PDA

View Full Version : ΑΝ ΧΑΘΕΙ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΕΛΟΥΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ??



siokatas
07/01/2009, 23:47
Αν αφου πληρωσεις και παρεις το σημα τελους κυκλοφοριας σου ξεκολλησει και το χασεις τι γινετε μετα?? γνωριζει κανεις σας?:look:

SVX
07/01/2009, 23:55
εχεις την αποδειξη? πληρωνεις ενα "μικρο" προστιμο γυρω στα 35-40 ευρω και παιρνεις αλλο απο ΕΦορια

Akatanomastos
07/01/2009, 23:58
αν δεν πηρες το σημα, το παιρνεις μετα με διπλασια τιμη?

αν δεν το παρεις ποτε εχεις προβλημα μονο σε περιπτωση μεταπωλησης/αποσυρσης? (δεν βαζω ελεγχου γιατι δεν ξερω κανεναν που να του χει συμβει ελεγχος για το σημα)

SVX
08/01/2009, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
αν δεν πηρες το σημα, το παιρνεις μετα με διπλασια τιμη<-----ΕΤΣΙ :smokin:

sterba2
08/01/2009, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
Αν αφου πληρωσεις και παρεις το σημα τελους κυκλοφοριας σου ξεκολλησει και το χασεις τι γινετε μετα?? γνωριζει κανεις σας?:look:

Απο την εφορια εισαι καλυμμένος γιατι εχει περαστει στη μηχανογραφηση οτι το εχεις πληρωσει!!Απο αποψη ελεγχου κουβαλας μαζι την αποδειξη και εισαι κομπλε!!

siokatas
08/01/2009, 00:07
σημερα το κολησα στην πινακιδα και λογου μια βιδας αφηνει κενο,το ξεκολησα και το ξανακολησα αλλα σχεδον παλι τα ιδια.ετσι λοιπον σκεφτομουν αν ξεκολησει και την κανει λουις τι παιζει τοτε...

OzZzZzY
08/01/2009, 00:25
γιατι να μην το κουβαλας μαζι σου στα χαρτια της μηχανης σου?

menos
08/01/2009, 00:59
Επειδη μπορουν να τον γραψουν εαν δεν ειναι κολλημενη, αν την εχει μονο στα χαρτια του προφανως δεν ισχυει για τον απλουστατο λογο οτι μπορει να το κουβαλαει σε οποια μηχανη θελει

Δεν ειναι δεδομενη η απαντηση, ειναι γνωμη :wave2:

Akatanomastos
08/01/2009, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
αν την εχει μονο στα χαρτια του προφανως δεν ισχυει για τον απλουστατο λογο οτι μπορει να το κουβαλαει σε οποια μηχανη θελει::nono: κουβαλας μαζι την αποδειξη

jfx
08/01/2009, 05:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sterba2
Απο την εφορια εισαι καλυμμένος γιατι εχει περαστει στη μηχανογραφηση οτι το εχεις πληρωσει!!Απο αποψη ελεγχου κουβαλας μαζι την αποδειξη και εισαι κομπλε!!


ο νόμος σε υποχρεώνει να εχεις το αυτοκολλητακι(δεν αρκει μονο η αποδειξη) και μαλιστα κολλημενο στο οχημα σε εμφανες σημειο (υπαρχει και προστιμο για μη επικόλληση)
Θεωρητικά δηλαδή αν εχεις μαζι σου την αποδειξη και το σημα τελών(χωρις να ειναι κολλημενο) τρως προστιμο. Πρακτικά δε γνωρίζω τι γινεται.

Οσον αφορα την απωλειά του, ισχυουν τα παρακάτω:

ΚΛΟΠΗ, ΑΠΩΛΕΙΑ, ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ κ.τ.λ. ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΣΗΜΑΤΩΝ

Σε περίπτωση κλοπής, απώλειας ή καταστροφής του ειδικού σήματος ο κάτοχος δεν απαλλάσσεται από την υποχρέωση προμήθειας νέου σήματος.
Στην περίπτωση αυτή επιβάλλεται πρόστιμο 30 ευρώ, ενώ το νέο σήμα χορηγείται χωρίς άλλη επιβάρυνση.
Εάν για το όχημα προβλέπονται τέλη κυκλοφορίας κατώτερα του ανωτέρω προστίμου των 30 ευρώ, το πρόστιμο σε περίπτωση προμήθειας νέου σήματος περιορίζεται στο ύψος των τελών κυκλοφορίας.
Εννοείται ότι, στην περίπτωση αυτή το νέο σήμα θα χορηγείται μόνο από τις Δ.Ο.Υ., εφόσον προσκομισθεί η σχετική απόδειξη πληρωμής του κλαπέντος, απωλεσθέντος ή καταστραφέντος σήματος, με την επιφύλαξη, όμως, της επιβολής προστίμου για μη επικόλληση (περί του οποίου κατωτέρω).
Στη νέα υπεύθυνη δήλωση ή το διπλότυπο θα αναγράφεται απαραίτητα ότι το νέο σήμα χορηγείται δωρεάν σε αντικατάσταση καταστραφέντος, απωλεσθέντος ή κλαπέντος.
Υπενθυμίζεται ότι, για την εξυπηρέτηση κατόχων οχημάτων που δηλώνουν ότι έχουν χάσει τις αποδείξεις των σημάτων που αγόρασαν αρχικά, έχει καθορισθεί η κατωτέρω διαδικασία :
α. Ο ενδιαφερόμενος θα δηλώνει στη Δ.Ο.Υ., από την οποία επιθυμεί να προμηθευτεί το νέο σήμα, την απώλεια της ως άνω απόδειξης πληρωμής.
β. Η Δ.Ο.Υ. από την σύνδεσή της με τη Γ.Γ.Π.Σ. (μέσω Η/Υ) θα εκτυπώνει πληροφοριακό δελτίο με τις καταβολές τελών κυκλοφορίας. Το πληροφοριακό αυτό δελτίο, εφόσον βέβαια από αυτό προκύπτει η καταβολή των τελών κυκλοφορίας, θα σφραγίζεται και θα αντικαθιστά την απόδειξη πληρωμής των τελών κυκλοφορίας, για την προμήθεια του νέου σήματος.
γ. Εάν η Δ.Ο.Υ. δεν έχει δυνατότητα εκτύπωσης του προαναφερθέντος πληροφοριακού δελτίου, θα επικοινωνεί αμέσως με την 32η Δ/νση της Γ.Γ.Π.Σ., είτε τηλεφωνικά (2104802656) είτε με FAX (2104802669) και θα ζητάει πληροφορίες για την καταβολή των τελών κυκλοφορίας του συγκεκριμένου οχήματος, δηλώνοντας τον αριθμό του FAX της.
Εννοείται ότι η ανωτέρω διαδικασία θα ακολουθείται και όταν, για οποιοδήποτε άλλο λόγο, ζητείται η διαπίστωση της καταβολής τελών κυκλοφορίας με προμήθεια ειδικού σήματος, λόγω απώλειας της σχετικής απόδειξης πληρωμής.

road spirit
08/01/2009, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
αν δεν πηρες το σημα, το παιρνεις μετα με διπλασια τιμη?

αν δεν το παρεις ποτε εχεις προβλημα μονο σε περιπτωση μεταπωλησης/αποσυρσης? (δεν βαζω ελεγχου γιατι δεν ξερω κανεναν που να του χει συμβει ελεγχος για το σημα)

παρών ! :lol:

έπεσα σε καλό άνθρωπο όμως και χωρίς να αρχίσω δικαιολογίες μου την χάρησε ...


Το σήμα πρέπει να είναι κολλημένο σε εμφανές σημείο. Να υποθέσω ότι την απόδειξη στο πίσω μέρος της, την έχουν διαβάσει ελάχιστοι. Γράφει :

το σήμα πρέπει να είναι επικολλημένο ωστε να μην μπορεί να αφαιρεθεί απο το όχημα. Προσοχή: Αφαιρούνται οι πινακίδες και η άδεια κυκλοφορίας και επιβάλλεται πρόστιμο όταν:
-δεν γίνει προμήθεια του σήματος και
- δεν επικολληθεί το σήμα

mpou
08/01/2009, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

το σήμα πρέπει να είναι επικολλημένο ωστε να μην μπορεί να αφαιρεθεί απο το όχημα.

και πως το βαζεις πανω σε μηχανη αυτο?

makis206
08/01/2009, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
και πως το βαζεις πανω σε μηχανη αυτο?

Αγοράζεις μόνο μηχανή με ζελατίνα και το κολλάς από μέσα :a09:

:lol:

Akatanomastos
08/01/2009, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αγοράζεις μόνο μηχανή με ζελατίνα και το κολλάς από μέσα :a09:

:lol:

Mπορεις να το κολησεις και στην ζελατινα του κρανους σου.:lol: :lol:

δεν συνιστουνται εντουραδικα, εκτος απο της μπε εμ βε οπου εχει

:rotflmao:

derd
08/01/2009, 12:45
υπαρχει καποιος που τον γραψανε τωρα τελευταια για σημα??? απο τη στιγμη που μηχανογραφηθηκαν οι τυποι και ξερουν ποιος εχει πληρωσει δεν το ζητανε οι τροχαιοι.. εχω να το κολλησω απο το 2003 και σε κανεναν ελεγχο δεν μου το ζητησαν...

makis206
08/01/2009, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
υπαρχει καποιος που τον γραψανε τωρα τελευταια για σημα??? απο τη στιγμη που μηχανογραφηθηκαν οι τυποι και ξερουν ποιος εχει πληρωσει δεν το ζητανε οι τροχαιοι.. εχω να το κολλησω απο το 2003 και σε κανεναν ελεγχο δεν μου το ζητησαν...

Στα μηχανάκια το κολλάω πάντα στην πινακίδα αλλά το αυτοκίνητο δεν το έχω κολλήσει ποτέ και όσες φορές μου έκαναν έλεγχο, μαζί με τα χαρτιά του αυτοκινήτου τους έδειχνα και την απόδειξη πληρωμής των τελών κυκλοφορίας όπως ακριβώς το έπαιρνα απ'την εφορία (με το αυτοκόλλητο στη θέση του ακόμα πιασμένο με συρραπτικό) και δεν μου είπαν ποτέ τίποτα παρόλο που επιβάλλεται να κολληθεί σε εμφανές σημείο.

Εδώ στην Κρήτη τουλάχιστον δεν έχω ακούσει να κόβουν τέτοια πρόστιμα αφού συνήθως επικεντρώνονται στις ζώνες/κράνος και αλκοτέστ..

:beer:

katana750
08/01/2009, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
γιατι να μην το κουβαλας μαζι σου στα χαρτια της μηχανης σου?

βεβαιωνεται προστιμο για ''μη επικοληση ειδικου σηματος τελων κυκλοφοριας''


Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Επειδη μπορουν να τον γραψουν εαν δεν ειναι κολλημενη, αν την εχει μονο στα χαρτια του προφανως δεν ισχυει για τον απλουστατο λογο οτι μπορει να το κουβαλαει σε οποια μηχανη θελει

Δεν ειναι δεδομενη η απαντηση, ειναι γνωμη :wave2:

γιατι αν το κολλησει στο μπροστινο φτερο δεν μεταφερεται το φτερο σε αλλη μηχανη ?


Αρχικά δημιουργήθηκε από sterba2
Απο την εφορια εισαι καλυμμένος γιατι εχει περαστει στη μηχανογραφηση οτι το εχεις πληρωσει!!Απο αποψη ελεγχου κουβαλας μαζι την αποδειξη και εισαι κομπλε!!

μεγα λαθος .... ο νομος σε υποχρεωνει να εχεις επικολλημενο σημα....το προστιμο που βεβαιωνεται σε ενα τροχονομικο ελεγχο ειναι για ''μη επικολληση σηματος'' και οχι για μη πληρωμη


Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
και πως το βαζεις πανω σε μηχανη αυτο?

στο σκελετο διπλα απο τον λαιμο



Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
υπαρχει καποιος που τον γραψανε τωρα τελευταια για σημα??? απο τη στιγμη που μηχανογραφηθηκαν οι τυποι και ξερουν ποιος εχει πληρωσει δεν το ζητανε οι τροχαιοι.. εχω να το κολλησω απο το 2003 και σε κανεναν ελεγχο δεν μου το ζητησαν...

μηχανογραφηθηκαν οι τροχαιοι ? .... και εχουν πανω στην μοτο η στο περιπολικο το μινι λαπτοπ με wi-fi απο το μητροπολιτικο δικτυο και σε ελεγχουν on line αν εχεις πληρωσει ? .... τι λετε ρε παιδιααααααααααααα

υπηρχε υπουργικη αποφαση που εδινε ποσοστο στον τροχονομο για καθε παραβαση για σημα τελων κυκλοφοριας
μαλλον εχει καταργηθει και μαλλον για αυτο δεν πολυασχολουνται

αλλα αυτα μαλλον συμβαινουν στην αθηνα γιατι στην επαρχια αμα πεσεις σε οργανωμενο μπλοκο η σε κανα μικτο και δεν εχεις και την αποδειξη μαζι την πατησες

mpou
08/01/2009, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750


στο σκελετο διπλα απο τον λαιμο


Μα και παλι μπορει καποιος να το ξηλωσει (ενω στο τουτου πρεπει να σου παραβιασει το οχημα).
Τεσπα, ρητορικο ηταν.

siokatas
08/01/2009, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Μα και παλι μπορει καποιος να το ξηλωσει (ενω στο τουτου πρεπει να σου παραβιασει το οχημα).
Τεσπα, ρητορικο ηταν.


εχει γινει και αυτο....εγω το εχω στην πινακιδα επανω και συνεχεια επανω τις παει το ματι μου,τι αλλο θα κλεψουν οι π@στηδες...προχτες εκλεψαν δαγκανα απο varadero...:eek: :eek: μαζι με τα τακακια να μην αγοραζουν τα παληκαρια...

katana750
08/01/2009, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Μα και παλι μπορει καποιος να το ξηλωσει (ενω στο τουτου πρεπει να σου παραβιασει το οχημα).
Τεσπα, ρητορικο ηταν.

απο την στιγμη που απλωνει χερι να στο ξεκολησει στο παραβιαζει το οχημα οποτε εχουμε παραβιαση και στην μοτο και στο τουτου

στην μοτο ΟΠΟΥ και να το βαλεις πρακτικα βγαινει

τελος η βουληση του νομοθετη οταν ελεγε να μπει καπου που δεν βγαινει ηταν να κολληθει και οχι απλα να τοποθετειται ετσι ωστε οταν το βγαζεις να καταστρεφεται για να μην μπορεις να το μεταφερεις σε αλλο οχημα

mpou
09/01/2009, 07:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
απο την στιγμη που απλωνει χερι να στο ξεκολησει στο παραβιαζει το οχημα οποτε εχουμε παραβιαση και στην μοτο και στο τουτου

στην μοτο ΟΠΟΥ και να το βαλεις πρακτικα βγαινει

τελος η βουληση του νομοθετη οταν ελεγε να μπει καπου που δεν βγαινει ηταν να κολληθει και οχι απλα να τοποθετειται ετσι ωστε οταν το βγαζεις να καταστρεφεται για να μην μπορεις να το μεταφερεις σε αλλο οχημα

Δεν λες καλυτερα οτι ι νομοθετης ηταν κουτακιας και σκεφτοταν μονο την mercedes του?:lol:

VANDA
09/01/2009, 09:33
Μόλις το έχασα.. :(

katana750
09/01/2009, 10:10
το εχω παθει και εγω και δεν πηγα να αγορασω καινουργιο
εχω ΠΑΝΤΑ σε ολα μου τα οχηματα κατω απο τη σελα επικυρωμενη φωτοτυπια απο την αποδειξη

οταν επεσα σε ελεγχο εκανα τον εκπληκτο
τι λετε ρε παιδια τωρα ...... γαμ@ τον καρ#$%^ που το εκλεψε ...... κυρ αστυνομε μπορω να κανω μυνηση για κλοπη για αυτο το θεμα ? ....... θα βρεθει απο τα δαχτυλικα αποτυπωματα ?

αποκριση του ζητά : αι παιδακι μου απο δω τραβα παρε ενα καινουργιο που θα κουβαληθουμε τωρα στο τμημα για μυνησεις .... αιντε τραβα και καλη σου μερα

idi
18/01/2009, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Μόλις το έχασα.. :(

+1

δεν ειναι να διαβασεις κανα κουλο ποστ στο μοτο μετα σου πανε ολα στραβα!

το βλεπω το ποστ λεω απο μεσα μου "πως το εχασες το σηματακι σου ρε φιλε?" και σημερα ανοιξε το τσαντακι μου στη Λαυριου , εφυγαν τα παντα απο μεσα, παλι καλα που τα βρηκα ολα.... εκτος απο το σηματακι....

ο νομος του Μερφυ??????????:confused: :confused: :confused: :confused:

VANDA
19/01/2009, 09:40
:sick:

Εμένα μου το ξεκόλλησαν πάνω από την πινακίδα. Είναι νομίζω λίγο μεγαλύτερο από το περσινό και εξείχε, οπότε το έβγαλαν εύκολα. 30 ευρώ για καινούριο.. τώρα το σκέφτομαι αν θα το κολλήσω επάνω.

SVX
19/01/2009, 09:47
οι Αγγλοι εχουν αυτα τα TAX disc holders....ειναι πρακτικο αλλα...το κατα ποσο ειναι και ομορφο..


μια καλη ιδεα ειναι πλεξιγκλας (διαφανο) πανω απο την πινακιδα και το σημα κολλημενο πανω στην πινακιδα και κατω απο το πλεξιγκλας... :sick:

arxaios
19/01/2009, 11:51
Μια φορά το κόλλησα στη ζελατίνα του φαίρινγκ και ΔΕΝ ξεκόλλαγε ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ οπότε δεν το ξαναβάζω εκεί !!!
Άλλη μια φορά μου το ξεκολλήσανε από την πινακίδα ...............

ΟΠΟΤΕ μαζί με την άδεια και τα υπόλοιπα χαρτιά !!!
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ επάνω στη μηχανή .............
:nono:

Αν πάει να σε γράψει ........... του λές ότι αυτό ...............

"το σήμα πρέπει να είναι επικολλημένο ωστε να μην μπορεί να αφαιρεθεί απο το όχημα."

δεν υπάρχει σε μηχανή καθώς όποιος θέλει το ξεκολλάει !!!

Akatanomastos
19/01/2009, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
+1

δεν ειναι να διαβασεις κανα κουλο ποστ στο μοτο μετα σου πανε ολα στραβα!


:lol: :lol:

εγω το χω εδω στο γραφειο και περιφερεται μερες/βδομαδες απο δω και απο κει..
στο τελος θα το χασω και θα τρεχουμε:rotflmao:

fonzareli
24/07/2009, 14:31
και σε μένα δεν χωράει να πατήσει ολόκληρο σε επίπεδη επιφάνεια στην πινακίδα.

Ξέρετε αν πρέπει να το κολλάμε ολόκληρο ή αν γίνεται να κολληθεί μόνο το τμήμα με το "Χ" μαζί με το Νο της μηχανής (θα το δείτε αν παρατηρήσετε το σήμα). Δεν συμπεριλαμβάνεται έτσι μόνο το Νο (αριθμός) του ίδιου του σήματος...

2stroker
24/07/2009, 16:07
σημα και αποδειξη τα εχω παντα μαζι με τα υπολοιπα χαρτια μου,οσες φορες με εχουν σταματησει για ελεγχο ποτε δεν τσεκαρανε για σημα κυκλοφοριας,αντιθετα τους το εδειχνα εγω απο μονος μου που το χα μεσα στη θηκηκαι ποτε δεν υπηρξε προβλημα.ενος φιλου παντως το ξεκολησανε και το κλεψανε πριν 2-3 μηνες,ναι ναι γινονται κ αυτα.