PDA

View Full Version : ΑΔΕΙΕΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ



Σελίδες : [1] 2 3 4

hasteve
16/03/2006, 04:03
Η άδεια οδήγησης δικύκλου έχει υποστεί αλλαγές που όπως δυστυχώς φαίνεται γνωρίζουν λίγοι αναβάτες και ακόμα λιγότεροι τροχονόμοι και Ζητάδες με αποτέλεσμα να πέφτουν άδικες κλήσεις για δικαστήρια και άλλα ωραία πρόστιμα!
Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή!
Η μοτοσικλέτα αντιμετωπιζόταν από τον νόμο ως μια ενιαία κατηγορία οχήματος στην οποία ανήκαν δίκυκλα και τρίκυκλα από 50cc και πάνω χωρίς περιορισμό και για να τα οδηγήσει κάποιος έπρεπε να είναι κάτοχος άδειας οδήγησης Α’ κατηγορίας.
Η άδεια αυτή απαιτούσε μόνο πρακτικές εξετάσεις(σήματα έδινε μόνο όποιος δεν είχε άλλο δίπλωμα) με την ηρωική vespa με το ανεβασμένο ρελαντί για να ξεκινάει χωρίς γκάζι και όπως θυμούνται οι παλαιοί έπρεπε να κάνεις οχτάρια βγάζοντας χέρι αντί για φλας και τα ρέστα!
Λίγο πριν το 1998 αυτό άλλαξε και τότε δημιουργήθηκαν δυο υποκατηγορίες δικύκλων, η Α1 έως 125cc ή 11 kw =14,74 hp και η κανονική Α (χωρίς περιορισμούς) Για να πάρει κάποιος άδεια Α κατηγορίας έπρεπε πλέον να εξεταστεί σε θεωρία και οδήγηση με μεγάλη μότο πάνω από 35 kw = 46,9hp και να είναι πάνω από 21 ετών η δυο χρόνια κάτοχος Α1 διπλώματος στο οποίο ακολουθούταν η ίδια διαδικασία με τη διαφορά ότι η εξέταση πρακτικά γινόταν με 100ρι παπί! Άρα όσοι ήταν “under 21” οδηγούσαν μόνο έως 125άρια ή15 άλογα. Αν τώρα κάποιος με Α1 ήθελε να ανέβει σε κυβικά (125 και πάνω ) έπρεπε να δώσει εξετάσεις πάλι με το μεγάλο μότο μόνο οδήγηση, για να πάρει το Α! Το 2000 έγιναν και υποχρεωτικά μαθήματα θεωρία και οδήγηση!
Το 2002 τον Μάιο άρχισε να ισχύει λοιπόν το εξής καθεστώς που είναι σε ισχύ μέχρι και σήμερα! Η παλιά κατηγορία Α1 καταργήθηκε και έχουμε βάση κοινοτικής οδηγίας νέο διαχωρισμό σε Α μικρή και Α μεγάλη. Όποιος έχει άδεια οδήγησης Α μικρής μότο έχει δικαίωμα να οδηγάει ότι γουστάρει αρκεί να είναι λιγότερο ή ίσο με 25 kw = 33,5 hp ή 0,16kw/kgr (προσοχή σε αυτό το 0,16 γιατί είναι όλα τα λεφτά, το γράφει και το έντυπο της άδειας οδήγησης) Η μεγάλη κατηγορία έμεινε όπως ήταν χωρίς περιορισμό. Αυτό μεταφράζεται ως εξής: ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΚΥΒΙΚΑ ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΛΛΑ ΠΟΣΑ ΑΛΟΓΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ από την επίσημη έγκριση τύπου του εισαγωγέα!! Έτσι συμβαίνει το εξής κουφό! Υπάρχουν μηχανάκια 400cc που μπορείς να καβαλήσεις με το μικρό δίπλωμα και 80άρια που δεν μπορείς!!!!!
Πχ. Το Yamaha scooter YP 400 Majesty έχει ακριβώς 25 kw από 395cc και βάρος 198 kgr.( 25 kw/198 kgr = 0,13 kw/kgr) που σημαίνει ότι αυτό το 400αρι είναι μέσα στα όρια της μικρής κατηγορίας όπως και άλλα μότο ακόμα και 600αρια! Τώρα το Honda CR 85RB έχει 20 kw από 84cc και βάρος 68 kgr (20 kw/68 kgr = 0,29 kw/kgr) που σημαίνει ότι αυτό το μηχανάκι αν και έχει λιγότερα από 25 kw ισχύ, είναι πολύ ελαφρύ και ξεπερνάει το όριο ισχύος ανά βάρος που έχει η κατηγορία(0.16 kw/kgr) και ΔΕΝ είναι μέσα στην μικρή κατηγορία αλλά στην μεγάλη!!! Όπως είναι προφανές αυτό που κάνει ένα εργαλείο γρήγορο, ανάμεσα στα άλλα ,είναι και η αναλογία ίππων ανά κιλό που εδώ είναι kw/kgr με όριο 0,16 kw/kgr (1kw = 1,34hp). Εάν καταφέρατε να διαβάσετε έως εδώ χωρίς να τα παρατήσετε, και να μπερδευτείτε, και σκεφτόσαστε τι στο διάολο σημαίνουν αυτά, σκεφτείτε τι θα γίνει σε ένα μπλόκο με κάποιον μπάτσο που αγνοεί τα παραπάνω και να επιμένει ότι το μικρό δίπλωμα οδήγησης δικύκλου είναι μέχρι 125 κυβικά και να δίνει κλήση για δικαστήριο σε κάποιον φουκαρά που προσπαθούσε ο άμοιρος να του πει ότι δεν ισχύει αυτός ο περιορισμός πλέον και ότι οδηγάει το 250άρι νόμιμα! ! Παρόλο που κλείνουμε 4 χρόνια από την θέσπιση του νόμου κάποιοι ανημέρωτοι κολλημένοι από την αστυνομία ταλαιπωρούν τον κόσμο ακριβώς γιατί δεν φροντίζουν αυτοί και η υπηρεσία τους να οργανωθούν επιτέλους! Φτιάξτε μια λίστα με όλα τα μηχανάκια σε ποια κατηγορία ανήκουν ή βάλτε στον ασύρματο κάποιον stand by που να ξέρει να δίνει διευκρινήσεις! Επίσης όσοι είναι κοντά στον περιορισμό ας φροντίζουν να μάθουν αν πρέπει να καβαλάνε ή όχι αυτό που καβαλάνε ή που ζαχαρώνουν να αγοράσουν! Αν οδηγάς παράνομα δεν σε πληρώνει εύκολα η ασφάλεια σε μια στραβή ως γνωστόν! Επίσης κάτι που είναι πακέτο με τα παραπάνω είναι ότι για να οδηγήσεις μεγάλο γκάζι πρέπει να έχεις μεγάλο δίπλωμα και για να πάρεις πρέπει να είσαι πάνω από 21 ή να έχεις 2 χρόνια το μικρό το οποίο αλλάζει σε μεγάλο με την χαρτούρα στο υπουργείο τζάμπα χωρίς εξετάσεις και με την μια !! Προσοχή αν κάποιος δικαιούται την αλλαγή αυτή και δεν έχει πάει να κάνει την πράξη στο υπουργείο δεν νομιμοποιείται να οδηγάει ότι γουστάρει! Όσοι έχουν πάρει δίπλωμα παλαιού τύπου Α1 πριν τον Μάιο-Ιούνιο του 2002 αν θέλουν μεγάλο Α δυστυχώς πρέπει να ξαναδώσουν εξετάσεις! Όλα αυτά γιατί γράψανε τζάμπα το ξαδερφάκι μου και δεν ήξερε τι να πει για να την γλιτώσει! Ελπίζω να μην την πατήσει άλλος! Ουφφφφφ!!!:bigcry:


edit by harris_x (12/09/2012): Τελευταία νέα εδώ! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=72807&page=10&p=2231703&viewfull=1#post2231703)

Tropeas
16/03/2006, 11:56
:a18: σωστή παρατήρηση,
έτσι είναι και στο εξωτερικό , και πλέον έγινε σωστά και στην χώρα μας.

Ωραίος που το διευκρήνησες!

pipis
16/03/2006, 17:00
Εγω Ευτυχως ψαχτηκα μονος μου και την βρηκα την ακρη κ και αναβαθμησα το διπλωμα σε Α. αλλα μια ερωτηση θελω να κανω. Οταν εχεις την μικρη κατηγορια πρεπει το μηχανακι που καβαλας να πληρει και τους δυο περιορισμους η μονο τον εναν απο τους δυο???? Thanks για τα φωτα σου.

George-3-
16/03/2006, 21:04
Δηλαδη οταν καποιος εχει την μοτοποδηλατου....?

Μπορει να οδηγαει μεχρι 25kw...?

Anritsu
16/03/2006, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από hasteve

Η άδεια αυτή απαιτούσε μόνο πρακτικές εξετάσεις(σήματα έδινε μόνο όποιος δεν είχε άλλο δίπλωμα) με την ηρωική vespa με το ανεβασμένο ρελαντί για να ξεκινάει χωρίς γκάζι και όπως θυμούνται οι παλαιοί έπρεπε να κάνεις οχτάρια βγάζοντας χέρι αντί για φλας και τα ρέστα!


Α ρε τι μου θύμησες ...1995 , 8αρια με το βεσπικο και χέρια δεξιά αριστερά ..ΟΛΕ :wave2:

hasteve
16/03/2006, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Εγω Ευτυχως ψαχτηκα μονος μου και την βρηκα την ακρη κ και αναβαθμησα το διπλωμα σε Α. αλλα μια ερωτηση θελω να κανω. Οταν εχεις την μικρη κατηγορια πρεπει το μηχανακι που καβαλας να πληρει και τους δυο περιορισμους η μονο τον εναν απο τους δυο???? Thanks για τα φωτα σου.

οταν εχεις Α μικρο δεν μπορεις να οδηγας κατι πανω απο 25 kw αλλα ακομα και αν ειναι κατω απο 25 kw δεν μπορεις να το οδηγας αν η σχεση kw/kgr ειναι πανω απο 0,16. go it? :) :) :)

hasteve
16/03/2006, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Δηλαδη οταν καποιος εχει την μοτοποδηλατου....?

Μπορει να οδηγαει μεχρι 25kw...?

Γιωργο οσο κουφο και αν ακουγεται το μοτοποδηλατο δεν ανοικει νομικα στα μηχανοκινητα οχηματα και αποτελει μια αυτοτελη και μοναδικη κατηγορια που αρμοδια ειναι η τροχαια για αδειες κυκλοφοριας και αδειες οδηγησης μοτοποδηλατων! με αδεια οδηγησης μοτοποδηλατου οδηγας αυστηρα μεχρι 49cc ουτε κυβικο παραπανω!

πρεπει να γνωριζετε οτι η ελληνικη νομοθεσια επιβαλει στους ελληνες πολιτες να εχουν αδεια οδηγησης για μοτοποδηλατο και οχι για τους αλοδαπους!!!:confused:

καταλαβατε τωρα γιατι αυτοι οι κινεζοι φορτωνουν τα 50αρια scouters σαν νταλικες? επειδη δεν χρειαζονται διπλωμα για να τα οδηγανε!!επισης οταν στα νησια νοικιαζουν 50αρια στους τουριστες δεν χρειαζεται διπλωμα ενω τους ελληνες τους ζητανε!:eyepop:

τα 50αρια δεν εχουν δικαιωμα να μπαινουν σε αυτοκινητοδρομους και εχουν οριο τα 40km/h παντου ακομα και στην συγγρου

ειδες πραγματα!:eek:

madtank
17/03/2006, 11:50
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από hasteve
[B] Όσοι έχουν πάρει δίπλωμα παλαιού τύπου Α1 πριν τον Μάιο-Ιούνιο του 2002 αν θέλουν μεγάλο Α δυστυχώς πρέπει να ξαναδώσουν εξετάσεις!

ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΔΙΠΛΩΜΑ Α ( ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΚΙΒΙΚΩΝ ΤΟ ΕΛΑΓΑΝ ΤΟΤΕ) ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ '81 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.... :nono:

ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ:confused:

ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ: ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ :lol: :lol:

hasteve
17/03/2006, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από hasteve
[B] Όσοι έχουν πάρει δίπλωμα παλαιού τύπου Α1 πριν τον Μάιο-Ιούνιο του 2002 αν θέλουν μεγάλο Α δυστυχώς πρέπει να ξαναδώσουν εξετάσεις!

ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΔΙΠΛΩΜΑ Α ( ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΚΙΒΙΚΩΝ ΤΟ ΕΛΑΓΑΝ ΤΟΤΕ) ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ '81 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.... :nono:

ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ:confused:

ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙ: ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ :lol: :lol:

Το διπλωμα σου ισχυει κανονικα για ολες τις μοτοσυκλετες αυτο που αναφερεται παραπανω ειναι Α1 εσυ εχεις Α !!!!

Αν ομως καταλαβα καλα εσυ εχεις το παλαιο κοκκινο βιβλιαρακι σαν αδεια οδηγησης το οποιο εχει ισχυ μεχρι τα 65 χρονια σου !!
αν συνχρονως εχεις και αδεια οδηγησης παλαιου τυπου αυτοκινητου πιθανον να αντιμετωπισεις προβλημα αν θελεις περετερω πληροφοριες στειλε mail γιατι ειναι μεγαλη κουβεντα!!:) :) :)

crs-k
17/03/2006, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από hasteve
Η άδεια οδήγησης δικύκλου έχει υποστεί αλλαγές που όπως δυστυχώς φαίνεται γνωρίζουν λίγοι αναβάτες και ακόμα λιγότεροι τροχονόμοι και Ζητάδες με αποτέλεσμα να πέφτουν άδικες κλήσεις για δικαστήρια και άλλα ωραία πρόστιμα!
Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή!
................................
Ελπίζω να μην την πατήσει άλλος! Ουφφφφφ!!!:bigcry:


Πρωτ' απ' ολα, καλως ηρθες στην παρεα μας!

:smokin: :beer: :wave2:



Κατα δευτερον ...

Η ενημερωση που εκανες ηταν ΠΟΛΥ αναλυτικη και καλη! :a18:


Θα προτεινα μαλιστα, καποιος απο του καταλληλους μαυρους, να το κανει sticky, αλλα οχι στις "Γενικες" αλλα μαλλον στο "Οδηγηση - Tips & Tricks" ... :wacko:

LanosXR125
18/03/2006, 00:01
egw pou den exw akoma diploma???

madtank
18/03/2006, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από hasteve
Το διπλωμα σου ισχυει κανονικα για ολες τις μοτοσυκλετες αυτο που αναφερεται παραπανω ειναι Α1 εσυ εχεις Α !!!!

Αν ομως καταλαβα καλα εσυ εχεις το παλαιο κοκκινο βιβλιαρακι σαν αδεια οδηγησης το οποιο εχει ισχυ μεχρι τα 65 χρονια σου !!
αν συνχρονως εχεις και αδεια οδηγησης παλαιου τυπου αυτοκινητου πιθανον να αντιμετωπισεις προβλημα αν θελεις περετερω πληροφοριες στειλε mail γιατι ειναι μεγαλη κουβεντα!!:) :) :)


ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΗΣ ΜΟΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟ/ ΡΟΖΕ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ. ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΩ ΤΟ 1991. ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗς ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 65 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΗΣ Ε.ΕΝΩΣΗΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΤΟ '92 ( ΗΤΑΝ ΜΠΛΕ ΧΡΩΜΑΤΟΣ) ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΤΕ ΜΕ ΝΕΟΥ ΤΥΠΟΥ.

Electra
18/03/2006, 18:19
...εσύ που έχεις δίπλωμα Α1 εδώ και 10 χρόνια,είχες πληρώσει για τα μαθήματά σου στη σχολή οδηγών τότε, είχες πληρώσει παράσταση και έχεις πληρώσει και τους φόρους για τα σήματα τόσα χρόνια... Συν του ότι ε, κάποια οδηγική εμπειρία έχεις πλέον, ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΣΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΟΥ ΣΕ Α κατηγορία, αλλά θα πληρώσεις να κάνεις πάλι μαθήματα, γιατί δε τα έμαθες καλά τότε! Γιατί? Γιατί έτσι γουστάρουμε γιατί τώρα θυμηθήκαμε οτι είμαστε στην Ευρώπη κλπ κλπ...

...εσύ που το πήρες μετά τον Μάιο-Ιούνιο 2002 (που βγήκε η νομοθεσία), μπορείς με μια δηλωσούλα να κάνεις χαλλλαρά την επέκτασή σου σε Α, να πάρεις μια μαμάτη μηχανή και να αλωνίζεις νόμιμα τους δρόμους της Ευρωπαϊκής Ελλάδας... με 2-3 χρόνια εμπειρίας -που δε λέω, είναι και στον άνθρωπο-


...απλά ήθελα να δηλώσω το πόσο άδικο μου φαίνεται που θα πρέπει να πάω να ξαναδώσω εξετάσεις (=και άλλα λεφτά) και να πετύχω μερικούς βλάκες εξεταστές που θα μου πουν ότι αν δε λαδώσω, κόβομαι!!!!!:mad:



:beer: :beer:

hasteve
19/03/2006, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank
ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΗΣ ΜΟΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟ/ ΡΟΖΕ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ. ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΩ ΤΟ 1991. ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗς ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 65 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΗΣ Ε.ΕΝΩΣΗΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΤΟ '92 ( ΗΤΑΝ ΜΠΛΕ ΧΡΩΜΑΤΟΣ) ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟΤΕ ΜΕ ΝΕΟΥ ΤΥΠΟΥ.

ΑΚΟΥ ΦΙΛΕ ΤΩΡΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ!!
ΑΠΟ ΤΟ 1985-6 ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΒΓΗΚΕ ΕΝΑΣ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΑΥΤΑΡΙΘΜΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΑΕΙ Ο ΚΑΤΟΧΟΣ.
ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΟΤΙ Η ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΙΑΙΑ KAI ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΟΧΗΜΑΤΟΣ!!
ΠΧ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΩΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Α-Β-Γ (ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΦΟΡΤΗΓΟΥ ) ΑΝ ΛΗΞΕΙ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΟΤΕ Ο ΚΑΤΟΧΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΟΔΗΓΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ! ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΑΣΕΙ ΑΠΟ point system ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΚΛΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΕΙ ΖΩΝΗ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΧΑΝΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΜΟΤΟ!
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ 2 ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΕΝΑ ΤΡΙΠΤΥΧΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΟΤΙ ΑΝ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΣΤΟ COMPUTER ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!
ΑΣΕ ΠΟΥ ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΕ ΒΑΛΑΝΕ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΔΕΙΑ ΜΟΤΟ ΕΝΩ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ!!!!(ΞΕΡΕΙΣ ΠΑΤΑΝΕ ΜΙΑ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΝΤΑΡ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΠΟΥ ΣΠΑΝΙΑ ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ ) ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΟ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΘΑ ΣΤΟ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ! ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΟ ΜΟΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΕΝΑ!! ΑΝ ΚΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ send msg!!!
:) :beer: :)

ek74
17/06/2007, 20:19
Geia sas paidia, An kai diabasa ola ta parapano thelo kapios na mou ksekatharisei kati:

Ego tin adeia A1 tin ebgala to 92! kai sto diploma anagrafei <125cc kai <11KW.
Ego tora thelo na agoraso to X9 ti Piaggio 250cc giati theoro oti einai barei scooter gia na parameino sta 125cc.

An katalaba kala oi kainourgies adeias A1 antistixes (A mikro) epitrepoun na odigeis kai 250cc arkei na eisai mesa sta oria ton KW. Ego tora prepei na ksanadoso praktikes eksetaseis???

To theoro yperbolika adiko na yparxoun diaforetiki antimetopisi metaksi ton odigon. Ego odigao 125cc apo ta 16 mou. Eimai tou 74 kai ebgala diploma to 92, ara odigao mixanaki 15 xronia tora kai ap' oti katalabaino kapios pou tha bgalei tora to diploma tha exei perisotera pronomia apo mena. An einai etsi ta pragmata.... paidia i kyvernisis ta exoun paiksei!!!!

Opios kserei kati ek tou parontos tha boithisi poli.

Txs Manos74

veagle
17/06/2007, 21:23
Έμένα με γράψανε επειδή είχα την Βιράγκο 250 η οποία έχει 15,5 KW, με αποτέλεσμα να πρέπει να πάω στο Δικαστήριο!

Αυτό που έκανα ήταν να πάω στην ΔΙεύθυνση Μεταφορών και να τους πω τι συνέβη!
Ύστερα απο μισή ώρα στο τηλέφωνο μεταξύ της Προϊσταμένης των ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ και κάποιου Αξιωματικού της Αστυνομίας στο Α.Τ. της Καβάλας, δεν βγήκε άκρη.

Το πτόβλημα είναι καθαρά μεταξύ τω ΥΠΟΥΡΓΕΙΩΝ διότι στις άδειες δεν γράφει πουθενά πόση ΙΣΧΥ έχει ο κινητήρας.

ΟΠΟΤΕ: Κατεβάζω τον Νόμο απο το ΙΝΤΕΡΝΕΤ ο οποίος απ΄όσο θυμάμαι ψηφίστηκε τον Οκτώβριο του 2001 κατά συνέπεια ισχύει ένα μήνα αφού ψηφιστεί και δημοσιευτεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Τηλεφωνώ στην ΜΟΤΟδυναμική που είναι ο επίσημος εισαγωγέας YAMAHA της Ελλάδας, και τους ζητάω να μου στείλουν με ΦΑΞ μια βεβαίωση για το πόση είναι ι ισχύς του κινητήρα μου. Μου ζητάνε αριθμού πλαισιού και μέσα σε λίγες ώρες το ΦΑΞ μου ήρθε!

Έτσι λοιπόν πάω στο Δικαστήριο τους δίνω όλα τα χαρτιά μαζί με το δίπλωμα και ρωτάω το εξής στην Δικαστίνα:

Μπορείτε να μου πείτε πως εγώ σαν απλός πολίτης μπορώ να προστατευτώ απο τους νόμους και τους ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ όταν οι ίδιοι οι ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ δεν ξέρουν να κάνουν την δουελιά τους και δεν γνωρίζουν τους νόμους για τους οποίους ΑΠΛΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΡΑΦΟΥΝ;;;
Και μιλάμε για έναν νόμο που έχει ψηφιστεί απο το 2001 και έχουν περάσει 4 χρόνια (2005 ΜΕ ΓΡΆΨΑΝΕ) και ο ένας μου λέει ότι αν σε πιάσω με μηχανάκι μεγαλύτερο απο 125 κυβικά θα σε πάω αυτόφωρο, ο άλλος λέει θα μου πάρει πινακίδες και πολλά άλλα;;;

Και το κορυφαίο ειναι ότι αρχίζει και γελάει όλο το δικαστήριο, και το μόνο που μου λέει γελώντας η ΔΙΚΑΣΤΙΝΑ είναι:

Από την θέση που βρίσκομαι δεν μπορώ να σου απαντήσω! Ρώτα κανά δικηγορο!


Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙΤΕ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΥΚΝΥΕΙ ΠΟΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΧΥΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ

veagle
17/06/2007, 21:26
Πάρτε και τον νέο ΚΟΚ http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf (http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf)

powerphot
17/06/2007, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από hasteve
Η άδεια οδήγησης δικύκλου έχει υποστεί αλλαγές που όπως δυστυχώς φαίνεται γνωρίζουν λίγοι αναβάτες .....................
...................Ελπίζω να μην την πατήσει άλλος! Ουφφφφφ!!!:bigcry:
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και να σε ενημερώσω ότι πήρα την πρωτοβουλία
να μεταφέρω το κείμενο σου κι ΕΔΩ! (http://www.apriliabikers.gr/cms/index.php?option=com_smf&Itemid=33&topic=3058.msg250529;topicseen#new)
Αν υπάρχει πρόβλημα μου το λες και το "μαζεύω".:wave2:

Respect
17/06/2007, 22:07
Εγώ πάντως ρε παιδιά τι να σας πω, μια μέρα που βαριόμουν το '93-94 και όντας κάτοχος επαγγελματικού διπλώματος, καβάλησα την πειραγμένη vespa μου, πήγα στο υπ. συγκοινωνιών, έβγαλα ένα παράβολο με 920δρχ (ή 980 δε θυμάμαι καλά) πήγα έδωσα, πέρασα, το έχω ανανεώσει από τότε και τρεις φορές έχω κάνει και μια επέκταση και να 'μαι!!! :)
Και σε αεροπλάνο άμα βάλουν δύο ρόδες, φοράω κράνος και το κάνω μια βολτίτσα άμα λάχει!! :a2:

hasteve
17/06/2007, 23:46
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και να σε ενημερώσω ότι πήρα την πρωτοβουλία
να μεταφέρω το κείμενο σου κι ΕΔΩ!
Αν υπάρχει πρόβλημα μου το λες και το "μαζεύω".


no problem!!!!!!!
keep on rolling

hasteve
18/06/2007, 01:03
ΠΡΟΣΟΧΗ!!
Διαβάστε προσεχτικά τον νέο ΚΟΚ! Μας ενδιαφέρει όλους! Ανάμεσα σε άλλα γνωστά (κόκκινα προσπεράσεις κλπ) μάζεψα αυτά που λεει ο νέος ΚΟΚ για τις ΜΟΤΟ
Εχουν αλλάξει κάποια πράγματα!
ΟΡΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ
Άρθρο 20
Μοτοσικλέτες πάνω από 125 κ.ε. σε Αυτοκινητόδρομους 130 km/h ,σε Ταχείας 110 km/h
και στους υπόλοιπους δρόμους 90km/h
Μοτοσικλέτες μέχρι 125 κ.ε. σε Αυτοκινητόδρομους 80 km/h ,σε Ταχείας 80 km/h και στους υπόλοιπους δρόμους 70 km/h
Μοτοσικλέτες με καλάθι αντίστοιχα 70 km/h , 70 km/h και 60 km/h
Μοτοποδήλατα πάντου 40 km/h
Τα παραπάνω ισχύουν αν δεν υπάρχει πινακίδα που να ορίζει άλλο όριο!
Επισης τo ανώτατo επιτρεπόμενo όριo ταχύτητας μέσα στις κατoικημένες περιoχές, oρίζεται σε 50 χιλιόμετρα την ώρα, εκτός αν άλλως ορίζεται με ειδική σήμανση.
Σε αυτόν που υπερβαίνει το ανώτατο όριο ταχύτητας έως 20 χλμ/ώρα,
επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ.
Για υπέρβαση του ανώτατου ορίου ταχύτητας πάνω από 20 χλμ/ώρα, επι-
βάλλεται διοικητικό πρόστιμο εκατό (100,00) ευρώ. Για υπέρβαση του ανώ-
τατου ορίου ταχύτητας πάνω από 30 χλμ/ώρα, καθώς και για κίνηση οχη-
μάτων στους αυτοκινητόδρομους με ταχύτητα πάνω από 150 χλμ/ώρα, στις
οδούς ταχείας κυκλοφορίας με ταχύτητα πάνω από 130 χλμ/ώρα και στο υπό-
λοιπο οδικό δίκτυο με ταχύτητα πάνω από 120 χλμ/ώρα, επιβάλλεται διοικη-
τικό πρόστιμο τριακοσίων πενήντα (350,00) ευρώ και επί τόπου αφαίρεση
της άδειας οδήγησης, από αυτόν που βεβαιώνει την παράβαση, για εξήντα
(60) ημέρες, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία του άρθρου
103 του παρόντος Κώδικα. Σε αυτόν που οδηγεί με ταχύτητα κατώτερη του
ελάχιστου επιτρεπόμενου ορίου ταχύτητας, καθώς και σε αυτόν που παραβαί-
νει τη διάταξη της παραγράφου 9 του άρθρου αυτού, επιβάλλεται διοικητικό
πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ.


Άρθρo 40
Eιδικoί κανόνες για τoυς oδηγoύς πoδηλάτων, μoτoπoδηλάτων,
μoτoσικλετών και τρίτροχων οχημάτων
1. Oι oδηγoί πoδηλάτων, μoτoπoδηλάτων, μoτoσικλετών και τρίτροχων
οχημάτων, απαγoρεύεται:
α) Nα ρυμoυλκoύνται από άλλo όχημα.
β) Nα ρυμoυλκoύν ή ωθoύν διάφoρα αντικείμενα.
γ) Nα μεταφέρoυν αντικείμενα, τα oπoία εμπoδίζoυν την oδήγηση τoυ
oχήματός τoυς ή εκθέτoυν σε κίνδυνo τoυς λoιπoύς χρήστες της oδoύ.
δ) Nα κινoύνται ανά δύo ή και πλείoνες παράλληλα.
ε) Nα σύρoυν μαζί τoυς ζώα δεμένα με λoυρί.
στ) Nα χρησιμoπoιoύν εν κινήσει ακoυστικά πoυ έχoυν συνδεθεί με
φoρητά ραδιόφωνα, μαγνητόφωνα και άλλες παρεμφερείς ηχητικές συσκευ-
ές. Από τη διάταξη αυτήν εξαιρούνται ακουστικά και κεφαλόφωνα ανοικτής
ακρόασης φορητών συσκευών ραδιοεπικοινωνίας, που χρησιμοποιούνται για
την επικοινωνία σε μικρή απόσταση μεταξύ των οδηγών ποδηλάτων, μοτο-
ποδηλάτων και μοτοσικλετών ή μεταξύ των οδηγών των οχημάτων αυτών
και σταθμών βάσης ή άλλων κινητών σταθμών ραδιοδικτύων, καθώς επίσης
και μεταξύ των οδηγών εκπαιδευτικών μοτοποδηλάτων και μοτοσικλετών
και των εκπαιδευτικών αυτοκινήτων κατά τις φάσεις της εκπαίδευσης ή της
εξέτασης των υποψήφιων οδηγών.
ζ) Να χρησιμοποιούν εν κινήσει κινητό τηλέφωνο το οποίο δεν είναι τοπο-
θετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση.
2. Oι oδηγoί πoδηλάτων, μoτoπoδηλάτων, μoτoσικλετών και τρίτροχων
οχημάτων υπoχρεoύνται, όταν oδηγoύν, να κρατoύν τo τιμόνι και με τα δύo
τoυς χέρια, εκτός αν δίνoυν σήμα σύμφωνα με τις διατάξεις τoυ παρόντoς
Kώδικα.
3. Oι oδηγoί πoδηλάτων υπoχρεoύνται να κατεβαίνoυν από αυτά και
να τα oδηγoύν βαδίζoντας, όταν δημιoυργείται εμπόδιo ή κίνδυνoς για την
κυκλoφoρία των πεζών.
4. Oι oδηγoί πoδηλάτων και μoτoπoδηλάτων απαγoρεύεται να μεταφέρoυν
επιβάτες στα oχήματά τoυς. Kατ’ εξαίρεση, επιτρέπεται η μεταφoρά ενός
μόνo επιβάτη σε πoδήλατo πoυ έχει δύo ζεύγη πoδoστρoφάλων και διαθέτει,
από κατασκευή, μόνιμo πρόσθετo κάθισμα, ως και σε μoτoπoδήλατo, πoυ
διαθέτει, από κατασκευή, πρoσαρμoσμένo σταθερό πρόσθετo κάθισμα. Oι
oδηγoί μoτoσικλετών και τρίτροχων οχημάτων, επιτρέπεται να μεταφέρoυν
επιβάτη μόνo μέσα στo ειδικό καλάθι, αν υπάρχει για τo σκoπό αυτόν και σε
πρόσθετo κάθισμα, τo oπoίo είναι σταθερά πρoσαρμoσμένo, από κατασκευή,
πίσω ή δίπλα από τη θέση τoυ oδηγoύ.
5. Σε oδoύς, oι oπoίες έχoυν λωρίδα κυκλoφoρίας για την κίνηση πoδηλά-
των ή μoτoπoδηλάτων, απαγoρεύεται στoυς oδηγoύς αυτών να χρησιμoπoιoύν
τo υπόλoιπo τoυ oδoστρώματoς.
6. Αυτός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με
διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ, πλην των περιπτώσεων στ΄ και
ζ΄ της παραγράφου 1, όπου ο παραβάτης τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο
εκατόν πενήντα (150,00) ευρώ και αφαίρεση επιτόπου της άδειας ικανότητας
οδηγού για τριάντα (30) ημέρες, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τη διαδι-
κασία του άρθρου 103 του παρόντος Κώδικα.

Άρθρο 12
ΚΡΑΝΟΣ
Οι οδηγοί και οι επιβάτες μοτοποδηλάτων, μοτοσικλετών και τρίτροχων
οχημάτων χωρίς κουβούκλιο υποχρεούνται να φορούν προστατευτικό κρά-
νος, κανονικά δεμένο. Με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοι-
νωνιών καθορίζονται τα χαρακτηριστικά, οι προδιαγραφές, καθώς και κάθε
άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της διάταξης αυτής. Με την
ίδια απόφαση καθορίζονται και οι εξαιρέσεις από την υποχρέωση αυτή.
Αυτός που παραβαίνει τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο τριακοσίων πενήντα (350,00) ευρώ
και επιτόπου αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού, από τον βεβαιούντα
την παράβαση, για δέκα (10) ημέρες!

Και αν σας πάρουν το δίπλωμα για κάποια παράβαση και παρόλα αυτά οδηγήσετε τότε:
Άρθρο94
5. Όποιος οδηγεί αυτοκίνητο ή τρίτροχο όχημα ή μοτοσικλέτα χωρίς να
έχει εκδοθεί νόμιμα στο όνομά του η κατάλληλη άδεια οδήγησης, σύμφωνα
με όσα ορίζονται στο παρόν άρθρο, τιμωρείται με φυλάκιση από έναν (1) έως
δώδεκα (12) μήνες και με χρηματική ποινή τουλάχιστον διακοσίων (200,00)
ευρώ. Με την ίδια ποινή τιμωρείται και όποιος οδηγεί ενώ η άδειά του έχει
αφαιρεθεί ή ανακληθεί για οποιονδήποτε λόγο.

Άρθρο 98
5. Αυτός που καταλαμβάνεται να οδηγεί οδικό όχημα, κατά το διάστημα
που του έχει αφαιρεθεί η άδεια οδήγησης για οποιονδήποτε λόγο, εκτός των
λοιπών προβλεπόμενων ποινών, στερείται, με απόφαση του δικαστηρίου, του
δικαιώματος επαναχορήγησης της άδειας οδήγησης για τρία (3) επιπλέον
έτη, ενώ αν γίνει υπαίτιος τροχαίου ατυχήματος με τραυματισμό ή θάνατο, το
δικαστήριο δύναται να επιβάλλει και την ποινή της οριστικής στέρησης του
δικαιώματος απόκτησης άδειας οδήγησης οποιουδήποτε οδικού οχήματος.

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΟΧΗ!

powerphot
22/06/2007, 12:06
Να ρωτήσω κάτι "σχετικό-άσχετο"?
Για το δίπλωμα για τα 50cc εξακολουθεί να δίνει κάποιος εξετάσεις
στην τροχαία η έχουν αλλάξει τα πραγματα?

FestoNero
22/06/2007, 12:58
Στον νεο ΚΟΚ, το αρθρο που οριζει τα των Αδειων Οδηγησης ειναι το #94 στη σελιδα 140.
Τονιζω:
KEΦAΛAIO I΄
AΔEIEΣ IKANOTHTAΣ OΔHΓHΣHΣ
Άρθρo 94
Kατηγoρίες αδειών oδήγησης αυτοκινήτων τρίτροχων οχημάτων και
μοτοσικλετών – Κυρώσεις – Άδειες εκπαιδευτών υποψήφιων οδηγών

1. Οι άδειες οδήγησης διακρίνονται στις παρακάτω κατηγορίες και δίνουν
στους κατόχους τους το δικαίωμα της οδήγησης οχημάτων, όπως αναφέρο-
νται αντίστοιχα:
Κατηγορία Α: Μηχανοκίνητα δίτροχα με χωρίς πλευρικό καλάθι και μο-
τοποδήλατα.

Κατηγορία Β κλπ..


2. Η παράγραφος 2 καταργείται [Σύμφωνα με το ν. 2963/2001 (ΦΕΚ
268/Α΄): «Οι χορηγηθείσες μέχρι σήμερα άδειες οδήγησης των υποκατηγο-
ριών Α1 και Β1 εξακολουθούν να ισχύουν. Ισχύουν επίσης στη χώρα μας
και άδειες οδήγησης των υποκατηγοριών αυτών που εκδίδονται από Χώρα
Μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή από τις χώρες Νορβηγία, Ισλανδία και
Λιχτενστάιν»].

Οπως μπορειτε να δειτε, η κατηγορια Α1 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ.
Κατευθειαν στην Α παει, ισχυει απο 3/6/07.




ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΑ:

Άρθρo 96 σελιδα 146
Άδειες oδήγησης μoτoπoδηλάτων
1. Για την oδήγηση μoτoπoδηλάτων απαιτείται άδεια oδήγησης, η oπoία
χoρηγείται κατά τις κείμενες διατάξεις, σε αυτoύς πoυ έχoυν συμπληρώσει τo
16o έτoς της ηλικίας τoυς.
Mε κoινή απόφαση των Yπoυργών Mεταφoρών και Eπικoινωνιών και
Δημόσιας Tάξης καθoρίζoνται oι αρμόδιες κατά τόπoυς Aστυνoμικές Aρχές για την έκδoση άδειας oδηγoύ διτρόχων ή τριτρόχων με βoηθητικό κινητήρα
(μoτoπoδήλατα), o τρόπoς εξέτασης των υπoψηφίων για την απόκτηση της
άδειας αυτής, η διαδικασία έκδoσης, ως και o τύπoς των αδειών αυτών.
2. Αυτός που οδηγεί μοτοποδήλατο χωρίς να έχει την κατά περίπτωση
άδεια οδήγησης ή όταν αυτή έχει ανακληθεί ή αφαιρεθεί, τιμωρείται με φυ-
λάκιση ενός (1) μέχρι τριών (3) μηνών και με χρηματική ποινή τουλάχιστον
διακοσίων (200,00) ευρώ.


Αντιγραφω απο το αρθρο 2 σελιδα 16:
Moτoπoδήλατo: To δίτρoχo ή τρίτρoχo όχημα, του οποίου η μέγιστη εκ
κατασκευής ταχύτητα δεν υπερβαίνει τα 45 χιλιόμετρα την ώρα και, εάν εί-
ναι εξοπλισμένο με κινητήρα εσωτερικής καύσης, ο κυλινδρισμός του δεν
υπερβαίνει τα 50 κυβικά εκατοστά. Επίσης ως μοτοποδήλατο λογίζεται και
το ελαφρό τετράτροχο όχημα του οποίου το απόβαρο κενού οχήματος, μη
συμπεριλαμβανομένου του βάρους του καυσίμου ή του μίγματος καυσίμου
-ελαίου ή των συσσωρευτών των ηλεκτρικών οχημάτων, είναι μικρότερο των
350 χιλιογράμμων, η μέγιστη εκ κατασκευής ταχύτητα δεν υπερβαίνει τα 45
χιλιόμετρα την ώρα και ο κυλινδρισμός του κινητήρα του δεν υπερβαίνει τα
50 κυβικά εκατοστά, προκειμένου για κινητήρα με επιβαλλόμενη ανάφλεξη
ή η μέγιστη καθαρή ισχύς τα 4ΚW, προκειμένου για κινητήρες άλλου τύπου.

powerphot
22/06/2007, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΑ:

Άρθρo 96 σελιδα 146
Άδειες oδήγησης μoτoπoδηλάτων
1. Για την oδήγηση μoτoπoδηλάτων απαιτείται άδεια oδήγησης, η oπoία
χoρηγείται κατά τις κείμενες διατάξεις, σε αυτoύς πoυ έχoυν συμπληρώσει τo
16o έτoς της ηλικίας τoυς.
Mε κoινή απόφαση των Yπoυργών Mεταφoρών και Eπικoινωνιών και
Δημόσιας Tάξης καθoρίζoνται oι αρμόδιες κατά τόπoυς Aστυνoμικές Aρχές για την έκδoση άδειας oδηγoύ διτρόχων ή τριτρόχων με βoηθητικό κινητήρα
(μoτoπoδήλατα), o τρόπoς εξέτασης των υπoψηφίων για την απόκτηση της
άδειας αυτής, η διαδικασία έκδoσης, ως και o τύπoς των αδειών αυτών.
[/B]
Thanks:D :wave2:

hasteve
22/06/2007, 23:26
2. Η παράγραφος 2 καταργείται [Σύμφωνα με το ν. 2963/2001 (ΦΕΚ
268/Α΄): «Οι χορηγηθείσες μέχρι σήμερα άδειες οδήγησης των υποκατηγο-
ριών Α1 και Β1 εξακολουθούν να ισχύουν. Ισχύουν επίσης στη χώρα μας
και άδειες οδήγησης των υποκατηγοριών αυτών που εκδίδονται από Χώρα
Μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή από τις χώρες Νορβηγία, Ισλανδία και
Λιχτενστάιν»].

Οπως μπορειτε να δειτε, η κατηγορια Α1 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ.
Κατευθειαν στην Α παει, ισχυει απο 3/6/07.


Αυτή η κατάργηση των υποκατηγοριών υπάρχει εδώ και 6 περίπου χρόνια! Η άδεια οδήγησης δικύκλου αντιμετωπίζεται σαν μια από τότε!
Απλά υπάρχει διαχωρισμός σε μικρά και μεγάλα δίκυκλα όπως έγραψα και στην αρχή!
Και το καλό είναι ότι υπάρχει οδηγία ΕΟΚ (έχει δημοσιευτεί πάνω από χρόνο τώρα),όπου είναι και η χώρα μας υποχρεωμένη να εναρμονιστεί έως το 2012, η οποία λέει ότι τα πολλά γκάζια μετά τα 24 χρόνια μόνο!

kiriakost
22/06/2007, 23:55
Ο νεος ΚΟΚ είναι όλα τα λεφτά ..

δηλαδή θα τρέχω στην Εθνική με 130 χλμ , και θα έρχεται απο δίπλα ο GΧRXRakias και ο Varanderos με τα 200αρούα άλογα , και δεν θα τολμάει να με κάνει προσπέραση ...

όρε γέλια που θα κάνουμε . :lol: :rotflmao:

xampos
23/06/2007, 00:03
τη λετε τωρα:confused:

υπαρχει απο 3-6 μονο μια κατηγορια η Α:confused:

δηλαδη οδιγαει ο καθενας οτι γουσταρει? :eek: :eek:

καποιο λαθος κανεται βρε παιδια :confused: :confused:

FestoNero
23/06/2007, 01:57
Στον παλιο κοκ υπηρχε το αρθρο που οριζε την κατηγορια Α και Α1.
Στο τωρινο απ'οτι φαινεται λειπει.
Τα συμπερασματα δικα σας.
Προσοχη!
Λεει οτι οσοι εχουν Α1, δηλαδη ειχαν εξεταστει πριν μπει σε ισχυ ο νεος ΚΟΚ εχουν ακομη Α1 και οχι Α απεριοριστων..

@hasteve, εφοσον υπαρχει διαχωρισμος, που ειναι;
Στον παλιο κοκ οριζοταν αυστηρα. Τωρα πλεον δεν υπαρχει.

Σ'αυτη τη σελιδα θα βρεις τον παλιο κοκ
http://www.yme.gov.gr/viewpage.php?section=249&sessdata=4f7191d8f47439fbd3e3351ad5487e05
Κατεβασε το πρωτο αρχειο "Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (νόμος 2696/1999)".
Στη σελιδα 110 (κατω κατω λεει 117) εχει το αρθρο 94 που ξεκινα με τη παραγραφο 1 και οριζει τις κατηγοριες αδειων.
Στη συνεχεια, στη παραγραφο 2 οριζει τις υποκατηγοριες Α1 και Β1.
(μεχρι 125cc και 11kw)
ΟΚ σ'αυτο;
Ειναι ο κοκ που ισχυε απο το 99 μεχρι το 01, οπου και τροποποιηθηκε με τα άρθρα 42 και 43 του νόμου 2963/2001

Εκει, καταργει τη παραγραφο 2 και φτιαχνει νεα κατηγορια Α1 με οριο τα 25 kw η ισχυ/βαρος < 0.16 kw/kg.
H Β1 εξαφανιζεται.


Ο νόμος 3254/2004 δεν μας ενδιαφερει μιας και το μονο που προσθετει ειναι μερικες πινακιδες.

Παμε στον νεο κοκ, ο οποιος ειναι στο λινκ "Μπορείτε να κατεβάσετε το .pdf αρχείο της κωδικοποίησης."
Εκει θα βρεις στησελιδα 140 το αρθρο 94 που οριζει τις κατηγοριες αδειων και οριζει τη κατηγορια Α, ενω δεν υπαρχει πλεον παραγραφος 2 που να οριζει την υποκατηγορια Α1.


Το προβλημα μου ειναι οτι στην τροποποιηση των αρθρων 42 και 43 του νόμου 2963/2001
εχει παραγραφο 3, η οποια εξαφανιζεται διχως ιχνη (στον νεο κοκ λεει για την παραγραφο 2 οτι καταργειται).

Ουσιαστικα μας εχουν αφησει χωρις κατηγορια Α1, αλλα οσοι ηταν απο 18 μεχρι 21 και εδωσαν απο το 2001 εως 2/6/07 εχουν τον περιορισμο που οριζει το διπλωμα τους και που οριζε ο τοτε κοκ.
Παλι κωτσο μας πιασανε.
Ουφ.

ek74
23/06/2007, 13:09
Kai pali paidia ego berdevome para poli.

Ego pou eixa bgalei to A1 prin apo 16 xronia! (diladi to 92') den tha boreso na odigiso megalou kibismou mixanes and den ksanadoso eksetaseis (praktikes bebaia). Eno kapios pou tha kanei akribos tis idies eksetasis (pou ekana ego tote) sto simeron meta apo dio xronia tha dikaioute na odigisi aperioristoy cc mixanes! Auto einai koufo :confused: .

Diladi kapios pou odigaei 125cc 2 xronia me tin logiki to YME (Ypourgio Metaforon) exei perisoteri embeiria apo mena pou odigao mixani 16 xronia kai etsi tou dinei amesi prosbasi sto A :hypnotize .

Mmmmmm poli logiko :eyepop: .

Zito i Hellas!!!!!!!!!

Elate oloi mazi na giortasoume mia kainourgia Ellada!!!!!!:beer: :sick:

xampos
23/06/2007, 13:21
εγω που θα παω να βγαλω διπλομα απ την δευτερα τη κατηγοριας διπλμα θα παρω? απεριοριστων?????????

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

mizz
23/06/2007, 14:28
έλα ντε και γω το ίδιο με τον bandit-ako αναρωτιέμαι:confused: :confused: :confused:

anf125
23/06/2007, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ek74

Diladi kapios pou odigaei 125cc 2 xronia me tin logiki to YME (Ypourgio Metaforon) exei perisoteri embeiria apo mena pou odigao mixani 16 xronia kai etsi tou dinei amesi prosbasi sto A :hypnotize .


Η λογική του ΥΜΕ είναι ότι αυτός που πήρε Α1 μετά το 2002, υποχρεώθηκε να κάνει και 10 θεωρητικά + 10 πρακτικά μαθήματα + εξέταστρα κλπ, γύρω στην 400αρα δηλαδή, όσα θα έδινε και να πήγαινε απευθείας για Α (με μόνη διαφορά ότι μαθήματα και εξετάσεις θα γίνονταν σε μεγάλη μηχανή). Ενώ εσύ που έβγαλες το Α1 πριν 15 χρόνια, χωρίς υποχρεωτικά μαθήματα σου κόστισε πάμφθηνα προφανώς... Κάτσε να στα πάρω και από σένα λοιπόν φίλε, με καθυστέρηση έστω. Πονηρός ο βλάχος ε; ;)

ek74
24/06/2007, 20:18
Kala ta les. Bebaia ego edosa prin apo dekaexi xronia me 100cc papi. Alla 2 xronia argotera ebgala kai tou autikinitou, ara tin theoria pou eprepe na kano tin ekana. Ta xrimata tous ta exoun parei.

Se alles xores ento metaxi tis europaikis zonis, dinoun amesi prosbasi sto A1 ef' oson exoun adeia odigisi autokinitou!

Diladi as mou to elegan na pigenoume kai trexoume tsaba.

Alloi edo paraponiounte gia tous batsou.... afou auta pou simbainoun edo stin xora mas den exoun logiki.... ti psaxneste???:dizzy:

Apo arxes Iouliou diladi tha kikloforoun odigoi pou:
1. Exoun dikaioma na odigoun mixanakia mexri 125cc kai <11KW. (palaio A1)
2. Exoun dikaioma na odigoun mixanakia mexri 125cc kai mexri <35KW (Kainourgio A mikro)

Ti kala ti oraia... edo tha rixoume poli gelio....

:uplate:

anf125
24/06/2007, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ek74

Apo arxes Iouliou diladi tha kikloforoun odigoi pou:
1. Exoun dikaioma na odigoun mixanakia mexri 125cc kai <11KW. (palaio A1)
2. Exoun dikaioma na odigoun mixanakia mexri 125cc kai mexri <35KW (Kainourgio A mikro)



Υπάρχουν και αθτοί που βγάλαν Α1 μεταξύ 2002 και 2007 και δεν έκαναν επέκταση... που οδηγούν μέχρι 25kw :D

Ε ρε γλέντια...

veagle
24/06/2007, 23:34
Πλέον δν ισχύει αυτό των 125cc.

Το μόνο που μετράει είναι ι ΙΣΧΥΣ για την κατηγορία Α1 που είναι <=25Kw

Και το πρόβλημα με τους μπάτσους είναι ότι:

1. Ακόμα δεν ξέρουν τον νόμο αυτόν
2. Δεν μπορούν να ξέρουν πόση ισχύς έχει η μηχανή που ελέγχουνε οπότε λένε ότι μαλακία ξέρουν για τα 125cc απο τον παλιό τον νόμο.


Και το γενικό πρόβλημα είναι μεταξύ του Υπουργείου Μεταφορών και του Υπουργείου Δημοσιας Ταξης, διότι δεν μπορούν να συννεοηθούν για να γράφουν πανω στην άδεια πόσα Kw έχει η κάθε μηχανή!

Να σας θυμίσω για κάποιους που δεν έχουν διαβάσει το προηγούμενό μου ΠΟΣΤ :

Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙΤΕ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΥΚΝΥΕΙ ΠΟΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΧΥΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ (και το καλύτερο όπως έκανα εγώ, με το αριθμό του κινητήρα μου ήταν αυτή η βεβαίωση)

Da.Vintage
25/06/2007, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle

Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙΤΕ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΥΚΝΥΕΙ ΠΟΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΧΥΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ (και το καλύτερο όπως έκανα εγώ, με το αριθμό του κινητήρα μου ήταν αυτή η βεβαίωση)

Kαι νομίζεις οτι θα πείσεις το ζητά με τις παροπιδες????:confused:

veagle
25/06/2007, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Kαι νομίζεις οτι θα πείσεις το ζητά με τις παροπιδες????:confused:


Ακόμα και να μην τον πείσεις μπορείς να ακολουθήσεις την εξής τακτική για να του την πεις, κατά κάποιο τρόπο:

Οδηγίες καλής συμπεριφοράς προς τους Μπάτσους:

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ να είστε σίγουροι ότι είστε νόμιμοι απο χαρτιά και κράνος!

Του δίνετε τα χαρτιά σας αφού σας τα ζητήσει.
Σε περίπτωση που πέσετε θύμα του νόμου για την κατηγορία Α1, αλλά είστε σίγουροι ξαναλέω ότι είστε νόμιμοι, διότι αλλιώς θα σας την πει αυτός, και σας πει ότι δεν έχετε το κατάλληλο δίπλωμα για να οδηγάτε την μηχανή που έχετε η οποία είναι 250 και σε κάποιες περιπτώσεις και 400 κυβικά, τότε αν έχετε την βεβαίωση απο την Αντιπροσωπεία, ας είναι και με Φαξ, αναγνωρίζεται κανονικά, τότε του την δίνετε και του εξηγείτε με πολύ ήρεμο τρόπο τον νόμο που έχει ψηφιστεί απο το 2001, ακόμα του δίχνετε ότι στην άδεια οδήγησης αναγράφεται στην κατηγοριά Α1 για μηχανή με ισχύς <=25KW. και επιμένετε με βάση την βεβαίωση απο την Εταιρία εισαγωγής ότι μπορείτε να την οδηγάτε.

ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΗΡΕΜΙΑ (ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ)

Σε περίπτωση που δεν παίρνουν απο λόγια και είναι έτοιμοι να σας γράψουν, τότε αφήστε τους να σας γράψουν και μην υπογράφετε!
Στην συνέχεια την επόμενη μέρα, πάτε σε έναν δικηγόρο και εξηγήστε του την υπόθεση.
Μπορείτε να κάνετε μύνηση στο Αστυνομικό όργανο διότι δεν ήξερε την δουλειά του (δεν θυμαμαι πως λέγεται η ωρολογία) και τρέξτε αυτόν και την υπηρεσία του στα δικαστήρια!

Οπότε δικαιούστε αποζημίωση απο όλες τις πλευρές!
Και ηθική βλάβη και όλα τα σχετικά! Βέβαια παίζει να είναι λίγα τα λεφτά αλλά όσα και αν είναι γιατί να μην τα φάτε!

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ:

ΗΡΕΜΙΑ
ΜΗΝ ΒΡΙΣΕΤΕ


ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΝΟΜΙΜΟΙ!!!

ek74
25/06/2007, 12:43
Agapite Veagle,

Eisai sigouros... kai epanalambano eisai sigouros gia auto pou les gia to<25KW.

Diladi emena pou stin adeia to 1992 lei mexri 125cc kai <11KW, eisai sigouros
oti boro na ypostirixo me kapion tropo oti dikaioume na odigao mixanes mexri <25KW.?

An nai pes mou ti prepei na kano... oste i adeia mou na to anagrafei.

Txs

veagle
25/06/2007, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ek74
Agapite Veagle,

Eisai sigouros... kai epanalambano eisai sigouros gia auto pou les gia to<25KW.

Diladi emena pou stin adeia to 1992 lei mexri 125cc kai <11KW, eisai sigouros
oti boro na ypostirixo me kapion tropo oti dikaioume na odigao mixanes mexri <25KW.?

An nai pes mou ti prepei na kano... oste i adeia mou na to anagrafei.

Txs

Σίγουρα είσαι άνω των 21 (:rotflmao: ) για να μου λες για άδεια του '92

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βγάλες μία καινούργια φωτογραφία προσώπου, για να είσα έτοιμος, και να πας στην διεύθυνση συγκοινωνιών της περιοχής σου, να τους δώσεις το παλιό τ δίπλωμα και νά γίνει απεριορίστου απευθείας.

Έτσι έκανα εγώ! Βέβαια εγώ είμαι καινούργιος.

Σε άλλη περίπτωση θα σου πούνε απο εκεί τι πρέπει να κάνεις!

Κανονικά, ΑΝ έχεις δίπλωμα στην κατηγορία Α1 οποιασδήποτε χρονολογίας και δεν έχεις απεριορίστου, τότε μετά τα 21 ή σε περίπτωση που το δίπλωμα για Α1 κατηγορία το έχεις βγάλει στα 20 σου τότε πάει στα 22, μπορείς να πας στην διεύθυνση συγκοινωωνιών και να στο μετατρέψουν σε απεριορίστου, μόνο με μια φωτογραφία!

Τώρα ειδικά για σένα που γράφει το δίπλωμα σου 125 με τον παλιό νόμο, πρέπει πάλι να πας στην διεύθυνση συγκοινωνιών και να το αλλάξεις έτσι ώστε να μπορείς να οδηγήσεις για Α1 <=25, αλλά όπως ανέφερα παραπάνω, εάν είσαι άνω των 22 (πιάνω και την άλλη περίπτωση) τοτε μπορείς να βγάλεις απεριορίστου!

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΠΟΛΥ!!!

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΘΙ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΨΑΞΑ ΟΛΑ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΜΕ ΟΤΙ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΕΙΧΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΧΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙ ΟΛΑ ΜΕ ΜΑΡΚΑΔΟΡΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΞΩ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΣΤΙΝΑ!!!

ΑΣΤΟ ΚΑΛΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΠΑΤΣΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ (Δεν γενικεύω)

ek74
25/06/2007, 20:15
Dear Veagle,

Se euxaristo gia tin simbouli sou.

To mono problima pou brisko sta legomena sou einai oti apo oti exo akousi,
osi bgalane A1 prin to 1996 (opote kai psifistike kapio sxetiko diatagma) tin pout....sane.

Kai auto giati autoi i kakomirides (ego mesa se autous) tha prepei na ksanadosoume:evil:

Auto pou ematha ego prin ligo apo ta kep, einai oti me mono 9.02 Euro boreis na zitiseis na sou to allaksoun logo p.x. allagi stoixeion kai etsi auto tha kano aurio to proi.

An mou dosoun to A1 mexri 25KW tote eimai ok. Tha bro ena kalo 250 pou na min ksepernaei tin sigkekrimeni ypodiname. Kan na paei na ga...thei to YME.


Loipon den ksero poso xrono theloun sta KEP na oloklirosoun tin diadikasia alla tha se enimeroso.

Txs

miko_hirvonen
04/07/2007, 01:00
σε λιγους μηνες κλεινω τα 18 , με το διπλωμα που μπορω να βγαλω σε αυτη την ηλικια ,
ποιο ειναι το οριο σε ιππους κυβικα για μια μοτοσυκλετα ??
κατι ειδα σε ενα μοτο για 47,6 ps οριο .
ενα 650αρι καλυπτεται με πχ 40 αλογατα
sorry παιδια αλλα ειμαι λιγακι ασχετος :(

Nikoskazer2000
04/07/2007, 02:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
...εσύ που έχεις δίπλωμα Α1 εδώ και 10 χρόνια,είχες πληρώσει για τα μαθήματά σου στη σχολή οδηγών τότε, είχες πληρώσει παράσταση και έχεις πληρώσει και τους φόρους για τα σήματα τόσα χρόνια... Συν του ότι ε, κάποια οδηγική εμπειρία έχεις πλέον, ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΣΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΟΥ ΣΕ Α κατηγορία, αλλά θα πληρώσεις να κάνεις πάλι μαθήματα, γιατί δε τα έμαθες καλά τότε! Γιατί? Γιατί έτσι γουστάρουμε γιατί τώρα θυμηθήκαμε οτι είμαστε στην Ευρώπη κλπ κλπ...

...εσύ που το πήρες μετά τον Μάιο-Ιούνιο 2002 (που βγήκε η νομοθεσία), μπορείς με μια δηλωσούλα να κάνεις χαλλλαρά την επέκτασή σου σε Α, να πάρεις μια μαμάτη μηχανή και να αλωνίζεις νόμιμα τους δρόμους της Ευρωπαϊκής Ελλάδας... με 2-3 χρόνια εμπειρίας -που δε λέω, είναι και στον άνθρωπο-


...απλά ήθελα να δηλώσω το πόσο άδικο μου φαίνεται που θα πρέπει να πάω να ξαναδώσω εξετάσεις (=και άλλα λεφτά) και να πετύχω μερικούς βλάκες εξεταστές που θα μου πουν ότι αν δε λαδώσω, κόβομαι!!!!!:mad:



:beer: :beer:

Been there, done that...:sad:

...και μετά έμαθα απο φίλο μου που είχε βγάλει το Α1 δίπλωμά του το 1999 και πριν απο 2 μήνες ήθελε να το επεκτείνει σε Α (οπως κι' εμένα) οτι δικαιούμαστε να δώσουμε εξετάσεις με παπί και ΟΧΙ με μεγάλη μηχανή για να αντισταθμιστεί η αδικία που μας τρώει εμας που δώσαμε πριν το 2002.

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΝΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΗ (συμπλέκτης+βαριά μηχανή μεσ' την πόλη) ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΒΩΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ 85ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΟΥΜΕ. :mad:

(οπως και 'γω)
:(

OzZzZzY
04/07/2007, 03:54
αν εχεις μοτο μεγαλυτερο απ αυτο που δικαουσαι τι ποινη εχει? ειναι δικασιμη ε? απο κει κ περα?



δηλαδη ενα ktm exc 125 που ειναι περιπου 33 αλογα και περιπου 100 κιλα (ε δεν τα θυμαμαι καλα) παρολο που ναι νομιμο απο αλογα, ειναι παρανομο επειδη δεν εχει την αναλογια 0.16? πρεπει να τηρειται κ η προϋποθεση =<25kw και <=0.16kw?

manowar13
12/08/2007, 18:16
Ξερει κανεις τι γινετε σιγουρα με το διπλωμα Α1 πριν το 2002?
Το δικο μου το εβγαλα το 2000 και γραφει πανω <=125cc.
Για απεριοριστα που ρωτησα σε μια σχολη οδηγων μου ειπαν οτι για αναβαθμιση στοιχιζει περιπου 350 ευρο. :bawl: Δινω κανονικα εξετασεις και μαθηματα.Ακριβο μου φανηκε οταν για το Α1 μαζι με 10 θεωρητικα που ειχα πληρωσει και 10 οδηγηση μου ειχε βγει φθηνοτερο.
Γνωριζει καποιος κατι?Μηπως να ρωτησω στο γραφειο συγκοινωνιων της πολης?Μηπως μπορουμε να την βγαλουμε με τπτ παραβολα και να μην τρεχουμε για εξετασεις?
Μεγαλη μαλακια σε αλλους να αναβαθμιζετε αυτοματα και αλλοι να χρειαζετε να δωσουν εξετασεις.

darkrider
12/08/2007, 20:24
μια ερώτηση και απο εμένα:


μόλις πήρα το δίπλωμα α1

το honda fmx650 εχω δικαίωμα να το οδογήσω?

δεν βρηκα πουθενά αναλογία κιλών/ίππο...

veagle
12/08/2007, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από darkrider
μια ερώτηση και απο εμένα:


μόλις πήρα το δίπλωμα α1

το honda fmx650 εχω δικαίωμα να το οδογήσω?

δεν βρηκα πουθενά αναλογία κιλών/ίππο...

ΜΠορείς να οδηγήσεις μέχρι 34 άλογα!

τα 25KW είναι

25 * 1,36 = 34 άλογα

Υ.Γ.: Διάβαζετε όλο το ΤΟΠΙΚ και θα καταλάβετε!

fireball7
21/09/2007, 22:35
Αν και έχω διαβάσει προσεκτικά όλο το θέμα δεν έχω βρει ξεκάθαρη απάντηση για την περίπτωσή μου. Είμαι κάτοχος από 6-6-2001 της κατηγορίας Α1 (< 125 cc , 11 KW) και σκέφτομαι να αντικαταστήσω το δίπλωμά μου με αυτό που δίνουνε τώρα (κοινοτικού τύπου). Αν το κάνω θα μου δώσουν την κατηγορία Α μικρό ώστε να μπορώ να οδήγήσω μοτοσυκλέτα μέχρι 25 KW; Αν έχει αντικαταστήσει το δίπλωμά του κάποιος που είχε κατηγορία Α1 ή γνωρίζει σίγουρα τι παιζει ας βοηθήσει γιατί έχω χάσει την μπάλα!

hasteve
22/09/2007, 00:18
αν αλλάξεις το δίπλωμα σου τότε θα πάρεις ένα νέου τύπου που θα λέει ότι έχεις δικαίωμα να οδηγήσεις μέχρι 25 kw αλλά πάνω δεξιά θα έχει έναν κωδικό (δεν θυμάμαι το νούμερο ακριβώς , ένα τριψήφιο που αρχίζει από 1** ) που θα σημαίνει ότι για σένα παραμένει το παλαιό πλαίσιο δηλαδή μέχρι 11 kw. αν θέλεις μεγαλύτερο τότε πρέπει να κάνεις μαθήματα και εξετάσεις! δυστυχώς έτσι είναι!

fireball7
22/09/2007, 10:39
Φίλε hasteve αν ισχύει αυτό που λες (δεν έχω λόγους να το αμφισβητήσω) τότε εδώ σίγουρα κάτι δεν πάει καλά! Αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω διόρθωσέ με) η εκπαίδευση αλλά και η εξέταση για την απόκτηση άδειας Α μικρού γίνεται ακόμα με παπάκι 125 cc! Δηλαδή το Υπουργείο με υποχρεώνει για να μου δώσει την άδεια να εκπαιδευτώ και να εξεταστώ σε ένα μηχανάκι που ουσιαστικά το οδηγάω δέκα χρόνια τώρα!!! Και μετά μου λέει ωραία μεγάλε τώρα μπορείς και είσαι άψογα εκπαιδευμένος να οδηγήσεις και το CBF 250 άσχετα αν εγώ δεν θα έχω ούτε ένα δευτερόλεπτο πάνε σε μοτοσυκλέτα με συμπλέκτη!!!! Και σε δύο χρόνια με μια απλή Υ.Δ. θα μπορώ να οδηγήσω όποια μοτοσυκλέτα μου καυλώσει άσχετα αν εγώ εξακολουθούσα στο διάστημα αυτό να οδηγάω το SUPRA μου; Ελπίζω πραγματικά κάπου να κάνω λάθος και περιμένω με αγωνία να με διορθώσεις!

hasteve
22/09/2007, 19:55
Αν θυμάσαι τότε που έδωσες εξετάσεις, έδωσες με ένα παπί 100ρι το οποίο δεν είναι μέσα στην σημερινή μικρή κατηγορία μοτ/των οι οποίες πρέπει να έχουν τουλάχιστον 121cc ,ταχύτητες, και πάνω από 100 km/h στην έγκριση τύπου! Ο συμπλέκτης δεν είναι προϋπόθεση για το υπουργείο αλλά όλα τα παπιά που υπάρχουν στην αγορά δεν έχει κανένα >100 ΚΜ/Η ακόμα και τα καινούργια. Το μόνο παπί που έχει τα παραπάνω είναι το kymko spike και γιαυτό όλοι οι δάσκαλοι έχουν ανεξαιρέτως τέτοια παπιά. κατά τα άλλα δυστυχώς έχεις δίκιο!

p@nos
23/09/2007, 04:03
Παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση...

Καποιος που εχει περασει μολις τα 18 μπορει να βγαλει διπλωμα που να του επιτρεπει οδηγηση μεχρι 33-35 αλογα???



:confused: :confused: :confused:

apav
23/09/2007, 11:14
Ναι! :p

p@nos
23/09/2007, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Ναι! :p


Yessssss!!!!!!!



:beer: :beer: :beer:

kaps
23/09/2007, 21:49
Δυστυχώς δεν κατάλαβα καλά το θέμα..Εγώ έχω δίπλωμα μηχανής που έχει ως διακριτικό το Α και λέει επιτρέπετε η οδήγηση για δίκυκλες ή και τρίκυκλες μηχανές . Πρέπει κάτι άλλο να κάνω ή είμαι Ο.Κ;

anf125
23/09/2007, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Δυστυχώς δεν κατάλαβα καλά το θέμα..Εγώ έχω δίπλωμα μηχανής που έχει ως διακριτικό το Α και λέει επιτρέπετε η οδήγηση για δίκυκλες ή και τρίκυκλες μηχανές . Πρέπει κάτι άλλο να κάνω ή είμαι Ο.Κ;

Προφανώς είσαι ΟΚ αφού το Α είναι απεριόριστο, ακόμα και αν είναι παλιό (βλέπω είσαι 40ρης άρα μάλλον έχεις δίπλωμα πριν το 2002 που άλλαξε το Α1).

kaps
24/09/2007, 08:03
Ανακουφίστηκα :D :beer:

powerslave
12/10/2007, 03:50
eimai 20 xronwn exw diplwma gia autokinhto alla den exw diplwma gia mhxanh.oute kan A1 .tha bgalw mia kai kalh to kalokairi pou tha ginw 21. an me piasoun na odhgw thn mhxanh tou ksaderfou mou (pegaso) ti kurwseis tha exw?mporou na me pane autoforo?mporoun na mou paroun to diplwma autokinhtou an me piasoun?:confused: :confused: :confused: :confused:

pinky
12/01/2008, 19:05
Μπορείς απλά να περιμένεις να γίνεις 21 :)

TassosK
14/03/2008, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Στον νεο ΚΟΚ, το αρθρο που οριζει τα των Αδειων Οδηγησης ειναι το #94 στη σελιδα 140.
Τονιζω:
KEΦAΛAIO I΄
AΔEIEΣ IKANOTHTAΣ OΔHΓHΣHΣ
Άρθρo 94
Kατηγoρίες αδειών oδήγησης αυτοκινήτων τρίτροχων οχημάτων και
μοτοσικλετών – Κυρώσεις – Άδειες εκπαιδευτών υποψήφιων οδηγών

1. Οι άδειες οδήγησης διακρίνονται στις παρακάτω κατηγορίες και δίνουν
στους κατόχους τους το δικαίωμα της οδήγησης οχημάτων, όπως αναφέρο-
νται αντίστοιχα:
Κατηγορία Α: Μηχανοκίνητα δίτροχα με χωρίς πλευρικό καλάθι και μο-
τοποδήλατα.

Κατηγορία Β κλπ..


2. Η παράγραφος 2 καταργείται [Σύμφωνα με το ν. 2963/2001 (ΦΕΚ
268/Α΄): «Οι χορηγηθείσες μέχρι σήμερα άδειες οδήγησης των υποκατηγο-
ριών Α1 και Β1 εξακολουθούν να ισχύουν. Ισχύουν επίσης στη χώρα μας
και άδειες οδήγησης των υποκατηγοριών αυτών που εκδίδονται από Χώρα
Μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή από τις χώρες Νορβηγία, Ισλανδία και
Λιχτενστάιν»].

Οπως μπορειτε να δειτε, η κατηγορια Α1 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ.
Κατευθειαν στην Α παει, ισχυει απο 3/6/07.




Ο
opa opa....ayto simainei oti egw p eimai 19(exw idi autokinitou mono) borw na bgalw aperioristu h asxeto?

apav
14/03/2008, 15:32
Άσχετο. :wave2:

ΥΓ Γράφε ελλήνικος.:D

TassosK
14/03/2008, 15:36
:( ειπα για τοσο λιγο να μην αλλαζω γλωσσα γτ βαριεμαι

stefanara
20/03/2008, 16:22
Υπαρχουν λιγο αντιφατικες απαντησεις οσον αφορα τα διπλωματα 125cc και <11KW. And I quote :

hasteve
αν αλλάξεις το δίπλωμα σου τότε θα πάρεις ένα νέου τύπου που θα λέει ότι έχεις δικαίωμα να οδηγήσεις μέχρι 25 kw αλλά πάνω δεξιά θα έχει έναν κωδικό (δεν θυμάμαι το νούμερο ακριβώς , ένα τριψήφιο που αρχίζει από 1** ) που θα σημαίνει ότι για σένα παραμένει το παλαιό πλαίσιο δηλαδή μέχρι 11 kw. αν θέλεις μεγαλύτερο τότε πρέπει να κάνεις μαθήματα και εξετάσεις! δυστυχώς έτσι είναι!

veagle
Τώρα ειδικά για σένα που γράφει το δίπλωμα σου 125 με τον παλιό νόμο, πρέπει πάλι να πας στην διεύθυνση συγκοινωνιών και να το αλλάξεις έτσι ώστε να μπορείς να οδηγήσεις για Α1 <=25, αλλά όπως ανέφερα παραπάνω, εάν είσαι άνω των 22 (πιάνω και την άλλη περίπτωση) τοτε μπορείς να βγάλεις απεριορίστου!


Εγω καλεσα σε μια σχολη οδηγων και μου ειπαν οτι πρεπει να ξαναδωσω εξετασεις αλλα αν σκεφτομαι να αγορασω μικρου κυβισμου, μπορει να "κανονισει" να εξεταστω με παπι αντι για μοτοσυκλετα. Και η λυπητερη 250? επειδη ειναι καλος ανθρωπος χωρις τυχον "εξτρα".

Αντε βρες ακρη.....
Τα προεδρικα διαταγματα, νομους που προειπε καποιος οτι εχει μπορει να μας τα στειλει;

gto234
24/04/2008, 12:36
Παιδιά επιβεβαιώνω τα δεδομένα του hasteve :(
Είχα βγάλει δίπλωμα το '98 που έγραφε <125cc <11KW.
Το έχασα πριν λιγες μέρες και σήμερα μόλις έβγαλα το καινούργιο το οποίο γράφει μεν <25KW <0.16KW/kg αλλά επιπλέον γράφει 2 κωδικούς παρατηρήσεων δεξιά:
072 και 171 δείτε και εδώ http://www.drivingschool.gr/codes.htm
το 072 σημαίνει ότι "Η άδεια οδήγησης περιορίζεται στην υποκατηγορία Α1"
και το 171 "Πρώτο αντίγραφο της άδειας λόγω απώλειας ή κλοπής"
οπότε δεν είμαι νομικά καλυμμένος...
Βέβαια οι μπατσοι μπορεί να μην γνωρίζουν τους κωδικούς οπότε να μην γράφουν αλλα σε περίπτωση τράκας (χτυπα ξύλο) τι κάνουμε...την πατήσαμε νομίζω.

vemenus
04/06/2008, 11:35
Και που μπορώ να βρω την νομοθεσία αυτη???????

apav
04/06/2008, 11:51
Υπουργείο Μεταφορών και Επικονωνιών :beer:

Εφημερίδα της Κυβερνήσεως :beer:

Ultimate
08/06/2008, 13:54
Παιδια γεια εγω εχω 2 μέρες που πήρα το kawasaki ninja 250R (24kw/154kg/33hp/0.15kw/kg) αυτο σημαίνει οτι μπορώ να το οδηγήσω...συμφωνα με τον νόμο 2963/2001 άρθρο 42...και όμως ο αστυνομικός(και ούτε καν τροχονόμος) που με σταμάτησε χτες βραδι δεν ήθελε να καταλάβει ότι ο νόμος έχει αλλάξει...και μου έκανε μήνηση και έχω δικαστίριο...μπορεί κάπιος να μου πει αν εχω δίκιο η άδικο γιατι δεν είμαι και 100% σίγουρος για τους νόμους καθώς δεν είμαι και δκηγόρος παρακαλώ απαντήστε μου γιατι είμαι έτοιμος να παω στο αστυνομικό τμήμα....

apav
08/06/2008, 15:49
Να πας, με το δίπλωμα και :a016:

ΥΓ Καλοτάξιδο το μηχανάκι! :beer: Πέρασε από ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=46913) και άρχισε να γράφεις εντυπώσεις. :wave2:

Ultimate
08/06/2008, 17:47
eyxaristw poli file 8a paw aurio apo to ypourgeio na exakrivwsw ton nomo kai na parw xarti apo thn kawasaki pou na leei oti h mhxanh einai 24kw kai 0.15kw/kg kai ola auta telws pantwn kai 8a paw sthn astinomia meta gia istories;)

veagle
08/06/2008, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ultimate
Παιδια γεια εγω εχω 2 μέρες που πήρα το kawasaki ninja 250R (24kw/154kg/33hp/0.15kw/kg) αυτο σημαίνει οτι μπορώ να το οδηγήσω...συμφωνα με τον νόμο 2963/2001 άρθρο 42...και όμως ο αστυνομικός(και ούτε καν τροχονόμος) που με σταμάτησε χτες βραδι δεν ήθελε να καταλάβει ότι ο νόμος έχει αλλάξει...και μου έκανε μήνηση και έχω δικαστίριο...μπορεί κάπιος να μου πει αν εχω δίκιο η άδικο γιατι δεν είμαι και 100% σίγουρος για τους νόμους καθώς δεν είμαι και δκηγόρος παρακαλώ απαντήστε μου γιατι είμαι έτοιμος να παω στο αστυνομικό τμήμα....

Φϊλε είχα το ίδιο πρόβλημα.
Αν θες πάνε στην ΄2η σελίδα αυτής της συζήτησης και διάβασε την περίπτωσή μου.

Επίσης αν ρωτήσεις έναν δικηγόρο και έχεις και όρεξη μπορείς να κάνεις και εσύ μύνηση στον Μπάτσο.
Απλά πρέπει να έχεις όρεξη για να μπεις στην διαδικασία αυτή.
Το τι θα κερδίσεις εκτός απο ηθική ικανοποίηση, δεν ξέρω.

Ultimate
08/06/2008, 18:37
koita exw diavasei ola sas ta post...opote xerw kai eyxarisw;) esy dld a8ww8hkes me ta xartia auta??? kai kati allo edw sthn sparth eimai foithths egw eimai apo a8hna edw twra ama kanw mhnhsh ston mpasto epeidi einai kleisth koinwnia kai ligoi katikoi meta opios me stamata 8a me gamei anapoda gt to lastixo ths mhxanhs m 8a exei ena petradaki(katalavaineis ti ennow...)opote den symferei...kai ektws aftou ama den tou kanw tpt tote 8a to sevastei kai ama me stamathsoun kamia mera kai trexw ligo parapanw 8a m pei ante efyges xerw egw gt kai me thn mhxanh auth den pernas kai aparathrhtos...

veagle
08/06/2008, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ultimate
koita exw diavasei ola sas ta post...opote xerw kai eyxarisw;) esy dld a8ww8hkes me ta xartia auta??? kai kati allo edw sthn sparth eimai foithths egw eimai apo a8hna edw twra ama kanw mhnhsh ston mpasto epeidi einai kleisth koinwnia kai ligoi katikoi meta opios me stamata 8a me gamei anapoda gt to lastixo ths mhxanhs m 8a exei ena petradaki(katalavaineis ti ennow...)opote den symferei...kai ektws aftou ama den tou kanw tpt tote 8a to sevastei kai ama me stamathsoun kamia mera kai trexw ligo parapanw 8a m pei ante efyges xerw egw gt kai me thn mhxanh auth den pernas kai aparathrhtos...

Αθωώθηκα.

Να σε σεβαστεί που δεν τον έκανεσ τίποτα δεν παίζει.
Όσο για το άλλο περί κλειστής κοινωνίας πέζει, αλλά εφόσον θα είσαι νόμιμος εσύ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Τώρα αν στη μηχανή σου έχει βάλεις και εξάτμιση και κάνεις και θόρυβο, αν έχεις βγάλει τους καθρέπτες , αν έχεισ την πινακίδα πίσω απο την ρόδα , αν δεν φοράς το κράνος και τέτοια, τότε μην του κάνεις μύνηση. (εικασίες κάνω, απο τα παραδείγματα που βλέπω εδώ καβάλα)

Όπως έχω ξαναπεί βασική προυπόθεση είναι να είσαι νόμιμος.
Αν είσάι νόμιμος δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς.
Εννοείται ότι όλο και για κάτι θα μπορούν να σε γράψουν. Αλλά αν είναι παράλογο τότε πας πάλι δικαστικά.

Ultimate
08/06/2008, 19:49
oxi dax egw den exw na fovi8w tpt eimai kainourio odigos to mhxanaki kainourio den 8elw na allaxw tpt twra toulaxiston oxi mexri na to strwsw kai auto gia exatmhsh me rwthse to arxidi ...m leei to mhxanaki kanei 8orivo?? tou lew ti na sou pw mama einai den exw allaxei tpt apo edw kai pera ama 8es na sto valw mprosta na akouseis...:PP ola ta xartia ta exw den fovame:)

hereticous
12/06/2008, 12:24
Παιδιά, έχω άλλη απορία. Σε 1-2 μήνες συμπληρώνω ένα χρόνο από τότε που έβγαλα το δίπλωμά μου, Α1. Τα χριστούγεννα που μας έρχονται και ενώ θα έχω συμπληρώσει 1.5 χρόνο περίπου με το Α1 και θα είμαι άνω των 21, θέλω να πάρω καμιά 600ρα ss, είτε cbr, είτε r6 κτλ...

Τί μπορώ να κάνω ? Πρέπει να περιμένω κανένα 6μηνο για να είμαι 100% νόμιμος και να ανανεώσω τότε το δίπωμά μου ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να είμαι πιο πριν νόμιμος ? Θα πρέπει να δώσω εξετάσεις για μεγάλη μηχανή ? Αν αποφασίσω να δώσω για μεγάλη μηχανή θα πρέπει να ξανακάνω τα μαθήματα, να δώσω $$ για εξετάσεις κτλ ή υπάρχει κανένας πιο εύκολος τρόπος ?

Ultimate
13/06/2008, 10:37
vsk apo otan vgazeis to A1 meta apo 2xronia mporeis na to kaneis aporioristo...twra vevaia pote den xereis 8a sou proteina na pas sto ypourgeio ths perioxhs sou na tous rwthseis autoproswpws kai na eisai 100% sigouros gia to pote 8a to vgaleis...

hercul
13/06/2008, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από hereticous
Παιδιά, έχω άλλη απορία. Σε 1-2 μήνες συμπληρώνω ένα χρόνο από τότε που έβγαλα το δίπλωμά μου, Α1. Τα χριστούγεννα που μας έρχονται και ενώ θα έχω συμπληρώσει 1.5 χρόνο περίπου με το Α1 και θα είμαι άνω των 21, θέλω να πάρω καμιά 600ρα ss, είτε cbr, είτε r6 κτλ...

Τί μπορώ να κάνω ? Πρέπει να περιμένω κανένα 6μηνο για να είμαι 100% νόμιμος και να ανανεώσω τότε το δίπωμά μου ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να είμαι πιο πριν νόμιμος ? Θα πρέπει να δώσω εξετάσεις για μεγάλη μηχανή ? Αν αποφασίσω να δώσω για μεγάλη μηχανή θα πρέπει να ξανακάνω τα μαθήματα, να δώσω $$ για εξετάσεις κτλ ή υπάρχει κανένας πιο εύκολος τρόπος ?

Το δίπλωμα σου θα γίνει απεριορίστων κυβικών σε 2 χρόνια από τη μέρα που πήρες το Α1 με την διαδικασία ενός παραβόλου και κάτι άλλων δικαιολογητικών χαρτιών! Τώρα αν έχεις κλείσει τα 21 πριν τα 2 χρόνια και θες να πάρεις δίπλωμα απεριορίστων κυβικών ο μόνος τρόπος είναι να ξαναδώσεις εξετάσεις κανονικά(μαθήματα+λεφτά).

Εγώ θα σε πρότεινα να κάνεις υπομονή ένα εξάμηνο ακόμα, δεν αξίζει τον κόπο να ξαναδίνεις εξετάσεις!! :wave2:

Ζεύκας
13/06/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
Το δίπλωμα σου θα γίνει απεριορίστων κυβικών σε 2 χρόνια από τη μέρα που πήρες το Α1 με την διαδικασία ενός παραβόλου και κάτι άλλων δικαιολογητικών χαρτιών!

δεν χρειάζεται παράβολο...απλά το παλιό δίπλωμα,μια φωτογραφία και ταυτότητα/διαβατήριο

TassosK
13/06/2008, 16:26
an exeis to a1 k meta apo ligo gineis 21 k dn 8es na perimeneis 2 xronia dineis mono odigisi me megali mixani?

hereticous
14/06/2008, 14:03
Kάνεις και τα μαθήματα δυστυχώς (αν και 2 αντί για 5), αλλά συνολικά είναι 250Ε περίπου και με αβέβαιο αποτέλεσμα, καθώς μπορεί να κοπείς στις εξετάσεις, αφού είναι τυπικοί (οι εξεταστές) και η εξέταση δεν αντικατοπτρίζει τις πραγματικές σου οδηγικές ικανότητες.

Παιδιά, μάλλον θα την πάρω 4 μήνες νωρίτερα και θα την κυκλοφορώ ως δεύτερη χαλαρά, γιατί δυστυχώς αρχές καλοκαιριού που συμπληρώνονται τα 2 χρόνια δε λέει να ξεκινήσω να τη μαθαίνω...
Ας την έχω κυρίως γειτονιά και όπου αλλού μπορώ...

TassosK
14/06/2008, 20:01
egine kales voltes file

hereticous
14/06/2008, 20:44
ok, eyxaristw poly file, epishs ! :)

Gandalf dr685sm
08/07/2008, 14:23
πηγή: http://www.in.gr/auto/news/article.asp?lngEntityID=54767



H έκδοση του νέου τύπου αδειών κυκλοφορίας είναι γεγονός και η παραλαβή τους θα ξεκινήσει από τις 19 Ιανουαρίου 2009.

Τα νέα διπλώματα οδήγησης έχουν τη μορφή πιστωτικής κάρτας και θα είναι ενιαία σε όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Είναι από πλαστικό και εκτός από τη φωτογραφία του κατόχου ενδέχεται να φέρουν και μικροτσίπ με τα προσωπικά στοιχεία του κατόχου. Επίσης, η φωτογραφία είναι τυπωμένη με ειδική μελάνη που την κάνει ορατή μόνο στον υπεριώδη φθορισμό, ενώ θα υπάρχουν ειδικά ολογραφήματα, μικροεκτυπώσεις, καθώς και ειδικό ολογράφημα της γέφυρας Ρίου-Αντιρρίου.

Η έκδοση των νέων αδειών οδήγησης θα γίνεται από τη Διεύθυνση Διαβατηρίων της Ελληνικής Αστυνομίας και η παραλαβή τους από τις κατά τόπους νομαρχίες. Το κόστος των αδειών οδήγησης θα ανέρχεται σε 30 ευρώ, ενώ η αντικατάσταση των παλιών διπλωμάτων θα γίνει σταδιακά έως το 2032.

Παράλληλα, από τις 2 Ιουνίου 2008 έχει ξεκινήσει και η έκδοση νέων αδειών κυκλοφορίας αυτοκινήτων και ήδη έχουν διατεθεί 60.000 καινούριες άδειες. Οι νέες, κοινοτικού τύπου, άδειες εκδίδονται δωρεάν για όλα τα οχήματα που κυκλοφορούν για πρώτη φορά, για οχήματα που μεταβιβάστηκαν ή έχει γίνει αλλαγή των στοιχείων τους, για τους κατόχους που προχωρούν σε αντικατάσταση της παλιάς άδειας λόγω απώλειας ή φθοράς και για όσους πρόκειται να ταξιδέψουν σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης,

Οι νέες άδειες κυκλοφορίας που θα διευκολύνουν αρκετά τους οδηγούς που κάνουν ταξίδια στην Ευρώπη, περιλαμβάνουν τα στοιχεία οχήματος και ιδιοκτήτη, έναν μοναδικό κωδικό αριθμό και κοινοτικούς κωδικούς.



Να σημειώσω εδώ οτι πλέον για να ταξιδέψετε έξω, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΠΟ 1-1-09 θα πρέπει να διαθέτετε το νέο δίπλωμα οδήγησης, αφού το υφιστάμενο δεν αναγνωρίζεται πλέον απο την Ε.Ε. καθώς δεν φέρει με λατινικούς χαρακτήρες τα στοιχεία του κατόχου καθώς και το τι είναι ικανός να οδηγήσει.

Ενημερωθείτε απο τους ασφαλιστές σας, καθώς νομίζω και αυτοί έχουν αντίστοιχη οδηγία για την μπλέ κάρτα που χρειάζεστε για ταξίδι εκτός Ελλάδος.

Gandalf

s12original
31/07/2008, 11:52
Παιδες διαβασα και τις εξι σελιδες απο το topic
αλλα δεν καταλαβα κατι και αν μπορειτε διαφωτιστε με .

Αν εχεις διπλωμα για μοτοποδηλατο ( 50αρι απο την τροχαια ) και διπλωμα αυτοκινητου τοτε μπορεις μονο με αιτηση και παραβολα να το κανεις Α μικρη κατηγορια ή πρεπει να ξαναδωσεις εξετασεις ;

Αν πρεπει να ξαναδωσεις εξετασεις και εχεις διπλωμα αυτοκινητου και εισαι πανω απο ..... 24 τοτε πρεπει να κανεις ξανα μαθηματα ή μπορεις μονο με εξεταση οδηγησης να βγαλεις το διπλωμα και αν ναι τοτε τι κατηγορια μπορεις να βγάλεις Α μικρη ή Α μεγαλη ;

Οοοοολα τα παραπανω τα ρωταω γιατι του πεθερου μου του καρφωθηκε τωρα που πηρε συνταξη ( ειναι κατω απο 65 ) να παρει μηχανη και ζαχαρωνει μια ......... VARANDERO και επιδη και εμενα μου αρεσει η VARANDERO αλλα ( ειμαι της γενιας των 600 ευρω ) ο μονος τροπος να την αποκτησω ειναι την παρει ο πεθερος μου και να την ...... κονομησω εγω σε κανα δυο μηνες που θα την βαρεθει .
Το θεμα ειναι οτι εχει διπλωμα αυτοκινητου και μοτοποδηλατου και οχι μοτοσυκλετας
αρα τι πρεπει να κανει ; ( θελει να ειναι και νομιμος τρομαρα μου )

πλιιιιιιιζζζζζζ χεεεελλππ

apav
31/07/2008, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από s12original
πρεπει να ξαναδωσεις εξετασεις;

Ναι


Αρχικά δημιουργήθηκε από s12original
πρεπει να κανεις ξανα μαθηματα, τι κατηγορια μπορεις να βγάλεις Α μικρη ή Α μεγαλη;

Ξανά μαθήματα και βγάζεις, είτε Α1, είτε Α. Μόνο τα γενικά σήματα αυτοκινήτου δεν ξαναδίνεις.


Αρχικά δημιουργήθηκε από s12original
του πεθερου μου του καρφωθηκε τωρα που πηρε συνταξη

Ωραία τον πεθερό θα τον ξεφορτωθείς. Γιατί την πεθερά τι σκέφτηκες;

Μην τολμήσετε να παίξετε ένα τέτοιο παιχνίδι!

Αγόρασε του ένα κινέζικο παπί να έχει να παίζει σε καμιά αλάνα με τα υπόλοιπα παιδάκια, και πολύ του είναι. Μην τον βγάλετε στον δρόμο!

s12original
01/08/2008, 10:48
Στα νειατα του ειχε μηχανη μια moto guzi αν θυμαμαι καλα την οποια πουλησε οταν γενηθηκε η πρωτη κορη του . Τωρα που τις παντρεψε και τις δυο κορες ζηλεψε τον μηχανοβιο γαμπρο του ( δηλαδη εμενα ) και ειπε να παρει ξανα μηχανη μονο που τωρα θελει να βγαλει και διπλωμα . Δεν ειναι ασχετος απο μηχανες αλλα τωρα στα " γεραματα " του ειρθε να γινει νομιμος easy rider .

NIRVANAS
17/09/2008, 13:35
...
:beer:

Leonard
17/09/2008, 22:07
Ρε φίλε κάτσε μια στιγμή γιατί μπερδεύτηκα. Εγώ του χρόνου κλείνω τα 16 και θα βγάλω δίπλωμα. Ποιας κατηγορίας θα είναι? Α μικρό, Μοτοποδηλάτου ή κάτι άλλο?

apav
18/09/2008, 11:28
Μοτοποδηλάτου από την Τροχαία.

:μπιμπερό: :μπιμπερό: :μπιμπερό:

:lol:

TassosK
18/09/2008, 18:42
παιδια το bros 400 καλυπτεται?

GiannisBlessed
13/12/2008, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
παιδια το bros 400 καλυπτεται?
φιλε το εχω ψαξει οσο δεν παιρνει...
βαρεθηκα:mad:
η απαντηση μου και ναι και οχι.παντος φροντησε να μην τρακαρεις:rotflmao:

ppanos13
06/01/2009, 18:47
ξερω οτι στους πιο παλιους θα εχουν σπασει τα νευρα με αυτο το ερωτημα αλλα ειναι αναγκη... υπαρχει καποιος που να ξερει πραγματικα τι ισχυει?

mpompas
06/01/2009, 18:55
εμένα το δίπλωμά μου που το έβγαλα το καλοκαίρι το α1 λέει <=25ΚW και <=0,16ΚW/kg

ppanos13
06/01/2009, 18:58
το ξερω οτι λει ετσι αλλα οι τροχονομοι γραφουν με τα κυβικα!!!

ppanos13
06/01/2009, 18:59
τι μηχανακι εχεις?

mpompas
06/01/2009, 19:45
drz έχω, αβέρτα με γράφουνε
πάντως ότι να ναι γράφουνε, άλλοι για τα κυβικά άλλοι για τα άλογα
άκρη δε θα βγάλεις

ppanos13
06/01/2009, 20:16
φιλε εχω φτασει μεχρι το υπουργειο και δεν ηξεραν να μου απαντησουν ουτε αυτοι!!! ποσα κυβικα ειναι το δικο σου? και με την ασφαλεια τι κανεις? σε καλυπτει?

mpompas
06/01/2009, 20:41
400 κυβικά είναι
με την ασφάλεια δεν ξέρω τι παίζει γιατί την έχει κάνει ο πατέρας μου σε ένα φίλο του, το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι στο όνομά μου

pilotos_xtreme
06/01/2009, 22:04
με Α1 οδηγας ως 33-34 ιππους οτι θελεις η μηχανακι με αναλογια ιππων ανα βαρος ως 0,16
τα κw ειναι ο αγγλικος ιππος νομιζω, δηλαδη 25kw=34 iπποι

αυτα
αμα σε καλυπτει το μηχανακι σε ολα αυτα μη φοβασαι τους μπατσους ,κ να σε γραψουνε αθωονεσε και δε πληρωνεις δεκαρα

το Α1 το βγαζεις με το που γινεσε 18 και μετα
αμα κλεισεις 2 χρονια μαζι του τοτε το αναβαθμιζεις στο κανονικο
αλλιως
βγαζεις απο 21 ετων κ μετα το κανονικο

αυτα! εγω περσυ με το Α1 οδηγουσα cbf250 κανονικα κ με το νομο
τωρα δε ξερω πια μηχανακια καλυπτονται ,ψαχτο λιγο

jfx
07/01/2009, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
με Α1 οδηγας ως 33-34 ιππους οτι θελεις η μηχανακι με αναλογια ιππων ανα βαρος ως 0,16
τα κw ειναι ο αγγλικος ιππος νομιζω, δηλαδη 25kw=34 iπποι




kW ειναι χίλια W (Watt).

Watt ειναι μονάδα μέτρησης ισχύος, οπως και ο ίππος. Ειναι μαλιστα και η μονάδα ισχύος του SI.

25kW=33,5 ιπποι

TassosK
07/01/2009, 02:24
το drz400 αποσο θυμαμαι ειναι πανω απο 34 αλογα αλλα ελαχιστα

mpompas
07/01/2009, 03:57
το drz είναι 34-35 άλογα στο δυναμόμετρο μαμά που μετράει στη ρόδα
στο στρόφαλο από την εταιρία δίνουνε 40 τα s/sm και 50 το e