PDA

View Full Version : γυαλια στο δρομο



simeon
07/01/2009, 17:36
Για να ξεκινησει καλα η χρονια πάτησα πριν λιγα λεπτά (σε στενο χωρις να μπορω να τα αποφυγω) γυαλια στο δρομο που είχα πεσει απο κάδο οταν περασε το αποριματοφόρο.
Το θέμα ειναι οτι χώθηκε στο λάστιχο ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι γυαλί και αμέσως ακουσα το "μπαμ" και το λαστιχο ειχε ξεφουσκώσει σε 1 λεπτο.
Επειδή κοντά δεν υπάρχει βουλκανιζατερ έβαλα μόνος μου μακαρόνι (ευτυχώς το έχω παντα μαζι) και το φούσκοσα (σίγουρα όμως έχει μείνει γυαλι μεσα στο λαστιχο καθώς έσπαγε και δεν μπορούσα να το πιάσω και να το τραβήξω)

Το σημείο ειναι ακριβώς κάτω απο το σπίτι μου. Το θέμα ειναι επειδη προφανώς δεν εμπιστεύομαι το ίδιο λάστιχο ποιος θα με αποζημιώσει για το καινούριο που θα πάει κανα 200ρι (ΒΤ14 160/60) ???

Αν φωνάξω την αστυνομία θα βγάλω άκρη ή απλά θα ταλαίπωρηθώ εγώ? Αν έχει κάποιος εμπειρία ας βοηθήσει....

harvester
07/01/2009, 17:47
πηγαινε το σε βουλκανιζατερ να στο επισκευασει.
αν καθε φορα που τρυπαει ενα λαστιχο πρεπει να παιρνουμε καινουριο τοτε καηκαμε.

και ζητα να σε αποζημιωσει ο μ@λακας που πεταξε γυαλι σε κανονικο καδο

zephyr1
07/01/2009, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από simeon

Αν φωνάξω την αστυνομία θα βγάλω άκρη ή απλά θα ταλαίπωρηθώ εγώ?

Δεν τ'αφηνεις καλυτερα τετοιες μερες.

byron
07/01/2009, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Δεν τ'αφηνεις καλυτερα τετοιες μερες.

:lol: :bigcry: :lol:

thalasinos
07/01/2009, 18:01
Οι υπαλληλοι δεν επρεπε να τα μαζεψουν? μιας και προηλθαν απο τον καδο?
Δηλ. αν την ωρα που παω εγω να πεταξω τα σκουπιδια σκισθη η σακουλα, τι πρεπει να κανω? να τα αφησω κατω στο δρομο??

harvester
07/01/2009, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από thalasinos
Οι υπαλληλοι δεν επρεπε να τα μαζεψουν? μιας και προηλθαν απο τον καδο?
Δηλ. αν την ωρα που παω εγω να πεταξω τα σκουπιδια σκισθη η σακουλα, τι πρεπει να κανω? να τα αφησω κατω στο δρομο??
τα γυαλια απογορευονται στους καδους

simeon
07/01/2009, 18:44
Μέτα και την επισκεψη της αστυνομίας ή οποία ήταν άμεση και ο αστυνομικός ευγενέστατος (για να μην λέμε μονο τα στραβά) μου ανέφερε πώς αν ήταν λακκούβα ή κάτι τέτοιο θα με αποζημίωναν αλλά για γυαλί εφόσον ειναι κάτι που μετακινείτε και μπορεί να το έχει πετάξει ο καθένας θα πρέπει να υποδείξω ποιος το πέταξε για να βγάλω ακρη (οσο και αν με πονάει λογικό) ή να αποδείξω ότι έγινε κατά την συλογή των σκουπιδιών πράγμα αδύνατον (ωστότο κατέγραψε το γεγονός σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι)

Όσον αφορά το λάστιχο σίγουρα με πονάει αρκετά να τα σκάσω.
Δεν προκειτε όμως για απλό σκάσιμο (που μου έχει τύχει και φισικά το έφτιαξα με μανιτάρι απομέσα), αλλα για αρκετά μεγάλο σκίσιμο που και με το μακαρόνι που έβαλα δεν έκλεισε πλήρως (και σίγουρα για να φύγει όλο το γυαλί θα πρέπει να ανοιχτεί μεγαλυτερη τρύπα).
Δεν θέλω να το ρισκάρω να τύχει να πάω με περισσότερα απο 70-80κμ (που μπορεί να γίνουν 150-160) με ενα σκισμένο λάστιχο....

TROOPER
07/01/2009, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Δεν τ'αφηνεις καλυτερα τετοιες μερες.

ελιωσα !!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

SVX
07/01/2009, 21:17
φιλε μου , το κορδονι δεν κανει τιποτα... πηγαινε το για βουλκανισμο και παλι μετα απο ελεγχο για την κατασταση των λινων....



απο κει και περα για τα γυαλια...ουδεις λογος....εγω διπλα στην εταιρεια εχω ενα τζαμα και οτι σπασμενο φευγει μεσα στον πρασινο καδο του Δημου...

το 2037 που θα εχει η Ελλαδα ανακυκλωση...ισως στρωσουν

McTalas
07/01/2009, 21:19
πιγενε το σε εναν μαστορα να στο φτιαξει με μπαλομα απο μεσα και θα ειναι μια χαρα!!!

SnakeMJK
08/01/2009, 08:49
Kαι το ΒΤ14 μπορείς να το βρεις πολύ φθηνά... 200 έχει το σετ!

simeon
08/01/2009, 13:45
Το σετ θα αλλάξω αλλά τόσο φτηνά που???
σε 2-3 που ρωτησα μου ειπαν πως δεν εχουν καν και οτι πλεον δουλευουν με τα ΒΤ16 που πανε αρκετα ποιο πανω :(