PDA

View Full Version : Καθάρισμα Με ΠΑΡΑΦΙΝΗ!!



petridist
19/12/2003, 16:33
Σήμερα δοκίμασα το καθάρισμα ζάντας (πίσω) με παραφινέλαιο κατι που είχε προτεινει ο BikersOnly (και πολυ καλά έκανε)


Έχω να πώ ότι καθαρίζει εκπληκτικά και χωρίς καθόλου σχεδόν τρίψιμο.

ΑΛΛΑ, οπως λιώνει το λάδι έτσι λιώνει και το λάστιχο αν δεν προσέξεις και σου τρέξει!!


Είναι καλύτερο να γίνεται το καθάρισμα με πανάκι που ελέγχεις το λάδι και όχι με πινέλο γιατι το χάνεις και τρέχει παντού..

Και για να ξέρουμε τι λέμε, μιλάμε για ΠΑΡΑΦΙΝΕΛΑΙΟ ετσι? αυτό που πυλάνε για παλιές λάμπες κλπ κλπ (1λιτρο 3 ευρω)

διαφανές, άοσμο, ανάφλεξη στους 65 κελσίου κλπ (α ρε ο επιστήμονας!!!)

bikersonly
19/12/2003, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
1. ΑΛΛΑ, οπως λιώνει το λάδι έτσι λιώνει και το λάστιχο αν δεν προσέξεις και σου τρέξει!!


2. Είναι καλύτερο να γίνεται το καθάρισμα με πανάκι που ελέγχεις το λάδι και όχι με πινέλο γιατι το χάνεις και τρέχει παντού..

3. Και για να ξέρουμε τι λέμε, μιλάμε για ΠΑΡΑΦΙΝΕΛΑΙΟ ετσι? αυτό που πυλάνε για παλιές λάμπες κλπ κλπ (1λιτρο 3 ευρω)



1. Ρε παιδιά για λαδάκι του ΘΕΟΥ μιλάμε!Το οποίο στην λίγο πιο καθαρή μορφή του είναι πόσιμο!!!Για αυτό και το βρίσκεις ΜΟΝΟ στα φαρμακεία (αν δεν κάνω λάθος)!!!Τι να σου λιώσει το λάστιχο...Ποτέ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο!


2. Εννοείται ΜΟΝΟ με πανάκι!!! Αλλιώς δεν κάνεις δουλειά!

3. Μήπως....λέω μήπως πήρες λάθος?Δεν ξέρω αν το πουλάνε για παλιές λάμπες αλλά δεν το έχω ξανακούσει.Και για εύφλεκτο δεν μου φαίνεται καθόλου....δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια αλλά όπως είπα ΛΑΔΑΚΙ είναι όχι κάνα χημικό.

petridist
19/12/2003, 17:04
ρε συ λάθος πράμα πήρα?????????

Και δεν πήγα σε φαρμακείο ο μαλάκας!!

Νόμισα οτι γι'αυτο μιλούσες!?!?!?!?

Πάντως καθαρίζει καλάάάά:D :D : :rolleyes: :confused: :eek:

θα πάω σε φαρμακείο:(

SeNNinhA
19/12/2003, 20:41
Πήρες ΠΑΡΑΦΙΝΗ που είναι καύσιμο !!!

και όχι

ΠΑΡΑΦΙΝΕΛΑΙΟ που είναι λαδάκι

petridist
20/12/2003, 12:32
το μπουκάλι ρε γμτ παραφινέλαιο λέει... αλλα όντως είναι καυσιμο εφόσον λέει για παλιες λάμπες πετρελαίου ,,, καίγεται άοσμα και δεν λερώνει κλπ κλπ..

οπότε σίγουρα ειναι διαφορετικό απο του bikers..

φαρμακείο λοιπόν:confused:

petridist
22/12/2003, 11:46
είχατε δίκιο,, είχα πάρει το καυσιμο!!

πήγα στο φαρμακείο και μου έδωσε ένα μικρο μπουκαλάκι που είναι όντως σχεδόν πόσιμο..

Μου είπε μάλιστα ότι αμέσως η επόμενη μορφή, είναι όντως πόσιμο και χρησιμοποιείται για δυσκοιλιότητα (ετσι πληροφοριακά αν έχει κανένας πρόβλημα :D )

Αυτάάάάά.. ευτυχώς το λάστιχο είναι οκ..!

stefanos
22/12/2003, 12:01
Οι φαρμακοποιοί θα αντιμετωπίσουν απίστευτη αύξηση των κρουσμάτων δυσκοιλιότητας στους κύκλους των μοτοσυκλετιστών.

petridist
22/12/2003, 12:05
οτι μολις λεω στο φαρμακοποιο τι θέλω με ρωτάει

''γιατί το θές?''

και του λέω για καθάρισμα ζάντας κλπ..

δίπλα μια γιαγιάκα να κοιτάει απορημένα..

και ο φαρμακοποιός '' ααα ναι μισό λεπτο να σου φέρω'' εντελώς φυσιολογικά... ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ!!!

μάλλον είναι γνωστό το καλό αποτέλεσμα που έχει!!

SeNNinhA
23/12/2003, 11:26
Ευτυχώς πρόλαβες και δεν ήπιες το καύσιμο !!!!!

NLS
23/12/2003, 11:56
δεν μας είπες αν δοκίμασες στη ζάντα ΚΑΙ του φαρμακείου

(άσε που νομίζω για την αλυσίδα είχε πει, όχι για τη ζάντα - δεν δοκιμάζεις και εκεί; )