PDA

View Full Version : δεν φοβαστε?



noble
13/03/2005, 18:29
δεν φοβαστε ποτε να οδηγησετε τη μηχανη σας?δεν εννοω σε περιπτωση βροχης μονο...εννοω γενικα!τρελαινομαι για τις μηχανες!εμαθα μονη μου στα 17 και σιγα σιγα προχωρησα.μετα απο τρια χρονια που ειχα τη diversion 400 τωρα εχω τη..diversion σε 600:D .τησ εβαλα και καινουργια λαστιχα κι ολα πολυ καλα!!ειχα να την οδηγησω περιπου 5 μηνες,για διαφορους λογους που θα ηταν κουραστικοι να τους αναφερω...με εχει πιασει ομως μια φοβια,οχι απλα φοβος και μ'ενοχλει πολυ!δηλαδη πιανω τον εαυτο μου συνεχεια την ωρα που οδηγω,μολις ανοιξω λιγο παραπανω το γκαζι να σκεφτεται"ωπ κι αν τωρα πεταχτει καμμια γατα?κανενα σκυλακι γλυκο κι ομορφο?(τους εχω αδυναμια...)νομιζω οτι ειμαι υπερβολικη!επειδη δεν θελω να σταματησω να οδηγω,ουτε να καταντησω επικινδυνοι για τους υπολοιπους σκεφτηκα μια λυση που δεν ξερω κατα ποσο ευσταθει.να μαθω πολυ καλα τη μηχανη μου!επειδη εχω μαθει μονη μου,πιστευω πωσ σιγουρα κανω πολλα λαθη λογο αγνοιας..ολο αυτο λοιπον το κατεβατο για να σας ρωτησω αν μπορω να διαβασω θεωρητικα μαθηματα κι αν αργοτερα μπορω να τα χρησιμοποιησω σε καποια πιστα η οπουδηποτε λιγοτερο επικινδυνα.εχω διαβασει ποστ για το riding school αλλα δυστυχως οι δυσκολιες τις ζωης πολλες και τα λεφτα λιγα....:) με συγχωρειτε για ολο αυτο το κατεβατο,θα με βοηθουσε ομως πολλη η γνωμη σας.καλη καθαρη δευτερα σε ολους,ελπιζω ο χαρταετος σας να φτασει ψηλα,μαζι και τα ονειρα σας.

koufaloni
13/03/2005, 19:17
κοιτα καλος εκανες που ξαναεπανηλεθες στις μηχανες αλλα το κυριοτερο οταν καβαλας ειναι να αισθανεσαι ανετα με αυτο που κανεις. Ο φοβος ειναι κακος συμβουλος και ο υπερβολικος φοβος ακομα χειροτερος. Ολοι φοβομαστε ενοειται και αυτο μας προστατευει εξαλλου αλλα προσπαθησε να το ελεγχεις. Σχετικα με αυτο που ζητας, μεσα στο φορουμ υπαρχουν παρα πολλα κειμενα να διαβασεις με συμβουλες και εμπειριες αλλα ολες ειναι υποκειμενικες.Επισης μπορεις να ψαξεις και στο ιντερνετ υπαρχουν πολλες σελιδες που γραφουν σχετικα με μοτο,και στα αγγλικα ακομα περισσοτερες με οδηγηκες συμβουλες και λεπτομεριες. Κατι που ειναι πολυ σωστο ομως για μενα, μπορει να ειναι λαθος για εναν αλλον. Γιαυτο προσεχε πολυ αυτα που διαβαζεις να τα φιλτραρεις. Α και σχετικα με τα ζωα μην ανυσυχεις προσχουν μονα τους τον εαυτο τους...ποιο πολυ πεταγονται κοπροι για να γαυγισουν παρα κατα λαθος...
Να σαι καλα και ανταποδιδω τις πολυ γλυκες ευχες σου...

α και πιασε και μια μπυρα για ναχουμε καλη αρχη:beer: :beer: :beer:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

gdevelek
13/03/2005, 20:53
Μην σε προβληματίζει που φοβάσαι, λογικό είναι, όταν τόσοι και τόσοι έχουν σακατευτεί ή κάνει το μεγάλο ταξίδι λόγω μηχανής.

Πρότασή μου είναι να οδηγείς με ταχύτητες στις οποίες αισθάνεσαι άνετα. Αν έχεις το 100% της προσοχής σου στο δρόμο και την κίνηση, (αριστερά-δεξιά, πιο μπροστά, στους καθρέφτες) και οδηγείς με συντηρητικές ταχύτητες, γρήγορα θα δεις πως τα πράγματα βρίσκονται κάτω από τον έλεγχό σου και θα αποκτήσεις την αυτοπεποίθηση που αυτή τη στιγμή σου λείπει.

Είναι περιττό να πω πως το μηχανάκι σου πρέπει να είναι σε άριστη κατάσταση και πως πρέπει να φοράς τα κατάλληλα ρούχα και εξοπλισμό.

gtsiros
13/03/2005, 23:43
WHEN IN DOUBT, SLOW DOWN._

kai gia tous aggloma8eis:

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ, ΦΡΕΝΟ._

johnpan
14/03/2005, 01:58
Αυτό που δούλεψε -και δουλεύει - σε εμένα: κάνε μια γνωστή διαδρομή πολλές φορές.

Δηλαδή: Βρες μια διαδρομή καμια 10 χλμ το πολύ, χωρίς πολλή κίνηση, εκτός πόλης, π.χ επαρχιακή ή ανάβαση. Κάθε φορά που έχεις χρόνο για βόλτα πήγαινε εκεί. Μην πιέζεις τη μηχανή, απλά για βόλτα. Σιγά σιγά η μηχανή ''θα σου μιλάει'': ''εδώ θέλω φρένα'', ''εδώ μπορώ και λίγο πιο γρήγορα''

Αυτά για τους αρχάριους, γιατί για να οδηγήσεις γρήγορα και σωστά ΠΡΕΠΕΙ μερικές φορές να πας κόντρα σε αυτά που σου λένε τα ένστικτά σου.

Υ.Γ. Είναι σημαντικό να διαλέξεις μια διαδρομή που να σου αρέσει, να σε εμπνέει, να σου λείπει.

955i
14/03/2005, 02:26
νομιζω πως ολοι μας εχουμε φοβο, το θεμα ειναι να μαθεις να οδηγας και να χαιρεσε. αρκετες φορες αισθανεσε τον κομπο στο στομαχι οταν σου καθετε μια στραβη αλλα συνεχιζεις, αυτο ειναι που σε φτιαχνει στην μηχανη, οι στιγμες ανδρεναλινης! μην μασας και καλα χιλιομετρα να εχεις, εγω εχω σπασει τα χερια μου 3 φορες και εχω 20 ραματα στο προσωπο αλλα καβαλαω ακομα!:beer:

Traveller
14/03/2005, 08:54
Hello noble,

den exei simasia ean exeis mikri i megali mixani kai min enoxleisai ean fovasai. Se pollous apo emas (nomizw) kai enas apo autous eimai kai egw, pairnane diafores skepseis? (p.x kai ean o tarifas stipsei kai egw minw fito?, ean glistrisw sti strofi logw vroxis kai ta kakarwsw klp klp) Omws mathe na xrisimopoieis ton fovo yper sou. Agkaliase ton kai kanton meros sou. Me alla logia kanton na ekafanistei mesa stin sigouria sou. Xrisimopoiw tin mixani 360meres to xrono. Exw faei tin apisteuti vroxi kai to krio,kathws kai zesti opws kai poloi alli edw mesa. Otan loipon fovasai kati, tha borouses na eisai pio prosektiki. Na elegxeis tis antridraseis sou kai na poronesai me to ekseis. Ean o allos borei na to kanei tote borw kai egw. Telos mia alli skepsi pou me voithise einai i provoli mias katastasis sto mialo mou kai i pithani antidrasi. Otan to ekane auto, eniwthia pio sigouros sto pws tha antidrasw,kai ara meiwthike o fovos. P.x elega ston eauto mou oti ean pesw tha afisw tin mixani na figei. Ontos kapoioa stigmi distixws epesa, alla afisa tin mixani na figei, enstiktwdws pleon...

Opws kai na exei, edw mesa sixna ginontai kai voltes kai o giagias arkoudas isws ksanakanei kapoio mathima odigiseis. Min apogoiteuesai, kai kiriws min agxwnesai, oso kai an kathistereis tous mixanovious pisw sou i opoious allous einai ekei. Koita na matheis na odigeis me sigouria wste ola ta agxi na sou figoun,

Kali sou mera,

Traveller

nimbus
14/03/2005, 10:53
Πιστεύω κουκλίτσα, ότι ο φόβος, είναι κάτι που αντιμετωπίζει

κανείς σιγά-σιγά κι από μόνος του...Τον τρόπο λογικά, θα τον βρεις

μόνη σου...αλλά καλό είναι, να ακούμε και τις γνώμες των

άλλων...:p Επομένως, καλά εκανες και εγραψες τις ανησυχίες

σου:winka:

να περνάς όμορφα:wave2:

και να ακολουθεις τα ονειρά σου:sun:

Θεοδώρα

Μήτσος1
14/03/2005, 20:03
Η αλήθεια είναι πως η μηχανή, όπως και οι ξένες γλώσσες σε "ξεχνάνε", άμα τις ξεχάσεις. Οπότε δεν υπάρχει άλλο γιατρικό από το να βγείς έξω και να οδηγήσεις. Από'κει και πέρα, αυτό που έγραψε κάποιος παραπάνω για επαναλαμβανόμενα περάσματα σε μια γνώστη διαδρομή είναι πολύ σωστό. Βρές μια διαδρομή που να μην έχει πολύ κίνηση και ξεκίνα να ανεβοκατεβαίνεις...

Καλά χιλιόμετρα...

noble
14/03/2005, 20:05
καλησπερα σε ολους και παλι!ελπιζω να το στειλω σωστα καθοτι δεν γραφω και πολυ συχνα...
σας ευχαριστω ολους πολυ για τις σκεψεις και τις απαντησεις σας.δεν εγραψα με σκεπτικο να ανακαλυψω το σωστο η το καλυτερο.στο μυαλο μου ειχα περισσοτερο να κουβεντιασω για μια φοβια μου,εστω κι ετσι...για να την αντιμετωπισω,να τη συζητησω,ισως πιο καλα να την ξορκισω.
με βλεπω ν'αργω να κανω κοντρες στη βουτα:D αλλα σιγουρα νιωθω ομορφα που διαβασα καποια πραγματα γι'αυτο που με απασχολει.σας ευχαριστω ολουσ και παλι,τον καθενα ξεχωριστα.
ελπιζω να ειχατε μια ομορφη καθαρα δευτερα και για οσουσ ταξιδεψαν,ελπιζω εναν ασφαλη γυρισμο!φιλακια πολλα πολλα

free rider
14/03/2005, 20:13
ο άνθρωπος ζει για να μάχεται τις φοβίες του και να τις ξεπερνά...

το να φοβάσαι ειναι φυσιολογικό το να μην είναι παράλογο...

γιατί αν δεν ....τότε πάς ...


:beer: :beer:

Μήτσος1
14/03/2005, 20:46
Κάπου είχα διαβάσει οτι σε όλες τις φοβίες, το μόνο πράγμα που έχεις να φοβάααι είναι ο φόβος σου αυτός καθαυτός.
Όλα τ'άλλα αντιμετωπίζονται με κοινή λογική και καθαρό μυαλό...

KaTaNaS
14/03/2005, 22:05
pisteyw pws o fobos pou noiwtheis einai logo anasfaleias.

den eisai sigoyrh pws se opoiadhpote periergh - asxhmh katastash de tha antidraseis swsta.



o monos tropos na to meiwsei kaneis ayto einai kata th gnwmh mou na mathei para poly kala th moto tou, synepws na th xrhsimopoiei poly syxna.


kai akoma pio basiko, na akousei h na diabasei- genika na mathei kaneis tis swstes texnikes pou prepei na xrhsimopoiei wste na exei thn beltisth symperifora sto dromo.


boltes- ekdromes to loipon me pio empeirous anabates kai ystera kathimerinh xrhsh me efarmogh twn oswn exeis mathei, tha sou perasoun sto yposeinhdhto kai tha ejaleifhei h anasfaleia pou phgazei apo esena thn idia prin kala kala to katalabeis.


ennoeitai pws me swsto ejoplismo h psyxologia allazei katakoryfa!


polla kai orthia xiliometra sou eyxomai.


kai yparxei kai delear kathe deytera pou sigoura olo kai kapoios tha mporei na sou pei 2 basikes texnikes h mystika.


sta grhgora, na anaferw pws "pote de koitame (kollame th matia mas) ekei pou de theloyme na pame."



"sthrizoyme to swma mas me koiliakoys kai raxiaious myes kai oxi me ta xeria sto timoni"


"ta xeria prepei na einai xalara kai elafrws lygismena"


"stis strofes mpainoyme me liga xiliometra kai kata th diarkeia ths strofhs epitaxynoyme stadiaka wste to baros ths moto na metaferetai ston pisw troxo "


"gernoyme to swma mas pros to eswteriko ths strofhs kai koitame panta pros thn ejodo katagrafontas mia nohth grammh sto myalo mas- olws periergos ayth th grammh tha akoloythisoyme)"


"gyroskopiko fainomeno : fthanontas se mia strofh piezeis elafra to grip apo th meria pou thes na stripseis pros ta empros (an h strofh einai aristerh sprwxneis to aristero grip pros ta empros elafra- kai parallhla mporeis na trabas to deji grip elafra pros ta pisw)

etsi h moto plagiazei (pernei klish ) poly pio eykola."


tespa, perna apo delear na ta poume apo konta!!!


orthia xiliometra panta :wave2:

Μήτσος1
14/03/2005, 22:22
Σε όσα πολύ σωστά έγραψε ο Σταύρος παραπάνω, να θυμίσω οτι το περιοδικό 0-300 διοργανώνει μαθήματα ασφαλούς οδήγησης, στις πίστες των Μεγάρων, και των Σερρών. Αν θέλεις πήγαινε, έχεις να μάθεις πολλά.
Και αν ντρέπεσαι να ξέρεις οτι έχουν πάει και αρκετές κοπέλες, που τα πήγαν πολύ καλά, και πως όλοι είναι εκεί για να μάθουν το κάτι παραπάνω για τη μοτοσυκλέτα τους...

ireneepi
14/03/2005, 23:36
Λεει μια κινεζικη παροιμια οτι τον φοβο σου τον αντιμετωπιζεις οταν τον κοιτας καταμουτρα...

Ολοι μας εχουμε αυτο το συναισθημα πολλες φορες..
Το θεμα ειναι να μην το σκεφτεσαι συνεχεια και συνεπως να μην σου γινεται εμμονη γιατι εκει καηκες...!

Προσπαθησε να οδηγησεις σε ρυθμους που αισθανεσαι ανετα και σιγα σιγα το πραμα θα ερθει μονο του...
Απλα οτι κανεις να το κανεις μονο εκει που εισαι σιγουρη και σε γνωστους παντα δρομους ωστε σιγα σιγα να ξεφευγεις απο ολο αυτο το αισθημα που σε διακατεχει...!

jtoros
15/03/2005, 01:26
noble, απλά πραγματάκια. Πας όσο νιώθεις άνετα. Κάποιες μέρες θα νιώθεις πιο άνετα από ότι συνήθως και θα πηγαίνεις πιο γρήγορα. Κάποιες άλλες όχι, και θα οδηγείς πιο αργά. Η βιασύνη είναι κακό πράγμα. Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός και παραφράζοντας το ρητό, και δάσκαλος.

Σωστός και ο johnpan. Η καλύτερη λύση αν "βιάζεσαι" να μάθεις το μηχανάκι σου. Αλλιώς, με μέτρο.

Δε σου κρύβω πως έχω το Transalp ενάμιση χρόνο τώρα και κάποιες φορές (ειδικά όταν βρέχει και ειδικά στην Πάτρα με τους κωλόδρομους που έχει) πάω εξαιρετικά σιγά, σε σημείο που απορώ κι εγώ. Αλλά δε μου βγαίνει να πάω πιο γρήγορα... Οπότε... Δώσε στον εαυτό σου το χρόνο που χρειάζεται.

Καλές βόλτες! :wave2:

free rider
15/03/2005, 05:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
noble, απλά πραγματάκια. Πας όσο νιώθεις άνετα. Κάποιες μέρες θα νιώθεις πιο άνετα από ότι συνήθως και θα πηγαίνεις πιο γρήγορα. Κάποιες άλλες όχι, και θα οδηγείς πιο αργά. Η βιασύνη είναι κακό πράγμα. Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός και παραφράζοντας το ρητό, και δάσκαλος.

Σωστός και ο johnpan. Η καλύτερη λύση αν "βιάζεσαι" να μάθεις το μηχανάκι σου. Αλλιώς, με μέτρο.

Δε σου κρύβω πως έχω το Transalp ενάμιση χρόνο τώρα και κάποιες φορές (ειδικά όταν βρέχει και ειδικά στην Πάτρα με τους κωλόδρομους που έχει) πάω εξαιρετικά σιγά, σε σημείο που απορώ κι εγώ. Αλλά δε μου βγαίνει να πάω πιο γρήγορα... Οπότε... Δώσε στον εαυτό σου το χρόνο που χρειάζεται.

Καλές βόλτες! :wave2:


χεχεχε.....

να πω την κακία μου...
:evil: :evil:
το τρανσαλπ ΔΕΝ πάει γρήγορα...
οσο και να το παλέψεις ειναι για ηρεμες βόλτες που χαζεύεις το τοπίο...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:evil: :evil: