PDA

View Full Version : ΡΟΖ ΧΑΡΤΑΚΙ ΑΠΟ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ



orcinious
04/01/2009, 16:02
Φιλος ελαβε τηλ απο την τροχαια της περιοχης του οτι εχουν φοτο της μηχανης του
με 183 χλμ στην αττικη οδο..............
τι γινεται???????????
τι λεει ο νομος για το θεμα?
εισαι υποχρεωμενος να πας να την παραλαβεις ............κτλ




εχει κανενας παρομοια εμπειρια??????????

notakos600
04/01/2009, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
Φιλος ελαβε τηλ απο την τροχαια της περιοχης του οτι εχουν φοτο της μηχανης του
με 183 χλμ στην αττικη οδο..............
τι γινεται???????????
τι λεει ο νομος για το θεμα?
εισαι υποχρεωμενος να πας να την παραλαβεις ............κτλ




εχει κανενας παρομοια εμπειρια??????????


Εμένα με είχαν φωτογραφήσει να πηγαίνω με 160 με το αυτοκίνητο.
Πήγα για κατάθεση στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου, όπου και κλήθηκα.
Η φωτογραφία φαινόταν πως είχε παρθεί από συμβατικό της τροχαίας που με ακολουθούσε προφανώς.
Στο τμήμα κατέθεσα πως βιαζόμουν γιατί κάποιο συγγενικό μου πρόσωπο βρισκόταν στο νοσοκομείο και ρωτήθηκα αν συμφωνούσα με την φωτογραφία όσον αφορά τα στοιχεία της πινακίδας που φαίνονταν σε αυτήν.
Εδώ και δύο χρόνια δεν έχω λάβει καμία κλήση.
Νομίζω όμως πως τέτοιες παραβάσεις ( μεγάλη παραβίαση ορίου ταχύτητας) πάνε δικάσιμη.
Είδωμεν.

menos
04/01/2009, 16:18
Πας στην τροχαια, σου δειχνουν την φωτογραφια, πληρωνεις το προστιμο και αντιο σας :D

Τωρα, νομιζω οτι στα 183 Km/h μαλλον που το προστιμο θα πονεσει!! :a35:

notakos600
04/01/2009, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Πας στην τροχαια, σου δειχνουν την φωτογραφια, πληρωνεις το προστιμο και αντιο σας :D

Τωρα, νομιζω οτι στα 183 Km/h μαλλον που το προστιμο θα πονεσει!! :a35:

Κλήση και πρόστιμο είναι μέχρι +20χλμ πάνω από το όριο ταχύτητας στο συγκεκριμένο σημείο.Από εκει και πάνω ορίζεται δικάσιμος, αυτό μου είπαν εμένα πάντως.

menos
04/01/2009, 16:31
Πραγματι, νομιζω πως επισης μετα τα 130 Km/h ειναι δικασιμη!! :bigcry:

panosfree
04/01/2009, 16:33
Καλησπερα στο forum.
Εγω την εκανα την παγαποδια λιγες μερες προτου ερθω Γερμανια παλι.Μου εστειλαν προσκληση να παω στο τμημα για παραβαση.Τους πηρα πριν λιγο τηλεφωνο και μου ειπαν πως ετρεχα με 183 στην Αττικη οδο και με περιμενει ενα τσουχτερο των 350.Η φωτο δειχνει μονο την πινακιδα και θελω να ρωτησω οποιος κατεχει το θεμα.
1 Αφου δεν φαινεται ο οδηγος μπορω να ισχυριστω οτι δεν ημουν εγω?Υπαρχει κανενα σχετικο δικαστικο προηγουμενο?
2 Αν αποδεχτω την ευθυνη ,υπαρχει περιπτωση να μου παρουν διπλωμα και πινακιδες λογω της υπερβολικης ταχυτητας?
Ριξτε τα φωτα σας τωρα που δεν βλεπω μπροστα μου.........ποσο να μεινω ακομα Γερμανια για να παραγραφει?...μαλλον θα μου ρθει πιο φτηνα.
thanks!!!

panosfree
04/01/2009, 16:41
Αν υπηρχε δικασιμος θα μου ελεγε οτι πρεπει να πληρωσω 350 ευρο προστιμο?:confused:

sergiosm
04/01/2009, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Πας στην τροχαια, σου δειχνουν την φωτογραφια, πληρωνεις το προστιμο και αντιο σας :D

Τωρα, νομιζω οτι στα 183 Km/h μαλλον που το προστιμο θα πονεσει!! :a35:

το χειρότερο είναι η αφαίρεση της άδειας κυκλοφορίας για εξήντα ημέρες.

άρθρο 20 ΚΟΚ
http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf

zephyr1
04/01/2009, 17:56
Τον πρωθυπουργα που καθε πρωι κατεβαινει κατεχακη απο περιφεριακο με 180-200 ,του στελνουν ροζ χαρτακι ή ελαφακι?:look:

the who
04/01/2009, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Τον πρωθυπουργα που καθε πρωι κατεβαινει κατεχακη απο περιφεριακο με 180-200 ,του στελνουν ροζ χαρτακι ή ελαφακι?:look:

Ελεφαντακι για να εχει παρεα.

Dionisisk5
04/01/2009, 18:14
Mou eixe erthei 450 apo attiki odo. Kleithika na pao na katatheso sto astinomiko tmima tis perioxis mou pou mou eixan kanei kati san katageleia minisi oi dio epibainodes sto asfalitiko pou me trabiksan foto tis troxaias attikis odou. Pou na tous koulathei to xeri.

Itan me ton pali ton kodika kai akoma perimeno na mou erthei dikasimos.

Apo oti ksero isxioun ta eksis. Apagoreuetai na exoyn fotografisei kai na fainete prosopo. Theoreitai parabiasi prosopikos dedomenon. Episis sto simeio pou anaferete oti egine i parabasi prepei na iparxei prin proeidopoitiki simansi pou na leei oti ginete elenxos me radar. An den iparxei tote theoreitai episis akiri i klisi. Ginete na peis sto dikastirio oti to aytkinito to eixes dosei ston tade kai ekei eksartatai apo ton dikasti an tha stin skasei i oxi. Episis an bgaleis xarti giatrou oti biazosouna giati genouses eixes periodo kai ego den ksero ti pali einai sto dikasti kata poso tha to xapsei.
Nomizo me epifilaksi oti iparxei orio taxititas se kleistous aytokinitodromous pleon to 130 xoris na eimai sigouros omos.
Episis na kserete oti ton teleutaio eksamino exoun gemisei me statheres kameres oli tin attiki odo kai tis eparxiakes ethikes odous. Prin apo kathe xoria kai sto empa kai sto ebga exei cameroula pros giannena episis.Ama thelete mporo na psakso kai sas po pou exei cameres attiki odo sigekimena. Episis gia polla xiliometra diokesai gia plimelima kai ayto paei meta mexri na sou anoiksoun fakelo.Akoma opoios paei dikastirio kala tha kanei na exei poli parapano lefta se metrita apo to prostimo giati an o dikastis bgalei apofasi gia parapano kai den exei paei kratitirio mexri na tou feroun ta lefta. Ayta.

p@nos
04/01/2009, 18:30
παιδια στα 180 μαλλον ειναι προβλημα μιας και στα πιο πολλα σημεια της αττικης οδου το οριο ειναι 100...

τωρα βεβαια αμα πας και κλαφτεις λιγο ισως και να ττη γλιτωσεις(παντως το προστιμο δυσκολα δε θα το πληρωσεις)

εκτος αν εχεις βεβαια κανα κοντινο συγγενη δικηγορο-γατο και σου κανει τη δουλεια τσαμπα, γιατι να πληρωνεις δικηγορο επισης δε συμφερει...

fantacid
04/01/2009, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dionisisk5

Apo oti ksero isxioun ta eksis. Apagoreuetai na exoyn fotografisei kai na fainete prosopo. Theoreitai parabiasi prosopikos dedomenon.

ειτε δουν τη φατσα σου ειτε εχουν τα στοιχεια του αυτικινητου σου (πινακιδα κλτ) δεν ειναι προσωπικα δεδομενα??




Αρχικά δημιουργήθηκε από Dionisisk5

Episis sto simeio pou anaferete oti egine i parabasi prepei na iparxei prin proeidopoitiki simansi pou na leei oti ginete elenxos me radar. An den iparxei tote theoreitai episis akiri i klisi.

μα εχει επισημανθεί το οριο ταχυτητας προηγουμενος με σχετικη πινακιδα
παριαβιασες ή οχι τη σημανση?


Αρχικά δημιουργήθηκε από Dionisisk5

Ginete na peis sto dikastirio oti to aytkinito to eixes dosei ston tade kai ekei eksartatai apo ton dikasti an tha stin skasei i oxi.

αφου εδωσες το οχημα σου στον Ψ φιλο σου κ δεν ηταν κλοπη -αφου δε το δηλωσες- μπορει καλλιστα να κλειθει ο ενοχος ο οποιος θα πληρωσει το προστιμο........



γραφε ελληνικα εαν σου ευκολο

:wave2:

apav
05/01/2009, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dionisisk5
Nomizo me epifilaksi oti iparxei orio taxititas se kleistous aytokinitodromous pleon to 130 xoris na eimai sigouros omos.

Ισχύει.

TassosK
05/01/2009, 11:25
γενικα παντως σε καποια σημεια των ελληνικων δρομων τα ορια ειναι αστεια

ακουσα οτι καποτε καναν θεσσαλονικη αθηνα τηρωντας τα ορια σε κα8ε πινακιδα και καναν πρπ 11 ωρες

teok8
05/01/2009, 12:23
Εγώ ξέρω οτι ισχύει το μεχρι + 20% του ορίου ταχήτητας που εχει το κάθε σημείο και οχι τα +20km! Απο 'κει και πάνω παει δικαστήριο..
Επίσης το οτι αν φαίνεται πρόσωπο είναι παράνομο βάση προσωπικού απορρήτου είναι σωστό όπως και το ότι μπορεί να βάλει οδηγό όποιον θέλει χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο υποτιθέμενος οδηγός δεν θα ξηλωθεί...
Καλη τύχη man..:wave2:

Manalishi
05/01/2009, 12:34
SPAM ON
Το 11ώρο το είχαν κάνει δημοσιογράφοι απο τους 4Τ, που οδήγησε σε μόνιμο νευρικό κλονισμό του οδηγού, όπως γλαφυρά έλεγε και ο ίδιος στο άρθρο του. Σημείωνε επίσης ότι σε πολλά σημεία δεν "άντεξε", και υπερέβαινε το όριο ταχύτητας, είτε για λόγους "ξεσκάσματος" είτε για λόγους ασφαλείας..

SPAM OFF

Aggelos_SV
05/01/2009, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Πραγματι, νομιζω πως επισης μετα τα 130 Km/h ειναι δικασιμη!! :bigcry:


...και η πλάκα είναι ότι μόνο τα φορτηγά πάνε το πολύ μέχρι τα 130 στην Α.Ο.:rolleyes:

Κανονικά με το που σου δίνουν το χαρτάκι του διοδίου έπρεπε να δίνουν και την κλήση μαζί με μια δικογραφία:lol:


:a13: ...θα την κάαααααψω....την ρημάδα την πινακίιιιιιιιιδαααααααααα.....:a13: :lol:

devil's animal
05/01/2009, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV

:a13: ...θα την κάαααααψω....την ρημάδα την πινακίιιιιιιιιδαααααααααα.....:a13: :lol:


δεν χρειαζεται...

το γκαφερακι το σκεφτηκες??:D

:beer: :beer:

Aggelos_SV
05/01/2009, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δεν χρειαζεται...

το γκαφερακι το σκεφτηκες??:D

:beer: :beer:


....δεν τολμάω να το σκεφτώ....:cry:

...θα μου χαλάσει το στρώμα συσσωρευμένης λάσπης/βρωμιάς/μπίχλας που έχω χτίσει πάνω στην πινακίδα μου από το 2004:rotflmao: :rotflmao:

alfa156
05/01/2009, 15:09
οτι θελει λεει ο καθενας εδω μεσα μου φαινετει...
λοιπον
1)για ταχυτητες πανω απο 150κμ σε δρομο με οριο 130 ισχυει μονον αφαιρεση διπλωματος για 2 μηνες και 350 ευρω που αν πληρωθει μεσα σε 10 μερες πληρωνεις τα μισα...ουτε δικαστηρια ουτε τιποτα δεν πα να πηγαινεις και με 250!!
το ποσον αυτο ειναι το μεγιστο που μπορει να σου ριξει ο τροχαιος για υπερβολικη ταχυτητα..
ειναι εξαλου και το μονο που ειναι υπερ αυτων που τρεχουν αρκεα πανω απο το οριο γιατι αν πηγαινες με τον παλιο κωδικα,θα πηαγινες δικαστηριο που συνεπαγεται....μεχρι και 2000 ευρω προστιμο αναλογα τα κεφια του δικαστη!
αυτα ειναι τα παραλογα του ελληνικου κρατους!

orcinious
05/01/2009, 15:57
ναι αλλα αν πχ εχεις δωσει την μηχανη σε ενα φιλο σου και τραβαν φοτο με καμερα να πηγαινει 300+ :look:
ενω εσυ εχεις το διαβατηριο σου σφραγισμενο οτι εισουν παραγουαη που λεει ο λογος
τι γινεται
εγω ξερω οτι δεν εισια υποχρεωμενος να πεις τιποτα
και αρκισε σε ενα λακωνικο " να τον πιανατε να βλεπατε ποιος μου πειρε την πινακιδα" !!!!

sergiosm
05/01/2009, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
εγω ξερω οτι δεν εισια υποχρεωμενος να πεις τιποτα
και αρκισε σε ενα λακωνικο " να τον πιανατε να βλεπατε ποιος μου πειρε την πινακιδα" !!!!

μόνο που δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
γιατί αν δεν τους πείσεις ότι ήσουν "παραγουάη" θα σου ρίξουν το πρόστιμο και μετά ΕΣΥ θα πρέπει να τρέχεις για να αποδείξεις ότι δεν είσαι ... ελέφαντας (που στην προκειμένη περίπτωση είσαι, αφού εσύ οδηγούσες και το ξέρεις πολύ καλά).

:wave2:

orcinious
05/01/2009, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
μόνο που δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
γιατί αν δεν τους πείσεις ότι ήσουν "παραγουάη" θα σου ρίξουν το πρόστιμο και μετά ΕΣΥ θα πρέπει να τρέχεις για να αποδείξεις ότι δεν είσαι ... ελέφαντας (που στην προκειμένη περίπτωση είσαι, αφού εσύ οδηγούσες και το ξέρεις πολύ καλά).

:wave2:

φιλε μου το εχασες λιγο :rotflmao:

αυτο λεω το παιδι ειναι γερμανια κανονικα
και πειρα εγω την μηχανη του
και λεμε οτι ερχεται κληση !!!!
τι γινετε?

gixxerpap
05/01/2009, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
φιλε μου το εχασες λιγο :rotflmao:

αυτο λεω το παιδι ειναι γερμανια κανονικα
και πειρα εγω την μηχανη του
και λεμε οτι ερχεται κληση !!!!
τι γινετε?

μη μπερδεύεις την ημερομηνία που έλαβε την κλήση, με την ημερομηνία που βεβαιώθηκε η παράβαση....

orcinious
05/01/2009, 18:43
ναι καταλαβα τι λες

εστω οτι εχεις παει εξωτερικο και σε περνω τηλ να παω να παρω τη μηχανη σου για μια βολτα
βγαινω αττικη οδο και με πιανουν με ρανταρ
τι γινεται οταν ερθει η κληση αφου βεβαιωμενα ο κατοχος της μοτοσυκλετας ηταν εκτος ελλαδος?

Gandalf dr685sm
05/01/2009, 19:04
Αν ο κάτοχος ήταν εκτός Ελλάδος ζητείται να δώσει διεύθυνση και όνομα του τότε οδηγού. Συνήθως αυτό που κάνουν κάποιοι είναι να λένε πως ήταν κάτοικος εξωτερικού αυτός που είχε την μηχανή του και δίνουν μια ανύπαρκτη διεύθυνση και στοιχεία του οδηγού (αλλοδαπής υπηκοότητος), οπότε χαιρετίσματα....

Τώρα για το πρόστιμο...

πάνω απο 15% απο το όριο ταχύτητας στην περιοχή , είναι δικάσιμος (περίπου δηλαδή 142 χλμ αν το όριο είναι 120). Υπάρχει αφαίρεση τόσο αδείας οδήγησης , όσο και πινακίδων κυκλοφορίας, καθώς και ενα πολύ επίπονο πρόστιμο που όπως πάντα πάει στα μισά αν πληρωθεί μέσα σε δέκα μέρες (τα δικαστικά έξοδα είναι άλλο φέσι).


Gandalf

AUFGEBRACHT
05/01/2009, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Τον πρωθυπουργα που καθε πρωι κατεβαινει κατεχακη απο περιφεριακο με 180-200 ,του στελνουν ροζ χαρτακι ή ελαφακι?:look:


Κανα σπληνάντερο,κανά κοκορετσάκι μπορεί....Αλλά ο άνθρωπος βιάζεται....έχει αφήσει στη Ραφήνα το Playstation στη μέση...

AUFGEBRACHT
05/01/2009, 20:36
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
[B]Φιλος ελαβε τηλ απο την τροχαια της περιοχης του οτι εχουν φοτο της μηχανης του
με 183 χλμ στην αττικη οδο..............
τι γινεται???????????
τι λεει ο νομος για το θεμα?
εισαι υποχρεωμενος να πας να την παραλαβεις ............κτλ


Να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου...Αν ήταν κανένας με κουτί και πήγαινε με 180 τι θα είχε ακούσει εδώ μέσα Αν έγραφε κάποιος ότι φίλος του έλαβε τηλ γιατί έτρεχε τόσο με αυτοκίνητο....Ο ασυνείδητος εν δυνάμει δολοφόνος,που οδηγάει αυτοκίνητο και πηγαίνει με 180 κτλ,κτλ...thread στα στραβά και ανάποδα με τίτλο μ@λ@κ@ που πας με 183 και νομίζεις ότι με το αμάξι σου είσαι σε πίστα...τώρα τίποτα...183 με μοτοσυκλέττα,η κολυμπήθρα του Σιλωάμ,το θέμα δεν είναι το ότι ο τύπος ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕ και χοντρά,το θέμα είναι πως να γλυτώσουμε την κλήση....Να μας χαιρόμαστε...

orcinious
05/01/2009, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT



Να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου...Αν ήταν κανένας με κουτί και πήγαινε με 180 τι θα είχε ακούσει εδώ μέσα Αν έγραφε κάποιος ότι φίλος του έλαβε τηλ γιατί έτρεχε τόσο με αυτοκίνητο....Ο ασυνείδητος εν δυνάμει δολοφόνος,που οδηγάει αυτοκίνητο και πηγαίνει με 180 κτλ,κτλ...thread στα στραβά και ανάποδα με τίτλο μ@λ@κ@ που πας με 183 και νομίζεις ότι με το αμάξι σου είσαι σε πίστα...τώρα τίποτα...183 με μοτοσυκλέττα,η κολυμπήθρα του Σιλωάμ,το θέμα δεν είναι το ότι ο τύπος ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕ και χοντρά,το θέμα είναι πως να γλυτώσουμε την κλήση....Να μας χαιρόμαστε... [/B]

και γιατι να μην ειναι το θεμα το πως να γλυτωσουμε την κληση
δεν καταλαβα εβαλες και εσυ το πολιτικαλ κορεκτ κουστουμι.....:wave2:

και ναι και με το κουτι παω και παραπανω:look:

δεν σε ξερω απλα ελπιζω εσυ να πληρωνεις ολες τις κλησεις σου και να εισαι σωστος γιατι βαρεθηκα ολοι να ειναι πιο νομιμοι και απο τον ευταξια ελεος πια!!!!!!!!!!!!!!

AUFGEBRACHT
05/01/2009, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
και γιατι να μην ειναι το θεμα το πως να γλυτωσουμε την κληση
δεν καταλαβα εβαλες και εσυ το πολιτικαλ κορεκτ κουστουμι.....:wave2:

και ναι και με το κουτι παω και παραπανω:look:

δεν σε ξερω απλα ελπιζω εσυ να πληρωνεις ολες τις κλησεις σου και να εισαι σωστος γιατι βαρεθηκα ολοι να ειναι πιο νομιμοι και απο τον ευταξια ελεος πια!!!!!!!!!!!!!!


Φίλε μου καταρχάς να ξέρεις πως απεχθάνομαι τα κουστουμάκια και δε συνηθίζω να φοράω,βασικό και κεφαλαιώδες!!!!Δε θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου γιατί δεν έχει νόημα απλά θα απαντήσω στο ερώτημά σου...Τη ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ φορά που έφαγα κλήση θα σε στεναχωρήσω αλλα ΝΑΙ την πλήρωσα...Να σαι καλά!!!:wave2:

panosfree
05/01/2009, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου...Αν ήταν κανένας με κουτί και πήγαινε με 180 τι θα είχε ακούσει εδώ μέσα Αν έγραφε κάποιος ότι φίλος του έλαβε τηλ γιατί έτρεχε τόσο με αυτοκίνητο....Ο ασυνείδητος εν δυνάμει δολοφόνος,που οδηγάει αυτοκίνητο και πηγαίνει με 180 κτλ,κτλ...thread στα στραβά και ανάποδα με τίτλο μ@λ@κ@ που πας με 183 και νομίζεις ότι με το αμάξι σου είσαι σε πίστα...τώρα τίποτα...183 με μοτοσυκλέττα,η κολυμπήθρα του Σιλωάμ,το θέμα δεν είναι το ότι ο τύπος ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕ και χοντρά,το θέμα είναι πως να γλυτώσουμε την κλήση....Να μας χαιρόμαστε... [/B]

Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT

Φίλε μου καταρχάς να ξέρεις πως απεχθάνομαι τα κουστουμάκια και δε συνηθίζω να φοράω,βασικό και κεφαλαιώδες!!!!Δε θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου γιατί δεν έχει νόημα απλά θα απαντήσω στο ερώτημά σου...Τη ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ φορά που έφαγα κλήση θα σε στεναχωρήσω αλλα ΝΑΙ την πλήρωσα...Να σαι καλά!!!








Sehr geehrter Herr Aufgebracht.


Αξιοτιμε κυριε Αufgebracht καθως ειμαι σιγουρος πως με την γερμανικη πειθαρχια (Disziplin und Ordnung über alles !!!) την οποια φανερα σας διακατεχει διαβασατε αναλυτικα το post,θα διαπιστωσατε με την Αρεια υπεροχη σας,πως εξαρχης δεχομαι την υπαιτιοτητα της πραξης μου ως γνησιος ελληνας χωρις να αναζητω συγκαταβαση και συμπονοια στο σφαλμα,λαθος και πονο μου ,αλλα υπερβαινοντας καθε εγωισμο παραδεχομενος την γενετικη μου ατελεια,την συμβουλη των μεγαλυτερων,σοφοτερων (183+++) προκειμενου να ανταποκριθω στην γνησια φυση του καθε ανθρωπου που μονο αλανθαστη δεν μπορει να ειναι.
Ναι κυριε Αufgebracht δεν μεγαλωσα με τις πανισχυρες ντιρεκτιβες πειθαρχιας και υποταγης στους νομους του κρατους και των ηγετων του,καθως στην Καλαματα επικρατει εκτος απο τον νομο της φουντας,και ο νομος που επικρατει στην υπολοιπη Ελλαδα.......ουδεις αναμαρτητος!!!
Ειλικρινα και ταπεινα δηλωνω ΕΝΟΧΟΣ και με θλιβει βαρυτατα το γεγονος,καθως μου επισημαινει την ανωριμοτητα και απειθαρχητη φυση μου,τις συνεπειες της οποιας εχω υποστει βαθυτατα στον γεντικουλε του κορυδαλλου πολυ περισοττερο απο τα ροζ χαρτακια της τροχαιας,συμπαιρενοντας πως εχω πολυ δρομο ακομα μπροστα μου ετσι ωστε να πλησιασω το δικο σας επιπεδο.Πιστεψτε ομως οτι προσπαθω με νυχια και με δοντια να γινω ενας καλυτερος ανθρωπος σε μια κοινωνια που με δυσκολια το συστημα της θα μπορουσε να,οχι να συγκριθει,αλλα να κοιταξει με ταπεινοτητα το δικο σας.
Ειναι αδιαμφισβητητα πολυ μεγαλο κριμα να εχεις μολις αποκτησει ενα GSXR1000 και να μην εχεις μια Autobahn (εθνικη οδο made in germany) στην οποια εχεις δικαιωμα να αναπτυσεις αστρονομικες ταχυτητες χωρις να φοβασαι το τρακτερ του βλαχου η' το γαιδουρι της κυρα Νιτσας που εκοψε τον σπαγγο του και ακολουθησε τις ορμονες του.
Δωστε μας λιγο χρονο αξιοτιμε κυριε Αufgebracht και δεν θα προδωσουμε τις προσδοκιες σας,αν οχι σε αυτην την ζωη.................σιγουρα στην επομενη!!!


Hochachtungsvoll
Panosfree

orcinious
06/01/2009, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Φίλε μου καταρχάς να ξέρεις πως απεχθάνομαι τα κουστουμάκια και δε συνηθίζω να φοράω,βασικό και κεφαλαιώδες!!!!Δε θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου γιατί δεν έχει νόημα απλά θα απαντήσω στο ερώτημά σου...Τη ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ φορά που έφαγα κλήση θα σε στεναχωρήσω αλλα ΝΑΙ την πλήρωσα...Να σαι καλά!!!:wave2:

δεν εχω σκοπο για διαξιφισμούς απλα εχω γινει δύσπιστος, πως με το που καποιος αναφερει κατι το οποιο ειναι μεμπτο ολοι τον αποπερνουν λες και ολοι ειναι τέλειοι...
σεβαστη ειναι αποψη κάποιου οταν αυτος που την λεει την εφαρμόζει κιολας........
:wave2:

panosfree
06/01/2009, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Φίλε μου καταρχάς να ξέρεις πως απεχθάνομαι τα κουστουμάκια και δε συνηθίζω να φοράω,βασικό και κεφαλαιώδες!!!!Δε θα μπω σε αντιπαράθεση μαζί σου γιατί δεν έχει νόημα απλά θα απαντήσω στο ερώτημά σου...Τη ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ φορά που έφαγα κλήση θα σε στεναχωρήσω αλλα ΝΑΙ την πλήρωσα...Να σαι καλά!!!:wave2:




Kαλα ρε AUFGEBRACHT και με τα συχωρεσεως.......εγω εχω φαει 40 κλησεις και εχω πληρωσει 2......μισες!!!
Και εσυ μια εφαγες και ετρεξες να την πληρωσεις ολοκληρη????
ΑΑΑΑΑ ρε γερμανια......αυτο ειναι κρατος........αυτοι ειναι πολιτες.........ευγε ευγε παληκαρι μου!!!!!
ΑΑχχχχχ και να σου μοιαζαμε στο μικρο σου δαχτυλακι:cool:

stefanos
06/01/2009, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
δεν εχω σκοπο για διαξιφισμούς απλα εχω γινει δύσπιστος, πως με το που καποιος αναφερει κατι το οποιο ειναι μεμπτο ολοι τον αποπερνουν λες και ολοι ειναι τέλειοι...
σεβαστη ειναι αποψη κάποιου οταν αυτος που την λεει την εφαρμόζει κιολας........
:wave2:

καλά λογικό δεν είναι?
Το 99% των οδηγών στην Ελλάδα δεν έχουν δυνατότητα αντίδρασης στα 180 γιατί απλά δεν οδηγούν πουθενά με αυτή την ταχύτητα.
Πιστεύεις οτι είναι υγιεινό για τους ίδιους και τους υπόλοιπους?
Δεν θα μπώ στο θέμα συντήρησης των αυτοκινήτων?Οχι λαδάκια φιλτράκια αλλά αμορτισεράκια λαστιχάκια δισκόπλακες...
:bigcry:
Αλλά ακόμα και να το έχεις πόσο σίγουρος μπορεί να είσαι γι αυτόν που προσπερνάς?στην Ελλάδα? που λαδώνουν προληπτικά πλέον γιατί πρέπει να κάνεις πολλά μαθήματα αν κοπείς στο δίπλωμα...

:bigcry:
Για να προλάβω τυχόν αντιδράσεις εχω πληρώσει οτι υπάρχει στον κοκ (και ξέρουν οι τροχαίοι το άρθρο) εκτός από κόκκινο κτέο και δακτύλιο, επείσης θεωρώ οτι μερικές κλήσεις για ταχύτητα στην παραλία με 70 κάτι δεν πιάνονται γιατί είναι πολύ κοντά στο όριο και δεν έχω κοντέρ στη μηχανή.

nktR
06/01/2009, 00:40
γι αυτό μόνο μοτό και χωρίς πινακίδα :sun:

πάρτε ........ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΡΟΖ ΧΑΡΤΑΚΙΑ (http://www.youtube.com/watch?v=8iLUevTovhg) :lol:

SVX
06/01/2009, 07:54
αν ειναι να παρουν λεφτα..... ασε


το πανε δικασιμο και αυτοι σιγουρα εχουν καλυτερους δικηγορους απο εμας...ΟΠΟΤΕ.....


ΖΗΤΑ ΕΝΑ COPY γιατι θα ειναι η ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗ FOTO του μηχανακιου σου:smokin:

AUFGEBRACHT
06/01/2009, 08:29
Sehr geehrter Herr Aufgebracht.


