PDA

View Full Version : Ερωτηση ebay



p@nos
30/12/2008, 10:14
Παιδια υπαρχει πιθανοτητα σε περιπτωση που παραγγειλεις κατι απο ebay και εκανες αγορα μεσω paypal, και το προιον μετα απο 20 μερες δεν εχει ερθει, να παρεις τα λεφτα πισω?

για πειτε ρε παιδια, 1η αγορα και μαλλον ξινη μου βγηκε:(

mtsop
30/12/2008, 10:19
Υπάρχει μην ανησυχείς. Αλλά δώσε λίγο χρόνο, λόγω εορτών τα ταχυδρομία καθυστερούν.
Ειδικά αν έχεις αγοράσει από χώρα εκτός Ε.Ε. αργεί περισσότερο.
Εγώ έχω κάνει πάνω από 50 αγορές και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, μερικά όμως καθυστερούσαν αρκετά (κανά μήνα)

harvester
30/12/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Υπάρχει μην ανησυχείς. Αλλά δώσε λίγο χρόνο, λόγω εορτών τα ταχυδρομία καθυστερούν.
Ειδικά αν έχεις αγοράσει από χώρα εκτός Ε.Ε. αργεί περισσότερο.
Εγώ έχω κάνει πάνω από 50 αγορές και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, μερικά όμως καθυστερούσαν αρκετά (κανά μήνα)
+1000

απο που σου ερχεται.
ιδιαιτερη καθυστερηση παντως υπαρχει σε δεματα απο γερμανια

Gandalf dr685sm
30/12/2008, 10:25
Αυτό που είπε και ο mtsop....

Μην βιάζεσαι... παραγγελία μπότες απο ebay shop που έκανα πήρε περίπου 20 μέρες να έρθει απο UK. Λόγω των ημερών , τα εδώ ΕΛ.ΤΑ έχουν ενα διάστημα αναμονής παραπάνω.

Πάντως θα θεωρούσα καλό να επικοινωνήσεις και με τον πωλητή και να ρωτήσεις πότε έκανε αποστολή για να έχεις και μια εικόνα πάνω κάτω του τι συμβαίνει με το αντικείμενο που αγόρασες.

Gandalf

MG
30/12/2008, 10:58
Ρωτησε τον πωλητη να σου πει με τι τροπο στο εστειλε (πχ DHL, ROYAL MAIL, USPS, UPS κλπ)

και ζητησε του tracking number για να μπορεις να παρακολουθεις το δεμα απο το internet και να ξερεις που βρισκεται.

Για μελλοντικες αγορες να το θετεις σαν must απο τον πωλητη πριν στο στειλει.

Εχω αγορασει απο το Ebay πολλές φορες και ποτε δεν ειχα προβλημα ειτε απο Αμερικη, Αγγλια, Γερμανια ή Χονγκ Κονγκ.

Οπως ειπαν οι παραπανω στα ταχυδρομια γινεται χαμος αυτες τις μερες.

Εάν πάντως δεν το λαβεις τοτε τα λεφτα σου θα τα παρεις πισω απο την Paypal μιας και ειναι ασφαλισμενες ολες οι αγορες απο Ebay και μεσω paypal.

Απλα ξεκινα ενα dispute απο τη σελιδα σου στο Ebay για το συγκεκριμενο αντικειμενο αγορας.

p@nos
30/12/2008, 11:27
Παιδια η παραγγελεια εγινε πριν απο 20 μερες και ο πωλητης θα εστελνε το δεμα με royal mail...

τεσπα, λεω να περιμενω καμια 10ρια μερες ακομα και μετα θα ζητησω πισω τα χρηματαα, ελπιζω να μη γινει καμια πατατα μονο...

:sick:

byron
30/12/2008, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Παιδια η παραγγελεια εγινε πριν απο 20 μερες και ο πωλητης θα εστελνε το δεμα με royal mail...

τεσπα, λεω να περιμενω καμια 10ρια μερες ακομα και μετα θα ζητησω πισω τα χρηματαα, ελπιζω να μη γινει καμια πατατα μονο...

:sick:

Track number του ζήτησες?

gcrook
30/12/2008, 11:32
Εχεις πεσει και σε περιοδο εορτων συν τοις αλλοις.
Επισης μπορει πολυ απλα το ταχυδρομειο να αργησε να σου στειλει ειδοποιηση,μου χει συμβει και εμενα.
Βασικα to tracking number για να βλεπεις που ειναι το πακετο οπως ειπε και ο byron.

SnakeMJK
30/12/2008, 11:37
Το ebay σου "λέει" να ανησυχήσεις μετά από 45 μέρες από την ημερομηνία αγοράς. Επειδή και εγώ έχω παραγγείλει αυτές τις μέρες, αυτή τη στιγμή περιμένω από hong kong και πάνε τώρα 40 μέρες. Αλλά δεν αγχόνομαι :p

Μέσω paypal μπορείς να ανοίξεις dispute 45 μέρες μετά και αν σε 60 μέρες από την ημερομηνία αγοράς δεν έχουν έρθει ακόμα, ξεκινά η διαδικασία επιστροφής των χρημάτων... Ανάλογα με την χώρα φτάνει μέχρι και τα 2.000$ ασφάλεια αγορών. Προσωπικά, ποτέ δεν το χρειάστηκα, καθώς όσο και να άργησαν κάποια πράγματα, στο τέλος πάντα έφταναν στον προορισμό τους!

p@nos
30/12/2008, 11:55
παιδια δυστυχως tracking number δεν εχω μιας και πρωτη αγορα, και καποια πραγματακια δε τα γνωριζα...

του ζητησα να μου τον δωσει χτες το βραδυ με mail και περιμενω απαντηση

να σας πω την αληθεια δεν αγχονομαι τοσο για το αν θα ερθει, αλλα για το ποτε θα ερθει μιας και το δεμα το χρειαζομαι πριν τις 5 Γεναρη...

υπαρχει καποιος τροπος να μαθω αν βρησκεται ελλαδα το δεμα, περα απο το tracking number?

γιατι πολυ φοβαμαι οτι εχει φτασει ελλαδα, απλα καποιος βαριεται να κανει σωστα τη δουλεια του...

byron
30/12/2008, 12:08
Δεν θα βγάλεις ακρη από εδώ. Παρήγγειλα τέλη Νοέμβρη από γερμανία, είχε φθάσει στο ταχυδρομείο 18/12 και με ειδοποίησαν 24...

catmaster
30/12/2008, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

υπαρχει καποιος τροπος να μαθω αν βρησκεται ελλαδα το δεμα, περα απο το tracking number?

γιατι πολυ φοβαμαι οτι εχει φτασει ελλαδα, απλα καποιος βαριεται να κανει σωστα τη δουλεια του...

ίσως αν πας στα ΕΛΤΑ στην κεντρική διανομή στο μεταξουργείο και ρωτήσεις ...



:wave2:

p@nos
30/12/2008, 14:57
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

ελπιζω τουλαχιστον να ερθει εγκαιρως το δεμα

sterba2
30/12/2008, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Το ebay σου "λέει" να ανησυχήσεις μετά από 45 μέρες από την ημερομηνία αγοράς. Επειδή και εγώ έχω παραγγείλει αυτές τις μέρες, αυτή τη στιγμή περιμένω από hong kong και πάνε τώρα 40 μέρες. Αλλά δεν αγχόνομαι :p

Μέσω paypal μπορείς να ανοίξεις dispute 45 μέρες μετά και αν σε 60 μέρες από την ημερομηνία αγοράς δεν έχουν έρθει ακόμα, ξεκινά η διαδικασία επιστροφής των χρημάτων... Ανάλογα με την χώρα φτάνει μέχρι και τα 2.000$ ασφάλεια αγορών. Προσωπικά, ποτέ δεν το χρειάστηκα, καθώς όσο και να άργησαν κάποια πράγματα, στο τέλος πάντα έφταναν στον προορισμό τους!

Φιλαρακι για ψαξτο λιγο καλυτερα !!Στο paypal εχεις περιθωριο 45 μερες να ανοιξεις dispute!!Αν περασουν 45 μερες παει το πουλακι!Την εχω πατησει :(

madox
30/12/2008, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παιδια δυστυχως tracking number δεν εχω μιας και πρωτη αγορα, και καποια πραγματακια δε τα γνωριζα...

του ζητησα να μου τον δωσει χτες το βραδυ με mail και περιμενω απαντηση

να σας πω την αληθεια δεν αγχονομαι τοσο για το αν θα ερθει, αλλα για το ποτε θα ερθει μιας και το δεμα το χρειαζομαι πριν τις 5 Γεναρη...

υπαρχει καποιος τροπος να μαθω αν βρησκεται ελλαδα το δεμα, περα απο το tracking number?

γιατι πολυ φοβαμαι οτι εχει φτασει ελλαδα, απλα καποιος βαριεται να κανει σωστα τη δουλεια του...


Δεν υπαρχει λογος (ακομα) να ανυσηχεις[ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο SELLER ΕΙΝΑΙ TRUSTED!]
Και εγω περιμενω κατι απο Αγγλια και αργει.Κατα99% ειναι λογω των ημερων και της μαμακιας που ψιλοδερνει τα ελτα τετοιες μερες.Το ποιο πιθανο εναι το δεμα σου να ειναι στα κεντικα των ελτα αλλα λογω φορτου εργασιας καθυστερει η μεταβαση του στην διανομη .Τα ελτα γενικα χρειαζονται προσωπικο.Στα μεγαλα αστικα κεντρα ενας ταχυδρομος αναλογει σε 5000-15000 κατοικους περιπου.(ασχετο το τεευταιο το ξερω):rolleyes:

SnakeMJK
31/12/2008, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sterba2
Φιλαρακι για ψαξτο λιγο καλυτερα !!Στο paypal εχεις περιθωριο 45 μερες να ανοιξεις dispute!!Αν περασουν 45 μερες παει το πουλακι!Την εχω πατησει :(

Ναι το ξέρω, το άνοιξα χθες που έκλεισε 40 μέρες... Πλέον περιμένω μέχρι 18 γενάρη τα πράγματα, αλλιώς κλείνει το dispute και το αναλαμβάνει το paypal.

angelktm450
31/12/2008, 09:43
Επειδή έχω 213* στο EBAY και έχω αρκετή εμπειρία σου λέω να μην φοβάσαι γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις τα χρήματά σου.

p@nos
31/12/2008, 13:44
loipon παιδια σημερα πηρα το δεμα αφου πηγα και ρωτησα στα ΕΛΤΑ(παραλιγο να μη το παρω μιας και ουτε οι ιδιοι δεν ηξεραν τι ειχαν και τι δεν ειχαν...)

το πακετο ειχε ερθει εδω και 10 μερες Ελλαδα και μαλιστα στις 24 του μηνα ηρθε ειδοποιηση σπιτι μου:hypnotize (λεμε τωρα:rolleyes: )

την μλκια λοιπον την εκαναν οι δικοι μας εδω, μιας και αν δεν πηγαινα να ρωτησω, μου ειπαν οτι θα το επεστρεφαν Αγγλια το δεμα:look:


τεσπα, τελος καλο, ολα καλα, αυτο εχει σημασια...

:D

harvester
31/12/2008, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
loipon παιδια σημερα πηρα το δεμα αφου πηγα και ρωτησα στα ΕΛΤΑ(παραλιγο να μη το παρω μιας και ουτε οι ιδιοι δεν ηξεραν τι ειχαν και τι δεν ειχαν...)

το πακετο ειχε ερθει εδω και 10 μερες Ελλαδα και μαλιστα στις 24 του μηνα ηρθε ειδοποιηση σπιτι μου:hypnotize (λεμε τωρα:rolleyes: )

την μλκια λοιπον την εκαναν οι δικοι μας εδω, μιας και αν δεν πηγαινα να ρωτησω, μου ειπαν οτι θα το επεστρεφαν Αγγλια το δεμα:look:


τεσπα, τελος καλο, ολα καλα, αυτο εχει σημασια...

:D
κλασικα ελληνικα ταχυδρομεια.
εδω εμενα δεν ειχαν δει ολοκληρο δεμα με φαιρινκ.
μιλαμε για δεμα τεραστιο αφου το καταλαβα απο το κισε πιο ειναι.

τελικα ανακαλυψαμε οτι ειχαν στειλε δυο ειδοποιησεις αλλα δεν το γυρισανε πισω επειδη επιανε χωρο :rotflmao: :rotflmao:

sterba2
31/12/2008, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
loipon παιδια σημερα πηρα το δεμα αφου πηγα και ρωτησα στα ΕΛΤΑ(παραλιγο να μη το παρω μιας και ουτε οι ιδιοι δεν ηξεραν τι ειχαν και τι δεν ειχαν...)

το πακετο ειχε ερθει εδω και 10 μερες Ελλαδα και μαλιστα στις 24 του μηνα ηρθε ειδοποιηση σπιτι μου:hypnotize (λεμε τωρα:rolleyes: )

την μλκια λοιπον την εκαναν οι δικοι μας εδω, μιας και αν δεν πηγαινα να ρωτησω, μου ειπαν οτι θα το επεστρεφαν Αγγλια το δεμα:look:


τεσπα, τελος καλο, ολα καλα, αυτο εχει σημασια...

:D

Τι μ@λ@κες θεε μου!:mad: