PDA

View Full Version : Μικρές V-Stromικές απορίες...



@lex_73
04/01/2009, 07:38
Kαλημέρα σε όλους τους απανταχού 2κυκλους κι ιδιαίτερα σ΄όλους τους V-Stromάδες. Από βδομάδα θα είμαι ένας ακόμα ευτυχής ιδιοκτήτης μιας V-Strom 650 Κ9 (με 400? παραπάνω κερατιάτικα αλλά χαλάλι λόγω χρώματος-περτικαλί). Θα ήθελα κάποιες γνώμες-προτάσεις για τα έξτρα που δίνονται. Αξίζει να βάλω τη μεγαλύτερη μπαγκαζιέρα 52lt, με τη σχετική επιβάρυνση, και από αισθητικής άποψης και από πρακτικής (θέλω να βάζω 2 κράνη αλλά να υπάρχει και κάποιος έξτρα χώρος για αδιάβροχα κτλ) ή θα με καλύψει η μικρότερη; Τα κάγκελα είναι επαρκή ή θα χρειαστώ και κάποιες άλλες προσθήκες κι αν ναι τι; Υπαρχουν κάποιες προσθήκες που πιθανόν να είναι άμεσες και επιτακτικές π.χ. κεντρικό στάντ (γιατί στη ζέση κολλάει ο Fe!!!).

Καλή Χρονιά και πάντα όρθιοι παιδιά!!!

Road67
04/01/2009, 07:53
Kαλή χρονιά και καλορίζικο το Στρόμα :)

Sapadak
04/01/2009, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από @lex_73
Αξίζει να βάλω τη μεγαλύτερη μπαγκαζιέρα 52lt, με τη σχετική επιβάρυνση, και από αισθητικής άποψης και από πρακτικής (θέλω να βάζω 2 κράνη αλλά να υπάρχει και κάποιος έξτρα χώρος για αδιάβροχα κτλ) ή θα με καλύψει η μικρότερη; Τα κάγκελα είναι επαρκή ή θα χρειαστώ και κάποιες άλλες προσθήκες κι αν ναι τι; Υπαρχουν κάποιες προσθήκες που πιθανόν να είναι άμεσες και επιτακτικές π.χ. κεντρικό στάντ (γιατί στη ζέση κολλάει ο Fe!!!).

Καλή Χρονιά και πάντα όρθιοι παιδιά!!!

To διπλο ειναι πολυ χρησιμο για το λαδωμα αλλα και για οταν το παρκαρεις να "ανοιγει" η αναρτηση σου.

Για τη βαλιτσα μια 48αρα χωραει τα 2 κρανη ευκολα και αν χρειαστει να βαλεις κατι ακομα μπαινει ειτε αναμεσα στα κρανη ειτε μεσα στα κρανη(αδιαβροχα)

Για μενα ενα καλο εξτρα ειναι η ποδια του κινητηρα.

Εχει αρκετες αλλα η μαμα σουζουκι ειναι πολυ καλη


151583

mikios400
04/01/2009, 09:05
θα σου πω αλλά θα σε μπερδέψω...

καταρχάς για χούφτες δεν συζητάμε, τις βάζεις οπωσδήποτε! Τώρα βαλίτσα όσο μεγαλύτερη καλύτερα λέω εγω... τα 4 λιτρα από 48 σε 52 είναι μεγάλη διαφορά, αν κ εγώ έχω 48 κ δεν με "ζορίζει" ιδιαίτερα.... τι να πεις, ο άνθρωπος πάντα θέλει κάτι παραπάνω!

όπως λέει κ ο Sapadak, η καρίνα είναι καλό πράμα, ειδικά αν σκοπεύεις να κάνεις χώμα ή έστω πεζοδρόμια....

τώρα, για κάγκελα, σου προτείνω 1000φορές αυτά της GIVI, γιατί μ'έχουν σώσει επιτυχώς (μη ρωτάς πόσες φορές :blush: ) ΑΛΛΑ η ποδιά που σου δείχνει ο Sapadak (υπάρχει κ σε μαύρη) δεν μπαίνει απευθείας σε αυτά τα κάγκελα, αλλα με πατέντα. Εγώ θα την κάνω γιατί άλλες καρίνες δεν μου αρέσουνε. Μπαίνει όμως στα μαμά κάγκελα που είναι τα χαμηλά, ΑΛΛΑ δεν στα προτείνω γιατί δεν καλύπτουν τα πλαστικά επαρκώς κ σε μια πτώση θα ξεχάσεις το όνομά σου αν ακούσεις πόσο κάνουν τα πλαστικά.... (800άρα κ βάλε :eyepop: θα σου βγει) για να λέμε κ του στραβού το δίκιο, ακούω πωςβοηθάνε σε μικρές πτωσούλες αλλά όχι πάντα.

ότι άλλο θες πες, όλο κ κάτι θα ξεχνώ...

xanthosd
04/01/2009, 12:22
Κατ'αρχην ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ

Λογο εμπειριας ετων και χιλιαδων χλμ με φορτιο σου προτεινω....

1. χουφτες (αν δεν εχει) κανουν 50€

2. κεντρικο σταντ (πολυ εργονομικο) περιπου 150€

3. καγκελα ΚΑΡΡΑ γιατι ειναι πιο φτηνα και καλα περιπου 95€
γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις (αν θελεις) απο DL1000 γιατι ειναι 4-5 εκατοστα πιο φαρδια και θα εχεις καλυτερη προστασια, τα εχω βαλει σ ενα φιλο και κατσαν ωραια. να προσεξεις αν παρεις αλλη μαρκα το δεξι με το αριστερο καγκελο να 'επικοινονουν' δηλαδη να κοντραρουν μεταξι τους (φαινετε στη φωτο της καρινας η κοντρα)για να ειναι ανθεκτικα πρωτον και δευτερον να μην τριζουν - ραγιζουν λογο συντονισμου. (αν βαλεις GIVI θα μουδιαζουν τα χερια σου απο τον κραδασμο, τεκμηριομενο αυτο)

4. γνωμη μου ειναι μια ΚΑΡΡΑ Κ46 με πιαστρα 125€
Κ46 γιατι....
α. ειναι πιο ομορφη και πιο συμαζεμενη για τον κολο του DL650 και για λογους αεροδυναμικους γιατι μετα τα 160 χλμ/ω μονο ατομο οι αλλες κουνανε περισσοτερο (σε σχεση με Κ48 Κ52)
β. ειναι πολυ πιο φτηνη αν σκεφτεις οτι για 2 λιτρα παραπανω θα πρεπει να δωσεις 60-70€ + η για Κ52 + 110€
γ. περνει 2 full face κρανη και γαντια, αδιαβροχα κ.α. ΑΝΕΤΑ
δ. εχει πιο ομορφη και διακριτικη 'πιαστρα' σε περιπτωση που βολταρεις χωρις βαλιτσα και το συμαντικοτερο βιδωνει αμεσως πανω στη 'μαμα' σχαρα σε αντιθεση με τις αλλες που ζητουν aftermarket προσθηκες
ε. εχει συστημα ανοιξε - κλεισε μ'ενα χερι
ζ. εχει αναμονη και περνει αν θελεις με + 25€ φως stop
η. περνει μαξιλαρακι συνεπιβατη 24€

5. αν κυκλοφορεις και χειμωνα καλο ειναι να εχεις θερμενομενα χερουλια απο35€

6. εγω θεωρω υπερβολικη την μεταλικη καρινα και προτεινω αυτη της Puig που μπαινει πανευκολα και ειναι πανεμοφη και carbon. περιπου 140€

Ελπιζω να βοηθησα λιγο? οτι χρειαστεις στειλε. και παλι καλοταξιδο.


151601

@lex_73
04/01/2009, 17:51
Κατ΄αρχήν ευχαριστώ όλους για τις ευχές και τις προτάσεις,
1) Η καρίνα που προτείνεις xantosd είναι πανέμορφη μ΄ένα ψάξιμο που έκανα τη βρήκα στον Ξύκη 175?, όμως μήπως "χαμηλώνει" αρκετά το μηχανάκι;
2) Η ζελατίνα που έχει με καλύπτει σ΄ένα ταξίδι με 140-150km;
3) Θα ήθελα να μου προτείνετε κανά 2-3 "τίμια" μαγαζιά, που θα μπορέσω να βρω τα παραπάνω κι ότι άλλο μπορεί ν΄αντέξει ο φτωχός προϋπολογισμός μου, που δε θα με δουν σαν ?,¥,$ και θα μπορέσω να ρωτήσω δυο πράγματα παραπάνω, επειδή από Δευτέρα αρχίζει το ψάξιμο :look: , μένω Αθήνα κέντρο αλλά αυτό δεν είναι δεσμευτικό και στον Πειραιά αν υπάρχει κάτι αξιόλογο θα πάω.

xanthosd
04/01/2009, 18:10
Η καρινα δεν θα σου κανει διαφορα στο υψος, απλα θελει περισσοτερη προσοχη οταν θα κατεβαζεις τον εμπρος τροχο απο τα πεζοδρομια να μη φρεναρεις γιατι βουλειαζει η αναρτηση και χαμηλωνη τρομακτικα. εγω την εβαλα στην Ξανθη 140€ ριξε μια ματια στα moto market

Η ζελατινα αν εισαι κατω απο 1,85 υψος, στη μεσαια σκαλα θα σε καληψει αρκετα, θα αναβεις τσιγαρο στα 180!!!! περαιτερω προσθηκες τις θεωρω υπερβολες - καραγκιοζιλικια

Ευχαριστως να σου προτεινα μαγαζια αλλα ζω στην επαρχεια, εγω στη θεση σου θα πηγαινα σε moto market

subman21
04/01/2009, 18:28
Καλοτάξιδος και πάντα όρθιος εύχομαι.:beer:

με την παραλαβή πέρνα και από εδώ να πάρεις αριθμό :D
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17626

Για τα αξεσουάρ που ζητάς να μάθεις θα σου έλεγα να μην βιαστείς αλλά:

- Πρώτον και δέν το συζητώ ένα καλό κράνος-μπουφάν-γάντια

- Σίγουρα θα σου χρειαστούν οι χούφτες καθώτι χειμώνας. (Βάλε τις Suzuki 45?)

- Η βαλίτσα θα χρειαστεί και αυτή σίγουρα για αδιάβροχα, κράνη, λουκέτα κ.α.
θα σου πρότεινα όμως να μην το παρακάνεις σε χωρητικότητα λόγω της αστάθειας
που θα σου προκαλεί σε υψηλές ταχύτητες. Μία 46lt νομίζω καλύπτει αρκετές
ανάγκες (τουλάχιστον τις δικές μου κράνος, γάντια, κουλούρα, ζώνη, αδιάβροχο
παντελόνι cordura και κάτι ψιλά.) Αν δε σου φτάσει ο χώρος αυτός και το στρώμα σου
έχει tank cover της Bugster θα σου πρότεινα να καταφύγεις σε μία τέτοια λύση. Διότι
θα προτιμούσα ένα ακριβό κράνος να το παίρνω μαζί μου στο tank bag παρά να το
αφήσω στην κούτα να ψήνεται (ειδικά το καλοκαίρι) ή να το κλαίω από κανένα τσογλάνι.

- Τα κάγκελα είναι εκ των ούκ άνευ για εμένα. Δεν προτείνω μάρκα (κοίταξέ τα όλα και
αποφάσισε το πιο στιβαρό (εγώ της Givi έχω αλλά ήταν δώρο οπότε δεν ήταν επιλογή μου,
χωρίς να εννοώ οτι δεν είναι καλά).

- Το διπλό στάντ καλό είναι να υπάρχει αλλά πολλοί ζούν μια χαρά και χωρίς αυτό.
(εγώ έβαλα το γνήσιο 190?)

- Η ποδιά κάνει γενικά καλό αλλά αν προτιμήσεις aftermarket κοίτα να είναι κάτι
που το καλοκαίρι δεν θα προκαλεί ασφυξία στο μοτέρ.

Γενικά ισχύει το "λεφτά να έχεις..." γι'αυτό σου λέω μην τρελαθείς να τρέχεις να βάλεις
αξεσουάρ, θα βγούν σιγά-σιγά από τη χρήση.

Καλοτάξιδος και πάλι:beer:

SOTHRHS
04/01/2009, 21:39
Που σαι λεβεντη μου....Βαλιτσα απο 48 εως 52 και μη συμβιβαστεις με τπτ παρακατω.Τωρα οσο για τα υπολοιπα .....καγκελα εχω HEPCO&BEKER και ειναι πολυ καλα(εχω δει ποσο καλα ειναι μακρια απο μας).Για τα καγκελα ο φιλος mikios τα λεει μια χαρα
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

@lex_73
05/01/2009, 10:00
Καλή μέρα κ καλή εβδομάδα, επειδή βγαίνω στη γύρα όπως αναφέρω κ παραπάνω κι επειδή όλοι μου φαίνονται ίδιοι (τα μαγαζιά) αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάποιο ή κάποια που έμεινε ευχαριστημένος (τιμές-εξυπηρέτηση) για να έχω ένα σημείο αναφοράς, ευπρόσδεκτο! Κάπου διάβασα στο φόρουμ ότι ο Σφακιανάκης παρέχει ασφάλεια κατά ολικής κλοπής γύρω στα 350 ετησίως, ισχύει κάτι τέτοιο; Υπάρχει κ κάτι καλύτερο από αυτό γιατί από τις ασφάλειες έχει καεί η γούνα μου στο παρελθόν αρκετές φορές'

tazakos
05/01/2009, 10:02
+1 για μεγάλη βαλίτσα...εγώ μετά από 2 χρόνια με την 52άρα πήγα σε 46άρα και μου κάνει μεγάλη διαφορά...όλα πρεπει να τα στριμώχνω μέσα στα κράνη και μου την δίνει....επίσης βγαίνει όπου να'ναι η 53ρα της κάππα που είναι πανέμορφη!
http://www.kappamoto.com/catalogoonline/tabid/55/Product/123/K53.aspx

costas81
05/01/2009, 14:28
Καλοριζικο καταρχην και παντα ορθιοι και οι δυο σας.

1) Καγκελα SUZUKI - δεν συντονιζουν δεν τριζουν και προστατευουν απιστευτα καλα
2) Χουφτες σε συνδιασμο με θερμαινομενα και θα με θυμηθεις
3) Bagster καλυμα για το ντεποζιτο για να αποφυγεις γρατζουνιες
4) Η 46 βαλίτσα είναι σουπερ αλλά τα δεύτερο κράνος το παίρνει οριακά και οχι σε ορθια θεση αλλα ξαπλωτα το ενα διπλα στο αλλο. Αν εισαι και λιγο κεφαλας και ετο κρανος ειναι μεγάλο νούμερο τοτε εχεις προβλημα.


Δεν νομιζω οτι χρειαζεσε τιποτα αλλο. Ουτε διπλο σταντ ουτε καρινα τιποτα!
Όσο για το λάδωμα παίρνεις με 25? σταθερο σταντ αλουμηνιου που θα κάνει την ζωή σου πανευκολη. Το διπλο χαμηλώνει το μηχανάκι και παίζει να το κοπανάς κατεβαίνωντας πεζοδρόμια, άσε που είναι άχρηστο βάρος πάνω στο μηχανάκι σου. Και το μαμα σταντ μια χαρα κανει την δουλεια του.

@lex_73
05/01/2009, 15:38
Τελείωσα με τα αρχικά, έφυγε το μαρούλι από την τσέπη, Παρασκευή παραλαμβάνω!! Η μπαγκαζιέρα που μου δίνουν όπως παντού νομίζω είναι 47άρα και τραμπα δε γίνεται με κάτι μεγαλύτερο, οπότε την κρατάω κ βλέπουμε (χωράει 2 σπαστά κράνη το 1 πλάγια, έχω full face). Τα χαμηλά κάγκελα με προβληματίζουν, πολλοί λέτε ότι δεν είναι αρκετά. Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει για ασφάλεια κλοπής αν καλύπτει στο 100% κ τι γίνεται στην περίπτωση που βρεθούν τα αυτοκόλλητα της μηχανής, εκεί θα κάνουν τους Κινέζους: Υπάρχουν 2 ασφαλιστικές, Ιnteramerican με 480 και ΑΙG (μπλεγμένη στα πρόσφατα οικονομικά σκάνδαλα στην Αμερική) με 440 ετησίως. Μεγάλο το πακέτο αλλά μικρότερο σε σχέση απλή ασφάλεια+γκαράζ. Όποιος γνωρίζει κάτι περί ασφαλιστικών θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως να με διαφωτίσει γιατί από αυτούς τους λεχρίτες δε μαθαίνεις πότε την αλήθεια, μόνο όταν συμβεί το μοιραίο.!! Ευχαριστώ κ πάλι όσους βρίσκουν το χρόνο κ γράφουν προσφέροντας τις εμπειρίες κ γνώσεις τους!!

costas81
05/01/2009, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από @lex_73
Τελείωσα με τα αρχικά, έφυγε το μαρούλι από την τσέπη, Παρασκευή παραλαμβάνω!! Η μπαγκαζιέρα που μου δίνουν όπως παντού νομίζω είναι 47άρα και τραμπα δε γίνεται με κάτι μεγαλύτερο, οπότε την κρατάω κ βλέπουμε (χωράει 2 σπαστά κράνη το 1 πλάγια, έχω full face). Τα χαμηλά κάγκελα με προβληματίζουν, πολλοί λέτε ότι δεν είναι αρκετά. Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει για ασφάλεια κλοπής αν καλύπτει στο 100% κ τι γίνεται στην περίπτωση που βρεθούν τα αυτοκόλλητα της μηχανής, εκεί θα κάνουν τους Κινέζους: Υπάρχουν 2 ασφαλιστικές, Ιnteramerican με 480 και ΑΙG (μπλεγμένη στα πρόσφατα οικονομικά σκάνδαλα στην Αμερική) με 440 ετησίως. Μεγάλο το πακέτο αλλά μικρότερο σε σχέση απλή ασφάλεια+γκαράζ. Όποιος γνωρίζει κάτι περί ασφαλιστικών θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως να με διαφωτίσει γιατί από αυτούς τους λεχρίτες δε μαθαίνεις πότε την αλήθεια, μόνο όταν συμβεί το μοιραίο.!! Ευχαριστώ κ πάλι όσους βρίσκουν το χρόνο κ γράφουν προσφέροντας τις εμπειρίες κ γνώσεις τους!!


Τα χαμηλα καγκελα ειναι της σουζουκι και προστατευουν τελεια! Θα σου δειξω συντομα την τρακαρισμενη μηχανη μου που δεν αξιζε να επισκευαστει να δεις ποσο καλα προστατεψανε. Το μοτερ και τα ποδια μου δεν ειχαν ουτε γρατσουνια! Τα καγκελα της καπα εχουν τοσο μεγαλο ανοιγμα που σε καλη πτωση ερχονται και κοπανανε πανω στα πλαστικα της μηχανης. Ασε που συντονιζουν με τις στροφες του κινητηρα και κουδουνιζουν σαν καμπανακια!

tazakos
06/01/2009, 13:06
ως προς την ασφάλεια κλοπής εγώ έχω anytime by interamerican στα 310ευρώ για την πόλη καταγωγής μου (Καβάλα), για Αθήνα κάπου στα 370 θα βγαίνει και είναι ασφάλεια της ιντεραμερικαν απλά χωρίς πράκτορα να παίρνει προμήθεια και με επιπλέον εκπτώσεις -10% αν κλείσεις δωδεκάμηνο και επιπλέον -5% με χρήση πιστωτικής. Και το αμάξι το έκανα εκεί μικτή και το στρόμα φουλ κ κλοπής. δες το... www.anytimeonline.gr

τώρα ως προς το αν βρεθούν τα αυτοκόλητα δυστυχώς ισχύει ότι αν βρεθεί τμήμα της μηχανής σε διάστημα 3 μηνών ακόμη και το πλαίσιο μόνο δεν παίρνεις δεκάρα...αλλά συνήθως δεν βρίσκεται τίποτα γιατί ή το κυκλοφορεί κάνας πιτσιρικάς στα χωριά της Φλώρινας ή είναι σε κάνα γκρεμό, όπως και να έχει σαν κάποιος που του έχουν κλέψει ήδη κάποτε ένα σου λέω να την κάνεις για να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο! Καλά χιλιόμετρα...

table920
08/01/2009, 11:10
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΤΙ ΘΕΣ ΑΠΟ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΗΝ SUZUKI ΣΤΗΝ ΑΧΑΡΝΩΝ ΚΑΙ ΝΙΡΒΑΝΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΠΑΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ:beer: :beer: :beer: :beer: