PDA

View Full Version : Αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας



karas78
15/03/2005, 10:45
Γεια χαρά σε όλους,
είμαι ένα νέο μέλος του forum και υπόψηφιος αγοραστής μοτοσυκλέτας.
Δεν είχα ποτέ δική μου moto, λόγω οικονομικών, -παρ'ότι έχω δίπλωμα από το 1996-στα 18 μου- και οδηγούσα μηχανές φίλων.
Αυτή την περίοδο, έχοντας μαζέψει κάποια λεφτά, ενδιαφέρομαι ν'αγοράσω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τη δική μου μηχανή.
Ψάχνοντας ανάμεσα σε πολλές μοτοσυκλέτες διαφόρων κατηγοριών(TDM 900,V-Strom 650,F650 GS,Transalp) κατέληξα στην καινούργια multistrada 620.
Θα ήθελα,αν ήταν εύκολο, όποιος γνωρίζει να μου πει τη γνώμη του για το συγκεκριμένο μηχανάκι και τη Ducati γενικότερα.Θέματα αξιοπιστίας,κόστους συντήρησης,αντιπροσωπεια στην Ελλάδα.
Επίσης, αν έχετε κάποια πρόταση μέχρι 8.500€...
Ευχαριστώ και αναμένω εναγωνίως τις απαντήσεις σας.

Spike
15/03/2005, 10:56
Kalimera kai kalos irthes sto florum...

Panta orthios

An epitrepetai giati aperipses tin BMW ?

GST
15/03/2005, 11:26
H ducati στην ελλαδα

αντιπροσωπος ειναι η hellinmoto και η εγγυηση ειναι 2 χρονια , οποτε για 2 χρονια τα service θα πρεπει να γινονται στα συνεργεια της σε περιπτωσεις αντικαταστασης διαφορων εντος εγγυησης υπαρχει καληψη ,ικανοποιητηκη και αμεση θα ελεγα απο προσωπικη πειρα.

το multistrada 620 φοραει τον κινητηρα του μονστερ και στη παρουσα παραγωγικη φαση που διανυει δεν εχει βγαλει προβληματα....τα σερβις του ειναι καθε 5 χιλιαδες λαδια καθε 10 σερβις ..τα σερβις στο 1000 γαι τα 10.000 ειναι περιπου στα 300 εουρο οποτε υπολογισε για το 620.....ο συμπλεκτης δεν ειναι ξηρος οποτε και ο θορυβος οταν εχεις νεκρα θα ειναι πολυ λιγοτερος.....το μηχανακι πρεπει να ειναι πολυ καλα στημενο αλλα μηω φανταστεις τρελες ιπποδυναμεις ,εχει ροπη απο χαμηλα ,εχει δυνατοτητα αν το θες να στριβει πολυ καλα και γενικα ειναι ενα ισσοροπιμενο συνολο.....αν το παρεις μην παρεις το dark παρε καποιο αλλο με διπλο δισκοφρενο

το 1000 εχει προβλημα στο δεικτη βενζινης ..δηλαδη αναβει γρηγορα το λαμπακι της ρεζερβας λογω θεσεις της βαλβιδας και επειδη το 620 εχει το ιδιο σχεδιαστικα τεποζιτο ισως να συμαβαινει και εκει το ιδιο..χωρις να παιρνω και ορκο.....

αν το παρεις επισεις υπαρχουν πληθορα αξεσουαρ...εξατμηση...και ενα κιτ αυξησης υποδηναμης:evil:

επισεις περισσοτερα μπορεις να ρωτησεις στο www.multistrada.net

για οτι αλλο θες pm me...προσωπικα το κιτρινακι μου αρεσει πολυ


10073

karas78
15/03/2005, 11:31
Βασικά, τα μειονεκτήματα που εγώ βρίσκω(σε σχέση για παράδειγμα με το V-strom ή τo multistrada)είναι ο μονοκύλινδρος κινητήρας,το πεντάρι κιβώτιο και όσο αν φαίνεται παράξενο,τα όργανα.Δεν έχουν ούτε δείκτη θερμοκρασίας,ούτε βενζίνης.
Κατά τ'άλλα είναι πολύ καλό μηχάνημα.
Το multistradα για παράδειγμα έχει V2 κινητήρα σχετικά δυνατό(63Ηp) που προέρχεται από το monster,με ψεκασμό, έχει εξάρι κιβώτιο, υδραυλικό συμπλέκτη,πολύ ωραία και πληρέστατα όργανα.Το μόνο που δεν ξέρω και με προβληματιζει είναι η κατανάλωση και η άνεση σε μια διαδρομή 200χλμ.

skous
15/03/2005, 11:52
poli asximi den einai omws i poutana???
apo bros dioti apo kwlaraki exei 8eiko!


egw metaxi aytwn pou les eite TDM pou einai panemorfo ktl (alla to exoun oloi) eite multi dioti einai ducati kai exw kollima!

To kitrinaki dne mou aresei, black i kokkino, kalitera mayro dioti kribei tin asximia tin brostini.

Bebaia to TDM 900 mipws 8a eprepe na to sigkrinies me tin multi tin 1000?

karas78
15/03/2005, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
poli asximi den einai omws i poutana???
apo bros dioti apo kwlaraki exei 8eiko!


egw metaxi aytwn pou les eite TDM pou einai panemorfo ktl (alla to exoun oloi) eite multi dioti einai ducati kai exw kollima!

To kitrinaki dne mou aresei, black i kokkino, kalitera mayro dioti kribei tin asximia tin brostini.

Bebaia to TDM 900 mipws 8a eprepe na to sigkrinies me tin multi tin 1000?

Το TDM το έβγαλα απ'τη λίστα λόγω τιμής.
'Οσο για το μπροστινό τμήμα έχεις δίκιο,είναι ψιλοάσχημο όμως το μαύρο το ΄"κόβει" λίγο.Άσε που μ'αρέσει και σαν χρώμα.

DimST
15/03/2005, 12:05
Θεωρώ καλύτερη επιλογή το Vstrom, ειδικά για πρώτη μοτοσυκλέτα και εφόσων ξέρεις τι ζητάς.
Φοράει το καλύτερο V2 μοτέρ παραγωγής σε αυτά τα κυβικά... τι μουλτιστράντα και αηδίες... που πάτε να τον μπλέξετε το αμάθητο, νέος οδηγός είναι, να το γυρίσει στα τουτού θέλετε;;

Τέσπα, φιλαράκι, άντε οδήγα και τα δύο. Μην κολλάς στην περίεργη αισθητική του μουλτιστράντα, ούτε στα ανάποδα πιρούνια και το όνομα όλο υποσχέσεις (και παγκόσμιους τίτλους). Οδήγα και τα δύο, αν ψάξεις θα βρείς τεστ rides και πάρε αυτό που θα σου κάτσει περισσότερο.

AFTER
15/03/2005, 14:08
Ωραιο το multistrada!

Αλλα 9000€ για 60 ιππους ρε γαμωτο?

Τωρα θα μου πειτε αλλοι σκανε 10000 για μονοκυλινδρο.....

Τελως παντων,κοιταξε η μηχανη που θα παρεις να σε γεμιζει στο ματι,γιατι εσυ θα εισαι που θα την βλεπεις/καβαλας!

Και παρε αυτο που αρεσει σε σενα και οχι στους αλλους,δικια σου θα ειναι!

skous
15/03/2005, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ωραιο το multistrada!

Αλλα 9000€ για 60 ιππους ρε γαμωτο?



9.000 κάνει το Multi? Το dark ή το κανονικό;
Το dark πόσο κάνει;

Και εκτός απο μονό δισκόφρενο και μαυρίλα, τι άλλο έχει;;;;;

AFTER
15/03/2005, 19:51
9 χιλιαρικα το 620ie και 8500 το dark!
Αλλα αν θες σου βαζουν 2 και στο dark(δισκοφρενα)

skous
16/03/2005, 11:13
και εκτός απο τον δίσκο και το χρώμα τι άλλες διαφορές έχουν;;

sniper
16/03/2005, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
και εκτός απο τον δίσκο και το χρώμα τι άλλες διαφορές έχουν;;


Tο ένα ακούγεται σαν πλυντήριο και το άλλο σαν στεγνωτήριο :lol:

skous
02/04/2005, 13:35
loipon to dark exei mono enan disko alla 320 enw oi alles exoun 300.

Omws ean sou aresei to dark xrwma, perneis to dark, bazeis enan akoma disko kai sou erxete pio ftina apo to kanoniko. Kai exeis kai kalitera frena dioti 8a exeis pio megalous diskous

George-3-
03/04/2005, 16:48
Παντως εγω δεν το θεωρω ασχημο αλλα διαφορετικο και σε σχεχη με την μουρη μου αρεσει λιγοτερο ο κωλος...απο κουραση νομιζω οτι ειναι σε πολυ καλα επιπεδα αφου και το φαιρινγ ειναι τεραστιο αλλα και η σελα μοιαζει ευρηχωρη αλλα δεν ξερω for sure...

xifias
04/04/2005, 14:17
εγω φιλε μου θα σου ελεγα κατι πολυ απλο,

παρε οποια κανεις κεφι, οποια σ αρεσει περισσοτερο να την κοιτας, να την ακους , να καθεσαι επανω και να γουσταρεις

μην παρεις μηχανακι που σου λενε οτι ειναι πολυ καλο, η καλυτερη επιλογη σ αυτα τα λεφτα και τετοια, αν δε σου κανει κλικ

ειναι μαθηματικως αποδεδειγμενο οτι σε λιγο διαστημα θα θελεις να το πουλησεις, δε θα το ερωτευτεις ποτε

αμα θες italy, go for it

Runner Ducati
04/04/2005, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από karas78
Γεια χαρά σε όλους,
είμαι ένα νέο μέλος του forum και υπόψηφιος αγοραστής μοτοσυκλέτας.
Δεν είχα ποτέ δική μου moto, λόγω οικονομικών, -παρ'ότι έχω δίπλωμα από το 1996-στα 18 μου- και οδηγούσα μηχανές φίλων.
Αυτή την περίοδο, έχοντας μαζέψει κάποια λεφτά, ενδιαφέρομαι ν'αγοράσω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τη δική μου μηχανή.
Ψάχνοντας ανάμεσα σε πολλές μοτοσυκλέτες διαφόρων κατηγοριών(TDM 900,V-Strom 650,F650 GS,Transalp) κατέληξα στην καινούργια multistrada 620.
Θα ήθελα,αν ήταν εύκολο, όποιος γνωρίζει να μου πει τη γνώμη του για το συγκεκριμένο μηχανάκι και τη Ducati γενικότερα.Θέματα αξιοπιστίας,κόστους συντήρησης,αντιπροσωπεια στην Ελλάδα.
Επίσης, αν έχετε κάποια πρόταση μέχρι 8.500€...
Ευχαριστώ και αναμένω εναγωνίως τις απαντήσεις σας.

Γεια σου φιλε, λοιπον προσωπικη αποψη ειναι οτι μιας και δεν ειχες δικη σου μοτοσυκλετα, οδηγουσες βεβαια οπως ειπες αλλων, αλλα αλλη εμπειρια μαζευεις εχοντας δικη σου μοτο και γραφοντας χιλιομετρα, προσωπικη αποψη λοιπον ειναι οτι το μικρο Multistrada 620 ειναι μια καταπληκτικη μοτοσυκλετα για να μπει για τα καλα καποιος στην μαγεια της μοτοσυκλετας, οι λογοι ειναι οι εξης, εχει ενα απιθανο μοτερακι, πολυ γραμμικο και ευκολο, γεματο πραγματικα σχεδον παντου, και εξαιρετικα παιχνιδιαρικο σε πολη, ορεινο και σφιχτο στροφιλικι κλπ, το οποιο με τα 60 αλογα σε δικυλινδρο που με τον τροπο που αποδιδονται ειναι μεγαλο σχολειο, αλλα και ασφαλεια σε συνδιασμο με αστειρευτη διασκεδαση στις καθημερινες μετακινησεις, εαν το συνδιασεις τωρα αυτο με το εξαιρετικο πακετο Πλαισιου-Αναρτησεων-Φρενων και ενα ειδος μονοδρομου συμπλεκτη στα καινουρια, οπως και την ευκολια της θεσης οδηγησης και ελεγχου μιας και εχει τιμονι αντι για κλιπον τοτε πιστευω να καταλαβαινει τι θελω να πω, διασκεδαση σε καθημερινη βαση και παντου χωρις περιορισμους-εκπαιδευση στον δυνατοτερο βαθμο ασφαλειας..... κατι μεταξυ street και motard....................
οσον αφορα αξιοπιστια εγω εχω ενα Ducati Monster 600 του 2001 με σχεδον 40.000 χλμ, τι πηρα μεταχειρισμενο, το παω συνεχεια τερμα γκαζι, εχω μπει 5 φορες πιστα και εχω κανει μεσα εκει στα κοκκινα 2000 χλμ, και ειναι σκυλι μαυρο (εχω το Dark :p ).... οσον αφορα τα σερβις, ειναι οντως λιγο πιο ακριβα και ποιο τακτικα ισως απο αλλες εταιριες, αλλα μην ξεχνας οτι ειναι δικυλινδρο και εχει περισσοτερες απαιτησεις απο ενα τετρακυλινδρο, αλλα λιγοτερες απο ενα μονοκυλινδρο, ομως θα γλυτωσεις αρκετα λεφτα εαν το κρατησεις μιας και στα japan κυριως οι αναρτησεις εκτος του οτι δεν εχουν την αποτελεσματικοτητα ενος Ducati, "πεφτουν" σε αποδοση σε πολλα απο αυτα μετα τα 20.000-25.000 χλμ, εν αντιθεση στα Ducati στα 50000 ακομα πανε μια χαρα........................................
και μην σε απασχολει το μονο δισκοφρενο του Dark, ειναι πολυ καλο Brembo 320 χιλ με 4πιστονη δαγκανα, στα χιλιομετρα και την δυναμη της μοτοσυκλετα ειναι πολυ αποτελεσματικο, και εμενα ενα εχει και μπαινω και πιστα, μια χαρα ειναι...........

αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και μονο, περισσοτερο σημασια εχει το τι κανεις κεφι εσυ, και να την εχεις ερωτευτη την μοτοσυκλετα που θα αγορασεις, αλλιως εαν δεν συμβαινει κατι τετοιο, παντα μετα κατι θα σου φταιει και θα μετανιωνεις............. καλη επολογη.................................

:beer: :beer:


11665