PDA

View Full Version : Ο μέσος μισθός του Ελληνα εργαζόμενου φτάνει το 57,3% του μέσου Ευρωπαϊκού μισθού....



asprogerakatos
16/03/2005, 09:54
ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΙΣΘΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΖΩΗΣ ΜΕΤΑΞΥ

ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΗΣ

Στον παρακάτω πίνακα βλέπετε πόσος χρόνος εργασίας απαιτείται να δουλέψει ένας εργαζόμενος σε χώρες της Ευρώπης και στην Ελλάδα για να αποκτήσει τα ΙΔΙΑ ΑΓΑΘΑ.

100 ΕΙΔΗ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΟΤΩΝ 50 ΕΙΔΗ ΣΠΙΤΙΟΥ 10 ΕΙΔΗ ΣΥΣΚΕΥΩΝ & ΕΠΙΠΛΩΝ 25 ΕΙΔΗ ΕΝΔΥΣΗΣ ΣΥΝΟΛΟ ΓΙΑ 185 ΠΡΟΙΟΝΤΑ
ΑΓΓΛΙΑ 57 ώρ. & 10’ 30 ώρ. & 06’ 108 ημέρες 81 ημέρες 200 ημέρες
ΓΑΛΛΙΑ 57 ώρ. & 55’ 50 ώρ. & 13’ 126 ημέρες 78 ημέρες 218 ημέρες
ΓΕΡΜΑΝΙΑ 48 ώρ. & 35’ 37 ώρ. & 10’ 102 ημέρες 66 ημέρες 179 ημέρες
ΙΤΑΛΙΑ 69 ώρ. & 12’ 43 ώρ. & 20’ 170 ημέρες 117 ημέρες 301 ημέρες
ΕΛΛΑΔΑ 95 ώρ. & 46’ 53 ώρ. & 15’ 226 ημέρες 115 ημέρες 360 ημέρες


Στην εκπομπή του Mega «Ενώπιος Ενωπίω», τη Δευτέρα 24/6/2003, που φιλοξενούσε τον κ. Νεονάκη, όταν ο επενδυτής σοσιαλιστής είπε «η περιουσία μου ανέρχεται στα 250 εκατ.», ο κ. Χατζηνικολάου σχολίασε : « μα αυτή είναι εικόνα μικρομεσαίου»!!!!!

Σύμφωνα με τη Eurostat (η στατιστική υπηρεσία της Ευρωπαϊκής Ενωσης) :
• Ο μέσος μισθός του Ελληνα εργαζόμενου φτάνει το 57,3% του μέσου Ευρωπαϊκού μισθού. Ο μέσος όρος μισθών στην ευρωζώνη υπολογίζεται στα 2.141€. Στην Ελλάδα ο μέσος μισθός είναι 1.141€ το μήνα. Είμαστε προτελευταίοι, με τελευταίους τους Πορτογάλους (951€), οι οποίοι όμως είναι σε καλύτερη μοίρα από μας διότι έχουν χαμηλότερο κόστος ζωής (79% του μέσου όρου στην Ευρ. Ενωση).


ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ;

Σύμφωνα με μελέτη της ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ που πραγματοποιήθηκε το 2002, η παραγωγικότητα στην Ευρωπαϊκή Ενωση αυξήθηκε, κατά μέσο όρο, κατά 0,5%. Ολες οι χώρες κυμάνθηκαν μεταξύ του –1% και του +1,5%. Με 2 μόνο εξαιρέσεις. Την Ιρλανδία που παρουσίασε αύξηση κατά 3,7% και την Ελλάδα, που κατατάσσεται ΠΡΩΤΗ με επίδοση 4,2%!


ΜΙΚΡΌ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΟΣΤΟΥΣ ΖΩΗΣ

Στον ειδυλλιακό χώρο του σταθμού Λαρίσσης, το καφενείο της Olympic Catering χρεώνει τον φρέντο 2,5€. Από την άλλη, στο κακομοιριασμένο Καρτιέ Λατέν του απαίσιου Παρισιού, ο ίδιος καφές έχει 1,5€ (για όρθιους) έως 2,5€. Οι απαίσιοι οι Γάλλοι τολμούν να τιμολογούν τον καφέ στο Καρτιέ Λατέν με την ίδια τιμή που τον πληρώνουμε εμείς οι άρχοντες στον μαγευτικό σταθμό Λαρίσσης.

(τα στοιχεία είναι από το περιοδικό ΜΕΤΡΟ, τεύχος 93, Αύγουστος 2003)

angels_gr
16/03/2005, 10:17
Και να μην ξεχνάμε πως έχουμε και από την μεγαλύτερη φορολογία.

devil's animal
16/03/2005, 12:17
μου φαινεται θα γυρισουμε στο '40 και στο'50 που ξενιτευομαστε σε γερμανια,αμερικη για να βρουμε δουλεια..........
τωρα θα το κανουμε για να βρουμε καλυτερο τροπο ζωης....



περαστικα μας........:(

gtsiros
16/03/2005, 13:57
Δε ξέρω για εσάς ,αλλά δε θα μείνω στο Ελλαδιστάν άλλο.

Γερμανία και πάλι Γερμανία. Και δρόμους έχουν και δουλειές έχουν (δουλεύεις, πληρώνεσαι. Δε δουλεύεις, δε πληρώνεσαι.) και σε αξιοποιούν... τελοσπάντων, για κάποιο λόγο τη λένε Ατμομηχανή της Ευρώπης (και μην ακούσω μαλακίες για Αγγλίες και άλλους ξένέρωτους...)

Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗ BUNDESBANK

wolfman13
16/03/2005, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από asprogerakatos
ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΙΣΘΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΖΩΗΣ ΜΕΤΑΞΥ
Σύμφωνα με τη Eurostat (η στατιστική υπηρεσία της Ευρωπαϊκής Ενωσης) :
• Ο μέσος μισθός του Ελληνα εργαζόμενου φτάνει το 57,3% του μέσου Ευρωπαϊκού μισθού. Ο μέσος όρος μισθών στην ευρωζώνη υπολογίζεται στα 2.141?. Στην Ελλάδα ο μέσος μισθός είναι 1.141? το μήνα. Είμαστε προτελευταίοι, με τελευταίους τους Πορτογάλους (951?, οι οποίοι όμως είναι σε καλύτερη μοίρα από μας διότι έχουν χαμηλότερο κόστος ζωής (79% του μέσου όρου στην Ευρ. Ενωση).


μαλλων σε πληροφορησαν λαθος ο μεσως μισθος του ελληνα ειναι 530 ευρουλακια

free rider
16/03/2005, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από wolfman13
μαλλων σε πληροφορησαν λαθος ο μεσως μισθος του ελληνα ειναι 530 ευρουλακια

ελα ντε...

αυτό το 1141? μου έκανε μεγάλη εντύπωση...

μπράβο λέω...

πολύ πλούσιοι είμαστε...

το μεγάλο πρόβλημα δεν μπορεί να εμφανιστεί στις μέρες μας αλλά πιθανόν όσο περνα ο καιρός να γίνεται όλο και πιο έντονο...

ενδικτικά να σας πω οτι αυτή την στιγμή ξέρω τρείς φίλους πρώην ITηδες σε πολυεθνικές που είναι εκτός αγοράς εργασίας εδω και κανένα εξάμηνο...

και δεν μιλάμε για παιδάκια για σαραντάρηδες μιλάμε...

που έχουν υποχρεώσεις και ευθύνες

και που απο μόνοι τους στήσαν όλόκληρες μηχανογραφήσεις και μετά απο δέκα ...δεκαπέντε χρόνια μείνανε χωρίς δουλεία...

αντε να τους πέιτε για μέσο μισθό...



:evil: :evil: :evil:

free rider
16/03/2005, 19:55
Οσο αναφορά για τον "παράδεισο" Γερμανια ..

αντε να πάς να μείνεις εκεί με την μαυρίλα πάνω απο το κεφάλι σου ...
αλλά και να είσαι το πειραματόζωο της ονε σε κάθε νέα μ@λ@κια που της κατεβαίνει στο άμυαλο...
τι λέμε τώρα ρε...

ουστ ...

adam_tsouk
17/03/2005, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
ελα ντε...

αυτό το 1141? μου έκανε μεγάλη εντύπωση...

μπράβο λέω...

πολύ πλούσιοι είμαστε...

το μεγάλο πρόβλημα δεν μπορεί να εμφανιστεί στις μέρες μας αλλά πιθανόν όσο περνα ο καιρός να γίνεται όλο και πιο έντονο...

ενδικτικά να σας πω οτι αυτή την στιγμή ξέρω τρείς φίλους πρώην ITηδες σε πολυεθνικές που είναι εκτός αγοράς εργασίας εδω και κανένα εξάμηνο...

και δεν μιλάμε για παιδάκια για σαραντάρηδες μιλάμε...

που έχουν υποχρεώσεις και ευθύνες

και που απο μόνοι τους στήσαν όλόκληρες μηχανογραφήσεις και μετά απο δέκα ...δεκαπέντε χρόνια μείνανε χωρίς δουλεία...

αντε να τους πέιτε για μέσο μισθό...



:evil: :evil: :evil:


Ο μέσος μισθός δεν είναι 530 ευρώ. Αυτός είναι περίπου (αν όχι ακριβώς) ο κατώτατος!

Αλλά αν λάβουμε υπόψιν μας και όλους εκείνους (πχ. αυτήν την τύπισσα που θα παρουσιάσει την eurovision) και τους λοιπούς με τις καρεκλάρες κτλ κτλ, ε, ο μέσος μισθός μπορεί να φτάνει και αυτό το ποσό!


Αλοίμονο σε μας που μόλις πάρουμε 20 ευρώ αύξησξ λέμε σωθήκαμε!!!

Με τις υγείες μας!

adam_tsouk
17/03/2005, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Οσο αναφορά για τον "παράδεισο" Γερμανια ..

αντε να πάς να μείνεις εκεί με την μαυρίλα πάνω απο το κεφάλι σου ...
αλλά και να είσαι το πειραματόζωο της ονε σε κάθε νέα μ@λ@κια που της κατεβαίνει στο άμυαλο...
τι λέμε τώρα ρε...

ουστ ...


έτσι έτσι......

άντε εκεί να δουλεύεις 15 ώρες ασταμάτητα την μέρα και μετά θα πεις δεν πειράζει στο Ελλάντα δουλεύω λίγο αλλά ζω περισσότερο και άφραγκος!


Ακόμα εδώ είσαι;

asprogerakatos
17/03/2005, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από wolfman13
μαλλων σε πληροφορησαν λαθος ο μεσως μισθος του ελληνα ειναι 530 ευρουλακια


Tά στοιχεία είναι από τη EUROSTAT και όχι από μένα............

Τώρα αν και μένα μου φαίνεται λίγο κουλό το 1141 θεωρώ
ότι λένε για τις μικτές αποδοχές και όχι για τα καθαρά...

ο βασικός μισθός είναι 555 ευρά και αν υπολογήσεις τά υπόλοιπα 290 του εργοδότη φτάνουμε στο "αστρονομικό" ποσό των 845εούρων .

Μάλλον με αυτη τη λογική βγάλανε τα νούμερα αυτα........







:wave2:

free rider
17/03/2005, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από asprogerakatos
Tά στοιχεία είναι από τη EUROSTAT και όχι από μένα............

Τώρα αν και μένα μου φαίνεται λίγο κουλό το 1141 θεωρώ
ότι λένε για τις μικτές αποδοχές και όχι για τα καθαρά...

ο βασικός μισθός είναι 555 ευρά και αν υπολογήσεις τά υπόλοιπα 290 του εργοδότη φτάνουμε στο "αστρονομικό" ποσό των 845εούρων .

Μάλλον με αυτη τη λογική βγάλανε τα νούμερα αυτα........







:wave2:

εχθές έμαθα για κάποιο γνωστό που δούλευε σε αεροπορική εταιρία στην μηχανογράφηση και έπερνε το αστρονομικό ποσό που αναφέρεις ...

και λέω έπερνε γιατί λόγω περικοπών απολύθηκε....

μειώσανε τα έξοδα μισθοδοσίας κατά
850 ευρά...

και ό προιστάμενος του ψάχνει να δεί πως θα πάρει άδεια...

ρε τι λέμε τώρα...

είμαστε σε αφασία...

:bawl: :bawl: :bawl:

asprogerakatos
17/03/2005, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
εχθές έμαθα για κάποιο γνωστό που δούλευε σε αεροπορική εταιρία στην μηχανογράφηση και έπερνε το αστρονομικό ποσό που αναφέρεις ...

και λέω έπερνε γιατί λόγω περικοπών απολύθηκε....

μειώσανε τα έξοδα μισθοδοσίας κατά
850 ευρά...

και ό προιστάμενος του ψάχνει να δεί πως θα πάρει άδεια...

ρε τι λέμε τώρα...

είμαστε σε αφασία...

:bawl: :bawl: :bawl:

πάντα από τους ποιο μικρούς αρχίζουν.......(όταν πρόκειται για περικοπές )
Ασε σου λέω είναι όπου φτωχός και η μοίρα του...Εργάζομαι 8 χρόνια σε διαφημηστικές εταιρίες και έχω φρίξει με αυτά που βλέπω

Σου λέω τώρα να φέυγει πελάτης 7.5 δισ. μόνο τα media και κρατήσανε άτομα που παίρνανε 1.800.000 δρχ το μήνα και να σουτέρνουν γραματέα των 150.000 δρχ (φιλότιμο παιδί εργατικότατη ποτέ δεν είχε κάνει λάθος),μέσα σε μία μέρα







:( :( :confused: :confused: :eyepop: :eyepop: :sad:

wolfman13
22/03/2005, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
έτσι έτσι......

άντε εκεί να δουλεύεις 15 ώρες ασταμάτητα την μέρα και μετά θα πεις δεν πειράζει στο Ελλάντα δουλεύω λίγο αλλά ζω περισσότερο και άφραγκος!


Ακόμα εδώ είσαι;

adam o τροπος ζωης εξω ειναι εντελως διαφορετικος απο τον τροπο ζωης εδω στη ελλαδα...εξω δεν εχει καφετεριες δεν εχει μπουζουκια και clubbing καθε μερα.!!!και ο μισθος ειναι πιο ανεβασμενος οποτε πολυ ευχαριστως να δουλεψω 15 ωρες και οταν θα γνωριζω κιολας οτι το σκ μου θα ειναι ελευθερο!!!!
τωρα εδω εισαι αναγκασμενος να δουλευεις 8-15 ωρο αναλογο την εργασια που κανεις να περνεις μισθο της πεινας και αμαλαχει του αφεντικου να σου κλειση και το σκ επιδει ετσι του γουσταρει χωρις να στο πληρωσει κιολλας!!!!μην κοιτατε το εξω κοιτατε το ΕΔΩ!!!

adam_tsouk
22/03/2005, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από wolfman13
adam o τροπος ζωης εξω ειναι εντελως διαφορετικος απο τον τροπο ζωης εδω στη ελλαδα...εξω δεν εχει καφετεριες δεν εχει μπουζουκια και clubbing καθε μερα.!!!και ο μισθος ειναι πιο ανεβασμενος οποτε πολυ ευχαριστως να δουλεψω 15 ωρες και οταν θα γνωριζω κιολας οτι το σκ μου θα ειναι ελευθερο!!!!
τωρα εδω εισαι αναγκασμενος να δουλευεις 8-15 ωρο αναλογο την εργασια που κανεις να περνεις μισθο της πεινας και αμαλαχει του αφεντικου να σου κλειση και το σκ επιδει ετσι του γουσταρει χωρις να στο πληρωσει κιολλας!!!!μην κοιτατε το εξω κοιτατε το ΕΔΩ!!!


Καλά τώρα καθόμαστε και ασχολούμαστε με κάτι που είπε ο βλαμένος ο gtsiros!!!!

Αλλά και πάλι, τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι και στην Ελλάδα. Δυστυχώς για όσους εργάζονται σε καταστήματα μάλλον είναι αλλά δεν συμβαίνει σε όλα τα επαγγέλματα.
Και αν πάλι εσένα αυτό σε ενοχλεί (και δεν απευθύνομαι αποκλειστηκά σε εσενα) γιατί δεν έχουν φύγει οι μισοί για κάποια άλλη χώρα;
Γιατί απλούστατα δεν μπορείς να ακολουθήσεις τους ρυθμούς τους τόσο ευκολα, γιατί θες να πας στα μπουζούκια και γιατί στην τελική τα πράγματα δεν είναι τόσο χάλια!


:wave2:



Υ.Γ.: ακόμα περιμένω εκείνο το τηλεφώνημα χαμένε!!! :lol:

angels_gr
22/03/2005, 12:37
Και να μην ξεχνάμε, σύμφωνα πάντα με την Eurostat, ότι οι έλληνες έχουν τους πιο χαμηλούς μισθούς μέσα στην ΕΕ, όπως επίσης έχουνε και τους πιο μεγάλους μισθούς μέσα στην ΕΕ!!! Έχουμε την μεγαλύτερη διαφορά από των πιο χαμηλόμισθο μέχρι των πιο υψηλόμισθο.

adam_tsouk
22/03/2005, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Και να μην ξεχνάμε, σύμφωνα πάντα με την Eurostat, ότι οι έλληνες έχουν τους πιο χαμηλούς μισθούς μέσα στην ΕΕ, όπως επίσης έχουνε και τους πιο μεγάλους μισθούς μέσα στην ΕΕ!!! Έχουμε την μεγαλύτερη διαφορά από των πιο χαμηλόμισθο μέχρι των πιο υψηλόμισθο.


Αφού μας αρέσει να διαφέρουμε!!!

:rotflmao: :rotflmao:

gtsiros
26/03/2005, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Καλά τώρα καθόμαστε και ασχολούμαστε με κάτι που είπε ο βλαμένος ο gtsiros!!!!

Ευχαριστώ.

Αλλά και πάλι, τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι και στην Ελλάδα. Δυστυχώς για όσους εργάζονται σε καταστήματα μάλλον είναι αλλά δεν συμβαίνει σε όλα τα επαγγέλματα.
Και αν πάλι εσένα αυτό σε ενοχλεί (και δεν απευθύνομαι αποκλειστηκά σε εσενα) γιατί δεν έχουν φύγει οι μισοί για κάποια άλλη χώρα;

Γιατί ο Ελληνάρας γουστάρει το μπάχαλο και προσθέτει σ'αυτό.


Γιατί απλούστατα δεν μπορείς να ακολουθήσεις τους ρυθμούς τους τόσο ευκολα, γιατί θες να πας στα μπουζούκια και γιατί στην τελική τα πράγματα δεν είναι τόσο χάλια!

Εγώ πιστέυω ότι μπορώ και ότι ΑΚΡΙΒΏΣ επειδή εδώ τα πράματα είναι μπάχαλο εγώ (σα gtsiros, έστω και βλαμμένος) δε μπορώ να αποδώσω (δε μπορώ να κλέβω, να λέω ψέματα, να κρύβομαι, να γλύφω να να να να...).

adam_tsouk
26/03/2005, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Ευχαριστώ.


Γιατί ο Ελληνάρας γουστάρει το μπάχαλο και προσθέτει σ'αυτό.


Εγώ πιστέυω ότι μπορώ και ότι ΑΚΡΙΒΏΣ επειδή εδώ τα πράματα είναι μπάχαλο εγώ (σα gtsiros, έστω και βλαμμένος) δε μπορώ να αποδώσω (δε μπορώ να κλέβω, να λέω ψέματα, να κρύβομαι, να γλύφω να να να να...).


Μάθε πρώτα πως στα κεφαλαία ΔΕΝ βάζουμε τόνους και άσε κατά μέρους τις διορθώσεις λεξιλογίου! :rotflmao:


2ον. που ζεις εσύ;;;;

Ελλάδα ή εκτός;;;

Και 3ον: θεωρώ βλαμμ ένο κάποιον με τις αντιλήψεις σου...



Με τις υγείες μας! :beer:

Gandalf dr685sm
26/03/2005, 22:33
Λοιπόν ....

Το θέμα κόστος ζωής είναι γνωστό σε όλους όσους έχουην δουλειά δική τους ή μισθό και προσπαθούν με οικογένειες (άρα και ευθύνες και οχι μόνο το τομάρι τους) να τα φέρουν εις πέρας....

Στην Ελλάδα που ο μέσος μισθός όντως είναι πλέον κοντά στα 800-1000 euro (καθαρά για άτομα με κάποια εξιδείκευση και οχι ανιδείκευτους)...
όμως τα μέσα έξοδα ενός μήνα φέρνουν αυτό το μισθό σε μηδενικό ισοζύγιο.....
αν είναι δύο σε εργασία , σε αρνητικό αν είναι μόνο ενας....


Ποιότητα ζωής...

Πλάκα μου κάνετε;.... στην Ελλάδα του 1980 ίσως... σήμερα είναι οτι είναι και έξω.. δείξτε μου εναν που δουλεύει καθαρά 8 ώρες την ημέρα, 5 μέρες την εβδομάδα...
Αν υπάρχει κάποιος που πραγματικά περνάει καλά , με τον μισθό του που του αφήνει περιθώρια για μπουζούκια , εκδρομές κτλ....
ή μήπως έχει την διάθεση να τα κάνει τα παραπάνω , όταν γνωρίζει πως την επόμενη μπορεί να μην έχει να πληρώσει την κάρτα, γραμμάτιο, σχολείο παιδιού, θέρμανση, κτλ....

Αν εννοηθεί σαν ποιότητα ζωής ενα καφέ σε μια καφετέρια που τον χρεώνει απο 3-4 euro και ίσως μερικά χιλιόμετρα σε γύρω δρόμους καρμανιόλες (οχι μακριά , γιατί οι βενζίνεις είναι ακριβές).... μάλλον κάνει κάπου λάθος...


Το κύμα μετανάστευσης έχει ήδη ξεκινήσει , αν και δεν έχει φανεί ακόμη... είναι πάρα πολλοί εκείνοι που ψάχνουν σε χώρες του εξωτερικού το μέλλον τους...
Και αν δεν είχα μια κόρη πίσω , είναι σίγουρο οτι θα το είχα κάνει και εγώ... και για να είμαι ειλικρινής ακόμα το σκέφτομαι και υπολογίζω...

Δουλεύεις τις ίδιες ώρες αλλά έχεις καλύτερες απολάβές και φυσικά προσφορά για αυτό που πληρώνεις...
Έχεις τον σεβασμό απο το κράτος για τον πολίτη και 15 μέρες πραγματικής εκούρασης το καλοκαίρι , μιας και ούτε θα σε ενοχλούν στο τηλέφωνο απο την δουλειά και φυσικα΄θα έχεις και τις απολαβές να το απολάυσεις....

Και μιας και μιλάμε με στοιχεία...

Απο site εν UK που κάποια στιγμή κοίταγα υπήρχε , θέση για IT admin έξω απο το Λονδίνο , στο Τότεναμ , (μειωμένο κόστος ζωής) με 45000 λίρες τον χρόνο... αν βγάλετε την φορολογία είναι περίπου 30000 λίρες τον χρόνο.... μήπως τώρα θέλετε να υπολογίσετε και το κόστος ζωής ....;;;;
Ενα flat appartment (κοινώς διαμέρισμα) είχε περίπου 600 λίρες τον μήνα σαν ενοίκιο...βάλε και φαγητό και αυτοκίνητο ή μηχανή ή και τα δύο αν θέλετε , ασφάλειες και λοιπά έξοδα... Με χαρτί και μολύβι έμεναν περί τις 700-800 λίρες τον μήνα ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ.....

Είναι τυχαίο θεωρείτε οτι οι Έλληνες του εξωτερικού σε πολύ μεγάλο ποσοστό έχουν κάνει κομπόδεμα;....
Προσαρμόζονται στις συνθήκες ζωής και δουλεύουν όπως και εδώ.... το αποτέλεσμα το βλέπετε....

Τώρα αν οι συνθήκες ζωής σας/μας χαλάνε , μπορούμε να συνεχίσουμε να απολαμβάνουμε τον φραπέ μας εδώ , κάτω απο τον ήλιο , αν και μπορεί να μην έχουμε αύριο στον ήλιο μοίρα...

Θα πεί κάποιος τώρα , γιατί δεν φεύγεις;...

Ποιός είπε οτι δεν το σκέφτομαι και δεν το ερευνώ ακόμη;....


Gandalf

gtsiros
27/03/2005, 12:16
Μαζί σου Gandalf._