PDA

View Full Version : ΟΧΙ πλυσιμο στο βενζιναδικο



AFTER
16/03/2005, 23:11
Με αφορμη ενα thread ενος φιλου,μπηκα στο κοπο να συμβουλεψω οσους δεν ξερουν,να ΜΗΝ αφηνουν τις μηχανες τους για πλυσιμο στα βενζιναδικα!

Στο 99.999999999% βαζουν τιποτα αλβάνια να το κανουν με αποτελεσμα να ριχνουν νερο ΑΚΡΙΒΩΣ εκει που δεν πρεπει,με συνεπειες ακομα και μεγαλη καταστροφη!

Μια φορα εγω ειχα παρει ενα φις που κατεληγε στην ηλεκτρονικη ,στο χερι!
Για να μην πω σε τι κατασταση μπορει να ειναι τα πλαστικα μετα...

Η καλυτερη λυση:

Πολλα αυτοματα πλυσιματα αυτοκινητων,συνηθως προσφερουν καποιο πιεστικο(το οποιο πεταει και κατα επιλογην σαπουνι) με μαρκες(1-1,2€ η μαρκα)
3-4 μαρκες φτανουν και περισευουν για ολικο πλυσιμο-στεγνωμα της μηχανης,που φυσικα θα γινει απο ΕΣΑΣ!

Αποτελεσμα SUPER,που κανενα λαμογιο δεν θα εκανε στην θεση σας,και μοτοσυκλετα 100% λειτουργισιμη και που θα παιρνει μπρος αμεσως

:beer:

periklisk
17/03/2005, 09:41
Εννοείται ποτέ σε βενζινάδικο αλλά ούτε και στα πλυντήρια αυτοκινήτων γιατί συμβαίνει το ίδιο πράγμα... το αλβανοπακιστανίδι που βάζουν να πλύνει το μηχανάκι μας δεν έχει ιδέα. Και δεν φταίει αυτός! Δεν του τα μαθαίνουν γιατί δεν τα ξέρουν έτσι και αλλιώς!

Ή στα πλυντήρια μοτοσυκλετών ή μόνοι μας το πλένουμε το εργαλείο λέμε!

BanOr
20/03/2005, 13:10
Aν δεν πάθεις δεν θα μάθεις....
:blush: αλλά έχουν δικιο τα "παιδιά"!
Μακριά απο βενζινάδικα!!!

free rider
20/03/2005, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Εννοείται ποτέ σε βενζινάδικο αλλά ούτε και στα πλυντήρια αυτοκινήτων γιατί συμβαίνει το ίδιο πράγμα... το αλβανοπακιστανίδι που βάζουν να πλύνει το μηχανάκι μας δεν έχει ιδέα. Και δεν φταίει αυτός! Δεν του τα μαθαίνουν γιατί δεν τα ξέρουν έτσι και αλλιώς!

Ή στα πλυντήρια μοτοσυκλετών ή μόνοι μας το πλένουμε το εργαλείο λέμε!


XAXAAXAX

TO....αλβανοπακιστανίδι


και γαμώ λέω τώρα...

:beer: :beer: :beer:

periklisk
20/03/2005, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
XAXAAXAX

TO....αλβανοπακιστανίδι


και γαμώ λέω τώρα...

:beer: :beer: :beer:

πσσσ είδες?:beer:

siokatas
06/04/2005, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Με αφορμη ενα thread ενος φιλου,μπηκα στο κοπο να συμβουλεψω οσους δεν ξερουν,να ΜΗΝ αφηνουν τις μηχανες τους για πλυσιμο στα βενζιναδικα!

Στο 99.999999999% βαζουν τιποτα αλβάνια να το κανουν με αποτελεσμα να ριχνουν νερο ΑΚΡΙΒΩΣ εκει που δεν πρεπει,με συνεπειες ακομα και μεγαλη καταστροφη!

Μια φορα εγω ειχα παρει ενα φις που κατεληγε στην ηλεκτρονικη ,στο χερι!
Για να μην πω σε τι κατασταση μπορει να ειναι τα πλαστικα μετα...

Η καλυτερη λυση:

Πολλα αυτοματα πλυσιματα αυτοκινητων,συνηθως προσφερουν καποιο πιεστικο(το οποιο πεταει και κατα επιλογην σαπουνι) με μαρκες(1-1,2€ η μαρκα)
3-4 μαρκες φτανουν και περισευουν για ολικο πλυσιμο-στεγνωμα της μηχανης,που φυσικα θα γινει απο ΕΣΑΣ!

Αποτελεσμα SUPER,που κανενα λαμογιο δεν θα εκανε στην θεση σας,και μοτοσυκλετα 100% λειτουργισιμη και που θα παιρνει μπρος αμεσως

:beer:



φιλε τωρα διαβασα το μνμ σου και βιαστικα μηπως και προλαβω το κακο σου δινω μια συμβουλη....ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΠΙΕΣΤΙΚΟ ΣΤΙΣ ΚΥΨΕΛΕΣ ΤΟΥ ΨΥΓΕΙΟΥ ....κατα 90% θα σπασεις τις κυψελες και μετα γιοκ ψυξη το ψυγειο........:nono:

ixnilatis
02/06/2005, 20:34
Σε ποιά άλλα σημεία της μοτοσικλέτας δεν πρέπει να ρίχνουμε νερό (καθόλου ή με πίεση) ??????



:confused: :confused: :confused:

AFTER
02/06/2005, 20:46
Γενικα εγω πιεση ριχνω μονο στις ροδες,κατω απο τα φτερα και κατω απο τον κινητηρα!
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται καπου αλλου,αντε στον κινητηρα αν ειναι χαλια αλλα με μεγαλη προσοχη!
Ποτέ παντως στα οργανα και γενικα οπου εχει καλωδια/φις

..και το Ζ εχει κατι φισακια στον ψεκασμο,να τα ξεριζωσει το αλβανοπακιστανιδι στο αψε σβησε!!!

periklisk
03/06/2005, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER

το αλβανοπακιστανιδι

ψιτ που σαι! αυτό είναι κοπιράιτ και θέλω πληρωμή επί των πνευματικών δικαιωμάτων μου!:mad:

:lol:

AFTER
03/06/2005, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
ψιτ που σαι! αυτό είναι κοπιράιτ και θέλω πληρωμή επί των πνευματικών δικαιωμάτων μου!:mad:

:lol:

το αλβανοπακιστανιδι®


® periklisk

periklisk
03/06/2005, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
το αλβανοπακιστανιδι®

® periklisk

AXAXAXAXAX ωραίος!:lol:

Tigas
09/06/2005, 12:20
ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ
ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑ - ΟΡΓΑΝΑ - ΑΛΥΣΙΔΕΣ,
ΚΟΥΡΑΣΤΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΠΛΥΝΤΕ ΤΗΝ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΣΑΣ

gmakris
09/06/2005, 13:06
Εχω καποιο πιεστικο της Karcher το οποιο χρησιμοποιω με προσοχη με πολυ καλα αποτελεσματα κυριως επειδη φτανει και καθαριζει εσοχες, τρυπες κλπ εκει που δεν φτανει το χερι ή χρειαζεται να λυσεις το μηχανακι για να τα καθαρισεις.

Αυτοκολητα μονο μια φορα ειχα προβλημα οταν ειχα παει πριν χρονια σε βενζιναδικο και ο Πακιστανος του αλλαξε τα φωτα και μετα εκανε το κοροιδο....:mad:

Απο βενζιναδικα ΜΑΚΡΙΑ!!!

:wave2:

Arcteryx
09/06/2005, 18:14
Χμ.. γιατί να χρησιμοποιήσεις πιεστικό για τη μηχανή σου; Τόση μούργα έχει κολλήσει και δεν βγαίνει με το παραδοσιακό λάστιχο? Οκ αν έχεις μηχανή motocross και τρέχεις στα βουνα και στις λάσπες ή παίρνεις μέρος στο Dakar.. αυτές δεν παθαίνουν τίποτα. Αλλά ειδκά αν έχεις ss πάρε σφουγγάρι, δέρμα και είσαι κομπλέ! Και μία οδοντόβουρτσα για τα δύσκολα σημεία!:beer:
Γιατί να ταλαιπωρείς το μωρό σου με το πιεστικό..:rolleyes:
:wave2:

Μικρή Λουλού
09/06/2005, 18:39
κανονικα δεν ειναι σωστο να απαντησω,αλλα ισως μας βοηθησουν μερικες παρατηρησεις να ξερουμε τι γινεται.
κατ'αρχας κανενα Αλβανοπακιστανιδι δεν φταιει μιας και κανενας δεν του μαθε να πλενει ...
και πως να το κανει αλλωστε απο την στιγμη που σε μετραει απλα αρθροιστικα στην εισπραξη του και δεν εχει ενδιαφερθει για τις ιδιαιτεροτητες της μοτοσυκλετας.
το πιεστικο εχει επιλογες..
την θερμοκρασια.(κλιμακωτα απο 30 βαθμους,εως την κατασταση ατμου 120 βαθμους)
την αναλογια υγρου που χρησιμοποιει με το νερο που πλενει (2,3,-10 %)
τα bar που μετριουνται στο ακροφυσιο και τα οποια ειναι αναλογα με την αποσταση που χρησιμοποιουνται.(αν εχω 100 bar πιεση στο ακροφυσιο στα 10 εκ. η πιεση 70 και παει λεγοντας)
το 98% των βενζιναδικων χρησιμοποιουν υγρο (και οχι "φαρμακο",φαρμακα χρειαζεστε εσεις μολις δειτε την αξια των ζημιων:lol: ) που δουλευονται με αναλογια μερων με νερο και βαση την ποτασα.
οποτε αντιλαμανεστε τι συμβαινει αν μας πεσει παραπανω υγρο "για να ειναι και αποτελεσματικο",ειδικα στις περιπτωσεις αλουμινιου,τιτανιου,και λοιπων μεταλλων..
λιγες παρατηρησεις που ισως σας βοηθησουν να καταλαβετε τι βλεπετε την ωρα του πλυσιματος.
απο κει και περα λειτουργειτε κατα το δοκουν...:smokin:

gmakris
10/06/2005, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
κανονικα δεν ειναι σωστο να απαντησω,αλλα ισως μας βοηθησουν μερικες παρατηρησεις να ξερουμε τι γινεται.
κατ'αρχας κανενα Αλβανοπακιστανιδι δεν φταιει μιας και κανενας δεν του μαθε να πλενει ...
και πως να το κανει αλλωστε απο την στιγμη που σε μετραει απλα αρθροιστικα στην εισπραξη του και δεν εχει ενδιαφερθει για τις ιδιαιτεροτητες της μοτοσυκλετας.
το πιεστικο εχει επιλογες..
την θερμοκρασια.(κλιμακωτα απο 30 βαθμους,εως την κατασταση ατμου 120 βαθμους)
την αναλογια υγρου που χρησιμοποιει με το νερο που πλενει (2,3,-10 %)
τα bar που μετριουνται στο ακροφυσιο και τα οποια ειναι αναλογα με την αποσταση που χρησιμοποιουνται.(αν εχω 100 bar πιεση στο ακροφυσιο στα 10 εκ. η πιεση 70 και παει λεγοντας)
το 98% των βενζιναδικων χρησιμοποιουν υγρο (και οχι "φαρμακο",φαρμακα χρειαζεστε εσεις μολις δειτε την αξια των ζημιων:lol: ) που δουλευονται με αναλογια μερων με νερο και βαση την ποτασα.
οποτε αντιλαμανεστε τι συμβαινει αν μας πεσει παραπανω υγρο "για να ειναι και αποτελεσματικο",ειδικα στις περιπτωσεις αλουμινιου,τιτανιου,και λοιπων μεταλλων..
λιγες παρατηρησεις που ισως σας βοηθησουν να καταλαβετε τι βλεπετε την ωρα του πλυσιματος.
απο κει και περα λειτουργειτε κατα το δοκουν...:smokin:

Thanks for the info Dirty....εκαστος στο ειδος του.....:wave2:

SeNNinhA
14/06/2005, 11:15
Σχετικά με τα καθαριστικά σαπουνοειδή που χρησιμοποιούν στα πλυντήρια αυτοκινήτων πρέπει να προειδοποιήσω ότι μερικά από αυτά είναι πολύ ισχυρά. Οι προδιαγραφές τους είναι για τις βαμένες λαμαρίνες των 4τροχων που φυσικά αντέχουν πολύ περισότερο από τα πλαστικά τα δικά μας.

Τουλάχιστον τα βαμένα πλαστικά αντέχουν και λίγο λόγω του βερνικιού (το οποίο βέβαια αδυνατίζει κάθε φορά). Τα άβαφα όμως θα τα πάρετε στο χέρι με ένα χρώμα ξεθωριασμένου γκρι (σαν καμμένο από τον ήλιο).

Το έπαθα μια φορά (ευτυχώς το πρόλαβα στην αρχή) και ρώτησα και έμαθα.

Για της μηχανές ή πλυντήριο μηχανών (που σου βάζουν και γυαλιστικό, λαδώνουν και την αλυσίδα κλπ) ή στο χέρι και μόνο με επιλεγμένα προιόντα.

$py
14/06/2005, 15:17
Yparxei ena plyntirio stin Alimou, Bourboulithras legete, opou agorazeis markes analoga me to ti thes na kaneis kai pleneis monos sou to oxima sou (amaksi i mixani). Gia amaksi den symferei alla gia mixani ego pou tin piga to Savato mesa 5 lepta eixa teleiosei (xoris to gyalisma etsi ) . To kostos itan kapou sta 4 euro.

SeNNinhA
14/06/2005, 20:25
Ξαναλέω. Προσοχή στα καθαριστικά που χρησιμοποιούν στα βενζινάδικα ή ακόμη και σε αυτά τα self service με τις μάρκες. Αν χρησιμοποιήσεις μόνο το νερό και δικό σου καθαριστικό, τότε ΟΚ. Αν όμως χρησιμοποιήσεις τα δικά τους τότε προσέχετε τα πλαστικά σας και κυρίως τα άβαφα.

gollum
16/06/2005, 08:50
Καλημερα guys (and girls)

μολις μετακομισα Αγ Παρασκευη και μιας και η κουβεντα ειναι περι καθαριοτητας, ελεγα να ρωτησω μηπως ξερετε κανενα καλο πλυντηριο εκει η στις γυρο περιοχες.

Thanks! (neos)

gmakris
16/06/2005, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gollum
Καλημερα guys (and girls)

μολις μετακομισα Αγ Παρασκευη και μιας και η κουβεντα ειναι περι καθαριοτητας, ελεγα να ρωτησω μηπως ξερετε κανενα καλο πλυντηριο εκει η στις γυρο περιοχες.

Thanks! (neos)

Eλα την Κυριακη σπιτι μου (Kηφισια) - φερε και την κοπελα του avatar......:D

gollum
16/06/2005, 12:27
:nono: :nono: :nono:
Δεν την μεγαλωσα την αδελφη μου για να παρει κανα τσογλανι μηχανοβιο!

:beer:

gollum
16/06/2005, 12:32
http://www.ultraz.dk/ultrazgallery/thumbnails.php?album=11

Και εδω θα βρεις και τις φιλες της αδελφης μου. Μ΄εχουν ζαλισει, ολο θελουν να βγαινουμε εξω, να μου κανουν μασαζ και τετοια!
Αστα χαλια μαυρα σου λεω.

:D

gmakris
16/06/2005, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gollum
http://www.ultraz.dk/ultrazgallery/thumbnails.php?album=11

Και εδω θα βρεις και τις φιλες της αδελφης μου. Μ΄εχουν ζαλισει, ολο θελουν να βγαινουμε εξω, να μου κανουν μασαζ και τετοια!
Αστα χαλια μαυρα σου λεω.

:D

Καλα...καλά...μην φερεις την αδερφη σου - φερε τις φιλες της ομως - εχω ενα προβληματακι στον ωμο και μου χρειαζεται λιγο μασαζακι..... :lol: :lol:

pissaman
16/06/2005, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Με αφορμη ενα thread ενος φιλου,μπηκα στο κοπο να συμβουλεψω οσους δεν ξερουν,να ΜΗΝ αφηνουν τις μηχανες τους για πλυσιμο στα βενζιναδικα!

Στο 99.999999999% βαζουν τιποτα αλβάνια να το κανουν με αποτελεσμα να ριχνουν νερο ΑΚΡΙΒΩΣ εκει που δεν πρεπει,με συνεπειες ακομα και μεγαλη καταστροφη!

Μια φορα εγω ειχα παρει ενα φις που κατεληγε στην ηλεκτρονικη ,στο χερι!
Για να μην πω σε τι κατασταση μπορει να ειναι τα πλαστικα μετα...

Η καλυτερη λυση:

Πολλα αυτοματα πλυσιματα αυτοκινητων,συνηθως προσφερουν καποιο πιεστικο(το οποιο πεταει και κατα επιλογην σαπουνι) με μαρκες(1-1,2€ η μαρκα)
3-4 μαρκες φτανουν και περισευουν για ολικο πλυσιμο-στεγνωμα της μηχανης,που φυσικα θα γινει απο ΕΣΑΣ!

Αποτελεσμα SUPER,που κανενα λαμογιο δεν θα εκανε στην θεση σας,και μοτοσυκλετα 100% λειτουργισιμη και που θα παιρνει μπρος αμεσως

:beer:
Εγώ μία φορά πήγα το cbx για πλύσιμο στο βενζινάδικο της Νέας Ερυθραίας (shell - χαρ τρικούπη και κηφισίας γωνία), αφού μου το έπλυναν, τους έπεσε κάτω και μου είπαν να πάω από δευτέρα να πλυρωθώ για την ζημιά! Από αύριο σε μεθαύριο, τελικά πήρα τα 3 μου! :mad:
Οι τυπάδες μου έκαναν περίπου 1000? ζημιά και ο προϋστάμενος με κορόιδευε και μου έλεγε, σιγά μην κοστίζουν 1000? δυο γρατζουνιές. Σας γράφω και τη ζημιά για να καταλάβετε
Τσακισμένο κοντερ!
Τσκισμένο στροφόμετρο!
σπασμένος καθρέπτης
Τεπόζιτο γδαρμένο
κεφαλή γδαρμένη
μανέτα συμπλέκτη
φλασ εμπρός....
Και με δούλευε ο καραγκιόζης!

pissaman
16/06/2005, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gollum
http://www.ultraz.dk/ultrazgallery/thumbnails.php?album=11

Και εδω θα βρεις και τις φιλες της αδελφης μου. Μ΄εχουν ζαλισει, ολο θελουν να βγαινουμε εξω, να μου κανουν μασαζ και τετοια!
Αστα χαλια μαυρα σου λεω.

:D
Σε λυπάμε ρε gollum!
Ντροπή! Τι ανώμαλες είναι αυτές???
φτου μακρυά από εμάς!:uplate: :hypnotize :rotflmao: :rotflmao: :lol:

downhill
16/06/2005, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Εγώ μία φορά πήγα το cbx για πλύσιμο στο βενζινάδικο της Νέας Ερυθραίας (shell - χαρ τρικούπη και κηφισίας γωνία), αφού μου το έπλυναν, τους έπεσε κάτω και μου είπαν να πάω από δευτέρα να πλυρωθώ για την ζημιά! Από αύριο σε μεθαύριο, τελικά πήρα τα 3 μου! :mad:
Οι τυπάδες μου έκαναν περίπου 1000? ζημιά και ο προϋστάμενος με κορόιδευε και μου έλεγε, σιγά μην κοστίζουν 1000? δυο γρατζουνιές. Σας γράφω και τη ζημιά για να καταλάβετε
Τσακισμένο κοντερ!
Τσκισμένο στροφόμετρο!
σπασμένος καθρέπτης
Τεπόζιτο γδαρμένο
κεφαλή γδαρμένη
μανέτα συμπλέκτη
φλασ εμπρός....
Και με δούλευε ο καραγκιόζης!

Έπρεπε να καλέσεις την αστυνομία και να διαπιστώσει την...καταστροφή.Μήπως είχαν κάνει και καμιά βόλτα;Ενός φίλου πριν 10 χρόνια του διέλυσαν τη μοτοσυκλέτα σε συνεργείο.Την πήρε ο πιτσιρικάς να τη βάλει στη ράμπα και έκανε και τη βόλτα του.Αλλά ήταν τυχερός στην ατυχία του-ο φίλος μου-διότι ο μικρός τράκαρε με τον προϊστάμνό τού φίλου μου και έφερε εκείνος την αστυνομία.Η μηχανή κόπηκαι στο λαιμό και μετά απο δικαστήρια κατάφερε και αποζημειώθηκαι πλήρως.Και την είχε 5 μηνες....

dukeandthecity
28/06/2005, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto

το πιεστικο εχει επιλογες..
την θερμοκρασια.(κλιμακωτα απο 30 βαθμους,εως την κατασταση ατμου 120 βαθμους)
την αναλογια υγρου που χρησιμοποιει με το νερο που πλενει (2,3,-10 %)
τα bar που μετριουνται στο ακροφυσιο και τα οποια ειναι αναλογα με την αποσταση που χρησιμοποιουνται.(αν εχω 100 bar πιεση στο ακροφυσιο στα 10 εκ. η πιεση 70 και παει λεγοντας)
το 98% των βενζιναδικων χρησιμοποιουν υγρο (και οχι "φαρμακο",φαρμακα χρειαζεστε εσεις μολις δειτε την αξια των ζημιων:lol: ) που δουλευονται με αναλογια μερων με νερο και βαση την ποτασα.


κυριε Βρομύλε ????
Επλυνα το super duper όχημα μου σε βενζινάδικο μόνο με ζεστό νερο (τι θερμοκρασίας αραγε?) χωρίς σαπούνι αλλα και χωρις να ξέρω τί πίεση. Γενικά ειμουν όλη την ώρα πάνω απο το κεφάλι του (ώραια δροσιά στους 35 βαθμους του καλοκαιριού) για να βεβαιωθώ οτι θα πλύνει μόνο ρόδες και μηχανή. Επίσης έπλυνε (και επέμεινε αρκετα) να ρίχνει στο αμορτισέρ το οποίο το χρειάζοταν.
Τεσπα μετα απο το πλύσιμο το αμορτισερ άρχισε να στάζει και μαλιστα αρκετά λαδάκια. Εχεις υπόψη σου τι μαλακία μπορει να έχει παιχτεί ???? :smokin: :smokin:

Μικρή Λουλού
28/06/2005, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
κυριε Βρομύλε ????
Επλυνα το super duper όχημα μου σε βενζινάδικο μόνο με ζεστό νερο (τι θερμοκρασίας αραγε?) χωρίς σαπούνι αλλα και χωρις να ξέρω τί πίεση. Γενικά ειμουν όλη την ώρα πάνω απο το κεφάλι του (ώραια δροσιά στους 35 βαθμους του καλοκαιριού) για να βεβαιωθώ οτι θα πλύνει μόνο ρόδες και μηχανή. Επίσης έπλυνε (και επέμεινε αρκετα) να ρίχνει στο αμορτισέρ το οποίο το χρειάζοταν.
Τεσπα μετα απο το πλύσιμο το αμορτισερ άρχισε να στάζει και μαλιστα αρκετά λαδάκια. Εχεις υπόψη σου τι μαλακία μπορει να έχει παιχτεί ???? :smokin: :smokin:



πιο πολυ για τυχαιο γεγονος ακουγεται..
τετοια ζημια δεν γινεται απο το πιεστικο.:)