PDA

View Full Version : o asxetos lopoditis



chernobill
01/01/2009, 20:47
re paidia na rotiso kati.....xoris pareksigisi tora iparxei periptosi na kano kati oste ena 125ari na fainete 50ari????:confused: :confused: min arxizete na me vrizete alla eimai 16 kai ma afinoun na mono gia 50cc me diploma...alla apo tin alli 50cc den einai mixani ,,mallon podilato..ti na kano?????:beer:

Cpt. Haddock
01/01/2009, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από chernobill
...alla apo tin alli 50cc den einai mixani ,,mallon podilato..ti na kano?????:beer:

kai sta 16 eisai akoma paidi alla ti na kanoume?

chernobill
01/01/2009, 21:13
giati re file esi to 50cc to 8eoreis mixani????

menos
01/01/2009, 21:19
Eισαι 16 και ψαχνεις για γκαζια δηλαδη

Σκεφτηκες ποτε τι θα συμβει αν εμπλακεις σε ατυχημα;

Μην φανταστεις πως δεν μπορει να συμβει σε σενα, δεν μπορεις να φανταστεις τι εχουμε διαβασει εδω

Ειναι κριμα να πηγαινεις γυρευοντας σε τετοια ηλικια και ιδιαιτερα οταν παρασυρεσαι απο τους φιλους σου που σιγουρα σου μετεφεραν πως 50 κυβικα ειναι ποδηλατο!!!

1) Αν τα 50 κυβικα ηταν ποδηλατο δεν θα χρειαζοσουν διπλωμα, αδεια, ασφαλεια!!!!

2) Αν εμπλακεις σε δυστυχημα και φταις, μαλλον που θα μετανοιωσεις πικρα και θα ειναι πλεον αργα

3) Εχεις γονεις που υπογραφουν (υποθετω παντα) να αγορασεις μια μηχανη 50 κυβικων και προσπαθεις να τους κοροιδεψεις παρολη την αγωνια τους μην φας καπου τα μουτρα σου

4)Ασφαλιστικη εταιρεια δεν αναλαμβανει απολυτως τιποτα αν καβαλας πανω απο το οριο του διπλωματος σου

5)Με ποια οδηγικη εμπειρια κρινεις οτι 50 κυβικα ειναι λιγα;

Μηχανη δεν ειναι μονο γκαζια αγορι μου, ειναι η βολτα, ειναι η παρεα, μην βιαζεσαι να πας στα μεγαλυτερα κυβικα, εχεις χρονια μπροστα σου να ανακαλυψεις πολλα γυρω απο την μηχανη, και σιγουρα περισσοτερα απ'αυτα που σου λενε οι φιλοι σου

Μην πας να χασεις την εμπιστοσυνη των γονιων σου, 125αρια μηχανακια μπορεις να εχεις μια ζωη, την εμπιστοσυνη των γονιων σου οχι!!!

Παντα φιλικα και με την καλυτερη διαθεση, Καλη χρονια :wave2:

npat
01/01/2009, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από chernobill
ti na kano?????

Υπομονή δυο χρόνια...

chernobill
01/01/2009, 21:29
koita exeis apolito dikio se afto pou les...alla min vgazete simperasmata tou tupou "heeh o pitsirikas den vgike apo to avgo tou kai 8elei na trexei".emena mou aresoun polu oi mixanes oxi mono gia ta gazia alla perisotero gia tin es8isi , kai gia afto ton logo den 8elo 50cc papi (leo papi giati de leei na paro 50cc otidipote allo).kai parepiptontos ta 50cc ta leo podilata sigritika, apla exo odigisei kai 50cc filou kai exo anevei polles fores stin cb400 tou ksaderfou mou opote exo ena metro sigkrisis,kai i diafora einai ais8iti akoma kai se sxeisi me 125cc

Road67
01/01/2009, 21:32
Πολύ κακό παράδειγμα δίνει ο ξάδερφος σου αν σε άφησε να καβαλήσεις το CB.
Φιλικά και καλή χρονιά

chernobill
01/01/2009, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Πολύ κακό παράδειγμα δίνει ο ξάδερφος σου αν σε άφησε να καβαλήσεις το CB.
Φιλικά και καλή χρονιά

den eipa na odigiso eipa anevo...aftos odigaei alla kai pali to nio8eis
kali xronia episis!!!:beer:

menos
01/01/2009, 21:44
Αφου λοιπον οπως μας λες δεν το θελεις για τα γκαζια αλλα για την αισθηση......

Ποια αισθηση;
Της ροπης;

Γιατι μονο εκει υπαρχει η διαφορα αφου οπως μας λες δεν σε ενδιαφερουν τα γκαζια

Τωρα οσο αφορα για την ηλικια σου και αυγα μελατα, αστο....

Απλα θα επιμεινω πως οταν οι γονεις σου το ανακαλυψουν, γιατι να εισαι σιγουρος οτι αργα η γρηγορα θα το ανακαλυψουν, ξεχνα το μηχανακι, και πανω απ'ολα ξεχνα την εμπιστοσυνη τους

Ουτως η αλλως οταν ο πατερας σου θα παει να το αγορασει, θα δει τα κυβικα στην αδεια!!

Ακομη και αν δεν τα προσεξει, οταν θα παει να το ασφαλισει θα του το αναφερει ο ασφαλιστης!!!

Πραγμα που σημαινει οτι επειδη πηγες να κοροιδεψεις τον πατερα σου, μαλλον που δεν προκειται καν να δεις μηχανη απ'αυτον!!!

Τι φανταστηκες; Οτι θα εβαζες αυτοκολλητα 50cc πανω στο μηχανακι και ολα καλα;

Αναλογισου τις ευθυνες σου αγορι μου, αφου θες να κινεισαι με διτροχα ενηλικων..... ενηλικιωσου πρωτα στις αποφασεις σου

Μυριζομαι 15 σελιδες θεμα παλι :rolleyes:

chernobill
01/01/2009, 21:54
ok paidia otan elega na min fainete oti einai 50cc den enoousa na min fainete ston patera m sta xartia enoousa...
telos panton den peirazei.apo oti vlepo mallon den eprepe na rotiso. ugeia pano apo ola
kali xronia kai xronia polla loipon

kai efxaristo gia tin boi8eia...

peterTHErider
01/01/2009, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Eισαι 16 και ψαχνεις για γκαζια δηλαδη

Σκεφτηκες ποτε τι θα συμβει αν εμπλακεις σε ατυχημα;

Μην φανταστεις πως δεν μπορει να συμβει σε σενα, δεν μπορεις να φανταστεις τι εχουμε διαβασει εδω

Ειναι κριμα να πηγαινεις γυρευοντας σε τετοια ηλικια και ιδιαιτερα οταν παρασυρεσαι απο τους φιλους σου που σιγουρα σου μετεφεραν πως 50 κυβικα ειναι ποδηλατο!!!

1) Αν τα 50 κυβικα ηταν ποδηλατο δεν θα χρειαζοσουν διπλωμα, αδεια, ασφαλεια!!!!

2) Αν εμπλακεις σε δυστυχημα και φταις, μαλλον που θα μετανοιωσεις πικρα και θα ειναι πλεον αργα

3) Εχεις γονεις που υπογραφουν (υποθετω παντα) να αγορασεις μια μηχανη 50 κυβικων και προσπαθεις να τους κοροιδεψεις παρολη την αγωνια τους μην φας καπου τα μουτρα σου

4)Ασφαλιστικη εταιρεια δεν αναλαμβανει απολυτως τιποτα αν καβαλας πανω απο το οριο του διπλωματος σου

5)Με ποια οδηγικη εμπειρια κρινεις οτι 50 κυβικα ειναι λιγα;

Μηχανη δεν ειναι μονο γκαζια αγορι μου, ειναι η βολτα, ειναι η παρεα, μην βιαζεσαι να πας στα μεγαλυτερα κυβικα, εχεις χρονια μπροστα σου να ανακαλυψεις πολλα γυρω απο την μηχανη, και σιγουρα περισσοτερα απ'αυτα που σου λενε οι φιλοι σου

Μην πας να χασεις την εμπιστοσυνη των γονιων σου, 125αρια μηχανακια μπορεις να εχεις μια ζωη, την εμπιστοσυνη των γονιων σου οχι!!!

Παντα φιλικα και με την καλυτερη διαθεση, Καλη χρονια :wave2:

στο 4 εισαι λαθος!!
η ασφαλεια συνηθως καλυπτει το οχημα και οχι τον οδηγο.Αυτο στο λεω με προσωπικη εμπειρια οταν ΚΑΙ εγω στα 16 οδηγουσα με διπλωπα για 50αρι 125!Στο ατυχημα δεν εφταιγα και αλλα επειδη ετρεχα θεωρηθηκε συνηπετιοτητα(αν θυμαμε καλα) και πηρα τα μισα χρηματα της ζημιας μου και δεν πληρωσα τιποτα για την ζημια της αλλης!
σε ολα τα υπολοιπα συμφωνω μαζι σου..

και εχω να πω στο παλικαρι πως τετοιες παρανομιες τις κανουμε ΜΟΝΟ αν εχουμε την στηριξη και την συγκαταθεση των γονιων μας(οπως εγω,που μου πηραν ανωμαλου 125 στα 15) γιατι σε μια στραβη απο αυτους θα ζητησεις βοηθεια...που μακαρι να μην σου τυχει!και πανω απο ολα θα τους ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙΣ που σε εμπιστευτηκαν σε θεωρισαν αρκετα ωριμο να καβαλησεις μηχανη και εσυ τους προδωσες.

φιλικα στα λω φιλαρακι.ετσι?
:beer: :wave2:

chernobill
01/01/2009, 22:12
nai re file alla se afto to simio mallon prepei na eksigiso oti de 8al na kripso ta kivika apo tous goneis mou alla apo tin troxaia....alla ti na kanoume polles fores oi enilikes enai pio orimoi kai den skeftonte se toso xamilo epipedo...xoris pareksigisi twra alla ka8e fora pou grafo se afto to forum oloi mou to paizoun empiria kai mou feronte les kai eimai telios vlakas kai anorimos...telos panton de ta leo afta gia na ginei paraksigisi ,filika panta

Cpt. Haddock
01/01/2009, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από chernobill
nai re file alla se afto to simio mallon prepei na eksigiso oti de 8al na kripso ta kivika apo tous goneis mou alla apo tin troxaia....alla ti na kanoume polles fores oi enilikes enai pio orimoi kai den skeftonte se toso xamilo epipedo...xoris pareksigisi twra alla ka8e fora pou grafo se afto to forum oloi mou to paizoun empiria kai mou feronte les kai eimai telios vlakas kai anorimos...telos panton de ta leo afta gia na ginei paraksigisi ,filika panta

Οτι σου λέμε ειναι το αυτονόητο...

Επίσης δέξου οτι άτομα που σε περνάνε 10-20 χρόνια και καβαλάνε μηχανές αντίστοιχα χρόνια είναι ΛΟΓΙΚΟ να "to paizoun empeiria"


Αυτή τη στιγμη ζητάς να σε συμβουλέψουμε να κάνεις κατι παράνομο και ως προς το μηχανάκι (παραποίηση στοιχείων) αλλά και ως προς εσένα (να οδηγείς χωρίς άδεια)

Αρκετοι έχουν παιδια στην ηλικία σου και περιμένεις να σου πουν κάτι άλλο;

Κάνε ΔΥΟ γ@μημένα χρόνια υπομονή

:wave2:

menos
01/01/2009, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από chernobill
xoris pareksigisi twra alla ka8e fora pou grafo se afto to forum oloi mou to paizoun empiria kai mou feronte les kai eimai telios vlakas kai anorimos...telos panton de ta leo afta gia na ginei paraksigisi ,filika panta

Κανεις δεν σε ειπε βλακα φιλε μου :beer:

Ο ορος που θα χρησιμοποιουσα στην περιπτωση σου ειναι "απειρος" :o

Τωρα αν το παιζουμε εμπειροι, δεν το κανουμε ηθελημενα, εχουμε και καποια χρονια στην πλατη μας :D

Επειδη λοιπον εισαι απειρος σε αρκετα θεματα ακομη, πολυ καλα κανεις και μας συμβουλευεσαι :smilea:

Τωρα, οπως ειπε και ο φιλος παραπανω, οτι κανεις , κανε το με την συγκαταθεση των γονιων σου, διοτι στο τελος αυτοι θα καθαρισουν για παρτυ σου :beer:

chernobill
01/01/2009, 22:31
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
[B]Αφου λοιπον οπως μας λες δεν το θελεις για τα γκαζια αλλα για την αισθηση......

Ποια αισθηση;
Της ροπης;

a kai ksexasa afou ksereis apo mixanes 8a ksereis oti exei diafora na odigas afta
http://www.motorcyclespecs.co.za/Gallery/Aprilia%20RS125%2006%20%202.jpg
http://www.bikez.com/pictures/derbi/2006/22929_0_1_2_gpr%20125%20racing_Image%20credits%20-%20Derbi.jpg
para afta
http://media2.feed.gr/filesystem/images/20071101/engine/assets_LARGE_t_420_110326_type11491.jpg (http://)

http://haritosmoto.gr/e-moto/images/sprinter_black.jpg
aneksartita apo tin taxitita tous, otan leo ais8isi enow tin ais8isi tis mixanis pou kavalas.
dose se kapoion odigo pou exei harley , mia r1 trexei me diplasia taxitita alla den exei tin idia as8isi...den ksero an eimai katanoitos logo anorimotitas den ksero na ekfrazomai kala

menos
01/01/2009, 22:41
Η επικεφαλιδα του θεματος σου ως προς απαντηση μου :rolleyes:

Οταν αντιδρας σε μεγαλυτερους σου σε τετοιο τονο, καλυτερα να σε αφησουμε να τα πεις με τα αλλα 16χρονα εδω μεσα :uplate:

Και συγνωμη που αφιερωσα τον χρονο μου

thalasinos
01/01/2009, 23:01
Κ΄αρχην μην αποπερνετε το παλικαρι επειδη και εμεις στην θεση του βρισκομασταν!(νιατα βλεπεις)
εγω στα 16 με υπογραφη του πατερα μου εβγαλα διπλωμα για 50αρι αλλα και δεν ειχαμε δυνατοτητες για αγορα μεγαλυτερης! Ομως το αιμα μας για το PE 175 τις suzuki η KDX 175 τις kawasaki εβραζε!! υπομονη εκανα μεχρι 22 οπου και αγορασα το suzuki 550 katana!
Παρε το διπλωμα, και ενα 50αρι με ενα καλο φτιαξιμο στα 80c.c θα σου ειναι ενα καλο εργαλειο σωστης εξασκησης για να ανεβεις και παραπανω!
καλη αρχη σου ευχομαι και παντα να συμβουλευεσαι καποιον μεγαλυτερο σου!

p@nos
01/01/2009, 23:19
pare kana παπακι να κανεις τη δουλεια σου και κανε υπομονη 2 χρονια, ελεος για πλακα περνανε!


και γραφε ελληνικα γιατι δε βγαινει ακρη με τα greeklish σου

dimdil
01/01/2009, 23:26
αφου μπαινεις στη διαδικασια να ρωτησεις την αποψη ενος φορουμ φιλε πρεπει να εισαι ετοιμος να την αποδεχτεις κι ολλας:winka:
εστω και αν αυτο που ακους δεν σου αρεσει:winka:
φυσικα δεν εισαι υποχρεωμενος--ο καθενας κανει οτι γουσταρει;)
ομως μην αντιδρας αρνητικα επειδη δεν σου αρεσει αυτο που ακους;)
στην προκειμενη περιπτωση ειναι η κοινη λογικη;)
μην βιαζεις καταστασεις και μη βιαζεσαι;)
ειδικα στο επικηνδυνο χομπι που ολλοι εδω μεσα μοιραζομαστε και αγαπαμε:sun:
:beer:

Road67
01/01/2009, 23:51
Oύτε ενός χρόνου περιστατικό :

Ο μικρός ξάδερφος μου ήταν 16. Εγώ είχα το fazer, ο αδερφός του το Ζ1000. Με 2 άτομα στην οικογένεια του με μηχανές όπως είναι λογικό από πολύ μικρή ηλικία ενδιαφερόταν. Κάποια στιγμή άρχισε να λέει πως θα πάει να πάρει το CBR400 κι οτι είναι εύκολο και τέτοια και σέβεται τη μηχανή κλπ κλπ. Στο προκείμενο καθώς έλεγε ο αδερφός ενός φίλου του τους πήγαινε βολτούλες με την 998 και θα τους μάθαινε να την οδηγούν. Εμάς μας πανικόβαλε αυτό.
Έτσι λοιπόν κάποια στιγμή τον πήραμε σε μια αλάνα, του δείξαμε τα θεωρητικά στην πράξη και τον έβαλα να οδηγήσει το fazer. Πήγε καλά, χωρίς να πέσει αν και προφανώς δυσκολευόταν να στρίψει τη μηχανή. Όταν τελειώσαμε του προτείναμε να δοκιομάσει τώρα στο Ζ. Μόνος του απάντησε πως ήταν ήδη δύσκολο, δεν έχει την εμπειρία και θα περιμένει για 2 χρόνια κι ίσως να πάρει ένα 50αράκι.
Τώρα είναι υπέρευχαριστημένος με το 50αράκι του. Πάει στο σχολείο, στο φροντιστήριο του, βγαίνει με την κοπέλα του, με τους φίλους του. Κάνει τις δουλειές του και παίρνει και τον αέρα του και συλλέγει εμπειρίες.

xenos
02/01/2009, 00:13
50αράκι με κανα ψιλοφτιάξιμο και καμμιά εξάτμιση να (νομίζεις οτι) πηγαίνεις γρήγορα και πας παντού και δεν σε ενοχλεί κανένας! :)

chernobill
02/01/2009, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
αφου μπαινεις στη διαδικασια να ρωτησεις την αποψη ενος φορουμ φιλε πρεπει να εισαι ετοιμος να την αποδεχτεις κι ολλας:winka:
εστω και αν αυτο που ακους δεν σου αρεσει:winka:
φυσικα δεν εισαι υποχρεωμενος--ο καθενας κανει οτι γουσταρει;)
ομως μην αντιδρας αρνητικα επειδη δεν σου αρεσει αυτο που ακους;)
στην προκειμενη περιπτωση ειναι η κοινη λογικη;)
μην βιαζεις καταστασεις και μη βιαζεσαι;)
ειδικα στο επικηνδυνο χομπι που ολλοι εδω μεσα μοιραζομαστε και αγαπαμε:sun:
:beer:

Καλα συγνωμη η αληθεια ειναι οτι και εγω αντερδρασα καπως υπερβολικα.Αλλα οταν πρωτοεγραψα ειχα ολη την καλη διαθεση και ειμουν και ευγενικος,και ηθελα να ακουσω τι θα μου πειτε ακομα και αν δεν μου αρεσε(το περιμενα κιολας οτι θα αντιδρασετε ετσι,αυτο φαινεται kaι απο το πτρωτο post),αλλα βγηκε ο ενας λεει αν και 16 εισαι ακομα μικρος , ο αλλος λεει οριμασε ,εισαι ανοριμος , τι να κανω και εγω νευριασα.Και αν δειτε δεν ειμουν εγω αυτος που αρχισα να μιλαω αποτομα:
ο menos εγραψε:

Αφου λοιπον οπως μας λες δεν το θελεις για τα γκαζια αλλα για την αισθηση......

Ποια αισθηση;
Της ροπης;

Γιατι μονο εκει υπαρχει η διαφορα αφου οπως μας λες δεν σε ενδιαφερουν τα γκαζια

Τωρα οσο αφορα για την ηλικια σου και αυγα μελατα, αστο....

Απλα θα επιμεινω πως οταν οι γονεις σου το ανακαλυψουν, γιατι να εισαι σιγουρος οτι αργα η γρηγορα θα το ανακαλυψουν, ξεχνα το μηχανακι, και πανω απ'ολα ξεχνα την εμπιστοσυνη τους

Ουτως η αλλως οταν ο πατερας σου θα παει να το αγορασει, θα δει τα κυβικα στην αδεια!!

Ακομη και αν δεν τα προσεξει, οταν θα παει να το ασφαλισει θα του το αναφερει ο ασφαλιστης!!!

Πραγμα που σημαινει οτι επειδη πηγες να κοροιδεψεις τον πατερα σου, μαλλον που δεν προκειται καν να δεις μηχανη απ'αυτον!!!

Τι φανταστηκες; Οτι θα εβαζες αυτοκολλητα 50cc πανω στο μηχανακι και ολα καλα;

Αναλογισου τις ευθυνες σου αγορι μου, αφου θες να κινεισαι με διτροχα ενηλικων..... ενηλικιωσου πρωτα στις αποφασεις σου

Μυριζομαι 15 σελιδες θεμα παλι

byron
02/01/2009, 12:35
Μη κολλάς σε κάποιο ποστ. Αυτά που σου λένε όλοι, δεν είναι λόγια που θα ακουγες από κάποιον άσχετο με μηχανάκια, αλλά από άτομα που έχουν περάσει απ΄τη φάση σου.
Και με το 50άρι θα κάνεις μια χαρά την πλακίτσα σου και θα ΄σαι και ωραίος και νόμιμος. Τα 2-3 άλογα που θα πάρεις απ΄το 125 δεν αξίζουν το ζόρι που τραβάς.

Το ζητούμενο είναι να πάρεις ένα μηχανάκι. Και 125 να ήταν πάλι θα έμπαινες σε πειρασμό να πάρεις κάτι πιο γρήγορο και πιο μουράτο.

chernobill
02/01/2009, 12:57
ωραια λοιπον ας ξεφυγουμε λιγο απο ολα αυτα και ας το παρουμε αλλιως.Εχτετε κανα καλο 50cc να μου προτεινετε?
θα προτιμουσα να μην ειναι παπι αλλα και παπι να ειναι θα το δεχτουμε.και μην μου πειτε τιποτα 3000ευρο γιατι ετσι παιρνω και μεταχειρισμενη rs125.

byron
02/01/2009, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από chernobill
θα προτιμουσα να μην ειναι παπι αλλα και παπι να ειναι θα το δεχτουμε.και μην μου πειτε τιποτα 3000ευρο γιατι ετσι παιρνω και μεταχειρισμενη rs125.

Τι λεφτά διαθέτεις; :look:

chernobill
02/01/2009, 13:03
για 50cc θα εδεινα μεχρι 1500-2000 δεν λεει παραπανω

p@nos
02/01/2009, 23:07
παρε ενα στρογγυλοφαναρο 50 (ολα ειναι 70αρια που κυκλοφορουν) που μια χαρα επαρκει για να κανεις ολες τις δουλειες σου, δε προκειτε να χαλασει ποτε, δε θα ζητησει τιποτα πλην βενζινης και σε δυο χρονακια θα σκεφτεις τι θα παρεις(χωρια του οτι αυτο το παπι ειναι μεγαλο σχολειο για το δρομο)

Cpt. Haddock
02/01/2009, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από chernobill
...αλλα βγηκε ο ενας λεει αν και 16 εισαι ακομα μικρος...

Δεν είσαι; :confused:

epp1640
02/01/2009, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν είσαι; :confused:

:rotflmao: :rotflmao:

epp1640
03/01/2009, 00:15
Λοιπόν πέρα από την πλάκα.. συμφωνώ προφανώς για χιλιοστή φορά με τα παιδιά (?) από πάνω.. Μην εξάπτεσαι.. ότι σου λένε στο λένε για καλό. Λοιπόν, αν θες θα σου απαντήσω με πολύ σύντομο τρόπο.. Είμαι 22, και έχω δίπλωμα Α κατηγορίας επομένως άρα έχω οδηγήσει και ένα super four. Παρόλα αυτά προτίμησα να ξεκινήσω από ένα 125 το οποίο με καλύπτει απόλυτα για το αστικό περιβάλλον στο οποίο κινούμαι στο 85% των περιπτώσεων και με πάει και μια χαλαρή βολτούλα σε επαρχιακό δίκτυο. Δεν χρειάζεται να βιάζεσαι. Όταν θα είσαι έτοιμος, θα χαρείς όση μηχανή θες.. Τώρα δεν έχεις λογικά ούτε την διάπλαση, ούτε την εμπειρία/ ωριμότητα για κάτι τέτοιο. Aνάμεσα σε 50 και 125.. κάθε φορά που πάω βόλτα, αναρωτιέμαι γιατί δεν άλλαξα το mtx 50 που είχα με κάποιο καινούριο όπως το aprilia rx 50 και πήγα και πήρα ένα τετράχρονο 125 ybr. Το μόνο που κέρδισα σε επιδόσεις είναι 1.5 άλογο και 15 χλμ.. αλλά πήρα εγγυημένα χειρότερα φρένα, αναρτήσεις, πλαίσιο.. :rolleyes: Γνώμη μου, πάρε ένα καλό πενηντάρι εντουράκι, στα 18 βάλε κάποιο 80 cc κιτ και αν δεν έχεις την δυνατότητα να πάρεις κάποιο 250 κράτα το μέχρι τα 21. Θα σε βολέψει απίστευτα και είναι πάρα πολύ καλό σχολείο. ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΕΝΑ 125 πέραν της κατανάλωσης.


151507

Lykos_Crete
03/01/2009, 01:51
+1 στο εντουράκι. Κι εγώ στα 16 μου ξεκίνησα με ΜΤΧ 50αρι, "πειραγμένο" γύρω στα 70cc και είχε μια εκκίνηση απίστευτη για τα κυβικά του. Συμπλέκτης και ταχύτητες κανονικά... έτσι όταν καβάλησα "μεγάλη" μηχανή δεν είχα κανένα πρόβλημα, σε αντίθεση με τις λύσεις του σκούτερ ή παπιού.

Άσε που οι πιτσιρίκες που έχουν βαρεθεί να βλέπουν παπιά "ψαρώνουν" και το βλέπουν σαν "μηχανή" ενώ τα παπιά τους φαίνονται "μηχανάκια" όσα κυβικά κι αν έχουν...

epp1640
03/01/2009, 02:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lykos_Crete
+1 στο εντουράκι. Κι εγώ στα 16 μου ξεκίνησα με ΜΤΧ 50αρι, "πειραγμένο" γύρω στα 70cc και είχε μια εκκίνηση απίστευτη για τα κυβικά του. Συμπλέκτης και ταχύτητες κανονικά... έτσι όταν καβάλησα "μεγάλη" μηχανή δεν είχα κανένα πρόβλημα, σε αντίθεση με τις λύσεις του σκούτερ ή παπιού.

Άσε που οι πιτσιρίκες που έχουν βαρεθεί να βλέπουν παπιά "ψαρώνουν" και το βλέπουν σαν "μηχανή" ενώ τα παπιά τους φαίνονται "μηχανάκια" όσα κυβικά κι αν έχουν...

άσε που γουστάρουν και την βαρβατίλα της μανιβέλας.. :p :lol:

chernobill
04/01/2009, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
. Τώρα δεν έχεις λογικά ούτε την διάπλαση, ούτε την εμπειρία/ ωριμότητα για κάτι τέτοιο.
Οντος την εμπειρια σε καμια περιπρωση δεν την εχω (οσο για την σωματικη διαπλαση ειμαι 1,87 δεν κσερω αν φτανει:D )

Τωρα ολοι μου λετε οτι δεν εχω την εμπειρια για να καβαλησω μεγαλη μηχανη, και φυσικα εχετε απολυτο δικιο,αλλα εγω δεν ειπα οτι θα παρω και translap, στην αρχη ελεγα για rs125 η οποια στην αποδοση εχει μεγαλη διαφορα απο οποιοδηποτε 50 η 125.Αλλα με τις συμβουλες σας αλλαξα γνωμη και σκεφτομαι για κανα enduraki 50cc. Μπορειτε να μου προτινετε καποιο και να μου πειτε και τιμες?

Road67
04/01/2009, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από chernobill
δεν εχω την εμπειρια για translap :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

vagtav
04/01/2009, 21:35
SX 50cc Με τιμή λιανικής τα 2700? δεν είναι ότι πιο φθηνό, αλλά τη μούρη σου θα την κάνεις και θα μάθεις να οδηγάς σωστά. Όχι ότι όλοι εδώ μέσα ξέρουν να οδηγούν και πολύ καλά...:winka: οπότε μή μασάς.


151656

chernobill
04/01/2009, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
SX 50cc Με τιμή λιανικής τα 2700? δεν είναι ότι πιο φθηνό, αλλά τη μούρη σου θα την κάνεις και θα μάθεις να οδηγάς σωστά. Όχι ότι όλοι εδώ μέσα ξέρουν να οδηγούν και πολύ καλά...:winka: οπότε μή μασάς.

Ευχαριστω φιλε, να ρωτισω απο οτι ξερω τα 50αρια δεν τα περνουμε μεταχειρισμενα γιατι δεν αξιζει, ισχυει??

vagtav
04/01/2009, 21:46
Εαν μπορείς οικονομικά να την αγοράσεις καινούργια κάντο. Το να γλυτώσεις 800? από την αγορά και να χρειαστούν 150-200? για σέρβις λάστιχα και πιθανές βλαβούλες σύν την εγγύηση βέβαια, νομίζω ότι δεν αξίζει. Για μεγαλύτερες μοτό το θέμα αλλάζει γιατί εκεί θα γλυτώσεις 2 - 3.000?
Εγώ δεν θα σου πώ δασκαλίστικα για το κράνος και το μπουφάν. Θα σου πώ απλά να το κάνεις σωστά, για να το κάνεις για καιρό.
Καλές βόλτες. Αν θες μας λες τί τελικά θα αγοράσεις.

chernobill
04/01/2009, 21:47
apo opos to vlepo mallon to sx giati maresei kai san omorfia...apo apodoseis ksereis mipos ti leei?

vagtav
04/01/2009, 22:00
Για αποδόσεις των Aprilia ρώτα τον Byron :rotflmao:
Γενικά δεν γνωρίζω από 50άρια αλλά ούτε και από αποδόσεις των μεγαλύτερων τώρα που το ξανασκέφτομαι :lol:
Εδώ θα βρεις ανθρώπους που έχουν 600άρια και ισχυρίζονται (και δεν έχω λόγο να μην τους πιστέψω) ότι οδηγούν με 50 στην Κηφισίας και 100 στην εθνική οδό, οπότε τί νόημα έχουν οι αποδόσεις ??:wacko:

Πήγαινε σε δυο τρεις εκθέσεις με διάφορα μηχανάκια που σου αρέσουν πρώτα από όλα εμφανισιακά, ανέβα επάνω τους να δεις πώς σου κάθονται...(λες ότι είσαι και ψηλός πανάθεμά σε !!) και άσε τελευταίες τις επιδόσεις σε αυτή τη φάση. Μετά από 2 χρονάκια που θα έχεις σχηματίσει άποψη ο ίδιος για το αν προτιμάς την άνεση, τις επιδόσεις ή τη δυνατότητα κίνησης σε κάθε είδους έδαφος τότε κοίτα και τις λεπτομέριες.



:wave2:

byron
04/01/2009, 22:55
Σου έχω στείλει πμ :wave2:

Road67
04/01/2009, 23:16
Ρίξε μια ματιά και στα 2 peugeot και το εντουρόμορφο και το σπορτόμορφο.

Vaalinde
05/01/2009, 09:43
Κατά πρώτον, Χρόνια πολλά. Και εγώ με τη σειρά μου δε θα σου πω για προσοχή, κράνος και τα σχετικά γιατί τα θεωρώ α μη τι άλλο δεδομένα. Εγώ θα σου πω για τη τρέλα των 50cc. Εγώ είμαι της άποψης να το διασκεδάζεις με ότι έχεις. Εγώ είχα ένα 50αρι 2 χρόνια και πέρασα super, μετάνοιασα που το δώσα γιατί και γω ήθελα κάτι καλύτερο. Ένα θα σου πω. Δούλευα Άγιο Στέφανο και πήγαινα από εθνική....τέεεζα το μηχανάκι, όσο πήγαινε :eyepop: :a024:
Και τώρα το θυμάμαι και χαίρομαι....
Αν τώρα θες οπωσδήποτε 125cc πάρτο, απλά να προσέχεις και κυρίως να μην παρασύρεσαι από άλλους που δεν ξέρουν από μηχανές και απλά καβαλάνε ενα παπί και την βλέπουν.

epp1640
05/01/2009, 14:19
Επί τροχάδην, δύο μοτέρ 50 cc κυρίως υπάρχουν και όλα τα εντουράκια ανεξαρτήτου μάρκας φοράνε είτε το μιναρελι είτε το άλλο του piaggio group που φοράνε derbi και aprilia. Οπότε όλα τα ίδια είναι σε επιδόσεις. Εγώ θα κοιτούσε σε aprilia μεριά που έχει καλύτερη μεταπώληση..

orcinious
05/01/2009, 16:17
δεν ξερω αν προλαβες το ποστ με τον 18αρι που ηθελε gsxr1000
τα ιδια του ελεγαν !!!!!!!!
και εγω μαζι!!!!!!!!!!!!!

αν και εγω οταν ειμουν πιτσιρικας εκανα ενα καρο λ@λ@κιες
τα πραγματα εχουν αλαξει πολυ
και τωρα αμα κανεις καμια μαλακια και φτες
αμα σε κηνηγησουν με ασφαλειες και λοιπα θα πουλησουν το σπιτι οι δικοι σου για να σε ξεμπλεξουν....

στην περιπτωση σου παλη δεν θα σου πω για το 125
γιατι ξερω οτι και 50αρι να παρεις αμα θες και μπορεις (μπορεις αφου εχεις 2700 να παρεις 50αρι)
μπορει να το κανεις να πιγενει πολυ πιο γρηγορα απο rs 125
χωρις ομως να εχει φρενα κρατηματα και λοιπα....

αν θες να με ακουσεις η πρωταση του panou ειναι η καλυτερη
ενα στρογγυλοφαναρο ψιλοφτιαγμενο δεν θα χασεις και λεφτα και μια χαρα ειναι
η κανα glxακι :wave2:

Dr Luv
05/01/2009, 17:15
Ρε σεις τι αρπάξατε το παιδί απ' τα μούτρα? Ξεχάσατε πως είναι να είσαι 16? Εγώ στα 16 ήθελα 250 όχι 125, (άσε που πήρα τ΄αρχίδια μου γιατί δεν είχα μία). Το παιδί 125 λέει όχι gsxr1000!

Εδώ που τα λέμε πάντως φίλε τσερνομπίλ, με τον τίτλο που έχεις βάλει τα θέλει λίγο ο κώλος σου.

Σοβαρά τώρα, πάρε κάνα 50αρι εντουράκι να κάνεις τη δουλειά σου και την πλάκα σου και να μάθεις να οδηγείς κιόλας, γιατί το παπί είναι βολικό μέσο, αλλά είναι παπί.

Είχα ένα 6βολτο στα 18 μου και όταν το άλλαξα με ένα MTX50 ένοιωσα ότι καβάλαγα μηχανή. Μην μπλέξεις με λαμογιές από τα 16 σου, καλύτερα μην μπλέξεις ποτέ, δηλαδή. Τώρα ένα 80αρι κιτ δεν είναι και αμαρτία... :evil: :smilea:

Και πάντα κράνος, μπουφάν και ότι άλλο μπορείς να προμηθευτείς για προστασία.

Και καλές βόλτες!

chernobill
05/01/2009, 19:29
Οκ παιδια ειχατε δικιο σε ολα αυτα που μου ειπατε...απλως εγω ειχα τους ενδιασμους μου για τα 50αρια επειδη σε διαφορα
φορουμ που διαβαζα ελεγαν οτι δεν αξιζει να παρεις 50αρι και οτι δεν τραβανε καθολου...Αλλα τελικα αποφασισα να ειμαι νομιμος
πολιτης:D :D :D ευχαριστω για τις συμβουλες σας:beer: