PDA

View Full Version : Θαμπωμα γυαλιών μεσα απο το κράνος



epp1640
20/12/2008, 16:14
Ρε παιδιά συγνώμη για το σπαμ, αλλά επειδή με βασανίζει καιρό.. επειδή φοράω γυαλιά αν και δεν θαμπώνει η ζελατίνα αφού είναι αντιθαμβωτική θαμπώνουν αυτά, με αποτέλεσμα όταν κινούμαι με μικρή ταχύτητα να θαμπώνουν αυτά για πλάκα και να αναγκάζομαι να έχω ανοιχτή την ζελατίνα.. δεν με πειράζει τόσο ο αέρας ή το κρύο αλλά το θέμα της ασφάλειας.. :look: μήπως φταίει ότι αναπνέω από το στόμα?? :look:

bentouza
20/12/2008, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Ρε παιδιά συγνώμη για το σπαμ, αλλά επειδή με βασανίζει καιρό.. επειδή φοράω γυαλιά αν και δεν θαμπώνει η ζελατίνα αφού είναι αντιθαμβωτική θαμπώνουν αυτά, με αποτέλεσμα όταν κινούμαι με μικρή ταχύτητα να θαμπώνουν αυτά για πλάκα και να αναγκάζομαι να έχω ανοιχτή την ζελατίνα.. δεν με πειράζει τόσο ο αέρας ή το κρύο αλλά το θέμα της ασφάλειας.. :look: μήπως φταίει ότι αναπνέω από το στόμα?? :look:

μπαα.νομιζω πως τα γυαλια θαμπωνουν πολυ πιο ευκολα..
για ρωτα σε κανα οπτικαδικο μηπως υπαρχουν φακοι γυαλιων αντιθαμβωτικοι.

johnnyestia
20/12/2008, 18:35
Ρε παιδιά, εσείς που έχετε πρόβλημα με θάμπωμα στα γυαλιά, έχετε επιρρήνιο στο κράνος? Εμένα γιατί τα γυαλιά θαμπώνουν πάρα πάρα πολύ σπάνια?

epp1640
20/12/2008, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Ρε παιδιά, εσείς που έχετε πρόβλημα με θάμπωμα στα γυαλιά, έχετε επιρρήνιο στο κράνος? Εμένα γιατί τα γυαλιά θαμπώνουν πάρα πάρα πολύ σπάνια?

Ναι, τα δε γυαλιά είναι πλαστικά με αντιχαρακτική και ειδική anti uv επίστρωση (λόγω επαγγέλματος) και θαμπώνουν για πλάκα..

johnnyestia
21/12/2008, 13:12
Μα και τα δικά μου το ίδιο. Εμένα για να μου θαμπώσουνε τα γυαλιά πρέπει να βάλω το κράνος ιδρωμένος μέσα στην παγωνιά και να αρχίσω να ξεφυσάω κιόλας. Ε, είναι κομματάκι δύσκολο.

epp1640
21/12/2008, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Μα και τα δικά μου το ίδιο. Εμένα για να μου θαμπώσουνε τα γυαλιά πρέπει να βάλω το κράνος ιδρωμένος μέσα στην παγωνιά και να αρχίσω να ξεφυσάω κιόλας. Ε, είναι κομματάκι δύσκολο.

άρα μάλλον φταίει ότι αναπνέω από το στόμα σχεδόν στο 100% :cry:

danaos75
22/12/2008, 23:06
το ξερω οτι μπορει να ακουγεται αηδία αλλα δοκιμάστε να σαλιώσετε τα γυαλιά σας
και απο τις δυο πλευρες του φακού, και θα δείτε το φωσ σας...\

:wave2:

chr1s_86
25/12/2008, 01:21
Δοκιμάστε φακούς επαφής. Γλυτώνεις και το βάλε βγάλε των γυαλιών όταν βάζεις/βγάζεις το κράνος.:)

Road67
25/12/2008, 03:21
Eppp τί κάνεις;:D Χρόνια πολλά :beer:

α. Τί κράνος έχεις; Μη μου πεις νόβα ..... Αυτά τα ''πραγματάκια'' για τον αερισμό μήπως τα έχεις κλειστά;

β. Το κράνος σού είναι πολύ σφιχτό και στραβώνει τα γυαλιά; Γιατί αν κολλάνε πάνω στα μάτια είναι λογικό.

Αν θες μπορώ να κοιτάξω για 2 μάρκες που έχουν κάπως πιο ειδικής κλίσης γυαλιά.

Πάντως προσωπικά μόνο αν στάζω απ' τον ιδρώτα θαμπώνουν τα γυαλιά.

γ. Αν σκαμπάζεις από μικρομηχανική βάλτους μικρομοτεράκι και υαλοκαθαριστήρες και καθάρισες. Α και μιας και για να το κάνεις εκτός από γνώσεις μικρομηχανικής θα έχεις και ρομποτικής μάλλον βάλε και αισθητήρα θαμπώματος και βροχής. Κι άμα θεραπευτείς τα πουλάς στο ebay για 1.000.0000 ευρώ αγοράζεις το κ@λόχαρτο ευρεσιτεχνείας, πουλάς την πατέντα και βγάζεις άλλα 2.000.000 ευρά μου δίνεις το ένα για την καταπληκτική μου ιδέα κι αγοράζεις αυτό το πράγμα που βγάζει η bmw που είναι σαν δίτροχη καντίνα και δεν έχεις ν' ανησυχείς ούτε για θαμπώματα ούτε για βροχές κλπ.

id12586
25/12/2008, 16:02
:hypnotize

McTalas
25/12/2008, 16:14
δοκιμασε αυτο

http://www.kneedraggers.com/details/Respro_Foggy_Mask--502324.html

700_Thespieis
25/12/2008, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Ρε παιδιά συγνώμη για το σπαμ, αλλά επειδή με βασανίζει καιρό.. επειδή φοράω γυαλιά αν και δεν θαμπώνει η ζελατίνα αφού είναι αντιθαμβωτική θαμπώνουν αυτά, με αποτέλεσμα όταν κινούμαι με μικρή ταχύτητα να θαμπώνουν αυτά για πλάκα και να αναγκάζομαι να έχω ανοιχτή την ζελατίνα.. δεν με πειράζει τόσο ο αέρας ή το κρύο αλλά το θέμα της ασφάλειας.. :look: μήπως φταίει ότι αναπνέω από το στόμα?? :look:


Με συχρωρειτε αλλα αν καταλαβα καλα βαζεις γυαλια μεσα απο το κρανος??:nono:

Σε ενδεχομενη πτωση εχεις μεγαλο κινδυνο φιλε μου να σου μπει στο ματι η ο,τι...υπαρχουν αναλογες συζητησεις μεσα στο φορουμ,διαβασε τις

:wave2:

epp1640
25/12/2008, 21:19
:eek: Τι έγινε ρε παιδιά.. συγνώμη που δεν απάντησα.. αλλά αυτό το thread το δημιούργησε ένα καλό παιδί που ήθελε να με βοηθήσει μάλλον από ένα ποστ μου.. μισό λεπτάκι.. διαβάζω και απαντάω..


ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΛΕΜΕ!!!

epp1640
25/12/2008, 21:32
Λοιπόν.. ξεκινάμε από τον φίλο μας τον Road :winka:

To κράνος είναι ένα shark rsf2i (πριν από αυτό, το πρώτο μου κράνος ήταν ένα nau..) είπαμε.. μικρός είμαι.. όχι και μα.... :rotflmao: :rotflmao:

Ήταν σχετικά δύσκολο να μπουν τις πρώτες μέρες αλλά τώρα άνοιξαν λίγο τα μαξιλαράκια και μπαίνουν με σχετική ευκολία τα γυαλιά.

Για γυαλιά ειδικής.. κλίσης.. δεν παίζουν ειδικά λεφτά.. δεν βγαίνω.. απλά δεν βγαίνω :p

βγάλε εσύ την πατέντα αυτή και εγώ θα φτιάξω ένα head up display για να μην σκύβεις.. :lol: :wave2:

@ danaos.. μου φαίνεται να στέκει γιατί στην μάσκα στην θάλασσα πιάνει.. αλλά και πάλι θα προτιμούσα κάτι σε σπρέυ αν υπήρχε :p

@ στο παιδί από τον Βορρά (αν θυμάμαι καλά) thiespis, ναι δυστηχώς τα φοράω από μέσα.. αναγκαίο κακό.. με τους φακούς έχουμε μαλώσει.. :look:

@ βεντούζαααα βεντούζαααααα θα το ψάξω μπας και έχουν βγει τίποτα ειδικοί φακοί

@σκοπελίτης που ελπίζω σύντομα να επισκεφτώ την όμορφη σκόπελο το κοιτάζω το link και ίσως είναι μία λύση καθώς μάλλον το πρόβλημα εστιάζεται ότι από μικρός συνιθησα να αναπνέω μόνο από το στόμα με όλα τα αρνητικά του γιατί τότε έιχα κρεατάκια...(επιστημονικός όρος :lol: )

PortisHead
26/12/2008, 00:00
Ειχα επικοινωνησει εγω παλιοτερα με την Carl Zeiss και την Optical.
Δυστυχως δεν βγαινουν αντιθαμβωτικοι φακοι για γυαλια ορασεως.
Το ξερω...μπορει ο ανθρωπος να πατησε στο φεγγαρι πριν απο 40 χρονια....αλλα η επιστημη δεν ασχοληθηκε μεχρι σημερα με αυτο το πρόβλημα :D:D:D

Μονη λύση...τουλαιστον στα SHOEI να εχεις την ζελατινα 1-2 mm ανοιχτη και κλειδωμενη.
Συνηθως θαμπωνουν λιγο στην αρχη....μολις τα κρυσταλλα ομως παρουν θερμοκρασια περιβαλλοντος τουλαχιστον εμενα δεν θαμπωνουν.

Α...ναι...για αυτο τον λογο προτιμησα κανονικα κρυσταλλα στα γυαλια και οχι συνθετικα.



:wave2:

pilotos_xtreme
26/12/2008, 00:23
εγω εχω φιλαρακ τη λυση. βγαζεις τα γυαλια και εισαι κομπλε:D

izzy
26/12/2008, 01:01
θα συμφωνήσω με τον portishead !

ashton
04/01/2009, 15:44
@ portishead
κι εγώ με το xlite (και τα nolan παλιότερα) αυτό περίπου έκανα.

όσο για όσους λένε για φακούς επαφής κλπ, σόρρυ αλλά προσωπικά ούτε έχω βάλει, ούτε θέλω να βάλω φακούς επαφής. Προτιμώ τα γυαλιά που φοράω 30+ χρόνια τώρα.

PortisHead
04/01/2009, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
@ portishead
κι εγώ με το xlite (και τα nolan παλιότερα) αυτό περίπου έκανα.

όσο για όσους λένε για φακούς επαφής κλπ, σόρρυ αλλά προσωπικά ούτε έχω βάλει, ούτε θέλω να βάλω φακούς επαφής. Προτιμώ τα γυαλιά που φοράω 30+ χρόνια τώρα.

Δεν θα ειχα προβλημα με τους φακους επαφης....καλη λυση...αλλα :

1ον εχω ξηροφθαλμια και δεν δεχονται τα ματια μου κανεναν φακό

2ον εχω δει σε φιλους και συγγενεις οταν μπαινει καποιο σκουπιδακι στο ματι και φοραν φακο πως παραλύουν.Δεν θα ηθελα να το παθω αυτο οδηγωντας μηχανη...ακομα και με κλειστη ζελατινα...ποτε δεν ξερεις.



:wave2:

Gi_4ce
05/01/2009, 19:09
ΚΑΘΕ κράνος που έχω πάρει, φροντίζω να ανοιγει η ζελατίνα του κανα χιλιοστό και να σταθεροποιείται...

και εννοείται επιρρίνιο...

Δοκιμάστε επίσης να βγάλετε και το υποσιαγώνιο. κανει δουλεια.