PDA

View Full Version : ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ & ΦΡΕΝΑ



EKEINOS
20/12/2008, 23:31
Εχω ανοίξει και άλλα παρόμοια θέματα αλλά αυτό είναι η τελική λύση.
Oσοι ξέρουν το ανέκδοτο δεν γ@μεις που δεν γ@μεις δεν πας για ψάρεμα, να καταλάβουν πολλά από το παρακάτω κείμενο. Πρωτα το γιατί.
Αφού πέρασα αρκετά χρόνια καβαλωντας μηχανάκια δρόμου, (ετών 43 πλέον) μετά το 1995 ανακάλυψα τη χρηση των ΟΝ-ΟΦ και κόλλησα μαζί τους. Ειχα KLE-AFRIKA-TRANSALP x2 και τέλος V-Strom 650 x2, ανέβαινα στο μεταξύ και στα υπόλοιπα της παρέας και σχεδόν έχω γνώση από όλη την γκάμα των συγκεκριμένων μοτοσικλετών. Φυσικά η καλύτερη επιλογή θα ήταν ένα μεγάλο τύπου BANTIT 1250abs για ταξίδια , ένα TM η’ GAS-GAS για να περνάω καλά στο βουνό, ένα KTM950SM για να κάνω βλακείες στην πόλη και σε κοντινά σφιχτά στροφιλικια, ένα σκουτερ το οποίο έχω για φτηνή μετακίνηση μέσα στην πόλη, και ένα AFRIKA με 80 αλογα και 160 κιλα για να πηγαινω σε μερη όπως το Μαρόκο και η Τυνησία. Κατεληξα ομως στο στρώμα απορρίπτοντας τα υπόλοιπα για τους εξής λόγους.
Είναι ένα μηχανάκι που κάνει τα πάντα καλά, αλλά τίποτα τελεια. Εχει ενα πλαίσιο υπέροχο, ένα κινητήρα διαμαντι, κάνει για ταξίδια έχοντας δύναμη, οικονομία, αξιοπιστία και κυρίως φοβερή θέση οδήγησης.
Ειμαι άνθρωπος της λογικής και όχι του συναισθήματος, δεν θα αγόραζα ποτέ μια μοτοσικλέτα επειδή είναι όμορφη, θα την αγόραζα γιατι στέκεται καλά στο δρόμο και είναι αξιόπιστη. Άλλαξα το πρώτο στρώμα λόγω της έλευσης του καινούργιου με ΑΒΣ. Περιμένοντας να παραλάβω το καινούργιο πήρα για ένα τριήμερο το ΚΤΜ 990. Θα μου μείνει αξέχαστο του έχω χαρίσει ένα κομμάτι από την καρδια μου. Αλλα ο λογικός άνδρας άλλη γουστάρει για γκομενα και άλλη παντρεύεται. Η πρώτη σου δίνει χαμόγελο μέχρι τα αυτιά και μετά σε κερναει πίκρες ενώ η δεύτερη σου χαρίζει μειδίαμα για πάντα. Η τωρινή μοτοσικλέτα μου βγαίνει από το γκαραζ μόνο για βόλτες η ταξίδια, ενώ μες στην πόλη κινουμε μ’ένα σκουτεράκι 100 κυβικών, πήρα το μάθημά μου από το πρώτο στρώμα όπου χρειάστηκα δεκα λεπτα του ευρώ στο χιλιόμετρο για συντήρηση.
Απέρριψα το GS για τρεις λόγους. Ακριβό, iδιορυθμo, βαρύ
Απέρριψα τα 1000+ γιατι είναι υπερβολικά. Απέρριψα τα ΚΤΜ γιατί δεν πιάνουν τα χέρια μου και έχω και περιορισμένες μηχανικες γνώσεις.
Απέρριψα τα λοιπά του συναγωνισμού κάτω από 1000 κυβικά, γιατί απλώς υπολείπονται από αρκετά έως πάρα πολύ σε σχέση με το στρώμα, σε αυτά που ζητούσα.
Αρα λοιπόν ΚΤεμέ από το 2004 έως και το 2010 ήταν η καλύτερη επιλογή. Με δύο προβλήματα την ανάρτηση του και τα φρένα του, προβλήματα που σε μεγάλο βαθμό λύθηκαν.


Υ.Σ θα σας παρακαλούσα επίσης όλοι όσοι έχουν διάθεση να πουν εξυπναδες, να τις αποφύγουνε γιατί μεγάλωσα και δεν έχω υπομονή, φυσικά και αυτοι που τυχόν ενοχληθούν από αυτή την επισήμανση είναι αυτοί που έχουν σκοπό να κάνουν τέτοιου είδους παρατηρήσεις, φαινόμενο συχνό σε ανάλογα θέματα.
Όλες οι υπόλοιπες γνώμες, αντιρρήσεις, επισημάνσεις, δεκτές.

EKEINOS
20/12/2008, 23:32
ΕΜΠΡΟΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗ
Πριν πάρω το μοντέλο με το ΑΒΣ είχα ετοιμασθεί, να αλλάξω ολόκληρο το μπροστινό σύστημα μ’ένα από
KTM LC4 ανάποδο, το οποίο έχει ένα δισκοφρένο και εγώ θα πρόσθετα και ένα δεύτερο και σε συνδυασμό με το ανάλογο πίσω αμορτισερ για να έρθει στο σωστό ύψος, θα αποκτούσα ένα σοβαρό μπροστινό το οποίο θα πηγαίνει και χώμα πιο ανθρώπινα λόγω του τροχού των 21 ιντσών. Το ύψος και διάφορα άλλα ήταν παράμετροποιησημα και κατασκευάσημα, να μην μπούμε τώρα σε λεπτομέρειες.
Με το νέο μοντέλο οι λύσεις που υπήρχαν ήταν να φορέσω ένα μπροστινό από το ΚΤΜ 990 η σαν εναλλακτική λύση τa kalamia μονο από το 1000αρι στρώμα. Δεν βρήκα στην αγορά τίποτα, έψαξα και τo Universal μπροστινό της WP αλλά έπρεπε να φτιάξω καινούργιες μάνες η να τροποποιήσω τις υπάρχουσες, πράγμα που θα έκανα με αβέβαια αποτελέσματα. αν δεν βρισκόταν πιο εύκολη και οικονομική λύση. Η λύση αυτή ονομάζεται CARTRIDGE από την
Kservise http://www.kservice.it/inglese/home_en.asp


150712

EKEINOS
20/12/2008, 23:34
Πριν καταλήξω εδώ απέρριψα τις εξής λύσεις.
Αλλαγη ελατηρίων ημιμετρο καλύτερο όμως από το μαμα. Στα ελατήρια υπάρχουν 3 κυριαρχες μάρκες. Η ΟΛΙΝΣ η WP και η HPERPRO, που δημιουργήθηκε από υπαλλήλους της WP και εχει την ιδιαιτερότητα ότι κατασκευάζει ένα είδος ελατηριου με μεταβλητή σκληρότητα σε αντίθεση με τις δύο πρώτες οι οποίες έχουν πολλά ελατήρια για το ίδιο μοντέλο ανάλογα με τα κιλά του αναβατη
Αλλαγη της πυκνοτητας λαδιού ‘η ταπες προφόρτισης , το αποτέλεσμα είναι να σκληρύνει η ανάρτηση και να χάσει από την ωφέλιμη διαδρομή.
Αλλαγη βαλβίδας που βγάζει μόνο η αμερικανική RACETECH και το προτείνει μαζί με μια σειρά ελλατηριων αλλά όταν επικοινώνησα μαζί τους με ψιλογράψανε και έτσι δεν τα δοκίμασα.


150713

EKEINOS
20/12/2008, 23:35
ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΑΠΟ 650


150714

EKEINOS
20/12/2008, 23:36
ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΑΠΟ 1000


150715

EKEINOS
20/12/2008, 23:37
Εδώ χρειαζονται επεξηγησεις για τους μη κατέχοντες.
Το CARTRIDGE το βλέπετε στις φωτογραφίες και πάνω-κάτω θα καταλάβετε τη λειτουργία toυ.Ενώ το κανονικό μπροστινό έχει μέσα ένα ελατήριο και μια βαλβίδα, αυτό χονδρικά είναι μια μικρογραφία τoυ πισινου αμορτισερ,ώστε να χωράει μέσα στο καλάμι


150716

EKEINOS
20/12/2008, 23:38
. Ένα πηρουνι της ohllins κοστίζει ας πούμε 2200 ευρώ το CARTRIGE που έχει μέσα κοστίζει 1850 € αυτό κάνει όλη τη δουλειά και έχει όλη την αξία ενώ αυτό που βλέπουμε απέξω είναι το προστατευτικό κάλυμμα του λαδιού μέσα στο οποίο λειτουργεί. Στην ιστιοσελίδα που έδωσα παραπάνω έχει και φωτογραφίες του δικού μου


150718

EKEINOS
20/12/2008, 23:40
Δεν σας κουράσω παραπάνω μετά χαρακτηριστικά του, θα σας πω μονάχα ότι τα κύρια πλεονεκτήματα του, είναι η στιβαροτητα που προσδίδει και η δυνατότητα του να ρυθμισθεί. Στο δρομο έχει μεγάλη πληροφόρηση, εξαιρετική αντίδραση στις μικρες ανωμαλίες του δρόμου και η ασφάλεια που θα προσφέρει υπό κλιση, στο χώμα από κει που πήγαινα με την ψυχή στο στόμα τώρα πάω με την ψυχή στην κολοτσεπη. Μην ξεχνάμε ότι είναι στρωμα και αν δεν είσαι χερας πας σαν την κότα σε βατους χωματόδρομους. Οι ρυθμίσεις του βέβαια αποτελούν ένα θέμα, αλλά αφού η δυνατότητα υπάρχει η λύση είναι εύκολη και προσωπική του καθενως, σύμφωνα με τα γούστα του για τις ανάγκες του.
Κοστος περασμένο εδώ στην Ελλάδα 750 € και δώρο ένα παγωτό. Στην φωτογραφία βλέπετε πώς είναι, επάνω στη μηχανή μου, το μαύρο αστέρι κανονίζει την προφόρτιση του ελατήριο και η βιδα αλεν στο κέντρο την απόσβεση επαναφοράς.Για να γίνει η αλλαγή αυτή θα πρέπει για τους εκτός Θεσσαλονίκης να στείλετε, για δύο μέρες τα πηρουνια επανω για το πέρασμα, αφού πρώτα έχετε παραγγείλει, γιατί κάνει δεκαπέντε μέρες να έρθει αυτό σύστημα από Ιταλία.


150719

EKEINOS
20/12/2008, 23:55
Η επόμενη προσθήκη μπροστά ήταν μια σοβαρή γέφυρα. Το κόστος της είναι 130 € αλλά από τον φόρουμ του V-strom ετοιμάζεται ομαδική παραγγελία που θα ρίξει λογικά πολύ την τιμή η συζήτηση εδώ.
http://vstromhellas.forumotion.com/forum-f29/topic-t2114.htm


150720

EKEINOS
20/12/2008, 23:56
Ετσι λοιπόν φτιάξαμε ένα ακλωνητο μπροστινό, για σοβαρές απαιτήσεις χωρίς νταπα και ντουπα, μην ξεχνάτε πάντα για το στρώμα μιλάμε.


150721

EKEINOS
20/12/2008, 23:58
ΠΙΣΩ ΑΝΑΡΤΗΣΗ
Πάμε στο πισινο τώρα όπου μέχρι πρόσφατα η λύση ήταν μονόδρομος. WP next generation με μεταβαλλόμενο ύψος, το κωδικό του δεν το θυμάμαι αλλά είναι μόνο ένα. Βέβαια λόγω του ότι είμαι μεγάλο αγόρι το ελατήριο αλλάχτηκε μ’ένα ανάλογο των κιλών μου, πράγμα που δεν χρειάζεται γι' αυτόν που είναι μέχρι 90 κιλά. Δεξια πλευρα


150722

EKEINOS
21/12/2008, 00:15
Εδώ έκανα και μια βλακεία η οποία όμως οφειλόταν στο προηγούμενο μηχανικό μου. Αγόρασα αυτό που είχε υδραυλικη προφόρτιση γιατί μου έδειξε τη μοτοσικλέτα από τη δεξιά πλευρά λέγοντάς μου ότι δεν χωράει χέρι για να την προφορτισει με το ειδικό κατσαβίδι, αλλά δεν μου έδειξε την αριστερή πλευρά που χωρούσα ολόκληρος. Την προφορτηση την πειράζουμε μόνο όταν φορτώσουμε την μοτοσικλέτα με αποσκευές και συνεπιβάτη, δηλαδή μια με δύο φορές το χρόνο, ετσι το ειδικό εργαλείο που υπάρχει και μοιάζει σαν κατσαβίδι είναι αρκετο. αυτό το λάθος με έκανε και έφτασα τα 925 € ενώ θα μπορούσα να το είχα πάρει με 625 €.


150723

EKEINOS
21/12/2008, 00:16
Πρόσφατα ένας φιλος βρήκε και άλλη λύση διαβάστε την εδώ.
http://vstromhellas.forumotion.com/forum-f6/topic-t1834.htm

Μια τελευταία λύση για πίσω είναι αυτή.
http://vstromhellas.forumotion.com/forum-f6/topic-t1195.htm

Συμπληρωματικά να θυμάστε τα εξής: Η ανάρτηση παίζει έναν κρίσιμο ρόλο στο φρενάρισμα και στο κρατημα, μια καλή ανάρτηση θα σας δώσει στο κάθε φρενάρισμα σε σχέση με μια κακή, τουλάχιστον πέντε μέτρα κέρδος, αυτά τα πέντε μέτρα μπορεί να είναι η διαφορά μεταξύ ζωής και θανάτου η’ αποφυγή μιας μεγάλης ζημιάς, θα σας δώσει επίσης πραγματική συμπεριφορά και αυτοπεποίθηση στους γελοιους ελληνικούς δρόμους και θα σας κάνει οδηγό αγώνων στην άσφαλτο του εξωτερικού. Ενα κοινο λάθος είναι το γνωμικό,σκληρή ανάρτηση καλη ανάρτηση. Η πραγματικά καλή ανάρτηση είναι αυτή που ακολουθεί τις ανωμαλίες του δρόμου, φιλτράροντας τες ώστε να μη σου σπάσουν τη μέση, αλλά συγχρόνως ο τροχός να βρίσκεται σε επαφή με το δρόμο. Αν δείτε τα υλικα κατασκευής του μανισου και ενως WP αμορτισερ θα καταλάβετε τη διαφορά. Ειναι αδιανοητο να δινονται χρηματα για εξατμιση-μπαξτερ-PC και δεν ξερω τι άλλο αν δεν εχεις σωστο μηχανακι.
Οποιος νομιζει οτι μετα απο 40000χιλ εχει αναρτηση χωρίς επισκευή, πλαναται οικτρα και για να το δειτε
στην πραξη, οταν παρετε μια στροφη με εγκαρσιες ανωμαλιες στον δρομο με το μανησιο σε καλη κατασταση
αμορτισερ, πισω το λαστιχο θα γλυστραει σε καθε ανωμαλια, ενω ενα αφτερ μαρκετ θα κρατησει την επαφη με τον δρομο,10 φορες περισοτερο.
Το Κ3-4-5 με το Κ6-7 με η χωρις ΑΒΣ έχουν διαφορά μπροστά.
Επίσης να θυμάστε ότι κάνοντας αλλαγές μπροστά, πρέπει απαραιτήτως να κάνουμε και αλλαγές πίσω, αλλιώς θα έχουμε ένα μπροστινό καλο και ένα πισινο που θα είναι βάρκα στον γυαλό.
Το κόστος των αλλαγών που πρωτεινω μπορεί να σας τρομάζει στην αρχή αλλά αν το μέτρησετε σωστά θα δείτε πόσο δίκαιο έχω. Π.Χ αγοράζω πίσω ανάρτηση 650 ευρώ ας πούμε. Τρια χρόνια αργότερα πουλάω την μοτοσικλέτα και την ανάρτηση χωριστά για 350 € έχω χάσει 300 € από την τσέπη μου και τα έχω βάλει στην ασφάλεια μου. Μια πτώση με υλικές ζημιές από αστοχία της ανάρτησης θα κοστίσει πολύ περισσότερο.

ΑΝΑΡΤΗΣΗ τερμα

EKEINOS
21/12/2008, 00:17
ΦΡΕΝΑ

Η περιγραφή για τα φρένα μας συνοψίζεται στη φωτογραφία.


150724

EKEINOS
21/12/2008, 00:21
Στο 650 τα φρένα είναι ανεπαρκή στο 1000 όμως είναι επικίνδυνα, και αν ακούσετε καποιον να λέει ότι είναι καλά, απλά δεν ξέρει τι του γίνεται.Μια πρώτη αλλαγή που έκανα ήταν να περάσω 4πιστονες δαγκάνες (από Fireblade 900 mod 93-97 θεωρούνται από τις καλύτερες Nssin που έχουν βγει ) με ανταπτορες μπροστά


150726

EKEINOS
21/12/2008, 00:25
και σε συνδυασμό με την αλλαγή τρόμπας NISSIN sport 19mm με κόστος 175euro, να έχω ένα ισχυρότερο φρένο. Κάθε φρενο που μπορεί να κολλήσει έναν τροχό είναι αρκετό από δύναμη, το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν έχει καμία αίσθηση, πράγμα που φορτώνει με αβεβαιότητα τον αναβάτη. Με αυτές τις προσθήκες βελτιώθηκε, περιμένοντας να βάλω και σωληνάκια και υψηλής των οποίων τα αποτελέσματα, λόγω των πολλών διασταυρώσεων που έχει το δικό μου ΑΒΣ δεν θα έχουνε διάφορα πάνω από 10%. Mια παρένθεση να κάνω εδώ από φίλο που την έπαθε.An αλλάξετε σωληνακια σε μοντέλο με ΑΒΣ και δεν κάνετε εξαερωση με ειδική τρομπα θα φάτε τα μούτρα σας.
Μια καλή αλλαγή είναι η παρακάτω.
Δισκοι μαργαρίτες της EBC με τα ανάλογα τακακια για μπροστά κόστος από Αμερική 350 ευρω και πίσω δίσκο κόστος 100 ευρώ.
http://www.ebcbrakes.com/Assets/ebc2007intlmccat.pdf


150728

EKEINOS
21/12/2008, 00:29
Θα έμενα σε αυτήν την αλλαγή την οποία βρήκα ικανοποιητική αν δεν συνέβαιναν δύο γεγονότα.
Το πρώτο ήταν ότι αυτός που μου έκανε τους ανταπτορες αποτυχε στην πισω δαγκανα και ενδιάμεσα ανέβηκα στο CBF 1000 με ABS-CBS. Τοτε κατάλαβα τι σημαίνει φρένο.


150729

EKEINOS
21/12/2008, 00:30
έτσι λοιπόν φτάσαμε να περάσω και εγώ επάνω ένα σύστημα CBS που το πήρα από ένα ΧΧ. Τώρα έχω και CBS και ABS. Δυστυχώς αυτή η λύση κοστίζει για τους ανταπτορες και την εργασία γύρω στα 500 € συν το κοστος του συστήματος.


150730

EKEINOS
21/12/2008, 00:30
Φυσικά δεν χρειάζεται να αναφέρω ότι πλέον έχω φρένα.
άλλαξα και το ψαλίδι πίσω με ένα από 1000 κ7 που είναι πολύ πιο δυνατό, πράγμα που χρειαζόμουν γιατί μετά την τροποποίηση της ανάρτησης το προηγούμενο που είχα, εβγαζε πολλές ελαστικότητες.
Είναι και 2 εκατοστά κοντύτερο.



150731

EKEINOS
21/12/2008, 00:35
Πιο προσιτή λύση είναι η πρώτη μου δοκιμή Μπορείτε να βάλετε όποια 4πιστονη θέλετε κάνοντας ανταπτορες. Και δεν χρειάζεται ν’ αλλάξετε την τρομπα. Το πίσω φρένο θέλει μια πολύ απλή διόρθωση,να μειωθεί η δύναμη του στο μισό, δεν ξέρω τον τρόπο κάποιες μηχανικός θα τον ξέρει. Oχι μονιμα γιατι διπλος και φορτωμενος το θελεις οπως ειναι. Το μηχανακι ειναι μπροστοβαρο γιαυτο με 3βαλιτσο στριβει καλυτερα.

Σήμερα αγοράζεις ένα στρώμα Κ7 με 5500 € προσθετεις 1350 αναρτηση + 400 σε φρενα και 100 σε γεφυρα και έχεις ένα εξαιρετικό μηχανάκι που μπορείς να γεράσεις μαζί του. Βεβαια με τοσες αλλαγες θελω και καιρο προσαρμογης γιατι καβαλαω αλλο μηχανακι

Αν εισαι οδηγος των 70μωτ η σκοπεύεις να το αλλάξεις σύντομα,μην κανεις αλλαγες αστο οπως ειναι.

Αυτα τα ολιγα απο εμενα καλες γιορτες να εχετε και σε καλη μερια το δωρο
:wave2:

ΤΕΛΟΣ

Tpap
21/12/2008, 00:58
Μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που προσέγγισες την ''βελτίωση'' στο μηχανάκι σου...ούτε εξατμίσεις, ούτε φιλτρα, ούτε κουμάντερ.
Εύγε.
Γιατί επέλεξες να κάνεις ταχύτερο κ ασφαλέστερο το στρώμα με άλλους τρόπους.

Πολύ καλές οι επιλογές σου και η υλοποίησή τους. :a013:

WWW
21/12/2008, 09:07
Φίλε Γιώργο, συγχαρητήρια για τις αλλαγές σου αλλά πάνω απ' όλα για το κουράγιο που επέδειξες να πειραματιστείς με πράγματα που είναι ιδιαίτερα ακριβά.

Έχω όμως κάποιες απορίες. Ας τις πούμε κι εδώ πλην του τηλεφώνου, μπας κι επωφεληθεί και κανας άλλο συμφορουμίτης, εξειδικεύοντάς το λιγάκι παραπάνω για το 1000.

1) Με τις Nissin 4πίστονες δαγκάνες που πήρα θα πρέπει να αλλάξω και τρόμπα ή να κρατήσω τη μαμά ?

2) Η αίσθηση προοδευτικότητας με τις 4πίστονες θα βελτιωθεί προσθέτοντας σωληνάκια υψηλής ή μήπως θα γίνει κούτσουρο και θα μπλοκάρει εύκολα ?

3) Εκτός από τη γέφυρα, τί άλλο πρέπει να γίνει στο μπροστινό του 1000 για να γίνει καλύτερο ?

<Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως>

Αυτά τα ολίγα.
Συγχαρητήρια και πάλι. Την Τρίτη θα βάλω κι εγώ τις 4πίστονες και θα μεταφέρω εντυπώσεις.

SVX
21/12/2008, 11:47
:sick: χαρα στο κουραγιο σου .... SUPERSTROM 1000 ...


μ'αρεσε κι αυτο που ειπες για τα KTM...με λιγα λογια ειναι για one night stand και χαλανε σπιτια :lol: :lol: :rotflmao:

EKEINOS
21/12/2008, 22:26
Φίλε Θοδωρή όταν κανεις πατέντα το αποτέλεσμα φαίνεται μετά.
Ας αρχίσουμε μ’ενα λάθος μου που ήταν οι πολλές μαζεμενες αλλαγές.
Οσον αφορά τα ερωτήματα σου τώρα. Την 19αρα τρομπα την έβαλα ως πρώτη αλλαγή, οπότε όταν φόρεσα τις δαγκάνες ήδη υπήρχε. Αυριο πάω να τη βγάλω γιατί ο μηχανικός μου μου είπε και σέβομαι την άποψή του, ότι θα έχω πιο καλή προοδευτικότητα και περισσότερη δύναμη με την 14αρα αυτή που φοράμε από μαμά και το στρώμα και το ΧΧ από το οποίο πήρα τα φρένα. Μεχρι την Τετάρτη θα ξέρω αν έχει δικιο η παίρνει τίποτα ληγμένα. Με την μαμά τρομπα που έχεις και τις δαγκάνες που σου έδωσα, θα απόκτησεις ένα πιο δυνατό και ακριβές στην αίσθηση φρένο. Αν βάλεις και υψηλής θα αποκτήσεις ακόμα περισσότερη αίσθηση. Το πρώτο μέρος το ξέρω από προσωπική μου εμπειρία, το δεύτερο από εμπειρίες τρίτων.
Οποσδηποτε θα χρειαστείς μερικά φρενάρισματα καλά για να έρθουν τα τακακια με τους δίσκους σου και μια περίοδο προσαρμογής στο χέρι σου. Σιγουρα θα καλυτερεψουν τα φρενα το ακριβές ποσοστό δεν το ξέρω αλλά σίγουρα θα είναι πάνω από 30 - 40%. Μενεις με την 14αρα τρομπα.
Για το μπροστινό σου σύστημα η πιο ανώδινη και οικονομικά προσιτή λύση είναι
(G2-R Next Generation Fork Gold Valves Race Tech's revolutionary new G2-R Gold Valves are dual port, billet pistons. G2-R Gold Valves are designed to optimize the loading of the shims while improving flow. These versatile valves blow away all previous limitations! Creates traction and a feel like no other valve in the world - guaranteed!
G2-R Gold Valves can be preloaded (digressive) and/or restricted (progressive). Dirt, Road Race, Street, Off-road, Supermoto and the new Formula 450 (SuperSingle) Road Race bikes. G2-R's can be valved to work like both Type 1 & Type 2 Gold Valves.)


http://www.racetech.com/evalving/english/Srchpr.asp?bikeid=376&manufacture=Suzuki&model=DL1000+V%2DStrom&year=03%2D08&TABLEINFO=street&langname=english

από την αμερικανική εταιρεία Race tech
http://www.racetech.com/SubMenu.asp?cMenu=32&c=Yes&showPage=SportTouring

η πρώτη διεύθυνση είναι ακριβώς για σένα η δεύτερη είναι το σαιτ της εταιρίας.
Εχε υπόψη σου ότι στην αίσθηση του φρεναρισματος σημαντικό ρόλο παίζει η ανάρτηση.
Το CBS της Χοντα που φοράω ελαττώνει στο μισό το βύθισμα του μπροστινου συστήματος γιατί επεμβαίνει και το πισινο. Ετσι το μηχανάκι στο φρενάρισμα κάθεται ολόκληρο όχι μόνο μπροστά, το ίδιο συμβαίνει και στα BMW λόγω όμως του διαφορετικού μπροστινου συστήματος που έχει, οπότε όπως καταλαβαίνεις η αίσθηση είναι πολύπλοκο θέμα. Αν βάλεις μπροστά το σύστημα που προσφέρει η Race tech θα έχει σίγουρα πολύ καλύτερα αποτελέσματα από τα φτηνιαρικα που φοράμε, το αν η διαφορά αξίζει τα φράγκα δυστυχώς θα το δεις επί του πρακτέου. Και μετά μπαινεις στο τριπακι αναγκαστικά να αλλάξεις και το πίσω αμορτισερ. Ψαξε επισης και την Kservise που αναφέρω παραπάνω. Η λειτουργία της βαλβίδας και γενικά αυτού του Κιτ ζήτα να σου την εξήγησει τεχνικά ο Old man όπως επίσης και τη λειτουργία της γέφυρας γιατι εγώ θα το κάνω μπακάλικα.
οτι αλλο μπορω στην διαθεση σου

TOLISTOLAROS
21/12/2008, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Φίλε Θοδωρή όταν κανεις πατέντα το αποτέλεσμα φαίνεται μετά.
Ας αρχίσουμε μ’ενα λάθος μου που ήταν οι πολλές μαζεμενες αλλαγές.
Οσον αφορά τα ερωτήματα σου τώρα. Την 19αρα τρομπα την έβαλα ως πρώτη αλλαγή, οπότε όταν φόρεσα τις δαγκάνες ήδη υπήρχε. Αυριο πάω να τη βγάλω γιατί ο μηχανικός μου μου είπε και σέβομαι την άποψή του, ότι θα έχω πιο καλή προοδευτικότητα και περισσότερη δύναμη με την 14αρα αυτή που φοράμε από μαμά και το στρώμα και το ΧΧ από το οποίο πήρα τα φρένα. Μεχρι την Τετάρτη θα ξέρω αν έχει δικιο η παίρνει τίποτα ληγμένα.
Φίλε ενημέρωσε οπωσδήποτε γιατί και γω θα βάλω στο SV 650 4-πίστονες και σκέφτομαι να βάλω την τρόμπα του triumph daytona 675 19mm ακτινική.Προς το παρόν το SV φοράει 14άρα απλή(όχι ακτινική εννοώ).
Την ίδια μοντίφα έκανε παιδί στο www.sv650.org και είναι πολύ ικανοποιημένος.

plumber
22/12/2008, 00:27
να ρωτησω κι εγω ενα δυο πραγματα γιατι ψηνομαι να προχωρησω κι εγω σε κατι τετοιο. μπορω να χρησιμοποιησω οποιαδηποτε τετραπιστονη δαγκανα και ποσο στοιχιζουν περιπου οι ανταπτορες; ευχαριστω εκ των προτερων.

EKEINOS
22/12/2008, 12:51
Για αυτά που λέω παρακάτω είμαι 90% σίγουρος αλλά χρειάζονται επιβεβαίωση.
1ο νομίζω ότι οι δαγκάνες από το GSXR 1000 K2-3 είναι 4πιστονες και μπαίνουνε επάνω στο SV χωρίς καμία μετατροπή και αφού μπαίνουν επάνω στο SV μπαίνουν και σε μας. παραπάνω γι' αυτό το θέμα ψάξτε στa 2 φοροym toy Sv με τον τίτλο CALIPERS γιατί δεν το θυμάμαι αρκετά, καλά έψαξα να της βρω αυτές αλλά της είχαν σηκώσει όλες οι κάτοχοι SV
TOLISTOLAROS αύριο θα αλλάξω την TROMPA και θα σου πω τι έγινε πριν τελειώσει βδομάδα λόγω καιρού. H ακτινικη που κοιτάς εσυ δεν είναι ίδια με την συμβατική που έχω εγώ, διαβάζω για τις διαφορές τους αλλά δεν έχω προσωπική άποψη.
PLUMPER άλλος δοκιμάζει τις Brembo άλλος τiς Nissin χωρίς δοκιμή δεν έχει αποτέλεσμα, εγώ δοκίμασα τις δεύτερες είναι και πιο οικονομικές και υπάρχουν σε μεγαλύτερες ποσότητες κυρίως από μοντέλα της xonta. Τις αγοραζεις τiς κάνεις ένα σέρβις και είσαι έτοιμος.
Τωρα όσον αφορά τους ανταπτορες υπάρχει το καλούπι από το δικό μου, οπότε αν μαζευτείτε μερικοι θα κερδίσετε και στην τιμή αλλιως απο 150 εως 250 ευρο. Στα δέκα άτομα πιστεύω να μη κοστίσουν πάνω από 100 € το ζευγάρι. Επισης αν πάρουμε την τιμή που άκουσα από αυτόν που θα φτιάξει τις γέφυρες, αναφέρω παραπάνω ότι περιμένουμε τιμή, δεν θα είναι δύσκολο αν μαζευτούν παλι άτομα επαναλαμβάνω, να γίνει και μια ομαδική αγορά από αντάπτορες αρκεί όλοι όσοι συμμετέχουν να έχουν τις ίδιες δαγκάνες
να γίνει το ταιριαγμα σε μια μηχανή και οι υπόλοιποι τυφλοσουρτης.
Γιαυτο άνοιξε ένα θέμα όπου θα δηλωθεί το ενδιαφέρον για να ξέρετε πόσοι είστε
όπως έγινε με τον εν δείκτη ταχυτήτων. Αν γινει αυτό οι δυνατότητες είναι πολλές ακόμα και να κάνετε το δικό μου σύστημα χωρίς να πέθανετε οικονομικά.

Το κυριότερο είναι ότι χρειάζεστε ενα τεχνιτη μηχανουργο όχι επισκευαστη μοτοσικλετών. Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει στην Αθήνα φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αρκετοί αλλά εγώ δεν τους ξέρω.

plumber
22/12/2008, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Για αυτά που λέω παρακάτω είμαι 90% σίγουρος αλλά χρειάζονται επιβεβαίωση.
1ο νομίζω ότι οι δαγκάνες από το GSXR 1000 K2-3 είναι 4πιστονες και μπαίνουνε επάνω στο SV χωρίς καμία μετατροπή και αφού μπαίνουν επάνω στο SV μπαίνουν και σε μας. παραπάνω γι' αυτό το θέμα ψάξτε στa 2 φοροym toy Sv με τον τίτλο CALIPERS γιατί δεν το θυμάμαι αρκετά, καλά έψαξα να της βρω αυτές αλλά της είχαν σηκώσει όλες οι κάτοχοι SV
TOLISTOLAROS αύριο θα αλλάξω την TROMPA και θα σου πω τι έγινε πριν τελειώσει βδομάδα λόγω καιρού. H ακτινικη που κοιτάς εσυ δεν είναι ίδια με την συμβατική που έχω εγώ, διαβάζω για τις διαφορές τους αλλά δεν έχω προσωπική άποψη.
PLUMPER άλλος δοκιμάζει τις Brembo άλλος τiς Nissin χωρίς δοκιμή δεν έχει αποτέλεσμα, εγώ δοκίμασα τις δεύτερες είναι και πιο οικονομικές και υπάρχουν σε μεγαλύτερες ποσότητες κυρίως από μοντέλα της xonta. Τις αγοραζεις τiς κάνεις ένα σέρβις και είσαι έτοιμος.
Τωρα όσον αφορά τους ανταπτορες υπάρχει το καλούπι από το δικό μου, οπότε αν μαζευτείτε μερικοι θα κερδίσετε και στην τιμή αλλιως απο 150 εως 250 ευρο. Στα δέκα άτομα πιστεύω να μη κοστίσουν πάνω από 100 € το ζευγάρι. Επισης αν πάρουμε την τιμή που άκουσα από αυτόν που θα φτιάξει τις γέφυρες, αναφέρω παραπάνω ότι περιμένουμε τιμή, δεν θα είναι δύσκολο αν μαζευτούν παλι άτομα επαναλαμβάνω, να γίνει και μια ομαδική αγορά από αντάπτορες αρκεί όλοι όσοι συμμετέχουν να έχουν τις ίδιες δαγκάνες
να γίνει το ταιριαγμα σε μια μηχανή και οι υπόλοιποι τυφλοσουρτης.
Γιαυτο άνοιξε ένα θέμα όπου θα δηλωθεί το ενδιαφέρον για να ξέρετε πόσοι είστε
όπως έγινε με τον εν δείκτη ταχυτήτων. Αν γινει αυτό οι δυνατότητες είναι πολλές ακόμα και να κάνετε το δικό μου σύστημα χωρίς να πέθανετε οικονομικά.

Το κυριότερο είναι ότι χρειάζεστε ενα τεχνιτη μηχανουργο όχι επισκευαστη μοτοσικλετών. Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει στην Αθήνα φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν αρκετοί αλλά εγώ δεν τους ξέρω.

εχεις π.μ:sun: :sun:

Random
22/12/2008, 18:14
συγνωμη που βγαινω λιγο εκτος αλλα επειδη εσεις παιδια γνωριζετε..μηπως ξερετε ποτε ειναι σωστο να αλλαξουμε τις μαμα δισκοπλακες?εχω ηδη κανει περιπου 40 000χλμ και θα μεινω παλι στις στοκ..παντως δοντι σαν του αυτοκινητου δεν εχουν κανει ακομη..

EKEINOS
22/12/2008, 23:57
Να τις αλλαξεις οταν δεις οτι φαγωθηκαν η πετσκαρισαν και οταν το κανεις βαλε αφτερ μαρκετ

WWW
23/12/2008, 14:42
Το Threadaki αυτό είναι από τα πιο εμπεριστατωμένα στο Forum Moto και συγκεκριμένα στην υποκατηγορία Vstrom. Οι αλλαγές του φίλου ΕΚΕΙΝΟS είναι δοκιμασμένες και σίγουρες.

Η γνώση που παρήχθη μέσα από την προσπάθειά σου Γιώργο είναι πολύτιμη για όλους, μια και αντιμετωπίζει αποτελεσματικά τα σημεία που υποφέρει πραγματικά το Strom, δηλαδή τα φρένα και αναρτήσεις.

Παρακαλώ τους Mods, αν δεν έχουν αντίρηση, να γίνει το Threadaki Sticky, έτσι ώστε να μη χρειάζεται να το ψάχνουμε κάθε φορά που θα το χρειαστούμε.

:beer:

plumber
23/12/2008, 15:18
συμφωνω απολυτα, να γινει sticky παρακαλω. Γιωργο :a19:

EKEINOS
23/12/2008, 19:33
Ευχαριστω πολυ παιδια για τα καλα σας λογια τωρα για το styki δεν ειναι δικο μου θεμα

EKEINOS
26/12/2008, 17:47
Προχθες άλλαξα την τρόμπα, ξανά έβαλα την 14αρα από την 19αρα που φορούσα.
Η διαφορά είναι μεγάλη στην αίσθηση υπερ της 14αρας.
Με την 19αρα η διαδρομή της μανετας από το τίποτα έως το τερμα ήταν ας πούμε 4 εκατοστά, ενώ με την 14αρα ας πούμε δέκα εκατοστά. Το αποτέλεσμα ήταν ότι απέκτησα μεγαλυτερη κίνηση (υπομοχλιο ) και έχω καλύτερη αίσθηση και μεγαλύτερο έλεγχο βεβαια πριν φρεναριζα μ'ενα δαχτυλο τωρα με τρια. Επειδή η αλλαγή της τρομπας έγινε πολύ πριν ασχοληθώ οι υπόλοιπη βελτίωση των φρένων, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η αλλαγή της τρομπας τουλάχιστον στη δική μας μοτοσικλέτα δεν προσφέρει μονη της σοβαρη διαφορα,θελει και αλλαγη στα υψηλης,η οποια για το μοντελο μου με ΑΒΣ δεν κανει τιποτα λογω των πολλων διακλαδωσεων. Δεν ξέρω αν υπάρξουν αλλαγές στους δίσκους ή σε άλλες μοτοσικλέτες θα κάνουν δουλεια.
Θυμίζω ότι η δικιά μου τρομπα είναι Rαtial και όχι ακτινικη.

Καλες γιορτες σε ολους

WWW
27/12/2008, 07:45
Θα σου μεταφέρω κι εγώ την εμπειρία μου με τις Nissin όταν τα τοποθετήσω (κάπου την επόμενη εβδομάδα).

Περιμένω τα σωληνάκια υψηλής από Αθήνα.

Χρόνια Πολλά σε όλους ...

T.R.E
27/12/2008, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Για αυτά που λέω παρακάτω είμαι 90% σίγουρος αλλά χρειάζονται επιβεβαίωση.
1ο νομίζω ότι οι δαγκάνες από το GSXR 1000 K2-3 είναι 4πιστονες


Στα GSX-R 1000 K1/K2 οι δαγκάνες είναι 6-πίστονες :beer: :beer:

EKEINOS
29/12/2008, 12:55
Εχεις δικιο φιλε και ειναι αυτες που φορουσε το Χαγιαμπουσα και τα πρωτα μπαντιτ 1200
μετα πηγανε στις 4 πιστονες τα GSXR

TOLISTOLAROS
02/01/2009, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Προχθες άλλαξα την τρόμπα, ξανά έβαλα την 14αρα από την 19αρα που φορούσα.
Η διαφορά είναι μεγάλη στην αίσθηση υπερ της 14αρας.
Με την 19αρα η διαδρομή της μανετας από το τίποτα έως το τερμα ήταν ας πούμε 4 εκατοστά, ενώ με την 14αρα ας πούμε δέκα εκατοστά. Το αποτέλεσμα ήταν ότι απέκτησα μεγαλυτερη κίνηση (υπομοχλιο ) και έχω καλύτερη αίσθηση και μεγαλύτερο έλεγχο βεβαια πριν φρεναριζα μ'ενα δαχτυλο τωρα με τρια.
Καλή χρονιά και πάντα όρθιοι!
Λογικό ήταν να μειωθεί η διαδρομή με μεγαλύτερο έμβολο.Πες μας όμως πόσο σκληρότερο δηλ.πόση παραπάνω δύναμη έβαζες για να φρενάρεις με τη 19άρα σε σχέση με τη 14άρα(μιλάω για φρενάρισμα ίδιας έντασης).
Φρενάρω πάντα με 1 δάχτυλο γι'αυτό το θέμα της δύναμης στη μανέτα με απασχολεί. :wave2:

EKEINOS
03/01/2009, 09:00
19αρα στο 1/3 της διαδρομης (ακινιτη μανετα - κολαει στο γκριπ) και 1 δακτυλο εχει φρεναρει τερμα
με την 14αρα στο 1/2 το ιδιο αποτελεσμα με τρια δακτυλα

TOLISTOLAROS
04/01/2009, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
19αρα στο 1/3 της διαδρομης (ακινιτη μανετα - κολαει στο γκριπ) και 1 δακτυλο εχει φρεναρει τερμα
με την 14αρα στο 1/2 το ιδιο αποτελεσμα με τρια δακτυλα
Κολάει στο γκριπ;Τί εννοείς;

EKEINOS
05/01/2009, 17:39
Ας πουμε οτι κοψαμε την ντιζα,απο τερμα απατητη εως τερμα πατημενη. Για να εχουμε κατανοητο μεγεθος,αλλιως πως να τη περιγραψουμε την διαδρομη της μανετας

TOLISTOLAROS
05/01/2009, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Ας πουμε οτι κοψαμε την ντιζα,απο τερμα απατητη εως τερμα πατημενη. Για να εχουμε κατανοητο μεγεθος,αλλιως πως να τη περιγραψουμε την διαδρομη της μανετας
Έγινε φίλε,καλύφτηκα!Ευχαριστώ,πάω για 19άρα! :beer:

V-stelios
29/01/2009, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Ετσι λοιπόν φτιάξαμε ένα ακλωνητο μπροστινό, για σοβαρές απαιτήσεις χωρίς νταπα και ντουπα, μην ξεχνάτε πάντα για το στρώμα μιλάμε.
Καταρχήν Μπραβο για την πολυ καλη δουλεία που έχεις κάνει. Εχω διαβάσει με προσοχή αυτα που έχεις γραψει . ειδα στην φώτο ότι εχεις γεφυρα στο μοτο. ειναι αγορά ή πατεντα ; εγω εχω ενα προβλημα με το μπροστα το έχω αναφέρει εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=72780&highlight=vstelios και πιστευω ότι είναι θεμα χρόνου να παω για επισκευή και ειναι ευκερία να βαλω κατι αλλο αλλα η θεσσαλονικη που λές πέφτει λιγο μακρία για καλο μαστορα θα ψαξω μαλλω στην αθήνα για μαστορα

EKEINOS
30/01/2009, 06:32
Η γεφυρα ειναι ιδιοκατασκευη αλλα υπαρχει κα ετοιμη και ονομαζεται νομιζω
superbrase δες εδω
http://vstromhellas.forumotion.com/forum-f29/topic-t2114.htm

kokkinos1
09/02/2009, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Θα έμενα σε αυτήν την αλλαγή την οποία βρήκα ικανοποιητική αν δεν συνέβαιναν δύο γεγονότα.
Το πρώτο ήταν ότι αυτός που μου έκανε τους ανταπτορες αποτυχε στην πισω δαγκανα και ενδιάμεσα ανέβηκα στο CBF 1000 με ABS-CBS. Τοτε κατάλαβα τι σημαίνει φρένο.


exo parei ena apo honda st 1300 olo to sistima tou dual cbs exoume to tilefono tou mastora pou sou ekane tin douleia? roto giati fenete ligo mpelalidiko gia na mpei kai to mixanaki mou eine kai ligo mistirio ενδιάμεσα ανέβηκα στο CBF 1000 με ABS-CBS. Τοτε κατάλαβα τι σημαίνει φρένο to xero auto apo xx ax ax

EKEINOS
16/02/2009, 08:06
Ο τυπος ειναι Θεσσαλονικη φιλε ομως

WWW
30/03/2009, 14:37
Έβαλα επιτέλους φωτογραφίες από τις 4πίστονες Nissin από CBR 900, που πήρα από τον φίλο ΕΚΕΙΝΟΣ.

Πλέον μπορώ με ασφάλεια να πω πως το μηχανάκι έχει φρένα


159751

WWW
30/03/2009, 14:38
Πιο πανοραμική !!


159752

WWW
30/03/2009, 14:39
Το ποτηράκι της τρόμπας (19άρα μη ακτινική)


159753

WWW
30/03/2009, 14:40
Κι εδώ μια πανοραμικότερη.


159754

Petran82
14/02/2018, 11:32
Μιας και εχω πάρει πρόσφατα ένα klv1000 του 06 θέλω να ρωτήσω αν η δαγκανα από varadero που είναι στη φώτο μπαίνει στο ψαλίδι το πίσω κομπλέ με τη βάση της. Διαβάζω το thread αυτό ένα χρόνο τώρα Αλλά είχα το 650 και το είχα με τετραπιστονες και με υψηλής και τρόμπα 16αρα μαμά. Τώρα έβαλα τις 4πιστονες στο 1000 και θέλω πίσω να βάλω όπως εσύ από varadero. Αν το έχει κάνει κάποιος θέλω να μου πει πως γίνεται. Γιατι εχω βρει δαγκανα με βαση και σωληνακια κι τρομπα απο 02 μοντελο varadero. Πιάνουν τα χέρια μου Αλλά κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Πέτρος από Αιγάλεω :)
Φυσικά δεν χρειάζεται να αναφέρω ότι πλέον έχω φρένα.
άλλαξα και το ψαλίδι πίσω με ένα από 1000 κ7 που είναι πολύ πιο δυνατό, πράγμα που χρειαζόμουν γιατί μετά την τροποποίηση της ανάρτησης το προηγούμενο που είχα, εβγαζε πολλές ελαστικότητες.
Είναι και 2 εκατοστά κοντύτερο.



150731

OldMan
14/02/2018, 16:27
ΕΣυ πρέπει να ακους πολυ Alvin Lee..

Lioulios
14/02/2018, 16:41
Εν το μεταξυ θυμαμαι το νημα απo τη γεννηση του ....Ειχα και γω το 650 τοτε .
ο ΕΚΕΙΝΟΣ ηταν το ειδωλο του καθε βστρωμα πισω στα 20 's

Petran82
23/03/2018, 21:28
ΕΣυ πρέπει να ακους πολυ Alvin Lee..

:lol: τι να κανω φιλε τωρα μου ηρθε και εμενα μετα απο τοσα χρονια αχαχχααχαχαχ