PDA

View Full Version : επαναχαρτογραφηση εργοστασιακου εγκεφαλου σε hayabusa 02-07...



reinmeister
05/01/2009, 22:22
εδω και δυο χρονια ασχολουμαι με το ζητημα και ειπα επιτελους να το κανω(ειμαι γερος ανθρωπος και βαριεμαι κομματι:a024: ) ......ειναι λιγο ζορι αλλα πραγματικα αξιζει τον κοπο...

το εκανα σε δυο μπουσα και τα αποτελεσματα ειναι καταπληκτικα...

οι δυνατοτητες απεριοριστες...και ολα γινονται μεσω software χωρις αναγκη επεμβασης στα εντοσθια του εγκεφαλου...σαν να εχεις αγραφο εγκεφαλο ενα πραμα...:D

ξεκιναμε απο τα απλα...

αφαιρεση κοφτη χιλιομετρων...(10.800 rpm οπως ολες οι υπολοιπες σχεσεις)...

ξεκλειδωμα αναφλεξης (τα μπουσα εχουν μειωμενο αβανς απο το εργοστασιο στις τρεις πρωτες σχεσεις)

πληρης χαρτογραφηση,δηλαδη αναφλεξη και καυσιμο...

αυξηση οριου στροφων μεχρι και 12.550...:eyepop:

δυνατοτητα shift light πληρως προγραμματιζομενο...

δυνατοτητα shifter επισης πληρους παραμετροποιησης( fuel η ignition cut)

δυνατοτητα χρησης με διακοπτη δυο διαφορετικων χαρτων( για οσα παιδια αρεσκονται σε "ζουμια":D ...

δυνατοτητα στιγμιαιου εμπλουτισμου του μιγματος ποσοστιαια (κατι σαν τρομπα επιταχυνσης)

δυνατοτητα ελεγχου ορθης λειτουργιας ολων των αισθητηρων (map,iat κλπ)...

δυνατοτητα αλλαγης του οριου στροφων αρχικης παροχης ρευματος...(απο 312 σε 250 για μοτερακια με συμπιεση η κυβικα που ψιλοβαριουνται να παρουν μπρος)...

και καμποσα αλλα...

καλη φαση λεμε...μου χει λυσει τα χερια μια και κανω οτι εκανα σε αγραφους...χωρις το 1.500αρικο του κοστους τους...

ακομη και commander με ignition να παρει κανεις θελει 700 και δεν κανει ουτε τα μισα...

:sun:

στο δικο μου μηχανακι με το που το εκανα "ξυπνησε" και το δουλεμα του ειναι χιλιες φορες πιο στρωτο απο πριν...:D

byron
05/01/2009, 22:26
Είναι κάτι παρόμοιο με αυτό που έφτιαχνε κάποιο μέλος απ΄τη Ρόδο? (θα βρώ αργότερα το thread)..

byron
05/01/2009, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Είναι κάτι παρόμοιο με αυτό που έφτιαχνε κάποιο μέλος απ΄τη Ρόδο? (θα βρώ αργότερα το thread)..

ECU FLASH poor pcm-empro και JSD pro 4 αφορά???

reinmeister
05/01/2009, 23:17
ναι...το ιδιο ειναι φιλε...δεν ξερω βεβαια τι προγραμμα χρησιμοποιει ο συγκεκριμενος και τι hardware αλλα κανει το ιδιο πραγμα...

manhunter
05/01/2009, 23:34
Αντώνη.....θα έρθω εεεε....



:D :D :D :D :D :D :D

izzy
06/01/2009, 15:47
θυμάσαι την συζήτηση που είχαμε κάνει ; ;)

καλή φάση έτσι;

ετοίμασε κούπες για καφέ να περάσω ..
:D
:beer:

reinmeister
06/01/2009, 16:22
ελατε ελατε...κι αν ξαναδουλεψουν τα μηχανακια σας....:rotflmao: :rotflmao:

izzy
06/01/2009, 16:23
θα σε βαλω να σπρωχνεις ,αλλιως θα σε σμπρωχνω εγω..:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

manhunter
06/01/2009, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ελατε ελατε...κι αν ξαναδουλεψουν τα μηχανακια σας....:rotflmao: :rotflmao:



Γίνεται και σε ανθρώπινο εγκέφαλο?
Εχω κάτι υπ όψιν για αυτό....
Τέέυταία αρχίζω και ρετάρω επικίνδυνα









:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

zuki1000k5
06/01/2009, 18:29
Γεια σου φανταστικε Reimeister!!!!!!!!!!!Μηπως εχεις καποιο συνεργειο να σε εχουμε στα υποψιν???Εχουμε κατι για gsxr 1000 k6????ΕΕΕ???Φανταστικε reinmeister????????:D

reinmeister
07/01/2009, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Γίνεται και σε ανθρώπινο εγκέφαλο?
Εχω κάτι υπ όψιν για αυτό....
Τέέυταία αρχίζω και ρετάρω επικίνδυνα









:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

εχω..."πολλες και διαφορετικες γυναικες,οσο συχνοτερα γινεται" λεγεται...:rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
07/01/2009, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από zuki1000k5
Γεια σου φανταστικε Reimeister!!!!!!!!!!!Μηπως εχεις καποιο συνεργειο να σε εχουμε στα υποψιν???Εχουμε κατι για gsxr 1000 k6????ΕΕΕ???Φανταστικε reinmeister????????:D

λογιστικο γραφειο εχω...θες κανα ΕΤΑΚ καμια δηλωση?:rotflmao:

manhunter
07/01/2009, 15:21
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=72840

Δες αυτό Αντώνη, και άσε τα λογιστικά
Κλείνουμε και έτος γ@μώ γ@μώ....





:eyepop:

Tpap
07/01/2009, 18:59
Kαλά, όχι μόνο τον πιστέψατε στις παπαριές που γράφει, τον ρωτάτε και που έχει συνεργείο...?

Μόλις ακούσετε για άλογα, πώς τσιμπάτε έτσι ρεπμ....

Αντώνη, σταμάτα ρε να πειράζεις τα παιδιά και πές μου τι πρέπει να κάνω για να κλείσω μια ταμειακή?

byron
07/01/2009, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
τι πρέπει να κάνω για να κλείσω μια ταμειακή?

Mε μια ροϊκή και ένα PCIII είσαι κομπλέ. :wave2:

reinmeister
07/01/2009, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Kαλά, όχι μόνο τον πιστέψατε στις παπαριές που γράφει, τον ρωτάτε και που έχει συνεργείο...?

Μόλις ακούσετε για άλογα, πώς τσιμπάτε έτσι ρεπμ....

Αντώνη, σταμάτα ρε να πειράζεις τα παιδιά και πές μου τι πρέπει να κάνω για να κλείσω μια ταμειακή?

Β2 για την παυση της ταμειακης και εναρξη της νεας και Β1 για το βιβλιο συντηρησης της νεας...

απο εδω τα εντυπα...

http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-entipa_files/entypa/e-docs.html

υ.γ. τους τα λεω ρε τασσο αλλα αυτοι επιμενουν.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

adrenalin
30/01/2009, 13:15
Reinmeister εχεις κανει κατι αναλογο με αυτο ? : http://www.gixxer.com/forums/showthread.php?t=2079
Για το 750 κ6 ξερεις πως να ξεκινησω , ευχαριστω....!

Vag_gsx1300r
16/04/2013, 01:35
Καλησπέρα φίλε, αν και αρκετά χρόνια μετά που έχεις βάλει το θέμα θέλω κι εγώ με την σειρά μου να σε ρωτήσω κάποια πράγματα, επίσης θέλω να σου πω ότι το δικό σου θέμα με παρότρυνε να γίνω μέλος του σάιτ, κατ'αρχάς συγχαρητήρια για τις γνώσεις και την υπομονή σου πάνω στο αντικείμενο!
Εγώ πήρα (ξανά) ένα Hayabusa μοντέλο 2002, ξέρεις το παλιό πριν το 8 με λίγα λόγια, φοράει πάνω λαιμούς εξατμίσεων ακράποβιτς και ένα τελικό micron, μην με ρωτήσεις γιατί τέτοιο τελικό, έτσι το πήρα.... επίσης φοράει πάνω και φίλτρο αέρος Κ&Ν, από μηχανικά αυτά, τα άλλα είναι ξεχωριστά από μοτέρ άρα δεν παίζουν ρόλο στο θέμα μας, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, ότι επειδή εγώ στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορώ να διαθέσω τα χρήματα για Power commander ή άλλης μάρκας διαχειριστή καυσίμου, πως θα μπορούσα να το κάνω όπως το έχεις κάνει εσύ? δηλαδή έχεις αγοράσει κάποιο μηχάνημα ή έχεις περάσει αυτά στον εργοστασιακό εγκέφαλο όπως κάνουμε με ένα πρόγραμμα της Yoshimura για παράδειγμα? είναι εύκολο αυτό? ξέρω από υπολογιστές αρκετά πράγματα, εγκέφαλο από μηχανή πάνω όμως δεν έχω συνδέσει ποτέ! Σε ευχαριστώ πολυ...

Lioulios
16/04/2013, 02:14
Δυστυχώς για σένα φίλε μου ο REin δεν υπάρχει πια σε αυτό το φόρουμ . Μας χαιρέτησε και την έκανε .

Αν θέλεις , ψάξε μπας και τον βρεις αλλού ,αλλά δεν ξέρω ...

makis1300
17/04/2013, 22:31
Την καλωδιωση και το software για να ρυθμιζεις τον δικο σου
εγκεφαλο θα τα βρεις εδω: www.boostbysmith.com

DrBig
17/04/2013, 22:59
Καλησπέρα φίλε, αν και αρκετά χρόνια μετά που έχεις βάλει το θέμα θέλω κι εγώ με την σειρά μου να σε ρωτήσω κάποια πράγματα, επίσης θέλω να σου πω ότι το δικό σου θέμα με παρότρυνε να γίνω μέλος του σάιτ, κατ'αρχάς συγχαρητήρια για τις γνώσεις και την υπομονή σου πάνω στο αντικείμενο!
Εγώ πήρα (ξανά) ένα Hayabusa μοντέλο 2002, ξέρεις το παλιό πριν το 8 με λίγα λόγια, φοράει πάνω λαιμούς εξατμίσεων ακράποβιτς και ένα τελικό micron, μην με ρωτήσεις γιατί τέτοιο τελικό, έτσι το πήρα.... επίσης φοράει πάνω και φίλτρο αέρος Κ&Ν, από μηχανικά αυτά, τα άλλα είναι ξεχωριστά από μοτέρ άρα δεν παίζουν ρόλο στο θέμα μας, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, ότι επειδή εγώ στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορώ να διαθέσω τα χρήματα για Power commander ή άλλης μάρκας διαχειριστή καυσίμου, πως θα μπορούσα να το κάνω όπως το έχεις κάνει εσύ? δηλαδή έχεις αγοράσει κάποιο μηχάνημα ή έχεις περάσει αυτά στον εργοστασιακό εγκέφαλο όπως κάνουμε με ένα πρόγραμμα της Yoshimura για παράδειγμα? είναι εύκολο αυτό? ξέρω από υπολογιστές αρκετά πράγματα, εγκέφαλο από μηχανή πάνω όμως δεν έχω συνδέσει ποτέ! Σε ευχαριστώ πολυ...

Υποθετω εχεις την 32bit ECU

Εχεις τις ακολουθες επιλογες κατα σειρα κοστους:
1) Κανεις τουμπεκι και το αφηνεις ως εχει
2) Πας σε δυναμομετρο που να κανει flash τον μαμα εγκεφαλο να στο ρυθμισει.
3) Παιρνεις ενα PC5 + autotune και τα κανεις ολα μονος στο δρομο.

Καλλιτερη λυση η (3), οι αλλες δεν εχουν και πολυ νοημα σε μηχανη με ram-air
Μην ασχοληθεις να φλασαρεις ετοιματζιδικο χαρτη, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ (δεν φωναζω, δεν μιλαω καν, μονο πληκτρολογω)

:)

Vag_gsx1300r
19/04/2013, 13:28
Υποθετω εχεις την 32bit ECU

Εχεις τις ακολουθες επιλογες κατα σειρα κοστους:
1) Κανεις τουμπεκι και το αφηνεις ως εχει
2) Πας σε δυναμομετρο που να κανει flash τον μαμα εγκεφαλο να στο ρυθμισει.
3) Παιρνεις ενα PC5 + autotune και τα κανεις ολα μονος στο δρομο.

Καλλιτερη λυση η (3), οι αλλες δεν εχουν και πολυ νοημα σε μηχανη με ram-air
Μην ασχοληθεις να φλασαρεις ετοιματζιδικο χαρτη, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ (δεν φωναζω, δεν μιλαω καν, μονο πληκτρολογω)

:)



Αν το πάω στον μηχανικό που είναι φίλος μου στην Σουζούκι και μου βάλει στον εργοστασιακό εγκέφαλο το πρόγραμμα της Γιοσιμούρα δεν κάνω δουλειά? κι επίσης αυτό που λέμε ανοίγουμε τα ram air τι εννοούμε??? Ευχαριστώ πολύ!

DrBig
19/04/2013, 14:39
Αν το πάω στον μηχανικό που είναι φίλος μου στην Σουζούκι και μου βάλει στον εργοστασιακό εγκέφαλο το πρόγραμμα της Γιοσιμούρα δεν κάνω δουλειά? κι επίσης αυτό που λέμε ανοίγουμε τα ram air τι εννοούμε??? Ευχαριστώ πολύ!

Δεν εχω ιδεα τι εννοουμε με το 'ανοιγουμε τα ram-air'!
Με το προγραμμα της yoshimura εδω που τα λεμε καλλιτερα θα δουλευει απ'οτι χωρις, αν προοριζεται για την εξατμιση που εχεις, αλλα δεν θα λαβαινει υπ'οψιν του το τελικο που φορας, το οποιο δεν ειναι yoshimura. Παντως παιζει κι αυτο, δικιο εχεις, απλα δεν θα ειναι η τελεια λυση. Το φιλτροκουτι σου ειναι μαμα η ανοιγμενο?

Vag_gsx1300r
19/04/2013, 23:52
Δεν εχω ιδεα τι εννοουμε με το 'ανοιγουμε τα ram-air'!
Με το προγραμμα της yoshimura εδω που τα λεμε καλλιτερα θα δουλευει απ'οτι χωρις, αν προοριζεται για την εξατμιση που εχεις, αλλα δεν θα λαβαινει υπ'οψιν του το τελικο που φορας, το οποιο δεν ειναι yoshimura. Παντως παιζει κι αυτο, δικιο εχεις, απλα δεν θα ειναι η τελεια λυση. Το φιλτροκουτι σου ειναι μαμα η ανοιγμενο?

Το φίλτρο που φοράει είναι Κ&Ν μέσα στον παπά δηλαδή λογικά φοράει φίλτρο αέρος Κ&Ν, στο προηγούμενο φόραγα ολόσωμη Yoshimura 4-2-1 και μου είχε βάλει αυτό το πρόγραμμα κι είχαμε καταργήσει το P.C.3 που είχα εγώ τότε... δούλευε πολύ καλά θυμάμαι, τώρα με λαιμούς Ακράποβιτς και τελικό micron ένας Θεός ξέρω πως θα δουλέψει, αν και αποδίδει καλά, και ο ήχος είναι αρκετά καλός! Όσο για το θέμα που μου σβήνει ο μηχανικός μου είπε ότι μάλλον δεν είναι τρόμπα βενζίνης αλλά πηνία!!!