PDA

View Full Version : Πτυχιούχος Πολυτεχνείου ετών 16 !!!



sergiosm
17/12/2008, 08:35
16/12/2008

Με ηλικία μόλις 16 χρόνων, ο Αυστριακός Μάριαν Κόγκλερ είναι ο νεότερος πτυχιούχος που αποφοίτησε ποτέ από το Πολυτεχνείο της Βιέννης, με τη μακρά παράδοση αιώνων και μάλιστα από την όχι και «εύκολη» Σχολή Πληροφορικής, αλλά ο ίδιος δεν θεωρεί τον εαυτό του «παιδί θαύμα», καθότι, όπως τονίζει, «το να έχει κανείς ιδιαίτερες ικανότητες είναι ένα τελείως κανονικό βιολογικό φαινόμενο».

Όπως ανακοινώθηκε σήμερα από το Πολυτεχνείο της αυστριακής πρωτεύουσας, ο 16 χρονος έχει καλύψει ήδη και το ένα τρίτο των μεταπτυχιακών του σπουδών, ενώ βρίσκεται και προ της ολοκλήρωσης δύο περαιτέρω σπουδών που έκανε παράλληλα στο Πανεπιστήμιο Βιέννης, «Τα Μαθηματικά στις επιστήμες των ηλεκτρονικών υπολογιστών» και «Γλωσσικές επιστήμες».

Οι εξαιρετικές ικανότητες του Μάριαν Κόγκλερ επισημάνθηκαν από τους γονείς του σε πολύ μικρή ηλικία και μάλιστα μέσα από τηλεοπτική εκπομπή για παιδιά-ευφυΐες, όπου ανακάλυψαν πολλές παραλλήλους με το γιό τους. Ένα τεστ ευφυΐας που του έγινε στα τρία του χρόνια επιβεβαίωσε τη μοναδικότητα του παιδιού τους, το οποίο διάβαζε ήδη σε ηλικία δυόμιση χρόνων και στα τρία του χρόνια έγραφε και έκανε προσθέσεις και αφαιρέσεις τριψήφιων αριθμών.

Στα πέντε του χρόνια ήταν ήδη στο δημοτικό, στα οκτώ του στο γυμνάσιο, όπου, μετά τη διαπίστωση από τους καθηγητές πως τα εκεί μαθήματα ήταν πολύ ανιαρά για το μικρό Μάριαν, επισημάνθηκε στους γονείς του το πρόγραμμα «Μαθητές στο πανεπιστήμιο».

Έπειτα από αρχικά νομικίστικα εμπόδια, τα οποία ξεπέρασε ο ίδιος απευθυνόμενος στην πρυτανεία του Πολυτεχνείου Βιέννης, και έπειτα από εξοντωτικές ειδικές εξετάσεις, μπόρεσε και κατατάχθηκε ως έκτακτος φοιτητής στη Σχολή Πληροφορικής σε ηλικία μόλις 13 χρόνων.

Και εκεί έκανε επίσης το «θαύμα» του, αφού μέσα σε δύο χρόνια ο Μάριαν Κόγκλερ, μελετώντας παράλληλα, πήρε το απολυτήριο του λυκείου και τώρα, ένα χρόνο αργότερα - επίσης μέσα σε διάστημα ρεκόρ - και το πτυχίο του Πολυτεχνείου Βιέννης ως διπλωματούχος μηχανικός της Πληροφορικής.

Πάντως το «όχι παιδί θαύμα», όπως ο ίδιος θεωρεί τον εαυτό του, δεν έχει προς το παρόν συγκεκριμένα σχέδια για το μέλλον του, αλλά αρχικά σκοπεύει να συνεχίσει μια επιστημονική σταδιοδρομία.

http://world.flash.gr//cosmosl/2008/12/16/40703id/

red_monster
17/12/2008, 14:25
Αυτοί μας χαλάνε την πιάτσα... άκου με πτυχίο στα 16...





στα 26 λέμε και αν:rotflmao:

mars696
17/12/2008, 14:28
Μπραβο στο παλικαρι!Κατι τετοια δαιβαζω και δεν ξερω αν πρεπει να παρω θαρρος η να απογοητευτω.Γαμω την σχολη μου γαμω!:cry: :cry:

p@nos
17/12/2008, 14:39
μουφα λεμε ειναι

:smokin: :bigcry:

devil's animal
17/12/2008, 14:48
εγω παλι χαιρομαι που γεννηθηκε στην Αυστρια το παλικαρακι.
αν ηταν εδω...θα περναγε κανονικα το λυκειο, μολιε εμπαινε πανεπιστημιο θα κοβοταν απο κανεναν κομπλεξικο καθηγητη...και μολις επαιρνε το πτυχιο του και εκανε και 1-2 μεταπτυχιακα θα πηγαινε να δουλεψει στην δουλεια του πατερα του ως αλουμινας (γιατι θα ηταν overqualified):rolleyes:

και ολα αυτα...
αν ειχε καταφερει να επιζησει...επειδη θα συχναζε στα εξαρχεια..:sad:

mars696
17/12/2008, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εγω παλι χαιρομαι που γεννηθηκε στην Αυστρια το παλικαρακι.
αν ηταν εδω...θα περναγε κανονικα το λυκειο, μολιε εμπαινε πανεπιστημιο θα κοβοταν απο κανεναν κομπλεξικο καθηγητη...και μολις επαιρνε το πτυχιο του και εκανε και 1-2 μεταπτυχιακα θα πηγαινε να δουλεψει στην δουλεια του πατερα του ως αλουμινας (γιατι θα ηταν overqualified):rolleyes:

και ολα αυτα...
αν ειχε καταφερει να επιζησει...επειδη θα συχναζε στα εξαρχεια..:sad:


+1000 Σιγουρα υπαρχουν και στην Ελλαδα τετοια και ισως και μεγαλυτερα μυαλα,αλλα πανε απατοι ρε πστ μου.:mad: :mad:

fantacid
17/12/2008, 14:52
τυφλα να'χει ο ντουκι χαουσερ!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

Corvo
17/12/2008, 16:45
ευτυχως γεννηθηκε εξωτερικο που ειπαν και παραπανω γτ αν ειχε γεννηθει εδω....

stefanos
17/12/2008, 17:08
Ναι απο τα 16 στο μεροκάματο θαύμα.
Στα 46 θα έχει τα ένσημα αλλά θα πρέπει να περιμένει μέχρι τα 60 για να πάρει σύνταξη.

el_hymador
17/12/2008, 17:19
16 με πτυχιο, αλλα κανα :a021: εχει ριξει;

που χρονος θα μου πεις...:lol: :lol: :lol:

harvester
17/12/2008, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
16 με πτυχιο, αλλα κανα :a021: εχει ριξει;

που χρονος θα μου πεις...:lol: :lol: :lol:
αν γαμει τοσο γρηγορα οσο τελιωνει τα σχολεια τοτε μαλλον κακογαμητης ειναι:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

harvester
17/12/2008, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αν ειχε καταφερει να επιζησει...επειδη θα συχναζε στα εξαρχεια..:sad:
φιλε η τρυπα που εχεις στην κοιλια δεν ειναι απο σφαιρα ο αφαλος σου ειναι:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




οχι αλλους πυροβολισμους οι σφαιρες δεν φτανουν για ολους :rotflmao: :rotflmao:

Akatanomastos
18/12/2008, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
, μετά τη διαπίστωση από τους καθηγητές πως τα εκεί μαθήματα ήταν πολύ ανιαρά για το μικρό Μάριαν, επισημάνθηκε στους γονείς του το πρόγραμμα «Μαθητές στο πανεπιστήμιο».




δεν χρειαζεται να πουμε κατι αλλο

argi6argi
19/12/2008, 22:55
Μπράβο και συγχαρητήρια στο παλικάρι, RESPECT!!!

hidefnick
20/12/2008, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τυφλα να'χει ο ντουκι χαουσερ!!
:lol: :lol: :lol: :lol:

Που τον θυμήθυκες ρε????????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πάντως τέτοια μυαλά έχουν άσχημη κατάληξη. Δεν είναι εύκολο να συνεχίσεις μια ζωή έτσι.

red_monster
20/12/2008, 08:30
Τετοια θέματα μου γαμάν την ψυχολογία, εγώ πότε θα πάρω πτυχίο???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: