PDA

View Full Version : Paraflou....



stelios900
17/12/2008, 10:51
--------------------------------------------------------------------------------
kalhspera .exw ena zx10- 06 kai prokeitai na allaksw ygra se olo to systyma tou psugeioy.tha xreiastei kati to sygekrimeno opws eksaerwsi h aplws adeiazw kai meta gemizw??

MikeG
17/12/2008, 10:53
Θα χρειαστεί εξαέρωση ώστε να γεμίσει όλο το κύκλωμα σωστά & να μην μείνει καθόλου αέρας μέσα.


p.s Για ευκολία όλων μας καλύτερα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.:wave2:

power hornet
17/12/2008, 11:05
κανονικα λογου μοντελου σου δεν θα χρειασστεις εξαερωση.εμενα hornet του 2000 και δεν χρειαζετε εξαερωση,πως το κατλαβαινεις αυτο?απο την κενρικη ταπα ψυγειου αμα γραφει απο 1,1 bar και πανω δεν χρειαζετε εξαερωση κανει μονο του.

sniper
17/12/2008, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
κανονικα λογου μοντελου σου δεν θα χρειασστεις εξαερωση.εμενα hornet του 2000 και δεν χρειαζετε εξαερωση,πως το κατλαβαινεις αυτο?απο την κενρικη ταπα ψυγειου αμα γραφει απο 1,1 bar και πανω δεν χρειαζετε εξαερωση κανει μονο του.


:nono:


Όταν εγκατασταθεί το σύστημα ψύξης, το γεμίζουμε με παραφλού και το βάζουμε να δουλέψει (το μοτοσακό μας). Αυτό μόλις ζεσταθεί, θα "ρουφήξει" όσο χρειάζεται και μετά συμπληρώνουμε στο δοχείο όσο χρειάζεται για να είναι ανάμεσα στα min/max όρια.

OldMan
17/12/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
κανονικα λογου μοντελου σου δεν θα χρειασστεις εξαερωση.εμενα hornet του 2000 και δεν χρειαζετε εξαερωση,πως το κατλαβαινεις αυτο?απο την κενρικη ταπα ψυγειου αμα γραφει απο 1,1 bar και πανω δεν χρειαζετε εξαερωση κανει μονο του.
Μας εξηγείς λίγο την λογική του πράγματος ... :confused:

power hornet
17/12/2008, 12:19
μαλλον σορυ δεν το εξηγησα καλα κανεις αυτο που λεει ο sniper,απλα οατν ειπα κανει μονο εξαερωση με ποια εννοια,οτι αφου τραβηξει παραφλου δεν χρειαζετε να εχεις ανοιχτη την κενρικη ταπα ψυγειου.
π.χ να το εξηγησω καλυτερα στα αυτοκινητα που κανουμε εμεις που δουλευω,συμπληρωνουμε παραφλου αφου γεμισουμε βαζουμε μπροστα,μεχρι να ζεσταθει να ανοιξει ο θερμοστατης να τραβηξει παραφλου ολα αυτα με ανοιχτη ταπα ψυγειου,οσο αφορα παλια αμαξια.
αφου τραβηξει το παραφλου κλεινουμε ταπα και συπληρωνουμε στο δοχειο υπερπληρωσης.
στα κανουργια αμαξια που εχουν ταπα με απο 1.1 bar ειναι κλειστη ταπα και απλα αφου τραβηξει παραφλου συπληρωνουμε,η ορισμενα εχουν ειδικα εξαερωτηρακια

stelios900
18/12/2008, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
μαλλον σορυ δεν το εξηγησα καλα κανεις αυτο που λεει ο sniper,απλα οατν ειπα κανει μονο εξαερωση με ποια εννοια,οτι αφου τραβηξει παραφλου δεν χρειαζετε να εχεις ανοιχτη την κενρικη ταπα ψυγειου.
π.χ να το εξηγησω καλυτερα στα αυτοκινητα που κανουμε εμεις που δουλευω,συμπληρωνουμε παραφλου αφου γεμισουμε βαζουμε μπροστα,μεχρι να ζεσταθει να ανοιξει ο θερμοστατης να τραβηξει παραφλου ολα αυτα με ανοιχτη ταπα ψυγειου,οσο αφορα παλια αμαξια.
αφου τραβηξει το παραφλου κλεινουμε ταπα και συπληρωνουμε στο δοχειο υπερπληρωσης.
στα κανουργια αμαξια που εχουν ταπα με απο 1.1 bar ειναι κλειστη ταπα και απλα αφου τραβηξει παραφλου συπληρωνουμε,η ορισμενα εχουν ειδικα εξαερωτηρακια εγινε φιλε μου ευχαριστω πολυ..απο'τι ειδα η ταπα γραφει 1.3-1.4bar,οποτεμαλλον δεν εχω προβλημα..

hidefnick
18/12/2008, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stelios900
εγινε φιλε μου ευχαριστω πολυ..απο'τι ειδα η ταπα γραφει 1.3-1.4bar,οποτεμαλλον δεν εχω προβλημα..

Μήπως καμιά ματιά στο manual? Σκέψου ότι η όποια μ@λακία θα κοστίσει ΑΚΡΙΒΑ. :wave2: :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
π.χ να το εξηγησω καλυτερα στα αυτοκινητα που κανουμε εμεις που δουλευω,συμπληρωνουμε παραφλου αφου γεμισουμε βαζουμε μπροστα,μεχρι να ζεσταθει να ανοιξει ο θερμοστατης να τραβηξει παραφλου ολα αυτα με ανοιχτη ταπα ψυγειου,οσο αφορα παλια αμαξια.
αφου τραβηξει το παραφλου κλεινουμε ταπα και συπληρωνουμε στο δοχειο υπερπληρωσης.
στα κανουργια αμαξια που εχουν ταπα με απο 1.1 bar ειναι κλειστη ταπα και απλα αφου τραβηξει παραφλου συπληρωνουμε,η ορισμενα εχουν ειδικα εξαερωτηρακια

Να υποθέσω ότι δεν δουλεύεις με Renault πχ?

power hornet
18/12/2008, 12:00
οχι με ρενο δεν εχω δουλεψει.
για τον φιλο πιο πανω ακου τι θα κανεις βημα προς βημα.θα βγαλεις τα παραφλου σου,λογικα θα δεις απο τον κενρικο σωληνα του ψυγειου σου,ενοιτε με κρυο μοτερ,θα αδειασουν τα παραφλου βαλε ενα λεκανακι να τα μαζεψεις μην χυθουν στο πατωμα.

αφου αδιειασουν ξανα βαλε το σωληνα σφιξε το κολιε που θα εχει,μετα ανοιξε την ταπα σου την κεντρικη βαλε παραφλου γεμισε το,κλεισε την ταπα.βαλε μπροστα το μοτερι σου και περιμενε να ζεσταθει να ανοιξει ο θερμοστατης να παρει μπροστα το βελινταντερ ωστε να κανει κυκλωμα,μολις γινει αυτο θα τραβηξει παραφλου,σβησε το μοτερ αφου σταματησει το βελινταντερ.και συμπληρωσε στο εξτρα δοχειο της υπερπληρωσης παραφλου ναι ειναι αναμεσα στο max και min,αυτα πιστευω να εγινα κατανοητος.

προσοχη δεν θα συπληρωσεις απο την κεντρικη ταπα γιατι συν που θα εχει πιεση θα καιει κιολας.
αμα κρυωσει το μοτερ αμα θες ανοιξε και κανε εναν ελεγχο για καλο και για κακο,εγω παντα το κανω.

stelios900
18/12/2008, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
οχι με ρενο δεν εχω δουλεψει.
για τον φιλο πιο πανω ακου τι θα κανεις βημα προς βημα.θα βγαλεις τα παραφλου σου,λογικα θα δεις απο τον κενρικο σωληνα του ψυγειου σου,ενοιτε με κρυο μοτερ,θα αδειασουν τα παραφλου βαλε ενα λεκανακι να τα μαζεψεις μην χυθουν στο πατωμα.

αφου αδιειασουν ξανα βαλε το σωληνα σφιξε το κολιε που θα εχει,μετα ανοιξε την ταπα σου την κεντρικη βαλε παραφλου γεμισε το,κλεισε την ταπα.βαλε μπροστα το μοτερι σου και περιμενε να ζεσταθει να ανοιξει ο θερμοστατης να παρει μπροστα το βελινταντερ ωστε να κανει κυκλωμα,μολις γινει αυτο θα τραβηξει παραφλου,σβησε το μοτερ αφου σταματησει το βελινταντερ.και συμπληρωσε στο εξτρα δοχειο της υπερπληρωσης παραφλου ναι ειναι αναμεσα στο max και min,αυτα πιστευω να εγινα κατανοητος.

προσοχη δεν θα συπληρωσεις απο την κεντρικη ταπα γιατι συν που θα εχει πιεση θα καιει κιολας.
αμα κρυωσει το μοτερ αμα θες ανοιξε και κανε εναν ελεγχο για καλο και για κακο,εγω παντα το κανω. ΟΚ.ευχαριστω παιδες...!!