PDA

View Full Version : Yamaha Townmate 50 - τo κοντέρ τρελάθηκε!



jasper
07/01/2009, 21:00
Έχω ένα Τ50 του 86 νομίζω με μετατροπή στα 79κ.εκ.. Φοβερός σύντροφος για μέσα στην πόλη, με 3 λίτρα κάνει 180 αστικά χιλιόμετρα.
Εδώ και ένα χρόνο διαπίστωσα να αγριεύει λίγο η κύλισή του μετά τα 50km/h. Ακόμη και στη νεκρά, ήταν καθαρά θέμα κύλισης. Η εντύπωσή μου ήταν ότι προέρχεται από την μπροστινή ρόδα. Έψαξα για τζόγους τις ρόδες μήπως είναι ρουλεμάν, δεν μου φάνηκε να έχουν τζόγο. Τον άξονα τον γρασάρισα το 2007 το καλοκαίρι, δεν θέλει και κάθε χρόνο! :smilea: Επειδή τα 50 δεν του χρειάζονται και συχνά το άφησα.
Τελευταία χειροτέρευσε, μέχρι που την τελευταία φορά έκανε το εξής κουφό, εκεί που πήγαινα με 30km/h μισομποτιλιαρισμένος η μπροστινή ρόδα άρχισε να κάνει υπερβολικό θόρυβο και το κοντέρ άρχισε να ανεβάζει! Έπιασε τέρμα! 90km/h. Ούτε ψαράκι σε κατηφόρα στα νιάτα μου δεν τα είχα δει!
Έκοβα λίγο συνερχόταν και έδειχνε πραγματική ταχύτητα. Χάιδευα το γκάζι, τέρμα το κοντέρ! σκέτο dragster.

Άνοιξα μπροστινή ρόδα, τα ρουλεμάν τα βλέπω σε καλή κατάσταση, περιστρέφονται εύκολα, γράσο υπάρχει άφθονο, το γρανάζι που δίνει κίνηση στον ατέρμονα του κοντέρ δεν έχει κουρέψει δοντια ή τίποτα τέτοιο.

Υποψιάζεται κανείς τίποτα;

sapila racing
08/01/2009, 10:54
Το πρόβλημά σου ειναι η στον ατέρμονα η στην ντίζα η στο κοντέρ.
Αφου λες οτι ο ατέρμονας είναι ΟΚ, σου μένουν τα υπόλοιπα.

ακουλινος
23/01/2009, 23:38
Φιλαράκο το κοντέρ το ιδιο εχει πρόβλημα,το ιδιο έπαθα και 'γω.
έχει ενα ελατήριο μέσα,που τώρα συγχωρέθηκε.έχω 5 townmate
(πιτσαρία)και δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο επαγγελματικο απο
τις ταουνες.

jasper
23/01/2009, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ακουλινος
Φιλαράκο το κοντέρ το ιδιο εχει πρόβλημα,το ιδιο έπαθα και 'γω.
έχει ενα ελατήριο μέσα,που τώρα συγχωρέθηκε.έχω 5 townmate
(πιτσαρία)και δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο επαγγελματικο απο
τις ταουνες.

Και γω εκεί έχω καταλήξει γιατί στη ρόδα δε βλέπω τίποτα περίεργο. Όταν βρω λίγο χρόνο θα το ανοίξω το κοντέρ .:beer:

ashton
27/01/2009, 20:16
Πραγματικά σκυλιά τα townmates.
όλο λέω να σουλουπώσω το δικό μου αλλά παραμένει κανα 6ρι χρόνια ακίνητο..