PDA

View Full Version : Ereuna_Agoras



kalant
15/03/2005, 23:31
Γεια σας παίδες.Ειχα ζητήσει παλαιότερα γνώμες και σχόλια για το v-strom 650.Τωρα που το ξανασκέφτομαι όμως λέω μήπως είναι σωστότερο να πάρω μεγαλύτερη μηχανή γιατί φοβάμαι ότι θα βαρεθώ γρήγορα μια μηχανή 650 κυβικών και θα θέλω καμια 1000αρα. (Εχω το XT600). Ετσι εχω βάλει στην λίστα μου και κάποιες μοτό σαν το SV1000 και τo Z1000.( Εχω αποκλείσει on-off 1000άρια λόγο όγκου και βάρους ). Με δεδομένο ότι η χρήση της μοτό που θα αγοράσω θα είναι κυρίως στο κέντρο και τα καλοκαίρια εκδρομές σε νησάκια, πώς βλέπεται την αγορά μιας τέτοιας μηχανής; Παρακαλώ σχολιάστε και προτείνεται μου τα καταλληλότερα μοντέλα κατα την γνώμη σας. Ευχαριστώ !

periklisk
15/03/2005, 23:38
Άμα είναι για κέντρο και νησάκια πάρει το vstrom.... τι να το κάνεις το 1000.... θα το ταλαιπωρείς και θα ταλαιπωρείς και τον εαυτό σου....

RapidShade
15/03/2005, 23:55
Vstrom 650

Gamw ta gkazia kai ta trabhgmata gia
thn kathgoria tou, xtypaei thn 200ara
sto konter gia plaka... kai poly paixnidiariko
para to oti o ogkos tou se "mperdeyei" optika

kai gia th xrhsh pou to thes...

XALARA!

AFTER
16/03/2005, 07:50
Οντως για διακοπες ειναι οτι πρεπει το vstrom(φορτωση)

Για κοιτα ομως και το sv650

gdevelek
16/03/2005, 09:38
Αν θέλεις περισσότερη ισχύ από το v-strom χωρίς να υποστείς τον όγκο και το βάρος ενός 1000αριού, τότε.... αφουγκράσου... η TDM900 ψιθυρίζει το όνομά σου...

86 άλογα, 6άρι κιβώτιο, injection, 190 κιλά στεγνή, κούκλα και βγαίνει σε καταπληκτικά χρώματα

:beer:

PQC
16/03/2005, 20:09
Αφου το λες και μόνος σου νησιά και κέντρο,τι τα θες τα Ζ1000 και τα SV η αρχική σου επιλογή ήταν καλύτερη.

kalant
16/03/2005, 23:32
Καλο το TDM αλλά μοτο αυτού του τύπου πώς προστατεύονται σε περίπτωση πτώσης ; Στα on – off μπαίνουν κάγκελα απ’ότι ξέρω. Είναι πολλά τα έξοδα σε μια τέτοια περίπτωση ( για το TDM πάντα );

RapidShade
17/03/2005, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
Καλο το TDM αλλά μοτο αυτού του τύπου πώς προστατεύονται σε περίπτωση πτώσης ; Στα on – off μπαίνουν κάγκελα απ’ότι ξέρω. Είναι πολλά τα έξοδα σε μια τέτοια περίπτωση ( για το TDM πάντα );

Και για το TDM παίζουν κάγκελα και μαμά
αλλά και 3rd party. Και είναι και αρκετά
συμπαθητικά.

RapidShade
17/03/2005, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Και για το TDM παίζουν κάγκελα και μαμά
αλλά και 3rd party. Και είναι και αρκετά
συμπαθητικά.

+ το ότι τα Υ ανταλλακτικά, ακόμα δεν μπορούν να συγκριθούν με καμία άλλη
μάρκα, ανεξαρτήτως είδους μοτο...
είναι μακράν φθηνότερα...

και το TDM είναι Υ :P

idi
17/03/2005, 09:50
για τη χρηση που το θες, το καλυτερο ειναι μηχανακι τυπου ΧΤ660Χ

θα σου κοστισει πολυ η χρηση ενος 1000 στη πολη, και στα νησια θα σε περιορισει

adam_tsouk
17/03/2005, 13:17
To 1000 θα "ανέβει" μόλις φτάσεις στο 1ο φανάρι!

Και θα το σκοτώσεις μέσα στη κίνηση.

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες......


Χτ, F, VStrorm....

siokatas
19/03/2005, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
Γεια σας παίδες.Ειχα ζητήσει παλαιότερα γνώμες και σχόλια για το v-strom 650.Τωρα που το ξανασκέφτομαι όμως λέω μήπως είναι σωστότερο να πάρω μεγαλύτερη μηχανή γιατί φοβάμαι ότι θα βαρεθώ γρήγορα μια μηχανή 650 κυβικών και θα θέλω καμια 1000αρα. (Εχω το XT600). Ετσι εχω βάλει στην λίστα μου και κάποιες μοτό σαν το SV1000 και τo Z1000.( Εχω αποκλείσει on-off 1000άρια λόγο όγκου και βάρους ). Με δεδομένο ότι η χρήση της μοτό που θα αγοράσω θα είναι κυρίως στο κέντρο και τα καλοκαίρια εκδρομές σε νησάκια, πώς βλέπεται την αγορά μιας τέτοιας μηχανής; Παρακαλώ σχολιάστε και προτείνεται μου τα καταλληλότερα μοντέλα κατα την γνώμη σας. Ευχαριστώ !
:wave2: :wave2:
γεια σε ολους πριν λιγο καιρο ειχα την ιδια απορια και εγω μονο που ειχα BMW F 650 ST και το ηθελα για τους ιδιους ακριβως λογους ...ειμουν αναμεσα στο v storm 650 kai transalp και τελικα κατελειξα στο τελευταιω σαν πιο περπατημενη μοτο.....

οσο για αυτα που ρωτας V-STORM ME THS ΜΠΑΝΤΕΣ.....
ΚΑΙ ΤΟ 650 ΚΑΙ ΤΟ 1000 ΕΙΝΑΙ ΚΡΟΤΗΔΕΣ....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤDM ΤΟ 900 POU EΛΕΓΕΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ 2004 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΣΕ ΑΣΧΗΜΟ ΑΣΦΑΛΤΟ ΚΑΙ ΧΩΜΑ...... ΡΙΞΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ TRANSALP DEN XANEIS ΤΙΠΟΤΑ....

kalant
19/03/2005, 22:30
Φίλε το transalp με το xt ( που έχω αυτή τη στιγμή ) έχουν διαφορά 10 άλογα ενώ το V-strom με το xt έχουν διαφορά 25 άλογα ! Γι’αυτό είμαι πιό κοντά στο V-strom. Αν τελικά δηλαδή καταλήξω σε 650 κυβικά μαλλον προς το Suzuki με βλέπω. Τωρα μεταξύ του V-strom και του transalp μάλλον το transalp είναι πιο αξιόπιστο γιατί είναι πιό παλιά και απροβλημάτιστη μοτό αλλά και το μοτέρ του sv ’98 που έχει το v-strom αξιόπιστο λένε οτι είναι, αλλά απο ηλεκτρικά κλπ δε ξερω τι γίνεται....

siokatas
20/03/2005, 12:54
:wave2:


η μεγαλητερη διαφορα που ειδα εγω ειναι οτι το τ/α ειναι πιο endyro ενω το v-storm διαβαζει τον δρομο και ειναι λιγο πιο δυσκολο οδηγητο στο χωμα.......παιρνεις ευκολα τουμπες..........

xifias
20/03/2005, 23:53
εαν η χρηση της μοτοσυκλετας θα ειναι σε νησια και στο κεντρο της αθηνας, κρατα το μηχανακι που εχεις.

Το vstorm θα το καταλαβεις καλυτερα σε ταξιδια

η αμα θες δυκιλινδρο παρε τρανσαλπ για ανεση, παει και στο δυσκολο δρομο για την παραλια με πιο σιγουρια απ το σουζουκι

kalant
21/03/2005, 09:53
Ναι, φίλε xifia το σκέφτομαι και αυτό. Τα sv στην μέχρι τώρα πορεία τους έχουν βγάλει κάποιο πρόβλημμα ; Δεν ξέρω γιατί αλλά γενικά έχω πάρει απο φόβο το σύστημα του ψεκασμού στις μοτο. Εχω την εντύπωση ότι σαν πιό πολύπλοκο σύστημα που είναι, αν χαλάσει θα θέλει και πολύ money για επισκεύη. Ισχύει κάτι τέτοιο ; Και τα τελευταία transalp με ψεκασμό δεν βγαίνουν ;

siokatas
22/03/2005, 23:23
:wave2:


το sv ξερω (και απο το δικο μου) οτι ακουγεται η καμπανα αλλα δεν ξερω περισοτερα γιατι το εχω λιγο καιρο και με τα κρυα ουτε που προλαβα να το στρωσω....:bigcry:

παντως απο την αντιπρωσωπια μου ειπαν οτι ετσι κανουν ολα τα τ/α.....αν γνωριζει καποιος περισοτερα ενδιαφερομαι και εγω να μαθω......

xifias
23/03/2005, 00:52
αμα δε γουσταρεις ψεκασμους παρε το τρανσαλπ.Καιει ομως παραπανω απ τα v tης σουζουκι

ειναι πως αισθανεσαι εσυ πιο ανετα.Μια δυσλειτουργια στα καρμπυρατερ επισκευαζεται απ τον ιδιοκτητη αν εχει το μερακι και γνωριζει, οι περισσοτεροι βεβαια κατοχοι τρανσαλπ δεν ξερουν τι ειναι ζιγκλερ.

ο ψεκασμος ειναι πολυ πιο συνθετο πραμα, εγκεφαλος, μπεκ, αισθητηρες κλπ.

επειδη και γω ειχα αυτο το κολλημα,(λεω ειχα γιατι η μοτο που εχω τωρα εχει ψεκασμο) θα σου ελεγα να μην το βαλεις κρητιριο για το μηχανακι που θα παρεις

Αν εισαι απ αυτους που κανουν τα σερβις στο συνεργειο, ο ψεκασμος θα σου κατσει πολυ καλυτερα.

η ετσι η γιουβετσι.Δεν υπαρχει ολιγον εγκυος.Και το χτ εχει ηλεκτρονικη, πολλαπλασιαστη, ανορθωτη

Η παιρνεις μπεμπα με μανιατο και πλατινες να γουσταρεις(εγω καραγουσταρω και το χω στο προγραμμα)

σε λιγο δεν θα υπαρχουν καρμπυρατερ σε καμια μοτο

siokatas
24/03/2005, 23:01
:wave2:

αν και εχω transalp στο θεμα ψεκασμου θα συμφωνησω μαζι σου γιατι ειτε ξερεις ειτε οχι θελει και το <<χου>>του το καρμπυρατερ για να το ρυθμισεις και ως γνωστω στην ελλαδα του 2005 καθε <<μητσος>> εχει γινει μαστορας επειδη απλα δουλευε καποτε ως βοηθος καπου ....ενω ο ψεκασμος ειναι απλα τα πραγματα βγαζεις ,
καθαριζεις,βαζεις και εφυγες ......





Υ.Γ.δεν εχω κατι με τους μητσους ως ονομα ....για να μην παρεξιγιομαστε κιολας........:smilea: