PDA

View Full Version : ΔΟΥ το μεγαλειο σου!



Firestorm
29/12/2008, 17:49
Δεν ξερω αν ειναι για γελια για κλαματα ή για ενα απο εκεινα τα μπουκαλια με το βενζινολαδο που ριχνουν οι αναρχικοι..
Παω σημερα το πρωι στη δου να πληρωσω τα τελη κυκλοφοριας.Δινω την αδεια και ξαναμετραω τα 112 που πρεπει να σκασω σαν ανταλαγμα για τους ασφαλεις δρομους που το κρατος εφτιαξε για να κυκλοφορω!
Ξαφνικα η υπαλληλος γυριζει με κοιταζει περιεργα και λεει το εξης κουφο..
"πρεπει να σας ενημερωσω οτι χρωστατε το 2005,2006 και 2007"
Κοκαλο εγω..
Βρισκω την ψυχραιμια μου και της εξηγω οτι την μηχανη τη πηρα τον 7-2007 και με πληρωμενα τελη για να γινει η μεταβιβαση.
Η απαντηση αφου ξανακοιταζει τη αδεια ηταν οτι θα πληρωσω μονο το 2007 που εγινε η αγορα!
Επεμενε οτι μπορει να γινει μεταβιβαση χωρις πληρωμενα τελη,δεν ξερω αν ισχυει αυτο αλλα εμας μας τα ζητησαν.
Το σημα εχει πληρωθει και ο πωλητης μου εδωσε την αποδειξη την οποια κρατησα ολο το 2007 μεχρι τον Οκτωβρη του 2008.Ποσο επρεπε να την κρατησω ακομα?
Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω?Να αρχισω να ψαχνω στη ΔΟΥ του πωλητη θα μου κοστισει περισοτερο σε χρονο και χρημα!Δεν ειναι και κοντα..Ισως να βρω αντιγραφο, αν υπαρχει ,στον φακελο της μεταβιβασης αλλα και παλι χλωμο το βλεπω να δεχτουν φωτοτυπια!
Με βλεπω να το ξαναπληρωνω το γαμησιατικο..
:bigcry: :bigcry:

dionhaya
29/12/2008, 18:33
ωχχχχχχχ!!!!!!!!!!!!!μπορεί...........ναι:smokin: :smokin:

Gandalf dr685sm
30/12/2008, 08:49
Τις αποδείξεις και ειδικά μετά απο μεταπώληση, καλό είναι να τις κρατάς.. τουλάχιστον εκείνη του έτους αγοράς, μέχρι να πληρώσεις το επόμενο.

Το έχω ξανακούσει αυτό το πράγμα και έχει να κάνει με τις εφορίες και το πως συνεργάζονται. Αν δεν βαριέσαι πήγαινε στην εφορία του πωλητή και εκεί ίσως να βρείς άκρη. Απλά θα πάρεις ενα αντίγραφο απο την πληρωμή και θα το πας στην δική σου εφορία για να ξεμπερδέψεις μια και καλή.


Gandalf

banditgr
30/12/2008, 11:47
kala,efosos persi agorases to sima tou 2008 theoreite veveo oti den xrostages alla...alios den tha sto edinan (opos fetos)...mono tin apodi3i tou 2008 xreiazese gia na to apodi3eis.i kati den katalava ego.

Firestorm
30/12/2008, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
kala,efosos persi agorases to sima tou 2008 theoreite veveo oti den xrostages alla...alios den tha sto edinan (opos fetos)...mono tin apodi3i tou 2008 xreiazese gia na to apodi3eis.i kati den katalava ego.
Eτσι νομιζα και εγω μεχρι αλλα αυτοι λενε οτι ειναι ασχετο το ενα με το αλλο!Με του 2008 την αποδειξη δεν μπορω να αποδειξω τιποτα!!Και ας ηρθε χωρις κανενα προστιμο..
Το ιδιο ιδιο και του 2009,θα μπορουσα να το παρω οπουδιποτε αλλα βρεθηκα στην δου για αλλη δουλεια,ειχα την αδεια μαζι μου και ειπα να το παρω απο εκει για να μην τρεχω.Στην ΔΟΥ δεν χρειαζεται η ειδοποιηση αλλα μονο η αδεια κυκλοφοριας.Αν απο την αρχη πηγαινα στη τραπεζα δεν θα μαθαινα ποτε οτι φαινεται απληρωτο!
Τελικα μεχρι να δω τι θα γινει το πηρα απο την τραπεζα με την ειδοποιηση ..
Ποσα χρονια πρεπει να κραταμε τις αποδειξεις και πιο μας διασφαλιζει αν στην δου αποφασισουν μετα απο 2-3 χρονια οτι χρωσταμε?
Δεν νομιζω να υπαρχουν πολλοι που κανουν συλογη τις αποδειξεις 2-3 ετων και μαλιστα οταν εχουν πληρωσει τα επομενα και τα μεθεπομενα σηματα..

sergiosm
30/12/2008, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Firestorm
Ποσα χρονια πρεπει να κραταμε τις αποδειξεις

Η απάντηση είναι απλή: ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.
Μπορεί να ακούγεται κάπως, αλλά είναι ο μόνος τρόπος να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.