PDA

View Full Version : Pc3 σε 954 (μαμα)



DrBig
26/12/2008, 20:00
Εχει νοημα αν η μηχανη δεν εχει ανοιχτη εξατμιση? Δεν με ενδιαφερει η απολυτη ισχυς αλλα η ροπη στις μεσαιες. Θα δω καποια διαφορα?

reinmeister
27/12/2008, 13:26
οχι...

banditgr
28/12/2008, 21:28
An apla exeis ena teliko kai ena filtro...tha deis elaxisti diafora,tha sou glikanei ligo to gkazi kai tin apokrisi apo xamila,kai me to accelarator pump tou pc tha deis kalitero arpagma sto anoigma tou gkaziou.Min perimeneis pantos tipota idietero.Sou milao os katoxos 929..(sxedon idio moter,simvata pc)

DrBig
28/12/2008, 23:32
σας ευχαριστω αμφοτερους :)

DrBig
03/01/2009, 13:53
update...

Νομιζω οτι το 954 που εχω ειναι γερμανικης εισαγωγης. Θα το εξακριβωσω με την χοντα συντομα.

1) Γνωριζει κανεις τις διαφορες του με τα αλλα ευρωπαικα μοντελλα? Το δικο μου εχει λαμδα sensor.

2) Επισης κατεβασα καποιους χαρτες απο το site της PC και οπως ειδα σχεδον παντου αφαιρειται μειγμα και μαλιστα πολλες φορες αρκετο, της ταξης του 5-25%. Αυτο δεν σημαινει οτι ακομα και σε στανταρντ μηχανη θα υπαρχει διαφορα?

και τελος,

3) Η PC αναφερει οτι πρεπει να τοποθετηθει sensor eliminator. Τι επιπτωση εχει αυτο στην καταναλωση και την συπεριφορα γενικοτερα? Κατι εχω 'ακουσει' οτι σε σταθερο γκαζι το εν λογω σενσορακι φροντιζει ωστε το μειγμα να ειναι το φτωχοτερο δυνατο που εχει ως αποτελεσμα χαμηλοτερη καταναλωση.

μερσι μποκου.


edit: οχι μονο αφαιρειται αλλα και προστιθεται, απο +25% μεχρι -25%

banditgr
31/01/2009, 15:28
To pithantotero einai na mhn exei kamia diafora apo ta ypoloipa eyrwpaika....den thimame na exw akousei gia periorismena 954.A kai to 954 sthn germania legete sc50 .exoun ena kolima oi germanoi na ta lene me ton kodiko tous.
Oso gia to pc,to eliminator xreiazete wste na mhn mperdeyei to pc.Ypotithete apo thn stigmh pou tha metrhthei kai kaysanalithei sto dynamometro ayta tha ta exei lavei ypopsin o xarths tou pc.Gia ayto kai oi etoimoi xartes spania douleyoun swsta se polla moto.

ledz
31/01/2009, 21:18
Επισης εχω ακουσει να γινονται δυναμομετρησεις με αφημενο πανω το PAIR valve (την ανατροφοδωτηση καθαρου αερα μετα την καυση για να καιγονται τα ακαυτα), με αποτελεσμα την εντελως λαθος "ρυθμιση" απο τον χειριστη.

Αυτο σε 600ρρ βεβαια που εχει το εν λογω συστημα, για το 954 δεν ξερω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο. Παντως block-off plates (για να διορθωνεται το παραπανω λαθος χωρις να αφαιρεις ολο τον μηχανισμο) δεν εχει παρει το ματι μου για 954.

Το νου σας! :smokin: