PDA

View Full Version : συνεχομενες εκκινησεις + κρυο + *&%$# πωλητης = ????



aakkuan
24/12/2008, 10:30
σε αντιθεση με τον ακαταλαβιστικο τιτλο το προβλημα μου ειναι πολυ απλο:
δεν παιρνει μπρος η ^*%^&μημένη!!!! :winka:

ειναι η δευτερη μερα μου με τη μηχανη (honda super four ) και ο πωλητης που μου λεγε οτι καθε ελεγχος δεκτος δεκτοτατος ανακαλυψα οτι ειχε βαλει μεσα ολη τη μαιμου- κινεζικη αγορα της θεσσαλονικης.... ετσι την πρωτη μερα το βραδυ εμεινα απο μπαταρια
και ανακαλυψα της χαρες της οδικης βοηθειας....

την παιρνω σημερα απ το μαστορα με το ρελαντι να εχω την εντυπωση οτι ειναι ελαφρα ανεβασμενο (κοντα στις δυο χιλιαδες ) και την παιρνω για βολτα στο τετραγωνο πριν να ανεβω να παρω κρανος και να την παω μακρυτερα. ελα ομως που μαι και απειρουλης ακομα
και μου σβηνει λιγουλακι:blush: :blush: και στην τριτη με τεταρτη εκκινηση απλα με το που ανοιγα το γκαζι εσβηνε. μετα δεν χρειαζοταν να ανοιξω το γκαζι σιγα σιγα πεφταν οι στροφες απο μονες τους και εσβηνε...

την αφησα τεταρτακι και στην πρωτη εκκινηση φαινεται να παιρνει μπρος στις 2000 και μετα σιγα σιγα χαμηλωνει και σβηνει. καθε επομενη φορα γυρναει και λιγοτερο.

την αφησα και μια ωρα περιπου τα ιδια.

επειδη δεν θελω να τρεχω στο μαστορα ξανα και ανυπομονω να αρχισω να την καβαλαω επιτελους την ρουφιανα τη μηχανη και ειναι και γιορτες και θα μου την δωσει και εχει και ψ*λοκρυο μπορειτε να βοηθησετε εναν απειρο αλλα γεματο διψα για γνωση :eyepop: :eyepop: νεαρο?? :lol:

akaposto
24/12/2008, 10:43
στον μάστορα γιατί την πήγες;
Άλλαξες μπαταρία;

Μην αγχώνεσαι.Ξεκινάς με τα απλά.
Και αυτό σημαίνει ότι πιθανότατα η μπαταρία να τα έχει κλάσει.
Το σκηνικό που περιγράφεις δεν είναι κουλό.

edit!
αααα,μήπως έχεις ανοικτό το τσόκ;



σου έστειλα ένα pm...ρίξτου μια ματιά

AntoD
24/12/2008, 11:27
Check το καρμπυρατερ σου...

μαλλον θελει καθαρισμα...

johnnyestia
24/12/2008, 14:53
Να υποθέσω πως το τσοκ ξέρεις να το χειρίζεσαι ε? Λογικά είναι στα χειριστήρια του αριστερού χεριού.

Όταν είναι κρύα η μηχανή το πηγαίνεις τέρμα μπροστά πριν μιζάρεις. Το αφήνεις να δουλέψει λιγάκι εκεί και μόλις νιώσεις ότι ζεστένεται το μοτέρ το γυρνάς παλι πίσω. :)

tsofras
24/12/2008, 15:23
+1 και μένα για τσοκ μου μυρίζει.

Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει με το πρώτο μου μηχανάκι, και νόμιζα ότι είχα πρόβλημα :winka: