PDA

View Full Version : Αποσυρση-Αυτη η αγνωστη



AFTER
17/03/2005, 13:38
Πριν λιγο καιρο πουλησα το bandit που ειχα στα 1000€

Δεν προλαβα να την πουλησω,και να σου αποσυρση για μεγαλες μηχανες,δινοντας επισης μια μεγαλου κυβισμου!

Συνολο που θα γλιτωνα πολυ μεγαλυτερο των 1000€,ειδικα αν υπολογισουμε τα δωρεαν τελη κυκλοφοριας για 5 χρονια

ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad: :mad: :mad:
:wacko: :wacko: :sick: :sick:

bmwK1200R
16/01/2007, 14:09
Ρε παιδιά πως γίνεται αυτή η απόσυρση;;;
Μπορώ να αποσύρω ένα βεσπάκι 125cc ας πούμε;;;
Μπορώ να αποσύρω και ένα μότο 50cc και τα δύο παμπάλαια;;
Κι αν είναι στο όνομα του πατέρα μου πως θα γίνει αυτό;; Μπορεί να μου μεταβιβάσει κάποιο από τα 2 κι έπειτα να αποσύρω;;;

vassilis88
16/01/2007, 23:15
κ γω εχω ενα 50αρι italjet dragster που θα ηθελα να αποσυρω.....δν ξερω ποσο μπορω να το πουλησω...

ειναι ψιλοσπασμενο κ ψιλοσκουριασμενο χωρις πολλα χλμ δουλευει με καμια 50ρια μανιβελιες αμα ειναι κρυο,αλλιως με την πρωτη κ τα φρενα καμια φορα δν πιανουν -με την πρωτη-

div400
17/01/2007, 09:50
στην σελιδα του υπουργειου βρικα το παρακατω αλλα ειναι παλια ανακοινωση απο 2005....

''23/02/2005 | 13:11
Ολοκληρώνεται το μέτρο της απόσυρσης των δικύκλων παλαιάς τεχνολογίας

Ολοκληρώνεται το μέτρο της απόσυρσης των δικύκλων παλαιάς τεχνολογίας καθώς περιλαμβάνονται σε αυτό και τα μοτοποδήλατα. Με τον τρόπο αυτό όλα πλέον τα παλαιά δίκυκλα θα μπορούν να αποσυρθούν και θα παρέχονται στους ιδιοκτήτες τους οικονομικά κίνητρα για την αγορά νέων, αντιρρυπαντικής τεχνολογίας δικύκλων, με καλύτερες προδιαγραφές οδικής ασφάλειας.

Με τον τρόπο αυτό το ΥΜΕ συμβάλλει στην ανανέωση του στόλου των δικύκλων με προφανή περιβαλλοντικά οφέλη, ενώ ταυτόχρονα βελτιώνεται και το επίπεδο οδικής ασφάλειας των δικυκλιστών.

Το μέτρο αφορά στην απόσυρση μοτοποδηλάτων (μέχρι 50. κυβ. εκατοστά) ηλικίας άνω των 8 ετών (πρώτη κυκλοφορία το 1996) και τα κίνητρα προς τους δικαιούχους περιλαμβάνουν:
Απαλλαγή πληρωμής τελών ταξινόμησης για την αγορά νέου δίκυκλου (εφόσον υπάρχουν τέτοια τέλη)
Απαλλαγή πληρωμής τελών κυκλοφορίας για πάντα για τις μοτοσικλέτες μέχρι 300 κ.εκ., καθώς και απαλλαγή πληρωμής των τελών κατ’ έτος ανανέωσης της άδειας για τα νέα μοτοποδήλατα
Απαλλαγή πληρωμής τελών κυκλοφορίας για 5 χρόνια, για τις νέες μοτοσικλέτες άνω των 300 κ.εκ.

Απλουστεύονται οι διαδικασίες απόσυρσης
Παράλληλα, απλουστεύονται οι διαδικασίες για την εφαρμογή του μέτρου ώστε να διευκολύνονται οι πολίτες τόσο κατά την απόσυρση του παλαιού όσο και κατά την αγορά του νέου δικύκλου και το μέτρο να είναι ακόμη πιο ελκυστικό.

● Με την νέα ρύθμιση το εισαγόμενο δίκυκλο εκτελωνίζεται από τους εισαγωγείς, καταβάλλοντας τα προβλεπόμενα τέλη ταξινόμησης και στη συνέχεια, εφ’ όσον ακολουθηθεί η διαδικασία της απόσυρσης, επιστρέφονται στους δικαιούχους τα καταβληθέντα τέλη.
● Η παραλαβή των αποσυρόμενων δικύκλων, μοτοσικλετών και μοτοποδηλάτων, γίνεται από τον Ο.Δ.Δ.Υ. και εναλλακτικά για τους νομούς που δεν υπάρχουν υποκαταστήματα του Ο.Δ.Δ.Υ. από τις οικείες Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις . Ειδικά για τα μοτοποδήλατα, η παραλαβή γίνεται και από τις Υπηρεσίες της ΕΛ.ΑΣ.''