PDA

View Full Version : αναμεσα σε v-strom kai σε versus?



Σελίδες : [1] 2

tsagaris
26/12/2008, 11:22
καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.
ειμαι ετοιμος να αγορασω μια μοτοσυκλετα και ειμαι αναμεσα στο v-strom και στο versus και θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας.και κατι ακομα για να γνωριζεται η χρηση της θα ειναι και για την πολη και σιγουρα για ταξιδακια.
ευχαριστω εκ των προτερων

el_hymador
26/12/2008, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsagaris
καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.
ειμαι ετοιμος να αγορασω μια μοτοσυκλετα και ειμαι αναμεσα στο v-strom και στο versus και θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας.και κατι ακομα για να γνωριζεται η χρηση της θα ειναι και για την πολη και σιγουρα για ταξιδακια.
ευχαριστω εκ των προτερων

Versys-->πιο παιχνιδιαρικο και στριφτερο, πιο καλο στην πολη, χωρις να γινεται κουραστικο στο ταξιδι

V-Strom-->Το "τουριστικοτερο" της κατηγοριας, με ανεση και χωρους που παιζουν στα δεδομενα των 1000+ On-off. Πιο αργο και ηπιο ομως στα στροφιλικια, με αισθηση μεγαλυτερου βαρους σε σχεση με το Versys

Και τα δυο ειναι πολυ καλα μηχανακια, αναλογως των αναγκων σου διαλεγεις και παιρνεις. Αποψη μου να παρεις αυτο που σου κανει περισσοτερο "κλικ"

LARISEOS
26/12/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Versys-->πιο παιχνιδιαρικο και στριφτερο, πιο καλο στην πολη, χωρις να γινεται κουραστικο στο ταξιδι

V-Strom-->Το "τουριστικοτερο" της κατηγοριας, με ανεση και χωρους που παιζουν στα δεδομενα των 1000+ On-off. Πιο αργο και ηπιο ομως στα στροφιλικια, με αισθηση μεγαλυτερου βαρους σε σχεση με το Versys

Και τα δυο ειναι πολυ καλα μηχανακια, αναλογως των αναγκων σου διαλεγεις και παιρνεις. Αποψη μου να παρεις αυτο που σου κανει περισσοτερο "κλικ"

η να παρεις αυτο που θα βρεις φτηνότερο κ καλύτερο,,,,, και νομίζω το στρομ εχει καλες ευκαιρίες τωρα......

προσωπικά στην ιδια τιμή θα επερνα το versus

Elle
26/12/2008, 13:16
Κατα τη γνώμη μου το versys είναι μια μοτοσυκλέτα αποτυχία! Ένα ΟΝ-ΟFF που
δεν είναι ON-OFF γιατί δεν διανοείσαι να πατήσεις χώμα ούτε κατα διάνοια.
Άρα ποιός είναι ο λόγος να είναι τόσο ψηλό; Ε; Για να καβαλάμε στην πόλη τα
πεζοδρόμια; Γιατί να πάρω μια μοτοσυκλέτα ψηλή για να κυκλοφορώ στην πόλη;
Ε; Και να κάνω ένα ταξιδάκι τρώγοντας τόνους ξύλο απο τον αέρα; Έλεος!
Εκτός από όλα τα παραπάνω, η άνεσή σου είναι ανύπαρκτη μιας που είναι
μια σταλιά! Θα μου πείτε τώρα, είναι πιο ευέλικτο και στρίβει σαφώς πιο άνετα
από το V-Strom στα κλειστά κομμάτια και ειδικά στην πόλη! Έλεος!
Οι αρετές του V-Strom στο ταξίδι είναι τόσες που εκμηδενίζουν το Versys εκτός
πόλης! Από την άλλη φίλε μου το V-Strom σε κουράζει αρκετά στην πόλη
λόγω του όγκου του. Πάρε ή το V-Strom ή το BMWδάκι το GS που έχει πάρα
πολλά να πει καθώς είναι μια μοτοσυκλέτα που σου παρέχει το πιο πλήρες
πακέτο δυνατοτήτων. Μακριά όμως από το κακάσχημο και τρισάθλιο Versys!!!
:beer: :beer: :beer:

subman21
26/12/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Μακριά όμως από το κακάσχημο και τρισάθλιο Versys!!!


+1

700_Thespieis
26/12/2008, 14:51
χρονια σου πολλα φιλε μ..

Μπες και δες παρομοιες συζητησεις που εχουν γινει(εκει που λεει ευρεση)..Αν συνεχισεις να εχεις αποριες πες μας ποια σαρεσει περισσοτερο και γιατι ακριβως την 8ες..

Τον ELLE παντως μην τον ακους,versys εχει και δε 8ελει να γεμισει ο κοσμος οπως με το v-strom:lol:

:wave2:

Operater
26/12/2008, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsagaris
.......θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας......

tiger! :D :D :D

SVX
26/12/2008, 15:11
το VERSYS δεν εχει την ιδια μεταπωληση με το Vstrom ...
ενα VSTROM θα φυγει πιο ευκολα απο τα χερια σου αργοτερα...το KAWA ειναι πιο ριζοσπαστικο και ολοι το βλεπουν διστακτικα... απο την αλλη το VERSYS μου φαινεται πιο μικροκαμωμενο(καλυτεργ ευελιξια) αλλα το Vstrom ειναι πιο "αλογο" οποτε οτι χανει το Vstrom μεσα στην πολη, το κερδιζει στο ανοιχτο ταξιδι , και τουμπαλην για versys... :smokin:

PQC
26/12/2008, 15:24
χωρις παρεξηγηση αδερφε αγόρασε το μηχανάκι που κάθε πρωί που θα ξυπνάς να πας στην δουλειά σου και πριν ανέβεις σε αυτό θα κάθεσε και θα το κοιτάς για 5 λεπτά και θα σε κάνει να χαμογελάς.
κοινώς πάρε την μοτό που σε Κ@υλώνει περισσότερο.
τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα

NikosKK
26/12/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από PQC
χωρις παρεξηγηση αδερφε αγόρασε το μηχανάκι που κάθε πρωί που θα ξυπνάς να πας στην δουλειά σου και πριν ανέβεις σε αυτό θα κάθεσε και θα το κοιτάς για 5 λεπτά και θα σε κάνει να χαμογελάς.
κοινώς πάρε την μοτό που σε Κ@υλώνει περισσότερο.
τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα


Όλοι μας αυτό δεν κάνουμε? :D :beer:

xrlantz
26/12/2008, 15:39
επειδη πέρασα και εγώ μια εποχή ψάχνοντας, κουβεντιάζοντας και διαβάζοντας εδω μέσα... αποφάσισα τελικά να πάω για το "σνομπαρισμένο" VERSYS...

Operater
26/12/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από xrlantz
επειδη πέρασα και εγώ μια εποχή ψάχνοντας, κουβεντιάζοντας και διαβάζοντας εδω μέσα... αποφάσισα τελικά να πάω για το "σνομπαρισμένο" VERSYS...

το dorso? :eyepop:

xrlantz
26/12/2008, 15:45
ρε χαζό, ημουν ετοιμη και πήγαινα καρφωτά για VERSYS την παρασκευή (ημουν σε δίλημα abs ήοχι), και δευτέρα είδα για τελευταια φορά το dorso και έφυγα χωρις λεπτο του ευρώ λόγω προκαταβολής...:blush:

Road67
26/12/2008, 15:47
Άμα πας ταξίδι με το Versys θα βλαστημάς όλη την ώρα. Άν πας κάθε μέρα κέντρο με το Στρόμα θα βλαστημάς χειρότερα.
Ρίξε ένα βλέφαρο στο ναι μεν παρωχημένο πλέον αλλά που καλύπτει και τα δύο, Tdm.

Elle
26/12/2008, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Ρίξε ένα βλέφαρο στο ναι μεν παρωχημένο πλέον αλλά που καλύπτει και τα δύο, Tdm. :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: Τώρα που έχει και 8.500!!!:beer: :beer:

costas_versys
26/12/2008, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsagaris
καλημερα και χρονια πολλα σε ολους.
ειμαι ετοιμος να αγορασω μια μοτοσυκλετα και ειμαι αναμεσα στο v-strom και στο versus και θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας.και κατι ακομα για να γνωριζεται η χρηση της θα ειναι και για την πολη και σιγουρα για ταξιδακια.
ευχαριστω εκ των προτερων

Υστερα από χρήση πολλών ημερών τόσο του VStrom αλλά και του Versys (δανεικές από φίλους), κατέληξα στο Versys. Καλύτερο μέσα στην πόλη, πιο σύγχρονο, φθηνό, τίμιο, σβέλτο και καθαρά ασφάλτινο (μικρό μεταξόνιο, σφικτές αναρτήσεις, εκρηκτικές μεσαίες). Η γριά (Vstrom) δεν μου έκανε τα χατήρια μέσα στην πόλη παρά το ότι στα ταξίδια είναι Νο 1. Μετά από 10.000 χιλ. με το Versys ξαναοδήγησα το Vstrom και μου φάνηκε τόσο βαρύ και άβολο στην πόλη που δεν το συζητώ.

Για πόλη/βουνήσια στροφηλίκια/solo riding/σούζες/New age = Versys
Για ταξίδι/ευθείες/συνεπιβάτη/φότρωμα/Cruising = Vstrom

Ρϊξε μια ματιά στις τιμές .. και η απόφαση είναι εύκολη

http://www.kawasaki.gr/news.asp?Id=340E1A4C008

tsagaris
26/12/2008, 16:56
ειμαι ακομα μπερδεμενος ακουω και τις 2 αποψεις και κει που ειμουνα πιο πολυ προς το v-strom τωρα δεν ξερω ειλικρινα...

Elle
26/12/2008, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_versys
Για πόλη/βουνήσια στροφηλίκια/solo riding/σούζες/New age = Versys
Για ταξίδι/ευθείες/συνεπιβάτη/φότρωμα/Cruising = Vstrom

Ποιός σου είπε οτι το V-Strom δε στρίβει; Το Versys υπερτερεί στα
κλειστά αλλά ας μην το παρακάνουμε. Παίζει ρόλο ασφαλώς και ο
οδηγός. Πριν μαμήσω τα λαστιχάκια της κυρα-καταιγίδας μου V-Strom
δεν μπορείς να φανταστείς πως ανέβαινα το Πήλιο!!! Yπερβάλλουμε λίγο.
Για καβαλήστε κι άλλα μηχανάκια να δείτε... Το V-strom είναι δύσκολο
στην πόλη. Στην πόλη κι εγώ με το V-Strom κυκλοφορω!!
Για δείτε και το BMW GS που κάνει κι άλλα πράγματα!!

Elle
26/12/2008, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsagaris
ειμαι ακομα μπερδεμενος ακουω και τις 2 αποψεις και κει που ειμουνα πιο πολυ προς το v-strom τωρα δεν ξερω ειλικρινα...

Αγόρι μου άκουσέ με λίγο μια στιγμή εμένα και δε θα χάσεις.
V-Strom έχω και κυκλοφορώ και στην πόλη. Ειλικρινά δεν κουράζομαι
γιατί έχω συνηθίσει. Άμα καβαλάς όλο γυμνά streetάκια εννοείται το
Strom θα σου φανεί βαρύ, αλλά μόλις ξεκινήσεις όλα τα κιλά εξαφανίζονται.
Απο στροφιλίκι μην το συζητάς, είχα ξύσει και αριστερό μαρσπιέ με τα
εργοστασιακά λάστιχα:look: Το μηχανάκι το παντρεύτηκα μου δείνει
συνέχεια την τάση να θέλω να φεύγω.

Το παρακάτω V-Strom που ποστάρω είναι το δικό μου:wave2:


151060

Road67
26/12/2008, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_versys
Versys εκρηκτικές μεσαίες :eyepop: :eyepop:

Είμαι 1.70 63 κιλά και δε με δυσκόλεψε πουθενά το Στρόμα ούτε μου φανηκέ βαρύ παρά μόνο εν στάσει και ειδικά στο τέρμα της Βεακείου προς Καστέλλα όπου λόγω βάρους και ύψους κι επειδή έχει πλακόπετρα κάτω δυσκολεύτηκα να σταματήσω για να ελέγξω πριν βγω στο δρόμο. Μια χαρά στρίβει.

Elle
26/12/2008, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
:eyepop: :eyepop:

Είμαι 1.70 63 κιλά και δε με δυσκόλεψε πουθενά το Στρόμα ούτε μου φανηκέ βαρύ παρά μόνο εν στάσει και ειδικά στο τέρμα της Βεακείου προς Καστέλλα όπου λόγω βάρους και ύψους κι επειδή έχει πλακόπετρα κάτω δυσκολεύτηκα να σταματήσω για να ελέγξω πριν βγω στο δρόμο. Μια χαρά στρίβει.
Και ήσουν και δικάβαλος!!! Πες το κι αυτό!!:beer:
Που να πας με το Versys??

chris1980
26/12/2008, 17:28
Τα πραγματα ειναι πολυ απλα.
Και οι δυο μηχανες ειναι πολυ καλες.Το στρομ ειναι πιο παλιο ,πιο τουριστικο,πιο ανετο και με συμβατικη αισθητικη.

Το βερσυς,αυτο εχω παρει εγω,ειναι πιο ελαφρυ,υπερεχει λιγο στα στριφτερα κομματια και χανει ελαφρως στο ταξιδι σε σχεση με το στρομ.Ειναι πιο φρεσκο αλλα και πιο αμφιλεγομενο αισθητικα.
Μεγαλη διαφορα εδω πντως θα δεις κυριως αν εισαι σωματωδης.Εγω που ειμαι 1,70 καλυπτομαι απολυτα απο τις τουριστικες του ικανοτητες και εχω κανει και τα δικαβαλα ταξιδακια μου.Αλλο παλικαρι 1,85 που εχω γνωρισει με μια ζελατινα επιπλεον ανεβαινει 2 φορες το μηνα Βουδαπεστη,3.000 χλμ συνολο,και ειναι απολυτα ικανοποιημενος

Σκεψου ακομα οτι ρο στρομ κυκλοφορει απο το 2003 ενω το βερσυς απο το τελος του 2006 οποτε το στρομ που θα παρεις το 2009,το 2010 θα ειναι το παλιο μοντελο ενω το βερσυς μαλλον οχι.

Αν δεν κανω λαθος το στρομ εχει και πιο πυκνη συντηρηση.

κοστος σερβις για βερσυς που ξερω...Στα 1.000 χλμ 37?
Στα 6.000 χλμ 55?

γκαζι εχουν περιπου το ιδιο.



προσπαθησε να βρεις και τα δυο για να τα οδηγησεις και να κρινεις ποιο σου παει καλυτερα.

Road67
26/12/2008, 18:07
Κατά σύμπτωση όταν καβάλησα το Versys την ίδια ημέρα καβάλησα κι ένα Πήγασο του 05 παρότι είναι πιο κοντό το δεύτερο πέρα απ' αυτό εγώ δεν είδα άλλες διαφορές μεταξύ τους πέρα απ' τα σαφώς ικανοποιητικότατα φρένα του Versys. Κι επειδή όλα αυτά έγιναν στην Πρέβεζα παρότι δεν είμαι ειδικός στα χωμάτινα μην τρελαθούμε το Versys ούτε γι' αστείο δεν μπαίνει χώμα είναι δεν ξέρω αν θα με καταλάβετε πολύ ''πλαστικό''. Ενώ αντιθέτως μέσα σε αραιή κίνηση είναι ελαστικό σχεδόν και χώνεται άριστα στο χώμα όπως και σε ταξίδι χωλαίνει. Βέβαια δεν πήγα Βουδαπέστη αλλά σε μια διαδρομή για όσους ξέρουν από Πρέβεζα - Τσουκνίδα - Αχερουσία - Αηδόνι - Γλυκή - Παραμυθιά - Νεράϊδα - Ηγουμενίτσα το μηχανάκι δεν είχε την άνεση που θα έπρεπε να έχει. Οι δρόμοι φιδίσιοι σε κάποια σημεία, σε άλλα ευθείες και με ελάχιστο αέρα.

aristrom
26/12/2008, 18:49
Ημουν στο ιδιο διλλημα πριν ενα περιπου χρονο.Οδηγουσα το versys για ένα περιπου μηνα,Μου αρεσε το στριψιμο του,η κινηση του στην πολη το’’ζυγισμα΄΄ του γενικα….λεω αυτό θα παρω!!
Οι φιλοι και οι …κακες παρεες όμως επεμεναν για vstrom!!Επιρεασμενος λιγο απ αυτους λιγο από αυτά που διαβαζα παω ένα ωραιο πρωι στην αντιπροσωπεια,κανω μια βολτα το στρωμα οντως μου φανηκε ποιο βαρυ αλλα ποιο βαρυ ακόμα ειχε γινει το…κεφαλι μου από αυτά που ειχα ακουσει από τους ..διαφορους παντογνωστες του στυλ αυτό κανει εκεινο,τοαλλο δεν τοκανει,κ.λ.π.Εχεις ετοιμοπαραδοτο του λεω,εχω μου λεει η τωρα η ποτε λεω μεσα μου ,Φερτο του λεω!!
Τις πρωτες μερες ομολογω ότι σκευτικα πολλες φορες μηπως εκανα λαθος?μηπως βιαστηκα?μηπως?μηπως?!!Μετα από 5-6 μερες καταλαβα τι εργαλειο πηρα!!Το βαρος του ο ογκος του και όλα τα σχετικα ειχαν ..εξαφανιστει!!!Ποιοτικο ,σβελτο,ξεκουραστο,ελαφρυ, ΑΝΕΤΟ,και κινητηρας ΔΙΑΜΑΝΤΙ παντα με τα δικα μου δεδομενα .
Μετα από 8 περιπου μηνες συμβιωσης μαζι του ‘ΑΠΟΛΥΤΑ ‘ικανοποιημενος1!
Αν το αλλαξω ξερεις τι θα παρω?!!!ΠΑΛΙ V STROM!!!!


Υ.Γ
Τα παραπανω είναι προσωπικες μου σκεψεις και εμπειριες και δενγραφτηκαν με σκοπο να επιρεασω κανεναν και για τιποτα..ΠΑΡΤΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΟΜΩΣ ΠΑΡΤΕ ΚΑΤΙ

devil's animal
26/12/2008, 18:51
οτι και να σου λεει ο οποιοσδηποτε δεν προκειται ποτε να σε κανει να διαλεξεις γιατι απλουστατα οι αναγκες ειναι διαφορευτικες για τον καθε εναν μας και στην τελικη ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι.


αλλος υποστηριζει το ενα και αλλος το αλλο.

το οτι το ενα υπερτερει στην πολη και το αλλο στο ταξιδι ειναι ενας βασικος μπουσουλας.

αλλα...
μονο αν οδηγησεις και τα 2 θα κατασταλλαξεις σε αυτο που πραγματικα θες!!

παρε και τα 2 για test ride και αν (ακομα καλυτερα) εχεις κανεναν φιλο που να εχει καποιο απο τα 2, οδηγησε το σε all around καταστασεις...


καλα ψωνια!
:wave2:

perastikos
26/12/2008, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris1980
ανεβαινει 2 φορες το μηνα Βουδαπεστη,3.000 χλμ συνολο

:uplate:

Πάντως TDM και Tiger ξεφεύγουν αισθητά στα χρήματα... ;)

+1 και από εμένα στο v strom, έτσι απλά, χωρίς επιχειρήματα! :p

700_Thespieis
26/12/2008, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Ποιός σου είπε οτι το V-Strom δε στρίβει; Το Versys υπερτερεί στα
κλειστά αλλά ας μην το παρακάνουμε. Παίζει ρόλο ασφαλώς και ο
οδηγός. Πριν μαμήσω τα λαστιχάκια της κυρα-καταιγίδας μου V-Strom
δεν μπορείς να φανταστείς πως ανέβαινα το Πήλιο!!! Yπερβάλλουμε λίγο.
Για καβαλήστε κι άλλα μηχανάκια να δείτε... Το V-strom είναι δύσκολο
στην πόλη. Στην πόλη κι εγώ με το V-Strom κυκλοφορω!!
Για δείτε και το BMW GS που κάνει κι άλλα πράγματα!!

Ρε ΕLLE,δεν ειμαστε στις αντιπαρα8εσεις,κρατα τα δικα σου πιστευω και μην κρινεις εκεινα των αλλων..

Με την ιδια λογικη το 1ο σου ποστ ηταν ακρως υποτιμιτικο για εναν κατοχο versys,οπως εγω,ωστοσο ειδες πως η απαντηση μου ηταν χιουμοριστικη..

Απο κει και περα φιλε tsagaris,κανε ενα τεστ ride οπως σου ειπε και ο devils

:wave2:

costas_versys
26/12/2008, 20:05
Κατά την άποψή μου, η εμπορικότητα ενός μοντέλου είναι αυτή που καταπιέζει την προσωπική επιλογή και κρίση. Τί να το κάνω το ότι είναι εμπορικό το Vstrom ή το Transalp όταν με το Versys κάνω το κέφι μου και ξεχωρίζει στον σχεδιασμό και τον χαρακτήρα? Στην Αθήνα δεν υπάρχει φανάρι που να μην είναι μεταξύ των μοτοσυκλετών ένα Vstrom ή ένα Transalp, όμως στο Versys βρίσκω τα περισσότερα πλεονεκτήματα αλλά και την διαφορά στην εμφάνιση από την συντηριτική εικόνα του Vstrom.

Τώρα μάλιστα που και η τροχαία πήρε έναν στόλο από Vstrom .. είναι για ξενέρωμα.

http://imageshack.gr/files/r4fb3b8cpaozlm7dvdpa.jpg

tsagaris
26/12/2008, 20:16
αυτο που θελω να ακουσω απο καποιον που εχει το versus ειναι εαν εχει κανει ταξιδι και πως του φανηκε στο ταξιδι?

chris1980
26/12/2008, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsagaris
αυτο που θελω να ακουσω απο καποιον που εχει το versus ειναι εαν εχει κανει ταξιδι και πως του φανηκε στο ταξιδι?


σου εχω γραψει εγω σε ποστ λιγο πριν.

παμε παλι...
ταξιδι 200χλμ δικαβαλο φορτωμενο με 2 σακους στη σχαρα τα πηγε μια χαρα.
ηταν την περιοδο που το εστρωνα και ετσι περιοριστηκα σε σταθερη ταχυτητα ταξιδιου 150 χλμ/ωρα.το μοτερ ειναι πολυ χαλαρο σε τετοια ταχυτητα και εχει πολυ δυναμη ακομα και κανενα προβλημα να ανοιξει και αλλο για να προσπερασει.
καταναλωση 5,5 λ/100χλμ
εγω ειμαι 1,70 και με καλυπτει καλα απο τον αερα...οχι οπως το στρομ βεβαια που το εχω οδηγησει και αυτο σε εθνικη αλλα σιγουρα πολυ ικανοποιητικα.
για μεγαλυτερα υψη θελει αλλη ζελατινα χωρις βεβαια να φτασει ποτε το στρομ σε καλυξη απο τον αερα.

ο συνεπιβατης επειδη καθετε ψηλα τρωει αρκετο αερα αλλα εχει και ωραια θεα προς τα μπροστα.βαριετε λιγοτερο οπως λεει η κοπελα μου αλλα ταλιπωρειτε περισσοτερο.

σιγουρα δεν συγκρινετε με το στρομ αλλα εγω νομιζω οτι ταξιδευει ανετα




PS λογω σχεδιασης ρεζερβουαρ δεν παιρνει μεγαλο τανκ μπαγκ,δεν πιανουν καλα οι μαγνητες.
με καλο ψαξιμο ομως κατι καλο μπορει να βρεις.

Road67
26/12/2008, 21:10
Εν ολίγοις αν το ταξίδι σου ήταν μεγαλύτερο θα σας είχε βασανίσει;

costas_versys
26/12/2008, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εν ολίγοις αν το ταξίδι σου ήταν μεγαλύτερο θα σας είχε βασανίσει;

Το Versys μου, να πω την αλήθεια, δεν το έχω και για ΤΑ μεγάλα ταξίδια (>500 χιλ/ημέρα). Εχω ήδη αλλάξει ανεμοθώρακα με μεγαλύτερο, ταξιδεύω με στολή και το versys κινείται με άνεση (μισό γκάζι) στα 140-170 χ/ω. Η πολύωρη διαδρομή είναι όμως λίγο κουραστική για 1 λόγο : τo buffering του αέρα είναι αισθητό στο κράνος (μόνο) στις υψηλές ταχύτητες (>160 χ/ω). Κατά τα άλλα, τα 200 χ/ω είναι προσιτά, η ροπή αρκετή (ποτέ δεν κατεβάζεις ταχύτητα), το προσπέρασμα παιχνίδι και με χαλαρούς ρυθμούς οδήγησης η αυτονομία φτάνει τα 300 + χιλιόμετρα. Ο έλεγχος είναι αρκετά καλός δεδομένης της πολύ καλής-σφικτής ανάρτησης που διαφοροποιείται από την τουριστάδικη αίσθηση του vstrom και δεν θα "πλέει" ποτέ σε σαμάρια, χασίματα και καμπές της εθνικής οδού. Το στοιχείο του είναι ο επαρχειακός δρόμος καθώς οι κλήσεις που μπορεί να πάρει είναι ασυνήθιστα μεγάλες και σε άτσαλη είσοδο ή έξοδο τα φρένα και διόρθωση της πορείας γίνονται με ασφάλεια. Μεγάλη διαφορά κάνει η αντικατάσταση των εργοστασιακών ελαστικών με πχ. Continental Road Attack, όπου η επιπλέον πρόσφυση προσφέρει δυνατότητα για ακόμα πιο sport οδήγηση. Το Versys είναι σχεδιασμένο για στροφές. Με μπροστινό σύστημα που διαθέτει διαδρομή ανάρτησης 11 εκ, USD πηρούνι, 17ιντσών τροχό αλουμινίου, διπλές μαργαρίτες 300mm για φρένα και το μικρότερο μεταξόνιο του ανταγωνισμού, δεν υπάρχει στροφηλίκι που να μην το περάσει αεράτα. Βαλίτσες top case/side cases δεν αλλάζουν την συμπεριφορά τηρουμένων των επιτρεπτών βαρών. Με δεδομένο ότι η 6η ταχύτητα είναι must από τα 60 εως τα 200 χ/ω σε εύρος 3000-10500 στοφών (κοκκινο 10500-13000), η αλλαγή ταχύτητας είναι απλά περιττή. Η στάση του σώματος είναι η σωστή και η πολύωρη οδήγηση σε δρόμο με εναλλαγές είναι διασκεδαστική.

http://www.kawasakiversys.com/gallery/data/500/medium/5.jpg

el_hymador
26/12/2008, 23:20
Παντως ενα φαινομενο που πρεπει να μελετηθει ειναι γιατι οι κατοχοι V-Strom πασχιζουν συνεχως να βρουν πλεονεκτηματα της μηχανης τους εναντι των ανταγωνιστων της κατηγοριας...

χαλαρωστε...το δυνατο σημειο του στρωματος ειναι το ταξιδι οπου πραγματικα ειναι μακραν το καλυτερο στα μεσαια on-off...απο εκει και επειτα υπαρχουν μηχανακια που στριβουν πολυ πιο καλα, που φρεναρουν πιο καλα (ειδικα αυτο!), που γκαζωνουν πιο καλα, που πανε στην πολη πιο καλα...

ειμαι σιγουρος οτι θα πεταχτει ο γνωστος μεσας κατοχος V-Strom και θα πει: "τι λε ρε! ξερεις εγω πως φρεναρω και πως μπαινω στις στροφες και πως επιταxυνει η μοτερουκλα μου, που οπως εχει συζητηθει εκτενως εδω μεσα, φθανει τα 250+ χλμ με τεταρτη λιγο πριν τον κοφτη;"

ναι οκ...

Εχοντας οδηγησει πολυ και τα δυο, θα αγοραζα V-Strom μονο αν ηταν να κανω πολυ συχνα ταξιδια και μακρυνες βολτες...δεν υπαρχει αλλο μηχανακι αν το ζητουμενο ειναι αυτο!

...αλλιως...sorry στροματαδες μου, αλλα το Versys ειναι καλυτερο σχεδον στα παντα...:wave2:

soteas
26/12/2008, 23:24
:a013:

harvester
27/12/2008, 08:25
παρε ή στρομ ή βαραντερο.
ολοι οι ασχετολαικοκουτακιδες τετοια παιρνουν :rotflmao: :rotflmao:

και το στρομ το πουλας πολυ ευκολα στα 4000 :lol:

ασε που το versys δεν κανει ταξιδια μιας και ο φιλος που ηρθε αυθημερον απο αθηνα-καστορια ηρθε με διακτινισμο.
και μιας και ο elle εξυσε μαρσπιε στο στρομ που τα μαρσπιε ειναι τοσο χαμηλα που πανω απο 30μοιρες δεν παιζει να πλαγιασε τοτε παρε το στρομ ειναι πιο στριφτερο:lol:

αλλωστε το στρομ ειναι μηχανη πολης μιας και το παει ο φιλος, οπως αλλωστε και τα ss


151080

mikios400
27/12/2008, 10:13
το versys παίρνει 3βάλιτσο;;;; ας με διορθώσει κάποιος αλλά επειδή ο φίλος λέει πως θα κάνει κ ταξίδια, κάπου έπιασε το αυτί μου πως με 2 πλαϊνές δεν παίρνει και top-case κ αντίστροφα. Με μια επιφύλαξη πάντα.

tasosz750
27/12/2008, 10:40
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΡΧΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ VERSYS ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ME ABS ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΑΠΟ 7890 ΣΕ 7190,00€. ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤO VERSYS ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΝΩ ΤΟ STROM ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ TOURING. ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΥΠ ΟΨΙΝ ΣΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ VERSYS ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙ Η SUZUKI ΣΕ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ. TO VERSYS ΣΤΡΙΒΕΙ, ΕΠΙΤΑΧΥΝΕΙ ΦΟΒΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑΡΙΚΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΝΩ ΤΟ V STROM ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ.

tasosz750
27/12/2008, 10:42
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΡΙΒΑΛΙΤΣΟ ΠΑΙΡΝΕΙ, ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΣΤΟ VERSYS ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ . ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 400,00€ ΕΔΩΣΕ.

siokatas
27/12/2008, 10:43
φιλε ειναι αναλογος τι εχεις καβαλησει πριν εγω εδωσα το transalp και πηρα vstrom την πρωτη μερα νομιζα οτι καθομουν στον αερα με τον καιρο αρχισα να το συνηθιζω.δεν θα ξεχασω ομως οταν εκανα πισω το transalp για να το βαλω μεσα στο γκαραζ τι ζορι ετρωγα....

el_hymador
27/12/2008, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikios400
το versys παίρνει 3βάλιτσο;;;; ας με διορθώσει κάποιος αλλά επειδή ο φίλος λέει πως θα κάνει κ ταξίδια, κάπου έπιασε το αυτί μου πως με 2 πλαϊνές δεν παίρνει και top-case κ αντίστροφα. Με μια επιφύλαξη πάντα.

την Αρτα με τα Γιαννενα παιρνει...




151085

catmaster
27/12/2008, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
....Εχοντας οδηγησει πολυ και τα δυο, θα αγοραζα V-Strom μονο αν ηταν να κανω πολυ συχνα ταξιδια και μακρυνες βολτες...δεν υπαρχει αλλο μηχανακι αν το ζητουμενο ειναι αυτο!

...αλλιως...sorry στροματαδες μου, αλλα το Versys ειναι καλυτερο σχεδον στα παντα...:wave2:


τα είπε όλα ο Κωστάκης ... :a013:


και σε παλιότερη συζήτηση γιατί βαριέμαι να τα ξαναγράφω... :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Catmaster
....τον ίδιο κινητήρα έχει με το ER ... 2 σε σειρά (πιο οικονομικός στην συντήρηση από τετρακύλινδρο) .... αλλά είναι πολύ ζωντανός κινητήρας και τραβάει κάργα από τις 1500 μέχρι τις 8-9 χιλιάδες ... όσο και να έστιψα το γκάζι πάνω από 5,5 λίτρα στα εκατό χλμ δεν μου έκαψε (έκανα γύρω στα 500 χιλιόμετρα ) και έχει και ένα ανάποδο μπροστινό που όντως δουλεύει καλά και είναι και μπάνικο ...

Πίσω είναι πολύ σκληρή η ανάρτηση (αλλά δεν πείραξα τίποτα) - δουλεύει καλά με συνεπιβάτη όμως (σίγουρα πάντως το μηχανάκι συμπεριφέρεται σαν να φοράει πολύ ακριβότερο εξοπλισμό στα πολλά χιλιόμετρα ), αεροδυναμική καλή και δεν σου βγάζει τον αυχένα ο δυνατός άνεμος ακόμη και πάνω από τα 200 ... Το ABS δεν ξέρω αν δουλεύει καλά γιατί δεν το χρειάστηκα σε πολύ απότομο φρενάρισμα - γενικά φαντάζομαι θα δουλέψει εκεί που πρέπει χωρίς να παρεμβαίνει πιο νωρίς ...

Τι με χαλάει;;

- Η εξάτμιση δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου και ακόμη και αν παίξεις με aftermarket δεν φαίνεται εκεί από κάτω (βέβαια άλλοι το θεωρούν προτέρημα αυτό σαν καλύτερη κατανομή μαζών και στο θέμα ήχου - επίσης δεν ξέρω με τα χρόνια πόσο θα αντέξει από σκουριά γιατί εκεί που είναι τρώει πολύ νερό

- Τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη που είναι ένα ενιαίο κομμάτι μετάλλου βιδωμένα πάνω στο υποπλαίσιο και όχι ξεχωριστά , ώστε σε πτώση να πετάξω με 2 βίδες μόνο αυτά και όχι να χρειαστεί λύσιμο όλο το πίσω μέρος ...


πάντως και φίλος μου κολλητός με το πρώτο V-strom το πηγαίνει καθημερινά Γαλάτσι -Πετράλωνα 2 φορές λόγω δουλειάς και δεν τον προβληματίζει η κίνηση του στο μποτιλιάρισμα ... συνήθεια είναι όλα ... (όταν το καβάλησα εγώ μΕ φάνηκε μαούνα αλλά ήταν πολύ μικρή η βόλτα για να το καταλάβω ... _


πάρε αυτό που σου αρέσει εσένα καλύτερα και θα σου κάνει κλικ μετά από το Test Ride ...











:wave2:

Elle
27/12/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
Ρε ΕLLE,δεν ειμαστε στις αντιπαρα8εσεις,κρατα τα δικα σου πιστευω και μην κρινεις εκεινα των αλλων..

Με την ιδια λογικη το 1ο σου ποστ ηταν ακρως υποτιμιτικο για εναν κατοχο versys,οπως εγω,ωστοσο ειδες πως η απαντηση μου ηταν χιουμοριστικη..

Απο κει και περα φιλε tsagaris,κανε ενα τεστ ride οπως σου ειπε και ο devils

:wave2:

Ναι φίλε μου έχεις δίκιο ναι είναι ακραίως υποτιμητικά αυτά που λέω, αλλά το Versys
είναι ενα μηχανάκι που ΔΕΝ μου λέει απολύτως τίποτα σε ΤΙΠΟΤΑ!!! Τα είχα πει και
πάλι και βαριέμαι να τα λέω ξανά και ξανά. Γούστα είναι αυτά.

harvester
27/12/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Ναι φίλε μου έχεις δίκιο ναι είναι ακραίως υποτιμητικά αυτά που λέω, αλλά το Versys
είναι ενα μηχανάκι που ΔΕΝ μου λέει απολύτως τίποτα σε ΤΙΠΟΤΑ!!! .
ενω η μπετοβεργα που εχει για ψαλιδι το στρομ.
το μη ρυθμιζομενο τσαρουχομενο μπροστινο
ο ψοφιος κινητηρας.
τα τεραστια πλαστικα μερη
τα απαρχαιομενα φρενα.
η τρυπα που λειπει η δευτερη εξατμιση απο την μια μερια

ειναι αυτα που σε συγκινουν στο στρομ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Elle
27/12/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
ενω η μπετοβεργα που εχει για ψαλιδι το στρομ.
το μη ρυθμιζομενο τσαρουχομενο μπροστινο
ο ψοφιος κινητηρας.
τα τεραστια πλαστικα μερη
τα απαρχαιομενα φρενα.
η τρυπα που λειπει η δευτερη εξατμιση απο την μια μερια

ειναι αυτα που σε συγκινουν στο στρομ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Τα Τεράστια πλαστικά μέρη + ο όγκος του ασφαλώς που κάνει
όλους τους εχθρούς του V-Strom να το απεχθάνονται είναι
για κάλυψη από τον αέρα.
Τα φρένα του είναι ικανοποιητικά.Ο κινητήρας κάθε άλλο παρά ψόφιος είναι.
Το μπροστά όντως δε ρυθμίζεται.

nik7119
27/12/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
παρε ή στρομ ή βαραντερο.
ολοι οι ασχετολαικοκουτακιδες τετοια παιρνουν :rotflmao: :rotflmao:

και το στρομ το πουλας πολυ ευκολα στα 4000 :lol:

ασε που το versys δεν κανει ταξιδια μιας και ο φιλος που ηρθε αυθημερον απο αθηνα-καστορια ηρθε με διακτινισμο.
και μιας και ο elle εξυσε μαρσπιε στο στρομ που τα μαρσπιε ειναι τοσο χαμηλα που πανω απο 30μοιρες δεν παιζει να πλαγιασε τοτε παρε το στρομ ειναι πιο στριφτερο:lol:

αλλωστε το στρομ ειναι μηχανη πολης μιας και το παει ο φιλος, οπως αλλωστε και τα ss ρ

harvester
27/12/2008, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Τα Τεράστια πλαστικά μέρη + ο όγκος του ασφαλώς που κάνει
όλους τους εχθρούς του V-Strom να το απεχθάνονται είναι
για κάλυψη από τον αέρα.
Τα φρένα του είναι ικανοποιητικά.Ο κινητήρας κάθε άλλο παρά ψόφιος είναι.
Το μπροστά όντως δε ρυθμίζεται.
αληθεια ποσα αλλογα βγαζει ο κινητηρας και τι τελικη εχει.
τι καταναλωση?.ρυθμιζεται το πισω αμορτισερ? και αφου εχει τοσο καλη καλυψη απο τον αερα με τα τεραστια πλαστικα του γιατι ολοι βαζουν αφτερμαρκετ ζελατινα?

Road67
27/12/2008, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
αφου εχει τοσο καλη καλυψη απο τον αερα με τα τεραστια πλαστικα του γιατι ολοι βαζουν αφτερμαρκετ ζελατινα? Μήπως γιατί δεν έχουν κουμπώσει στη σωστή θέση οδήγησης ή μήπως γιατί κάποιοι είναι ψηλότεροι από άλλους. Οι περισσότεροι που βάζουν την τεράστια ζελατίνα τη βάζουν στα πρώτα χιλιόμετρα ή στο πρώτο ταξίδι. Αφού έχουν συνηθίσει τη μηχανή τους για ρώτα αν πιστεύουν πως χρειαζόταν η μεγάλη ζελατίνα.

chris1980
27/12/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εν ολίγοις αν το ταξίδι σου ήταν μεγαλύτερο θα σας είχε βασανίσει;

οταν θα κανω θα σου πω.
εκτιμω ομως οτι ουτε καν θα με κουραζε.

ειχα γραψει και σε προηγουμενο ποστ οτι γνωρισα προσφατα ενα παλικαρι που με versys παει 2 φορες το μηνα βουδαπεστη.3.000 χλμ πηγαινε ελα.ειναι κοντα 1,85 και χρειαστηκε μονο μια αφτερ μαρκετ ζελατινα.Δεν παιρνει χαμπαρι μου ειπε.
και η προηγουμενη του μηχανη ηταν στρομ.

nik7119
27/12/2008, 12:30
ρε

chris1980
27/12/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
ρε παιδια νταξει,,δεν εχω τπτ με καμια εταιρια,,αλλα λιγο γουστο,,ειναι κακασχημο το kawa:yuck: :yuck: :rotflmao: :eyepop: :beer: :beer:

το γουστο ειναι υποκειμενικο φιλε

menos
27/12/2008, 12:35
Πραγματι βρε παιδια :rolleyes:

Ιδιαιτερα αυτο το φαναρι μπροστα......:yuck:

catmaster
27/12/2008, 12:36
Επειδή ΔΕΝ είμαστε στις αντιπαραθέσεις και επειδή ΔΕΝ έχω σκοπό να το μεταφέρω , ας παραμείνουμε στο να δώσουμε κάποια σημαντική πληροφορία στο συμφορουμίτη για τα δύο μοντέλα ....


κοσμητικά επίθετα άνευ λόγου και σημασίας θα οδηγήσουν το Thread αυτομάτως στο πυρ το εξώτερον ...


:wave2:

tsagaris
27/12/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Επειδή ΔΕΝ είμαστε στις αντιπαραθέσεις και επειδή ΔΕΝ έχω σκοπό να το μεταφέρω , ας παραμείνουμε στο να δώσουμε κάποια σημαντική πληροφορία στο συμφορουμίτη για τα δύο μοντέλα ....


κοσμητικά επίθετα άνευ λόγου και σημασίας θα οδηγήσουν το Thread αυτομάτως στο πυρ το εξώτερον ...


:wave2: καλα τα λες φιλε μου δεν χρειαζεται να μαλωνεται απλα να πειτε τα πλεονεκτοιματα τις καθε μηχανης

nik7119
27/12/2008, 13:01
ok

chris1980
27/12/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
ok,,μονο το μπροστινο που αξιζει,,παντα φιλικα παιδια,,,:beer: :beer: :beer: :beer:

και το ψαλιδι δεν παιζεται
και ο κινητηρας του ειναι ο πιο παιχνιδιαρικος της κατηγοριας
και οι δισκοι μαργαριτες κωλολενε
και τα 15-20 κιλα λιγοτερα απο το στρομ μαλλον καλο θα ειναι

nik7119
27/12/2008, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris1980
και το ψαλιδι δεν παιζεται
και ο κινητηρας του ειναι ο πιο παιχνιδιαρικος της κατηγοριας
και οι δισκοι μαργαριτες κωλολενε
και τα 15-20 κιλα λιγοτερα απο το στρομ μαλλον καλο θα ειναι ουτε την προστασια

chris1980
27/12/2008, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
ουτε την προστασια του βεστρομ απο αερα εχει,,ουτε την ανεση,,ουτε την εμφανιση,,ουτε την μεταπωλιτικη αξια,,ουτε φορτωνεται,,και η kawa δεν φιμηζεται και τοσο πολυ για την αξιοπιστια της,,και ειναι πιο γρηγορο το στρωμα απο αυτο,,παντα φιλικα::beer: :beer: :wave2:

την ανεση δεν την εχει.αλλα μια χαρα ανετο ειναι.
την προστασια δεν την εχει.αλλα μια χαρα καλυπτει.
η εμφανιση ειναι υποκειμενικη.
φορτωνεται μια χαρα.δες φωτο λιγες σελιδες πριν στο παρον θρεντ.
απο αξιοπιστια δεν εχω ακουσει κανενα να σπαει...για v2 της suzuki υπαρχουν διασημες ιστοριες στο σαιτ.
μεταπωλητικη αξια δεν νομιζω να εχει τρομερη οταν βρισκεις δεκαδες να αγορασεις μεταχειρισμενα.σε λιωνει στο παζαρι ο αγοραστης γιατι εχει πολλες εναλλακτικες να διαλεξει..
πιο γρηγορο δεν ειναι σιγουρα.εκτος αν εσυ θεωρεις πιο γρηγορο τα 5 χλμ τελικης οποτε χανεις την ουσια.εχουν σχεδον τις ιδιες επιδοσεις με το βερσισς να ειναι πολυ καλυτερο σε σκλειστες διαδρομες λογω μειωμενου βαρους,17αρι μπροστινου τροχου σε σχεση με τον 19αρι του στρομ και ασφαλτινων ελαστικων σε σχεση με τα ον-οφ του στρομ.

Road67
27/12/2008, 14:37
Λοιπόν επειδή όλοι φαγωθήκατε με την εμφάνιση της μιας και της άλλης μηχανής. Προφανώς το παληκάρι για να αναφέρετε σε αυτά τα δύο σημαίνει οτι του αρέσουνε κι αισθητικά επομένως γιατί να το ζορίζουμε κι άλλο. Άλλωστε πρόκειται για καθαρά υποκειμενικό θέμα. Εμένα μου αρέσει απίστευτα αισθητικά για παράδειγμα το DN δεν πα να φωνάζουν όλοι οτι μοιάζει με καρχαρία ή πως είναι αυτόματο αν εμένα μου αρέσει αυτό δεν αλλάζει.
Το Versys είναι πολύ ελαστικό μηχανάκι απ' το λιγό που είδα. Είναι άριστο για μέσα στην πόλη και για επαρχιακούς. Για ΕΟ δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Η κάλυψη του απ' τον αέρα εμένα τουλάχιστον δε με πείθει.

nik7119
27/12/2008, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris1980
την ανεση δεν την εχει.αλλα μια χαρα ανετο ειναι.
την προστασια δεν την εχει.αλλα μια χαρα καλυπτει.
η εμφανιση ειναι υποκειμενικη.
φορτωνεται μια χαρα.δες φωτο λιγες σελιδες πριν στο παρον θρεντ.
απο αξιοπιστια δεν εχω ακουσει κανενα να σπαει...για v2 της suzuki υπαρχουν διασημες ιστοριες στο σαιτ.
μεταπωλητικη αξια δεν νομιζω να εχει τρομερη οταν βρισκεις δεκαδες να αγορασεις μεταχειρισμενα.σε λιωνει στο παζαρι ο αγοραστης γιατι εχει πολλες εναλλακτικες να διαλεξει..
πιο γρηγορο δεν ειναι σιγουρα.εκτος αν εσυ θεωρεις πιο γρηγορο τα 5 χλμ τελικης οποτε χανεις την ουσια.εχουν σχεδον τις ιδιες επιδοσεις με το βερσισς να ειναι πολυ καλυτερο σε σκλειστες διαδρομες λογω μειωμενου βαρους,17αρι μπροστινου τροχου σε σχεση με τον 19αρι του στρομ και ασφαλτινων ελαστικων σε σχεση με τα ον-οφ του στρομ. :beer:

dimdil
27/12/2008, 15:09
παρε και συ ενα (ακομα) στρωμα.....μπορεις:rotflmao:
τωρα για το θεμα μεταπωληση που ακουγεται αναρωτιεμαι ποσα θα σου δινει ο εμπορος οταν μεσα στο μαγαζι του υπαρχουν αλλα .....5 (μαυρα) που περιμενουν να πουληθουνε:rotflmao:

nik7119
27/12/2008, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
παρε και συ ενα (ακομα) στρωμα.....μπορεις:rotflmao:
τωρα για το θεμα μεταπωληση που ακουγεται αναρωτιεμαι ποσα θα σου δινει ο εμπορος οταν μεσα στο μαγαζι του υπαρχουν αλλα .....5 (μαυρα) που περιμενουν να πουληθουνε:rotflmao: ε τ o:

chris1980
27/12/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
απαντηση μπορεις να παρεις απο τις χαοδες πωλισεις του βεστρομ,,τιποτα δεν ειναι τυχαιο:beer:

ενταξει θα πουλησουμε ολοι τις μχανες μας να παρουμε το στρομ γιατι κανει τις μεγαλυτερες πωλησεις.

τρομερο επιχειρημα

nik7119
27/12/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris1980
ενταξει θα πουλησουμε ολοι τις μχανες μας να παρουμε το στρομ γιατι κανει τις μεγαλυτερες πωλησεις.

τρομερο επιχειρημα ποτε μη λες ποτε

Road67
27/12/2008, 15:49
Δε νοιάζονται όλοι για τη μεταπωλησιμότητα. Γι' αυτό πάρε φίλε μου ένα ΤΑ700. Δεν το 'χει κανένας κι άμα πας σε έμπορο να το δώσεις ζήτημα αν όλη την πενταετία θα έχει περάσει άλλο ένα. Άσε που είναι και χόνδα :D

chris1980
27/12/2008, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Δε νοιάζονται όλοι για τη μεταπωλησιμότητα. Γι' αυτό πάρε φίλε μου ένα ΤΑ700. Δεν το 'χει κανένας κι άμα πας σε έμπορο να το δώσεις ζήτημα αν όλη την πενταετία θα έχει περάσει άλλο ένα. Άσε που είναι και χόνδα :D

το μηχανακι αυτο ειναι κοροιδια.

τοσα χρονια περιμεναμε να δουμε νεο τρανσαλπ και η χοντα εβγαλε μηχανη που εχει ιδιο πλαισιο,πιρουνι και ψαλιδι με το προηγουμενο μοντελο.

δεν υπερτερει ουτε σε ενα σημειο απο τους ανταγωνιστες του.

tsagaris
27/12/2008, 17:20
να κανω ακομα μια ερωτηση η suzuki εβγαλε το καινουργιο v-strom με αλλα χρωματα αλλο αυτοκολητο και με λευκα φλασακια για το 2009.
η kawasaki γνωριζεται τι θα βγαλει για το καινουργιο versus τι θα αλλαξει?

chris1980
27/12/2008, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsagaris
να κανω ακομα μια ερωτηση η suzuki εβγαλε το καινουργιο v-strom με αλλα χρωματα αλλο αυτοκολητο και με λευκα φλασακια για το 2009.
η kawasaki γνωριζεται τι θα βγαλει για το καινουργιο versus τι θα αλλαξει?


δες στο λινκ


http://www.kawasaki.gr/product.asp?Id=340E4B23662&Sub=2

το total black γαμαει

nik7119
27/12/2008, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris1980
δες στο λινκ


http://www.kawasaki.gr/product.asp?Id=340E4B23662&Sub=2

το total black γαμαει τ

tsagaris
27/12/2008, 17:47
ναι οκ οντως ειναι πολυ ωραιο απλα εγω ρωτησα αν γνωριζουμε τι παραπανω θα εχει το καινουργιο που θα βγει το μαρτιο του 09 γνωριζεται?

p@nos
27/12/2008, 17:54
re paidia, ηθελα να ξερα αν εχειπροσπαθησει κανεις απο σας να πουλησει καποια παρα πολυ εμπορικη μηχανη οπως το στρομα...

ισα ισα επειδη κυκλοφορει πολυ, ειναι πολυ πιο δυσκολο να το δωσεις μιας και πωλουνται ταυτοχρονα παρα πολλα, οποτε κατα συνεπεια πρεπει να ριξεις παρα πολυ την τιμη για να το δωσεις!

η δικαιολογια της μεταπωλησης ειναι απλα ραδιο αρβυλα και μη την ακουτε...

το βερσυς ιδιας χρονολογιας και ιδιων χιλιομετρων με το στρομα σας βαζω στοιχημα οτι θα ''εφευγε'' σε υψηλοτερη τιμη, και πιο ευκολα

μιας και εργαψα στο θρεντ ομως ας πω και την γνωμη μου...

η σουζουκι με το στρωμα πετυχε διανα μιας και μπορει να κανει τα παντα!
μπορει να ταξιδεψει σαν 1000ρι μηχανακι φορτωμενο σα μουλαρι,εχει καλυψη απο τον αερα, ειναι χιλο οποτε ειναι βολικο στην κινηση, εχεις αρχοντικη αισθηση επανω του...
ομως εχει ενα αρνητικο, δε μπορει να κανει τιποτα καλα...

το βερσυς επισης δε μπορει να κανει τιποτα καλα, αλλα πλην του ταξιδιου μπορει να τα κανει ολα καλυτερα απο το στρομα, ακομα και να πουληθει μπορει καλυτερα...

και δε νομιζω οτι ειναι τοσο ασχημο ρε παιδια, λιγο περιεργο φαναρι εχει, αλλα αν το παμε ετσι τα φαναρια του στρωματος ειναι 5 φορες πιο ασχημα και χοντροκομμενα
αν βλεπετε ασχημο το βερσις τοτε με το μουλτιστραντα θα επρεπε να ξερναγατε...

εγω ψηφιζω, αν δε ταξιδευεις τοσο συχνα, βερσυς

οχι οτι δεν ειναι ανετο εε?για δοκιμαστε να πατε ταξιδι με κανα χτ600 η XR να σας πω εγω μετα τι ειναι ανετο ταξιδι και τι οχι, αντε πια, μηχανοβιοι του καναπε που κατηγορειτε και τα σκουτερ :lol:

Road67
27/12/2008, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

αν βλεπετε ασχημο το βερσις τοτε με το μουλτιστραντα θα επρεπε να ξερναγατε...

Δεν είναι δείγμα αυτό. Εμένα μου αρέσει πολύ το MS, ενώ το Versys μου φαίνεται από τελείως αδιάφορο έως άσκημο.

tsagaris
28/12/2008, 19:30
ακομα μια ερωτηση καπου βρηκα και ειδα οτι το versus δεν εχει υπολογιστη ταξιδιου ισχυει?
το v-strom εχει υπολογιστη ταξιδιου?

chris1980
28/12/2008, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsagaris
ακομα μια ερωτηση καπου βρηκα και ειδα οτι το versus δεν εχει υπολογιστη ταξιδιου ισχυει?
το v-strom εχει υπολογιστη ταξιδιου?

το βερσυς εχει ρολοι και 2 μερικους χιλιομετρητες.

για το στρομ δεν ξερω.

οατν αποφασισεις τι θα παρεις να μας βαλεις καμμια φωτο να γουσταρουμε.
μην παιδευομαστε τζαμπα μεχρι τωρα

tsagaris
28/12/2008, 19:40
σιγουρα θα πεσει φωτο καιγια να ξερεται τι πηρα και εγω

tsagaris
28/12/2008, 19:53
http://www.kawasaki.gr/product.asp?Id=340E4B23662&Sub=8
το χρωμα Metallic Diablo Black δεν παιζει στην αγορα ακομα?

costas_versys
28/12/2008, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsagaris
http://www.kawasaki.gr/product.asp?Id=340E4B23662&Sub=8
το χρωμα Metallic Diablo Black δεν παιζει στην αγορα ακομα?

To μόνο που δεν έχουν βάψει μαύρο στο versys 2009 είναι το αμορτισέρ, το τιμόνι, η εξάτμιση και τα δισκόφρενα:lol: . Κατά τα άλλα είναι κουκλί ! Βέβαια, προσωπικά πιστεύω ότι το μαύρο χρώμα σιγά σιγά δίνει την θέση του στο άσπρο. Εαν παρατηρήσει κανείς τα χρώματα στα νέα εκθεσιακά μοντέλα αυτοκινήτων.. είναι όλα άσπρα (Audi A4, GOLF 6, TIGUAN κλπ). Στις μοτοσυκλέτες πιστεύω ότι εαν δεν είχαμε το κόμπλεξ από τις μοτοσυκλέτες της τροχαίας, το άσπρο θα ήταν από τις πρώτες επιλογές .. ακόμα και στο versys .. εαν υπήρχε.

http://www.kawasakiversys.com/gallery/data/500/medium/DSC06157.JPG
ή
http://www.imageshack.gr/files/jl8cefd6ct6sa5vdrh90.jpg

tsagaris
28/12/2008, 21:35
mono στο χρωμα ειναι η αλλαγη δλδ πουθενα αλου ετσι δεν ειναι?

costas_versys
28/12/2008, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsagaris
mono στο χρωμα ειναι η αλλαγη δλδ πουθενα αλου ετσι δεν ειναι?

Ετσι είναι. Εβαλαν και διαφανή φλασάκια. Από τις αρχές του 2007 που ήρθε το versys στην Ελλάδα δεν έχει αλλάξει τίποτα παρα μόνο τα χρώματα.
http://www.raptorsandrockets.com/images/Kawasaki/07_Versys_650_4r.jpg

miketzif
28/12/2008, 22:51
λοιπόν να πώ και γώ την κουταμάρα μου

v-strom Υπέρ: άνετο στο ταξίδι, στο φόρτωμα, δυνατός ελαστικός και γραμμικός κινητήρας, μεγάλο κόψιμο στο τιμόνι 40 μοίρες, που βοηθάει πολύ στην πόλη, ριθμυζόμενο πίσω αμορτισέρ με μοχλικό (απόσβεση και προφόρτηση) μαλακό κιβώτιο και συμπλέκτης, προστασία από αέρα, κατανάλωση, χαμηλή σέλα γα την κατηγορία 82 cm. πολυ καλά φωτα, μολονότι πολλά πλαστικά συαθερό στους ανέμους.

Κατα: φρένα (σπογγόδη αίσθηση) με τα μαμίσια λάστιχα το αβσ στο πίσω φρένο πιάνει για πλάκα, με άλλα λάστιχα και με ρυθμισμα του πετάλ διορθώνεται κάπως, για χώμα ούτε κουβέντα ( είναι βαρύ) καθώς πρέπει να βγάλεις τις σαφάλειες του αβσ αλλιώς πρέπει να κατεβάζεις πόδι στον τροχό για να φρενάρεις (οπως στα ποδήλατα παλιά ) όποτε.........., όγκος μες την πόλη κύρίως στις επιτόπιες μανούβρες, σχετικά χαμηλό αν βάλεις και ποδιά βρίσκει στα πεζοδρόμια.



versys Υπερ: κινητήρας δυνατός (λίγο πιο νεβρικος από το στρομ στις χαμηλές), φρένα, μπροστινό σύστημα, πιο σπόρ θέση οδήγησης, δεν θα πώ πιο στριφτερό γιατί αν και το μπροστινό του βιδώνει στο δρόμο και σε πληροφορει το πίσω αμορτισερ αναπηδάει, καλά φώτα, άνετη σελά για οδηγό, πιο στενό και μαζεμένο, πιο ωράιος ήχος από κινητηρα, ρυθμιζόμενες αναρτήσεις,



Κατα: συμλέκτης κιβώτιο κουτσουρο και με το κιβώτιο σε γρήγορες αλλαγές ασαφες, όπως είπα πιο πάνω στο πλάγιασμα ενω σου δίνει την αίσθηση ότι πλαγιάζει σαν τρελό η πίσω αναρτηση θα σε φρενάρει γιατι νιώθεις τον τροχό να αναπηδα, αν και στενο και ελαφρυτερο από το στρομα στην πόλη δεν βοηθάνε τα μαρσπιε που βρίσκουν στα πόδια σου και αναγκάζεσαι να τα ανοιγεις περισσότερο, το τιμόνι δεν κόβει καθόλου, ψυλή σελά, ο συνεπιβάτης συγκριτικά με το στρομα θα ταλαιπωρηθεί. προστασία από αέρα συκριτικά με το στρόμα για την κατηγορία μια χαρά.


Αυτά είναι προσωπικές απόψεις ως κάτοχος του V-strom καθώς και με πολλά χλμ με το versys του κουμπάρου μου που και αυτός με την σειρά του συμφωνεί με τα παραπάνω.


Υγ: Μπορεί να είναι τυχαίο γεγονός αλλά το αναφερω. Ο κουμπάρος μου τράκαρε έντος πολής με 50χλμ περίπου (του κλείσαν τον δρόμο και γλύστρισε) και όπως σύρθηκε η μηχανή βρηκε στο αυτοκίνητο που τον έκλεισε και στραβωσε το πλάισιο στον λαιμό.


Τα συμπεράσματα δικά σας

:wave2:

domiemic65
01/01/2009, 17:47
Τ'ωρα που έχει πέσει κάπως η τιμή του Transalp 700 και αντίστοιχα έχει ανέβει του V-Strom εγώ προσωπικά θα το σκεφτόμουν (έχω Strom απο τον Μάιο) για το ΤΑ... Ίσως υστερεί λίγο στο ταξίδι σε σχέση με το strom αλλά είναι σίγουρα πιο ευκολοδήγητο στην πολη και πάει και στο χώμα καλύτερα απο όλα ( Στρομ, βερσυς)... Α, έχει και μακράν τα καλύτερα φρένα...

Για το Versys δεν λέω τίποτα γιατι απλά δεν μου λέει και τίποτα...

suntiritikos
01/01/2009, 19:10
Συμφωνω για το transalp.

Road67
01/01/2009, 21:48
Άμα είναι να πάρεις το ΤΑ γιατί είναι πιο ευκολοδήγητο στην πόλη και πάει καλύτερα απ' τα άλλα δύο στο χώμα, παρέκαμψε το και πάρε το KLR το πιο τίμιο απ' όλα και σε τιμή και σε επιδόσεις και σε εμφάνιση. Που ναι μεν δεν το συγκρίνεις με το Στρόμα αλλά συγκριτικά με το ΤΑ είναι εφάμιλλο και σε κάποιες καταστάσεις - συνθήκες μπορεί και καλύτερο.

tsagaris
02/01/2009, 13:27
καταρχην καλη χρονια σε ολους
εχω ακομα καποιες αποριες
1.το βερσις εχει κινητηρα σε σειρα ενω το στρωμα εχει κινητηρα v.διαφορες μεταξυ τους?

domiemic65
03/01/2009, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Άμα είναι να πάρεις το ΤΑ γιατί είναι πιο ευκολοδήγητο στην πόλη και πάει καλύτερα απ' τα άλλα δύο στο χώμα, παρέκαμψε το και πάρε το KLR το πιο τίμιο απ' όλα και σε τιμή και σε επιδόσεις και σε εμφάνιση. Που ναι μεν δεν το συγκρίνεις με το Στρόμα αλλά συγκριτικά με το ΤΑ είναι εφάμιλλο και σε κάποιες καταστάσεις - συνθήκες μπορεί και καλύτερο.

E αν βάλουμε και μονοκύλινδρα στο παιχνίδι τότε το πράγμα ξεφεύγει.... ΟΚ το KLR μάλλον είναι η απόλυτη value for money αλλά δεν θα την έπαιρνα ποτέ... ΙΜΗΟ... δεν μ' αρέσει καθόλου!
Τώρα για το αν είναι εφάμιλλο με το ΤΑ το συζητάμε...
Ταξιδάκι πως θα κάνει ο άνθρωπος με το KLR;

Για μονοκύλινδρο: TENERE μακράν!!

Road67
03/01/2009, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από domiemic65

Ταξιδάκι πως θα κάνει ο άνθρωπος με το KLR;
Αναφέρθηκε το ΤΑ όσον αφορά την ευχρηστία του στην πόλη και την καλύτερη συμπεριφορά του στο χώμα. Μόνο με γνώμονα αυτούς τους 2 τομείς αναφέρθηκα στο KLR.

domiemic65
03/01/2009, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Αναφέρθηκε το ΤΑ όσον αφορά την ευχρηστία του στην πόλη και την καλύτερη συμπεριφορά του στο χώμα. Μόνο με γνώμονα αυτούς τους 2 τομείς αναφέρθηκα στο KLR.

Ναι το ΤΑ σε σχέση με τα άλλα δυο 2κυλινδρα...

Road67
03/01/2009, 11:40
Τώρα δεν απαντάω άλλο για το ΤΑ γιατί θα γίνει μπάχαλο!

domiemic65
03/01/2009, 11:57
Η αναφορά KLR νομίζω μας τα μπέρδεψε λίγο όχι τα σχόλια για το ΤΑ σε σχέση με τα άλλα δυο 2κίλυνδρα...
Τέλος πάντων...
:beer: :beer:

Road67
03/01/2009, 12:01
Το ανέφερα γιατί μου σηκώθηκε η τρίχα με την αναφορά στο ΤΑ. Κάνει τα ίδια πράγματα και η τιμή είναι ανάλογη της αξίας του κάτι που η honda αγνοεί επιδεικτικά με το ΤΑ.

domiemic65
03/01/2009, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Το ανέφερα γιατί μου σηκώθηκε η τρίχα με την αναφορά στο ΤΑ. Κάνει τα ίδια πράγματα και η τιμή είναι ανάλογη της αξίας του κάτι που η honda αγνοεί επιδεικτικά με το ΤΑ.

Ενοείς το KLR κάνει τα ίδια... Ναι δεν αντιλέγω...
Για αυτό και εγώ είπα οτι θα το σκεφτόμουν το ΤΑ τώρα που του έριξαν την τιμή (πιθανώς να το βρήσκει κανείς και ακόμα πιο χαμηλά σε σχέση με τις τιμές που κυκλοφορούν στα περιοδικά) ενω αντίστοιχα το Strom ανέβηκε...
Γενικότερα η νοοτροπία της Honda σε σχέση με τις τιμές είναι απαράδεκτη πάντως... κυρίως όταν προτοπαρουσιάστηκε το TA!!!!

apav
03/01/2009, 12:50
+1.000 παιδιά για το KLR που το πούλαγαν χρυσό, τους έχουν μείνει στην αποθήκη 5 χρόνια (2004 μοντελάκια), και έχουν ρίξει τις τιμές άπειρες φορές.

ΥΓ Εάν θέλετε δείτε κανά παλαιότερο κομμάτι που έχουν γράψει τα παιδιά σπάζοντας τα νυχάκια τους, περί καινούργιων=μεταχειρισμένων παρατειμένων στις αποθήκες.

ΥΓ2 +1.000.000 για την αγορά καινούργιου=μεταχειρισμένου 5 χρονών που κοστίζει 500? κάτω από το ΧΤ κούτα 2009 μοντέλο, χωρίς ψεκασμούς, κλπ.

ΥΓ3 Άβυσσος η ψυχή του Αλλάχ πως φτάσαμε από τα δικύλινδρα στα μονοκύλινδρα.

Road67
03/01/2009, 13:18
Ώχου δεν πρότεινα σε κανέναν ν' αγοράσει το KLR, το συνέκρινα μόνο για ενδοαστική και χώμα με το ΤΑ με βάση την τιμή.:beer: :wave2:

mako
09/01/2009, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsagaris
καταρχην καλη χρονια σε ολους
εχω ακομα καποιες αποριες
1.το βερσις εχει κινητηρα σε σειρα ενω το στρωμα εχει κινητηρα v.διαφορες μεταξυ τους?


Οπως καταλαβες αυτοι ανοιξαν νεο θεμα, οποτε απαντηση ........ μην περιμενεις!!!!!!!! :D :rotflmao: :lol: :a22: :a024:

Elle
15/01/2009, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
...Άβυσσος η ψυχή του Αλλάχ...
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
Ασαλαχαλέμ Γκιαούρηδες!!:eek:

thornet
18/01/2009, 09:55
Λοπόν Θανάση άκου τον ειδικό!!

Και οι δυο μηχανές είναι κορυφαίες.
Honda, Yamaha κλπ τις βλέπουν με τα κυάλια.

Και οι δυο μηχανές είναι street σχετικά με τον ανταγωνισμό

Το Vstorm έχει πολύ καλό σκελετό και πλούσιο εξοπλισμό και γι αυτό υπερέχει σε ταξίδι. Φαίνεται και μια μικρή υπεροχή στο φινίρισμα στις λεπτομέρειες.

Το Versys είναι πιο "στριτάδικο" με καλύτερα φρένα, αναρτήσεις και αρκετά χαμηλότερο βάρος.
Η αμερικάνικη Kawasaki το κατατάσσει στα Sport!! και όχι στα Dual Purpose ή στα On Off. Άλλωστε έχει street ελαστικά. Γι αυτό υπερέχει στην πόλη και την σπορ οδήγηση.

Θεωρώ την εμφάνιση του Versys πιο νεανική ενώ του Vstorm πιο συντηρητική και "βαριά".
Στα 30 μου θα ήθελα το Versys, αλλά στα 50 σίγουρα το Vstorm!

Όποια και να διαλέξεις πάντως σίγουρα θα έχεις κάνει πετυχημένη αγορά!!

Εγώ λόγω ηλικίας προτίμησα το Versys.

SVX
18/01/2009, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από thornet


Στα 30 μου θα ήθελα το Versys, αλλά στα 50 σίγουρα το Vstorm!






εγω παλι στα 30 μου θα διαλεγα το ΚΤΜ DUKE III και στα 50 μου το MOTO-GUZZI Griso...

:eyepop: :lol: αλλα εγω ειμαι αλητης - ζημιαρης....

thornet
18/01/2009, 13:47
Που να βγει και το 1000 .....

thornet
18/01/2009, 13:56
ακόμα το "στρώνω" ......


152555

FRAGISCOS
18/01/2009, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_versys
Ετσι είναι. Εβαλαν και διαφανή φλασάκια. Από τις αρχές του 2007 που ήρθε το versys στην Ελλάδα δεν έχει αλλάξει τίποτα παρα μόνο τα χρώματα.
http://www.raptorsandrockets.com/images/Kawasaki/07_Versys_650_4r.jpg
Ρε παιδια δεν παμε καλα.
Παραπονιομαστε οτι δεν αλλαξαν το versys μετα απο δυο χρονια οταν το v-strom ειναι ιδιο πεντε και τι τρανσαλπ το 650 επτα
ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!

+1000000 KAWASAKI KLE 650 VERSYS

POEXANIA
06/04/2009, 03:37
Πάντως εγώ, σε μερικές μέρες θα πάω να αγοράσω το Versys, δείχνει περισσότερο σύγχρονο, μου αρέσει το design, δεν το έχει και η κουτσή μαρία και είναι και φθηνότερο.
Θα το δω βέβαια και σε Test Ride, άλλα εκτός απροόπτου αυτό θα πάρω μιας και το έχω και wallpaper και δεν χορταίνω να το κοιτάω. Με προβληματίζουν βέβαια οι μικρές του ρόδες γιατί θα το βάζω και στο βουνό, αλλά πιστεύω ότι αν πηγαίνω προσεχτικά δεν θα έχω πρόβλημα. Η χρήση που θα του κάνω θα είναι κυρίως στην πόλη, αλλά και ταξίδια, όμως επειδή μένω στην Κρήτη δεν θα είναι και τεράστια, εδώ τα έκανα παλιότερα με ενα Djebel 200cc που μου έκανε τον κώλο κόντρα πλακέ και τη μέση καλτσούνι(κατά τα άλλα καλό μηχανάκι).
Πιστεύω θα το ευχαριστηθώ περισσότερο πάντως απο την Bmw f650 του 97(κατασκευή Ιταλία) που είχα και μου είχε αλλάξει τα λάδια στα συνεργεία.
Το κακό βέβαια είναι ότι είμαι 1,92 και 130 κιλά...αυτός είναι και ο λόγος που θέλω πρώτα να κάνω ενα καλό test ride.

Τέσπα, είδωμεν...

Όσο για αυτούς που λένε για τις αυξημένες πωλήσεις του V-storm, πως κάτι δείχνουν(που το θεωρώ μια χαρά μηχανή, απλά δεν μου κάνει το click), να τους θυμήσω, ότι τόσα χρόνια που ο κόσμος ψηφίζει ΠΑΣΟΚ και νέα δημοκρατία σάμπως είδαμε άσπρη μερα;

Btw, ξέρει κανείς αν τα Versys είναι ζημιάρικα;