PDA

View Full Version : Wegner C&J XR500, 1980



p@nos
27/12/2008, 17:23
παιδια, αυτο τι ειναι?

:D


151111

p@nos
28/12/2008, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παιδια, αυτο τι ειναι?

:D



gια παμε αυτο τωρα

:smokin:



στο ιντερνετ παντως υπαρχουν ελαχιστα πραγματα...

sapila racing
28/12/2008, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παιδια, αυτο τι ειναι?

:D

Aυτό ξεκίνησε την ζωή του σαν Honda XL500S σαν της φωτό, και στην πορεία άλλαξε ριζικά.
Ο σκελετός και το μοτέρ δεν εχουν αλλαχτεί.
:beer:


151145

p@nos
28/12/2008, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Aυτό ξεκίνησε την ζωή του σαν Honda XL500S σαν της φωτό, και στην πορεία άλλαξε ριζικά.
Ο σκελετός και το μοτέρ δεν εχουν αλλαχτεί.
:beer:



aς πουμε οτι το μοτερ το πετυχες...

:D


αλλα ακομα και το πλαισιο ειναι διαφορετικο...

:smilea:

p@nos
28/12/2008, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Aυτό ξεκίνησε την ζωή του σαν Honda XL500S σαν της φωτό, και στην πορεία άλλαξε ριζικά.
Ο σκελετός και το μοτέρ δεν εχουν αλλαχτεί.
:beer:



+οτι εχει και δικο του ονομα(δε πρεπει να βγηκε σε παραγωγη ομως)

sapila racing
28/12/2008, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
aς πουμε οτι το μοτερ το πετυχες...

:D


αλλα ακομα και το πλαισιο ειναι διαφορετικο...

:smilea:

Μόλις το είδα το αναγνώρισα από το μοτέρ. Εχω κάνει 120.000 χιλιόμετρα με CB250RS και το μοτερ ειναι ιδιο εμφανησιακά.

Το XLR ηταν καλύτερο στο χώμα, αλλά το XT ηταν καλύτερο στην άσφαλτο και πούλησε περισσότερο.
Κυκλοφορούσαν και πολλά XLs όμως.

Ο σκελετός δεν δείχνει να εχει αλλαχτεί, ολες οι βασεις είναι ίδιες και η ποδιά ακόμα.
Το ψαλίδι ειναι ενδιαφέρον!


151146

byron
28/12/2008, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ο σκελετός δεν δείχνει να εχει αλλαχτεί, ολες οι βασεις είναι ίδιες και η ποδιά ακόμα.
Το ψαλίδι ειναι ενδιαφέρον!

Δεν νομίζω ότι η βάση ήταν το XLS, αλλά το XR500 του 1980. Ουσαστικά σκελετός και μοτέρ ίδιο ήταν βέβαια. Το ψαλίδι μάλλον αποτελούσε την λύση του κατασκευαστή στο ερώτημα πως αποκτούμε μεγαλύτερη διαδρομή...:D

Από κατι σαν το παρακάτω ξεκίνησε νομίζω.


151154

p@nos
28/12/2008, 09:24
παιδια, συμφωνα με το περιοδικο που εχω, ακομα και το πλαισιο ειναι διαφορετικο...

για να βοηθησω λιγο, επειδη ειναι σπεσιαλ μοντελο, ο byron πετυχε το μοτερ, ηταν απο XR500 αλλα με πολλες αλλαγες και απεδιδε 46(!) αλογα σε σχεση με τα 35 του XR στον τροχο

και οπως ειπα εχει και δικο της ονομα η μηχανη, αλλα υπαρχουν πολυ λιγα πραγματα στο ιντερνετ

ελπιζω να βοηθησα λιγο, αμα δε το βρειτε θα το παρει το ποταμι...
(οι ενδιαφερομενοι θα παρουν με μειλ τις δυο σελιδουλες του περιοδικου που εχουν αρκετες πληροφοριες για το μοντελο:beer:

sapila racing
28/12/2008, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν νομίζω ότι η βάση ήταν το XLS, αλλά το XR500 του 1980. Ουσαστικά σκελετός και μοτέρ ίδιο ήταν βέβαια. Το ψαλίδι μάλλον αποτελούσε την λύση του κατασκευαστή στο ερώτημα πως αποκτούμε μεγαλύτερη διαδρομή...:D

Από κατι σαν το παρακάτω ξεκίνησε νομίζω.

Σίγουρα ετσι είναι byr0n.
Και λογικό ειναι να ξεκίνήσει κάποιος απο XR αντι XL για να κανει τέτοια δουλειά.
Αν δούμε με προσοχή αυτό το XR εκτός ψαλιδιού δεν δείχνει να εχουν αλλες εμφανείς τουλάχιστον διαφορές.
Το τεπόζιτο, πηρούνι, σκελετός, μοτέρ, δεν εχουν εμφανείς διαφορές.
Σίγουρα θα ενίσχυαν τον σκελετό με γωνίες σε διαφορα σημεία, αλλά κατα βάση ειναι ο ίδιος.


Ο byr0n είναι παλιός XRάκιας και τα ξέρει! :wave2:


151155

p@nos
28/12/2008, 10:23
Λοιπον παιδια επειδη ειναι δυσκολο.Για να βοηθησω λιιιιγο ακομα, ειναι σουπερ ντουπερ σπεσιαλ εκδοση του XR500, αλλα ακομα και το πλαισιο ειναι διαφορετικο.

Εβγαινε και προς πωληση, αλλα μαλλον θα ηταν ειδικη εκδοση και τα κομματια ηταν λιγα.

sapila racing
28/12/2008, 10:29
Πρέπει να είναι C&J XR500.

Φαίνεται οτι ειχαν την ιδέα του γωνιασμένου ψαλιδιού και εφτιαχναν κιτ για XR500.
Και ο σκελετός ηταν δικός τους, απλά φαίνεται σαν μαμα.


151156

sapila racing
28/12/2008, 10:29
Και μια διαφήμιση με XL500 σαν βάση και με φωτα κλπ.


151158

p@nos
28/12/2008, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Πρέπει να είναι C&J XR500.

Φαίνεται οτι ειχαν την ιδέα του γωνιασμένου ψαλιδιού και εφτιαχναν κιτ για XR500.
Και ο σκελετός ηταν δικός τους, απλά φαίνεται σαν μαμα.


ακριβως σαπιλα στο πλαισιο επεσες μεσα, και αυτη ηταν η παγιδα γιατι το πλαισιο ειναι σχεδον ολοιδιο με το μαμα παροτι ειναι αλλο.

αμα βρεις και το ονομα αυτου που εβαλα το εκλεισες, γιατι ετρεχε και σε αγωνες...

πες και το ονοματακι του XL-based που εβαλες επι την ευκαιρια:D

sapila racing
28/12/2008, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ακριβως σαπιλα στο πλαισιο επεσες μεσα, και αυτη ηταν η παγιδα γιατι το πλαισιο ειναι σχεδον ολοιδιο με το μαμα παροτι ειναι αλλο.

αμα βρεις και το ονομα αυτου που εβαλα το εκλεισες, γιατι ετρεχε και σε αγωνες...

πες και το ονοματακι του XL-based που εβαλες επι την ευκαιρια:D

Το XL ηταν του Wegner.

Οι σκελετοί αυτοί ηταν διαθέσιμοι μεχρι προτινος απο το www.red-racer.com αλλά εχει κλείσει το μαγαζί.


Αντε τωρα να βρούμε το 4κύλινδρο του byr0n.

Ο ένας απο περιοδικό, ο άλλος απο βιβλίο :look:

Να βγαλω κι εγω τα βιβλία να σας τσακίσω κουφάλες :lol: :lol:

SVX
28/12/2008, 11:56
γιατι δε φτιαχνετε ενα υποφορουμ "ΓΕΩΡΓΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ" :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


αυτα δεν ηταν μηχανακια... ηταν φρεζες...... κανα 2 γνωστοι μου που ειχαν 500αρι τα σκοτωναν μιση τιμη γιατι ειχε τρομαξει το ματι τους να τα κανουν καλα:eyepop:

ο ενας πρεπει να εχει το XL500 στον αχυρωνα... σαν μουλαρι ψηλο το θυμαμαι

p@nos
28/12/2008, 11:57
Λοιπον μιας και ανοιχτηκε νεα συζητηση, το μοντελο λεγεται HPF 500

Βασισμενο στο XR500 του 1981, οστοσο το μονο που εχει παραμεινει ιδιο ειναι το μοτερ, το οποιο ομως εχει πολλες αλλαγες και ειναι πολυ πιο δυνατο.

Εχει αλλο πλαισιο, σχεδιασμενο απο την HPF και κατασκευασμενο απο την C&J.Το μπροστινο πιρουνι ειναι 44mm το οποιο ηταν θηριωδες σε σχεση με το 37mm toy XR αλλα και σε σχεση με οποιοδηποτε μπροστινο κυκλοφορουσε εκεινη την εποχη και προφανως πολυ ανωτερο σε λειτουργια.Το πισω ψαλιδι ειναι αλουμηνενιο επισης σχεδιασμενο απο την HPF και κατασκευασμενο απο την Τhorwaldson.Τεποζιτο και σελα ειναι απο το cr της εποχης.To βαρος του πληρες υγρων ηταν 111 κιλα που σε συνθιασμο με τα 46 αλογα στον τροχο το εκαναν παρα πολυ δυνατο και κτηνος ακομα και για τα σημερινα δεδομενα!

Αυτα τα ολιγα σαν πληροφοριες γι'αυτο που εβαλα εγω, του σαπιλα ειναι αλλο μοντελο...

p@nos
28/12/2008, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
γιατι δε φτιαχνετε ενα υποφορουμ "ΓΕΩΡΓΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ" :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


αυτα δεν ηταν μηχανακια... ηταν φρεζες...... κανα 2 γνωστοι μου που ειχαν 500αρι τα σκοτωναν μιση τιμη γιατι ειχε τρομαξει το ματι τους να τα κανουν καλα:eyepop:

ο ενας πρεπει να εχει το XL500 στον αχυρωνα... σαν μουλαρι ψηλο το θυμαμαι


καλα, δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα:p

απλα το μεγαλυτερο προβλημα νομιζω πως ειναι οτι με τα ταμπουρα δεν επαρκουν σε καμια περιπτωση για τη φορα που μαζευει, οποτε θελει πιο ηρεμο στυλ οδηγησης και προσοχη.