PDA

View Full Version : ηλεκτρονικο εμποριο



Akatanomastos
25/12/2008, 15:43
καλησπερες

μια φιλη θελει να αρχισει να πουλαει στο εξωτερικο χειροποιητα κοσμηματα.

μεσω ebay μπορει να κανει καταστημα και να πουλαει εκει?

ειναι περιπλοκο? εχει νομικες διαδικασιες?
αλλοι τροποι μεσα απο νετ?


αυτο που περιμενω απο τους γνωστες ειναι μια πρωτη ιδεα για το θεμα.
ευχαριστω.

zanny
25/12/2008, 18:06
Το ηλεκτρονικό εμπόριο δεν διαφοροποιείται ως τρόπος πώλησης από το κλασικό εμπόριο.
Νομικές διαδικασίες δεν υπάρχουν.
Αν η φίλη σου έχει ανοίξει εταιρεία(ατομική ή άλλου τύπου) , αυτό που χρειάζεται είναι να κάνει μια μεταβολή στην εφορία ώστε να ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές (εάν μιλάμε για ευρώπη). Το όλο θέμα είναι πολύ απλό και είναι ζήτημα 20 λεπτών.


Ίσως υπάρχουν και κάποια θέματα με δασμούς στο τελωνείο αν μιλάμε για πολύτιμα μέταλλα, αλλά για αυτο δεν γνωρίζω κάτι σχετικά. Όπως και να χει πάντως, αυτό θα αφορά την χρέωση αποστολής και όχι την δυνατότητα πώλησης στο εξωτερικό.

Μέσω ebay, μπορεί εύκολα και γρήγορα να στήσει το δικό της κατάστημα. Θα πρέπει να γνωρίζει όμως ότι το ebay παίρνει προμήθεια για τις πωλήσεις.

Akatanomastos
25/12/2008, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanny

Αν η φίλη σου έχει ανοίξει εταιρεία(ατομική ή άλλου τύπου) ,

Μέσω ebay, μπορεί εύκολα και γρήγορα να στήσει το δικό της κατάστημα. ις.


αυτα θελω να καταλαβω
πρεπει να χει εταιρια για να ανοιξει καταστημα στο ebay?

ή αυτο με την εταιρια εχει να κανει για τις συναλλαγες στην ευρωπη?

idomeneas
26/12/2008, 01:58
όχι δεν χρειάζετε εταιρεία για να πουλάει στο ebay...
μια πιστωτική χρειάζετε και είναι εντάξει...

zanny
26/12/2008, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
όχι δεν χρειάζετε εταιρεία για να πουλάει στο ebay...
μια πιστωτική χρειάζετε και είναι εντάξει...

Από ebay μεριά είναι οκ.

Τα αντικείμενα όμως που πωλούνται, με τι παραστατικά θα περνάνε από το τελωνείο?
Εκτός αν φαίνονται ως προσωπικά δέματα..

SvsGreek
26/12/2008, 21:48
Φιλε μου πες την γνωστη σου οτι δεν χρειαζεται απολυτως τπτ για το ebay.
Εναν λογαριασμο, μια πιστωτικη καρτα, εναν paypal λογαριασμο κ αν ολα πανε καλα θα εχει μια χαρα εισοδηματακι απο εκει.
Καλη της επιτυχια.


ΥΓ. Να γραφει στην περιγραφη των προιοντων οσο μπορει πιο λεπτομερεστατα, ωστε να διευκρινιζει κ την πιο ηλιθια "αμερικανικη" ερωτηση. Οσο πιο απλα κ λαικα τα αναφερει τοσο δυσκολο θα ειναι να βρεθει ενας βλακας που θα αφησει negative feedback.

Ευχαριστω κ ελπιζω να βοηθησα.

SVX
26/12/2008, 21:58
το τελωνειο σταματαει BULK ITEMS απ'οσο ξερω[εχω αντιμετωπισει προβλημα παλιοτερα]

αλλα ο νομος λεει οτι δεν εισαγονται-εξαγονται παραπανω απο 3τεμαχια του ιδιου προιοντος ...δεν θεωρεισαι επισημος εισαγωγεας-εξαγωγεας... αλλα οτι τα εμπορευματα ειναι για προσ.χρηση...


να διαβασει και τους ορους του Ebay...σε διασφαλιζει απο πολλες αποψεις
και υπ'οψιν...οι περισσοτεροι εμποροι τετοιου ειδους για να αποφυγουν καθε ειδους προβληματα γραφουν "GIFT" ή "USED" στην περιγραφη του δεματος

Dionisisk5
27/12/2008, 12:15
Παιδια επειδη με ενδιαφερει και εμενα αυτο το project, εχω καποιες ερωτησεις αν ξερει κανεις να μου απαντησει θα μ ειμαι πολυ ευτυχης.

Εχω ας πουμε ενα μαγαζι που πουλαω ενα προιον Α. Ξεκιναω λοιπον:

1)Οταν πουλαω το προιον αυτο σε καποιον που θα ερθει να το παρει απο το μαγαζι πρεπει να του κοψω κανονικα αποδειξει με το ΦΠΑ. Εαν καποιος το παρει απο το ιντερνετ θα πρεπει επισης στην τιμη να προσθεσω το ΦΠΑ? Επισης θα πρεπει να προσθεσω το ΦΠΑ και για κατοικους μη ευρωπαϊκης ενωσης?

2)Που μπορω να μαθω τι ισχυει στην Ελληνικη νομοθεσια τι ισχυει για το καθεστως τον online εταιρειων? Γιατι ειναι πολυ ασαφες και η ελληνικη γραφειοκρατεια οπως ξερουμε αχανεστατη.Μην ερθει κανενα ΣΔΟΕ ή καμια επιτροπη ηλεκρτονικου εγληματος και μας βαλουν να κανουμε ντουσακια στον κορυδαλλο για ψιλολοιδια! :smokin:

3)Για το ebay που λετε που μπορει καποιος να μαθει τις δασμολογικες χρεωσεις ξενων κρατων?

4)Εαν εισαι αμερικη και ξεκινησεις ενα auction ekei προβλεπεται εαν θες με καποια χρεωση να μπορεις να προσφερεις σαν υπηρεσια να βλεπουν τα shipping cost online realtime οι ενδαιφερομενοι μεσω usps. Εδω περα φανταζομαι δεν θα γινεται. Ξερει κανεις τι παιζει με τα ΕΛΤΑ?Γιατι για τιμες αποστολης εξωτερικου πετσοκοβουν απλα.Και δεν γινεται καθε μερα να τους ρωτας 40 φορες στο τηλεφωνο ποσο θα κοστισει να παει το δεμα στην καθε χωρα και περιοχη που θα σου ζητανε να τους πεις.