PDA

View Full Version : GSR vs Street Triple



mantzou
21/12/2008, 00:19
Καλησπέρα, χρόνια πολλά και από εμένα!!!
Έπειτα από την πολύτιμη βοήθεια σας και αρκετό ψάξιμο στην αγορά...κατέληξα σε δύο street, τα οποία είναι το GSR 600 ABS και το STREET TRIPLE...Παληκάρια θέλω για ακόμη μία φορά τις ανεκτίμητες γνώσεις σας, για το ποιά από τις δύο να καταλήξω!!!!Μιλάμε πάντοτε για καινούργιες με ότι και να συνεπάγεται αυτό...
Επίσης αν είναι ευκόλο επειδή λέω να κατεβαίνω κανένα ταξιδάκι από Θεσ/νίκη για νησί μέσω Αθήνας...
1)το STREET TRIPLE παίρνει με άνεση δεύτερο άτομο + μπαγάζια ή τζίφος ?
2)Yπάρχει πρόβλημα με τις εξατμίσεις του ? Άκουσα κάπου ή διάβασα δεν θυμάμαι ότι επειδή είναι πολύ κοντά στην σέλα δεν είναι καλά μονωμένες σαν του GSR με αποτέλεσμα να προκαλούν εγκάυματα σε συνεπιβάτες, αλλά και σε σαμάρια...και
3)το ότι δεν υπάρχει ένδειξη βενζίνης στο TRIPLE είναι πρόβλημα ή συνηθίζεται με τον καιρό?
Οτι άλλο έχετε να μου επισημάνεται πολύ ευχαρίστως να το ακούσω(μάλλον να το διαβάσω)
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και αναμένω τις απαντήσεις σας, γιατί καίγομαι να αγοράσω μία απο τις δύο πρίν αλλάξει η χρονιά, λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων...!!!:bawl: :bigcry:

Morton
21/12/2008, 02:33
Κανένα απο τα δύο δεν νομίζω οτι είναι άνετο σε δικάβαλο και φόρτωμα.
Οι εξατμίσεις του Striple φαίνεται να είναι πρόβλημα αλλά μπορείς να το λύσεις μια και καλή με μια Arrow 3-σε-1 (βέβαια 1500 ευρώ είναι αυτά).

'Οσο για την ένδειξη βενζίνης, έχει ένδειξη χαμηλής στάθμης και σε συνδυασμό με τους δυο μερικούς χιλιομετρητές δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα.

Για εμένα το ισχυρό δέλεαρ του GSR είναι η τιμή του και το ABS (καλά, δεν λέω οτι είναι και λίγο..)

Το ίδιο δίλημμα είχα και εγώ αλλά καταστάλλαξα τελικά και ο λόγος φαίνεται στην υπογραφή μου...:sun:

arxaios
21/12/2008, 10:45
Το Suzuki πάρε ..........

SVX
21/12/2008, 10:50
το SUZUKi εχει "τρεξει" στην αγορα πιο πολυ και ειναι δοκιμασμενο..

απο την αλλη και το 3ple δεν εχει παρουσιασει σοβαρα προβληματα(εχει αλλαξει και τοσες γενιες) ειναι πιο....αντισυμβατικο και εξεζητημενο... το SUZUKI ειναι play safe(?)

αλλα κι εμενα αν μου διναν κανα thruxton ποιος ξερει.... μπορει να μην αλλαζα ποτε:look: :alien:

Road67
21/12/2008, 14:21
Suzuki :wave2:

devil's animal
21/12/2008, 16:51
Τriumph!
:wave2:

gregorgeous89
21/12/2008, 22:54
Πάρε και εσύ ένα Suzuki.Γιατί να πάρεις κάτι διαφορετικό? Αγόρασε ότι αγοράζουν όλοι, αυτή είναι η νοοτροπία στο Ελλάντα.
Πάρε ρε εσύ τo Triumph που και μηχανάρα είναι και δεν θα συναντάς άλλα 5 σε κάθε φανάρι:beer:

arxaios
22/12/2008, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
...
Πάρε ρε εσύ τo Triumph που και μηχανάρα είναι και δεν θα συναντάς άλλα 5 σε κάθε φανάρι:beer:

Το ότι ΔΕΝ πουλάει ................ μήπως κάτι σημαίνει ;;;
Μήπως αργότερα δεν θα πουλιέται ;;;
Μήπως θα το παντρευτεί ;;;
Μήπως θα χάσει ένα σκασμό λεφτά ;;;

Και τέλος ........
Μήπως ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ γιατί είναι σαν βάτραχος με γουρλομένα μάτια ;;;

:confused: :confused: :confused:

Morton
22/12/2008, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Το ότι ΔΕΝ πουλάει ................ μήπως κάτι σημαίνει ;;;


Το Brutale να δεις πόσο ΔΕΝ πουλάει...


Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios

Μήπως αργότερα δεν θα πουλιέται ;;;
Μήπως θα το παντρευτεί ;;;
Μήπως θα χάσει ένα σκασμό λεφτά ;;;


Ρώτα αυτούς που πήραν GSR πριν 2-3 χρόνια να σου που ΠΟΣΑ λεφτά έχουν χάσει...


Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios

Και τέλος ........
Μήπως ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ γιατί είναι σαν βάτραχος με γουρλομένα μάτια ;;;

:confused: :confused: :confused:

Εδώ συμφωνώ απόλυτα, είναι ΚΑΥΛΑ το μηχανάκι...:a47:

npat
22/12/2008, 13:56
Το Suzuki το έχει ο αδελφός μου. Έχει σχετικά άνετη θέση συνεπιβάτη---όχι πολύ άνετη, αλλά απολύτως εκμεταλλεύσιμη---και φορτώνεται μια χαρά: Μπορεί να πάρει σχάρα (μαμά ή givi) και βάση για πίσω μπαγκαζιέρα (givi). Μπορεί επίσης να πάρει βάσεις για σαμάρια (πολύ διακριτικές) καθώς και βάσεις για πλαϊνές βαλίτσες (givi και αυτά). Συνεπώς με το φόρτωμα δεν θα έχεις σοβαρό πρόβλημα. Δεν είναι βέβαια το υπερ-τουριστικό εργαλείο, αλλά την δουλειά του θα την κάνει και ταξιδάκια δικάβαλο θα σε πάει, με κάποιους συμβιβασμούς.

Το street-triple τώρα, χωρίς να το έχω οδηγήσει ή να ξέρω πολλά για αυτό, φαίνεται να ανήκει στην πολύ δημοφιλή, τώρα τελευταία, κατηγορία των μοτοσυκλετών που είναι περισσότερο παιχνίδια και πολύ λιγότερο εργαλεία. Άλλα όπως είπα, ούτε το έχω οδηγήσει ούτε ξέρω πολλά για αυτό.

:wave2:

AntoD
22/12/2008, 14:19
Εαν θελεις μοτοσυκλετα να γουσταρεις...παρε το Τriumph!....μακραν καλυτερο...

εαν θελεις αντι-σκουτερ...παρε το σουζουκι...(πολυ κουφιο στις χαμηλομεσαιες...)

mantzou
22/12/2008, 21:12
Ευχαριστώ παίδες !!! Βασικά απ’ότι βλέπω ο καθένας είναι ευχαριστημένος είτε με το ένα μηχανάκι, είτε με το άλλο...ουτως συ άλλος μιλάμε για τα καλύτερα της αγοράς στο είδος τους απ’τα στοιχεία που έχω τσεκάρει μέχρι τώρα ( έρευνα αγοράς, στατιστικά στοιχεία,διάφορα forums κ.λ.π)...
Το θέμα είναι ότι δεν το παίρνω για να το πουλήσω σε 1 με 2 χρόνια, μπορεί και καθόλου μάλιστα...αλλά να είναι αξιόπιστο, ευκολοδήγητο και κυρίως να παίρνει ένα δευτερο άτομο σε κάποιες εκδρομές, γιατι η δικιά μου θα μου σπασει :eek: αν δε μπορεί να καθίσει...και κυρίως για το TRIUMPH το οποίο όπως είχα προαναφέρει με δυσαρέστησε για αρνητικά σχόλια που άκουσα λόγω εξατμήσεων...εγκάυματα συνεπιβάτη + κάψιμο σαμαριών ( ελπίζω να μην ισχύει αυτό !!!!!!)...κάτα τ’αλλα νομίζω, ότι όποιο και να διαλέξω (εκτός και αν είμαι γκαντέμης:hypnotize ) ότι δεν θα μου παρουσιάσουν ιδιαίτερα προβλήματα, πέρα απο τα συνηθισμένα...Πάντως αν κάποιο φιλαράκι έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα με τη μηχανή του ή άκουσε απο φίλους κάτι, ας το μεταφέρει γιατί αυτό το ΣΑΒΒΑΤΟ θα πάω να την αγοράσω :smokin: ...Να στε καλά όλοι και ασφαλή αμέτρητα χιλιόμετρα !!! :beer:

nik7119
22/12/2008, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mantzou
Ευχαριστώ παίδες !!! Βασικά απ’ότι βλέπω ο καθένας είναι ευχαριστημένος είτε με το ένα μηχανάκι, είτε με το άλλο...ουτως συ άλλος μιλάμε για τα καλύτερα της αγοράς στο είδος τους απ’τα στοιχεία που έχω τσεκάρει μέχρι τώρα ( έρευνα αγοράς, στατιστικά στοιχεία,διάφορα forums κ.λ.π)...
Το θέμα είναι ότι δεν το παίρνω για να το πουλήσω σε 1 με 2 χρόνια, μπορεί και καθόλου μάλιστα...αλλά να είναι αξιόπιστο, ευκολοδήγητο και κυρίως να παίρνει ένα δευτερο άτομο σε κάποιες εκδρομές, γιατι η δικιά μου θα μου σπασει :eek: αν δε μπορεί να καθίσει...και κυρίως για το TRIUMPH το οποίο όπως είχα προαναφέρει με δυσαρέστησε για αρνητικά σχόλια που άκουσα λόγω εξατμήσεων...εγκάυματα συνεπιβάτη + κάψιμο σαμαριών ( ελπίζω να μην ισχύει αυτό !!!!!!)...κάτα τ’αλλα νομίζω, ότι όποιο και να διαλέξω (εκτός και αν είμαι γκαντέμης:hypnotize ) ότι δεν θα μου παρουσιάσουν ιδιαίτερα προβλήματα, πέρα απο τα συνηθισμένα...Πάντως αν κάποιο φιλαράκι έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα με τη μηχανή του ή άκουσε απο φίλους κάτι, ας το μεταφέρει γιατί αυτό το ΣΑΒΒΑΤΟ θα πάω να την αγοράσω :smokin: ...Να στε καλά όλοι και ασφαλή αμέτρητα χιλιόμετρα !!! :beer:

Tpap
22/12/2008, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
παρε βεστρομ


150830

Tpap
22/12/2008, 21:24
Πρίν πάρεις κάποιο από τα δύο, δοκίμασέ τα έστω και για μιά σχετικά σύντομη βόλτα...

Καλή αγορά.:wave2:

startengine
23/12/2008, 18:22
Ψάξε και λίγο, όπως μπορείς, το after sale των δύο αντιπροσωπειών.
Από πολύ κοντινή εμπειρία... καμία σχέση. Και το triple αν και πιο παιχνιδιάρικο...δεν είναι "απροβλημάτιστο". Δυστυχώς...

Road67
23/12/2008, 18:37
Πάρε τον Τίγρη για να τελειώνουμε κι άμα δε σ' αρέσει να τ' οδηγείς θα μου το δίνεις και θα σε πηγαίνω εγώ βόλτα μια στο τόσο :D :D

Σοβαρά, έχει δίκιο ο Τραπ. Έχεις οδηγήσει κανένα απ' τα δύο; Αν όχι είναι νομίζω το επόμενο βήμα :beer: :wave2:

bar-code
23/12/2008, 19:10
αφου πας το σαββατο να το παρεις,οποιο κι αν επιλεξεις,μη ξεχασεις να ανεβασεις φωτογραφιες να γουσταρουμε!!!!:wacko:



υ.γ.εγω θα επερνα αυτο που θα με κ#$%λωνε καθε πρωι που θα το εβλεπα

mantzou
23/12/2008, 19:53
Παίδες σας την έφερα :rotflmao: :rotflmao: !!!! Τελικά σήμερα συμφώνησα την Δευτέρα να πάω να δώσω προκαταβολή για ΗΟΝDA HORNET ABS 08...Του μάγκα του είχανε μείνει δύο στόκ και έκανε σαν τρελός για να μου τα δώσει...χρυσαφί με φούλ extra, αφού δεν ήξερα τι άλλο να βάλω επάνω απο τα γνήσια αξεσουάρ της HONDA...τα έβαλα όλα ( μανιτάρια, σχάρες, φτερό γνήσιο βαμμένο, φέρινγκ, συναγερμό, σχάρα και κανά δύο ακόμα δεν θυμάμαι)!!! και μάλιστα μου πληρώνει και τις πινακίδες με όλα τα έξοδα...Βέβαια μετρητοίς με 8.290
Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή και επίσης να μην πέσει καμία τιμή, γιατί τότε μας την έφερε :ZZZ: Πάντως από ότι γνωρίζω η HONDA γενικά δεν ρίχνει τιμές (ας ελπίζουμε...)
Παντου την έβρισκα με 8.550 και το πολύ ένα μανιτάρι δώρο...τουλάχιστον εδώ Θεσ-νίκη...
Η αλήθεια είναι πως πόνεσα που άφησα το TRIUMPH, αλλά με φόβισε η αντιπροσωπεία (μαύρα χάλια) + το γεγονός ότι είναι μονοπώλειο με ότι και να συνεπάγεται αυτό...
Έφαγα αμέτρητες ώρες σε διάφορα forums, περιοδικά και έρευνα αγοράς...και μου μαυρίσανε την ψυχή , όποτε λέω άσε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με κάτι πιο σίγουρο και από άποψη ater sales και όχι μόνο...
Πάντως είστε άρχοντες...πολύ χρήσιμη και η βοήθειά σας
Ευχαρίστως να τα πούμε και απο κοντά και γιατί όχι να σας φιλοξενήσω και στην όμορφη Χαλκιδική για βόλτες...

υ.γ Ξέχασα να αναφέρω, ότι δεν είχα κάνει καμία test ride

Tpap
23/12/2008, 20:00
Πολύ καλλίτερη επιλογή το χόρνετ από τα προηγούμενα δύο που σκεφτόσουν, για την χρήση που το θές...

Καλά χλμ!

:beer: :beer:

mantzou
23/12/2008, 20:04
Nα σαι καλά...και εγώ έτσι πιστεύω
Επίσης καλά χλμ :beer: :beer:

Road67
23/12/2008, 20:35
Κι εγώ τη σφίγγα θα σου πρότεινα αλλά νόμιζα οτι έπρεπε να περιοριστούμε στα δύο (suzuki, triumph). Πολύ καλά έκανες. Όρθιος και καλά χλμ :beer:

SVX
23/12/2008, 20:38
Σφιγγα ε? ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ---->:a54: :a46: :a30: :a2:

Lelos69
31/01/2009, 13:08
5αλοριζικο δικε μου!:beer: Η σειρα μου παιδες!!!!Z 750, street triple ή Shiver? To μηχανακι το θελω για βολτες και "αλητιες"...:smokin:

SVX
31/01/2009, 13:34
STREET 3PLE :a013:

Gares'
31/01/2009, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lelos69
5αλοριζικο δικε μου!:beer: Η σειρα μου παιδες!!!!Z 750, street triple ή Shiver? To μηχανακι το θελω για βολτες και "αλητιες"...:smokin:

Συμφωνώ με τον SVX.Street Triple και δεν θα χάσεις.Πολύ μηχανάρα... :wave2:

mikros boudas
31/01/2009, 13:50
εμφανισιακα και μονο το αγγλακι ειναι για μενα μονοδρομος...οσοι το εχουνε οδηγησει λενε πως ειναι και παιχνιδι...εγω παντως αν ειχα την ανεση θα το τσιμπουσα

Lelos69
31/01/2009, 15:43
To Αγγλακι ε; Α ρε....ΑΔΕΡΦΙΑ ΕΙΣΤΕ!!!!! Ευχαριστω μεσα απ την καρδια μου παιδια εσεις που απαντησατε αλλα και εσεις που πιθανον να απαντησετε στο μελλον...Εχω σκασει πραγματικα με αυτη την ιστορια..

Lelos69
31/01/2009, 16:29
Παντως μου ειπαν οτι στα σερβις του Triple θα δωσω τα μαλλια της κεφαλης μου!Ειδικα τα ανταλακτικα τσουζουν την τσεπη! Ξερετε κατι πανω σ αυτο;

mikros boudas
31/01/2009, 16:56
μπορεις να τα φερνεις τα ανταλλακτικα απο εξωτερικο και να στα βαζει καποιος μαστορας δικος σου...μονο εργατικα δλδ:rolleyes: ,εχει βγει νομος οπου μπορεις σε οποιοδηποτε νομιμο και αδειουχο μαστορα να φτιαχνεις την μηχανη σου και να σου γραφει κανονικα στο βιβλιο και να εχεις εγγυηση κλπ:winka: ψαξτο λιγο γιατι παραπανω δε ξερω...

Ζεύκας
31/01/2009, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lelos69
Παντως μου ειπαν οτι στα σερβις του Triple θα δωσω τα μαλλια της κεφαλης μου!Ειδικα τα ανταλακτικα τσουζουν την τσεπη! Ξερετε κατι πανω σ αυτο;

μαλακίες λένε.πάνω-κάτω το σέρβις είναι ίδιο με τα γιαπωνέζικα.

ίσα-ίσα που σε μερικά ανταλλακτικά τα γιαπωνέζικα είναι ακριβότερα από της triumph!

λοιπόν άμα θέλεις απλά βόλτες όποιο από τα 3 και να έπαιρνες θα το καταευχαριστιόσουν!

Αλλά για αλητείες...στην μεσαία κατηγορία των γυμνών το streei triple κάνει τη διαφορά.Το triple S είναι μια κατηγορία μόνο του.

Έχω οδηγήσει-ξεζουμίσει το street triple μες στην πόλη. Μία λέξη:χουλιγκάνος...:smokin:

Lelos69
01/02/2009, 12:41
Χουλιγκάνος ε; Γεια σου ρε Ζευκα!:beer: Θα παω να το κανω ενα Test Drive λοιπον..

Road67
01/02/2009, 12:54
Δε μ' αρέσει η μούρη του καθόλου :rotflmao: αλλά έχει δύναμη στα ...πετάλια του :D

torpedo
12/05/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
[B]Το triple S είναι μια κατηγορία μόνο του.



Μάλλον για το Street Triple R μιλας. Δεν ξέρω να υπάρχει S.

Lelos69
18/05/2009, 11:10
(Και μετα απο τρεις μηνες...)

Παιδια την εκανα την τριπλα!!! Ουτε triple, ουτε z 750, ουτε shiver!

GSXR 600 k8!!!!

To ξερω εχω ψυχολογικα προβληματα....:D

torpedo
21/05/2009, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lelos69
(Και μετα απο τρεις μηνες...)

Παιδια την εκανα την τριπλα!!! Ουτε triple, ουτε z 750, ουτε shiver!

GSXR 600 k8!!!!

To ξερω εχω ψυχολογικα προβληματα....:D
με 'γεις!!! καλοτάξιδο και πάντα όρθιος!

εγώ επιτέλους πήρα το street (R γκρι) και ..............................

..................θα κάνω τρίπλες κάθε μέρα!!!

Lelos69
21/05/2009, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από torpedo
με 'γεις!!! καλοτάξιδο και πάντα όρθιος!

εγώ επιτέλους πήρα το street (R γκρι) και ..............................

..................θα κάνω τρίπλες κάθε μέρα!!!

εεεεεεεετσιιιιιι!!!!!!!! Καροριζικη, καλοταξιδη η καλη σου και παντα ορθιος παιχταρα μου!!!

fonzareli
22/05/2009, 18:27
το street triple παιδιά πως πάει χαμηλά; Κάνει και για χαλαρή ήρεμη δικάβαλη βολτούλα ή θα μας σπάσει τα νεύρα;

Εμφανισιακά (και σε σωματότυπο πιό ταιριαστό σε μένα) μου αρέσει καλύτερα από το hornet αλλά προβληματίζομαι για τα φρένα. Το c-abs μου φαίνεται σημαντικό πλεονέκτημα...

torpedo
22/05/2009, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
το street triple παιδιά πως πάει χαμηλά; Κάνει και για χαλαρή ήρεμη δικάβαλη βολτούλα ή θα μας σπάσει τα νεύρα;

Εμφανισιακά (και σε σωματότυπο πιό ταιριαστό σε μένα) μου αρέσει καλύτερα από το hornet αλλά προβληματίζομαι για τα φρένα. Το c-abs μου φαίνεται σημαντικό πλεονέκτημα...

to triple χαμηλά απλά δεν έχει ανταγωνιστή στην κατηγορία είναι μακράν καλύτερα από όλα. οπότε αυτό ξέχνα το. Για το CBS και το ABS θα έλεγα ότι όντως είναι ένα πλεονέκτημα για οδήγηση εντός πόλης κυρίως. πιο έξω τα φρένα του street είναι μάλλον καλύτερα. και ειδικά του R (εχει τα φρένα του daytona) είναι σίγο

torpedo
22/05/2009, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
το street triple παιδιά πως πάει χαμηλά; Κάνει και για χαλαρή ήρεμη δικάβαλη βολτούλα ή θα μας σπάσει τα νεύρα;

Εμφανισιακά (και σε σωματότυπο πιό ταιριαστό σε μένα) μου αρέσει καλύτερα από το hornet αλλά προβληματίζομαι για τα φρένα. Το c-abs μου φαίνεται σημαντικό πλεονέκτημα...

to triple χαμηλά απλά δεν έχει ανταγωνιστή στην κατηγορία είναι μακράν καλύτερα από όλα. οπότε αυτό ξέχνα το. Για το CBS και το ABS θα έλεγα ότι όντως είναι ένα πλεονέκτημα για οδήγηση εντός πόλης κυρίως. πιο έξω τα φρένα του street είναι μάλλον καλύτερα. και ειδικά του R (εχει τα φρένα του daytona) είναι σίγουρα καλύτερα. και τα 2 είναι πάντως πολύ καλά μηχανάκια.. ότι σου αρέσει πιο πολύ θα έλεγα εγώ.

Lelos69
23/05/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από torpedo
ότι σου αρέσει πιο πολύ θα έλεγα εγώ.

Street triple θα λεγα εγω.Δεν παιζεται το εργαλειο.Και αυτος ο ηχος του.......

nik7119
08/07/2009, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119