PDA

View Full Version : Πρωταρης ζητα Βοηθεια



sennsa_rs
13/03/2005, 15:39
Κατ αρχας Γεια σας :wave2:

Αν και τρελαμενος ολη μου τη ζωη με τα αυτοκινητα λεω να
ασχοληθω και με τα διτροχα.:D
Μετα την αγορα μηχανων απο ολους τους φιλόυς μου εχω κατάληξει στην αγορα ενως Husqvarna WRE 125.Bεβαια το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω να αλλαζω ταχυτητες και σε αυτο θελω να με βοηθησετε.(Βεβαια και αλλα Tips ειναι ευπροσδεκτα!)
<Μην με παρεξηγητε αλλα στην οικογενεια μου και στην παρεα μου ολοι εχουν αυτοματα αλλα εγω θελω Ταχυτητες γμτ!>
Τhanks;)

George-3-
13/03/2005, 16:41
Φιλε για πρωτο κοιτα καλυτερα σε κατι Ιαπωνικο. Απλα επειδη με το πρωτο μαθαινεις ακομη και ολοι εχουμε φαει μια σουπα με το πρωτο το Ηusqvarna δεν στο συγχωρει και σου αδειαζει το πορτοφολι με την μια.

GTZ750
13/03/2005, 19:21
καταρχην καλωσ ορισεσ στο "μαγαζι":D οσο για της ταχητητεσ δεν ειναι τιποτα!!ειναι οπωσ ακριβως και στο αυτοκινητο σαν φυλοσοφια!απο πρεπει να συνδιασεισ διαφορετρικεσ κινησεισ!γκαζι(δεξι χερι),συμπλεκτη(αριστερο) και ταχυτητα(αριστερο ποδι)!:D
ενταξει τη σασ ειπα τωρα:eyepop: ειδατε δεν το ξερατε αυτο:eyepop: :uplate: :look: :hypnotize
απλα εξασκηση ειναι μην φοβασαι!!:sun: :sun:


9991

sennsa_rs
13/03/2005, 19:46
Για το ιαπωνικο πρεπει να εχεις δικιο(ελεγα για DT125Re αλλα οi φιλοi μου επιμενει husqvarna αλλα αμα ειναι γραψτε και δικες σας πρωτασεις)
Οσο για τις ταχυτητες με μπερδευουν με αυτα που λενε η πρωτη πανω και η δευτερα κατω και τετοια(Αληθεια γιατι ειναι ετσι?

George-3-
13/03/2005, 20:15
Mhn to skeftesai mathe to stin praksi....egw akomi kai twra otan skeytomai pws anaivazw ta podia moy nomizw pws tha mlextoun stis taxitites kai sta frena alla moy bgainei mixanika....

to husqvarna einai pio moyrato kai einai ... husqvarna. rwta poso kanei i maneta toy husq stin antiprosopeia kai poso tou yamaha sto monastiraki. i diafora einai haotiki. edw gia to derbi to zeygari exoun 26E kai gia to 125Z (yamaha) 6E....;) To mixanaki den einai anagki na to pantreyteis mporeis kalista na to pouliseis. Tha xaseis kapoia lefta ta opoia omws tha antistathmistoun me empeiries kai alla pou tha bgoun stin poreia...

GTZ750
13/03/2005, 20:15
αναποδα σου τα ειπαν!!!:cool: :cool: η πρωτη κατω και η δευτερα και οι υπολοιπεσ πανω!!!:smilea: :smilea: οσο για το ιαπωνικο θα συμφωνησω και εγω ειναι καλητερο απο αποψη αξιοπιστιασ!:ninja: οχι οτι ειναι σιγουρο οτι το husky θα παθει κατι και το απωνικο δεν θα παθει!:p :p
εμενα θα μου αρεσε και αυτο yamaha xtx 125(2005)


9993

GTZ750
13/03/2005, 20:16
ακυρο λαθοσ φωτογραφια!!!!!!:confused: :confused: :eyepop: :hypnotize :look: :smokin:


9994

GTZ750
13/03/2005, 20:17
:D :D :D
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


9995

gdevelek
13/03/2005, 20:51
Το ζήτημα της αλλαγής ταχυτήτων είναι πολύ πιο εύκολο από όσο νομίζεις.

Φαίνεται δύσκολο αφού διαφέρει πολύ από το αυτοκίνητο, αλλά τελικά δεν είναι *απολύτως* τίποτε, όπως διαπίστωσα όταν έμαθα να οδηγώ, έχοντας ακριβώς τον ίδιο αρχικό προβληματισμό.

sennsa_rs
13/03/2005, 21:11
Ωραιο μηχανακι αλλα δεν ειναι εντουρο
και γιατι δεν υπαρχει στο site της εταιρειας?(Ελληνικο)

GTZ750
13/03/2005, 21:14
υπαρχει και σε εντουρο xtr αν δεν κανω λαθοσ!:D
δεν πρεπει να εχει ενημερωθει το ελληνικο site και δεν ξερω αμα εχει ερθει στην ελλαδα!ψαξε το!:smilea:


9996

sennsa_rs
13/03/2005, 21:36
Eννοειται!<Ποσο να κανει αραγε?>

gRim
14/03/2005, 15:11
Σε 3 μέρες θα έχεις ξεπάρει με τις ταχύτητες.Δεν είναι τίποτα..
Πιο πολύ θα ζοριστείς να βρίσκεις τη νεκρά ανάμεσα στην 1η και τη 2α.
Κι εγώ στη θέση σου το DT125 θα σκεφτόμουν.Σε αυτά τα κυβικά μόνο τα δίχρονα αξίζουν.

George-3-
14/03/2005, 15:42
Aμα πας για καινουργιο κοιτα και το DT125. Το DT ειναι στα 4400Ε ενω το XT στα 3800 αλλα στις αγορες του ανατολικου μπλοκ....:sick: Στην Ελλαδα καπου εκειθα εχει ενω και τα δυο βγαινουν Super Motard και on-off. Νομιζω εντουρο δεν ειναι κανενα απο τα δυο μηχανακια, τα εντουρο εχουν χωματινα 100% ελαστικα με πολυ λεπτη αβολη για καθε μερα σελα. Και τα δυο ειναι σχεδιασμενα και για καθημερινη χρηση. Ασε που ειναι και Yamaha και θα τα πουλησεις οταν θες σχετικα ανετα.

sennsa_rs
15/03/2005, 14:05
Εσας ποιες είναι οι προτάσεις σας για ψευτο-εντουρο σε μεταχειρισμενα(απο to 2000 και μετά και τιμη 3.500) και απο 125cc μεχρι 250cc?

GTZ750
15/03/2005, 19:12
εγω θα ελεγα kawasaki d-traker:D :D :D

sennsa_rs
16/03/2005, 20:54
Ακομα μια ερωτηση!!Πως κατεβαζω απο 2α σε 1η?Κατω πανω
(Μη γελατε plz:rotflmao: !!!):rolleyes:
Αμα γινεται εξηγηστε λεπτομεριακα τις αλλαγες

GTZ750
16/03/2005, 21:01
ειναι πολυ απλο!:D απλα πιεσεισ το ποδι σου προσ τα κατω!οπωσ κατεβαζεισ και τισ αλλεσ ταχητητες:cool: :p
καταλαβα γιατι ρωτασ και εχεισ δικιο!:hypnotize :uplate: :look: και μετα θα ρωτησεισ.............την πρωτη πωσ την βαζουμε?:look: :look: :look: ειναι σαν να σηκωνεισ μιση ταχυτητα πανω!!:cool: :cool: ειναι στη μεση!!:eek: μην ανυσηχεισ θα το δεισ στη πραξη!:D βρεσ καποιον με μηχανη να στο δειξει:winka:

sennsa_rs
16/03/2005, 21:22
Αν βαλω μιση δεν παει νεκρα?

GTZ750
16/03/2005, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
ειναι πολυ απλο!:D απλα πιεσεισ το ποδι σου προσ τα κατω!οπωσ κατεβαζεισ και τισ αλλεσ ταχητητες:cool: :p
καταλαβα γιατι ρωτασ και εχεισ δικιο!:hypnotize :uplate: :look: και μετα θα ρωτησεισ.............την πρωτη πωσ την βαζουμε?:look: :look: :look: ειναι σαν να σηκωνεισ μιση ταχυτητα πανω!!:cool: ειναι στη μεση!!:eek: μην ανυσηχεισ θα το δεισ στη πραξη!:D βρεσ καποιον με μηχανη να στο δειξει:winka:
ναι λαθοσ εκανα!:look: αντι να γραψω νεκρα εβαλα πρωτη!!:wave2:

sennsa_rs
16/03/2005, 21:51
Και αν το πατησω τελειως κατω βαζω απο 2α 1η?

Eυχαριστω για τη βοηθεια παντως!

gdevelek
16/03/2005, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sennsa_rs
Και αν το πατησω τελειως κατω βαζω απο 2α 1η?

Eυχαριστω για τη βοηθεια παντως!

Ακριβώς. Όσο για το νεκρό, κι αυτό είναι εύκολο αν το κιβώτιο είναι σε καλή κατάσταση. Στο S4 όπου έμαθα ήταν δύσκολο αφού το μηχανάκι ήταν ταλαιπωρημένο από τον κάθε αρχάριο, ενώ στο S4 πο αγόρασα είναι πολύ πιο εύκολο αφού το κιβώτιο είναι σαφώς λιγώτερο φθαρμένο.

Θα το συνηθίσεις πολύ πιο γρήγορα από όσο νομίζεις. Είναι σχεδιασμένο για να είναι εύκολο, όχι δύσκολο.

sennsa_rs
17/03/2005, 12:05
Thanks bro:beer:

OldMan
17/03/2005, 13:12
:lol: :lol: :lol:

Κορίτσια, τι του λέτε του ανθρώπου ????

Έχετε βάλει νεκρά σε Huskvarna, εν στάσει και με αναμένο μοτέρ ???

Φιλαράκι, ξέχνα το καλύτερα !!!

Η θα είσαι με 1η και αμπραγιαριστός στα φανάρια (τους κατόχους ευρωπαϊκών μοτο - πλην BMW - τους αναγνωρίζεις από το μέγεθος της αριστερής παλάμης)...

Η θα κατεβάζεις όλες τις ταχύτητες (μέχρι να βρείς πάτο) ρολάροντας τα τελευταία μέτρα και θα ΑΝΕΒΑΖΕΙΣ νεκρά λίγο πριν σταματήσεις ...

:wave2: :beer: :wave2:

sennsa_rs
17/03/2005, 15:08
Αμα είμαι αμπραγιαριστός στα φανάρια δεν χαλαει ο συμπλεκτης?
(Οπως στ΄ αυτοκίνητο)?

OldMan
17/03/2005, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sennsa_rs
Αμα είμαι αμπραγιαριστός στα φανάρια δεν χαλαει ο συμπλεκτης?
(Οπως στ΄ αυτοκίνητο)?

:lol: :lol: :lol:

Χαλάει, αλλά στα Husky συνήθως χαλάει πρώτα ο αναβάτης !!!

Σοβαρά τώρα, από ότι καταλαβαίνω δεν πολυξέρεις τι σου γίνεται (χωρίς ίχνος ειρωνείας), οπότε ξαναδές αυτά που σου γράψαν πιο πάνω για ΑΛΛΑ μηχανάκια !!!

:wave2: :beer: :wave2: