PDA

View Full Version : Προσοχή: Υπακοή εν όψει



tai
03/01/2009, 17:04
απο skai.gr
Καθώς το παιγνίδι «κλέφτες και αστυνόμοι» αρχίζει να εγκαταλείπεται, και λόγω καιρού, η μεγάλη συζήτηση για την οργάνωση και τον εξοπλισμό της αστυνομίας συνεχίζεται ακμαία, και μάλλον όχι μόνο στα καφενεία. Η πρόταση του Αλέξη Τσίπρα για αφοπλισμό της αστυνομίας - παλιά πρόταση της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς, που διακεκριμένα μέλη της βρήκαν καταφύγιο στο ΣΥΡΙΖΑ, άλλωστε- μοιάζει νέα, ωραία και ευτυχής, αλλά έτσι γενικόλογα διατυπωμένη, είναι πολύ πιθανό να ανοίξει τους ασκούς του Αιόλου. Η αοριστολογία και συνθηματολογία στην πολιτική είναι σπορ επικίνδυνο έξω από τις πορείες και τα αμφιθέατρα των συνελεύσεων. Ας μη θυμίσουμε και εκείνο το κλασσικό «πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί μπορεί να γίνει».

Εξηγούμαι: η πρόταση για αφοπλισμό της Αστυνομίας ούτε ελληνικό εφεύρημα είναι ούτε αποτελεί καινοτομία. Άλλες χώρες έχουν υιοθετήσει λύσεις, που παρουσιάστηκαν ως πανάκεια διότι και στον αστυνομικό επέτρεπαν την εξουδετέρωση του υπόπτου και την αυτοάμυνα, και δεν σκότωναν, ή, τουλάχιστον, δε σκότωναν συνήθως. Γνωστότερη, κλασσικότερη τέτοια λύση αποτελούν τα τέηζερ (taser) ή «μη θανατηφόρα συστήματα», όπως μεταφράζονται στο πρόγραμμα προμηθειών της ΕΛΑΣ για την περίοδο 2008- 2012.

Το πρόγραμμα αποδεικνύεται ενδιαφέρον από πολλές απόψεις: αγαπητός φίλος υπολόγισε ότι «αν κάνεις σούμα χοντρικά αντιστοιχεί μια σφαίρα ανά Έλληνα ανά έτος» - να ένας λογαριασμός που σε βάζει σε σκέψεις. Ευτυχώς, αυτές μπορούν να περιμένουν για άλλη φορά. Προς το παρόν: η πρόταση για αφοπλισμό ανοίγει το δρόμο για περισσότερα από τα πρώτα αυτά 200 συστήματα που ήδη έχουν παραγγελθεί και, δειλά δειλά, παρουσιάζονται ως προοπτική ή λύση από κάποιους που ξεχνούν ότι οι αμερικάνοι τα ονομάζουν πια «λιγότερο θανατηφόρα» (less deadly) και όχι «μη θανατηφόρα», αφού στην πράξη έχει αποδειχθεί ότι σκοτώνουν όπως ακριβώς και τα «θανατηφόρα».

Τα 200 συστήματα της νέας παραγγελίας, δεν είναι τα πρώτα για την ελληνική αστυνομία. Σύμφωνα με την κατασκευαστική τους Taser International, έχουν χρησιμοποιηθεί τέτοια συστήματα στη χώρα μας, στο πρόσφατο παρελθόν. Απλώς, η εμπειρία μας δεν είναι αρκετή ώστε να μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα από τη χρήση τους. Το βέβαιο είναι ότι, πριν το πρόγραμμα γίνει μάθημα, παρουσιάζονται ως καλύτερα των πυροβόλων όπλων, αφού, τουλάχιστον, δεν χρειάζονται σφαίρες - οι οποίες, ως γνωστόν, έχουν την τάση να εξοστρακίζονται. Έπειτα, αρχίζει η χρήση τους κατά ανθρώπων αλλά όχι μονον: και οι αμνοί του Θεού δε μένουν αλώβητοι όταν το πολυεργαλείο αναλάβει δράση. Αυτό, στην καλύτερη περίπτωση. Στη χειρότερη, τα taser, με μια δόση ψυχολογικής βίας, γίνονται εργαλεία για να καταπατηθούν τα θεωρούμενα ως στοιχειώδη δικαιώματα των κατηγορουμένων και η αστυνομία να εξασφαλίσει τον εύκολο, γρήγορο και οικονομικό ένοχό της, όταν χρειάζεται.

Αυτά, σε δεύτερο στάδιο - όταν ο ύποπτος οδηγηθεί στο ανακριτικό. Όμως, τα πράγματα έχουν ήδη αγριέψει από το δρόμο: όλες οι ειδικές εκθέσεις σχετικές με τη χρήση όπλων από την αστυνομία, ακόμη και αυτές που εκπονούνται σε χώρες πολύ πιο ανεκτικές απέναντι στην αστυνομική βία απ” ότι η Ελλάδα, δείχνουν ότι τα όπλα αυτά, των ηλεκτροσόκ, οδηγούν σε κατακόρυφη αύξηση της αστυνομικής βίας.

Τα taser, κατά την χρήση τους, δεν αποτελούν ανώδυνα υποκατάστατα των πυροβόλων όπλων, αλλά επώδυνα όργανα βασανισμού. Οι αστυνομικοί που εξοπλίζονται με αυτά τα χρησιμοποιούν πολύ πιο εύκολα απ” ότι το όπλο για το οποίο έχουν συνείδηση ότι είναι θανατηφόρο. Οι μελέτες λένε ότι το taser έχει το ρόλο της «βέργας» του παλιού δασκάλου - μιας πολύ πιο επώδυνης και επικίνδυνης «βέργας», που προκαλεί ηλεκτροσόκ στον αποδέκτη της αστυνομικής βίας- η οποία τώρα περνά στα χέρια των αστυνομικών και τους προσφέρει τη δυνατότητα να «συνετίσουν» όποιον τους καπνίσει, χωρίς να κινδυνεύουν να βρεθούν υπόλογοι για κακουργήματα. Το taser, το όπλο που «σκοτώνει λιγότερο», τους παραδίδεται, άλλωστε, ως «μη θανατηφόρο».

Τι σημαίνει πρακτικά αυτό; Στην Αμερική είναι δεκάδες οι φοιτητές και νεολαίοι που έχουν υποστεί ηλεκτροσόκ από taser χωρίς να έχουν καν κατηγορηθεί για αντίσταση κατά της αρχής - ή οτιδήποτε άλλο. Αρκεί ένα παράδειγμα: Προ ετών, σε συγκέντρωση του τότε υποψηφίου προέδρου Τζον Κέρι, νεαρός επλήγη με taser διότι τόλμησε να είναι «ενοχλητικά φωνακλάς».

Έρευνα της εφημερίδας Ντένβερ Ποστ του Κολοράντο είχε δείξει ότι, το 90% των πολιτών που πέφτουν θύματα χρήσης taser είναι άοπλοι και η χρήση των ηλεκτροσόκ έγινε «ώστε οι άνθρωποι να υποχρεωθούν να υπακούσουν διαταγές, να αποφευχθεί η σωματική σύγκρουση και σε πολλές περιπτώσεις, να μη χρειαστεί ο αστυνομικός να κυνηγήσει τον ύποπτο». Περισσότερα από τα δύο τρίτα όσων υπέστησαν ηλεκτροσόκ είτε δεν κατηγορήθηκαν για τίποτε και τους έγινε απλή προειδοποίηση ή κατηγορήθηκαν γισ πλημμελήματα.

Μετά την πρόσφατη τραγωδία, εμφανίζεται ορατός ο κίνδυνος να προταθούν τα taser ως «η λύση», ειδικά από τα ανώτερα αστυνομικά και κυβερνητικά κλιμάκια, ειδικά καθώς οι περί αφοπλισμού προτάσεις επιτρέπουν «παραθυράκια». Άλλωστε, η τάση είχε ήδη εμφανιστεί στον πίνακα των προμηθειών, και οι εταιρίες - ειδικά αυτές που αρχίζουν να αντιμετωπίζουν προβλήματα στις μεγάλες αγορές λόγω νομοθετικών πλαισίων που απουσιάζουν σε χώρες σαν τη δική μας- λίγα θέλουν για να ξεκινήσουν το φλερτάρισμα με έναν γεμάτο προοπτικές υποψήφιο πελάτη.

Ας κατατεθεί, λοιπόν, και αυτή η άποψη, από τώρα: τα taser δεν είναι λύση, αλλά ένα μεγαλύτερο πρόβλημα. Η μέθοδος αυτή, που αρχικώς μοιάζει πιο αθώα, είναι επικίνδυνη και ικανή να οδηγήσει σε ακρότητες, σε περισσότερη αστυνομική βία, σε περισσότερους βασανισμούς και ψεύτικες ομολογίες, σε συχνότερη αλόγιστη χρήση και, εν τέλει, σε περισσότερους θανάτους. Ακόμη παραπέρα, η διεθνής εμπειρία δείχνει ότι, το πρόβλημα δεν είναι στο όπλο. Το πρόβλημα είναι σε αυτόν που το κρατάει. Και εκεί οφείλει να επικεντρωθεί η προσπάθεια, αν πρόκειται να γίνει κάποια προσπάθεια.

Cpt. Haddock
03/01/2009, 21:08
www.skai.gr :evil:

Road67
03/01/2009, 21:34
Αφ' ενός να αφοπλιστούν οι μπάτσοι, αφ' ετέρου τι γίνεται με τους εγκληματίες που έχουν κανονικά όπλα;

Κατά δεύτερον, κάποτε οι γιατροί της εποχής κάνανε αλόγιστα χρήση ηλεκτροσόκ και λοβοτομών και τουλάχιστον είχαν ως πρόθεση τη θεραπεία. Το taser μπορεί να σκοτώσει και εμένα με πανικοβάλλει οι Έλληνες μπάτσοι να έχουν κάτι τέτοιο.

liakaros
03/01/2009, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Το taser μπορεί να σκοτώσει και εμένα με πανικοβάλλει οι Έλληνες μπάτσοι να έχουν κάτι τέτοιο.

Aν μπορει λεει??

Ας το φαει κανενας που εχει ενα ψιλοπροβληματακι στην καρδια να δεις για ποτε μενει στον τοπο...

Tpap
03/01/2009, 21:51
τον κουκουλοφόρο τον θέλω welldone.

the who
03/01/2009, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
τον κουκουλοφόρο τον θέλω welldone.

Ευκολο,φτανει να εκπυρσοκροτησει το ταπερ ταζερ πως το λενε τσπ.

Dr Luv
03/01/2009, 22:12
Με την άθλια ψυχολογία και την ανύπαρκτη εκπαίδευση των περισσότερων αστυνομικών αν πάρουν τέτοια "παιχνίδια" στα χέρια τους τούς βλέπω να μας ρίχνουν και για πλάκα. Αλλά δεν είναι αστείο ρε πούστη μου... :mad:

el_hymador
03/01/2009, 23:34
Οχι πια εξοστρακισμος, μονο βραχυκυλωμα.

devil's animal
03/01/2009, 23:59
εχει να πεσει μηνυση...στα μπατσακια!!
:wave2:

doctor x
04/01/2009, 01:38
η αστυνομια απο τη φυση της ειναι ,μεσο που κατα αναγκη πρεπει να εχει τη δυνατοτητα χρησης βιας ακομα και θανατηφορας.το ποιοι πρεπει να οπλοφορουν και με τι οπλα και πιο πρεπει να ειναι το νομικο χρησης τους (που παρεπιμποντως στην Ελλαδα υπαρχει απο το ...2003!!!!!!!!)ειναι αλλο θεμα που οργανωμενες κοινωνιες με πολιτες με μεγαλυτερη συνειδηση απο τη ...δικη μας (κατι οχι ιδιαιτερα δυσκολο) το ψαχνουν αλλα παιρνουν καποιες αποφασεις αναλογα με τα κοινωνικα δεδομενα που εχουν.
οταν εγω ελεγα οτι η χρηση βιας οδηγει σε κλιμακωση βιας ολοι ηταν ...αλλα λογια ν αγαπιομαστε!
ΚΑΘΕ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΤΙΣ ΔΟΜΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ. ρωταω

θελετε τους ...εκπαιδευμενους αστυνομικους των προηγμενων χωρων?
θα πρεπει να δεχτειτε να ειστε και πολιτες που διαδηλωνουν ΜΟΝΟ στα πεζοδρομια,που δεν...σπανε ,που δεν κανουν καταληψη σε..δημοσιους χψρους η δρομους,δεν ...βριζουν τους αστυνομικους περνωντας διπλα τους η οταν τα κανουν ολα αυτα εχουν και τις αντιστοιχες ΝΟΜΙΚΕΣ συνεπειες.
αλλα επαναλαμβανω οτι οσο...αβανταδορικη ειναι η κουβεντα ποιος εκανε τ αυγο (εμεις η ...η αστυνομια!)ειναι ΛΑΘΟΣ συζητηση γιατι πανω απο ολα ειναι ΑΦΕΛΗΣ...και καλυπτει την ανικανοτητα μας να συζητησουμε τα πραγματικα σημαντικα θεματα..(ισως επειδη δεν ..ειναι και τοσο...trendy!)





(εξαλλου θεωρω τουλαχιστον υποκριτικη τι θεση οτι ...ακομα και πιο ηπια οπλα μπορουν να...σκοτωσουν.Η ΒΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ.φατε μια...αθωα κοτρωνα στο κεφαλι κ ελατε να μου πειτε!η θελετε να μου πειτε οτι αμα ερθει καποιος να σας ληστεψει κρατωντας πχ μαχαιρι θα του ανοιξετε ...συζητηση!ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ!εκτος αν πιστευετε οτι ειμαστε ολοι..αγγελουδια οποτε ......θελω απο αυτο που...πινετε)







:bigcry:

doctor x
04/01/2009, 01:42
(νομικο πλαισιο)


επισης το προβλημα ΕΙΝΑΙ σ αυτον που κραταει το οπλο αλλα...ειναι και στους ...υπολοιπους:beer: :beer: :beer:

Road67
04/01/2009, 02:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από doctor x
η αστυνομια απο τη φυση της ειναι ,μεσο που κατα αναγκη πρεπει να εχει τη δυνατοτητα χρησης βιας ακομα και θανατηφορας.το ποιοι πρεπει να οπλοφορουν και με τι οπλα και πιο πρεπει να ειναι το νομικο χρησης τους (που παρεπιμποντως στην Ελλαδα υπαρχει απο το ...2003!!!!!!!!)ειναι αλλο θεμα που οργανωμενες κοινωνιες με πολιτες με μεγαλυτερη συνειδηση απο τη ...δικη μας (κατι οχι ιδιαιτερα δυσκολο) το ψαχνουν αλλα παιρνουν καποιες αποφασεις αναλογα με τα κοινωνικα δεδομενα που εχουν.
οταν εγω ελεγα οτι η χρηση βιας οδηγει σε κλιμακωση βιας ολοι ηταν ...αλλα λογια ν αγαπιομαστε!
ΚΑΘΕ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΤΙΣ ΔΟΜΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ. ρωταω

θελετε τους ...εκπαιδευμενους αστυνομικους των προηγμενων χωρων?
θα πρεπει να δεχτειτε να ειστε και πολιτες που διαδηλωνουν ΜΟΝΟ στα πεζοδρομια,που δεν...σπανε ,που δεν κανουν καταληψη σε..δημοσιους χψρους η δρομους,δεν ...βριζουν τους αστυνομικους περνωντας διπλα τους η οταν τα κανουν ολα αυτα εχουν και τις αντιστοιχες ΝΟΜΙΚΕΣ συνεπειες.
αλλα επαναλαμβανω οτι οσο...αβανταδορικη ειναι η κουβεντα ποιος εκανε τ αυγο (εμεις η ...η αστυνομια!)ειναι ΛΑΘΟΣ συζητηση γιατι πανω απο ολα ειναι ΑΦΕΛΗΣ...και καλυπτει την ανικανοτητα μας να συζητησουμε τα πραγματικα σημαντικα θεματα..(ισως επειδη δεν ..ειναι και τοσο...trendy!)





(εξαλλου θεωρω τουλαχιστον υποκριτικη τι θεση οτι ...ακομα και πιο ηπια οπλα μπορουν να...σκοτωσουν.Η ΒΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ.φατε μια...αθωα κοτρωνα στο κεφαλι κ ελατε να μου πειτε!η θελετε να μου πειτε οτι αμα ερθει καποιος να σας ληστεψει κρατωντας πχ μαχαιρι θα του ανοιξετε ...συζητηση!ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ!εκτος αν πιστευετε οτι ειμαστε ολοι..αγγελουδια οποτε ......θελω απο αυτο που...πινετε)







:bigcry: Θα μπορούσα να συμφωνήσω με τα ισοπεδωτικά σου σχόλια αν οι μισοί απ' τους μπάτσους που κυκλοφορούν εκεί έξω περνάγανε τουλάχιστον μια φορά το χρόνο από ψυχιατρική αξιολόγηση. Εσύ λες αυτό κι εγώ λέω οτι δεν πάνε όλοι να γίνουν μπάτσοι, μια μερίδα ανθρώπων το κάνει που θέλει να καλύψει κάποια κενά ή να ενισχύσει μια θέση εξουσίας που κατείχε και στα πηγαδάκια του σχολείου.

Cpt. Haddock
04/01/2009, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εσύ λες αυτό κι εγώ λέω οτι δεν πάνε όλοι να γίνουν μπάτσοι, μια μερίδα ανθρώπων το κάνει που θέλει να καλύψει κάποια κενά ή να ενισχύσει μια θέση εξουσίας που κατείχε και στα πηγαδάκια του σχολείου.

Αυτό που έγραψες εσύ τώρα δεν είναι ισοπεδωτικό;

Άσε που ειναι και τελείως αυθαίρετο...

sotpag
04/01/2009, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Aν μπορει λεει??

Ας το φαει κανενας που εχει ενα ψιλοπροβληματακι στην καρδια να δεις για ποτε μενει στον τοπο...


ναι αλλα μπορει απο τον φοβο του να παθει η καρδια του και ο καλος μπατσουλης να του κανει καλο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Road67
04/01/2009, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Άσε που ειναι και τελείως αυθαίρετο... Αλήθεια; Θυμήσου το την επόμενη φορά που θα σε σταματήσουν για ένα τυπικό έλεγχο παιδάκια μικρότερα από 'σενα. Το στιλ, το ύφος, ο τόνος της φωνής, λογής λογής απαξιωτικά σχόλια au dessus μεν αλλά να τα καταλαβαίνεις δε, εξυπνακίστικος τόνος, ματιές του τύπου δεν πα να λες εσύ.
Πες οτι κάνω λάθος. Γιατί πάει κάποιος να γίνει αστυνομικός; Εσύ γιατί δεν πήγες; Εγώ γιατί δεν πήγα; Δεν πιστεύουμε στο δίκαιο ή το σωστό;

doctor x
04/01/2009, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Αλήθεια; Θυμήσου το την επόμενη φορά που θα σε σταματήσουν για ένα τυπικό έλεγχο παιδάκια μικρότερα από 'σενα. Το στιλ, το ύφος, ο τόνος της φωνής, λογής λογής απαξιωτικά σχόλια au dessus μεν αλλά να τα καταλαβαίνεις δε, εξυπνακίστικος τόνος, ματιές του τύπου δεν πα να λες εσύ.
Πες οτι κάνω λάθος. Γιατί πάει κάποιος να γίνει αστυνομικός; Εσύ γιατί δεν πήγες; Εγώ γιατί δεν πήγα; Δεν πιστεύουμε στο δίκαιο ή το σωστό;
για το πρωτο εχεις δικιο αλλα εσυ το ...ειπες...παιδακια(δες αναλογη συμπεριφορα εξουσιας πχ σε γηπεδικες η αλλες συγκεντρωσεις που καλυπτωμαστε απο τις ...πλατες αλλων 100!)επισης δεν ..ειναι λιγο δηθεν να μας ενοχλουν τα...au dessus σχολια (λες και δεν ..βριζομαστε και βριζουμε καθημερινα???)θα θελα να κανει ο αστυνομικος τη...δουλεια tου κ ας ελεγε διαφορα ..au dessus!!!το θεμα ειναι οτι συνηθως ΔΕΝ την κανει!

Σημερα αστυνομικος γινεται καποιος δυστυχως κυριως και μονο για βιοποριστικους λογους γιατι η κοινωνια εχει απαξιωσει ενσυνειδητα ενα απο τη φυση του ...βρωμοεπαγγελμα.!(που τεχνηεντως βεβαια ξεχναμε οτι εχει η πρεπει να εχει κοινωνικη προσφορα ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ που ακριβως επειδη πολλες φορες συγκρουεται με τα δικα μας μικροσυμφεροντα και ..βολεψη δεν ειναι ακομα και σε ...ιδανικες καταστασεις αρεστη!)και ΚΑΘΕ επαγγελμα που εχει η μαλλον πολλες φορες βγαζει μια εξουσια θα βγαζει και αναλογες συμπεριφορες αναλογα με το επιπεδο καθενος(θες να σου μιλησω για....μορφωμενους γιατρους????ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΔΥΝΑΜΟΥΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ (υπαρχουν πολλες μορφες βιας)
ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΟΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΚΙ Η...ΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑ!(συμφωνω για ετησια υγειονομικη εξεταση αλλα μην νομιζεις οτι η ψυχιατρικη εξεταση ειναι...πανακεια):wave2:

tai
04/01/2009, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
απο skai.gr
Στην Αμερική είναι δεκάδες οι φοιτητές και νεολαίοι που έχουν υποστεί ηλεκτροσόκ από taser χωρίς να έχουν καν κατηγορηθεί για αντίσταση κατά της αρχής - ή οτιδήποτε άλλο.
...........................................................................
Έρευνα της εφημερίδας Ντένβερ Ποστ του Κολοράντο είχε δείξει ότι, το 90% των πολιτών που πέφτουν θύματα χρήσης taser είναι άοπλοι και η χρήση των ηλεκτροσόκ έγινε «ώστε οι άνθρωποι να υποχρεωθούν να υπακούσουν διαταγές, ».
............................................................................
Περισσότερα από τα δύο τρίτα όσων υπέστησαν ηλεκτροσόκ είτε δεν κατηγορήθηκαν για τίποτε και τους έγινε απλή προειδοποίηση ή κατηγορήθηκαν γισ πλημμελήματα.





εγω γιατι νομιζω οτι περα απο της αναλήσεις που κανουμε ενθεν και ενθεν
τα πιο πάνω αποσπασματα θα γίνουν κανόνας?

μήπως θα πρεπε να σκεφτουμε και να το δουμε σε πιο πραγματιστική βαση, και οχι τοσο ακαδημαϊκά?
η θεωριτικη αναληση της εφαρμογης της εξουσίας και η διαχωριστική γραμη μεταξύ ασφαλειας και ελευθερίας, δεν εχουν την δυναμη να εκφραστούν ενώσω το ηλεκτροσοκ σου κτυπάει τα μυώνες και τα δοντια σαν κλακετες :rolleyes:

το προλαμβάνειν καλυστον εστι:wave2:

Dr Luv
04/01/2009, 12:25
Θα μπορούσαμε να γράφουμε για πάντα γι αυτό το θέμα και πάλι να μην τελειώνει πουθενά. Η κατάσταση πάντως με την συμπεριφορά της αστυνομίας ή έχει βελτιωθεί ή εγω μεγάλωσα πολύ...

Δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που μου μίλησε αστυνομικός στον ενικό ή με υφάκι, ενώ παλιότερα σε ελέγχους που με σταματούσαν είχαν πάει ακόμα και να με ρίξουν κάτω από τη μηχανή.

Σε κάθε περίπτωση, αν και έχω μία βαθιά, σχεδόν εσωτερική απέχθεια για την αστυνομία - σχεδόν όση και για το σκοπό που υπάρχει, πιστεύω ότι εφόσον έχουμε διαλέξει να ζούμε μέσα στα πλαίσια της οργανωμένης κοινωνίας πρέπει αν μη τι άλλο να δείχνουμε ανοχή και να συνεργαζόμαστε με την αστυνομία μέσα στα πλαίσια της νομιμότητας και της διατήρησης των συνταγματικών μας δικαιωμάτων.

Και εξηγούμαι: όταν μας σταματάνε για έλεγχο να μιλάμε στον πλυθηντικό, να δείχνουμε πρόθυμα τα χαρτιά μας όπως μας υποχρεώνει ο νόμος και αν είμαστε λάθος να αντιμετωπίζουμε θαρετά τις συνέπειες.

Αν είμαστε μάγκες σκάμε και μιά σούζα να μην δουν την πινακίδα, ή δεν έχουμε καθόλου και την κάνουμε με στυλ, πάντα αναλαμβάνοντας τις συνέπειες των πράξεων μας.

Αλλά ΑΠΑΙΤΩ εκπαιδευμένους αστυνομικούς, και μάλιστα περισσότερο απ' ότι απαιτώ εκπαιδευμένους δασκάλους και γιατρούς. Διότι το παιδί μου ίσως και να μπορώ να το στείλω σε ιδιωτικό σχολείο ή να κάνω την επέμβαση στο Υγεία αντί στο Ιπποκράτειο με την ιδιωτική μου ασφάλιση (Προσοχή: Δεν συμφωνώ ότι έτσι πρέπει να είναι, αλλά η δυνατότητα υπάρχει). Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να διαλέξω ποιος με αστυνομεύει (και μου εξοστρακίσει καμμία...)και γι αυτό απαιτώ να είναι τουλάχιστον ικανοί να το κάνουν σωστά.

Μέχρι τότε, η ιδέα ότι ανώριμοι και συχνά επικίνδυνοι άνθρωποι με στολές κουβαλάνε όπλα με τρομάζει όπως με τρόμαζε πάντα... :confused:

the who
04/01/2009, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr Luv
Θα μπορούσαμε να γράφουμε για πάντα γι αυτό το θέμα και πάλι να μην τελειώνει πουθενά. Η κατάσταση πάντως με την συμπεριφορά της αστυνομίας ή έχει βελτιωθεί ή εγω μεγάλωσα πολύ...

Δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που μου μίλησε αστυνομικός στον ενικό ή με υφάκι, ενώ παλιότερα σε ελέγχους που με σταματούσαν είχαν πάει ακόμα και να με ρίξουν κάτω από τη μηχανή.

Σε κάθε περίπτωση, αν και έχω μία βαθιά, σχεδόν εσωτερική απέχθεια για την αστυνομία - σχεδόν όση και για το σκοπό που υπάρχει, πιστεύω ότι εφόσον έχουμε διαλέξει να ζούμε μέσα στα πλαίσια της οργανωμένης κοινωνίας πρέπει αν μη τι άλλο να δείχνουμε ανοχή και να συνεργαζόμαστε με την αστυνομία μέσα στα πλαίσια της νομιμότητας και της διατήρησης των συνταγματικών μας δικαιωμάτων.

Και εξηγούμαι: όταν μας σταματάνε για έλεγχο να μιλάμε στον πλυθηντικό, να δείχνουμε πρόθυμα τα χαρτιά μας όπως μας υποχρεώνει ο νόμος και αν είμαστε λάθος να αντιμετωπίζουμε θαρετά τις συνέπειες.

Αν είμαστε μάγκες σκάμε και μιά σούζα να μην δουν την πινακίδα, ή δεν έχουμε καθόλου και την κάνουμε με στυλ, πάντα αναλαμβάνοντας τις συνέπειες των πράξεων μας.

Αλλά ΑΠΑΙΤΩ εκπαιδευμένους αστυνομικούς, και μάλιστα περισσότερο απ' ότι απαιτώ εκπαιδευμένους δασκάλους και γιατρούς. Διότι το παιδί μου ίσως και να μπορώ να το στείλω σε ιδιωτικό σχολείο ή να κάνω την επέμβαση στο Υγεία αντί στο Ιπποκράτειο με την ιδιωτική μου ασφάλιση (Προσοχή: Δεν συμφωνώ ότι έτσι πρέπει να είναι, αλλά η δυνατότητα υπάρχει). Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να διαλέξω ποιος με αστυνομεύει (και μου εξοστρακίσει καμμία...)και γι αυτό απαιτώ να είναι τουλάχιστον ικανοί να το κάνουν σωστά.

Μέχρι τότε, η ιδέα ότι ανώριμοι και συχνά επικίνδυνοι άνθρωποι με στολές κουβαλάνε όπλα με τρομάζει όπως με τρόμαζε πάντα... :confused:



Ετσι ακριβως. :a10:

sniper
04/01/2009, 15:34
Όταν ακούω απο τα χείλη εκπροσώπων του ΣΥΡΙΖΑ ότι δεν πρέπει οι αστυνομικοί να κάνουν χρήση οπλου σε κάποιων που ρίχνει εναντίων τους μία μολότωφ, τότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι ή να γελάσω θεωρώντας ότι αστειευεται, είτε να τον θεωρήσω ημίτρελο ή μαλάκα, ή να θεωρήσω ότι ο κύριος του ΣΥΡΙΖΑ επίτηδες δεν θέλει ο ένστολος εκπρόσωπος του κράτους (που εμείς φτιάξαμε - μην το ξεχνάμε αυτό) που στάλθηκε εκεί γιατί είναι η δουλειά του, να μην μπορεί να υπερασπίσει τον εαυτό του και τους συναδέλφους του.


Με 1,5 εκατομμύρια παράνομα κυκλοφορούντα όπλα στην Ελλάδα, αν αφοπλίσεις την Αστυνομία, ετοιμαστειτε να δειτε άρματα στο δρομο.

Και το σταματάω εδώ γιατί αν συνεχίσω θα στεναχωρηθούμε πάλι.

sniper
04/01/2009, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
εγω γιατι νομιζω οτι περα απο της αναλήσεις που κανουμε ενθεν και ενθεν
τα πιο πάνω αποσπασματα θα γίνουν κανόνας?

μήπως θα πρεπε να σκεφτουμε και να το δουμε σε πιο πραγματιστική βαση, και οχι τοσο ακαδημαϊκά?
η θεωριτικη αναληση της εφαρμογης της εξουσίας και η διαχωριστική γραμη μεταξύ ασφαλειας και ελευθερίας, δεν εχουν την δυναμη να εκφραστούν ενώσω το ηλεκτροσοκ σου κτυπάει τα μυώνες και τα δοντια σαν κλακετες :rolleyes:

το προλαμβάνειν καλυστον εστι:wave2:


Γιατί ρε Χρήστο η προετοιμασία της κοινής γνώμης να δεχτεί κάτι σαν φυσιολογικό κι αναγκαιο ειναι μια τεχνη που εξασκείται χρόνια από κάποιες υπηρεσίες και κάποιοι μαλάκες ιθαγενείς αρκετών κρατών είναι τόσο αρτιοσκληρωτικά μαλάκες που αντι να το καταλάβουν με τις θέσεις/κινήσεις τους ρίχνουν νερό στον μύλο.. τοσο νερό που σε κάνει να σκέφτεσαι διάφορα.

Cpt. Haddock
04/01/2009, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Αλήθεια; Θυμήσου το την επόμενη φορά που θα σε σταματήσουν για ένα τυπικό έλεγχο παιδάκια μικρότερα από 'σενα. Το στιλ, το ύφος, ο τόνος της φωνής, λογής λογής απαξιωτικά σχόλια au dessus μεν αλλά να τα καταλαβαίνεις δε, εξυπνακίστικος τόνος, ματιές του τύπου δεν πα να λες εσύ.
Πες οτι κάνω λάθος. Γιατί πάει κάποιος να γίνει αστυνομικός; Εσύ γιατί δεν πήγες; Εγώ γιατί δεν πήγα; Δεν πιστεύουμε στο δίκαιο ή το σωστό;

Με έχουν σταματήσει πολλές φορές, είτε τυπικό έλεγχο, είτε για καποια οδική παράβαση...

Πάντα σχεδόν τα τελευταία χρόνια μικρότεροί μου και ούτε στυλ είδα, ούτε τίποτα... Ίσως έχει να κάνει και με το γεγονός οτι πάντα του αντιμετωπίζω σαν επαγγελματίες ασχέτως αν είναι, οπότε αναγκάζονται να έχουν και την ανάλογη σοβαρότητα...

Σε χώρα με 10% ανεργία, αστυνομικός γίνεται κάποιος - δυστυχώς ή ευτυχώς - κι από βιοποριστικη ανάγκη.

Θυμίζω το περιστατικό στην τελευταία μας βόλτα, όπου ήμουν με μηχανή χωρίς χαρτια, χωρίς πινακίδα. Στη στάση που κάναμε στο Αρτεμίσιο, όπου υπήρχε σε βάρδια όχημα του ΤΟΤΑ, οι υπόλοιποι συνεννοήθηκαν με τον αστυνομικό εκεί να μου κάνουν πλάκα και ήρθε δήθεν για "έλεγχο"...

Ναι, όλοι θέλουμε επαγγελματικό επίπεδο αστυνομικών, όλοι τους θέλουμε άψογους αλλα τότε θα είναι και ΤΥΠΙΚΟΙ. Όπερ έστι μεθερμηνευόμενον που λένε στο χωριό μου, εάν αυτό γινόταν στη Γερμανία θα τον είχα πιεί ωραιότατα...

Ελπίζω να έγινα κατανοητός, τα υπόλοιπα περί αφοπλισμού ειναι απλά ανοησίες ενός κόμματος που, δυστυχώς, δέιχνει πόσο ανέτοιμο είναι για θέσεις ευθύνης.

Όταν πονάει το χέρι το θεραπεύεις, δεν το κόβεις... :wave2:

Road67
04/01/2009, 21:04
Πάμπολλες φορές έχει ακουστεί σενάριο για αφοπλισμό της αστυνομίας ( Sniper όχι μόνο απ' το σύριζα, εν καιρώ πολιτικών βλέψεων πολλλοί βασίζονται σε ένα διαστρεβλωμένο κοινό αίσθημα ) δε μπορεί να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο όσο υπάρχουν γενικά όπλα, είτε αυτά είναι περίστροφα είτε κυνηγετικές καραμπίνες. Τελικά οι ίδιοι μπάτσοι που οπλοφορούν θα έχουν και τα taser στο χέρι κι αυτό δε μπορεί να είναι καλό. Γιατί να συζητήσουμε; Να κλείσουν τα εργοστάσια που φτιάχνουν σφαίρες και όπλα; Να αφοπλιστούν έμμεσα οι πάντες; Πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που ξέρουν μόνοι τους να φτιάχνουν σφαίρες και όπλα. Είναι αδύνατο να αφοπλιστεί ένα ολόκληρο κράτος, πόσο μάλλον όλα τα κράτη γιατί σε άλλη περίπτωση πάντα θα μπορεί να γίνει από άλλη χώρα εισαγωγή όπλων και πυρομαχικών.

the who
04/01/2009, 21:11
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[B]Με έχουν σταματήσει πολλές φορές, είτε τυπικό έλεγχο, είτε για καποια οδική παράβαση...



Ναι, όλοι θέλουμε επαγγελματικό επίπεδο αστυνομικών, όλοι τους θέλουμε άψογους αλλα τότε θα είναι και ΤΥΠΙΚΟΙ. Όπερ έστι μεθερμηνευόμενον που λένε στο χωριό μου, εάν αυτό γινόταν στη Γερμανία θα τον είχα πιεί ωραιότατα...

Οταν δεις τετοιους αστυνομικους στην Ελλαδα να μας το πεις κι εμας.Ποιος ειπε οτι δεν θελει αψογους αστυνομικους στο δρομο?Με μπερδεψες ομως.Μηχανη ανευ ανευ και ταξιδι δεν συμβαδιζουν με την νομιμοτητα.
Στη Γερμανια τουλαχιστον οι αστυνομικοι εχουν τακτ οσο αυστηροι κι αν ειναι.

mats8282
05/01/2009, 00:39
Προσωπικα δεν μπορω να παρω σαφη θεση πανω στο θεμα γιατι οι γνωσεις μου πανω στα εγκληματολογικα/ακρως αστυνομικα ζητηματα ειναι σαφεστατα ανυπαρκτες...

Απλα θελω να πω οτι ο αφοπλισμος,πυροβολων οπλων,αστυνομικων μοναδων που περιπολουν μερα μεσημερι στις πολεις δεν θα με πειραζε...Δεν εχουμε γινει ΗΠΑ ακομα να οπλοφορουν 12χρονα παιδια και να βαζουμε ανιχνευτες στα σχολεια,ουτε ακουμε συχνα να χρησιμοποιουν τα οπλα τους αστυνομικοι σε συμπλοκες με εγκληματιες...

Οσο αφορα τα ΕΚΑΜ και γενικα ειδικες μοναδες φυσικα και δεν τις αφοπλιζεις αφου ειναι για ειδικες περιπτωσεις,υποτιθεται...Και φυσικα αν πανε περιπολια σε τιποτα επικινδυνες περιοχες θα φερουν οπλα...

Σιγα μην τους στειλουμε να παρουνε την Πολη αοπλοι...

:wave2:

TROOPER
05/01/2009, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από doctor x
ρωταω

θελετε τους ...εκπαιδευμενους αστυνομικους των προηγμενων χωρων?
θα πρεπει να δεχτειτε να ειστε και πολιτες που διαδηλωνουν ΜΟΝΟ στα πεζοδρομια,που δεν...σπανε ,που δεν κανουν καταληψη σε..δημοσιους χψρους η δρομους,δεν ...βριζουν τους αστυνομικους περνωντας διπλα τους η οταν τα κανουν ολα αυτα εχουν και τις αντιστοιχες ΝΟΜΙΚΕΣ συνεπειες.


και απανταω.θα ηθελα να ειμαστε σε τετοιο επιπεδο οι πολιτες που να μην χρειαζομαστε καθολου αστυ-νομια.αλλα αφου δεν ειμαστε θα προτιμουσα η αστυνομια να κανει την δουλεια της σωστα,ξεκινωντας να χρησιμοποιει τα παλια η νεα παιχνιδακια της σε αυτους που φροντισανε να μην εχουμε πεζοδρομια(οχι μονο για να διαδηλωνουμε αλλα και για να περπαταμε που και που),σε αυτους που φροντισανε τεχνηεντως να δημιουργησουνε τους αλλους που σπανε,σε αυτους πραγματι που κανουνε καταληψη ελεω χρηματων σε δημοσιοθς χωρους,δρομους,λιμνες,βουνα κλπ και σε αυτους τους ανθρωπους που επειδη τους δωθηκε μια εξουσια τη χρησιμοποιουνε κατα τω δωκουν.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr Luv
Αλλά ΑΠΑΙΤΩ εκπαιδευμένους αστυνομικούς, και μάλιστα περισσότερο απ' ότι απαιτώ εκπαιδευμένους δασκάλους και γιατρούς.

παει και παρακατω αραγε ???:sad: :sad: :sad:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θυμίζω το περιστατικό στην τελευταία μας βόλτα, όπου ήμουν με μηχανή χωρίς χαρτια, χωρίς πινακίδα. Στη στάση που κάναμε στο Αρτεμίσιο, όπου υπήρχε σε βάρδια όχημα του ΤΟΤΑ, οι υπόλοιποι συνεννοήθηκαν με τον αστυνομικό εκεί να μου κάνουν πλάκα και ήρθε δήθεν για "έλεγχο"...

Ναι, όλοι θέλουμε επαγγελματικό επίπεδο αστυνομικών, όλοι τους θέλουμε άψογους αλλα τότε θα είναι και ΤΥΠΙΚΟΙ. Όπερ έστι μεθερμηνευόμενον που λένε στο χωριό μου, εάν αυτό γινόταν στη Γερμανία θα τον είχα πιεί ωραιότατα...

να θυμισω οτι ο σκοπος του τοτα εκει,τοτε ηταν ''για φορτηγα''. :winka:

κοινως αν ειμασταν γερμανια δεν θα ειχες διανοηθει να βγεις στον δρομο χωρις πινακιδα και χαρτια ηλια.

αλλα να υπενθιμισω επισης οτι εδω μιλαμε για την καταστολη.αρα η προληψη παει περιπατο και η συζυτηση εξωστρακιζεται ως αλλη σφαιρα ετοιμη να συνετισει νεαρους που σπουδαζουνε για να λαβουνε τον χαμηλοτερο μισθο της ευρωπης,την χειροτερη περιθαλψη της ευρωπης,τις χειροτερες συνθηκες εργασιας της ευρωπης,τις χειροτερες συνταξεις της ευρωπης και ταυτοχρονα εχουνε τα μεγαλυτερα λαμογια της ευρωπης τα οποια πλουτιζουνε one way or another πανω στις πλατες αυτων των νεων.

Road67
05/01/2009, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
και απανταω.θα ηθελα να ειμαστε σε τετοιο επιπεδο οι πολιτες που να μην χρειαζομαστε καθολου αστυ-νομια.αλλα αφου δεν ειμαστε θα προτιμουσα η αστυνομια να κανει την δουλεια της σωστα,ξεκινωντας να χρησιμοποιει τα παλια η νεα παιχνιδακια της σε αυτους που φροντισανε να μην εχουμε πεζοδρομια(οχι μονο για να διαδηλωνουμε αλλα και για να περπαταμε που και που),σε αυτους που φροντισανε τεχνηεντως να δημιουργησουνε τους αλλους που σπανε,σε αυτους πραγματι που κανουνε καταληψη ελεω χρηματων σε δημοσιοθς χωρους,δρομους,λιμνες,βουνα κλπ και σε αυτους τους ανθρωπους που επειδη τους δωθηκε μια εξουσια τη χρησιμοποιουνε κατα τω δωκουν.



παει και παρακατω αραγε ???:sad: :sad: :sad:



να θυμισω οτι ο σκοπος του τοτα εκει,τοτε ηταν ''για φορτηγα''. :winka:

κοινως αν ειμασταν γερμανια δεν θα ειχες διανοηθει να βγεις στον δρομο χωρις πινακιδα και χαρτια ηλια.

αλλα να υπενθιμισω επισης οτι εδω μιλαμε για την καταστολη.αρα η προληψη παει περιπατο και η συζυτηση εξωστρακιζεται ως αλλη σφαιρα ετοιμη να συνετισει νεαρους που σπουδαζουνε για να λαβουνε τον χαμηλοτερο μισθο της ευρωπης,την χειροτερη περιθαλψη της ευρωπης,τις χειροτερες συνθηκες εργασιας της ευρωπης,τις χειροτερες συνταξεις της ευρωπης και ταυτοχρονα εχουνε τα μεγαλυτερα λαμογια της ευρωπης τα οποια πλουτιζουνε one way or another πανω στις πλατες αυτων των νεων. +1

Lykos_Crete
05/01/2009, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αλλα να υπενθιμισω επισης οτι εδω μιλαμε για την καταστολη.αρα η προληψη παει περιπατο και η συζυτηση εξωστρακιζεται ως αλλη σφαιρα ετοιμη να συνετισει νεαρους που σπουδαζουνε για να λαβουνε τον χαμηλοτερο μισθο της ευρωπης,την χειροτερη περιθαλψη της ευρωπης,τις χειροτερες συνθηκες εργασιας της ευρωπης,τις χειροτερες συνταξεις της ευρωπης και ταυτοχρονα εχουνε τα μεγαλυτερα λαμογια της ευρωπης τα οποια πλουτιζουνε one way or another πανω στις πλατες αυτων των νεων.

+1000