PDA

View Full Version : Akouson apogoreusi kinisis motosikletas~!!!!!!!!!



tamis
15/03/2005, 11:26
antigrafw apo arthro mototriti


Τις μοτοσικλέτες από την πρωτεύουσα της Γαλλίας φαίνεται ότι σκοπεύουν να εξορίσουν οι δημοτικές αρχές του Παρισιού! Σύμφωνα με δημοσίευμα του γαλλικού MotoMag, στις 8 Μαρτίου ξεκίνησαν οι νομοθετικές διαδικασίες που θα έχουν ως αποτέλεσμα την απαγόρευση μοτοσικλετών!


Σύμφωνα με το δημοσίευμα, η δημοτική αρχή σκοπεύει σύντομα να απαγορεύσει την κυκλοφορία των δίχρονων μοτοσικλετών στο κέντρο του Παρισιού, ενώ θα ακολουθήσουν τα scooter και οι υπόλοιπες περιοχές της γαλλικής πρωτεύουσας. Οι αποφάσεις αυτές λαμβάνονται μετά από την ισχυρή πίεση οικολογικών οργανώσεων, οι οποίες υποστηρίζουν ότι οι μοτοσικλέτες αποτελούν μεγάλο πρόβλημα σε θέματα ρύπανσης του περιβάλλοντος. Ήδη, οι αντιδράσεις των συλλόγων μοτοσικλετιστών αλλά και εκατοντάδων αναβατών είναι έντονες




andi na lene apagoreuontai ta autokinita prowthoume tis liseis me scooter mixanes kai pantos eidous dikikla pou oute parking oute kikloforiako prokaloun apagoreuoun tis mixanes!!!!!! einai treloi autoi oi gallates!!!!!! :hypnotize :confused:

Alkis
15/03/2005, 11:44
... για να μη λέμε ότι μόνο στην Ελλάδα γίνονται καραγιοζιλίκια.

Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο-Ι

Dodok edessa
15/03/2005, 12:10
Καλά! Τι περιμένεις από τους ξενέρωτους Γάλλους !!!:mad: :mad:

gtsiros
15/03/2005, 14:20
ΟΙ ΑΔΕΡΦΕΣ ΟΙ ΓΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΙΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΗ ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ? Η CITROEN ΓΑΛΛΙΚΗ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΧΟΥΦΤΩΝΕΙ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΛΟΥΡΙΔΑ (ΔΕΣ C4)?

ΖΩΑ, ΚΑΦΡΟΙ, ΒΑΡΒΑΡΟΙ, ΑΠΟΛΙΤΙΣΤΟΙ, ΛΕΧΡΙΤΕΣ, ΜΟΣΧΑΡΙΑ._

afrotwin
15/03/2005, 14:57
kala re iste telios gkaou ta dixrona den vgazoun to ntoumani apo tis eksatmisis tous i kanoume oti den vlepoume ke den mas endiaferi afto
gia moto me kataliti den ti8ete 8ema ala ta dixrona(kakoxrona) ine megalo provlima

ego ime simfonos
ke mou aresi
ke esis lete

AFTER
15/03/2005, 15:09
Εδω στην αμερικη εχει απαγορευτει χρονια το διχρονο.....

adam_tsouk
15/03/2005, 15:17
Και γιατί όχι;
Άλλο τα 2χρονα και άλλο όλες οι μοτασυκλέτες.

Αυτά περνάνε και μυρίζει η περιοχή για ένα τέταρτο διχρονίλα!!!


ΟΚ, εξάλου για τις μετακινήσεις υπάρχουν τα 4χρονα scooters και τα παπιά. Δεν χάθηκε ο κόσμος αν φύγουν τα 2χρονα!

Αρκεί βέβαια στους κατόχους 2χρονων να γίνει κάποια ρύθμιση (απόσυρση κτλ) ώστε να αντικαταστήσουν το όχημά του.

Alkis
15/03/2005, 15:50
Τι θα γίνει με αυτούς που έχουν δίχρονα, και δεν τους περισσεύει μία για να πάρουν κάτι άλλο; Μήπως θα τους τα πληρώσει το κράτος;;;

Αυτό με εκνευρίζει. Δεν έχει κανένας δικαίωμα να σε αναγκάζει να αγοράσεις κάτι άλλο από τη στιγμή που είσουν μόνιμος και καλυμμένος όταν το πήρες.

Και τι λύσσα είναι αυτή; Δεν μπορούν απλώς να απαγορεύσουν την παραγωγή και εισαγωγή διχρόνων; Που αν δεν κάνω λάθος ίσως αυτό να παίζει καιρό. Αφού έχουν αρχίσει τα δίχρονα σιγά σιγά να σβήνουν. Δεν κοιτάζουν τις βιομηχανίες που έχουν ξεγύγει τελείως.

free rider
15/03/2005, 15:50
η αρχή που ίσως γίνει στην γαλία μπορεί να επεκταθεί και σε όλη την ονε και ίσως κι εδω ...

αυτο δεν θα μου άρεσε...

πολύς κοσμάκης έχει βολευτεί με ενα διχρονο πενηνταράκι..

ας κόψουν την μόλυνση απο τα φουγάρα των διηλυστηρίων πρώτα...

Nik0s
15/03/2005, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider



ας κόψουν την μόλυνση απο τα φουγάρα των διηλυστηρίων πρώτα...


Τσ τσ τσ... δεν το σκέφτηκες καλά το θέμα....

Αν κλείσουν τα διηλυστήρια, εμείς οι ωραίοι, οι πολιτισμένοι, τι θα βάζουμε μέσα στα τετράχρονα μπρίκια μας ??!! :smilea:

Μπενζίνα καπούτ μετά και θα τρέχουμε να βρούμε μηχανάκι κινούμενο με μπαταρία και ηλιακή ενέργεια (τον άνεμο ίσως) με max ταχύτητα 34.7 ΧΛΜ και αυτονομία από το Παγκράτι στην Καλλιθέα.....


Πίσω στα σοβαρά τώρα, τα δίχρονα είναι ένα θέμα, και όσον αφορά τη ρύπανση, αλλά πολύ περισσότερο (και μου τη σπάει που το λέω) για το θόρυβο..... αν κι εκεί σηκώνει συζήτηση το θέμα γιατί έχουμε να κάνουμε και με άλλα πράγματα...

Πάντως εγώ μερικούς κουβάδες με νερό τους φυλάω στο μπαλκόνι για μερικούς μερικούς που με ξυπνάνε με το κωλο-sebring-@@ρο-μπρίκι τους.....
:evil: :evil: :evil:

idi
15/03/2005, 15:59
παιδια τα καλοσυντηρημένα διχρονα, και με καλο-ακριβο λαδακι ΔΕ ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΑΔΙΛΑ… τουλάχιστον οχι σε ενοχλητικό σημειο
το μηχανάκι μου (modenas dinamik ) εξάλλου εχει περασει ολες τις προδιαγραφές εκπομπης ρυπων EURO II (ειναι παρα πολυ αυστηρές, τοσο που αν επανεξετάσετε οι περισσότεροι τα τετράχρονα 5νταετιας+, ισως δε περασετε τις προδιαγραφες αυτες...)

πολες φορες εχω αγανακτήσει στο μποτιλιάρισμα πισω απο τετραχρονο που καιει ...περισσότερο λαδι απο διχρονα... εκει ειναι το μυστικο... ΚΑΛΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ και οχι να βαλουμε κατα του διχρονου!

free rider
15/03/2005, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ngaxrv750
Τσ τσ τσ... δεν το σκέφτηκες καλά το θέμα....

Αν κλείσουν τα διηλυστήρια, εμείς οι ωραίοι, οι πολιτισμένοι, τι θα βάζουμε μέσα στα τετράχρονα μπρίκια μας ??!! :smilea:

Μπενζίνα καπούτ μετά και θα τρέχουμε να βρούμε μηχανάκι κινούμενο με μπαταρία και ηλιακή ενέργεια (τον άνεμο ίσως) με max ταχύτητα 34.7 ΧΛΜ και αυτονομία από το Παγκράτι στην Καλλιθέα.....


Πίσω στα σοβαρά τώρα, τα δίχρονα είναι ένα θέμα, και όσον αφορά τη ρύπανση, αλλά πολύ περισσότερο (και μου τη σπάει που το λέω) για το θόρυβο..... αν κι εκεί σηκώνει συζήτηση το θέμα γιατί έχουμε να κάνουμε και με άλλα πράγματα...

Πάντως εγώ μερικούς κουβάδες με νερό τους φυλάω στο μπαλκόνι για μερικούς μερικούς που με ξυπνάνε με το κωλο-sebring-@@ρο-μπρίκι τους.....
:evil: :evil: :evil:

μπααα???

τι έχουμε εδώ ...

παρεξηγημένος απο την προηγούμενη φορά και το κρατάς μανιάτικο...???

ξυδάκι..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

free rider
15/03/2005, 16:36
ασε που τα 37 χλμ είναι η τωρινή τελική του μπρικιού που κουβαλάς...


:rotflmao: :rotflmao:

Nik0s
15/03/2005, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
μπααα???

τι έχουμε εδώ ...

παρεξηγημένος απο την προηγούμενη φορά και το κρατάς μανιάτικο...???

ξυδάκι..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ποια προηγούμενη φορά ??? Δεν το έπιασα (σοβαρά!:lol: )

Και πρόσεχε τα λόγια σου. 37 ΧΛΜ είναι με την ψηλή ζελατίνα. Να βάλω τη μαμίσια την κοντή, και θα σου πω για πότε περνάει τα 39,6...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AFTER
15/03/2005, 18:48
Ρε παιδια μηπως εννοουν τα διχρονα?

Μου φαινεται δυσκολο να εννοουν τις μοτοσυκλετες!

Το λεω γιατι αποκλειεται να μην το ειχαν σκεφτει πρωτοι οι δικοι μας οι φωστηρες!

Σε κατι τετοια ειμαστε ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!

periklisk
17/03/2005, 09:53
Τελικά απ ότι φαίνεται τις μαλακίες τις ξεκινάνε άλλοι και τις αντιγράφουμε εμείς μετά!

Πάντως για τα δίχρονα συμφωνώ.... με το γαμωντουμάνι που βγάζουν

afrotwin
17/03/2005, 10:06
I LISI INE MIA GIA TA DIXRONA NA VALOUN ALON ENA KINITIRA DIXRONO EPANO OPOTE 8A GINOUN TETRAXRONA KE DEN 8A TOUS PIRAZI KANIS...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idi
17/03/2005, 10:08
ναι καλα...

2Τ φορ εβερ εντ εβερ:beer: :beer: :beer: :beer:

periklisk
17/03/2005, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ναι καλα...

2Τ φορ εβερ εντ εβερ:beer: :beer: :beer: :beer:


Α ΓΑΜΕΙ ΕΣΥ ΡΕ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΣΤΗΡΙ ΣΟΥ:lol:

lousou76
17/03/2005, 11:21
Καίω λάδι ή φτάνω βράδυ? and that is the question my friends...

KeLeYTiS
17/03/2005, 11:49
Παρακολουθω το forum σας εδω και καιρο και αποφασισα να γραφτω προσφατα....

Αυτο που παρατηρω σε διαφορα τοπικ (και σε αυτο) ειναι οτι χωριζεστε σε κατηγοριες....

Γιατι??? :nono:

Ειμαστε ανθρωποι οι οποιοι αγαπαμε την μοτοσικλετα και οταν λεμε μοτοσικλετα εννοουμε οτι εχει 2 ροδες και μοτερ (εκτος απο HONDA λεει αχαχαχαχχα :p ), οτι μας κανει να νιωθουμε ελευθεροι ......

Γιατι χωριζεστε???

Αυτο το συμβαν στην Γαλλια θα επρεπε να μας προβληματισει ολους και οχι να βλεπω απαντησεις του στυλ

"Ελα μωρε για τα διχρονα ειναι τι με νοιαζει εμενα εγω ημουν εξυπνος και πηρα τετραχρονο"

Αν ελεγαν δηλαδη απαγορευονται τα On-off στο κεντρο τι θα επρεπε να πουμε ???

"Ελα μωρε εγω εχω παπακι τι με νοιαζει??" :nono:

Θα επρεπε να προβληματιστουμε και να εκφρασουμε την αντιθεση μας .....

Μου θυμιζει το στυλ μερικων με μηχανακια ανω των 10.000 ευρω που αν τους πετυχεις σε κανα φαναρι και χαζεψεις το μηχανακι τους σε κοιτανε σαν τον τελευταιο ζητιανο και ας εχουν μηχανακι πιστας για καφε στην Φωκιωνος......

Απλα ενας απογοητευμενος διχρονακιας .....

SF
17/03/2005, 11:51
Παιδιά το νέο στο mototriti είναι παράδειγμα μέτριας δημοσιογραφίας. Προφανώς και μιλάμε για τα ΔΙΧΡΟΝΑ. (Άλλωστε το λέει μέσα - στα ψιλά.)

Απόφαση φυσικά ορθή για πολλούς λόγους. Άλλωστε όπως ξέρετε η παγκόσμια βιομηχανία τα καταργεί σιγά-σιγά, και διάφορες νομοθεσίες (παγκοσμίως) αρχίζουν να συμβαδίζουν. Όπως επίσης ξέρετε, σε λίγο καιρό ούτε στο MotoGP δε θα υπάρχουν δίχρονα. Η έρευνα πάνω σε οικονομικούς-οικολογικούς δίχρονους είναι ακόμα σε πολύ αρχικο στάδιο.

Μην κρίνετε με βάση την εμπειρία της ελληνικής καθημερινότητας (ατμοσφαιρική ρύπανση, βιομηχανίες κλπ)! Απέχουμε έτη φωτός από τη δυτική Ευρώπη... Όσοι έχετε ζήσει έξω το ξέρετε...

idi
17/03/2005, 12:45
και γιατι ειναι σωστη? ολα τα διχρονα ρυπαινουν????

σημ.
στο Παρισι το 60% των κουτιων καινε πετρελαιο.... :mad: :mad: :mad: :mad:

periklisk
17/03/2005, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
σημ.
στο Παρισι το 60% των κουτιων καινε πετρελαιο.... :mad: :mad: :mad: :mad:

το οποίο μολύνει πολύ λιγότερο την ατμόσφαιρα!

idi
17/03/2005, 13:03
Δεν αμφιβάλω

Αλλα ουτε τα καινούρια διχρονα ρυπαίνουν

Δηλ κατσε να καταλαβω. Περισσότερο ρυπαινει το 2Τ 120cc παπι μου ή ενα ΤΑΧΙ???????

periklisk
17/03/2005, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Δεν αμφιβάλω

Αλλα ουτε τα καινούρια διχρονα ρυπαίνουν

Δηλ κατσε να καταλαβω. Περισσότερο ρυπαινει το 2Τ 120cc παπι μου ή ενα ΤΑΧΙ???????

ρε συ δε βγάζουν τους ίδιους ρύπους.... και δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτή την ερώτηση γιατί θα πω μαλακία.....

idi
17/03/2005, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
ρε συ δε βγάζουν τους ίδιους ρύπους.... και δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτή την ερώτηση γιατί θα πω μαλακία.....

ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΕ ΛΕΣ? :lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SF
17/03/2005, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
το οποίο μολύνει πολύ λιγότερο την ατμόσφαιρα!


ΑΚΡΙΒΩΣ!

Αλλά εμείς έχουμε ως σημείο αναφοράς τους έλληνες ταρίφες και τους κωλοκαυστήρες στις πολυκατοικίες μας, και νομίζουμε ότι είναι κακό πράγμα το ντήζελ...

x-rider
17/03/2005, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Α ΓΑΜΕΙ ΕΣΥ ΡΕ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΣΤΗΡΙ ΣΟΥ:lol:


μιλας και συ με


το κλαστηρι σου (idi)


:rotflmao: :smokin:

periklisk
17/03/2005, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΕ ΛΕΣ? :lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

α γαμεί ρε:lol:

SF
17/03/2005, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
ρε συ δε βγάζουν τους ίδιους ρύπους.... και δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτή την ερώτηση γιατί θα πω μαλακία.....

Βασικά εφόσον δεν έχουμε κανέναν χημικό μηχανικό στην παρέα, είναι δύσκολο να συγκεντρώσει κανείς στοιχεία. Από τα νειάτα μου στο πολυτεχνείο κι από την ενασχόλησή μου με τα μοτέρ (θεωρία) απλά επιβεβαιώνω ότι μεταξύ 2χρονων και 4χρονων βενζίνας, ο διχρονος εκπέμπει μεγάλη ποσότητα υδρογονανθράκων σε σχεση με την αμελητέα του 4χρονου, ενώ ο 2ος εκπέμπει διπλάσιο μονοξείδιο του άνθρακα. ΣΤο θέμα των Υ/ανθράκων όμως, που είναι το σημαντικό (λόγω λαδιού κυρίως), ο 2χρονος μαμεί και δέρνει.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που όχι μόνο στα αυτοκίνητα και μηχανές, αλλά και σε άλλα μοτερ 'ευρείας' χρήσης (π.χ. εξω-εσωλέμβιες) τα 4χρονια κερδίζουν σταθερά έδαφος. Τόσο λόγω της καλύτερης τεχνολογίας τους, όσο και λόγω νομοθεσίας για ρύπους κλπ. Το μειονέκτημα του μεγάλου βάρους σιγά-σιγά εκλείπει (βλ. τεχνολογία).

Τέλος, ο ντήζελ συγχρονης τεχνολογίας, όχι απλά εκπέμπει χαμηλους ρύπους (καλύτερος θ/δ κύκλος, πολύυυυυ λιγότερα χημικά πρόσθετα), αλλά δεν έχει καν κραδασμούς... Και με ένα τούρμπο ο συντελεστής απόδοσης έρχεται στα ίσα του και υστερεί πολύ λίγο σε σχέση με τα βενζινοκίνητα.

AFTER
17/03/2005, 14:08
Οντως παιδια,τα diesel(οχι τα jean),ειναι μια λυση για την ΡΥΠΑΝΣΗ(οχι μολυνση),αλλα οι δικοι μας το παιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαιζουν!! !!

Ολη η ευρωπη αγοραζει μονο diesel,φανταστειτε το 406 ενος φιλου Ιταλου,που με ενα γεματο ρεζερβουαρ βγαζει σε ταξιδι 1000χλμ :eek: (αυτο για την καταναλωση)

Οσο για την λυση του afrotwin για τους 2 διχρονους-->τετραχρονος,πιστευω οτι ειναι θεικη,πρεπει να απονεμηθει νομπελ ευρεσητεχνιας,καθως και να τον ανακυρηξουμε μελος της δεκαετιας!!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2: :beer:

periklisk
17/03/2005, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Βασικά εφόσον δεν έχουμε κανέναν χημικό μηχανικό στην παρέα, είναι δύσκολο να συγκεντρώσει κανείς στοιχεία. Από τα νειάτα μου στο πολυτεχνείο κι από την ενασχόλησή μου με τα μοτέρ (θεωρία) απλά επιβεβαιώνω ότι μεταξύ 2χρονων και 4χρονων βενζίνας, ο διχρονος εκπέμπει μεγάλη ποσότητα υδρογονανθράκων σε σχεση με την αμελητέα του 4χρονου, ενώ ο 2ος εκπέμπει διπλάσιο μονοξείδιο του άνθρακα. ΣΤο θέμα των Υ/ανθράκων όμως, που είναι το σημαντικό (λόγω λαδιού κυρίως), ο 2χρονος μαμεί και δέρνει.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που όχι μόνο στα αυτοκίνητα και μηχανές, αλλά και σε άλλα μοτερ 'ευρείας' χρήσης (π.χ. εξω-εσωλέμβιες) τα 4χρονια κερδίζουν σταθερά έδαφος. Τόσο λόγω της καλύτερης τεχνολογίας τους, όσο και λόγω νομοθεσίας για ρύπους κλπ. Το μειονέκτημα του μεγάλου βάρους σιγά-σιγά εκλείπει (βλ. τεχνολογία).

Τέλος, ο ντήζελ συγχρονης τεχνολογίας, όχι απλά εκπέμπει χαμηλους ρύπους (καλύτερος θ/δ κύκλος, πολύυυυυ λιγότερα χημικά πρόσθετα), αλλά δεν έχει καν κραδασμούς... Και με ένα τούρμπο ο συντελεστής απόδοσης έρχεται στα ίσα του και υστερεί πολύ λίγο σε σχέση με τα βενζινοκίνητα.

Ωραίος! και να προσθέσω πως το ντήζελ υστερεί μόνο στις εκπομπές κάπνας (και αυτό μόνο όταν είναι κακοσυντηρημένο το μοτέρ) που βέβαια είναι αρκετά λιγότερο βλαβερό καυσαέριο από τους υδρογονάνθρακες και μάλιστα τους αρωματικούς.