PDA

View Full Version : εισαγωγη μεταχειρισμενων απο γερμανια!!!



batigoal
06/01/2009, 17:18
παιδια μηπως ξερετε σελιδα που να βρισκω την εργοστασιακη αξια αυτοκινητων και μηχανων την ημερομηνια που εγινε η παραγωγη τους?πχ 6/2006!

θελω να υπολισω τα τελοι ταξινομησης για να φερω μεταχειρησμενα απο γερμανια!!!αλλα δεν βρισκω σελιδα που να εχει τα ολα τα μοντελα και την εργοστασιακη τους αξια!

thalasinos
06/01/2009, 21:10
Τα τελη ταξινομισης καθοριζονται απο το τιμολογιο αγορας του οχηματος, αν και αυτοι εχουν καποιο στανταρτ συντελεστη.Εγω σαν ιδιωτης κατεβασα πριν 3 χρονια αυτοκινητο, και πριν 4 μηνες μηχανη!!Στο αυτοκινητο πληρωσα 40% ΔΗΛ.15000+6000
Εκτος αν εισαι εμπορος δεν πληρωνεις εκει το φ.π.α ομως εχεις καποιες αλλες διαδικασιες εδω που εγω δεν ξερω!!

SVX
06/01/2009, 21:19
αυτο που γραφει στο mobile.de "VAT reclaimable" τι στο διατανο ειναι ωρε?:rolleyes:

batigoal
06/01/2009, 22:16
το ξερω πρεπει να ξερεις τις τιμες cif αλλα τις ξερουν μονο στην υπηρεσια αξιων.
και εγω στο mobile.de εχω μπει και εχω χαζεψει!!!
τζαπα αυτοκινητα λεμε
εμαθα και πως βγαζουμε τα τελοι ταξινιμησης αλλα τις τιμες παραγωγης της χρονια του αυτοκινητου τις βγαζω στο περιπου!

μερικοι λενε οτι η τιμη cif δηλαδη χονδρικη ειναι η τιμη που πουλαει η αντοπροσωπεια μειον 19%!
αλλα μερικοι λενε δεν ειναι ετσι

road spirit
06/01/2009, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από batigoal
το ξερω πρεπει να ξερεις τις τιμες cif αλλα τις ξερουν μονο στην υπηρεσια αξιων.
και εγω στο mobile.de εχω μπει και εχω χαζεψει!!!
τζαπα αυτοκινητα λεμε
εμαθα και πως βγαζουμε τα τελοι ταξινιμησης αλλα τις τιμες παραγωγης της χρονια του αυτοκινητου τις βγαζω στο περιπου!

μερικοι λενε οτι η τιμη cif δηλαδη χονδρικη ειναι η τιμη που πουλαει η αντοπροσωπεια μειον 19%!
αλλα μερικοι λενε δεν ειναι ετσι

cif = Cost, Insurance and Freight
είναι η τιμή των συμβολαίων πώλησης που αφορούν διασυνοριακές πωλήσεις μέσω θαλάσσης και πάντα συνοδεύονται απο το λιμάνι προορισμού (δλδ αλλάζει η τιμή CIF ανάλογα τον προορισμό).

συμβατικά μιλώντας, ισχύει το 2ο που έγραψες (δεν είναι η τιμή χονδρικής)

batigoal
07/01/2009, 00:29
οκ ευχαριστω

μηπως ξερετε καμια καλη σελιδα για ματαχειρησμενα απο ιταλια οπως ειναι η πχ η modile.de

fantacid
07/01/2009, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από batigoal
το ξερω πρεπει να ξερεις τις τιμες cif αλλα τις ξερουν μονο στην υπηρεσια αξιων.
και εγω στο mobile.de εχω μπει και εχω χαζεψει!!!
τζαπα αυτοκινητα λεμε
εμαθα και πως βγαζουμε τα τελοι ταξινιμησης αλλα τις τιμες παραγωγης της χρονια του αυτοκινητου τις βγαζω στο περιπου!

μερικοι λενε οτι η τιμη cif δηλαδη χονδρικη ειναι η τιμη που πουλαει η αντοπροσωπεια μειον 19%!
αλλα μερικοι λενε δεν ειναι ετσι


η τιμη ειναι ειτε CIF με εξοδα αποστολης οπως ειπαν παραπανω
ειτε FOB (Free On Board) τιμη χωρις εξοδα αποστολης -ναυλα-

εαν εισαι εμπορος πληρωνεις φπα
απλα μετακυλιεται στον αγοραστη οταν αγορασει το προιον οποτε σου πληρωνει αυτος το φπα

batigoal
07/01/2009, 23:48
παιδια ξερετε αν περασει 7ετια απο την ημερομηνια που αγοραζεις αυτοκινητο τοτε η εργοστασιακη αξια πεφτει κατα 50%?
στον υπολογισμο τελους ταξινομησης.ετσι διαβασα καπου!

SVX
08/01/2009, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από batigoal
παιδια ξερετε αν περασει 7ετια απο την ημερομηνια που αγοραζεις αυτοκινητο τοτε η εργοστασιακη αξια πεφτει κατα 50%?
στον υπολογισμο τελους ταξινομησης.ετσι διαβασα καπου!

παιζουν ρολο ομως και οι προδιαγραφες [EURO3,EURO4 ΚΛΠ] αν δεν ειναι αντιρρυπαντικης τεχνολογιας πληρωνεις ΚΑΛΑ...

thalasinos
08/01/2009, 05:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από batigoal
παιδια ξερετε αν περασει 7ετια απο την ημερομηνια που αγοραζεις αυτοκινητο τοτε η εργοστασιακη αξια πεφτει κατα 50%?
στον υπολογισμο τελους ταξινομησης.ετσι διαβασα καπου!

Αν σκεφτης οτι εγω για τεσσαρων ετων πληρωσα 40% ετσι πρεπει να ειναι, οσο πιο παλιο πληρωνεις περισσοτερα!!

Dionisisk5
08/01/2009, 12:49
παιδια το ιδιο ισχιει και για τα μηχανακια απο γερμανια? αν θεωρηθει σπαμ πειτα μου να το σβησω.

thalasinos
08/01/2009, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dionisisk5
παιδια το ιδιο ισχιει και για τα μηχανακια απο γερμανια? αν θεωρηθει σπαμ πειτα μου να το σβησω.

Για μηχανη με τιμολογιο 10000ευρω μοντελο 07 και 1400c.c πληρωσα 1250 ευρω τελωνειο!!
κανε υπολογισμο ποσα τα % πληρωσα!

sonic22
08/01/2009, 20:43
sorry mia erwtisoula...

me tis mixanes pou den boroun (kathara) or den theloun (gia agwnistiki xrisi) ti akrivos paizei?

prepei na perasoun apo telwneio?

thank you.

fantacid
08/01/2009, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
sorry mia erwtisoula...

me tis mixanes pou den boroun (kathara) or den theloun (gia agwnistiki xrisi) ti akrivos paizei?

prepei na perasoun apo telwneio?

thank you.

φυσικα κ εκτελενωζονται κανονικα

απλα δε παίρνεις πινακιδα κ γλυτωνεις τα τελη ταξινόμησης ~200?

batigoal
08/01/2009, 23:17
ξερω να υπολογιζω τη δινεις για τελος ταξινομησης!!!

και γαι euro 3 η 4
φιλε εσυ εδωσε 40% γιατι θα εφερες αμαξι euro 4 και 2000cc γιαυτο!!!αναλογα τα κυβικα πανε και τα ποσοστα!

Dionisisk5
09/01/2009, 02:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από thalasinos
Για μηχανη με τιμολογιο 10000ευρω μοντελο 07 και 1400c.c πληρωσα 1250 ευρω τελωνειο!!
κανε υπολογισμο ποσα τα % πληρωσα!

ειναι προφανες 12.5%. Για πιο παλιο μοντελο θα ακριβαινει η θα ειναι χαμηλοτερη η φορολογια?

PortisHead
09/01/2009, 09:09
Παρόλα αυτα....ο ΘΕΟΣ ειναι ΕΝΑΣ !!!

Η Υπερεσια Αξιων στο τελωνειο.
Αμα θελει...καταργει κάθε επισημο εντυπο-εγγραφο οσον αφορα την εργοστασιακη αξια (χονδρικης) του αυτοκινητου κατα το ετος κατασκευης του και "οριζει" δικη της τιμή.

Εκει πρεπει να βρεις πρωτα καποιον γνωστο...και μετα να προχωρησεις :D

katana750
09/01/2009, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Παρόλα αυτα....ο ΘΕΟΣ ειναι ΕΝΑΣ !!!

Η Υπερεσια Αξιων στο τελωνειο.
Αμα θελει...καταργει κάθε επισημο εντυπο-εγγραφο

δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα
η αξια υπολογιζεται με βαση

α] εκδοση οχηματος [απλη - φουλ εξτρα]
β] ηλικια [αλλη τιμη για οχημα πενταετιας και αλλη για παραπανω....οσο πιο παλιο τοσο πιο ακριβο]
γ] αγορα καινουργιου της συγκεκριμενης εκδοσης στην γερμανια
δ] μεσος ορος αγορας μεταχειρισμενου της συγκεκριμενης εκδοσης και της συγκεκριμμενης ηλικιας και χιλιομετρων στη γερμανια
ε] αγορα καινουργιου της συγκεκριμενης εκδοσης στην ελλαδα
στ] μεσος ορος αγορας μεταχειρισμενου της συγκεκριμενης εκδοσης και της συγκεκριμμενης ηλικιας και χιλιομετρων στην ελλαδα

για ολα αυτα υπαρχουν καποιες σταθερες και υπαρχουν λιστες με οχηματα και τιμολογηση κατα κατηγορια
τετοια λιστα εχω δει με τα ματια μου στο τελωνειο λευκαδας οταν φεραμε δικο μας οχημα απο αυστραλια. ηθελε ντε και καλα ο μπαρμπας να φερει ενα μπουρδελο klr στην ελλαδα οταν επεστρεψε οριστικα

το τελωνειο βαση λιστας εβγαλε πραγματικη αξια της μηχανης 250 ευρω και με ενα λαδωματακι και κατι αλλα παραμασχαλα μας εφτασε στα 800

συμβουλευτειτε καποιον εκτελωνιστη που ουτως η αλλως θα τον χρειαστειτε και ο οποιος θα ''εχει προκανονισμενα και τα λαδωματα

perastikos
09/01/2009, 14:14
Μία λίγο γενικότερη ερώτηση/απορία:

Τα αυτοκίνητα/μηχανές είναι το μόνο είδος που στην κοινή και ενιαία αγορά της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν μπορεί να μετακινηθεί ελεύθερα από κράτος σε κράτος?
Γιατί έχω την εντύπωση πως ότι άλλο και να αγοράσω π.χ. από Γερμανία το φέρνω Ελλάδα χωρίς πρόβλημα ή extra "νταβατζιλίκια"...

Εδώ πλέον έχουμε την ελεύθερη μετακίνηση ατόμων, μπορώ να εγκατασταθώ π.χ. στην Ισπανία και να δουλεύω εκεί χωρίς πρόβλημα, σωστά?

Υπάρχει κάποια πρόβλεψη να καταργηθεί αυτό?

fantacid
10/01/2009, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dionisisk5
ειναι προφανες 12.5%. Για πιο παλιο μοντελο θα ακριβαινει η θα ειναι χαμηλοτερη η φορολογια?

μετα τη τριετια υπαρχει επιβαρυνση +5% για καθε επιπλεον ετος....

batigoal
11/01/2009, 14:41
τα τελη ταξινομησης βγαινου απο τους μηνες παλαιοτητας και τα χιλιομετρα!
δεν βγαινουν πχ 7% καθε χρονο οπως λενε μερικη υπαρχει μια κλιμακα και υπολογιζεις

πχ μοντελο 01 2004 για τον 1 χρονο υπολογιζεις 1.3Χ12 για τον 2 0.7Χ12 τον 3 0.5χ12 και για τους υπολοιπους μηνες 24Χ0.5 συνολο 42%

ετσι υπολογιζεις νομιζω

katana750
11/01/2009, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Μία λίγο γενικότερη ερώτηση/απορία:

Τα αυτοκίνητα/μηχανές είναι το μόνο είδος που στην κοινή και ενιαία αγορά της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν μπορεί να μετακινηθεί ελεύθερα από κράτος σε κράτος?
Γιατί έχω την εντύπωση πως ότι άλλο και να αγοράσω π.χ. από Γερμανία το φέρνω Ελλάδα χωρίς πρόβλημα ή extra "νταβατζιλίκια"...

Εδώ πλέον έχουμε την ελεύθερη μετακίνηση ατόμων, μπορώ να εγκατασταθώ π.χ. στην Ισπανία και να δουλεύω εκεί χωρίς πρόβλημα, σωστά?

Υπάρχει κάποια πρόβλεψη να καταργηθεί αυτό?

καταρχην υπαρχει κοινοτικος τελωνειακος κωδικας που καταργει τους εκαστοτε εθνικους οπου ερονται σε αντιθεση

το οτι πληρωνουμε στο τελωνειο για τα οχηματα ειναι εναντια στον κοινοτικο τελωνειακο κωδικα και σαν χωρα ειχαμε στην αρχη παρατηρησεις και μετα προστιμα. Τα προστιμα που φαγαμε ηταν σαφως πολυ μικροτερα απο αυτα που κερδισαμε σαν κρατος απο το χαρατσι στα οχηματα εξωτερικου

τελος η υπηρεσιακη οδηγια του υπουργειου προς τα τελωνεια ηταν
''μεχρι νεωτερας εφαρνοσατεεθνικο τελωνειακο κωδικα και υφισταμενες εως σημερα οδηγιες ''

road spirit
26/01/2009, 16:24
νέα ερώτηση για το θέμα :

σε ορισμένες γερμανικές αγγελίες αναφέρεται το εξής "VAT reclaimable" ...

δλδ, ξέρει κανείς ? τι γίνεται με το ΦΠΑ ? υπάρχει τρόπος να επιστραφεί σε ενδοκοινοτικές αγορές ?