PDA

View Full Version : διαφορες DRZ 400E kai DRZ 400S



karadrift
28/12/2008, 16:07
Καλησπερα σε ολους και χρονια πολλα.
Ξερει καποιος να μου πει η να μου δωσει καποιο site που να λεει τις διαφορες μεταξυ DRZ400E KAI DRZ400S (ανοιχτο και κλεστο)?
Εξωτερικα διαφερουν?Γιατι το Ε φαινεται τερας και το S λιγο καπως.

reinmeister
28/12/2008, 17:26
πολυ χοντρικα γιατι εχει πραμα...

αλλο ψαλιδι,αλλο μπροστινο,μηχανικο καρμπ το Ε ,μεγαλυτερη συμπιεση το Ε, πιο αγριους εκκεντροφορους το Ε ,αλλη ηλεκτρονικη, αλλο δεξι ψυγειο χωρις βεντιλατερ το Ε και καμποσα αλλα...

karadrift
28/12/2008, 17:28
an kai xontrika katalava.EINAI ALLO MIXANAKI
THANKS FILE

VIDAS
28/12/2008, 19:51
Εξωτερικα τα ξεχωριζεις απο :

Το 'Ε εχει πλαστικο τεποζιτο , χρωμα ΜΟΝΟ κιτρινο , δεν εχει καν τρυπες στο υποπλαισιο για "πατακια" ( εχει αλλο υποπλαισιο γενικα ) , δεν εχει φλασακια και διακοπτη , και εχει λιγο μικροτερη μασκα απο το 'S .

To 'S εχει μεταλλικο τεποζιτο που κλειδωνει ( δεν εχει διαφορα στο βαρος , μια ελαχιστη , εχω βαλει πλαστικο και 'γω , ιδιο με το 'Ε ,μαυρο ομως... ) , φλασακια , μαρσπιε για 2'ο πισω μεγαλυτερη μασκα κτλ. Χρωματα , κιτρινο , μαυρο-ασημι , μπλε .

Η εξτρα δυναμη του 'Ε "κρυβεται σε : Καρμπυρατερ ( μηχανικο FCR39 ) , εκκεντροφορους , μετα σε εξατμιση και μετα 500rpm πανω απο ηλεκτρονικη ( καμια αξιοπροσεκτη διαφορα , την εχω κι αυτη..) και μια ψιλη στη φλατζα συμπιεσης . Οι ουσιαστικη "πηγες δυναμη " του 'Ε ειναι το καρμπυρατερ και μετα απ'αυτο οι εκκεντροφοροι .

Κανε μια ερευνα στο Thumpertalk (http://www.thumpertalk.com/forum/forumdisplay.php?f=25) , πηγη γνωσης για drz :beer:

Εμενα π.χ το δικο μου ειναι 'Ε απο μοτερ εκτως απο τη συμπιεση , δεν δινεις τοσα λεφτα για να βγει κεφαλη - κυλινδρος για να αλαξεις μια φλατζα...! Τα δινεις αμα ειναι να γινει υπερκυβισμος και τοτε διαλεγεις αν θελεις την 11,3 'η την 12.2 του 'Ε .

VIDAS
28/12/2008, 20:09
Να ΕΔΩ (http://www.thumpertalk.com/forum/showthread.php?t=366589&highlight=dyno+graphs) εχει ενα μαμα 'SM - ιδιο με 'S σε κινητηρα - πως ειναι μαμα στο πρωτο δυναμογραφημμα και πως γινεται με fcr + εκκεντροφορους + εξατμιση στο δευτερο .
Για να φτασει στο τριτο θελει πολυ καλο ρυθμισμα και χρονισμο εκκεντροφορων απο πολυ καλο μηχανικο .

Το 'S/'SM εχει 34-35 αλογα και το 'Ε 39-41 .

karadrift
28/12/2008, 21:41
κατ αρχην ευχαριστω για τισ πληροφοριες.
απο οτιο καταλαβα εχεισ το Ε. το βαζεις καθολου χωμα.
τι λεει σαν μηχανακι?
εχω το 650 αλλα θελω το 400 ΚΑΙ για χωμα.
:a4:

VIDAS
28/12/2008, 21:51
'SM εχω , αυτο με τα αναποδα μπροστινα , απλα το εχω κανει οπως το 'Ε απο μηχανικης μεριας .
Χωμα με τα 17'αρια το λυπαμαι...!

karadrift
28/12/2008, 21:55
αν καποια στιγμη δεν βαριεσαι αναλυσε λιγο τα πραγματακια που φορας.
δεν ειμαστε ολοι μηχανολογοι του μετσοβειου!!!!!!!!!!!!!!:a20:

VIDAS
28/12/2008, 22:06
Εχω ενα 'SM , εχει ιδιο μοτερ με το 'S , του εβαλα πρωτα απ'ολα το fcr , το καρμπ. που εχει το 'Ε , εκει ειδα διαφορα , ειδικα στην αποκριση !
Αμα βρεις ενα 'S θελω να πω σγα σγα το φερνεις να γινει σαν το 'Ε , το πιο μεγαλο βημα ειναι το καρμπυρατερ , τα αλλα ειναι ψιλα .

karadrift
28/12/2008, 22:10
eyxaristw gia ola
molis to parw tha mou ta peis kalytera:a19:

VIDAS
28/12/2008, 22:11
Εχεις βρει τιποτα ?

karadrift
28/12/2008, 22:14
κατι εχω βρει αλλ πρωτα θελω να πουλησω το 650 που εχω.το εχω βαλει και αγγελια θα το δεις ενα μαυρο.αν ακουσεις τιποτα....ειναι πολυ καλο αλλ για χωμα δεν κανει.