PDA

View Full Version : Δεν ξέρω με τη μηχανή να ξεκινήσω..Σας παρακαλώ ως έμπειροι βοηθήστε με..



aggelos_thess
20/12/2008, 18:58
Είμαι 21 και βγάζω δίπλωμα για μηχανή. Δεν ξέρω όμως πως πρέπει να ξεκινήσω. Ζω στη θεσσαλονικη κ δεν αντεχω αλλη κινηση και αναζητηση parking. Δεν ενδιαφέρομαι για κατι αυτόματο θέλω μηχανή. Μου αρέσουν μηχανές τύπου TRANSAPL, Vstrom, TDM επίσης και μηχανές πιο naked οπως fazer, street triple. Θέλω σαν εμπειρότεροι να με βοηθήσετε να ξεκινήσω με μια μηχανή δίνοντας μου γνώμες..Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλές γιορτές

devil's animal
20/12/2008, 19:03
250αρι μονοκυλινδρο εντουρακι.
ή
400αρι τετρακιλυνδρο στριτακι.


καλως ηλθες...
:wave2:

nobody
20/12/2008, 19:05
καλες γιορτες και σε σενα και καλως ηρθες!
ποσα χρηματα διαθετεις?
για τι χρηση προοριζεις τη μηχανη(εννοως θα πηγαινει καθολου βουνο-χωμα)?

MikeG
20/12/2008, 19:07
Το Transalp είναι μια αρκετά ευκολοδήγητη μηχανή. Επίσης και το μικρό fazer είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Θα πρέπει όμως να κατασταλάξεις στο τι "στυλ" μηχανή θες, ώστε να μπορούμε να συζητήσουμε πιο συγκεκριμένα.
Από όσες προανέφερες θα σου έλεγα να αποκλείσεις το Στρώμα και το ΤΔΜ. Το ένα αρκετά βαρύ και το δεύτερο, πολύ ξεπερασμένο πλέον.

Καλωσήρθες:wave2:

SVX
20/12/2008, 19:10
οτι και να πουμε μην μας ακους...



αλλα ...για all around streetaki θα ελεγα....:rolleyes: SV 650
και για all weather enduro ... XT 660

στα ιδια λεφτα...


150689

Road67
20/12/2008, 19:14
Καλώς ήρθες και πολλά ασφαλή χιλιόμετρα.

Ό,τι κι αν πάρεις να κρατήσεις μια καβάτζα και για καλό εξοπλισμό.

Μηχανές σαν τα Vstrom, TDM δεν κάνουν για πρωτόπειρο. Το transalp δεν προβληματίζει ως προς την οδική συμπεριφορά του αλλά είναι σχετικά ψηλό μηχανάκι κι επειδή ζούμε στην Ελλάδα με ανηφόρες κατηφόρες και παλιόδρομους ο τρόπος στήριξης είναι κάτι που πρέπει να προσέξεις. Σημειωτέον αναφέρομαι στα ΤΑ600 και ΤΑ650. Για το καινούργιο transalp δεν έχω προσωπική άποψη.
Ξεκίνα από κάτι μικρό και όχι πολύ γρήγορο για να μη σε τρομάξει και να μπορείς να το οδηγήσεις αμέσως. Άρα δε μιλάμε για κατηγορία SS άνω των 600cc.
Εγώ πιστεύω πως πρέπει να ξεκινήσεις με δυομισάρι για να το μάθεις, να αποκτήσεις κάποια άνεση και να δεις κατά πόσον εξυπηρετεί τις ανάγκες σου.
Ενδεικτικά αναφέρω :
CBF 250
YBR 250
Ninza 250
XR 250
Varadero 125 που δεν είναι μεν δυομισάρι αλλά είναι καλόβολο, μπορεί να κάνει και ταξίδι (όταν πλέον είσαι κι εσύ έτοιμος γιατί πρέπει να μάθεις πολλά συμπεριφορά στον αέρα, συμπεριφορά δικάβαλο κλπ τη συμπεριφορά που έχει το μηχανάκι π.χ. με αέρα θα την καταλάβεις αμέσως αλλά το βασικό θέμα είναι η δική σου συμπεριφορά και αντίδραση) κι εξυπηρετεί καθημερινές ανάγκες.

Δώσε όμως περισσότερα στοιχεία. Για παράδειγμα τι αποστάσεις κάνεις καθημερινά, σε τι δρόμους κινείσαι κλπ.

Φιλικά.

SVX
20/12/2008, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67

XR 250
Varadero 125 που δεν είναι μεν δυομισάρι αλλά είναι καλόβολο, μπορεί να κάνει και ταξίδι (όταν πλέον είσαι κι εσύ έτοιμος γιατί πρέπει να μάθεις πολλά συμπεριφορά στον αέρα, συμπεριφορά δικάβαλο κλπ τη συμπεριφορά που έχει το μηχανάκι π.χ. με αέρα θα την καταλάβεις αμέσως αλλά το βασικό θέμα είναι η δική σου συμπεριφορά και αντίδραση) κι εξυπηρετεί καθημερινές ανάγκες.

.


ναι .εχεις δικιο ..αυτα τα μοτο ειναι αδικημενα .....XR 250... :wacko:

aggelos_thess
20/12/2008, 19:36
Για το θέμα του ύψους δε νομίζω να αντιμετωπίσω πρόβλημα είμαι 1.86. Για το θέμα των χρημάτων περίπου 4000 έχω να διαθέσω και φυσικά μιλάω για κάτι μεταχειρισμένο στην αρχή μέχρι να πάρω τον αέρα του δίκυκλου..Με ενδιαφέρει και λίγο η χρήση σε χώμα για αυτό κοιτάω τα TRANSALP περισσοτερο. Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλα μου πρότειναν και άλλοι το TRANSALP όμως μου είπαν να πάρω αυτό με τα διπλα δισκόφρενα μπροστά.Εσεις συμφωνείτε?θα βρω κάτι καλό με αυτα τα λεφτα?

SVX
20/12/2008, 19:40
TRANSALP ΑΓΓΕΛΙΕΣ---> http://www.car.gr/classifieds/bikes/?ca=&ma=22&va=transalp&bpr=2000&tpr=5000&so=dm&bre=&tre=2009&rg=&ben=&ten=&bmi=&tmi=&bpo=&tpo=&cr=&hi=&ag=&fu=&co=

ARISPEED1
20/12/2008, 19:48
KAWASAKI 250 KLX S ΣΕ τιμή τσάμπα καινούργιο .Αξιόπιστο ,ομορφο,δοκιμασμένο και σε αγώνες εντούρο στο παρελθόν.

Sapadak
20/12/2008, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από aggelos_thess
Εσεις συμφωνείτε?θα βρω κάτι καλό με αυτα τα λεφτα?

Πολυ καλη επιλογη το ΤΑ (το 650 εννοειτε)

Θα βρεις πολλα σε αυτα τα λεφτα ειτε μεσω του φορουμ ειτε με xe.gr ειτε με του car.gr που εβαλε ο συμφορουμιτης απουπαν'

Και ευκολα θα βρεις μοντελα '03-'04 και φορτωμενα με καλουδια

nobody
20/12/2008, 20:10
με αυτα τα χρηματα παιρνεις ανετα οτι απο τα παραπανω
για το υψος σου δεν θαχεις προβλημα
για χωμα κανει το Transalp(μοντελο μετα το 1999 ναχει διπλο δισκοφρενο εμπρος)
εντουρακι πολυ καλο το honda xr 250,yamaha ttr 250 και suzuki dr 250
αν προτιμας παλι street,κοιτα σε honda cbf 250,αν και το yamaha ybr 250 ειναι καλυτερο κατ'εμε,αλλα κοστιζει παραπανω
εννοειται εξοπλισμος οτι και να παρεις
φιλικα
γιαννης

Road67
20/12/2008, 20:21
Δεν αναφερόμουν στο θέμα ύψους για το αν πατάνε τα πόδια σου κάτω.

Tpap
20/12/2008, 21:49
Δεν μας είπες τι προηγούμενη εμπειρία έχεις.

Έχεις ξανακαβαλήσει;

Έχεις ξαναοδηγήσει;

Georgaras
20/12/2008, 22:34
Τι transalp να παρει??? οχι βεβαια. αν ειναι να παρει transalp ας παρει καλυτερα ενα v-strom που και πιο ομορφο ειναι αλλα και πιο δυνατο.

Τα κιλα δεν ειναι προβλημα γιατι ειναι καλοζυγισμενη μηχανη και θα σου φαινετε πουπουλο.

Εγω μια ζωη ενα παπακι supra ειχα και πηγα κατ'ευθειαν σε v-strom . πανευκολο στην οδηγηση και εχω κανει αρκετα ταξιδακια ανετοτατα...! Στην κυριολεξια πιο ευκολο και απο το παπι ειναι.

gdevelek
20/12/2008, 22:51
αν το ΤΔΜ είναι ξεπερασμένο το τρανσπινδ τι είναι;;;;



βάλε και το bmw 650gs στη λίστα... :beer:

Road67
20/12/2008, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georgaras
Τι transalp να παρει??? οχι βεβαια. αν ειναι να παρει transalp ας παρει καλυτερα ενα v-strom που και πιο ομορφο ειναι αλλα και πιο δυνατο.

Τα κιλα δεν ειναι προβλημα γιατι ειναι καλοζυγισμενη μηχανη και θα σου φαινετε πουπουλο.

Εγω μια ζωη ενα παπακι supra ειχα και πηγα κατ'ευθειαν σε v-strom . πανευκολο στην οδηγηση και εχω κανει αρκετα ταξιδακια ανετοτατα...! Στην κυριολεξια πιο ευκολο και απο το παπι ειναι. Καίγομαι ν' απαντήσω ...αλλά δε θα το κάνω. Θα περιμένω υπομονετικά να το δει ο Elle :D

Georgaras
20/12/2008, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Καίγομαι ν' απαντήσω ...αλλά δε θα το κάνω. Θα περιμένω υπομονετικά να το δει ο Elle :D


Ελα με τα παλιο-Transalp! και τα ΤΔΜ ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ.....:p

aggelos_thess
21/12/2008, 11:57
Φίλε και την BMW που αναφέρεις έχω στα υπόψιν αλλα πιστεύω είναι πιο δυσεύρετη σε σχέση με τα άλλα..Είχα βρει μια ευκαιρία απο ιδιώτη μια BMW 650cs γαλάζια με 1500χλμ και τη σκότωνε 2800..τότε βέβαια δεν είχα τα λεφτά αλλά πιστεύω ότι θα τα βρισκαμε τελικα. Σε τετοιου είδους μηχανές προσανατολίζομαι πάντως.. Αλλα θέλω να σας αναφέρω οτι δεν έχω καμία εμπειρία απο οδήγηση δίκυκλου πέραν του ποδηλάτου:rotflmao: :rotflmao:

swork21
21/12/2008, 13:56
Στην ίδια φάση είμαστε φίλε μου και μένα η εμπειρία μου ήταν μόνο ποδήλατο και κάποια νοικιασμένα παπιά ή σκούτερ τα καλοκαίρια στα νησιά.
Λοιπόν μέσα σε 6 μήνες πήρα δίπλωμα και αγόρασα το Σεπτέμβρη ένα Freewind 650cc και τα πάμε μια χαρά μαζί, μέχρι τώρα.
Μέχρι και νυχτερινό ταξίδι 300 χλμ έκανα, με σχετικό άγχος βέβαια αλλά τα κατάφερα.

Θέλει προσοχή, σεβασμό στη μοτοσυκλέτα, ωριμότητα στο δεξί χέρι και φυσικά εξοπλισμό -τουλάχιστον τα βασικά, κράνος, μπουφάν,γάντια, μποτάκια.

Με το καλό, λοιπόν η επιλογή σου.

Road67
21/12/2008, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από swork21


Θέλει σεβασμό στη μοτοσυκλέτα



Σεβασμό στον εαυτό σου και γενικότερα στη ζωή θέλει. Η μηχανή είναι λαμαρίνα :wave2:

Tpap
21/12/2008, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από aggelos_thess
Αλλα θέλω να σας αναφέρω οτι δεν έχω καμία εμπειρία απο οδήγηση δίκυκλου πέραν του ποδηλάτου:rotflmao: :rotflmao:

Tότε θα πρέπει να βάλεις μερικές χιλάδες χλμ σε παπί πρίν πας σε οτιδήποτε άλλο.:wave2:

gdevelek
21/12/2008, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από aggelos_thess
Αλλα θέλω να σας αναφέρω οτι δεν έχω καμία εμπειρία απο οδήγηση δίκυκλου πέραν του ποδηλάτου:rotflmao: :rotflmao:

φίλε αν από ποδήλατο πας κατευθείαν σε κάνα ΤΔΜ, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να σου φύγει το γέλιο απότομα

και δεν πά να 'σαι και 2.16

mauritanos
21/12/2008, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από aggelos_thess
Φίλε και την BMW που αναφέρεις έχω στα υπόψιν αλλα πιστεύω είναι πιο δυσεύρετη σε σχέση με τα άλλα..Είχα βρει μια ευκαιρία απο ιδιώτη μια BMW 650cs γαλάζια με 1500χλμ και τη σκότωνε 2800..τότε βέβαια δεν είχα τα λεφτά αλλά πιστεύω ότι θα τα βρισκαμε τελικα. Σε τετοιου είδους μηχανές προσανατολίζομαι πάντως.. Αλλα θέλω να σας αναφέρω οτι δεν έχω καμία εμπειρία απο οδήγηση δίκυκλου πέραν του ποδηλάτου:rotflmao: :rotflmao:

πες τι ακριβος ποδηλατο οδηγουσες η οδηγας για να σου πω πιο μηχανακι να παρεις:lol: :rotflmao: :lol:

aggelos_thess
22/12/2008, 00:35
Πέρα απο την πλάκα ακόμα και μικρός διχασμένος ήμουν. Είχα 2 ποδήλατα ενα mountain bike και ενα street (gt αν τα ξέρετε) με τα οποία κάναμε κόλπα..Μεγάλες εποχές..Τώρα τι μου προτείνεις?:confused: :confused: :confused: :alien: :alien: :alien:

mauritanos
22/12/2008, 01:02
το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις σβαρνα τα μαγαζια και να δεις πιο σε βολευει. αλλα ειναι βαρια , αλλα πολοι κοντα , αλλα δεν κοβει το τιμονι αλλα εχουν μαπα διακοπτες κτλ.:beer:

Road67
22/12/2008, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mauritanos
το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις σβαρνα τα μαγαζια και να δεις πιο σε βολευει. αλλα ειναι βαρια , αλλα πολοι κοντα , αλλα δεν κοβει το τιμονι αλλα εχουν μαπα διακοπτες κτλ.:beer: Πώς εννοείς οτι θα καταλάβει αν κόβει το τιμόνι καβαλώντας εν στάσει σε κάποιο κατάστημα;

SVX
22/12/2008, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Πώς εννοείς οτι θα καταλάβει αν κόβει το τιμόνι καβαλώντας εν στάσει σε κάποιο κατάστημα;


απο τα 3 δικυκλα που εχω αλλαξει (ZXR 250R-YZF600R THUNDERCAT & SV650 '00)
καβαλησα μονο το τελευταιο....βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι αυτο μου βγηκε σε κακο....μια χαρα μου βγηκε με ολες(και δοξα το Θεο ορθιος τσ'αγορασα,ορθιος τσ΄πουλησα!)
ΑΠΛΩΣ να επισημανω οτι ο ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ της αγορας μας Γκαβωνει 9φορες στις 10...
ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ειναι Η ΠΡΩΤΗ μας!!!:wacko:

Road67
22/12/2008, 11:57
Όχι το ερώτημα μου είναι σαφές πως θα καταλάβει με ένα μηχανάκι εν στάσει αν κόβει το τιμόνι; Εκτός κι αν εννοεί αν τον βολεύει η απόσταση των χεριών για να κόψει το τιμόνι όπου και πάλι δεν ξέρω...

road spirit
22/12/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Όχι το ερώτημα μου είναι σαφές πως θα καταλάβει με ένα μηχανάκι εν στάσει αν κόβει το τιμόνι; Εκτός κι αν εννοεί αν τον βολεύει η απόσταση των χεριών για να κόψει το τιμόνι όπου και πάλι δεν ξέρω...

:confused:
όταν λέμε "πόσο κόβει το τιμόνι" εννοούμε το πόσο πάει το τιμόνι απο τέρμα αριστερά μέχρι τέρμα δεξιά... πρέπει να κινείται η μοτοσικλέτα για να το καταλάβει κανείς αυτό?

Road67
22/12/2008, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:confused:
όταν λέμε "πόσο κόβει το τιμόνι" εννοούμε το πόσο πάει το τιμόνι απο τέρμα αριστερά μέχρι τέρμα δεξιά... πρέπει να κινείται η μοτοσικλέτα για να το καταλάβει κανείς αυτό? Μα δεν ήταν ειρωνικό το ερώτημα μου. Γι' αυτό ρώτησα τι εννοούσε.

Παρόλ' αυτά σε προσωπικό επίπεδο αν δεν κινείται η μηχανή δε μ' ενδιαφέρει να δω τίποτα.