PDA

View Full Version : Honda Gorilla Project!



SvsGreek
23/12/2008, 14:28
Δουλεια δεν ειχα κ καταπιαστηκα να φαω τα λεφτα μου με τον μπομπο αυτον......
Λεω να ξεκινησω μια συζητηση για το νεο μου χομπυ λοιπον.....αν ειχατε/εχετε κ εσεις παρομοιο κολλημα μοιραστειτε το μαζι μου παρακαλω.
Οποιαδηποτε σχολια ευπροσδεκτα.

Να δουμε λοιπον την αρχικη μορφη του θηριου....
Μοντελο 1979, εισαγωγης απο Ιαπωνια, αρχικου χρωματος κιτρινου, το οποιο αλλαξε σε μαυρο απο τον πρωην (1ο) ιδιοκτητη του. Το δικυκλο περασε ολη του τη ζωη εν Ελλαδι στην πρωτευουσα, απο οπου κ κατεβηκα για την αγορα. Πλεον βρισκεται στην ερωτικη πολη του θεου ΑΡΗ.
Η αδεια πλεον εχει βγει στο ονομα μου κ προχωραω ακαθεκτος.

Το εργαλειο ηταν ψιλοπαρατημενο κ αρκετα "κανιβαλισμενο".
Εχει πιστονι 51mm, εχει γινει μετατροπη σε 12v με πλεξουδα πλεον απο HONDA ASTREA.
To ψαληδι ειναι επισης απο ASTREA, το καρμπυρατερ απο TZR 250 (!), το ψυγειο λαδιου απο SUZUKI FX.


150877

idomeneas
23/12/2008, 14:40
καλορίζικο :)
τι ακριβώς έχεις σκοπό να του κάνεις?

devil's animal
23/12/2008, 14:42
ωραιο μηχανακι ειναι για project!
:beer: :beer: :beer:

υπαρχουν πολλα site και απο εξωτερικο και απο Ελλαδα που εχουν ασχοληθει με το συγκεκριμενο μηχανακι.

για μενα παντως αν φτιαχτει καλο ειναι να γυαλιστει και να μην στο σαλονι σαν μπιμπελο και οχι να κυκλοφορει...(ουτως ή αλλιως ειναι μικροσκοπικο):D



καλη δουλεια...
:wave2:

SvsGreek
23/12/2008, 14:46
Προβληματα.

Που λετε το μηχανακι ειχε (κ ακομα εχει) αρκετα προβληματακια, τα οποια θελουν χρονο, χρημα κ υπομονη για το καταλληλο ψαξιμο.

- Σκισμενη σελα
Η οποια αλλαχθηκε πλεον με καινουρια απο Σαρακακη.

- Σπασμενο κ μη σε λειτουργια κοντερ.
Παραγγελθηκε ηδη νεο (ακολουθουν φωτο). Οπως αγοραστηκε ηδη νεα βαση/καβουκι κοντερ, γνησια.

- Λογω της αλλαγης σε 12v πλεον η μπαταρια (η οποια δεν εχει αλλαχθει εδω κ αρκετα χρονια) ειναι στον αερα, στο πλαινο καπακι.
Ηδη παρηγγειλα νεα βαση μπαταριας, απο JINCHENG μπομπο 12v.

- To μηχανακι δεν εχει κ το πιο ισιο ψαλιδι, μιας κ περασε μια ολοκληρη εφηβεια ενος Ελληνα (καταλαβαινετε τι περασε). Επισης ειχε κ πισω πατιρακια (ειχε).
Ηδη αναμενω το νεο ψαλιδι (φωτο παρακατω)

- Το μπροστινο συστημα σιγουρα δεν ειναι κ στην καλυτερη κατασταση για μηχανακι με τετοια δυναμη.
Ηδη ηρθε σημερα το νεο (φωτο παρακατω).

- Πισω φτερο δεν υπαρχει, μιας κ με το μακρυτερο ψαλιδι δεν μπαινει το μανισιο. Ετσι δεν συζηταω το ποσο νερο τρωει ο οδηγος, κ τα εσωρουχα του....γμτ....ηδη την πατησα μια φορα.
Ηδη αναμενω το νεο πισω φτερο(φωτο παρακατω)

- Φλασακια υπηρχαν τα μανισια, χωρις λαμπες κ κρυσταλλα. Κ αν κ πηρα κρυσταλλα κ τσιμουχες κ λαμπες, απλα δεν υπαρχει φλασερ...το οποιο θα αποκτηθει οταν παει το μηχανακι στον ηλεκτρολογο ο οποιος θα φτιαξει ολα τα ηλεκτρικα.
Βεβαια εχω ηδη παραγγειλει κατι νεα φλασακια.Αναμενονται.

- Κλειδαριες. Η κλειδαρια η βασικη γυρναει τρελα μιας κ ειναι σπασμενη, ενω οι υπολοιπες απλα εχουν διαφορετικα κλειδια.
Ηδη αγοραστηκαν γνησιες καινουριες.

- Εξατμιση φορουσε μια ανοιχτη Motorsport, μαρκα την οποια ειχα σε εκτιμηση ως τα 13 μου.
Αναμενεται η νεα (φωτο παρακατω), για την οποια εχω ηδη παραγγειλει κ σιγαστηρα.

- Καρμπυρατερ. Με 28αρι απο tzr250 απορω πως περιμενε ο πρωην ιδιοκτητης να δουλεψει. Μπερδευει ψιλα, ενω φυσικα προεξεχει πολυ κ το κανει επιεικος απαραδεκτο εμφανισιακα.
Το νεο καρμπυρατερ ηδη αναμενεται (φωτο κ παλι παρακατω)

- Σαζμαν. Ο πρωην ιδιοκτητης ειχε κ μερικες πολυ καλες ιδεες, κ ετσι εκανε το μηχανακι να εχει μεν 4αρι σαζμαν με συμπλεκτη οπως το μαμα, αλλα εδω πλεον εχει ολες τις ταχυτητες κατω, ειναι περιστροφικο, ενω πλεον ειναι κ ημιαυτοματο!!!! Τι εννοω? Οτι οταν εχεις ταχυτητα μεσα αφηνεις τον συμπλεκτη κ δεν σβηνει. Καλη πατεντα μεν, αλλα προτιμω το μηχανακι να μη τρωει συνεχεια τα δισκακια κ να οδηγειτε κανονικα ως μοτοσυκλετακι.
Ετσι ηδη παρηγγειλα νεα, γνησια, καμπανα ωστε να γινει κ παλι νορμαλ. Σε σκεψη ειμαι για το αν θα το κανω μια κατω κ οι αλλες επανω. (τι λετε?)

- Κινητηρας.
Λεω να παραμεινει στα 51mm, μιας κ γκαζι εχει κ πολυ. Απλα χανει λαδια απο τη βασικη κεντρικη τσιμουχα (πιστευω) κ ετσι θα τον κατεβασω να τον ανοιξω ωστε οτι χρειαζεται να αλλαχθει. Επισης θα εξαφανισω το ψυγειο λαδιου. Το θεωρω υπερβολη μιας κ το μηχανακι το θελω για απλες βολτιτσες κ οχι για λιωσιμο.

SvsGreek
23/12/2008, 14:47
Νεο λεβιεδακι ταχυτητων.....αναμενεται


150879

SvsGreek
23/12/2008, 14:47
Νεο πισω φαναρι. made by TAKEGAWA.
Αναμενεται.


150880

SvsGreek
23/12/2008, 14:48
Το νεο καρμπυρατερ, ειναι μαρκας walbro, 20ari. Ηδη ειναι υπεραρκετο, μιας το Inova φοραει 18αρι αν θυμαμαι καλα.
Αναμενεται κ αυτο


150882

SvsGreek
23/12/2008, 14:50
Η νεα εξατμιση. Πιστευω θα δειξει πολυ. Αναμενεται. Μαζι εχω παραγγειλει κ σιγαστηρα, μιας κ δεν σκοπευω να περνω αυτια..λολ


150883

SvsGreek
23/12/2008, 14:52
Νεο κοντερ. Διαβαζει μεχρι 140 Km, ενω το μανισιο μεχρι 60.
Χωραει στο μανισιο καβουκι, ενω εχει υπεροχο μπλε φωτισμο το βραδυ. Ειναι μαρκας ΤAKEGAWA
Αναμενεται


150884

SvsGreek
23/12/2008, 14:53
Νεα μανιβελα, KITACO made in Japan.
Αναμενεται κ αυτη


150885

SvsGreek
23/12/2008, 14:54
Νεο πισω φτερακι, KITACO, νικελ, ειδικο για μπομπους με μακρυτερα ψαλιδια.
Αναμενεται


150886

SvsGreek
23/12/2008, 14:55
Φλασακια.
Αναμενονται κ αυτα


150887

SvsGreek
23/12/2008, 14:56
Το νεο ψαλιδι. Ειναι takegawa, με εκκεντρους ρεγουλατορους, κ διπλη γεφυρα.
Χθες μου το ταχυδρομησαν....αντε να δουμε.


150888

SvsGreek
23/12/2008, 14:59
Κ καποια πραματα ηδη ηρθαν.
Ιδου οι νεες ζαντες, 10'', αντι των μανισιων 8''.
Ειναι made in japan KITACO, Κ θεωρω οτι το χρωμα τα σπαει. Βεβαια εκανα μλκ κ πηρα ηδη λαστιχα για τις μανισιες ζαντες, ετσι τωρα θα εχω 2 ζευγη.


150890

SvsGreek
23/12/2008, 15:03
Να κ κατι που θα κανει το εργαλειο καρακουκλι. Μπροστινο συστημα USD, 60cm υψους με δισκοφρενο.
Φυσικα ειναι κινεζικο, μιας κ τα επωνυμα κοστιζουν 2000 ευρω κ πανω.


150891

SvsGreek
23/12/2008, 15:04
.


150892

SvsGreek
23/12/2008, 15:25
Site Οντως υπαρχουν πολλα στο εξωτερικο.
Σε ενα συγκεκριμενο, www.planetminis.com εχει απιστευτα πραγματα.

Απο αυτα που παρηγγειλα εγω ειναι το πλεον γνωστο www.cmsnl.com , to ebay.co.uk k to ebay.de

idomeneas
23/12/2008, 15:26
για πες και τιμές για τα parts
επίσης ανέφερε και καμιά πηγή να έχουμε υπόψην
αλλά και πόσο το πήρες το μηχανάκι?

SvsGreek
23/12/2008, 15:34
To μηχανακι αγοραστηκε πολυ ακριβα θεωρω, στα 1200ευρω. Ναι μεν ειχε πολυ προικα αλλα δεν μου φανηκε χρησιμη.

Links εδωσα, αν κ ενα ακομα πολυ καλο ειναι το www.monkeybike.net, αγγλικο, με φοβερα parts, αν κ ακριβο θεωρω.

Τωρα τα parts που πηρα εγω μπορεις να δεις ευκολα ποσο εχουν απο τα site που αναφερω, μιας κ δεν θυμαμαι απο εξω τωρα τις τιμες για το καθε ενα.

dinosd
23/12/2008, 15:37
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΞΑΔΕΡΦΕ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΟΜΠΟ ΣΟΥ!!!!! :beer: :beer:


ΚΟΥΚΛΙ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΦΡΑΓΚΑ.......:confused: :confused:

ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.......ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ.......

ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΣΟΥ ΑΝΗΨΙΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΑΚΙΑ!!!!!


ΑΝΤΕ :wave2: :wave2: :wave2: !!!!

devil's animal
23/12/2008, 15:48
οταν τα μονταρεις ολα ...βαλε φωτο!

:beer: :beer: :beer:

harvester
23/12/2008, 16:22
δλδ για να καταλαβω αγορασες πανακριβα ενα μηχανακι που δεν αξιζει ουτε 500 ευρω,αγορασε χιλια δυο και στο τελος πηρες κινεζικο μπροστινο?

αν σκεφτεσαι να το καβαλησεις παντως το κινεζικο μπροστινο να το προσεχεις ασε που θεωρω απιθανο τα καλαμια και η δισκοπλακα να ειναι ισια

SvsGreek
23/12/2008, 18:04
Φιλε harvester για σενα μπορει να αξιζει 500. Για καποιους αλλους σε καλη κατασταση μπορει να ειναι priceless. Στο Mobile.de φαινεται εξαλλου του λογου το αληθες.

Τα χομπυ εξαλλου ποτέ δεν ειναι φθηνα.

Οσο για το κινεζικο μπροστινο, πολυ ευχαριστως να αγορασω ενα japan αν βρω τα 2000+ (ή 10.000) αν καποιος μου τα δωσει. Προς το παρων συμβιβαζομαι με οτι εχω. Για το αν ειναι στραβο θεωρω οτι καλο θα ειναι να γνωριζουμε κατι καλα πριν μιλησουμε, καθως με την ιδια λογικη κ οτι εχουμε σπιτι μας , που τα πιο πολλα ειναι made in china, δεν θα επρεπε να δουλευουν, βλεπε dvd players, in-car systems, κουζινες κλπ.

harvester
23/12/2008, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SvsGreek
Φιλε harvester για σενα μπορει να αξιζει 500. Για καποιους αλλους σε καλη κατασταση μπορει να ειναι priceless. Στο Mobile.de φαινεται εξαλλου του λογου το αληθες.

Τα χομπυ εξαλλου ποτέ δεν ειναι φθηνα.

Οσο για το κινεζικο μπροστινο, πολυ ευχαριστως να αγορασω ενα japan αν βρω τα 2000+ (ή 10.000) αν καποιος μου τα δωσει. Προς το παρων συμβιβαζομαι με οτι εχω. Για το αν ειναι στραβο θεωρω οτι καλο θα ειναι να γνωριζουμε κατι καλα πριν μιλησουμε, καθως με την ιδια λογικη κ οτι εχουμε σπιτι μας , που τα πιο πολλα ειναι made in china, δεν θα επρεπε να δουλευουν, βλεπε dvd players, in-car systems, κουζινες κλπ.
φιλε μου φεραν παιδια δισκοπλακες απο την κινα για ss με τελιο φινιρισμα και ηταν στραβες.
τις στειλανε πισω και στειλανε αλλες παλι στραβες.
οσο για τις στσκευες που εχουμε σπιτι και ειναι απο κινα δεν νομιζω καμια να αντεξε πανω απο 3ετια συνεχους χρησης.

οσο για την τιμη δεν σνομπαρα ποσο το πηρες η ενσταση μου ηταν οτι θα βαλεις τοσο μερακι και θα το χαραμισεις με το κινεζικο προιον.
νομιζω αν ψαχτεις κατι θα βρεις μιας και ουτε τα ohlins για ss δεν στοιχιζουν τοσο

SvsGreek
11/01/2009, 18:56
Το ολο θεμα προχωραει αργα αλλα σταθερα.
Η πλεοψηφια των ανταλλακτικων ηρθε, αλλα τα προβληματα δεν λειπουν. Ετσι το κοντερ δεν ταιριαζε , μιας κ προοριζοταν για monkey με οργανο μεσα στο καβουκι του φωτος, δλδ καμια σχεση με το gorilla το οποιο εχει κανονικα βαση οργανων με ενδειξη νεκρας κ φλας. Ετσι εσταλη πισω στην εταιρια κ ειμαι σε αναμονη του καταλογου TAKEGAWA 08-09 ωστε να εντωπιστει καποιο ειδικα για gorilla.

Απο εκει κ περα καλως εχοντων των πραγματων μεσα σε αυτη την εβδομαδα το μηχανακι θα λυθει ολο, ωστε να κατεβει ο κινητηρας, να ανοιχθει το σαζμαν οπως κ να αλλαχθει η καμπανα. Απο εκει κ περα μια μικρη διαροη λαδιου θα λυθει, μιαςκ υπαιτιος φαινεται μια εκ των κεντρικων φλατζων του κινητηρα.

Επιπλεον, μιας κ ολα θα ειναι πλεον καινουργια το μονο που απομενει ειναι το θεμα του σασι, το οποιο θεωρουσα οτι με ενα βαψιμο θα ειναι αστερι, αλλα καποιες σπασμενες βασεις, οπως μια εξατμισης κ μια μπαταριας, με βαλαν σε σκεψεις για νεο σασι , γνησιο. Αν μαλιστα επιτρεπετε η αλλαγη του νομιμα τοτε οτι καλυτερο(λεπτομερειες μολις παω κ ρωτησω στην τροχαια).
Το γνησιο σασι κοστιζει 250ευρω, ενω υπαρχει κ ενα γνησιο στον σαρακακη προς 150, αλλα χρωματος κοκκινου.....δλδ ασχετο με το ολο project που θα ειναι μαυρο - χρυσαφι.

mars696
11/01/2009, 19:35
Αναμενουμε φοτο!Καλη συνεχεια:beer: :beer: :beer:

SvsGreek
04/03/2009, 10:44
Ετσι οπως κινειται το ολο project ελπιζω μεχρι να βγω σε συνταξη να το εχω καβαλησει. Ας οψοντε οι Ιαπωνεζοι που οταν περιμενεις κατι απο δαυτους τοτε ρειαζεσαι τρελη υπομονη. Παλι καλα βεβαια απο την μια καθως ετσι τα ευρω φευγουν λιγα λιγα.

Εντω μεταξυ βαφτηκε το σασι κ μονταρακ την μια ζαντα να δω πως θα φαινεται.
Ακολουθουν φωτο.


157407

SvsGreek
04/03/2009, 10:48
ιδου η πισω ζαντα.
Εχω ηδη ενα θεμα με δαυτη. Αγοραστηκε πισω κεντρο απο Σαρακακη απο τα στοκ του, σε τιμη σουπερ, αλλα δεν βρισκω καπακι που να μπανει....μιας κ το κεντρο ειναι απο πολυ παλιο μοντελο, κ αντε να βρεις αντιστοιχο καπακι. Η λυση θα δωθει απο το μηχανουργειο, να φαγωθει λιγο το κεντρο ωστε ολα να κουμπωσουν σωστα.

Η δουλεια γινεται προσεκτικα κ με σκοπο ολα να δουλεψουν αρμονικα κ σωστα.
Τα λαστιχακια ειναι metzeler teen για 10ιντσες ζαντουλες, οι οποιες πραγματικα ειναι ολα τα λεφτα.


157408

SvsGreek
04/03/2009, 10:58
Επομενα στη λιστα ειναι κ ενα απο τα πιο κυρια μερη, ο κινητηρας.
Εχει ηδη λυθει ολος, κ δυστυχως τα πραματα ηταν οπως τα περιμενε ο μηχανικος μου...ολα :bigcry: :bigcry: .......
Παντου πατεντες, κ διαρροες.
Ενα κυριο θεμα που αναμενουμε λυση ειναι το σασμαν. Οπως εχω αναφερει το υπαρχον ειναι 4αρι, με συμπλεκτη αλλα κ πατεντα να μη σβηνει οταν εχει ταχυτητα μεσα, κ τις ταχυτητες ολες κατω.
Αυτο που θελω κ επιδιωκω ειναι να γινει οπως το μαμα, 4αρι, με την 1η κατω κ τις αλλες επανω, κ να δουλευει οπως καθε μηχανης,χωρις πατεντες.
Ετσι λοιπον εχουν παραγγελθει αξονες απο μια εταιρια, ωστε αν ταιριαξουν σωστα τοτε θα αγοραστει ο μυλος απο αλλου μιας κ δεν υπηρχε στοκ απο αλλου.

Με την λυση στο σαζμαν επομενο στην σειρα εχει το κυλινδροπιστονο. Σε αυτον τον τομεα η πρωτη σκεψη μας ειναι να βαλουμε πιστονακι απο innova ωστε να εχουμε κυβισμο της ταξης 106cc. Κυλινδρος και εκκεντροφορος θα μπουνε εμποριου, οσο το δυνατον πιο ποιοτικα, οχι χυμα κινεζικα, αλλα κ οχι Takegawa μιας κ θα πρεπει να παρω δανειο για να αγορασω κατι τετοιο...:lol:

WWW
04/03/2009, 11:49
Φίλε συγχαρητήρια για το μεράκι σου καθώς και τη διάθεση - χρήμα που θέλεις να διαθέσεις.

Είναι βλέπεις η χαρά της δημιουργίας.

Σου παραθέτω μια φωτογραφία από ένα Γοριλλάκι που είχα δει στη Σκόπελο πριν από χρόνια.

Από αυτά που είδα είμαι σίγουρος πως το δικό σου θα είναι πολύ καλύτερο.

Καλή τύχη και κράτα μας ενήμερους για την εξέλιξη του Project.

:beer:


157416

ernti
04/03/2009, 14:50
Καλησπερα και από μένα.
Μπράβο για τη δουλειά που εβαλες μπροστά,θέλουμε να ενημερώνεις τακτικά και αναλυτικά.
Εχω ξεκινήσει και εγώ ένα παρόμοιο πρότζεκτ με ένα HONDA DAX ΕΔΏ ΚΑΙ ΚΑΝΑ δίμηνο.
Κρατάω ημερολόγιο και φωτό,για να το βάλω πολύ σύντομα στο φόρουμ,αλλά περιμένω να προχωρήσω αρκετά για να αρχίσω να ποστάρω.
Τα κάνω σχεδον όλα μοναχός μου εκτός από βάψιμο.
Ο σκοπός μου είναι,όσο πιο κοντά στο ορίτζιναλ.
Ο κινητήρας,ένας μαμα 72,είναι έτοιμος, και αύριο έρχονται τα αυτοκόλλητα για να βαφτεί.
Κατόπιν,αρχίζω να δένω με τα υπολοιπα πράγματα που θα έρθουν από cmsnl.com
Επίσης εχω ψωνίσει από monkeybike.co.uk για σεταρισμένα ανταλλακτικά που δεν βρηκα από αλλού,όπως π.χ. σετ κλειδαριά κράνους,τιμονιού,και κεντρική που θα δουλευει με ένα οριτζιναλ κλειδί.
Το μόνο που δεν έχω βρει είναι κοντέρ γνησιο,και την πλεξούδα,αν και δε μου είναι εντελώς απαραίτητα.
:beer:

SvsGreek
04/03/2009, 15:25
Ευχαριστω παιδες.
Οσον αφορα το γοριλακι στην φωτο που παραθεσες ο ιδιοκτητης του εχει φορεσει μοτερ lifan, κατι το οποιο χαλαει ισωςτην εικονα με την εννοια οτι ειναι η ευκολη λυση ενα κινεζικο μοτερ. Φυσικα κ παλι το μηχανακι ειναι υπεροχο κ κανει την δουλεια του μια χαρα.
Τελευταια εχω δει κ εγω δυο γοριλακια εδω σαλονικα, αλλα το ενα κινεζικο αντιγραφο κ το αλλο μανισιο ολο, κ πολυ ομορφο.
Διακρινω ενα ρευμα προς τετοιου ειδους ανακατασκευες τελευταια. Ηδη ενα Monkey εχει ερθει στο συνεργειο που εχω κ εγω το δικο μου.

Φιλε μου αναμενω την εξελιξη του dax σου.:beer:

ernti
04/03/2009, 18:41
Θα αρχίσω να ποστάρω μέσα στον Απρίλιο,αφού θεου θέλοντος,μέχρι τότε θα εχω φάει την ουρά...
Τα κινέζικα μίνι που κυκλοφορούν και πουλιούνται,αφού η πατέντα της χόντα έχει λήξει εδώ και μερικά χρόνια,δεν είναι τίποτα άλλο από χάσιμο χρημάτων.
Και όσον αφορά τα περιφερειακά,αλλά και όσον αφορά τον κινητήρα.
Γνώμη μου είναι να μην ασχοληθείς καθόλου με τον κινητήρα τον κινεζικο.
Αξιοπιστία δεν θα χεις ποτέ,αλλά ούτε και καλη λειτουργία.
Ο κινέζικος μπορεί να αποτελέσει μόνο μία βάση για καγκουριές και πειραματισμους για οσους έχουν λεφτά για πέταμα.
Εγω θα σου πρότεινα να βρείς ενα ΑΣΤΡΕΑ για να γίνει δωρητής κινητήρα,και 12βολτης πλεξούδας,να του κάνεις μια καλη ανακατασκευή,για να πεις οτι εχεις ένα μοτέρ που για 50.000 χλμ θα θέλει μόνο λάδια και μπουζί.
Με κανα 500άρικο το πολύ βρίσκεις κατι καλό.
Μακροπρόθεσμα είναι η πιο αξιόπιστη και οικονομική λύση,νομίζω.
:wave2:

SvsGreek
23/03/2009, 20:09
Κ το ολο θεμα περνει την ευθεια του.
Ηρθαν λοιπον (φαινομενικα) ολα τα ανταλλακτικα.
Χρειαστηκε ενα καπακι κινητηρα, αυτο του σαζμαν....κ παλι καλα που βρεθηκε, μιας κ καινουριο κοστολογηται 112 ευρω παρακαλω.
Ενα δεξι καρτερ, μιας κ το δικο του ηταν σε κατασταση χμμμμ...να το πω συψης?:rotflmao:

Κ εκει που δεναμε σημερα το μοτερ....τσουπ....να τα μας, μας εστειλαν λαθος στροφαλο. Δλδ που τον βρηκαν τον στροφαλο απο 90αρι 6volto....πραγματικα κυκλοφορουν ακομα? Ετσι λοιπον αναμενουμε το νεο στροφαλο. Κ μετα, αν ολα πανε καλα (μερφυ ελπιζω να μην ακους) το μοτερ θα ειναι ετοιμο.


159038

SvsGreek
23/03/2009, 20:12
MMM..μαλλον εκανα λαθος πριν. Το καρτερ με τα νουμερα ειναι το δικο μου....το αλλο εψαχνα κ βρηκα...μπερδευω τωρα το ενα με το αλλο ακρο. :sad:

Απο εκει κ περα μονταρα κ την μπροστα ζαντα κ την κοτσαρα στο μπροστινο. Ολος περιεργως ολα στο μπροστινο φαινοντε ισια , αν κ κινεζικο.....η νεκροψια ομως θα δειξει.


159039

makis206
24/03/2009, 07:54
Καλή συνέχεια φίλε, καλά πάει !

:beer: :beer: :beer:

GiannisBlessed
24/03/2009, 10:40
εχω και γω τον πατερα μου με αυτο το χομπι!να το δευτερο μηχανακι που εκανε...
τωρα φτιαχνει ενα dax st-50.εχει πολυ φαση να τον βλεπω...:D


159051

sakoulakis
25/03/2009, 09:09
Καλημερα φιλε μου σου εχω βρει ενα φαναρακι πολλη σπεσιαλ πιστευω


http://cgi.ebay.de/Honda-Monkey-Dax-Vorderlampe-Lampenmaske-schwarz_W0QQitemZ390038856781QQcmdZViewItemQQptZMotorrad_Kraftradteile?hash=item390038856781&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1229|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318


δεν ξερω αμα θελεις να το κανει να φενεται μαμα αλλα και αυτο δειχνει πολλη καλλο παντως
περιμενουμε να δουμε πως θα γινει :winka:

sakoulakis
25/03/2009, 09:17
και κατι πολλη extremmmmmmmmmmmmmmmmmmm


159127

SpineshankD
25/03/2009, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
εχω και γω τον πατερα μου με αυτο το χομπι!να το δευτερο μηχανακι που εκανε...
τωρα φτιαχνει ενα dax st-50.εχει πολυ φαση να τον βλεπω...:D


ωραια πραματα..........:a013: :a021:

SvsGreek
25/03/2009, 13:38
Μονο ωραια....φανταστικα.
Το φαναρι φιλε μου θα ειναι στο στυλ του μανισιου.

Τωρα να δω τι θα κανω με ενα ακομα θεματακι....για να μπει το ψαλιδι takegawa πρεπει να αγορασω το πισω αντιστοιχο takegawa καπακι ταμπουρου......που σημαινει επιπλεον 250 ευρω.

alexxxcbr
25/03/2009, 15:24
:beer: :beer: :beer: :beer:

ernti
25/03/2009, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
εχω και γω τον πατερα μου με αυτο το χομπι!να το δευτερο μηχανακι που εκανε...
τωρα φτιαχνει ενα dax st-50.εχει πολυ φαση να τον βλεπω...:D



Βάλε βάλε φωτό από το νταξάκι:wave2: :wave2:

Tomahawk
09/06/2009, 14:45
Έχουμε κανένα νέο?

SvsGreek
09/06/2009, 17:47
Ο κινητηρας πλεον ειναι ετοιμος...κλειστος.

Το θεμα ειναι να στηθει το μηχανακι.....πραμα το οποιο θα δειξει κ καποια ακομα μικροπραγματα που χρειαζεται.

Ελπιζω απο εβδομαδα να εχω νεες φωτο..

SvsGreek
22/06/2009, 16:41
.


166670

SvsGreek
22/06/2009, 16:42
.σε λιγο θα δωσω info...


166671

SvsGreek
22/06/2009, 16:55
Με ρυθμο χελωνας....κ θυμιζοντας το ανεκδοτο.....μολις γυρισα στο μπαρ μετα την κλωτσια απο τον μπαρμαν.
Δλδ επιτελους γιναν καποια βηματα εμπρος.

Σηκωθηκε επιτελους στα ποδια του ο Γοριλλακος. Και τι ποδια....κουκλι το ατιμο.
Τωρα ομως αρχιζουν οι ατελειωτες λεπτομερειες.
Πρεπει να μπουν οι αποστατες στο πισω τροχο...ουτως ωστε να τσουλαει. Μη ξεχναμε οτι πισω δεν εχουμε φρενο, μεχρι να παει στον καταλληλο ανθρωπο ο οποιος θα κατασκευασει την κοντρα του ταμπουρου. Αλλα για να παει εκει θα πρεπει να τσουλησει.
Μπροστα ειχα ενα θεμα με το που θα μπει το τιμονι....αλλα ευτυχως τα καβαλετα μαμα μπαινουν...ισα ισα. Αυτο ομως σημαινει οτι το καβαλετο πιανει μολις σε 3 πασα. Επομενως νεα καβαλετα πρεπει να αγοραστουν ή να κατασκευαστουν....
Με το τιμονι θα μπει το γκαζι, το φρενο μας μπροστα κ οι διακοπτες. Σειρα θα παρουν τα ηλεκτρικα με την πλεξουδα απο ASTREA και την νεα μπαταρια με το κουτι της.
Η φρεσκοβαμμενη βαση με τα φρεσκα ποδοστηρια περιμενουν κ αυτα τη σειρα τους...μονο που ο πλαγιοστατης πλεον δεν κανει ουτε για πλακα καθως το μηχανακι εχει παρει υψος (κ υφος).


166672

SvsGreek
22/06/2009, 17:01
Mπροστα γραναζακι υπαρχει ετοιμο....καθως κ χρυση αλυσιδα. Το πισω αναμενεται μεχρι την τεταρτη κ ετσι θα εχουμε κλεισει κ αυτον τον τομεα.
Οι ντιζες ειναι ακομα ενα θεμα...καθως πλεον δεν ξερω αν θα ταιριαζουν....ας ελπισω πως ναι κ δεν θα χρειαστει να ψαξω απο αλλα μοντελα.

Το τεποζιτο ειναι ενα διλημα...καθως ειτε πρεπει να βαφτει το μανισιο, ειτε να αγοραστει μαιμου απο ebay...καθως το γνησιο εχει ΜΟΝΟ 367ευρω...τζαμπα πραμα μωρε.
Το πως θα τοποθετηθει το φαναρι μπροστα ειναι ενα αλλο θεματακι....μαζι με τα φλασακια. Εδω μαλλον θα αναλαβει να μιλησει η τεχνη του ανθρωπου ο οποιος θα κατασκευασει την πισω κοντρα, κ τα καβαλετα.... μαζι με μια βαση για το φαναρι κ τα φλασακια.

Τελευταιο θα μεινει το θεμα με τα οργανα...πονεμενη κ ακριβη ιστορια η οποια ομως θα μεινει τελευταια..καθοτι κ ακριβη


166673

SvsGreek
26/06/2009, 22:14
Κ ομως πλεον εχει βγει απο το συνεργειο. Δεν θα το ελεγα τελειωμενο σε καμια περιπτωση.....αλλα πλεον ειναι στον δρομο....


167049

SvsGreek
26/06/2009, 22:14
.


167051

SvsGreek
26/06/2009, 22:16
3


167052

SvsGreek
26/06/2009, 22:27
Περνει μπρος με τη πρωτη...κανει απιστευτο θορυβο ακομα κ οταν φοραει σιγαστηρα.
Ο κινητηρας πραγματικα δουλευει ρολοι....κραταει ρελαντι απολυτα σταθερο. τραβαει ανετα σε καθε ταχυτητα, και βρσκει κ νεκρα ευκολα. Θα ελεγα σαν μανισιο δουλευει.
Με χαλασε βεβαια η ροζ φιλτροχοανα...αλλα ας οψεται ο Αγγλος που μου εστειλε το (πολυυυ καλο κατα τα αλλα) καρμπυρατερ.

Το μηχανακι πρεπει πρωτα να παει σε ηλεκτρολογο, μιας κ δεν δουλευει τπτ απο ηλεκτρικα επανω του. Φλασακια..κορνα, φωτα, ενδειξεις ολα πρεπει να γινουν SUPER (3) και ξερω κ τον καταλληλο ανθρωπο για τη δουλεια αυτη.

Μετα το μηχανακι πρεπει να παει σε μηχανουργειο....εχω ηδη στο μυαλο μου εναν. Να φτιαξει μια κοντρα για το πισω φρενο, την κεφαλη που η προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε "περιποιηθει" και δεν κουμπωνει καλα η εξατμιση, νεα καβαλετα τιμονιου με πιο μακρυα βιδα ωστε να πιασουν καλυτερα και ισως κ την αριστερη κοντρα του σασι στο τιμονι...την οποια ο Χ ιδιοκτητης εχει διαλυσει.

Παραλληλα ηδη εχει παραγγελθει νεο μπροστα μανισιο φτερακι...νικελ κιολας. Αν κ ισως ενα πιο μακρυ θα εδειχνε καλυτερα....αλλα το μαμα κ φθηνο ειναι (!!!) κ σιγουρα ποιοτικοτερο.
Ενα οργανο χρειαζομαι κ ειμαι σε αναζητηση...το οποιο θα μπορει να μπει στην μαμα βαση οργανων.
Πλαγιοστατης πλεον ρειαζεται νεος...για 10' ζαντες.....κ ηδη η TAKEGAWA αναμενει την παραγγελια μου. Μια νεα μανετα συμπλεκτη με ομορφη βαση κ θεση για καθρεφτη μαλλον απο ΚΙΤΑCO θα ερθει κ αυτη. Α κ φυσικα το τεποζιτο.....σκεφτομουν για ιμιτασιον νικελ....με 70 ευρω μιας κ το μαμα κανει 700(!!!!!!!) το νικελ που ειναι σπεσιαλ εκδοση, και 370 το απλο μαυρο. Αλλα τελικα θα βαψω το μαμα που εχω...μιος κ δεν εχει πολυ σκουρια απο μεσα.
Τι χρωμα λετε? Σιγουρα μαυρο να ταιριαζει με την σελα και το σασι, αλλα να βαλω κ ενα γκρι αυτοκολλητο που ειχε το μαμα απο καθε πλευρα που καλυπτε ολο το πλαινο μερος με μαυρο σημα HONDA?


167054

makis206
26/06/2009, 22:35
Κατ'αρχήν συγχαρητήρια γι'ακόμα μια φορά για την όμορφη δουλειά ! Ξέρω πως είναι να το βλέπεις να παίρνει σιγά σιγά μορφή, τώρα που βγήκε και στο δρόμο όλα θα κυλάνε πιο εύκολα μέχρι να το κάνεις όπως το ονειρεύεσαι !


Αρχικά δημιουργήθηκε από SvsGreek
...τελικα θα βαψω το μαμα που εχω...μιος κ δεν εχει πολυ σκουρια απο μεσα.
Τι χρωμα λετε? Σιγουρα μαυρο να ταιριαζει με την σελα και το σασι, αλλα να βαλω κ ενα γκρι αυτοκολλητο που ειχε το μαμα απο καθε πλευρα που καλυπτε ολο το πλαινο μερος με μαυρο σημα HONDA?

Φαντάζομαι ότι εννοείς αυτό, προσωπικά μ'αρέσει πολύ !

:beer: :beer:


167055

SvsGreek
26/06/2009, 23:08
Φιλε στο μυαλο μου εισαι?

Ναι αυτο λεω...αν κ δεν μπορω να βρω το εμβλημα ρε γμτ.....δεν υπαρχει πλεον λεει στο csmnl.com

SVX
26/06/2009, 23:11
τι ΤΡΕΛΛΑ κουβαλας ρε δικυλινδρε.... :a10: :a013:

makis206
26/06/2009, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SvsGreek
Φιλε στο μυαλο μου εισαι?
Ναι αυτο λεω...αν κ δεν μπορω να βρω το εμβλημα ρε γμτ.....δεν υπαρχει πλεον λεει στο csmnl.com

Οι Ολλανδοί δεν είναι αυτοί; Αν δεν το έχουν εκεί φαντάζομαι ότι θα είναι αρκετά δύσκολο να βρεθεί το ίδιο ακριβώς, περνάει απ'το μυαλό μου το καινούργιο σήμα που βάζει η Honda στα ντεπόζιτα αλλά δύο πράγματα σκέφτομαι, κατά πόσο θα του ταιριάξει το κόκκινο χρώμα (ίσως αν η φιλτροχοάνα μείνει ως έχει.. :wacko: ) και κατά πόσο θα ταιριάξουν τα μεγέθη του σήματος με το ντεποζιτάκι του γορίλα..

Εγώ στο δείχνω κι αν δεν βρεις κάτι που να σε καλύψει, του ρίχνεις μια ματιά αν τυχόν οι ελπίδες λιγοστέψουν..:)

:beer:


167060

SvsGreek
26/06/2009, 23:34
Nαι οι Ολλανδοι...κ δυστυχως δεν υπαρχει καν ως ανταλλακτικο....κριμα.

Εχωβρει ενα απο αυτοκολλητα αλλα δεν λεει το χρωμα τους....ισως το παρω κ παιζω ετσι τζοκερ για το τι θα ειναι...

http://www.cmsnl.com/honda-z50jj-monkeygorilla-japan_model14621/partslist/F23-1.html

Αναφερομαι στο 4 και το 6.

makis206
26/06/2009, 23:50
Το έψαξα λίγο μήπως και βρεθεί κάτι αλλά δεν βρήκα το συγκεκριμένο, μάλλον πως πέτυχα το 5 και το 7, μιας και μου μοιάζει για χρυσαφί στο επισυνάπτω αν και η φωτό δεν βοηθάει και πολύ.

Θα ξαναρίξω κι άλλο ψάξιμο πάντως :)


167061

makis206
27/06/2009, 00:00
Μπελάς είναι !:lol:

Μάλλον άκυρο το προηγούμενο ποστ... αυτό εδώ μου μοιάζει περισσότερο.
Αναρρωτιέμαι αν παίρνοντας τους κωδικούς που δίνει ο Ολλανδός για το 4 και το 6 που σ'ενδιαφέρουν και δίνοντάς τους σε έναν αντιπρόσωπο της περιοχής σου μήπως θα μπορούσαν να σε κατατοπίσουν για το χρώμα..;:look:


167062

makis206
27/06/2009, 00:08
Μάλλον πετύχαμε και το 3! :p


167064

makis206
27/06/2009, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SvsGreek
Εχω βρει ενα απο αυτοκολλητα αλλα δεν λεει το χρωμα τους....ισως το παρω κ παιζω ετσι τζοκερ για το τι θα ειναι...
Αναφερομαι στο 4 και το 6.

Όχι που θα μας ξέφευγε ένα γοριλάκι, μας γλύστρισε πολλές φορές ομολογώ αλλά ο μάκις έχει χέρια τέλος :lol:

Κατά 99% αυτό πρέπει να είναι, δεν βρήκα κάτι άλλο που να του μοιάζει..

:beer:


167066

SvsGreek
27/06/2009, 00:18
Eισαι ωραιος ρε Μακη.

Εστειλα ενα mail σε εναν Γερμανο που ισως εχει το ωραιο σηματακι...αν οχι τοτε αυτο το 4-6 δεν ειναι κ ασχημο σαν εναλακτικη.

makis206
27/06/2009, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SvsGreek
Eισαι ωραιος ρε Μακη.
Εστειλα ενα mail σε εναν Γερμανο που ισως εχει το ωραιο σηματακι...αν οχι τοτε αυτο το 4-6 δεν ειναι κ ασχημο σαν εναλακτικη.

Αν και δεν στο εύχομαι σε περίπτωση που χρειαστεί να πας στην εναλλακτική κιτρινάκι είναι, δείχνει να ταιριάζει αρκετά με το υπόλοιπο γορίλι :p
Μην ξεχνάς και τη λύση του να φτιάξεις δικά σου αυτοκόλλητα πάντως :winka:

Όπως καταλάβατε βιαζόμαστε να το δούμε έτοιμο κύριος !

:lol: :beer:

powerman95
14/07/2009, 10:27
Φιλε μου,τις ζαντες ποσο τις πηρες????Και δεν δινει η kitaco κεντρα τροχων για τις ζαντες τις????
Τα λαστιχα ποσο κανουν????

Παντως εγινε πολυ ομορφο,μαυρο και χρυσαφι ταιριαζουν πολυ:beer:

GiannisBlessed
14/07/2009, 15:31
μπραβο για την δουλεια σου:wave2:
ο πατερας μου εχει βαλει το ιδιο μπροστινο σε ενα νταξακι.δημιουργειται ενα προβλημα με το κεντρο της ροδας(η ροδα ειναι δεν ειναι στην μεση αλλα πιο κοντα στην αριστερη μπουκαλα-στον δισκο)για να φτιαχτει αυτο πρεπει να κατασκευαστει ενας αποστατης.νομιζω πρεπει να εχεις και εσυ το ιδιο προβλημα...(στου πατερα μου το κεντρο ειναι του νταξ παντως)

alexxxcbr
14/07/2009, 18:08
Πανεμορφο.



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

SvsGreek
14/07/2009, 19:26
Ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια.
Οι ζαντες μου κοστισαν περι τα 110 ευρω αν θυμαμαι καλα. Τιμες δεν εχω κρατησει ακριβως.....μιας κ αν το ειχα κανει τωρα θα αυτοκτονουσα.

:lol:

Τα λαστιχα ειναι metzeler teen αν θυμαμαι καλα...δες απλα σε εναν καταλογο της εταιριας για τιμες.
Το κεντρο ειναι το μανισιο. Η Κιταco βγαζει κεντρα...αλλα μετα θα εβγαζα δανειο.:rotflmao:

Το μηχανακι μολις το παρελαβα απο τον ηλεκτρολογο χθες. Ολα δουλευουν ρολοι..φωτα, φλας, κορνα (κ τι κορνα..πολυ δυνατη), στοπακι. Ο αθεοφοβος μου εβαλε μεχρι κ Kill switch !!!

Τωρα εχω ενα θεμα με το τεποζιτο...μιας κ ενω αγορασα μαυρο...ο Αγγλος gay ebay μου εστειλε μπλε...κ δεν απανταει τα μνμ. Μαλλον θα πρεπει να το παω για βαψιμο.

Επισης μενει να μιλησω με το μηχανουργειο για κατι δουλιτσες ακομα...κ μετα ΤΕΛΟΣ.

Tomahawk
14/07/2009, 22:24
Πολλααααα μπράβο!

Υ.Γ Τα ελαστικά είναι Metzeler 7teen

ernti
15/07/2009, 08:26
Αντε βρε καλορίζικο, και μπράβο.
Να δεις που όταν τελειώσεις θα ψάχνεις να φτιάξεις κι άλλο.
Δεν έχω καθόλου χρόνο να ψάξω,μπαίνω στο φόρουμ εκτάκτως μόνο και μόνο για να δω τον μπόμπο,αλλα για ότι σου λείπει, έχεις ψάξει στο monkey bike και στο rovaza.nl ?

captaincarnaval
29/10/2009, 10:55
Ελα ρε!!! υπαρχουν κ αλλοι τρελοι με ζετακια ανακατασκευασμενα???
Πριν κανα μηνα τελειωσα το δικο μου! Βρηκα ενα monkey σε ενα νησι τιγκα στη σκουρια κ την σαπιλα. Ο πιτσιρικας που το ειχε δε το πουλαγε με τιποτα!!! Τελικα του ηρθε χαρτι για στρατό κ μου το εδωσε 900 ευρω! Περα απο τα φλασακια που ελειπαν απο επανω, το μηχανακι ειχε τα παντα σε νορμαλ μορφη! Δεν ειχε λυθει το μοτερ ποτε!!!
Τελικα μετα απο αρκετο καιρο κ παμπολλα ανταλακτικα το φτιαξαμε ξανα πληρως μανησιο, κ κουκλι! Στοιχησε χωρις τον κινητηρα περιπου 2500 ευρω. Πανω απο 3 φορες, δεν το εχω κανει βολτα!!!
Θα βαλω φωτο! Δεν εχω προχειρη τωρα!

Αδερφε, το γοριλακι σου τα σπαει!!! Ακριβω χομπι ρε γαμωτο!

SvsGreek
29/10/2009, 15:08
Ωραιος φιλε....
εγω δυστυχως δεν το εκανα μανισιο...κ λεω δυστυχως επειδη μου κοστισε τα διπλα απο εσενα...κ ακομα θελει ενα τεποζιτακι καινουριο κ ενα κεντρο πισω τροχου....

captaincarnaval
29/10/2009, 15:14
Peiragmenw k sylektiko ginetai? De ginetai! To thelo mama olo. De prokeite na to poulhsw pote!
Manhsio de xanei thn aksia tou toso oso ta ftiagmena k ektos aftou einai k poio klasiko.

Gia ta antalaktika pou psaxneis, einai ena magazi sto vyrwna an de kanw lathos pou exei ta panta gia zetaki k ola gnhsia.
Ap oti exw katalavei ta kanei dikia tou paraeisagwgh.
Thes na to psaksw k na sou pw leptomereies?

SvsGreek
29/10/2009, 18:31
Τα μανισια τα εχωτα πιο πολλα....το θεμα ηταν να φτιαξω κατι σπεσιαλ....να το γουσταρω τρελα.

Εχω οτι χρειαζομαι ετοιμο προς παραγγελια.ευχαριστω

captaincarnaval
30/10/2009, 09:46
Ναι, βεβαια! Το μηχανακι σου ειναι πολυ σπεσιαλ, δε το συζηταω.
Ειναι θεμα διαφορετικης φιλοσοφιας.
Φτιαγμενα εχουν περασει πολλα απο τα χερια μου τα τελευταια χρονια κ κανενα δεν ηταν δικο μου. Ολα ηταν φιλων κ δυο-τρεια απο αυτα ηταν απιστευτα μηχανακια. Οταν ηρθε η ωρα του δικου μου αποφασισα να το κανω οσο το δυνατον πιο κοντα στα εργοστασιακα πλαισια.

Τα μπροστινα σου ειναι της Χ-gear? Κανουν κ για 8αρα ζαντα, η θα πρεπει να κατεβουν οι τιμονοπλακες? Ποσο κοστισαν περιπου? Θυμασαι?
Τωρα που φορας 10αρες, εχεις ψαξει για πισω δισκοφρενο? Θα παρει ογκο στο πισω μερος κ θα φιανεται πιο γεματο κ πιο "γορυλλας"!!!

captaincarnaval
30/10/2009, 10:10
Ξαναδιαβαζοντας ολο το ποστ κ κοιτωντας τις φωτο πιο προσεκτικα, εχω μερικες ερωτησεις ακομα!!!
ελπιζω να μη σε ζαλιζω!

1)Διαβασα οτι εβαλες πλεξουδα απο astrea. Γιατι??? Η πλεξουδα του 12βολτου monkey μοντ. 92 κ μετα δεν εκανε? Δε νομιζω να του επεφτε κοντη.Απο την αλλη, η πλεξουδα του astrea δεν του επεφτε μεγαλη?

2)Ο εμπρος τροχος σου, στις φωτο φαινεται οτι δεν ειναι κεντρο αλλα οτι ειναι πιο κοντα στο αριστερο καλαμι οπως το καβαλας. Πρεπει να εχεις βαλει τα τασια αναποδα μιας κ αν παιξεις με τους αποστατες με το δεξια-αριστερα, μετα δε θα κεντραρη η δαγκανα στη δισκοπλακα.

3)Με το σταντ τι εκανες? Μακρυνες το μανησιο η εβαλες αλλο aftermarket?

motori2009
26/11/2009, 23:57
etsiii!!!!!!!!! oreos file sinexise(an dn to exeis teliosei akoma :D )

SvsGreek
27/11/2009, 05:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από captaincarnaval
Ξαναδιαβαζοντας ολο το ποστ κ κοιτωντας τις φωτο πιο προσεκτικα, εχω μερικες ερωτησεις ακομα!!!
ελπιζω να μη σε ζαλιζω!

1)Διαβασα οτι εβαλες πλεξουδα απο astrea. Γιατι??? Η πλεξουδα του 12βολτου monkey μοντ. 92 κ μετα δεν εκανε? Δε νομιζω να του επεφτε κοντη.Απο την αλλη, η πλεξουδα του astrea δεν του επεφτε μεγαλη?

2)Ο εμπρος τροχος σου, στις φωτο φαινεται οτι δεν ειναι κεντρο αλλα οτι ειναι πιο κοντα στο αριστερο καλαμι οπως το καβαλας. Πρεπει να εχεις βαλει τα τασια αναποδα μιας κ αν παιξεις με τους αποστατες με το δεξια-αριστερα, μετα δε θα κεντραρη η δαγκανα στη δισκοπλακα.

3)Με το σταντ τι εκανες? Μακρυνες το μανησιο η εβαλες αλλο aftermarket?

1)Φορουσε ηδη την λεγομενη πλεξουδα, αλλα την επιδιορθωσα, μιας κ ηταν στα κακα της τα χαλια.

2) Το μπροστινο φταιει...θελει δουλιτσα με αποστατες...αλλα δεν ενοχλει προς το παρον.

3) Αγορασα μακρυτερο takeqawa.

Μου εχει μεινει το βαψιμο του τεποζιτου κ ενα καπακι πισω ταμπουρου κ τελος..

MiltiadisK.D
01/02/2013, 19:57
`Aδερφε καλησπερα και απο εμενα και συγχαρητηρια για το γοριλακι,εγινε γαματο,το τελειωσες?Καμια σχεση με την κατασταση που το ειχε ο προηγουμενος,εχεις υπολογισει ποσο σου εχει παει μεχρι στιγμης?Ψαχνομαι και εγω για monkey γιαυτο σε ρωταω γμωριζοντας οτι ειναι πολυ ακριβα στις πωλησεις και ολα τα original ανταλλακτικα πανακριβα.:beer:;):wave2:

SvsGreek
01/02/2013, 21:08
Μου βγηκε πανω απο 5000 με την αγορα του gorilla.

Πρεπει ρε γμτ να ανεβασω κ φωτο του πως ειναι τελιωμενο. Δεν κανει κ χλμ...σκεπασμενο στο γκαραζ μ το εχω. Συνολικα εχει κανει 140 χλμ! Σε 3 χρονια αυτα.
Οι ανακατασκευες ειναι μικροβιο που θελει μερακι, υπομονη κ χρημα.

MiltiadisK.D
02/02/2013, 07:07
Βαλε φωτο να χαζεψουμε:a2:Και εγω δεν το θελω για να το πολυκυκλοφορω μιας και υπαρχουν αλλες μοτο για τις μετακινησεις μου,απλα μου αρεσουν πολυ τα γνησια ζετακια και θα αποκτησω ενα.Μαλλον θα παρω κανενα ετοιμο(σε αριστη κατασταση εννοω)και σιγα σιγα ισως το φορτωσω με καποια καλουδια;):wave2:

MiltiadisK.D
02/02/2013, 07:17
Ελα ρε!!! υπαρχουν κ αλλοι τρελοι με ζετακια ανακατασκευασμενα???
Πριν κανα μηνα τελειωσα το δικο μου! Βρηκα ενα monkey σε ενα νησι τιγκα στη σκουρια κ την σαπιλα. Ο πιτσιρικας που το ειχε δε το πουλαγε με τιποτα!!! Τελικα του ηρθε χαρτι για στρατό κ μου το εδωσε 900 ευρω! Περα απο τα φλασακια που ελειπαν απο επανω, το μηχανακι ειχε τα παντα σε νορμαλ μορφη! Δεν ειχε λυθει το μοτερ ποτε!!!
Τελικα μετα απο αρκετο καιρο κ παμπολλα ανταλακτικα το φτιαξαμε ξανα πληρως μανησιο, κ κουκλι! Στοιχησε χωρις τον κινητηρα περιπου 2500 ευρω. Πανω απο 3 φορες, δεν το εχω κανει βολτα!!!
Θα βαλω φωτο! Δεν εχω προχειρη τωρα!

Αδερφε, το γοριλακι σου τα σπαει!!! Ακριβω χομπι ρε γαμωτο!

Την φωτογραφια εχεις ξεχασει:lol:

SvsGreek
04/02/2013, 17:38
281142

SvsGreek
04/02/2013, 17:41
281144

SvsGreek
04/02/2013, 17:42
281146

SvsGreek
04/02/2013, 17:43
281147

SvsGreek
04/02/2013, 17:44
281149

SvsGreek
04/02/2013, 17:49
281153

SvsGreek
04/02/2013, 17:50
281154

SvsGreek
04/02/2013, 17:51
281156

MiltiadisK.D
04/02/2013, 19:21
Μπραβο ρε φιλε,εχεις κανει ωραια δουλεια,:beer:πολυ ομορφο το γοριλακι,προσωπικα θα εβαφα και το ψαλιδι μαυρο να δεσει περισσοτερο το συνολο.Που θα παει θα το παρω και εγω(αντε να πληθενουμε:lol:)και παλι μπραβο,αντε τα λεμε:wave2: