PDA

View Full Version : sos!! παμε εξωτερικο με τα μοτορια?



ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
27/12/2008, 14:16
:cry: :beer: γεα σας και απο μενα!ρε παιδια κανεις που να ενδιαφερεται να οργανωσουμε ταξιδι στο εξωτερικο, να κανουμε μια καλη ομαδα κ να ξεκινησουμε.? πιστευω πως θα ναι μια καλη εμπειρια κ μια ευκαιρια να γνωρισουμε αλλα μερη,αλλους ανθρωπους. με την καταλληλη παρεα ας κανουμε μια αρχη. δυστυχως εμεις οι μηχανοβιοι πασχουμε απο συνοδοιπορους σε τετοια ταξιδια. να μια ευκαιρια να γνωριστουμε,ανθρωποι με ιδια ονειρα κ ας τα πραγμτοποιησουμε!

idomeneas
27/12/2008, 15:11
και εγώ ψήνομαι για κάτι τέτοιο... :D
αλλά πρώτον που θα πάμε...
και δεύτερον και κυριότερο με τι καιρό????

ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
28/12/2008, 01:14
αυτα τα βρισκουμε ας πεταξουμε μερικες ιδεες κ η καλυτερη ας κερδισει.

Cpt. Haddock
28/12/2008, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
:cry: :beer: γεα σας και απο μενα!ρε παιδια κανεις που να ενδιαφερεται να οργανωσουμε ταξιδι στο εξωτερικο, να κανουμε μια καλη ομαδα κ να ξεκινησουμε.? πιστευω πως θα ναι μια καλη εμπειρια κ μια ευκαιρια να γνωρισουμε αλλα μερη,αλλους ανθρωπους. με την καταλληλη παρεα ας κανουμε μια αρχη. δυστυχως εμεις οι μηχανοβιοι πασχουμε απο συνοδοιπορους σε τετοια ταξιδια. να μια ευκαιρια να γνωριστουμε,ανθρωποι με ιδια ονειρα κ ας τα πραγμτοποιησουμε!


Καλώς τον :wave2:

Απο συνοδοιπόρους δεν πάσχουμε, έχω κάνει 4 ταξίδια στο εξωτερικό σε δύο χρόνια. Το θέμα ειναι οτι αυτά τα ταξίδια, που ΠΟΛΥ διαφέρουν απο μια βόλτα για καφέ, καλό ειναι να γίνονται απο ολιγομελείς ομάδες (4 άτομα μαξ για μένα) που να γνωρίζονται καλά μεταξύ τους.

Είναι πολλές οι μέρες, πολλά τα χλμ, αρκετή η ταλαίπα σε κάποιες φάσεις, οποτε ο εκνευρισμός ελοχεύει.

Δε χρειάζεται κι ιδιαλιτερη οργάνωση εάν πας σε κεντρική-δυτική Ευρώπη. Μονο αν πας Ασία-Αφρική υπάρχουν διάφορα θέματα. Μπες στον τομέα "Ταξιδιωτικά" και θα δεις διάφορα να πάρεις ιδεες, να διαβάσεις εμπειρίες.

Εδώ είμαστε για όποιες απορίες :beer: :beer: :beer: :beer:

Elle
28/12/2008, 13:13
Κι εγώ θέλω να ταξιδέψω εξωτερικό με τη μηχανή μου, αλλά λόγω
των υποχρεώσεων και του ελάχιστου ελεύθερου χρόνου αυτή την
περίοδο είναι λίγο αδύνατον. :( Με τον καινούριο χρόνο την Άνοιξη
και ειδικά το καλοκαίρι ελπίζω να πάνε και για μένα όλα καλά για να
έχω κι εγώ τη χαρά να ταξιδέψω στο εξωτερικό!:beer: :beer: :beer:
Εμπειρία και γνώσεις για το τι χρειάζεται ασφαλώς δεν έχω.
Υπάρχει μόνο καλή θέληση!:beer: :beer: :beer:

