PDA

View Full Version : Paypal και τραπεζικος λογαριασμος



PortisHead
30/12/2008, 23:50
Νεος στο Paypal και σκεφτηκα (μιας και υπαρχει η δυνατοτητα) να δηλωσω τραπεζικο λογαριασμο για τις συναλλαγες αντι για πιστωτικη καρτα.

ΟΚ μεχρι εδω.

Οταν πηγα ομως στη σελιδα που δηλωνεις τον τραπεζικο σου λογαριασμο μου γεννηθηκαν 2 αποριες :

1ον: Γραφει "Enter your name exactly as it appears on your bank account statement"
και προτεινει 2 πεδια για συμπληρωμα : First Name και Last Name
Στον τραπεζικο λογαριασμο μου ομως αναφερεται το ονομα στα Ελληνικα και μαλιστα στη μορφη Ονομα-Πατρωνυμο-Επωνυμο.Τι κανουμε εδω ?

2ον:Πιο κατω , τα πεδια Bank Name , Bank Location πως τα συμπληρωνουμε ? ALpha ? Alpha Bank ? Greece ? Athens ? Peristeri ? Χαλανδρι ?

Αν καποιος εχει δηλωσει επιτυχημενα τον τραπεζικο του λογαριασμο στο Paypal αντι της πιστωτικης....please help !!!

fantacid
31/12/2008, 00:21
για prepaid δε το σκεφτεσαι?

PortisHead
31/12/2008, 00:26
Ναι ΟΚ...απλα επειδη εχω ηδη 2 λογαριασμους στην ΑLPHA...σκεφτομουν να βαζω καθε φορα το ποσο που θελω στον εναν και να γινονται οι συναλλαγες μεσω αυτου.
Τους εστειλα και mail αλλα αποτι διαβασα και σε αλλα forums...οι απαντησεις τους ειναι γενικολογες.
Για να δουμε.
Απλα ελεγα μπας και καποιος το εχει κανει ηδη να με βοηθουσε.

:beer:

Road67
31/12/2008, 01:06
Τα πεδία είναι ίδια με αυτά που χρησιμοποιούνται στις συναλλαγματικές. Όπου εκεί βάζεις το όνομα σου μεσαίο το πατρώνυμο και τέλος το επίθετο. Στην τράπεζα δηλώνεις Εθνική Τράπεζα ή όποια συνεργάζεσαι και στη διεύθυνση καταστήματος βάζεις είτε τη διεύθυνση του καταστήματος που σε βολεύει είτε το νούμερο του (στο λένε απ' την τράπεζα και νομίζω το γράφουν και τα βιβλιάρια) καταστήματος ή και τα δυο μαζί. Για παράδειγμα : Εθνική Τράπεζα / Καποδιστρίου 33, Αθήνα κατάστημα Νο 101. Αλλά ρώτα και στην τράπεζα.
Δεν ξέρω τι θες να πληρώσεις πάντως κάποιες μικροσυναλλαγές καλύπτονται και με την paysafecard που την έχουν αρκετά περίπτερα αλλά είναι μικρά ποσά. Πάντως και αν έχεις κάρτα για ΑΤΜ μηχάνημα απλή αναλήψεων τα περισσότερα e-καταστήματα και ιστότοποι τη δέχονται. Εγώ με την κάρτα αναλήψεων σε ένα λογαριασμό που είχα δημιουργήσει γι' αυτό πλήρωνα το wow.

Stergios69
31/12/2008, 07:56
Η γνώμη μου είναι ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην συνδέσεις τραπεζικο λογαριασμό με το Paypal.
Ο λόγος είναι ότι υπάρχουν περιπτώσεις απάτης που μέσω Paypal ''στραγγιζουν'' λογαριασμούς

MG
31/12/2008, 08:46
Δεν τιθονται τετοια προβληματα εαν εισαι προσεκτικος και τα passwords τα ξερεις μονο εσυ!


Εγω παντως εχω δηλωσει πιστωτικη και δεν ειχα ποτε προβλημα με την Paypal, και γενικα εγω αισθανομαι ασφαλης.


:wave2:

CONAN_
31/12/2008, 09:10
Το καλυτερο που μπορείς να κάνεις χωρίς να έχεις πιστωτική κάρτα, είναι να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία TOP UP , του paypal, όπου σου δίνουν ένα λογαριασμό τραπέζης, και κάνεις κατάθεση εκεί ένα ποσό. Αυτό χρησιμευει σαν ηλεκτρονικός "κουμπαράς¨οπου όταν κάνεις αγορά τραβάει λεφτά απο κεί το Pay Pal. Το μειονέκτημα είναι οτι πρέπει απο πρίν να έχεις χρήματα μέσα, και οτι οταν κάνεις κατάθεση θέλουν 3 μέρες για να μπούν....

Πάντως το βρίσκω καλύτερο απο πιστωτική, αν δεν κάνεις τόσες πολλές αγορές...

banditgr
31/12/2008, 12:38
nomizo pos den mporeis na traivi3eis xrimata apo elliniki trapeza.To mono pou mporeis na kaneis einai na metafereis xrimata apo to paypal account ston trapeziko logariazmo sou (to exo kanei).....vgale mia prepaid kai teliose to thema.

Dr Luv
31/12/2008, 12:44
Γιατί όχι πιστωτική, μια χαρά δουλεύει...

PortisHead
31/12/2008, 14:21
OK...εχετε δικιο.
Τελικα πηγα σημερα και εβγαλα Χρεωστικη Καρτα της ALPHA σε ξεχωριστο λογαριασμο.
Το ιδιο πραμα ειναι τελικα.
Θα τραβαω απο τον δικο μου...και θα φορτωνω αυτον της χρεωστικης για οποια αγορα θελω να κανω.

Thanks a lot !!!!

fantacid
31/12/2008, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Η γνώμη μου είναι ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην συνδέσεις τραπεζικο λογαριασμό με το Paypal.
Ο λόγος είναι ότι υπάρχουν περιπτώσεις απάτης που μέσω Paypal ''στραγγιζουν'' λογαριασμούς

?????

εχεις μαθει κατι τετοιο??

πρωτη φορα το ακουω!!!

:eyepop: :eyepop: :eyepop: