PDA

View Full Version : Βοηθεια για καινουριο μπουφαν...



georgekostas
28/12/2008, 18:46
Ψαχνω για καινουριο μπουφανακι (touring χρηση).Εχω δει αυτο http://www.spidi.it/spidi-jsp/index.jsp?lang=en αλλα διαβασα καπου οτι το κομματι της γκορντουρας (οχι τα εσωτερικα τμηματα) δεν ειναι αδιαβροχο.
Εχετε να προτεινετε κατι αλλο σ'αυτο το στυλ.

TROOPER
28/12/2008, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgekostas
Ψαχνω για καινουριο μπουφανακι (touring χρηση).Εχω δει αυτο http://www.spidi.it/spidi-jsp/index.jsp?lang=en αλλα διαβασα καπου οτι το κομματι της γκορντουρας (οχι τα εσωτερικα τμηματα) δεν ειναι αδιαβροχο.
Εχετε να προτεινετε κατι αλλο σ'αυτο το στυλ.

φιλεσε ολα τα μπουφαν τα εξωτερικα τμηματα ΔΕΝ ειναι διαβροχα.οποτε αν πας για γκορντουρα αυο που θα σε νοιαζει ειναι να μη περαει το νερο μεσα.και οχι το αν θα βραχει απ εξω

:wave2:

georgekostas
28/12/2008, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
φιλεσε ολα τα μπουφαν τα εξωτερικα τμηματα ΔΕΝ ειναι διαβροχα.οποτε αν πας για γκορντουρα αυο που θα σε νοιαζει ειναι να μη περαει το νερο μεσα.και οχι το αν θα βραχει απ εξω

:wave2:
Το ξερω φιλαρακι αλλα αυτος που το ειχε μου ειπε οτι το νερο περνουσε μεσα κι απτη μεμβρανη,και μενα μου φανηκε περιεργο.

TROOPER
29/12/2008, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgekostas
Το ξερω φιλαρακι αλλα αυτος που το ειχε μου ειπε οτι το νερο περνουσε μεσα κι απτη μεμβρανη,και μενα μου φανηκε περιεργο.

τοτε ισως να ηταν προβλημα της αδιαβροχς μεμβρανης φιλε.

:wave2:

georgekostas
29/12/2008, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
τοτε ισως να ηταν προβλημα της αδιαβροχς μεμβρανης φιλε.

:wave2:
Φιλαρακι σημερα πηγα και ειδα το μπουφανακι και ειναι ετσι οπως τα ειπα παραπανω δηλαδη πανω στη γκορντουρα δεν εχει μεμβρανη την εχει στο απο μεσα κομματι οποτε για να ειναι αδιαβροχο πρεπει να φορας και το απο μεσα μονο με τη γκορντουρα γινεσαι παπι.Αυτα μου τα ειπε ο εμπορος που το πουλουσε.Αυτο με χαλασε λιγο αλλα θα δουμε κοιταω και καποια αλλα κομματια.

TROOPER
29/12/2008, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgekostas
Φιλαρακι σημερα πηγα και ειδα το μπουφανακι και ειναι ετσι οπως τα ειπα παραπανω δηλαδη πανω στη γκορντουρα δεν εχει μεμβρανη την εχει στο απο μεσα κομματι οποτε για να ειναι αδιαβροχο πρεπει να φορας και το απο μεσα μονο με τη γκορντουρα γινεσαι παπι.Αυτα μου τα ειπε ο εμπορος που το πουλουσε.Αυτο με χαλασε λιγο αλλα θα δουμε κοιταω και καποια αλλα κομματια.

τωρα σε επιασα !!!

λοιπο.οπως το μπουφαν που ειδες ετσι και καποια της revit εχουν αποσπωμενη την αδιαβροχη μεμβρανη και αυτο για να γινει ευκολο το πλυσιμο τους,καθοτι τα μπουφαν με μη αποσπωμενη μεμβρανη αδιαβροχοποιησης πολυ δυσκολα τα πλενεις μονος σου.επισης αν η μεμβρανη αδιαβροχοποιησης χαλασει την αλλαζες σε εντιθεση με τα υπολοιπα και αυτη ειναι η μαγκια του.

οτι αποφασισεις, καλη αγορα.

georgekostas
29/12/2008, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
τωρα σε επιασα !!!

λοιπο.οπως το μπουφαν που ειδες ετσι και καποια της revit εχουν αποσπωμενη την αδιαβροχη μεμβρανη και αυτο για να γινει ευκολο το πλυσιμο τους,καθοτι τα μπουφαν με μη αποσπωμενη μεμβρανη αδιαβροχοποιησης πολυ δυσκολα τα πλενεις μονος σου.επισης αν η μεμβρανη αδιαβροχοποιησης χαλασει την αλλαζες σε εντιθεση με τα υπολοιπα και αυτη ειναι η μαγκια του.

οτι αποφασισεις, καλη αγορα.

thanks :wave2:

LOUKILOUK
12/01/2009, 11:26
τα κορντουρα βρεχονται απο εξω αλλα αυτα που εχουν μεμβρανη αδιαβροχη ενσωματωμενη (βλεπε goretex...)δεν αφηνουν το νερο να μπει μεσα.Η αποσπομενη επενδυση ειναι συνηθως για το κρυο μονο και μπορει να αφαιρειται οποτε ο καιρος το επιτρεπει, χωρις βεβαια να χανεις την αδιαβροχοποιηση σου...Σε ταξιδια σε εθνικο δικτιο το καλοκαιρι ειναι απαραιτητο το μπουφαν και η αδιβροχοποιηση του οχι ομως και η επενδυση για το κρυο...Εχω ενα αδιαβροχο dainese(καρατσεκαρισμενο αδιαβροχο με 4 ωρες βροχης σε εθνικη...) το οποιο το φοραω χειμωνα καλοκαιρι σε εκδρομες και ουσιαστικα εχω παψει να κουβαλαω αδιαβροχο χωρις κανενα φοβο...
:wave2:

mdharis1
12/01/2009, 19:35
εγω πηρα αυτο frank thomas ftw274 full force και ειμαι πολυ ευχαριστημενος