Road67
28/12/2008, 18:36
Σαφώς και σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν πρέπει να είμαστε ισχυρογνώμονες. Το ταξίδι εκτός των συνόρων διαφέρει και από το να πας Βάρκιζα για καφέ κι απ' το να πας μέχρι τη Σαλονίκη να δεις την ξαδέρφη σου που σπουδάζει. Διαφέρει λόγω περισσοτέρων χιλιομέτρων και διαφορετικής οδικής κουλτούρας που προκείται να συναντήσεις και έχει να κάνει και με την πειθαρχία και με τις αντοχές σου. Με τη μηχανή δεν είναι όπως με το κουτί που όλοι έχουν δίπλωμα και κουτσά στραβά μπορούν να οδηγήσουν. Είσαι μόνος σου κι ο συνοδοιπόρος έχει να οδηγήσει τη δική του μηχανή. Το ταξίδι είναι για να περάσεις όμορφα αλλά υπάρχουν και δυσκολίες που πρέπει να δεχθείς. Η ρομαντική πλευρά του ταξιδιού υφίσταται μόνο όσο είσαι στην καφετέρια ή καθώς πλένεις το μωρό σου. Όταν καβαλήσεις, αγκαλιάσεις τα γκριπ και πεις ξεκινάω πρέπει να είσαι προσεκτικός, σίγουρος για αυτά που ξέρεις και να μην κάνεις υπερβολές.

Φιλικά :beer:

ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
28/12/2008, 19:22
για αυτο το λογο πιστευω πως για ταξιδι στο εξωτερικο δε πας με τον τρεντυ μηχανοβιο,αλλα με ανθρωπους που κατανοουν κ τις δυσκολιες κ το επικινδυνο της αποστολης που ομως η χαρα ειναι πιο μεγαλη απο ολα αυτα. προτεινω και σε αλλα ατομα να μπουν στη συζητηση να μας πουν αποψεις,ιδεες ετσι ωστε ολοι που αγαπαμε τα μεγαλα ταξιδια,καποια στιγμη ποιος ξερει τι μπορει να γινει!road67 συμφωνω μαζι σου η υπερβολη κ η απερισκεψια δεν ειναι καλος συμμαχος!:lol: :rotflmao:

rantanplan
28/12/2008, 19:46
το πρωτο μου ταξιδι και οχι και το τελευτεο ελπιζω

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=66081

το εκανα με μια μηχανη που ειχα πρωτο παρει και δεν την γνοριζα.....ευτυχως η παρεα κολισε κολισε ωραια,δεν ειχαμε παραξενιες ,τσακομους κλπ. ο ριθμος ικανοποιητικος για ολους μας.ειχαμε δισκολες διαδρομες και με περιεργο καιρο,δεν ελιπαν και τα απροοπτα που ηταν μπολικα..... :winka: παρολες τις καταστασεις ο χαβαλες η καλη διαθεση και τα γελια δεν ελιπαν ποτε......(ακομα και τωρα τα βλεπω στον υπνο μου)<<αχ να ημουνα εκει>>.

τελος παντον:ακομα και με μηχανη που δεν ηξερα και με ολα τα απροοπτα περασα ηπεροχα.οταν εισαι εκτος συνορων δεν εχεις διαθεση για καγκουριες κλπ. το αγνοστο και τα μεροι που εισαι σε διεγιρουν για ταξηδι και οχι για........

(εμενα τουλαχιστον)

και εκτος τουτου δεν διακινδυνευεις να χαλασεις το ταξηδι σου και ποσο αλοστε των φιλων σου.

:beer: :wave2:

Elle
28/12/2008, 20:51
Το καλύτερο φυσικά είναι να υπάρχουν και άτομα τα οποία
να έχουν κάποια σχετική εμπειρία γιατί ποτέ δεν ξέρεις!:beer:

Xristos67
28/12/2008, 20:52
Δέν ερχόσαστε Μπρνό Τσεχία ... ?

Elle
28/12/2008, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolasfazer
το πρωτο μου ταξιδι και οχι και το τελευτεο ελπιζω

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=66081
Όντως Νίκε και γ@μw τις φωτό φίλε μου!

idomeneas
28/12/2008, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
Δέν ερχόσαστε Μπρνό Τσεχία ... ?

εκεί μένεις???
καλοπερνάς... :D :D :D

Road67
28/12/2008, 21:32
Εγώ το πρώτο ταξίδι που σκέφτομαι να κάνω κατά βάση δεν είναι μακριά και το μεγαλύτερο μέρος του ταξιδιού είναι εντός των συνορών. Από Αθήνα για Κωνσταντινούπολη. Ένα δεύτερο μέρος πάλι δεν είναι μακριά αλλά είχα πάει μικρός και θα 'θελα να ξαναπάω οδικά αυτή τη φορά, η Νίκαια. Επίσης θέλω να πάω Τολέδο, Σιέννα, Καναδά.

Elle
29/12/2008, 02:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
...Καναδά...
Ντύσου καλά!
Με αυτές σου τις ιδέες μας έχεις ξεπαγιάσει:look: :bawl: :lol: :lol:
Άσε, κάνει πολύ κρύο! -23! Πάμε ρε καμμιά Ibiza καλοκαιράκι να γουστάρουμε
κι ας τους όλους μόνους τους εδώ να γράφουν στο φόρουμ για το που θα πάνε
:rotflmao: :beer: :beer: :beer:

dimzab
29/12/2008, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
Δέν ερχόσαστε Μπρνό Τσεχία ... ?

Αυτό ακριβώς θέλω, για πρώτο ταξιδι έξω, στις μέρες του GP. :a07:

Αν ολα πάνε καλα, κάτι μπορεί να γίνει φέτος....


Εκει μένεις?

devil's animal
29/12/2008, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
Δέν ερχόσαστε Μπρνό Τσεχία ... ?


συνδυασμενο με το motoGP το Μπρνο ειναι ιδανικος προορισμος (ειδικα αν εισαι αντρας..:D )

εκει και στην Κωνσταντινουπολη (παλι συνδυασμενο με GP) ειναι τα 2 μερη που θελω να επισκεφτω πριν κλεισω τα 30. (εχω ακομα 3 χρονακια σκεψης):lol:


:beer: :beer: :beer:

blackbusa
29/12/2008, 12:22
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

οτι ναναι...

ermiss
29/12/2008, 13:15
Πάρε έναν φίλο και τραβήχτε χαλαρά μέχρι Ρώμη ή Βενετία. Πλοίο μέχρι Μπάρι ή Ανγκόνα και άλλο ένα 3-4 οδήγηση και είστε στο στόχο σας. Ουτε μακριά είναι, ούτε τρελή ταλαιπωρία. Ούτε πολύ επικίνδυνο, έως καθόλου(αθήνα Πάτρα είναι πολύ πιο δύσκολη διαδρομή...)

Εγώ θα την κάνω άνοιξη με 2 φίλους για Βενετία και ίσως μέχρι τις λίμνες στις ιταλικές Αλπεις κοντά στα σύνορα με Ελβετία (580κλμ απο Ανγκόνα)

ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
29/12/2008, 14:04
τρελοταξιδιαρηδες καλημερα! το θεμα ρε παιδια ειναι οτι απλα ξεκινα και ολα θα γινουν!:cry: :ZZZ:

road spirit
29/12/2008, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
συνδυασμενο με το motoGP το Μπρνο ειναι ιδανικος προορισμος (ειδικα αν εισαι αντρας..:D )

εκει και στην Κωνσταντινουπολη (παλι συνδυασμενο με GP) ειναι τα 2 μερη που θελω να επισκεφτω πριν κλεισω τα 30. (εχω ακομα 3 χρονακια σκεψης):lol:


:beer: :beer: :beer:

το 2ο μετά τα 30 σου... πολύ μετα τα 30 σου :lol:

Xristos67
29/12/2008, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Αυτό ακριβώς θέλω, για πρώτο ταξιδι έξω, στις μέρες του GP. :a07:

Αν ολα πάνε καλα, κάτι μπορεί να γίνει φέτος....


Εκει μένεις?

Ναί, μόνιμα εδώ και 2,5 χρόνια...


Όλοι έχουν τρέλα να δούν Motogp, αλλά για εμένα καλύτερα είναι τα wsbk γιατί...
Όλα είναι φθηνότερα (δεν πιάνουν τον κόλο όπως στο motogp )
Λιγότερος κόσμος (ανετη καί εύκολη μετακίνηση παντού)
Δυνατότητα να μπείς στα πίτς με φτηνό εισιτήριο και να δείς ομάδες/μοτό/αυτόγραφα απο πιλότους κτλ..

Το motogp είναι σαν πανηγήρι και όλοι περιμένουν πώς και πώς τους "τουρίστες" για να τα πάρουν...

Road67
29/12/2008, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
! Πάμε ρε καμμιά Ibiza καλοκαιράκι να γουστάρουμε
κι ας τους όλους μόνους τους εδώ να γράφουν στο φόρουμ για το που θα πάνε
:rotflmao: :beer: :beer: :beer: Ίμπιζα ε ; Ναι αλλά εγώ θέλω να πάω και λίγο Eurodisney δεν είναι πολύ μακριά νομίζω :D

ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
11/01/2009, 18:01
μια καλη προταση ειναι κροατια. βαλκανικη ευρωπη για αρχη ειναι καλα, οποτε ας δηλωνουμε ποιοι γουσταρουν και να το οργανωσουμε. www.katakali.tk

Cpt. Haddock
11/01/2009, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
μια καλη προταση ειναι κροατια. βαλκανικη ευρωπη για αρχη ειναι καλα, οποτε ας δηλωνουμε ποιοι γουσταρουν και να το οργανωσουμε. www.katakali.tk

Δες εδώ:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=46458

Για ιδέες και φωτό (καθώς και απρόοπτα). Υπόψιν οτι τα πράγματα σε ότι αφορά τη Fyrom και το Κόσοβο έχουν αλλάξει προς το χειρότερο έκτοτε...


:wave2: :beer: :wave2:

ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
12/01/2009, 00:26
ωραιοι μπραβο και πολυ ωραια εξιστορηση. πετρα που κυλα δε χορταριαζει λεν στο χωριο μου,για αυτο πρεπει να ταξιδευουμε τι αλλο θα μας μεινει. μονο εμπειριες που ομως ειναι ικανες να μας διαμορφωσουν ως ατομα, να μας κανουν πιο ανοικτομυαλους τι να λεμε τωρα:beer:

trumanps
12/01/2009, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Πάρε έναν φίλο και τραβήχτε χαλαρά μέχρι Ρώμη ή Βενετία. Πλοίο μέχρι Μπάρι ή Ανγκόνα και άλλο ένα 3-4 οδήγηση και είστε στο στόχο σας. Ουτε μακριά είναι, ούτε τρελή ταλαιπωρία. Ούτε πολύ επικίνδυνο, έως καθόλου(αθήνα Πάτρα είναι πολύ πιο δύσκολη διαδρομή...)

Εγώ θα την κάνω άνοιξη με 2 φίλους για Βενετία και ίσως μέχρι τις λίμνες στις ιταλικές Αλπεις κοντά στα σύνορα με Ελβετία (580κλμ απο Ανγκόνα)

Sumfono me ton filo
kamia italia gia arxi gia na ma8enoun kai oi neoteroi!
Kai meta ba8ia stin Europe


ΑΕΡΟΓΡΑΦΙΕΣ (http://www.fanisdjet.gr)

Hell_Rider
06/02/2009, 16:21
καλησπέρα ! είμαστε 3 άτομα και σχεδιάζουμε την δεύτερη εβδομάδα του ιουνίου να πάμε βολτίτσα Ιταλία !μακάρι να πάνε όλα καλά μέχρι τότε !!!!!δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα και για άλλα άτομα ! :D

ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
06/02/2009, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Hell_Rider
καλησπέρα ! είμαστε 3 άτομα και σχεδιάζουμε την δεύτερη εβδομάδα του ιουνίου να πάμε βολτίτσα Ιταλία !μακάρι να πάνε όλα καλά μέχρι τότε !!!!!δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα και για άλλα άτομα ! :D
καλε μου φιλε εκ Λαρισης δυστυχως εκεινο το καιρο θα ειμαι στα μερη σου κ θα αλωνιζω σιταρια. παντως καπου μπορει να ανταμωσουμε κ ισως να συνταξιδεψουμε.