PDA

View Full Version : Hercules Enduro Wankel



stefanos
19/10/2008, 01:04
Είναι πολύ εύκολο, βγάζει μάτι δηλαδή τι είναι αλλά εγώ πρώτη φορά το είδα σήμερα και το βάζω μιας και κολήσαμε με το κιτρινάκι


145722

AntoD
19/10/2008, 04:11
Εμενα γιατι δεν μου μοιαζει με το πρωτο.....


με MV μοιαζει αυτο παντως....

sapila racing
19/10/2008, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Είναι πολύ εύκολο, βγάζει μάτι δηλαδή τι είναι αλλά εγώ πρώτη φορά το είδα σήμερα και το βάζω μιας και κολήσαμε με το κιτρινάκι

Για να μη σας χαλάσω την αυτοσυγκέντρωση ειμαι υποχρεωμένος να το απαντήσω :smokin:

Ειναι ενα Hercules Enduro με Wankel κινητήρα. Η Hercules ειχε κανει πολλές εφαρμογές με τον Wankel, εκτός του street μοντέλου που ειναι και το πι γνωστό (το εβαλε ο AntoD πριν 2-3 μερες) ειχε και μοντέλα Enduro και με το σωμα του κινητήρα ορθιο κάθετα όπως εδω η οριζόντια όπως στα μπλε σαν αυτο που εχει βάλει ο dirtbird στο ποστ με τα Wankel.
Μεχρι και χορτοκοπτικπο ειχαν φτιάξει με κινητηρα Wankel καθως πίστευαν οτι αυτος θα ειναι το μέλλον.


145723

Corvo
19/10/2008, 10:00
ε τους ατιμους που το χωρεσαν εκει μεσα?

stefanos
19/10/2008, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
ε τους ατιμους που το χωρεσαν εκει μεσα?

Αν σήμερα έβγαζε η mazda (που ασχολείται ακόμα) ένα κινητήρα ανάλογου μεγέθους και βάρους με αυτόν το μηχανάκι θα είχε τουλάχιστον 100 άλογα.
Δυστυχώς οι Ευρωπαίοι δεν επενδύουν σε καμιάς μορφής τεχνολογία γι αυτό είναι και οι τελευταίοι στην εξέλιξη σε όλους τους τομείς.