Αξιοτιμε κυριε Αufgebracht καθως ειμαι σιγουρος πως με την γερμανικη πειθαρχια (Disziplin und Ordnung über alles !!!) την οποια φανερα σας διακατεχει διαβασατε αναλυτικα το post,θα διαπιστωσατε με την Αρεια υπεροχη σας,πως εξαρχης δεχομαι την υπαιτιοτητα της πραξης μου ως γνησιος ελληνας χωρις να αναζητω συγκαταβαση και συμπονοια στο σφαλμα,λαθος και πονο μου ,αλλα υπερβαινοντας καθε εγωισμο παραδεχομενος την γενετικη μου ατελεια,την συμβουλη των μεγαλυτερων,σοφοτερων (183+++) προκειμενου να ανταποκριθω στην γνησια φυση του καθε ανθρωπου που μονο αλανθαστη δεν μπορει να ειναι.
Ναι κυριε Αufgebracht δεν μεγαλωσα με τις πανισχυρες ντιρεκτιβες πειθαρχιας και υποταγης στους νομους του κρατους και των ηγετων του,καθως στην Καλαματα επικρατει εκτος απο τον νομο της φουντας,και ο νομος που επικρατει στην υπολοιπη Ελλαδα.......ουδεις αναμαρτητος!!!
Ειλικρινα και ταπεινα δηλωνω ΕΝΟΧΟΣ και με θλιβει βαρυτατα το γεγονος,καθως μου επισημαινει την ανωριμοτητα και απειθαρχητη φυση μου,τις συνεπειες της οποιας εχω υποστει βαθυτατα στον γεντικουλε του κορυδαλλου πολυ περισοττερο απο τα ροζ χαρτακια της τροχαιας,συμπαιρενοντας πως εχω πολυ δρομο ακομα μπροστα μου ετσι ωστε να πλησιασω το δικο σας επιπεδο.Πιστεψτε ομως οτι προσπαθω με νυχια και με δοντια να γινω ενας καλυτερος ανθρωπος σε μια κοινωνια που με δυσκολια το συστημα της θα μπορουσε να,οχι να συγκριθει,αλλα να κοιταξει με ταπεινοτητα το δικο σας.
Ειναι αδιαμφισβητητα πολυ μεγαλο κριμα να εχεις μολις αποκτησει ενα GSXR1000 και να μην εχεις μια Autobahn (εθνικη οδο made in germany) στην οποια εχεις δικαιωμα να αναπτυσεις αστρονομικες ταχυτητες χωρις να φοβασαι το τρακτερ του βλαχου η' το γαιδουρι της κυρα Νιτσας που εκοψε τον σπαγγο του και ακολουθησε τις ορμονες του.
Δωστε μας λιγο χρονο αξιοτιμε κυριε Αufgebracht και δεν θα προδωσουμε τις προσδοκιες σας,αν οχι σε αυτην την ζωη.................σιγουρα στην επομενη!!!


Hochachtungsvoll
Panosfree [/B][/QUOTE]


Παλαιότερο thread....http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=70100
Φίλτατε Panosfree σε ευχαριστώ...Όταν είχα πρωτοδιαβάσει το παραπάνω είχα σκεφτεί για το παληκάρι πράγματα για τα οποία πλέον ολοφύρομαι.Αν δεν είχα διαβάσει τα γραφόμενά σου,θα έμενα ακόμα με την ιδέα ότι σκοτώθηκε ένας μ@λ@κ@ς...Τώρα κατάλαβα ότι έφυγε ένας ΗΡΩΑΣ!!!!Τότε νόμιζα ότι έτρεχε ασυνείδητα με 200 ένας κάγκουρας,τώρα κατάλαβα ότι δεν έτρεχε...ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ να με νύχια και με δόντια να γίνει ένας καλύτερος άνθρωπος σε μια κοινωνία όπως η ελληνική όπως πολύ σοφά λες...Αν αυτή η χώρα δεν κυβερνιόταν από εξωνημένους ταγούς αυτό το κείμενό σου,αυτός ο νέος θούριος θα έπρεπε να διδάσκεται σε κάθε μικρό παιδί,να μπει σε σχολικά εγχειρίδια,να αντικαταστήσει την Καινή Διαθήκη στα συρτάρια των ξενοδοχείων,να το έχει κάθε Έλληνας ευαγγέλιο όπως είχαν οι Κινέζοι το Κόκκινο βιβλιαράκι του Μάο...Πόσο περήφανοι πρέπει να είναι οι γονείς του ΗΡΩΑ...ο οποίος έκανε πράξη τις σκέψεις σου...Αντιγράφω πάλι τα μεγαλειώδη λόγια σου...Αν όχι σε αυτή τη ζωή στη επόμενη....ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΕΠΡΑΞΕ!!!!! Σε ευχαριστώ panosfree....

Y.Γ. Ένα μόνο παράπονο...Κάπου αναφέρεις για την άρεια υπεροχή μου...Τέτοιες φράσεις μου προκαλούν έμετο.Σε μένα απευθύνεσαι όχι στον Άδωνι (γνωστότερος ως μπουμπούκος) του ΛΑ.Ο.Σ....

AUFGEBRACHT
06/01/2009, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από panosfree
Kαλα ρε AUFGEBRACHT και με τα συχωρεσεως.......εγω εχω φαει 40 κλησεις και εχω πληρωσει 2......μισες!!!
Και εσυ μια εφαγες και ετρεξες να την πληρωσεις ολοκληρη????
ΑΑΑΑΑ ρε γερμανια......αυτο ειναι κρατος........αυτοι ειναι πολιτες.........ευγε ευγε παληκαρι μου!!!!!
ΑΑχχχχχ και να σου μοιαζαμε στο μικρο σου δαχτυλακι:cool:

Ναι,την πλήρωσα...
Αυτά να τα βλέπουν όσοι λένε ότι η διαφήμιση του Αλογοσκούφη για την φοροδιαφυγή είναι αναποτελεσματική...Που πάνε τα έσοδα από τις κλήσεις;;;Γίνονται νοσοκομεία και γεροκομεία.Σε ευχαριστώ μέγιστε Αλογοσκούφη που πριν από το διαφημιστικό ζούσαμε στο σκοτάδι...

Υ.Γ.1 40 κλήσεις;;;Τον Πάσσαρη τί τον έχεις;;
Υ.Γ.2 2...μισές;;; Τον Ρουσσόπουλο τί τον έχεις;;;

menos
06/01/2009, 08:39
Ειναι αδιαμφισβητητα πολυ μεγαλο κριμα να εχεις μολις αποκτησει ενα GSXR1000 και να μην εχεις μια Autobahn (εθνικη οδο made in germany) στην οποια εχεις δικαιωμα να αναπτυσεις αστρονομικες ταχυτητες χωρις να φοβασαι το τρακτερ του βλαχου η' το γαιδουρι της κυρα Νιτσας που εκοψε τον σπαγγο του και ακολουθησε τις ορμονες του.
Δωστε μας λιγο χρονο αξιοτιμε κυριε Αufgebracht και δεν θα προδωσουμε τις προσδοκιες σας,αν οχι σε αυτην την ζωη.................σιγουρα στην επομενη!!!


Hochachtungsvoll
Panosfree

Επιστρεφοντας και εγω με το κουτι μου απο Γερμανια στην Σλοβακια και οδηγωντας στο Autobahn (Εθνικο) της Γερμανιας κινομουν με 150 χιλιομετρα στην δεξια πλευρα του δρομου μην με φανε ζωντανο οσοι ερχονταν απο πισω μου με 180+ :uplate: Τι παμε να συγκρινουμε τωρα; :lol:

Dionisisk5
06/01/2009, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ειτε δουν τη φατσα σου ειτε εχουν τα στοιχεια του αυτικινητου σου (πινακιδα κλτ) δεν ειναι προσωπικα δεδομενα??

μα εχει επισημανθεί το οριο ταχυτητας προηγουμενος με σχετικη πινακιδα
παριαβιασες ή οχι τη σημανση?

αφου εδωσες το οχημα σου στον Ψ φιλο σου κ δεν ηταν κλοπη -αφου δε το δηλωσες- μπορει καλλιστα να κλειθει ο ενοχος ο οποιος θα πληρωσει το προστιμο........

γραφε ελληνικα εαν σου ευκολο

:wave2:

Κοιτα για το πρωτο ξερω οτι θεωρειται ακυρη η κληση αν εχει φωτογραφηθει προσωπο γιατι μπορει το αμαξι να ειναι στο ονομα της γυναικας σου και να να το παρεις εσυ με την γκομενα και να βγεις. Οποτε :alien:
Οι πινακιδες δεν θεωρουνται πρσωπικο δεδομενο για αυτο και σου κανουν κατι σαν αγωγη για να παει μεσω υπυργειου και να μαθουν τα στοιχεια σου.

Για το δευτερο πρεπει να εχεις παρατηρησει οτι σε πολλα σημεια γραφουν στο πλαι, η ταχυτητα ελεχγεται με ρανταρ. Αυτη η προειδοποιητικη σημανση υπαρχει καριβως για τον λογω που σου ειπα. Στον παλιοτερο ΚΟΚ εγραφε ρητως οτι πρεπει το μπλοκο να ειναι μετα απο τετοια πινακιδα. Τωρα που διαβασ ααυτον δεν γραφει κατι. Οποτε δεν ξερω αν ισχθει πλεον....
http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf
Σελιδες 62-63-64-191. Επισης βλεπω οτι δεν προβλεπεται φυλακιση ή καποια αλλη κυρωση. Καλη φαση γιατι επισης στον παλιο ειχα διαβασει οτι πηγαινε για πλημελημα και σου ανοιγαν και φακελο. Πραγμα εντελως αδικο.


Για το τριτο. Συμφωνω οτι μπορει να κληθει εκεινος που οδηγουσε να πληρωνει. Αλλα ειναι δικαιωμα του καθε ανθρωπου στο δικαστηριο να μην απαντησει. Εκει εξαρταται απο την επιοικεια του δικαστη ποιος και ποσο θα την φαει.

Ξεχαστηκα με τα greeklish...

Dionisisk5
06/01/2009, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Επιστρεφοντας και εγω με το κουτι μου απο Γερμανια στην Σλοβακια και οδηγωντας στο Autobahn (Εθνικο) της Γερμανιας κινομουν με 150 χιλιομετρα στην δεξια πλευρα του δρομου μην με φανε ζωντανο οσοι ερχονταν απο πισω μου με 180+ :uplate: Τι παμε να συγκρινουμε τωρα; :lol:

Τι να τις κανεις τις Autobahn? Ανοιξαμε και εδω. Προτωχρονια γυρνουσα απο Αραχωβα με το αμαξι μου με παρεα κτλ και στην εθνικη λιγο πριν τη Χαλκιδα σε μια μεγαλη ευθεια καλα που εχω το "κακο" συνηθειο να κοιταω καθρεφτες. Πηγαινα 150 και με περασαν ενα bmw kai ena porsche κολημενο στον προφυλακτυρα του ΣΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΟΟ!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Κυριολεκτικα πρεπει να ειχαν 300αρισει και βαλε. Ολοι στο αμαξι ειχαμε μεινει με το στομα ανοιχτο απλα. :lol:

stefanos
06/01/2009, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Επιστρεφοντας και εγω με το κουτι μου απο Γερμανια στην Σλοβακια και οδηγωντας στο Autobahn (Εθνικο) της Γερμανιας κινομουν με 150 χιλιομετρα στην δεξια πλευρα του δρομου μην με φανε ζωντανο οσοι ερχονταν απο πισω μου με 180+ :uplate: Τι παμε να συγκρινουμε τωρα; :lol:

Εγώ πάλι θυμάμαι όταν γύρναγα κάποτε απο σαλονίκη με το 175 που είχε τελική 105 , προσπέρναγα κάτι ντουζίνες Γερμανούς με Κ που ήταν τότε καινούργια ,με τριβάλιτσα πάνω και φούλ δέρματα που σερνόντουσαν στη δεξιά με 70 και χαιρετάγανε και τους απέναντι.
Αλλά μάλλον αυτοί δεν ήταν καλοί οδηγοί και δεν μπορούσαν να ανοίξουν.
Επείσης κανένας τους δεν παρουσίαζε συμπτώματα ψυχολογικών προβληματων απο το αργό της πορείας, αλλά μάλλον δεν θα ήταν συντάκτες περιοδικών.
Τι πάμε να συγκρίνουμε...:cry:

Red Rider
06/01/2009, 14:46
Παντως κυκλοφορουν αυτοκινητα της αστυνομιας με πολιτικη περιβολη,με ενσωματωμενες καμερες πισω απο την μπροστινη πινακιδα,που σε "χτυπανε" εν κινησει και καταγραφουν στοιχεια που επιβεβαιωνουν την παραβαση..:sick:
Γιαυτο η δεν τρεχουμε,η δεν εχουμε πινακιδα:smokin:

menos
06/01/2009, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εγώ πάλι θυμάμαι όταν γύρναγα κάποτε απο σαλονίκη με το 175 που είχε τελική 105 , προσπέρναγα κάτι ντουζίνες Γερμανούς με Κ που ήταν τότε καινούργια ,με τριβάλιτσα πάνω και φούλ δέρματα που σερνόντουσαν στη δεξιά με 70 και χαιρετάγανε και τους απέναντι.
Αλλά μάλλον αυτοί δεν ήταν καλοί οδηγοί και δεν μπορούσαν να ανοίξουν.
Επείσης κανένας τους δεν παρουσίαζε συμπτώματα ψυχολογικών προβληματων απο το αργό της πορείας, αλλά μάλλον δεν θα ήταν συντάκτες περιοδικών.
Τι πάμε να συγκρίνουμε...:cry:

Βασικα φιλε μου, οι γερμανοι ειναι οδηγαρες!!!!

Εχουν βεβαια και φοβερους δρομους!

Οταν οδηγησεις γερμανικους δρομους, προσεξε να μην μενεις στην μεσαια λωριδα με 150 διοτι θα σε προσπερασουν χαλαρα με 200+ απο δεξια και αριστερα:uplate: Ειμαι παθων! Και η ειρωνεια ειναι πως το κανουν και σε παγωμενους δρομους,

Τωρα, ο μονος λογος που σερνονται στην Ελλαδα, ειναι επειδη ακολουθουν τους κανονες των πινακιδων

Και επειδη βεβαια δεν εχουν μαθει να οδηγουν σε ελληνικους δρομους (σε μονοπατια απο πισσα για αυτους):lol: :lol: :lol:

Dr Luv
06/01/2009, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Βασικα φιλε μου, οι γερμανοι ειναι οδηγαρες!!!!

Εχουν βεβαια και φοβερους δρομους!

Οταν οδηγησεις γερμανικους δρομους, προσεξε να μην μενεις στην μεσαια λωριδα με 150 διοτι θα σε προσπερασουν χαλαρα με 200+ απο δεξια και αριστερα:uplate: Ειμαι παθων! Και η ειρωνεια ειναι πως το κανουν και σε παγωμενους δρομους,

Τωρα, ο μονος λογος που σερνονται στην Ελλαδα, ειναι επειδη ακολουθουν τους κανονες των πινακιδων

Και επειδη βεβαια δεν εχουν μαθει να οδηγουν σε ελληνικους δρομους (σε μονοπατια απο πισσα για αυτους):lol: :lol: :lol:

Μόνο οδηγάρες δεν είναι οι Γερμανοί φίλε Menos, αν με το οδηγάρες εννοείς τις οδηγητικές τους ικανότητες και όχι την οδηγητική τους παιδεία. Αν εννοείς το δεύτερο συμφωνώ απόλυτα. Έχοντας ζήσει στη Γερμανία και οδηγήσει πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα σε όλη την Ευρώπη παρατήρησα το σεβασμό που τρέφουν στους γύρω τους και τους δίνω ένα τεράστιο :a19:

Όσο για τις ικανότητες τους να αντιδρούν σε συνθήκες που ξεφεύγουν απ' το σύνηθες απλά δεν είναι μαθημένοι. Έτσι πιστεύω ότι εξηγούνται και κάτι δυστυχήματα στην Autobahn, σπάνια μεν, αλλά όταν γίνονται είναι ανατριχιαστικά θεαματικά.

Έχω οδηγήσει από Σάλτσμπουργκ Μόναχο με 240 με βροχή, μεσαία λωρίδα φυσικά και με έχουν προσπεράσει, αλλά όταν σε σημεία το όριο ήταν 110 πήγαινα με τόσα, όχι από φόβο όμως από σεβασμό!

Πολλοί από μας αναγκαστήκαμε να γίνουμε "οδηγάρες" και να έχουμε να διηγηθούμε ιστορίες που έχουμε γλυτώσει τη ζωή μας πολλές φορές. Μακάρι να μην χρειαζόταν λέω εγώ και ας είχαμε λίγο περισσότερο σεβασμό ο ένας για τον άλλο.

Dionisisk5
06/01/2009, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από REDRS
Παντως κυκλοφορουν αυτοκινητα της αστυνομιας με πολιτικη περιβολη,με ενσωματωμενες καμερες πισω απο την μπροστινη πινακιδα,που σε "χτυπανε" εν κινησει και καταγραφουν στοιχεια που επιβεβαιωνουν την παραβαση..:sick:
Γιαυτο η δεν τρεχουμε,η δεν εχουμε πινακιδα:smokin:

Να προσθεσω οτι ειναι συνηθως τυπου λευκα μαυρα με φιμε τζαμια xsara-octavia. Διακριτικο του ειναι οι επιπλεον προβολεις στον προφυακτυρα και η σπυροειδης τους κεραια.

alfa156
06/01/2009, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αν ο κάτοχος ήταν εκτός Ελλάδος ζητείται να δώσει διεύθυνση και όνομα του τότε οδηγού. Συνήθως αυτό που κάνουν κάποιοι είναι να λένε πως ήταν κάτοικος εξωτερικού αυτός που είχε την μηχανή του και δίνουν μια ανύπαρκτη διεύθυνση και στοιχεία του οδηγού (αλλοδαπής υπηκοότητος), οπότε χαιρετίσματα....

Τώρα για το πρόστιμο...

πάνω απο 15% απο το όριο ταχύτητας στην περιοχή , είναι δικάσιμος (περίπου δηλαδή 142 χλμ αν το όριο είναι 120). Υπάρχει αφαίρεση τόσο αδείας οδήγησης , όσο και πινακίδων κυκλοφορίας, καθώς και ενα πολύ επίπονο πρόστιμο που όπως πάντα πάει στα μισά αν πληρωθεί μέσα σε δέκα μέρες (τα δικαστικά έξοδα είναι άλλο φέσι).


Gandalf
ξαναδιαβασε τον νεο kok...

katana750
08/01/2009, 17:08
υπαρχει υπουργικη αποφαση η οποια λεει οτι για να ειναι νομιμη η διαδικασια βεβαιωση της παραβασης που διαπιστωθηκε απο τεχνικα μεσα πρεπει να υπαρχει προειδοποιητικη πινακιδα με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα [αυτη η ανοιχτη γκρι με το σχημα της φωτογραφικης μηχανης και το κειμενο ..... οι παραβατες του κοκ ελεγχονται με τεχνικα μεσα] και μαλιστα στην αποφαση υπαρχει και σχεδιο-υποδειγμα της πινακιδας
Αν δεν υπαρχει πινακιδα η αν η πινακιδα ειναι εκτος προδιαγραφων η διαδικασια θεωρειται παρανομη και δικαιωνεσαι

αρα πινακιδες μπλε με κιτρινα γραμματα η ροζε με φουξια ειναι παρατυπες

Dionisisk5
09/01/2009, 03:04
αυτο ισχυει και με τον καινουργιο κοκ? γιατι δεν αναγραφεται κατι τετοιο μεσα. στον παλιο αναγραφοταν ρητως.

Lykos_Crete
09/01/2009, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
υπαρχει υπουργικη αποφαση η οποια λεει οτι για να ειναι νομιμη η διαδικασια βεβαιωση της παραβασης που διαπιστωθηκε απο τεχνικα μεσα πρεπει να υπαρχει προειδοποιητικη πινακιδα με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα [αυτη η ανοιχτη γκρι με το σχημα της φωτογραφικης μηχανης και το κειμενο ..... οι παραβατες του κοκ ελεγχονται με τεχνικα μεσα] και μαλιστα στην αποφαση υπαρχει και σχεδιο-υποδειγμα της πινακιδας
Αν δεν υπαρχει πινακιδα η αν η πινακιδα ειναι εκτος προδιαγραφων η διαδικασια θεωρειται παρανομη και δικαιωνεσαι

αρα πινακιδες μπλε με κιτρινα γραμματα η ροζε με φουξια ειναι παρατυπες

Δηλαδή αν εγώ βγάλω την πινακίδα κ βάλω μια "πιό μαζεμένη" (που ναί μεν είναι παράνομο, αλλά τη γλιτώνεις πιο εύκολα σε έλεγχο παρα να μην έχεις καθόλου) και με βγάλουν φωτογραφία τη γλιτώνω;:eyepop:

katana750
09/01/2009, 08:31
δεν καταλαβες
δεν εννοω για πινακιδα κυκλοφοριας του οχηματος
εννοω την προειδοποιητικη ταμπελα να ειναι συγκεκριμενων προδιαγραφων

βλεπε το προεδρικο διαταγμα 287 του 2001
http://www.pragmatognomones.gr/nomoi/KOK-PD287-mesa-ilektronikis-astinomefsis.doc

σε συνδιασμο με την παραγραφο 4 του αρθρου 104 του ΚΟΚ
http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf

αν δεν υπαρχει η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΤΥΠΟΥ προειδοποιητικη σημανση ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να χρησιμοποιηθουν τα τεχνικα μεσα για διαπιστωση παραβασεων

MG
09/01/2009, 08:39
Εγω παντως πιστευω οτι μια ειναι η λυση εαν θελεις να ανοιγεις το μοτορι σου καμια φορα χωρις αγχος.

RADAR DETECTORS (http://www.cobra.com/index.cfm?fuseaction=product.display&Product_ID=460&category_ID=3)

Εγω αγορασα αυτο στο link απο Αμερικη $63. και ειμαι ησυχος.

Σε διαδρομη που κανω συχνα Αθηνα - Ηγουμενιτσα εχει πολλες καμερες ταχυτητας.

Το 1/3 ειναι πραγματικες. οι αλλες ειναι μουφα για εκφοβισμο και δεν εκπεμπουν σημα καθολου.


Προσοχη ομως στη χρηση του. δεν το θελω να τρεχω μεσα απο χωρια με 100 χωρις να με πιασουν . Απλα επειδη δεν ειμαστε Γερμανια οπως διαβασα παραπανω, θελω κι εγω να ανοιγω καμια φορα σε κλειστο αυτοκινητοδρομο χωρις αγχος οτι μπορει να με γραψουν.

Ξερω καποιοι "νομοταγεις" και καλα μπορει να αρχισουν το μπουρου-μπουρου απο κατω αλλα
ετσι ειναι. εμενα παντως δε μου καιγεται καρφι για το τι θα πουν...


:wave2:

Lykos_Crete
09/01/2009, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
δεν καταλαβες
δεν εννοω για πινακιδα κυκλοφοριας του οχηματος
εννοω την προειδοποιητικη ταμπελα να ειναι συγκεκριμενων προδιαγραφων

βλεπε το προεδρικο διαταγμα 287 του 2001
http://www.pragmatognomones.gr/nomoi/KOK-PD287-mesa-ilektronikis-astinomefsis.doc

σε συνδιασμο με την παραγραφο 4 του αρθρου 104 του ΚΟΚ
http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf

αν δεν υπαρχει η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΤΥΠΟΥ προειδοποιητικη σημανση ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να χρησιμοποιηθουν τα τεχνικα μεσα για διαπιστωση παραβασεων

ΟΚ, λάθος μού... Δεν είχε ανοίξει το μάτι ακόμα :rolleyes:

Lykos_Crete
09/01/2009, 09:48
Κατι ακόμα που παρατήρησα πρίν λίγο...
To Hornetάκι μου έχει undertail, και η πινακίδα έχει μια κλίση προς τα πάνω (μη με ρωτήσετε μοίρες τώρα...). Από το ύψος ενός ανθρώπου φαίνεται μιά χαρά (τη βλέπεις σχεδόν κάθετα) αλλά απο το ύψος πινακίδας αυτοκινήτου δε νομίζω οτι μπορούν να τη βγάλουν φωτογραφία...

katana750
09/01/2009, 10:01
πολυ απλο
ξηλωνεται πινακιδα και την βαση της και εχετε την πινακιδα κατω απο την σελα [μεσα]
ετσι δεν σε πιανει η καμερα
η δικαιολογια για τους ελεγχους ?
καποιος μακακας με φορτοταξι μου στραβωσε-εσπασε την βαση στο ξεπαρκαρισμα και την πηγα στον οξυγονοκολλητη για φτιαξιμο
κυρ αστυνομε χθες το επαθα και ειναι το μοναδικο μεσο μεταφορας που εχω .... να μεινω χωρις μεσο για 3 μερες που θελει ο μακακας ο συγκολητης να μου την εχει ετοιμη ?
βαλτε και λιγα γραμμαρια ευγενειας
εμενα ΠΑΝΤΑ πιανει


[αμα ειναι απο πλαστικο .... την απαραγγειλατε και θα ειναι αυριο-μεθαυριο εδω με courrier ]

sapila racing
09/01/2009, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
πολυ απλο
ξηλωνεται πινακιδα και την βαση της και εχετε την πινακιδα κατω απο την σελα [μεσα]
ετσι δεν σε πιανει η καμερα
η δικαιολογια για τους ελεγχους ?
καποιος μακακας με φορτοταξι μου στραβωσε-εσπασε την βαση στο ξεπαρκαρισμα και την πηγα στον οξυγονοκολλητη για φτιαξιμο
κυρ αστυνομε χθες το επαθα και ειναι το μοναδικο μεσο μεταφορας που εχω .... να μεινω χωρις μεσο για 3 μερες που θελει ο μακακας ο συγκολητης να μου την εχει ετοιμη ?
βαλτε και λιγα γραμμαρια ευγενειας
εμενα ΠΑΝΤΑ πιανει


[αμα ειναι απο πλαστικο .... την απαραγγειλατε και θα ειναι αυριο-μεθαυριο εδω με courrier ]

Τπ πρόστιμο είναι μόνο 300 Ευρω για το κόλπο σου.

katana750
09/01/2009, 10:17
πιο προστιμο ..... δεν νομιζω να σου την αναψει κανεις αμα εισαι πειστικος

εμενα τουλαχιστον παντα μου επιανε

αμα τους αντιμετωπιζετε τους τροχονομους με ευγενεια και πολιτισμο και αποδειξετε οτι δεν ειστε καυλ%^&*() καγκουρες επαναστατες μηχανοβιοι της ''κακιας'' σχολης δεν σας πειραζει κανενας

TOLISTOLAROS
09/01/2009, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
πιο προστιμο ..... δεν νομιζω να σου την αναψει κανεις αμα εισαι πειστικος

εμενα τουλαχιστον παντα μου επιανε

αμα τους αντιμετωπιζετε τους τροχονομους με ευγενεια και πολιτισμο και αποδειξετε οτι δεν ειστε καυλ%^&*() καγκουρες επαναστατες μηχανοβιοι της ''κακιας'' σχολης δεν σας πειραζει κανενας
Μια χαρά θα στην ανάψουν.Στην τελική το ρισκάρεις;Η 300άρα τσούζει...

sapila racing
09/01/2009, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
πιο προστιμο ..... δεν νομιζω να σου την αναψει κανεις αμα εισαι πειστικος

εμενα τουλαχιστον παντα μου επιανε

αμα τους αντιμετωπιζετε τους τροχονομους με ευγενεια και πολιτισμο και αποδειξετε οτι δεν ειστε καυλ%^&*() καγκουρες επαναστατες μηχανοβιοι της ''κακιας'' σχολης δεν σας πειραζει κανενας

Eμένα αποκλείεται να μου την ανάψει γιατί εχω την πινακίδα στη θέση της.
Αν με πιάσει να τρεχω τότε θα πληρώσω γιατί θα εχω κάει παράβαση.

Τα υπόλοιπα ειναι αλλα λόγια ν αγαπιόμαστε.

Απλά ειπα οτι το πρόστιμο για το κόλπο σου είναι 300 Ευρω και το ρίχνουν αβέρτα.
Και κάτω απο την ουρά να την εχεις όπως πολλοί, πάλι 300 Ευρω είναι και πάλι το ριχνουν αβέρτα.
Και καλά κάνουν κατα τη γνώμη μου. Αν είσαι χωρίς πινακίδα η με πινακίδα που να μην φαίνεται είσαι το λιγότερο ύποπτος.
Ειαι και δύσκολοι καιροί να παίζεις με την αστυνομία...

katana750
09/01/2009, 10:37
δεν ξερω τι εμεπιριες εχετε εσεις παιδια αλλα εγω 20 χρονια εχω φαει ΜΟΝΟ ενα προστιμο για οδηγηση εντυπωσιασμου επειδη σε ενα χειροφρενο εχασα τον ελεγχο και πηγα να πεσω πανω σε ενα μπλοκο που ηταν αμεσως μετα τη στροφη και δεν το ειχα δει
οσον αφορα την συγκεκριμενη περιπτωση με την πινακιδα επειδη εχω 4 μοτο και εχω κατεθειμενες τις πινακιδες στην εφορια οταν μου ετυχε του ειπα την ιστορια με το φορτοταξι αλλα δεν ειχα πινακιδα μαζι μου ουτε χαρτια και μου κρατησε τα στοιχεια και μου ειπε ''αυριο 2-10 εχω βαρδια'' θα φερεις ολα τα χαρτια πινακιδα και βαση
φυσικα δεν πηγα ποτε και εδω και 3 χρονια δεν εχει συμβει τιποτα

βεβαια ισως δινουμε κακο παραδειγμα με τις εμπειριες μου οποτε κοβουμε την συζητηση εδω

zephyr1
09/01/2009, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
δεν ξερω τι εμεπιριες εχετε εσεις παιδια αλλα εγω 20 χρονια εχω φαει ΜΟΝΟ ενα προστιμο για οδηγηση εντυπωσιασμου επειδη σε ενα χειροφρενο εχασα τον ελεγχο και πηγα να πεσω πανω σε ενα μπλοκο που ηταν αμεσως μετα τη στροφη και δεν το ειχα δει


Εξοστρακισμος. :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: