PDA

View Full Version : Σκουρία στο πιρουνι



V-stelios
05/01/2009, 23:00
Γεια σας και χρόνια πολλά .
Έχω αγοράσει το v-strom 650 και έχω κάνει περίπου 5.000 χιλ. μόνο άσφαλτο προχθές ανακάλυψα ότι στο πιρούνι έχει σκουριά στο σημείο που βυθίζεται στην μπότα (δεν ξέρω αν έχω σωστή ορολογία) .Προσπάθησα με ψηλό σύρμα να την αφαιρέσω άλλα τίποτα έχει γρέζι ανεπαίσθητο άλλα φοβάμαι οτι θα μου φάει την τσιμούχα , βέβαια είναι σταλιτσες , δεν φαίνονται εύκολα με το μάτι από μακριά, ξέρει κανείς κανένα γιατρικό;η εγγύηση το καλύπτει; μπορώ να στείλω για γυάλισμα το πιρουνι ;

csofos
08/01/2009, 01:17
Εγώ τα δικά μου που τα είχα παρατήσει για 2 χρόνια και είχανε γίνει χάλια, τα έτριψα με πανί, το οποίο είχα βρέξει με αντισκωριακό. Είχαν πολλές κηλίδες σκουριάς. Το έκανα αρκετή ώρα και έγιναν μια χαρά. Ούτε τσιμούχες χάλασαν, ούτε διαρροές. Αν είναι τόσο μεγάλη η σκουριά, τρίψε με ψιλό σύρμα και αντισκωριακό. Πιστεύω ότι θα κάνει δουλειά. :wave2:

bentouza
09/01/2009, 12:33
αν τριψεις με συρμα το πηρουνι μαλλον η επιφανεια θα γινει αρκετα σαγρε οποτε θα χασεις σε λειτουργια.

ειχε χτυπημα εκει το μεταλλο κ επιασε σκουρια;;
αν οχι πιθανα με καποια αλοιφη κ πανι..

ρωτα ομως μην πιασεις συρματα πρωτα.

V-stelios
09/01/2009, 19:28
Σε κάποιο συνεργεια που ρώτησα μου σύστησε ψιλό σύρμα με υγρό που πλένουν τα πιάτα!!:confused:
έκανα μία δοκιμή εχει κάποιο αποτέλεσμα άλλα θα δείξει.
πάντως έχω την εντύπωση ότι αυτό υπήρχε και κατά την αγορά ,πριν έξι μήνες δλδ, και δεν φαινόταν γιατί όπως προείπα είναι ψιλό σταλιτσες.

bentouza
10/01/2009, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-stelios
Σε κάποιο συνεργεια που ρώτησα μου σύστησε ψιλό σύρμα με υγρό που πλένουν τα πιάτα!!:confused:
έκανα μία δοκιμή εχει κάποιο αποτέλεσμα άλλα θα δείξει.
πάντως έχω την εντύπωση ότι αυτό υπήρχε και κατά την αγορά ,πριν έξι μήνες δλδ, και δεν φαινόταν γιατί όπως προείπα είναι ψιλό σταλιτσες.

οι σταλιτσες οπως τις περιγραφεις μου κανουν σαν τις σταλιτσες που πιανουν τα δισκοφρενα αμα αφησεις ακινητοποιημενο το αμαξι μερες με βροχη..
παντως το συρμα μου κανει καπως..εδω το εργοστασιο προσπαθει να κανει την επιφανεια οσο πιο λεια κ σκληρη γινεται κ να τη χαλασεις;

περιμενε ομως να σου απαντησει κ καποιος που να ξερει κ λεπτομερειες..μπορει κ στους χωματινους να βρεις ακρη.

sapila racing
10/01/2009, 11:57
Το σύρμα είναι λίγο too much για ενα πηρούνι.
Εφ όσον οι σκουριές είναι επιφανειακές απλώς κάτι πιο απαλό σαν αυτό ειναι η λύση.

Αν η σκουριά εχει προχωρήσει πιο μέσα το τρίψιμο με οτιδήποτε δεν λύνει το πρόβλημα.
Υπάρχει τεχνική γεμίσματος χτυπημάτων κλπ αλλά η τελική λύση για επισκευη ειναι σκληροχρώμιο και μετά κατεβασμα στην αρχική διάμετρο.
Αυτό συμφέρει μόνο για λιωμένα καλάμια που δεν βρίσκονται εύκολα η είναι ακριβά.


151984