματα και να την ανοιξουμε με ενα πιο ευχαριστο θεμα

Δλδ δεν μπορειτε να κρατηθειτε 2 εβδομαδες;

Κανεις δεν σας ειπε να σωπασετε, απλα, παρτε και μια Χριστουγεννιατικη ανασα :)

Band(age)it
17/12/2008, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Κανεις δεν σας ειπε να σωπασετε, απλα, παρτε και μια Χριστουγεννιατικη ανασα :)

Καταστημα στην Ερμου διατηρεις αρχηγε ? :sad:

nic mor
17/12/2008, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Ειρωνικα το λες? Ελπιζω..

Μου θυμισε εναν εμπορα που ελεγε να σταματησουν οι διαδηλωσεις, καταληψεις κτλ να πουλησουν κι'αυτοι κατι και μετα να τα ξαναξεκινησουν, μετα της γιορτες ομως.. Η τον Κακλαμανη που το μονο που τον μαρανε ειναι το δενδρο του.. :sick:


+100000000000
:mad: :mad: :mad:

menos
17/12/2008, 00:36
:a022:

Road67
17/12/2008, 00:38
Ok. Ας το γράψουμε στα @@ μας λοιπόν το παιδί που πέθανε έτσι; Και δεν πειράζει που αυτό που δικαιούται πολύ περισσότερο από εμάς τους μαντράχαλους να κάνει Χριστούγεννα, δε θα κάνει; Όλα καλα λοιπόν. Έτσι;; Αν δε σ' αρέσει ένα θέμα μην το βλέπεις. Δε μπορεί θα υπάρχουν στη ζωή σου πράγματα που δε θα εθελοτυφλείς!

Band(age)it
17/12/2008, 00:42
Τωρα τι του χαλας την X-mas ατμοσφαιρα ρε του ανθρωπου ?
Με τι θες να ασχοληθουμε ρε μενος ? Με τις νεες προσφορες του Golden Hall ?
Ανοιξε εσυ καμια ευχαριστη συζητηση αμα βρεις θεμα...

trumpet
17/12/2008, 00:53
Δυστυχώς, υπάρχουν και κάποιοι φέτος (και δεν είναι λίγοι) που δεν θα κάνουν Χριστούγεννα

Βλέπε όσους δεν έχουν να φάνε,
όσους δεν έχουν δουλειά,

όσους χάσανε το σπίτι τους και το όχημά τους από τις τράπεζες λόγω αδυναμίας αποπληρωμής,

όσους χάσανε ένα παιδί,

όσους θα περάσουνε τις άγιες μέρες με καμένα τα πρόσωπα από τα χημικά και σπασμένα τα κεφάλια από τα γκλόμπ με τα οποία οπλίζει αυτή η κοινωνία και το σύστημα τους επίδοξους φονιάδες μας,

όσους ξυλοκοπήθηκαν άδικα και πέρασαν -ή καλύτερα περνάνε ακόμη- ώρες και μέρες προφυλακισμένοι στα κρατητήρια της ασφάλειας επειδή θέλησαν να διεκδηκήσουν αυτό για το οποίο οι πατεράδες και οι παππούδες τους χύσανε αίμα και πικρό δάκρυ,

όσους δεν έχουν να δώσουν 10 ευρώ στα εγγόνια τους και δεν έχουν λεφτά να πάρουν φάρμακα,

όσους έχασαν την περιουσία τους από τα Βατοπέδια,

όσους δεν έχουν λεφτά για να πληρώσουν τα βιβλία για τη σχολή τους και η εξεταστική-λαιμητόμος έρχεται

κλπ κλπ κλπ


Ακόμη και τα Χριστούγεννα είναι μια εμπορευματοποιημένη κοινωνική δημιουργία και, θλίβομαι πραγματικά, σήμερα άκουσα-είδα στις ειδήσεις το εξής αμίμητο "άμα δεν ψωνίσουμε πως θα καταλάβουμε ότι ήρθαν Χριστούγεννα" και το βάζουν οι αλήτες να το ακούσουμε γιατί? για να μας προκαλέσουν?? Σέβομαι το ότι κάποιοι μπορεί να πιστεύουν ή να αναζητούν μια ησυχία, μια ανάπαυση αυτές τις ημέρες, αλλά από μικρούς μας έμαθαν να σκεφτόμαστε αυτές τις μέρες και αυτούς που "δεν θα κάνουνε Χριστούγεννα"...

Μόνο που φέτος όλοι αυτοί είναι πιο κοντά μας από ποτέ.
Μόνο που φέτος σε όλους αυτούς είμαστε κάπου μέσα κι εμείς...
Μόνο που φέτος η σταγόνα ξεχείλισε το ποτήρι, και κάποιοι κάνουν πως δεν το βλέπουνε (μιλώ για τον απλό κόσμο) περιμένοντας μάλλον και τα χειρότερα. Δεν αργούν.
Όταν η παιδεία ενός λαού είναι η παιδεία που τον θέλει να είναι "αμνός".. όταν τον θέλει να ακολουθεί πιστά, να μάθει να μην διαμαρτύρεται, όταν τον θέλει υπόδουλο των φόβων του και τον τρομοκρατεί με κάθε ευκαιρία, όταν του στερεί τη γνώση και δικαίωμά του στον διάλογο, τότε είναι που αυτό που λέμε "εξέλιξη" πάει περίπατο...Εξέλιξη ίσον διάλογος. Διάλογος με την κοινωνία, διάλογος με τον διπλανό μου. Και για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, διάλογος ίσον επίσης και ελευθερία και δικαιοσύνη, άρα, ο διάλογος γίνεται μεταξύ ίσων-επί ίσοις όροις.
Δεν διαλέγομαι-συζητώ με την κυβέρνηση, με τον εργοδότη μου, με τον καθηγητή μου. Εκεί μόνο απαιτώ. Και το μόνο που απαιτώ ουσιαστικά, είναι άσκηση και κατοχύρωση του δικαιώματός μου να υπάρχω. Και για να υπάρχω εγώ πρέπει να υπάρχεις κι εσύ. Και θα κλείσω με ένα στιχάκι του Τάσου Λειβαδίτη τον οποίον υπεραγαπώ..

"Αν δεν πεθαίνουμε ο ένας για τον άλλον είμαστε κιόλας νεκροί..."

menos
17/12/2008, 01:02
Δεν θα μπω στο παιχνιδι των αντιπαραθεσεων, οσο κι αν μερικοι εχουν τη διαθεση:rolleyes:

Το θρεντ το ξεκινησα για να μπορεσουμε να δουμε και κατι πιο θετικα και οχι να παιξω το παιχνιδι των πολιτικοποιημενων media

Ας σκεφτουμε λιγο τους ανθρωπους που περιτριγυριζουν την δικη μας οικογενεια και το πως θα τους μεταφερουμε την αγαπη μας, παρα να αναμασαμε την πικρα των ημερων που περασαν

Δηλαδη αν καθε χριστουγεννα ενας μπατσος σκοτωνει εναν ανηλικο, πρεπει ολη η Ελλαδα να τα βαφει μαυρα;

Οσοι θελουν να αναμασουν παλιες ειδησεις ας το κανουν αλλου

Καλα Χριστουγεννα ειπα, και πεταχτηκατε να με φατε

Ο Κυριος να σας ευλογει :)

trumpet
17/12/2008, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Δεν θα μπω στο παιχνιδι των αντιπαραθεσεων, οσο κι αν μερικοι εχουν τη διαθεση:rolleyes:

Το θρεντ το ξεκινησα για να μπορεσουμε να δουμε και κατι πιο θετικα και οχι να παιξω το παιχνιδι των πολιτικοποιημενων media

Ας σκεφτουμε λιγο τους ανθρωπους που περιτριγυριζουν την δικη μας οικογενεια και το πως θα τους μεταφερουμε την αγαπη μας, παρα να αναμασαμε την πικρα των ημερων που περασαν

Δηλαδη αν καθε χριστουγεννα ενας μπατσος σκοτωνει εναν ανηλικο, πρεπει ολη η Ελλαδα να τα βαφει μαυρα;

Οσοι θελουν να αναμασουν παλιες ειδησεις ας το κανουν αλλου

Καλα Χριστουγεννα ειπα, και πεταχτηκατε να με φατε

Ο Κυριος να σας ευλογει :)


Δεν υπάρχει αντιπαράθεση, υπάρχει συζήτηση και έκθεση απόψεων. Μόνο.

Αν κάθε Χριστούγεννα ένας μπάτσος σκοτώνει έναν άνθρωπο αυτή η ελλάδα και ο λαός της θα είναι για κλάματα.
Όσα είπα φίλε είναι μέσα από την καρδιά μου και χωρίς καμία πρόθεση πρόκλησης της κίνησής σου. Αυτά που έχω δει αυτές τις μέρες προσπαθώ να τα ξεχάσω για να μη γίνω ψυχοπαθής. Αυτά τα Χριστούγεννα οφείλουμε να "προστατέψουμε τα επόμενα Χριστούγεννα". Αν αυτό για σένα σημαίνει κατι κυριολεκτικό στο εύχομαι. Για μένα είναι απολύτως μεταφορικό μιας και δεν πιστεύω στον Αη Βασίλη. Και πραγματικά, τα παιδιά μου αύριο θα ήθελα να είναι περήφανα και να παίρνουν χαρά από εμένα καταλαβαίνοντας πως οι αγώνες που πρέπει να κάνουν οι άνθρωποι είναι για τους ίδιους, τους διπλανούς τους, τα παιδιά τους και τους γύρω τους.

:winka:

menos
17/12/2008, 01:39
Δεν αναφερομουν σε εσενα φιλε trumpet

Η γνωμη σου ηταν πολυ καλη ακομη και αν δεν συμφωνω πληρως

Παρολ'αυτα ειναι σεβαστη γιατι κρατας ενα σωστο χαρακτηρα και δεν επιτιθεσαι για να κανεις τον ξυπνιο μηπως και καταφερεις να παρεις καποιο τιτλο "Ο Μαγκας του moto gr"

Εφοσον κραταμε καποια μετρα και σεβομαστε την γνωμη του αλλου (οσο μαλακια και αν ειναι) κραταμε μια ισσοροπια, τωρα αν καποιοι θελουν να το παιξουν Χρυσαυγιτες και να βγαλουν το πολιτικο τους αχτι εδω μεσα, τι να πω

Και ο Ιησους Χριστος απο την πολιτικη αλλων εποχων και αλλων κανονισμων καρφωθηκε!!!

Δεν ακουσα ομως να το αναφερει κανεις, Μαλλον γιατι το 16χρονο εχει μεγαλυτερη απηχηση απο τον θανατο και την ανασταση του Θεανθρωπου

Δεν ριχνω σταχτη στα ματια κανενος, απλα επισημανω οτι οπως υπαρχει το μισος και η απογνωση θα επρεπε να υπαρχει και το αντιθετο του για να διατηρει την ισσοροπια μεσα μας

Ειπα πως δεν θελω να αρχισω αντιπαραθεση, λιγο Χριστουγεννιατικο πνευμα ζητησα

Ζητω συγνωμη αν προσβαλα/εθιξα, Δεν ειχα αυτο το σκοπο :sad:

Morton
17/12/2008, 01:40
Όλες οι μέρες ίδιες είναι. Το μόνο που αλλάζει είναι η ακριβής ώρα ανατολής και δύσης του ήλιου.

Αν υπάρχουν κάποιες μέρες που αισθανόμαστε "καλύτεροι" άνθρωποι μάλλον κακό παρά καλό είναι.

menos
17/12/2008, 01:49
Χαλαρωσε νεαρε:a15:

Band(age)it
17/12/2008, 01:53
Μμμ... :a56:

catmaster
17/12/2008, 02:07
Όλοι μας έχουμε προβλήματα και σκοτούρες άλλοι μικρότερες και άλλοι μεγαλύτερες ....

Ο καθένας έχει την γνώμη του και την άποψή του και είναι σεβαστή μέχρι το σημείο που το ζήτημα αρχίζει και παίρνει άσχημη τροπή και λέγονται βαριές κουβέντες ...


Θα παρακαλούσα προσωπικοί χαρακτηρισμοί να λείπουν - αν συνεχιστεί έτσι το θέμα θα καταλήξει στην τάφρο .




:wave2:

miketzif
17/12/2008, 02:08
φίλτατε menos

πληροφοριακά ο Χριστός Γεννήθηκε Άνοιξη, η 25 Δεκεμβρίου ως ημερα γέννησης του Χριστού (τα σημερινά Χριστούγενα ) ορίστηκε από τους πρώτους χριστιανούς δίοτι έκεινη την ημερομηνία υπήρχε η γιορτή αλλής Θρησκείας και δη η γιορτή του Ήλιου (αν ενθυμούμε καλά).
Πολλές Χριστιανικές γιορτές τις γιορτάζουμε σε ημερομηνίες που υπήρχαν γιορτές άλλων θργσκειών.

Φαντάζομαι να καταλαβαίνεις που το πάω ...........και σε περίπτωση που δεν καταλαβαίνεις αναφέρομαι για τις σκοπιμότητες που υπάρχουν στα πράγματα πέρα από αυτά που βγαίνουν προς τα έξω και στην προκειμένη περίπττωση για την σκοπιμότητα που εξυπηρετούν τα Χριστούγενα σήμερα που είναι να κονομίσουν οι εκκλησίες τα εμπορικά τα νυχτερινά μαγαζιά με διπλές τιμες κ.ο.κ (αυτά τα ολίγα για τούτες τις "ΑΓΙΕΣ ΜΕΡΕΣ".)


Τώρα όταν σκοτώνεται ένας αθώος άνθρωπος και δή ένα παιδί
τώρα που η κοινωνία όλη βράζει και είναι επίτέλους έτοιμη να εκραγεί και να διεκδικήσει ο κόσμος αυτά που του στερούν τόσα χρόνια

εσύ ζητάς να στρουθοκαμηλίζουμε, τι να πώ απλά με αφήνει άφωνο.

και για να σου μιλήσω στο "πνεύμα" των ημερών που προσπαθείς τόσο πολυ να διαφυλάξεις
θα σου πώ μόνο το εξής:

ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΧΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. ΑΓΑΠΗ ΟΜΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΝΑΓΚΗ.

που την απόψη σου έμμεσα μας προρεπεις να κάνουμε αδιαφορόντας για όλα και όλους γύρω μας


φιλικά και καλά Χριστούγενα


:wave2:

johnpan
17/12/2008, 02:16
Ο Θεός μαζί σου φίλε, άλλωστε όπως είπε και ο Κούγιας ήταν θέλημα Θεού να σκοτωθεί το παιδάκι.

Μικρή διακοπή για δολοφονία και αμέσως μετά πάλι μαζί για x-mas lifestyle

Εγώ πάντως Χριστούγεννα θα κάνω στο δρόμο στις πορείες και θα περάσω και καλύτερα.

Αντε γεια που θα παρακαλούσες κιόλας, τυφλέ θρησκόληπτε για να μη βαρύνω τους χαρακτηρισμούς.

menos
17/12/2008, 02:25
Miketzif εχεις δικιο σε πολλα και σ'ευχαριστω που μου εδειξες αμεσα το λαθος μου:(

Γνωριζω αρκετα καλα την γεννηση του Ιησου Χριστου, αλλα να διακυρηξω γιατι εχει επιλεγει η 25 Δεκεμβριου, εδω δεν ειναι ο καταλληλος χωρος

Σε καμμια απολυτως περιπτωση δεν θελησα να δωσω την εικονα, του "whatever με το 16χρονο" κυριως μετα απο τοσα που εχουν γινει και τις διαστασεις που εχει παρει

Αν εδωσα τετοια εικονα ζητω ταπεινα συγνωμη

Το μονο που ζητησα ηταν να μπουμε και λιγο στο πνευμα των ημερων, ακομη και αν ειναι συμφερεντολογικο για τον καθε καταστηματαρχη ιδιαιτερα με τον τροπο που πασχιζει η οικονομια παγκοσμιως

Ακομη και τυποποιημενα χριστουγεννα μας φερνουν ενα πιο ευχαριστο αερα, που σιγουρα χρειαζομαστε, αν το χασουμε κι'αυτο, τι μας μενει;

Ποτε δεν ημουν ιδιαιτερα καλος να μεταφερω αυτα που σκεφτομαι γραπτως

και παλι συγνωμη αν εθιξα:wave2:

sek
17/12/2008, 03:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Δυστυχώς, υπάρχουν και κάποιοι φέτος (και δεν είναι λίγοι) που δεν θα κάνουν Χριστούγεννα

Βλέπε όσους δεν έχουν να φάνε,
όσους δεν έχουν δουλειά,

όσους χάσανε το σπίτι τους και το όχημά τους από τις τράπεζες λόγω αδυναμίας αποπληρωμής,

όσους χάσανε ένα παιδί,

όσους θα περάσουνε τις άγιες μέρες με καμένα τα πρόσωπα από τα χημικά και σπασμένα τα κεφάλια από τα γκλόμπ με τα οποία οπλίζει αυτή η κοινωνία και το σύστημα τους επίδοξους φονιάδες μας,

όσους ξυλοκοπήθηκαν άδικα και πέρασαν -ή καλύτερα περνάνε ακόμη- ώρες και μέρες προφυλακισμένοι στα κρατητήρια της ασφάλειας επειδή θέλησαν να διεκδηκήσουν αυτό για το οποίο οι πατεράδες και οι παππούδες τους χύσανε αίμα και πικρό δάκρυ,

όσους δεν έχουν να δώσουν 10 ευρώ στα εγγόνια τους και δεν έχουν λεφτά να πάρουν φάρμακα,

όσους έχασαν την περιουσία τους από τα Βατοπέδια,

όσους δεν έχουν λεφτά για να πληρώσουν τα βιβλία για τη σχολή τους και η εξεταστική-λαιμητόμος έρχεται

κλπ κλπ κλπ


Ακόμη και τα Χριστούγεννα είναι μια εμπορευματοποιημένη κοινωνική δημιουργία και, θλίβομαι πραγματικά, σήμερα άκουσα-είδα στις ειδήσεις το εξής αμίμητο "άμα δεν ψωνίσουμε πως θα καταλάβουμε ότι ήρθαν Χριστούγεννα" και το βάζουν οι αλήτες να το ακούσουμε γιατί? για να μας προκαλέσουν?? Σέβομαι το ότι κάποιοι μπορεί να πιστεύουν ή να αναζητούν μια ησυχία, μια ανάπαυση αυτές τις ημέρες, αλλά από μικρούς μας έμαθαν να σκεφτόμαστε αυτές τις μέρες και αυτούς που "δεν θα κάνουνε Χριστούγεννα"...

Μόνο που φέτος όλοι αυτοί είναι πιο κοντά μας από ποτέ.
Μόνο που φέτος σε όλους αυτούς είμαστε κάπου μέσα κι εμείς...
Μόνο που φέτος η σταγόνα ξεχείλισε το ποτήρι, και κάποιοι κάνουν πως δεν το βλέπουνε (μιλώ για τον απλό κόσμο) περιμένοντας μάλλον και τα χειρότερα. Δεν αργούν.
Όταν η παιδεία ενός λαού είναι η παιδεία που τον θέλει να είναι "αμνός".. όταν τον θέλει να ακολουθεί πιστά, να μάθει να μην διαμαρτύρεται, όταν τον θέλει υπόδουλο των φόβων του και τον τρομοκρατεί με κάθε ευκαιρία, όταν του στερεί τη γνώση και δικαίωμά του στον διάλογο, τότε είναι που αυτό που λέμε "εξέλιξη" πάει περίπατο...Εξέλιξη ίσον διάλογος. Διάλογος με την κοινωνία, διάλογος με τον διπλανό μου. Και για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, διάλογος ίσον επίσης και ελευθερία και δικαιοσύνη, άρα, ο διάλογος γίνεται μεταξύ ίσων-επί ίσοις όροις.
Δεν διαλέγομαι-συζητώ με την κυβέρνηση, με τον εργοδότη μου, με τον καθηγητή μου. Εκεί μόνο απαιτώ. Και το μόνο που απαιτώ ουσιαστικά, είναι άσκηση και κατοχύρωση του δικαιώματός μου να υπάρχω. Και για να υπάρχω εγώ πρέπει να υπάρχεις κι εσύ. Και θα κλείσω με ένα στιχάκι του Τάσου Λειβαδίτη τον οποίον υπεραγαπώ..

"Αν δεν πεθαίνουμε ο ένας για τον άλλον είμαστε κιόλας νεκροί..."

Τα είπες όλα


:beer:

SVX
17/12/2008, 05:56
θα θελα να εκφερω την αποψη μου...αλλα εγω σπουδαιοτερα πραγματα να κανω...(παρακολουθω τους αλλους και τα ορια των...)

:a34: :a014: :winka:

the who
17/12/2008, 08:16
Θα παρακαλουσα επισης να μην ασχολουμαστε με τα εξης ανατριχιαστικα και εναντια στο πνευμα των Χριστουγεννων:
Ανεργια
Δοσεις δανειων
Φτωχεια
Trafficing
Πορνεια στους δρομους επι 24ωρου βασεως
Κλοπες,τσαντιες και συναφη
Επαιτες (ιδιαιτερη προσοχη στους γεροντες που ζητιανευουν)
Πασης φυσεως μονες
Διαδηλωσεις
Νεους που κατι φωναζουν ολοι μαζι αλλα δεν μπορω να μετακινησω τον καναπε και να τους ακουσω(παιζουν και τα καλλαντα δυνατα)
Ολα τα παραπανω αφορουν τους πραγματικους χριστιανους ορθοδοξους και αναφερονται τοσο στην παλαια οσο και στην καινη διαθηκη.
:wave2:

notakos600
17/12/2008, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Θα παρακαλουσα επισης να μην ασχολουμαστε με τα εξης ανατριχιαστικα και εναντια στο πνευμα των Χριστουγεννων:
Ανεργια
Δοσεις δανειων
Φτωχεια
Trafficing
Πορνεια στους δρομους επι 24ωρου βασεως
Κλοπες,τσαντιες και συναφη
Επαιτες (ιδιαιτερη προσοχη στους γεροντες που ζητιανευουν)
Πασης φυσεως μονες
Διαδηλωσεις
Νεους που κατι φωναζουν ολοι μαζι αλλα δεν μπορω να μετακινησω τον καναπε και να τους ακουσω(παιζουν και τα καλλαντα δυνατα)
Ολα τα παραπανω αφορουν τους πραγματικους χριστιανους ορθοδοξους και αναφερονται τοσο στην παλαια οσο και στην καινη διαθηκη.
:wave2:


+10000

Δυστυχώς μας έκαναν ρεαλιστές ακόμη και στα όνειρά μας και εμείς νομίζουμε πως κρύβοντας το κεφάλι μας στην άμμο θα κρυφτούμε και από την πραγματικότητα.

el_hymador
17/12/2008, 08:24
Δηλαδη ρε σεις...



Τι ζωδιο ειναι τελικα ο Χρηστος;

SnakeMJK
17/12/2008, 08:45
Δηλαδή εσείς πιστεύετε ότι θα γίνει κάτι με το να συνεχιστούν οι "αγώνες" και οι διαδηλώσεις κλπ;; Γιατί κάτι μου λέει ότι σε 3 μήνες θα τα χουμε ξεχάσει όλα, όπως ξεχάσαμε οτιδήποτε θλιβερό και σοβαρό έγινε στην χώρα μας τα τελευταία Χ χρόνια (όπου Χ αγγίζει το άπειρο), και θα έχουμε αντιπαραθέσεις για άλλα θέματα και κάπως έτσι θα συνεχιστεί η δουλειά...

Λες και ξέρουν τα 15χρονα που βγαίνουν στον δρόμο πως είναι να ψάχνεις για δουλειά και να τα βγάζεις πέρα. Πως παιδιά 15 χρονών "γέμισαν με οργή" απ τη πολιτεία, όπως έλεγαν χθες στον Λαζόπουλο, ποτέ δεν το κατάλαβα.

ggs
17/12/2008, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Δηλαδή εσείς πιστεύετε ότι θα γίνει κάτι με το να συνεχιστούν οι "αγώνες" και οι διαδηλώσεις κλπ;;

NAI...

Γιατί κάτι μου λέει ότι σε 3 μήνες θα τα χουμε ξεχάσει όλα, όπως ξεχάσαμε οτιδήποτε θλιβερό και σοβαρό έγινε στην χώρα μας τα τελευταία Χ χρόνια (όπου Χ αγγίζει το άπειρο)[/QUOTE]

ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙ ...ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ...

Λες και ξέρουν τα 15χρονα που βγαίνουν στον δρόμο πως είναι να ψάχνεις για δουλειά και να τα βγάζεις πέρα. Πως παιδιά 15 χρονών "γέμισαν με οργή" απ τη πολιτεία, όπως έλεγαν χθες στον Λαζόπουλο, ποτέ δεν το κατάλαβα. [/QUOTE]

Να μην σε στεναχωρήσω ,αλλά από εσένα φαίνεται να καταλαβαίνουν περισσότερα τα 15 χρονα…

the who
17/12/2008, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Δηλαδή εσείς πιστεύετε ότι θα γίνει κάτι με το να συνεχιστούν οι "αγώνες" και οι διαδηλώσεις κλπ;; Γιατί κάτι μου λέει ότι σε 3 μήνες θα τα χουμε ξεχάσει όλα, όπως ξεχάσαμε οτιδήποτε θλιβερό και σοβαρό έγινε στην χώρα μας τα τελευταία Χ χρόνια (όπου Χ αγγίζει το άπειρο), και θα έχουμε αντιπαραθέσεις για άλλα θέματα και κάπως έτσι θα συνεχιστεί η δουλειά...

Λες και ξέρουν τα 15χρονα που βγαίνουν στον δρόμο πως είναι να ψάχνεις για δουλειά και να τα βγάζεις πέρα. Πως παιδιά 15 χρονών "γέμισαν με οργή" απ τη πολιτεία, όπως έλεγαν χθες στον Λαζόπουλο, ποτέ δεν το κατάλαβα.

Ηδη κατι γινεται.Μαλλον πολλα θα ελεγα.Ειδες τις αντιδρασεις του κοσμου στα ΜΑΤ?Την εισβολη με το πανω στην ΕΡΤ?Το γενικοτερο κλιμα που δημιουργειται?
Τα 15χρονα βλεπουν μπροστα.Παλευουν τωρα για ενα καλυτερο αυριο.Τι να κανουν δλδ,να κατσουν στ αυγα τους μεχρι να ερθει η ωρα να μπουνε στην παραγωγη?Αν ειχαμε κανει αυτα που επρεπε ολοι εμεις οι μεγαλυτεροι ,ισως σημερα τα 15χρονα να μην σκοτωνονταν απο καθε ψυχοπαθη που οπλοφορει.
Υ.Γ
Προσωπικα δεν θα ξεχασω τον Αλεξανδρο για τον πεζο και πρακτικο λογο οτι τη μερα που δολοφονηθηκε εκεινος η κορη μου εκλεινε τα 6 χρονακια της.

SnakeMJK
17/12/2008, 08:56
Θα σου στείλω ΠΜ τότε σε 3 μήνες, να δούμε με τι θα ασχολείτε η κοινή γνώμη εκείνη την εποχή. Και δεν ξεχνάω μόνο εγώ, αλλά και το 80% του πληθυσμού (και λίγα λέω).

Και για να μην με στεναχωρήσεις, ίσως μπορείς να μου πεις εσύ που κατάλαβες καλύτερα πως γέμισαν οργή τα παιδιά. Και δεν αναφέρομαι στον άδικο θάνατο του 15χρονου, καθώς όπως λένε όλοι ήταν η αφορμή για το ξέσπασμα.

the who
17/12/2008, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Θα σου στείλω ΠΜ τότε σε 3 μήνες, να δούμε με τι θα ασχολείτε η κοινή γνώμη εκείνη την εποχή. Και δεν ξεχνάω μόνο εγώ, αλλά και το 80% του πληθυσμού (και λίγα λέω).

Και για να μην με στεναχωρήσεις, ίσως μπορείς να μου πεις εσύ που κατάλαβες καλύτερα πως γέμισαν οργή τα παιδιά. Και δεν αναφέρομαι στον άδικο θάνατο του 15χρονου, καθώς όπως λένε όλοι ήταν η αφορμή για το ξέσπασμα.

Η κοινη γνωμη ειναι κατι απροσωπο?Εμεις ειμαστα η κοινη γνωμη φιλε μου.Στο χερι μας ειναι να ξεχναμε η να θυμομαστε.Κλειστε την τηλεοραση και βγειτε στους δρομους ελεγε το πανο.Ειναι προσωπικη επιλογη το να ζουμε μεσα απο την εικονικη πραγματικοτητα της tv.

Δεν θελω να σε στεναχωρησω με κανενα τροπο.Οτι γινεται γυρω μας δεν σε γεμιζει οργη?Νιωθεις καλα με το βατοπεδιο?Εγω οχι γιατι στο ολυμπιακο χωριο ψαχνουμε χωρους να αθληθουνε τα παιδια μας και το ολυμπιακο ακινητο σαπιζει.Νιωθεις καλα με τους κουμπαρους,τα λαμογια,τις τραπεζες που μας πινουν το αιμα,την ανεργια απο τη μια και τα golden mall απο την αλλη?
Τα παιδια βιωνουν τα παραπανω (και πολλα αλλα προβληματα της καθημερινοτητας τους) μεσα απο τις οικογενειες και τον κοινωνικο τους περιγυρο.Ειναι (ευτυχως)πολυ πιο ευαισθητα απο μας και οργιζονται πολυ πιο ευκολα.:wave2:

SnakeMJK
17/12/2008, 09:11
Βασικά δεν είμαι το κατάλληλο πρόσωπο να μιλήσω για κοινώ γνώμη και τα δρώμενα της χώρας. Δεν βλέπω τηλεόραση, παρα μόνο λίγο ΣΚΑΙ πριν κοιμηθώ, δεν με ενδιαφέρει τι γίνεται, καθώς ξέρω ότι δεν πρόκεται να αλλάξει κάτι. Όταν εγώ έβγαινα στους δρόμους πριν από 10 χρόνια και είχα κλείσει το σχολείο μου για πάνω από 4 μήνες, δεν έγινε το παραμικρό.

spyroszx
17/12/2008, 09:12
σκεψου οτι καποιοι δεν ειμαστε χ.ο. και για εμας δεν συμαινουν κατι τα χριστουγεννα. για οσους συμαινουν μπορουν να πραττουν αναλογα

dukeandthecity
17/12/2008, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ηδη κατι γινεται.Μαλλον πολλα θα ελεγα.Ειδες τις αντιδρασεις του κοσμου στα ΜΑΤ?Την εισβολη με το πανω στην ΕΡΤ?Το γενικοτερο κλιμα που δημιουργειται?
Τα 15χρονα βλεπουν μπροστα.Παλευουν τωρα για ενα καλυτερο αυριο.Τι να κανουν δλδ,να κατσουν στ αυγα τους μεχρι να ερθει η ωρα να μπουνε στην παραγωγη?Αν ειχαμε κανει αυτα που επρεπε ολοι εμεις οι μεγαλυτεροι ,ισως σημερα τα 15χρονα να μην σκοτωνονταν απο καθε ψυχοπαθη που οπλοφορει.
Υ.Γ
Προσωπικα δεν θα ξεχασω τον Αλεξανδρο για τον πεζο και πρακτικο λογο οτι τη μερα που δολοφονηθηκε εκεινος η κορη μου εκλεινε τα 6 χρονακια της.

ποσον χρονών είσαι srx400? νομίζω αρκετά μεγάλος για να θυμάσε τις αντιδράσεις του κόσμου προς τα ΜΑΤ και την αστυνομία οταν δολοφονήθηκε ο καλτεζάς. Επι κοντογιανόπουλου Υπουργού παιδείας ποσο χρονών είσουνα? Και τότε τα 15 χρονα βλέπανε μπροστά και είχαν μαζι τους το σύνολο της κοινωνίας.

Ξέρεις τι άλλαξε απο τότε σε αυτόν τον ψευτη τον ντουνιά ??? Πολλά προς το χειρότερο και ελάχιστα προς το καλύτερο.

δεν είναι προσωπικο με κανεναν το ποστ. Αλλα να τρώνε παπα οι πιτσιρικάδες είναι το μόνο φυσιολογικό. Να τρώνε παπα και οι μεγαλύτεροι το θεωρώ απαράδεκτο και επικίνδυνο.

1ον γιατι το κάνουν σκόπιμα με αποτερω σκοπό να εκμεταλευθούν τον αγώνα των παιδιών για ιδιο όφελος (βλέπε Λάκης) ή
2ον δεν έβαλαν μυαλό οι ίδιοι όταν απο προηγούμενους αγώνες επεπλευσε μόνο ο αφρός και τα ελαφροβαρή αντικείμενα.


:wave2:

miketzif
17/12/2008, 09:58
Όλοι έχουμε υπάρξει 15 χρονών και δεν έιμαστε δε και τόσο μεγάλοι για να έχουμε ξεχάσει πως είναι να σκεφτεσαι σαν δεκαπεντάχρονος.

Έχετε δίκιο όταν λέτε δεν θα αλλάξει τίποτα διότι εσείς εμείς εκείνοι που κρυβεσται κρυβονται κρυβόμαστε πίσω από το δογματικό "έλα μωρε σιγά και τι έγινε ο κόσμος ξεχνάει και τίποτε δεν θα αλλάξει όποτε γατί να ασχοληθώ" έχεται έχουμε έχουνε το μεγαλύτερο ποσοστό ευθυνης αυτής της κατάστασης.


Το φοβερότερο όλων όλων έιναι που ξαφνικά ξεχνάμε πόσο πολύ μας ενοχλούσε όταν είμασταν δεκαπέντε να μας αμφισβητούν και νίωθαμε τέραστιο το χασμα των γενεών που χωριζε εμας με τους γονείς μας με τους δασκάλους και γενικά την κοινωνία.

Τώρα μεγαλώσαμε καναμε οικογένεια (εγώ τουλαχιστον), έχουμε την κοινωνικά αποδεκτή δουλειά, φοράμε γραβάτα και κουστούμι και όχι τα σκισμένα τζίν και μπότες,
βγάλαμε τα σκουλαρήκια και έχουμε γινει αυτό που κάποτε μας ενοχλούσε που μας αηδιαζε. Πείραμε κάμποσα κιλά αποκτίσαμε καράφλα και καθόμαστε στην τηλεόραση βλέποντας ειδήσης και σχολιάζουμε, κοιτα η νεολέα σήμερα εμείς στην ηλικία τους και τοιαύτα λές και γίναμε 70 χρόνων

Αν εξακολουθούσημε να έχουμε αυτή τη νοοτροπία σίγουρα δεν θα αλλάξει τίποτα και το φταίξιμο δεν θα είναι στα παιδιά αλλά σε μας.

ΥΓ και να φανταστείται ότι δουλευάμε την αλλοτριωμένη γενία του πολυτενείου

Leonebmw
17/12/2008, 09:59
Φίλε menos καλημέρα και απο εμένα. Να σου πώ σε τι διαφωνώ μαζί σου...νομίζω οτι ένας λόγος για την κατάντια μας, σαν έθνος είναι και το οτι ξεχνάμε γρήγορα και εύκολα. Πιστεύω οτι επειδή ακριβώς είναι χριστούγεννα δεν πρέπει να κοπάσουν οι ειρηνικές διαδηλώσεις και κινητοποιήσεις. Να καταλάβουν επιτέλους κάποιοι οτι σταματήσαμε να τρώμε μασημένη τροφή και δεν θα ξεχαστούμε απο το γιορτινό κλίμα. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλα θα σου πρότεινα να βγείς λίγο έξω να περπατήσεις στους δρόμους και ίσως να συμμετάσχεις σε κάποια απο τις ειρηνικές πρωτοβουλίες παιδιών κάθε ηλικίας και να ψάξεις εκεί να βρείς κάποια απο τα συναισθήματα που αναζητάς τον καιρό των χριστουγέννων.
Πάντα φιλικά Λεωνίδας.

dukeandthecity
17/12/2008, 10:06
@miketzif

προς θεού δεν λέω η νεα γενιά να παραμένει αμέτοχη στα γεγονότα.

ΑΛΛΑ προς θεού ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ.

δεν μπορει εν έτη 2008 να διεκδικείς με μέσα του 1970.


Γιατί πορείες ΜΟΝΟ στο κέντρο? Γιατι όχι στο mall ? Τόσα χρόνια που διαμαρτήρεσε στο σύνταγμα σε ακουσε το σύνταγμα να αλλάξει ?

συμβολισμοί και αγώνες προηγούμενων δεκαετιών τροφοδοτούνται (σκοπίμως) στους νέους για να αποσυμφορίσουν την πίεση που νοιώθουν.

Και αφού η βαλβίδα εκτόνωσης δουλέψει ας στηθούν οι σημερινοι νέοι στην ουρά για κανα ρουσφετάκι αυριο.

menos
17/12/2008, 10:07
Ωραια η σκεψη σου Leonebmw εφοσον............ βρισκομουν Ελλαδα:(

Απο εδω Σλοβακια μονο οτι με ταιζετε εσεις βλεπω και συγκρινω

Εστω και ετσι, εχω ελληνικη παρεα, γιατι εδω που βρισκομαι ειμαι ο μοναδικος Ελληνας μιας μικρης πολης 92.000 κατοικων

Τι πληροφορηση να παρω περα απο τα ΜΜΕ και εσας;

byron
17/12/2008, 10:12
Ρε τι έχουμε πάθει.....:a02:

Leonebmw
17/12/2008, 10:14
Ένας λόγος παραπάνω να κλείσεις δίαυλους επικοινωνίας και να βγείς έξω. Συγχώρεσέ με αλλα δεν γνωρίζω πως είναι αυτες οι ημέρες στην Σλοβακία, αν γιορτάζονται τα χριστούγεννα και τί κλίμα επικρατεί.
Και πάλι σου λέω οτι πρέπει να έρθει ο καιρός που δεν θα ξεχνάμε μέσα σε μια μέρα τί γίνεται τριγύρω μας.
Καλά να περνάς!

notakos600
17/12/2008, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ρε τι έχουμε πάθει.....:a02:



Byron, ξέρεις το ρητό... ''είπαν στη γριά να χέσει κι αυτή ξεκωλι@στηκε''?
Ε, αυτό συμβαίνει με εμάς τους Έλληνες όταν ξεκινάμε να μιλήσουμε - γράψουμε για κάτι.

THEOD
17/12/2008, 10:33
:a014: :a014: :a014:

Χαλαρά 5 σελίδες... :D

TROOPER
17/12/2008, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ρε τι έχουμε πάθει.....:a02:

φανταζομαι το υφος σου και.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

menos
17/12/2008, 10:36
@Leonebmw

Εδω η θερμοκρασια πεφτει συνεχως και εχουμε χιονι συχνα

Υπαρχει ενα υπεροχο χριστουγεννιατικο πνευμα και εχουν ανοιξει 20 καντινες σε μια κεντρικη πλατεια με ζωντανη μουσικη, με λουκανικα και κρεας και μπολικο κοκκινο ακρως ζεστο (εως ζεματιστο) κρασακι (ΒορειοΕυρωπαικη παραδοση σε τουλαχιστον 6 χωρες)

Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ωραια συνδυαζεται το ολοζεστο κοκκινο κρασι παρπατωντας στο χιονι

Καταλαβαινεις λοιπον πως νοιωθω οταν ερχομαι καθημερινα και βλεπω τα χαλια μας στην Ελλαδα, αποζητω απο την χωρα μου κατι λιγο απο αυτο που μου προσφερει η Σλοβακια

Δεν θελω να πεσω παλι σε διαξιφισμους, ηδη ο catmaster εχει διαγραψει κειμενο που καποιος με εβρισε κιολας για την αποψη μου

Φτανει
Καλα Χριστουγεννα σας ευχομαι, ειτε ειναι στο σπιτι σας με αγαπημενα προσωπα
ειτε στον δρομο διαμαρτυρομενοι για την κοινωνια που ζουμε

Να'στε καλα :smilea:

Leonebmw
17/12/2008, 10:47
Όπως το περιγράφεις ακούγεται ιδανικό.
Θέλω να πιστεύω οτι αυτό που ζούμε τις τελευταίες 10 ημέρες στην Ελλάδα (όχι μόνο στην Αθήνα) είναι η αρχή για κάτι καλό, εξαρτάται απο τις αντοχές αυτών που βγαίνουν στους δρόμους και διαδηλώνουν ειρηνικά.

Για ορισμένους που έχουν μάθει να βρίζουν όποιον έχει διαφορετική γνώμη απο αυτους θα ήθελα να πώ...τίποτα.

Καλά να περνάτε όλοι.

ggs
17/12/2008, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
@Leonebmw

Εδω η θερμοκρασια πεφτει συνεχως και εχουμε χιονι συχνα

Υπαρχει ενα υπεροχο χριστουγεννιατικο πνευμα και εχουν ανοιξει 20 καντινες σε μια κεντρικη πλατεια με ζωντανη μουσικη, με λουκανικα και κρεας και μπολικο κοκκινο ακρως ζεστο (εως ζεματιστο) κρασακι (ΒορειοΕυρωπαικη παραδοση σε τουλαχιστον 6 χωρες)

Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ωραια συνδυαζεται το ολοζεστο κοκκινο κρασι παρπατωντας στο χιονι

Καταλαβαινεις λοιπον πως νοιωθω οταν ερχομαι καθημερινα και βλεπω τα χαλια μας στην Ελλαδα, αποζητω απο την χωρα μου κατι λιγο απο αυτο που μου προσφερει η Σλοβακια

Δεν θελω να πεσω παλι σε διαξιφισμους, ηδη ο catmaster εχει διαγραψει κειμενο που καποιος με εβρισε κιολας για την αποψη μου

Φτανει
Καλα Χριστουγεννα σας ευχομαι, ειτε ειναι στο σπιτι σας με αγαπημενα προσωπα
ειτε στον δρομο διαμαρτυρομενοι για την κοινωνια που ζουμε

Να'στε καλα :smilea:

Φίλε μου σε ζηλεύω (πραγματικά)

Αλλά κι εμείς εδώ καλά περνάμε..

Εδώ η θερμοκρασία ανεβαίνει διαρκώς …..τα χημικά έχουν αφήσει μια υπέροχη άσπρη σκόνη παντού η οποία γλιστράει χειρότερα από το χιόνι…

Υπάρχει μια υπέροχη ατμόσφαιρα με πολύ χοιρινό στην πλατειά συντάγματος και ΖΕΜΑΤΗΣΤΑ εως ΦΩΤΙΑ κοκτέιλ σε μπουκάλια μπύρας που πάνε τέλεια με το χοιρινό….(παράδοση δεκαετιών στην Ελλάδα…)



Καλά Χριστούγεννα και σε σένα και να περνάς καλά …

:wave2: :wave2:

Anty12
17/12/2008, 11:13
'Ελα ρε μάγκες ....μη τρελένεστε........ηρεμία...όλα καλά λέμε
Its Xmas time (http://www.youtube.com/watch?v=NT2Df8vTacM&feature=related)....!!!!!!!

TROOPER
17/12/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
να δω και αυτό το θρεντ να γίνεται αντιπαράθεση

:mad: :mad: :mad:

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

miketzif
17/12/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
@miketzif

προς θεού δεν λέω η νεα γενιά να παραμένει αμέτοχη στα γεγονότα.

ΑΛΛΑ προς θεού ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ.

δεν μπορει εν έτη 2008 να διεκδικείς με μέσα του 1970.


Γιατί πορείες ΜΟΝΟ στο κέντρο? Γιατι όχι στο mall ? Τόσα χρόνια που διαμαρτήρεσε στο σύνταγμα σε ακουσε το σύνταγμα να αλλάξει ?




συμβολισμοί και αγώνες προηγούμενων δεκαετιών τροφοδοτούνται (σκοπίμως) στους νέους για να αποσυμφορίσουν την πίεση που νοιώθουν.


Και αφού η βαλβίδα εκτόνωσης δουλέψει ας στηθούν οι σημερινοι νέοι στην ουρά για κανα ρουσφετάκι αυριο.




εμένα δεν με απασχολεί αν κάποιος κάνει πορείες απεργίες κοινοτοποιήσεις ακούγοντάς Σαββόπουλο ή Βας Βας (περί ορέξεως...)

Αλλά αν κοινοτοποιείται γενικά και διεκδικεί.

Ούτε αν πηγάινει στο σύνταγμα ή στο mall αρκέι να πηγαίνει.


Μην ξεχνάς ότι πέρα από σκοπιμότητες, υπάρχουν και άνθρωποι που πιστέυουν σε αυτό που κάνουν. αλλά είναι μεγάλη κουβέντα αυτή.

και ποιος φταίει για το ρουσφέτι οι νέοι? ή οι γονέις που νομίζουν το δημόσιο εξασφάλισει τα παιδιά τους και το πανεπιστημιο επίσης, ένω έχουμε πίξει από άνεργους γιατρούς δικηγόρους και μηχανικούς ένω δεν έχουμε ηλεκτρολόγους υδραυλικούς κ.α. και τρέχουν πίσω από τους βουλευτές μη έχοντας καταλάβει ότι αυτοί πραγματικά μας έχουν αναγκη και όχι εμείς

Τα παιδιά μας είναι ο δικός μας καθρπτης



προς road spirit

εγώ δεν βλέπω καμία αντιπαράθεση αλλά κόσμια κουβέντα και ελπίζω να παραμέινει

road spirit
17/12/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από miketzif
προς road spirit

εγώ δεν βλέπω καμία αντιπαράθεση αλλά κόσμια κουβέντα και ελπίζω να παραμέινει για αυτό το έγραψα, για να παραμείνει κουβέντα ανθρωπινή. Γιατί προς στιγμήν έφυγαν δυο-τρεις χαρακτηρισμοί δεξιά-αριστερά...

MikeG
17/12/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
για αυτό το έγραψα, για να παραμείνει κουβέντα ανθρωπινή. Γιατί προς στιγμήν έφυγαν δυο-τρεις χαρακτηρισμοί δεξιά-αριστερά...


Αχ.... Τι σεβασμό βγάζεις ο φούστης :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

Anty12
17/12/2008, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Υπάρχει μια υπέροχη ατμόσφαιρα με πολύ χοιρινό στην πλατειά συντάγματος και ΖΕΜΑΤΗΣΤΑ εως ΦΩΤΙΑ κοκτέιλ σε μπουκάλια μπύρας που πάνε τέλεια με το χοιρινό….(παράδοση δεκαετιών στην Ελλάδα…)


Τοχεις λέμε ...τοχεις..πάει και τελείωσε.....:lol: :lol: :lol:

johnpan
17/12/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos


Τι πληροφορηση να παρω περα απο τα ΜΜΕ και εσας;

Πάντως όχι από ελληνικά κανάλια. Λένε ψέματα. Αποκρύβουν γεγονότα, κλπ κλπ.

Υπάρχει όμως το site του Κούλογλου για μια πιο καθαρή ενημέρωση αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι

Road67
17/12/2008, 13:40
Eίμαι 28. Πόσοι είστε από 27 και πάνω; Αρκετοί φαντάζομαι. Θυμάστε το συλαλλητήριο που είχε γίνει σχετικά με τη Μακεδονία και τα Σκόπια πριν από 12-13 χρόνια σε όλη την Ελλάδα με ιδιαίτερη έμφαση στο κέντρο και στην πλατεία Κοραή στον Πειραιά. Η θέρμη που είχαν -είχαμε τότε τα παιδιά παρέμεινε. Λίγοι έχουν ξεχάσει το αρχικό θέμα, αρκετοί το βλέπουν ζεστά κι οι περισσότεροι ακόμη κι όσοι δεν ασχολούνται με τις ειδήσεις, τον Τύπο κλπ όταν τεθεί το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων θα κάτσουν ν' ακούσουν. Το θελετε ή όχι οι πόροι των 15χρονων είναι πιο ανοιχτοί απ' τους δικούς μας και βλέπουν μακρύτερα, καταλαβαίνουν περισσότερο. Μπορεί να μην είναι αυτή η γενιά η εκλεκτή όπως δεν ήταν κι η δική μας αλλά σιγά σιγά ενώνεται το παζλ και κάποια επόμενη γενιά θα συνδυάσει τα πάντα κι από 'κει θα δοθεί το έναυσμα.

the who
17/12/2008, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
ποσον χρονών είσαι srx400? νομίζω αρκετά μεγάλος για να θυμάσε τις αντιδράσεις του κόσμου προς τα ΜΑΤ και την αστυνομία οταν δολοφονήθηκε ο καλτεζάς. Επι κοντογιανόπουλου Υπουργού παιδείας ποσο χρονών είσουνα? Και τότε τα 15 χρονα βλέπανε μπροστά και είχαν μαζι τους το σύνολο της κοινωνίας.

Ξέρεις τι άλλαξε απο τότε σε αυτόν τον ψευτη τον ντουνιά ??? Πολλά προς το χειρότερο και ελάχιστα προς το καλύτερο.

δεν είναι προσωπικο με κανεναν το ποστ. Αλλα να τρώνε παπα οι πιτσιρικάδες είναι το μόνο φυσιολογικό. Να τρώνε παπα και οι μεγαλύτεροι το θεωρώ απαράδεκτο και επικίνδυνο.

1ον γιατι το κάνουν σκόπιμα με αποτερω σκοπό να εκμεταλευθούν τον αγώνα των παιδιών για ιδιο όφελος (βλέπε Λάκης) ή
2ον δεν έβαλαν μυαλό οι ίδιοι όταν απο προηγούμενους αγώνες επεπλευσε μόνο ο αφρός και τα ελαφροβαρή αντικείμενα.


:wave2:

Ειμαι 46 κι εχω δει απο τα 11 μου Σαββατο 18 Νοεμβρη του 73 εως και σημερα παρα πολλα.Εσυ κατσε σπιτι σου γιατι τιποτα δεν αλλαζει.Ασε με εμενα να τρωω παπα,μικρος ειμαι ακομα,θα περασω απο αλλες δυο τρεις νεολαιες,καποια στιγμη θα ξυπνησω.
Λυπαμαι φιλε μου αλλα προτιμω να ειμαι με τα 15χρονα παρα με 25ρηδες που ειναι πιο συντηρητικοι απο παπουδες.
Αν μιλας για πουλημενα τομαρια εχω να σου δωσω πολλα παραδειγματα απο το 1821 ως σημερα.

the who
17/12/2008, 15:42
Ακροπολη


150526

Daemon
17/12/2008, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
...
Λυπαμαι φιλε μου αλλα προτιμω να ειμαι με τα 15χρονα παρα με 25ρηδες που ειναι πιο συντηρητικοι απο παπουδες.
...

:beer:

Μου θυμησες καποιες φασεις με κατι παπουδες και γιαγιαδες 70-80 χρονων που ερχοντουσαν στην καταληψη, μας φερνανε φαγητα και μας λεγανε "συνεχιστε παιδια, μη μασατε.." ενω διπλα τους πεφτανε βροχη τα δακρυγονα.. πριν 13-14 χρονια..

tai
17/12/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Δεν θα μπω στο παιχνιδι των αντιπαραθεσεων, οσο κι αν μερικοι εχουν τη διαθεση:rolleyes:

Το θρεντ το ξεκινησα για να μπορεσουμε να δουμε και κατι πιο θετικα και οχι να παιξω το παιχνιδι των πολιτικοποιημενων media
αγαπητε εν Χριστό αδελφέ.
Η γέννηση Του Θεανθρώπου ειναι μια στιγμή και ενα σημείο.
Σημείο αγάπης για τον άνθρωπο.
Η αγάπη και το ενδιαφέρον για τον συνάνθρωπο, πρέπει να είναι συνεχές.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε το κακό για να μπορούμε να το πολεμάμε.
καλή η λησμονιά και παρήγορη, αλλα ειναι μεγα λάθος
Οπως δεν ξεχνας τα Χριστούγεννα ετσι να μην ξεχνας και το κακό
Αλλο ειναι να συγχωρείς και άλλο να ξεχνάς
Αν σε χαλάει αυτό το κλίμα μεσα στης γιορτές και θες να το αλλάξεις,
σκέψου
αν ερχόταν ο Χριστός τώρα, τι έκφραση θα είχε?.
χαρούμενη λόγω εορτών ή θλιμμένη λόγω σκοτωμών?


Ας σκεφτουμε λιγο τους ανθρωπους που περιτριγυριζουν την δικη μας οικογενεια ....................
οχι μονο τους δικούς μας αλλα ολους τους ανθρώπου φίλε
Ειναι ΟΛΟΙ αδέλφια μας απέναντι στον Θεό

Δηλαδη αν καθε χριστουγεννα ενας μπατσος σκοτωνει εναν ανηλικο, πρεπει ολη η Ελλαδα να τα βαφει μαυρα;
ΝΑΙ!! παντα πρεπει να τα βαφουμε μαυρα οταν ο ενας σκοτώνει τον άλλον
Οσοι θελουν να αναμασουν παλιες ειδησεις ας το κανουν αλλου
και τα Χριστούγεννα παλια ειδηση ειναι (αλλά καλή) :lol:
Καλα Χριστουγεννα ειπα, και πεταχτηκατε να με φατε
μην φοβασε εισαι μακρια γαι να σε φαμε :lol:
Ο Κυριος να σας ευλογει :)
αμήν και ο Θεός μαζί σου

the who
17/12/2008, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
:beer:

Μου θυμησες καποιες φασεις με κατι παπουδες και γιαγιαδες 70-80 χρονων που ερχοντουσαν στην καταληψη, μας φερνανε φαγητα και μας λεγανε "συνεχιστε παιδια, μη μασατε.." ενω διπλα τους πεφτανε βροχη τα δακρυγονα.. πριν 13-14 χρονια..

oχι και 70-80 φιλαρακι.46 χρονων παλληκαρακι ειπαμε :a024: :rotflmao: αλλα με γιαγιαδες και παπουδες ανταρτες:beer: :beer: :beer:

dukeandthecity
17/12/2008, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
oχι και 70-80 φιλαρακι.46 χρονων παλληκαρακι ειπαμε :a024: :rotflmao: αλλα με γιαγιαδες και παπουδες ανταρτες:beer: :beer: :beer:

αγαπητέ μου φίλε προφανός έχεις καθαρή την συνειδηση σου οτι έκανες ότι περνούσε απο το χέρι σου για να παραδώσεις καλύτερο κόσμο στα παιδιά σου. Το σεβομαι αφαντάστα.

Αλλα επέτρεψε μου να έχω διιαφορετική άποψη, όχι για την αναγκαιότητα της συγκρουσης-αντίστασης αλλά για τον τρόπο με τον οποίο εκφράζεται.

(τόσο πολιτισμένο επίπεδο δεν το αντέχω)

:wave2:

NikosKK
17/12/2008, 18:09
Aν μπορείς φίλε Menos απλά να προσπεράσεις και να ξεχάσεις την κατάσταση που επικρατεί απλά και μόνο επειδή είναι Χριστούγεννα και πρέπει όλοι να το παίζουμε άνετοι,χαρούμενοι και χαμογελαστοί εγώ πάω πάσο γιατι προσωπικά δε μπορώ να το κάνω...

Ένα μέρος του προβλήματος μας ως (νεο)Έλληνες είναι ακριβώς αυτό...Οτι ξεχνάμε εύκολα...και θέλουμε και επιμένουμε να ξεχνάμε...

menos
17/12/2008, 20:07
Και εγω εκανα πορεια στην Ελληνικη πρεσβεια εδω

Και φωναξα τα συνθηματα, και εκανα και 2 φιλους παραπανω απο τη πρεσβεια με την ευκαιρια

και το μυνημα η Ελλαδα απο την Ελληνικη Πρεσβεια στην Σλοβακια το ελαβε "Δυνατα,Καθαρα"

Δεν σημαινει σε καμμια περιπτωση οτι θελω να μουδιασω τις συνειδησεις εδω μεσα

Μια χριστουγεννιατικη κουβεντα ζητησα λογω των ημερων

mats8282
18/12/2008, 09:11
<<Λίγο μετά τις 11.00 χθες το βράδυ ένας μαθητής της 2ης τάξης Λυκείου και μέλος της 15μελούς επιτροπής του σχολείου του, δέχθηκε πυρά έξω από το 1ο Λύκειο Περιστερίου στην περιοχή Εκατόδεντρα, από άγνωστο δράστη. Η σφαίρα σφηνώθηκε στον καρπό του και αυτήν την ώρα βρίσκεται στο χειρουργείο. Συμμαθητές του αναφέρουν ότι υπήρξε και δεύτερος πυροβολισμός λίγη ώρα αργότερα.>>

Απο οτι βλεπω θα αργησουν πολυ οι γιορτες φετος....

:a023: :a023: :a023:

la_villa
18/12/2008, 10:40
το ερευνά λέει η ΕΛ.ΑΣ....

και αυτή καμιά ουρανόσφαιρα θα ήταν....

byron
18/12/2008, 10:42
Από αεροβόλο ήταν.

SnakeMJK
18/12/2008, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Από αεροβόλο ήταν.

Για χαζεμένο γείτονα μου μυρίζει η υπόθεση...

harvester
18/12/2008, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Για χαζεμένο γείτονα μου μυρίζει η υπόθεση...
μπα ειδικη ομαδα των ματ ειναι που εχουν αεροβολα για να αποπροσανατολιζουν την κοινη γνωμη:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Daemon
18/12/2008, 11:15
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=968905&lngDtrID=244

CIRUS
18/12/2008, 11:16
προσωπικά δε πα να ναι χριστούγενα, πρωτοχρονια, πασχα κτλ δεν μου καίγεται καρφάκι, προτιμώ 1000 φορές συγκεντρώσεις παρά να μαζευτώ γύρω από ένα χριστουγενιατικο δέντρο ξέροντας πως μένω αμέτοχος σε όσα γίνονται.

τόσα χρόνια παρακαλούσα να υπάρξει μια μαζική αντίδραση για όλα αυτά που γίνονται γύρω μας, από τους μισθούς πείνας, το ξεπούλημα των πάντων, την ακρίβεια, κτλ, κτλ (μπορώ να γράφω 5 ώρες) και τώρα που υπάρχει επιτέλους μια αντίδραση που ξεκίνησε με αφορμή την δολοφονία μιας αθώας ψυχής θα κάνουμε διάλειμα για χριστούγενα?

μπορεί τα 15χρονα που βγήκαν στους δρόμους να μην πετύχουν και τίποτα με τις διαμαρτυρίες τους τουλάχιστον όμως προσπαθούν να αλλάξουν κάτι, και αν τελικά καταφέρουν κάτι θα το καταφέρουν όχι μόνο για τους ίδιους αλλά και για τους βολεμένους που τους βρίζουν λέγοντας τα τσογλάνια αλήτες κτλ

καλά Χριστούγεννα

TROOPER
18/12/2008, 11:20
μπορει καποιος να μου πει οτι ΔΕΝ μυριζει..."αλλες εποχες" και οτι η μυτη μου ειναι βουλωμενη ???

THEOD
18/12/2008, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Για χαζεμένο γείτονα μου μυρίζει η υπόθεση...

Εμένα κάτι σε προβοκάτσια μου κάνει...

mats8282
18/12/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Από αεροβόλο ήταν.


Πυροβολο ηταν :sick:

<<Πρόκεται για τον 16χρονο Γιώργο Παπλωματά, μέλος του δεκαπενταμελούς του σχολείου και γιο του συνδικαλιστή, μέλους του διοικητικού συμβουλίου της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας (ΔΟΕ), Κώστα Παπλωματά.

Οι συμμαθητές του 16χρονου αναφέρουν ότι επιστρέφοντας στο σημείο για να βρουν τον κάλυκα άκουσαν έναν ακόμη πυροβολισμό.

Ο πατέρας του μαθητή Κ.Παπλωματάς δήλωσε ότι οι ακτινογραφίες έδειξαν πως το βλήμα προήλθε από πυροβόλο όπλο. >>

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=41&nid=968905

Και ειναι τυχαιος στοχος;Δεν ξερω αλλα μαλλον οχι...


ΥΓ <<Για βλήμα από πυροβόλο όπλο έκανε λόγο και ο διοικητής Εθνικού Κέντρου Επιχειρήσεων Υγείας (ΕΚΕΠΥ) Π.Ευσταθίου. Ωστόσο, ο κ. Ευσταθίου δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο η βολίδα να προέρχεται από αεροβόλο όπλο, σημειώνοντας πως η υπόθεση ερευνάται από την αστυνομία.>>

THEOD
18/12/2008, 12:10
Τα αεροβόλα είναι αθόρυβα , άρα για να άκουσαν πυροβολισμο-ούς προφανώς προέρχεται από πυροβόλολο όπλο...
Επιπλέον η βολίδα τους είναι εντελώς διαφορετική και δύσκολα η μολυβένια βολίδα αεροβόλου μπορεί να εισωρήσει βαθιά ώστε να χρειαστεί χειρουργείο για την αφαίρεσή της...μόνο αν γινότανε σχεδόν εξ' επαφής θα εισχωρούσε....
Αν και θα το δείξει η αφαίρεσή της (η βολίδα του αεροβόλου και αυτή ενός πιστολιού είναι εντελώς διαφορετικές) όλα δείχνουν ότι είναι από πυροβόλο όπλο....

mats8282
18/12/2008, 12:13
<<Βλήμα όπλου μήκους 20 χιλιοστών και πάχους 5, αφαίρεσαν πριν από λίγο οι γιατροί από το χέρι του 16χρονου που διακομίστηκε τη νύχτα στο ξενοδοχείο "Μετροπόλιταν".>>

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=27423924

SnakeMJK
18/12/2008, 12:17
...η σφαίρα δεν προκάλεσε κάποια βλάβη στο χέρι του νεαρού μαθητή.

Πάλι καλά!

Daemon
18/12/2008, 12:20
Θα τραβηξουνε πολλα οι εκπαιδευτικοι..

http://piazzadelpopolo.blogspot.com/2008/12/blog-post_3273.html


150558

byron
18/12/2008, 12:23
τι γίνεται ρπμ ;; :sick:

dukeandthecity
18/12/2008, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
<<..... στο ξενοδοχείο "Μετροπόλιταν".>>
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=27423924

οι δημοσιογράφοι τα έχουν παίξει αυτές τις μέρες. Οι καλυτερες για τους μεγαλοκαρχαρίες και οι χειρότερες για την μαρίδα.

TROOPER
18/12/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
τι γίνεται ρπμ ;; :sick:


Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μπορει καποιος να μου πει οτι ΔΕΝ μυριζει..."αλλες εποχες" και οτι η μυτη μου ειναι βουλωμενη ???

:sick: :sick: :sick: :sick:

byron
18/12/2008, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
οι δημοσιογράφοι τα έχουν παίξει αυτές τις μέρες. Οι καλυτερες για τους μεγαλοκαρχαρίες και οι χειρότερες για την μαρίδα.

Προφανώς εννοεί το νοσοκομείο Μετροπόλιταν στο Φαληρο και όχι το ξενοδοχείο Μετροπόλιταν (επίσης στο Φαληρο)

mats8282
18/12/2008, 12:41
Λαθος του δημοσιογραφου/δαχτυλογραφου προφανως...Εκτος και αν το ξενοδοχειο εχει νευροχειρουργικη μοναδα για τους πελατες του :lol:

thou-vou
18/12/2008, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
τι γίνεται ρπμ ;; :sick:


εγω πάντως τη σκηνή για το βουνό την έχω πρόχειρη καλού κακού...

el_hymador
18/12/2008, 13:44
Τα γεγονοτα των τελυεταιων ημερων σε φωτογραφιες

Απιστευτο υλικο!

http://www.boston.com/bigpicture/2008/12/2008_greek_riots.html

Gares'
18/12/2008, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
εγω πάντως τη σκηνή για το βουνό την έχω πρόχειρη καλού κακού...

Σωστόςςςςς...

ermiss
18/12/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Πυροβολο ηταν :sick:

<<Πρόκεται για τον 16χρονο Γιώργο Παπλωματά, μέλος του δεκαπενταμελούς του σχολείου και γιο του συνδικαλιστή, μέλους του διοικητικού συμβουλίου της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας (ΔΟΕ), Κώστα Παπλωματά.

Οι συμμαθητές του 16χρονου αναφέρουν ότι επιστρέφοντας στο σημείο για να βρουν τον κάλυκα άκουσαν έναν ακόμη πυροβολισμό.

Ο πατέρας του μαθητή Κ.Παπλωματάς δήλωσε ότι οι ακτινογραφίες έδειξαν πως το βλήμα προήλθε από πυροβόλο όπλο. >>

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=41&nid=968905

Και ειναι τυχαιος στοχος;Δεν ξερω αλλα μαλλον οχι...


ΥΓ <<Για βλήμα από πυροβόλο όπλο έκανε λόγο και ο διοικητής Εθνικού Κέντρου Επιχειρήσεων Υγείας (ΕΚΕΠΥ) Π.Ευσταθίου. Ωστόσο, ο κ. Ευσταθίου δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο η βολίδα να προέρχεται από αεροβόλο όπλο, σημειώνοντας πως η υπόθεση ερευνάται από την αστυνομία.>>


Να δείτε ρε που η βαλιστική θα βγάλει, ότι η σφαίρα που έφαγε στο καρπό ο μικρός, ήταν απο το όπλο το Κορκονέα όταν πυροβόλησε για εκφοβισμό στο αέρα...

Εξοστρακίστηκε στην σελήνη και επέστρεψε λόγο βαρύτητας μετά απο 1 εβδομάδα...

Road67
18/12/2008, 14:10
16 χρονών ο ένας 16 χρονών κι ο άλλος...μπας και μετεμψυχώθηκε ο Ηρώδης;

el_hymador
18/12/2008, 14:12
Ποιος πυροβολησε;

Γιατι πιστευω οτι το εκανε καποιος που θελει να ξαναγινουν μπαχαλο ολα;

Tpap
18/12/2008, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
...Βλήμα όπλου μήκους 20 χιλιοστών και πάχους 5...


Διαστάσεις παραμορφωμένης βολίδας ?

Αρχικές διαστάσεις ? :confused: :confused:

κάποιος μάλλον δεν μέτρησε καλά ή ο αρθρογράφος δεν έδωσε αρκετή σημασία κατά την μεταφορά της πληροφορίας.

Η παραπάνω περιγραφή και δεν στέκει και δεν ισχύει.:wave2:

Μην τρώτε ό,τι γράφεται...

sniper
18/12/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Τα αεροβόλα είναι αθόρυβα , άρα για να άκουσαν πυροβολισμο-ούς προφανώς προέρχεται από πυροβόλολο όπλο...
Επιπλέον η βολίδα τους είναι εντελώς διαφορετική και δύσκολα η μολυβένια βολίδα αεροβόλου μπορεί να εισωρήσει βαθιά ώστε να χρειαστεί χειρουργείο για την αφαίρεσή της...μόνο αν γινότανε σχεδόν εξ' επαφής θα εισχωρούσε....
Αν και θα το δείξει η αφαίρεσή της (η βολίδα του αεροβόλου και αυτή ενός πιστολιού είναι εντελώς διαφορετικές) όλα δείχνουν ότι είναι από πυροβόλο όπλο....


Δεν τα λες καλά.....


1. Υπάρχουν κι αεροβόλα που κάνουν τόσο κρότο που φέρουν σιγαστήρα για να είναι ανεκτός ο ήχος τους
2. Οι βολίδες είναι όντως διαφορετικές αλλά και οι μολυβένιες βολίδες σε περνάνε σαν σουβλάκι (μολύβι έχουν και τα λειόκανα).
3. Αν έτρωγε στο χέρι σφαίρα πυροβόλου μεγάλου διαμετρήματος (γιατί αν ήταν 22ρα έχει τόση ορμή και μικρή μάζα που δεν θα έμενε στον καρπό) θα του έκοβε τον καρπό, εκτός αν η βολή έγινε από πολύ μεγάλη απόσταση και η γωνία εισόδου ήταν "παράξενη". Μεγάλη βολή από πιστόλι/περίστροφο είναι δύσκολη (εκτός αν δεν σημαδεύεις αλλά ρίχνεις τυφλά στο πλήθος), με τυφέκιο χλωμό το κόβω, δεν θα είχε μείνει τίποτα από το χέρι του παιδιού.

Ας περιμένουμε τα αποτελέσματα της έρευνας πριν πούμε κάτι.

sniper
18/12/2008, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Διαστάσεις παραμορφωμένης βολίδας ?

Αρχικές διαστάσεις ? :confused: :confused:

κάποιος μάλλον δεν μέτρησε καλά ή ο αρθρογράφος δεν έδωσε αρκετή σημασία κατά την μεταφορά της πληροφορίας.

Η παραπάνω περιγραφή και δεν στέκει και δεν ισχύει.:wave2:

Μην τρώτε ό,τι γράφεται...

Well said....

αλλά δημοσιογράφοι είναι αυτοί, έχουν το ακαταλόγιστο! :lol: :lol:

Road67
18/12/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
εκτός αν η βολή έγινε από πολύ μεγάλη απόσταση και η γωνία εισόδου ήταν "παράξενη". Εκτός κι αν ο ...σκοπευτής είδε πρόσφατα το wanted και πειραματιζόταν :D

byron
18/12/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
κάποιος "αγανακτισμένος" πολίτης που είχε απο τον παππού του ένα 38 και δεν πάει και καλά και τα έχει πάρει με την συνεχή αναστάτωση των ημερών.


Και ΄γω το ίδιο πιστεύω. Κάποιος σαλταρισμένος καραγκιόζης θα είναι.

el_hymador
18/12/2008, 15:01
οκ, το σεναριο του ψυχολογικα διαταραγμενου βολευει τους παντες...

επειδη ομως ο Μακιαβελισμος ζει και βασιλευει σε αυτη τη χωρα,

θα μπορουσε καλλιστρα να ειναι και καποιος ακροαριστερος προβοκατορας που ηθελε να ανοζοπυρωσει την ενταση....

καποιος που θελει να ριξει την κυβερνηση ισως;

η και ενας βλαμμενος ακροδεξιος που πηρε το νομο στα χερια του...


:wave2:

Ktm.Prestige
18/12/2008, 15:03
:a014:

sniper
18/12/2008, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
οκ, το σεναριο του ψυχολογικα διαταραγμενου βολευει τους παντες...

επειδη ομως ο Μακιαβελισμος ζει και βασιλευει σε αυτη τη χωρα,

θα μπορουσε καλλιστρα να ειναι και καποιος ακροαριστερος προβοκατορας που ηθελε να ανοζοπυρωσει την ενταση....

καποιος που θελει να ριξει την κυβερνηση ισως;

η και ενας βλαμμενος ακροδεξιος που πηρε το νομο στα χερια του...


:wave2:


Φυσικά και θα μπορούσαν να είναι όλα τα παραπάνω.

Επίσης θα μπορούσε να είναι κάποιος συμμαθητής του που ο κρητικός πατέρας του είχε ένα 38ρι κάπου "κρυμμένο".... και το πήρε μαζι του στο σχολείο για την γνωστή σε όλους μας μαγκιά της ηλικίας αυτής.

SnakeMJK
18/12/2008, 15:07
Μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ πως έγινε... Όπως είπαν και οι από πάνω θα μπορούσε να είναι οποιοσδήποτε. Στο ΣΚΑΙ λένε για 22μμ πάντως... Εμένα το αεροβόλο εξακολουθεί να μου ακούγεται πιο πιστικό. Με κανονικό όπλο θα είχαμε ακρωτηριασμό ρε παιδιά κ το παλικάρι αύριο βγαίνει απ το νοσοκομείο!

el_hymador
18/12/2008, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φυσικά και θα μπορούσαν να είναι όλα τα παραπάνω.

Επίσης θα μπορούσε να είναι κάποιος συμμαθητής του που ο κρητικός πατέρας του είχε ένα 38ρι κάπου "κρυμμένο".... και το πήρε μαζι του στο σχολείο για την γνωστή σε όλους μας μαγκιά της ηλικίας αυτής.

παιζει και αυτο...

Οπως παιζει και το γεγονος του να εγινε οτι εγινε για να μαζεψουν οι γονεις τα παιδια απο τοα σχολεια...

το θεμα ειναι πως το γεγονος θα "αξιοποιηθει" οπως βολευει το καθενα.

Που ειναι το κρατος ο ενας;

Χαος και αναρχια ο αλλος...

Μπατσοι γουρουνια δολοφονοι ο τριτος

κτλ-κτλ...

sniper
18/12/2008, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
παιζει και αυτο...

Οπως παιζει και το γεγονος του να εγινε οτι εγινε για να μαζεψουν οι γονεις τα παιδια απο τοα σχολεια...

το θεμα ειναι πως το γεγονος θα "αξιοποιηθει" οπως βολευει το καθενα.

Που ειναι το κρατος ο ενας;

Χαος και αναρχια ο αλλος...

Μπατσοι γουρουνια δολοφονοι ο τριτος

κτλ-κτλ...


Εμ... όταν τόσο καιρό λέμε ότι δεν υπάρχει κράτος και το είχαμε για χαβαλέ, τώρα θερίζουμε εκείνους τους καρπούς.

THEOD
18/12/2008, 16:38
Μια χαρά είμαστε... :D

Αίντε να ψάξω και για εκείνο το λειόκαννο ποζέ που το έχει φάει η σκουριά στην αποθήκη... :smokin: :smokin:

miketzif
18/12/2008, 20:49
δε πάμε καλά μα καθόλου καλά:yuck: