PDA

View Full Version : Απο το blog του Λύκου...



Gandalf dr685sm
27/12/2008, 08:24
http://stoma-tou-lykou.blogspot.com/2008/12/abs-usb-bbc-wtf.html

Γενικά έχει ενα δίκιο με τους αυτοματισμούς που ουσιαστικά παραδίδουν τον έλεγχο οδήγησης του οχήματος στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου παρά στον οδηγό του.

Αλλά ο σκοπός της σκέψης αυτής δεν έχει να κάνει με εκείνους που θέλουν να ρισκάρουν απολαμβάνοντας αλλά για εκείνους που δεν γνωρίζουν και θέλουν να απολαύσουν χωρίς να ρισκάρουν.

Είναι ενας τρόπος να προσεγγίσουν ενα μερίδιο κόσμου που θα θέλει να οδηγήσει μηχανή αλλά χωρίς να "ξεβολευθεί".

Σε αυτό το μήκος κύματος , προπομπός είναι το ΜΡ3 που θέλει μόνο δίπλωμα αυτοκινήτου και για να το ρίξεις απο μπροστινό πρέπει να κάνεις την ίδια πατάτα που έκανε ο Bush Jr. με το Segway. Να το σβύσεις ενώ είσαι πάνω χωρίς να βάλεις το κλέιδωμα.

Τι θέλω να πώ με αυτό;... οτι είναι μια κίνηση πραγματικά για να πλησιάσει νέο "αίμα" τον χώρο του δίτροχου χωρίς να απασχολεί το μυαλό του με highside, lowside, drift power, και όλα αυτά.

Απλά να έχουν ενα βολικό και ικανό commuter που θα τους κερδίζει χρόνο αλλά δεν θα τους κάνει να έχουν και έξτρα άσπρες τρίχες στα μαλιά τους, επειδή δεν γνωρίζουν πως να πιάσουν αυτό τον διάολο απο τα κέρατα (τιμόνι-μπάρα) και να τον φέρουν εκεί που θέλουν.

Προτιμούν να έχουν μια σειρά απο γραμματόσουπες (ABS, CBS, EBS κτλ. )να αναλάβουν εκείνα αντι αυτών.

Μέχρι τουλάχιστον να ισχύσει το παλιό ανέκδοτο με το λογισμικό της Microsoft να υπερισχύει το αυτοκίνητο και να πρέπει να..

"Να ανοίξεις την πόρτα για να βγάλει φλάς, να βάλεις όπισθεν για να ανάψουν alarm, να ανοίξεις το ντουλαπάκι του συνοδηγού για να ζεστάνει το καλοριφέρ, να πατήσεις το μπροστινό φρένο στην μηχανή για να φρενάρει το πίσω.... και αν όλα αυτά δεν πιάσουν να κάνεις ενα reboot σβύνοντας το μοτέρ μπας και δουλέψει σωστά... αλλά ακόμα και αν δεν το κάνει μπορείς να καλέσεις τεχνικό αρκεί να μην κάνεις επανεκκίνηση πάνω σε στροφή"...

Καλή η τεχνολογία... είμαι ο πρώτος που το λέει, ενώ είμαι ήδη βουτηγμένος μέσα σε αυτήν... αλλά δεν θέλω να αντικαταστήσει εμένα.. .να με βοηθήσει θέλω.

Μην παμε πάντως μακριά... δές F1 που όλα τα υποβοηθήματα τα ξήλωσαν και πλέον θα είναι πιο "γυμνά" τα μονοθέσια στα χέρια των οδηγών τους. Πιό "αντρικό" άθλημα όπως θα έπρεπε να είναι.


Gandalf

Dr Luv
27/12/2008, 12:38
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα έλεγε η γιαγιά μου και θα συμφωνήσω!

Σέβομαι τα "τιμόνια" που μπορούν να ντριφτάρουν, να σουζάρουν ή να εντ-άρουν με άνεση και ασφάλεια ή και να φρενάρουν. Σέβομαι επίσης τους αναβάτες που έχουν κάνει σχολές οδήγησης και πολλά χιλιόμετρα στην πίστα.

Αλλά σέβομαι και αυτούς που έχουν επιλέξει τη μοτοσυκλέτα για τη μετακίνηση και τη βόλτα τους και δεν έχουν το χρόνο ή και το ταλέντο, κάβλα να το πω να ασχοληθούν πιο βαθιά με την οδήγηση της μοτοσυκλέτας. (Να ξεκαθαρίσω ότι σε καμμία περίπτωση δεν σέβομαι τα μαλακισμένα που δεν έχουν ιδέα από οδήγηση και τη βλέπουν Rossi...). Αυτοί λοιπόν οι αναβάτες βοηθούνται από τις "γραμματόσουπες" τύπου ABS, CBS κτλ...

Προσωπικά, τα σνόμπαρα μιά ζωή και μόνο κατά τύχη βρέθηκα να καβαλάω μηχανάκι με τέτοια. Ε λοιπόν σε πληροφορώ φίλε Μάγε ότι στα 2 χρόνια που έχω το ABS μπήκε μόνο μια φορά και με κράτησε όρθιο. Για να προλάβω τυχόν ερωτήσεις: Δεν έτρεχα, ήμουν μεσαία λωρίδα, γλιστερό οδόστρωμα και μαλάκας που θυμήθηκε ότι πρέπει να κόψει από αριστερή όλο το δρόμο κάθετα για να πάει πάνω από τη γέφυρα της Αργυρούπολης. Όταν τον είδα, ούτε να κατεβάσω δεν προλάβαινα, από συνήθεια ετοιμάστηκα για πτώση και κοίταγα που να το ρίξω όταν σαν σχεδόν από θαύμα το μηχανάκι των 250 κιλών σταμάτησε! Ίσως ένας οδηγός αγώνων να το είχε σταματήσει καλύτερα χωρίς τα βοηθήματα, αλλά ένας απλός αναβάτης αμφιβάλω.

Θα έλεγα λοιπόν να αφήσουμε την τεχνολογία να μας βοηθήσει στην βόλτα μας (όσοι γουστάρουμε) και να χαιρόμαστε τα ντριφταρίσματα κτλ στην πίστα ή όπου αλλού γουστάρουμε, αλλά πάντα με ασφάλεια για μας και ιδιαίτερα για τους άλλους.

Και όσο αφορά αγώνες MotoGP F1 κτλ ούτε λόγος για βοηθήματα, εκεί δεν έχουν καμμία μα καμμία θέση. Κατά τη γνώμη μου πάντα...

:smilea:

harvester
27/12/2008, 16:43
παντα σε ολα τα πραγματα καποιος θα ειναι πιο ρομαντικος και θα μπερδευει την εξελιξη με την απωλεια ρομαντισμου.αλλωστε παντα το καινουριο το βλεπουμε με μισο ματι και το παλιο αναπολωντας το.ασχετα που κανενας δεν θα ηθελε να πλενει στο ποταμι τα ρουχα και να παιρνει νερο απο την πλατεια του χωριου.
τον αν πρεπει να υπαρχουν στους αγωνες ηλεκτρονικα εμεις οι θεατες λεμε οχι αλλα τους αμοιρους εκεινους που καβαλανε ορθιοι και στα μεσα του αγωνα τσακιζονται δεν τους σκεφτεται κανενας.

αλλωστε ο ανθρωπος διασκεδαζε ακομα και οταν τους ετρωγαν στην αρενα τα λιονταρια δεν θα διασκεδασει με ενα χαισαιτινκ.

οσο αναφορα την τεχνολογια στην καθημερινη ζωη και κατεπεκταση στην οδηγηση δεν καταλαβα απο ποτε ηταν μαγκια να φρεναρεις χωρις abs, και ολα τα ηλεκτρονικα.
τι εγινε μηπως η μοτοσυκλετα εγινε πιο προσιτη πλεον και οι θεοι που βλεπαμε μικροι χανουν το βασιλειο τους?

θυμαμαι τους 50αριδες τωρα που οτι και να καβαλουσαν τοτε σου λεγανε με ενα καμαρι δεν ειναι για σενα αυτα. μεχρι που οδηγησαμε και εμεις και καταλαβαμε. οχι φιλε δεν εισαι θεος επειδη δεν ηξερες αν θα φρεναρει το σαμουραι σου. βλακας ησουν που ρισκαρες τοσο την ζωη σου για να το παιζεις θεος.

απο ποτε η ελευθερια που σου δινουν οι δυο ροδες εχει να κανει με ποσα ηλεκτρονικα καβαλας.

Gandalf dr685sm
27/12/2008, 20:32
Δεν έχει να κάνει με τον ρομαντισμό... θα απαντήσω και στους δύο σας με το παρακάτω..


Καλή η τεχνολογία... είμαι ο πρώτος που το λέει, ενώ είμαι ήδη βουτηγμένος μέσα σε αυτήν... αλλά δεν θέλω να αντικαταστήσει εμένα.. .να με βοηθήσει θέλω.



Στην περίπτωση του φρεναρίσματος πανικού, μήπως πρέπει να εξετάσουμε και την περίπτωση του δικού μας λάθους; Μήπως πρέπει να διαπιστώσουμε οτι πιθανόν δεν προσέχαμε αρκετά ή πηγαίναμε πιο γρήγορα απο όσο έπρεπε;.. Και αν το κάνω εγώ , ο άλλος , ο παράλλος που έχουμε μια ιδέα πως πάει αυτό το ρημάδι που οδηγάμε...

Θα το έχει σαν ερώτηση και γνώση και ο ¨οποιος νέος αναβάτης που θα πάρει την μηχανή.. ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙ.. αλλά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ βασιζόμενος σε όλη την γραμματόσουπα που ανέφερερα πιο πάνω , ευελπιστώντας οτι θα αναλάβει τα δύσκολα αντί αυτών;

Σας κάνει δύσκολο να το αντιληφθείτε;.. οκ..

Ας πάρουμε τα Ι.Χ. λοιπόν που έχουν όλοι και έχουν ώς βασικά το traction control , electronic bracking system , ABS... κοκ... Πόσοι απο αυτούς γνωρίζουν ακριβώς πως οδηγέιται ενα αυτοκίνητο και φρενάρει καλύτερα ακόμα και αν έχουν ABS επάνω;

Πόσοι απο αυτούς γνωρίζουν οτι το traction θα τους κρατήσει σε στροφές κτλ.. αλλά όταν πάνε με μεγάλες ταχύτητες και οι αναρτήσεις δεν ακουμπάνε κάτω , το traction δεν θα δουλέψει;

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ...ζώ απο αυτή και ώς επάγγελμα.. ούτε μαγκιά θεωρώ να φρενάρω απίστευτα με higshide ή lowside... Αλλά θέλω να οδηγώ εγώ για μένα και οχι η μηχανή/Ι.Χ για μένα. Ελπίζω να έγινα αντιληπτός τώρα.


Gandalf

Dr Luv
28/12/2008, 01:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr Luv
Δεν έτρεχα, ήμουν μεσαία λωρίδα, γλιστερό οδόστρωμα και μαλάκας που θυμήθηκε ότι πρέπει να κόψει από αριστερή όλο το δρόμο κάθετα για να πάει πάνω από τη γέφυρα της Αργυρούπολης. Όταν τον είδα, ούτε να κατεβάσω δεν προλάβαινα, από συνήθεια ετοιμάστηκα για πτώση και κοίταγα που να το ρίξω όταν σαν σχεδόν από θαύμα το μηχανάκι των 250 κιλών σταμάτησε! Ίσως ένας οδηγός αγώνων να το είχε σταματήσει καλύτερα χωρίς τα βοηθήματα, αλλά ένας απλός αναβάτης αμφιβάλω.

[/B]

Εγώ εδώ έγινα αντιληπτός? ΔΕΝ ΕΤΡΕΧΑ! Πότέ δεν τρέχω σε γλιστερό οδόστρωμα. Ο τύπος απλά έκανε δεξιά χωρίς να ελέγξει τίποτα! Πρώτη φορά το ακούς? Πόσοι από μας δεν έχουμε πέσει έτσι? Μιλάμε για σίγουρη πτώση/σύγκρουση που την έσωσε το ABS. Δεν υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να σταματήσει μοτοσυκλέτα σε ολισθηρό οδόστρωμα καλύτερα από ένα προηγμένο σύστημα ABS, αμφιβάλει κάποιος?

Όσο για τους αγώνες φίλε Harvester, εκεί δεν μιλάμε για ανθρώπους σαν εμάς, εκεί τρέχουν πιλότοι με ειδικές δεξιότητες και το "όνομα του παιχνιδιού" είναι η ικανότητα του αναβάτη παρά το μηχάνημα - ή έτσι θα έπρεπε να είναι - και πάντα κατά τη γνώμη μου. Για την ιστορία, πάντως, είμαι υπέρ της μείωσης της θηριώδους ιπποδύναμης στους αγώνες...

Φιλικά πάντα...

Gandalf dr685sm
28/12/2008, 09:50
DrLuv...

Μιλώ γενικά φίλε μου, καθώς πάντα υπάρχει η περίπτωση να πέσεις στο απροσδόκητο ενώ εσύ έχεις κάνει όλα όσα πρέπει για να προφυλαχθείς. Σαφώς και μπορεί να πέσεις σε κάτι που δεν πρόκειται να το περιμένεις ότι και να κάνεις... και εκεί είμαι μαζί σας , στο οτι χρειάζομαι την βοήθεια του ABS ή του traction...

Εκείνο που θίγω εδώ είναι περισσότερο στο οτι οι νέοι οδηγοί , επαφιόμενοι στο οτι θα έχουν όλα τα αυτά τα ηλεκτρονικά να κάνουν την σκληρή δουλειά της οδήγησης , δεν θα μπάινουν και στην διαδικασία να μάθουν πως θα οδηγούν σωστά. Κάτι που είναι αναγκαίο κατά την γνώμη μου , για να ξέρεις πότε το κάθε ηλεκτρονικό υποβοήθημα θα δώσει τα μέγιστα.


Gandalf

Dr Luv
28/12/2008, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
DrLuv...

Μιλώ γενικά φίλε μου, καθώς πάντα υπάρχει η περίπτωση να πέσεις στο απροσδόκητο ενώ εσύ έχεις κάνει όλα όσα πρέπει για να προφυλαχθείς. Σαφώς και μπορεί να πέσεις σε κάτι που δεν πρόκειται να το περιμένεις ότι και να κάνεις... και εκεί είμαι μαζί σας , στο οτι χρειάζομαι την βοήθεια του ABS ή του traction...

Εκείνο που θίγω εδώ είναι περισσότερο στο οτι οι νέοι οδηγοί , επαφιόμενοι στο οτι θα έχουν όλα τα αυτά τα ηλεκτρονικά να κάνουν την σκληρή δουλειά της οδήγησης , δεν θα μπάινουν και στην διαδικασία να μάθουν πως θα οδηγούν σωστά. Κάτι που είναι αναγκαίο κατά την γνώμη μου , για να ξέρεις πότε το κάθε ηλεκτρονικό υποβοήθημα θα δώσει τα μέγιστα.


Gandalf

100% μαζί σου εδώ!

harvester
29/12/2008, 11:47
σωστα λοιπον ας βγαλουμε τα αντισπιν απο τα πισοκινητα γιατι εχουν περισσοτερη πλακα.

κατι που δεν ειπε ο λυκος ειναι οτι πλεον τα αλογα εχουν διπλασιαστει και το 80% των στριτ βγαζουν πανω απο 100 αλογα τα οποια 100 αλογα καποτε ειχαν τα 1000.

πραγματικα τετοιες αποψεις μονο οπισθοδρομικες μου κανουν και αν φοβαται μηπως καθομαστε και μας πηγαινουν μονα τους τοτε μαλλον κακως εκανε την μεταβαση απο το γαιδουρακι στην μοτοσυκλετα γιατι για να μαθεις να κουμανταρεις αλογο θελει @@ ενω στην μηχανη ολα ειναι στο δεξι καρπο και στο αριστερο ποδι.


τωρα που βρεθηκαν τοσοι ροσι να δυσανασχετουν για τα ηλεκτρονικα πραγματικα το εχω απορια

Dr Luv
29/12/2008, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
σωστα λοιπον ας βγαλουμε τα αντισπιν απο τα πισοκινητα γιατι εχουν περισσοτερη πλακα.



Αν και γουστάρω τρελά τα ηλεκτρονικά καλούδια όπως θα είδες αν διάβασες όλο το thread, μια βολτίτσα με παλιά πισωκούνα όπως το spider που οδηγούσα το 86, είναι κάβλα ρε γαμώτο... :a09:

Aitherobamwn
29/12/2008, 23:53
Στην F1 ένα traction control δεν είχε τίποτα άλλο,τα ηλεκτρονικα που αφορούν την χαρτογράφηση του κινητήρα και την κατανομή πέδησης υπήρχαν και θα υπάρχουν

Οσον αφορα δεν ήταν τόσο αντρικό πρίν και θα είναι τώρα,πίστεψε με πάντα αντρικό είναι.Οταν τον μέσο άνθρωπο τον βάλεις οχι σε F1 αλλά σε F3 και σκέφτεται πως θα πάρει τη στροφή ενώ αυτή έχει ήδη περάσει πίστεψε με αυτό και μόνο το κάνει αντρικό,αναφέρομαι σε F3 και οχι σε F1,συν τοις άλλοις που παλεύεις με 5G πλευρικά,το HANS στα πρόθυρα να σου σπάσει τον αυχένα και όλα αυτα να σε έχουνε κάνει ράκο στον πρώτο γύρο κι όλας.Οταν έχουνε να παλέψουνε ρόδα ρόδα για 2 ώρες συν τις χιλιάδες χιλιόμετρα εξέλιξης μέσα στη χρονιά,πίστεψε με είναι πολύ εύκολο να λές κάτι "εύκολο " απο τον καναπέ.