PDA

View Full Version : Πού υπηρετήσατε;;;;;;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10]

athletico
18/11/2020, 19:10
91B EΣΣΟ ! ! !
Παρουσιάστηκα στο ΚΕΕΜ στην Σπάρτη
Έγινα αρχηγός ΥΕΑ και πήρα πρώτη μετάθεση στην πόλη μου στα Τρίκαλα αφού είχα το δικαίωμα της επιλογής.
Μετά από 6 μήνες χωρίς να το περιμένω μου έρχεται χαρτί για το πεδίο βολής στα Χανιά Κρήτης.
Συμπτωματικά κατάγομαι από τα Χανιά και έχω τόσο πολλούς συγγενείς εκεί όσο και φίλους.
Οπότε πέρασα κυριλέ. Ήμουν ιδιαίτερος σε κάποιον Διευθυντή προσωπικού.
ΑΝ και 24 μήνες θητείας αν εξαιρέσουμε τον μήνα που ήμουν Α' ΥΕΑ και τρέχαμε πανικόβλητοι ,
η υπόλοιπη περίοδος ήταν άνετη.

Bladerunner
18/11/2020, 19:28
Μεγάλο Πεύκο
Ασπρόπυργος
Χίος
Άργος Ορεστικό
Ρέθυμνο
Πέπλος
Αλεξανδρούπολη
Πέπλος

Παίζει να έχω ξεχάσει και κάτι...

teo_g7
18/11/2020, 20:02
Ναι νομίζω ο αέρας ήταν το χειρότερο. Είχε κάτι σκοπιές στη μέση του πουθενά παντελώς εκτεθειμένες που αν έβγαζες έξω το κεφάλι το κράνος πηγαινοερχόταν σαν καμπάνα:lol:

Και είχαμε ένα χαζοβιολη το Χρόνη, που πήγε κι έσπασε το βορινό παραθυράκι στη σκοπιά. Το τι μπινελικι έφαγε δε λέγεται

sniper
19/11/2020, 11:17
Το θέμα είναι που θα υπηρετήσουμε σε λίγο :lol:

Acacius
19/11/2020, 11:25
Το θέμα είναι που θα υπηρετήσουμε σε λίγο :lol:

Εμείς είμαστε κέντρο και δεξιά.

422919

panavour
19/11/2020, 13:33
Εμείς είμαστε κέντρο και δεξιά.

422919

και ο αριστερος δεν υπηρετησε ,ευνουχος γαρ.

OldMan
19/11/2020, 16:20
Το θέμα είναι που θα υπηρετήσουμε σε λίγο :lol:

Ασε τα χαζα σου ταβαριτς γιατι ακομη πρασινο εχω, γμτ την τρελα τους μεσα..

McGyver
19/11/2020, 16:29
Ασε τα χαζα σου ταβαριτς γιατι ακομη πρασινο εχω, γμτ την τρελα τους μεσα..

Μαζί θα είμαστε Αντουάν, μη σκας.

OldMan
19/11/2020, 16:32
Μαζί θα είμαστε Αντουάν, μη σκας.

Τι να μη σκαω ρε Τομας..??
Εφ. Ταγματαρχης ειμαι γμτ το φελεκι μνου..
Θα παρω καμια μοναδα και θα παμε να σκοτωθουμε απο μονοι μας..

panavour
19/11/2020, 16:35
Τι να μη σκαω ρε Τομας..??
Εφ. Ταγματαρχης ειμαι γμτ το φελεκι μνου..
Θα παρω καμια μοναδα και θα παμε να σκοτωθουμε απο μονοι μας..

ειδικοτης?

OldMan
19/11/2020, 16:37
Παναβουρη, απο Λοχαγος και πανω στερεισαι ειδικοτητας..

(Αξ/κος ΔΒ στο Π/Β ήμουνα επι σηματων καπνου..)

panavour
19/11/2020, 16:42
Παναβουρη, απο Λοχαγος και πανω στερεισαι ειδικοτητας..

(Αξ/κος ΔΒ στο Π/Β ήμουνα επι σηματων καπνου..)

θα τα ξαναθυμηθεις γρηγορα ,αρκει να μην σε καλεσουν παρασκευη.:D

teogtp
19/11/2020, 16:43
Παναβουρη, απο Λοχαγος και πανω στερεισαι ειδικοτητας..

(Αξ/κος ΔΒ στο Π/Β ήμουνα επι σηματων καπνου..)


Τι να μη σκαω ρε Τομας..??
Εφ. Ταγματαρχης ειμαι γμτ το φελεκι μνου..
Θα παρω καμια μοναδα και θα παμε να σκοτωθουμε απο μονοι μας..

Τι σκας;
Γύρνα τους πυροσωληνες προς την ανατολή και στελνε πακέτα.

Vstrommer71
19/11/2020, 16:47
Παναβουρη, απο Λοχαγος και πανω στερεισαι ειδικοτητας..

(Αξ/κος ΔΒ στο Π/Β ήμουνα επι σηματων καπνου..)

Μην ανησυχείς.
Μπορείς να πάρεις το ΚΤΜ και να γίνεις μετά τον Πλαστήρα ο νέος Μαύρος(και λίγο πορτοκαλί,ΟΚ,δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας) Καβαλάρης.
Εννοείται η Τουρκιά θα γίνει μπουχός:lol:

OldMan
19/11/2020, 16:51
Η εμπιστοσυνη σας στο προσωπο μου με τιμα και μου δινει κουραγιο..!!!

Grafton 505
20/11/2020, 16:42
Άμα δώσεις και σωστές συντεταγμένς, θα σε δώσουμε και φοντάν !!!

tzimidis
20/11/2020, 17:13
Άμα δώσεις και σωστές συντεταγμένς, θα σε δώσουμε και φοντάν !!!

Τότε με τα Ίμια πάντως,
Όταν παίρναμε θέσεις μάχης στη Λήμνο, στην παραλία απέναντι από τους Τουρκαλαδες,
Εκεί που στηναμε μέσα στη νύχτα όλμους οπλοπολυβολα, και όλα αυτά τα καλούδια,
Ευτυχώς που δεν χρειάστηκε να πέσει σφαίρα, γιατί βάσει συντεταγμενων οι πίσω γραμμές θα βαραγανε εμάς κι εμείς θα ρίχναμε στη μέση της θάλασσας.
Να'ναι καλά ο Λοχαγός ο Λιόντος που τους πήρε και τους σήκωσε στον αέρα μετά.

panavour
20/11/2020, 20:15
Τότε με τα Ίμια πάντως,
Όταν παίρναμε θέσεις μάχης στη Λήμνο, στην παραλία απέναντι από τους Τουρκαλαδες,
Εκεί που στηναμε μέσα στη νύχτα όλμους οπλοπολυβολα, και όλα αυτά τα καλούδια,
Ευτυχώς που δεν χρειάστηκε να πέσει σφαίρα, γιατί βάσει συντεταγμενων οι πίσω γραμμές θα βαραγανε εμάς κι εμείς θα ρίχναμε στη μέση της θάλασσας.
Να'ναι καλά ο Λοχαγός ο Λιόντος που τους πήρε και τους σήκωσε στον αέρα μετά.

Μην σπερνεις πανικο και ηττοπαθεια,εδω ο μεσος ελληνας στρατηγος του καναπε και του πληκτρολογειου,νομιζει οτι εχει ΑΜΕΣΗ σχεση με τον ΛΕΩΝΙΔΑ.:lol:

Parking
21/11/2020, 13:12
422969


Σκιάχτηκα μ όλα αυτά που διάβασα εδώ μέσα!!!!

Vstrommer71
21/11/2020, 18:24
422969


Σκιάχτηκα μ όλα αυτά που διάβασα εδώ μέσα!!!!

Λίγα με τον Ράμπο φιλαράκι ΟΚ?Ήταν ο μοναδικός που με μια δεσμίδα σφαίρες σκότωσε πεντακόσιες εκατόν τριάντα πέντε χιλιάδες οχτρούς:lol:

karellen
21/11/2020, 18:26
Λίγα με τον Ράμπο φιλαράκι ΟΚ?Ήταν ο μοναδικός που με μια δεσμίδα σφαίρες σκότωσε πεντακόσιες εκατόν τριάντα πέντε χιλιάδες οχτρούς:lol:

Κομμουνιστάς.

tzimidis
21/11/2020, 19:53
Λίγα με τον Ράμπο φιλαράκι ΟΚ?Ήταν ο μοναδικός που με μια δεσμίδα σφαίρες σκότωσε πεντακόσιες εκατόν τριάντα πέντε χιλιάδες οχτρούς:lol:

Χωρίς καν όπλο.
Μόνο με τις σφαίρες,

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/11/2020, 23:05
Λίγα με τον Ράμπο φιλαράκι ΟΚ?Ήταν ο μοναδικός που με μια δεσμίδα σφαίρες σκότωσε πεντακόσιες εκατόν τριάντα πέντε χιλιάδες οχτρούς:lol:

Αυτό πρέπει να το κανε και ο τσακ νορις...

afasias
26/11/2020, 13:47
92ε εσσο, νομίζω 220 ήμουν.
Παρουσιάστηκα Κόρινθο 6ο ΣΠ και μετά για κανά μήνα 607 ΤΠ Ροδόπολη Σερρών για ΕΛΔΥΚ. Με κόβουν και φεύγω για Μόρια, Λέσβο, 296 ΤΠ από όπου και παίρνω απολυτήριο. 11 μήνες σε φυλάκιο, αρχοντόπουλο ήμουν. Πρωινό ξύπνημα με Ρούλα Κορομηλά και Πετρουλάκη και φραπεδιές. Είχαμε για μάγειρα έναν σχεδιαστή ρούχων, μας έκανε ό,τι φαγητό θέλαμε και το βράδυ ανέβαινε στο τραπέζι και βάζαμε τσιφτετέλια και καρσιλαμάδες και γινόταν χαμός. Να φανταστείς τις Τρίτες που γινόντουσαν νυχτερινές ανέβαινε στο φυλάκιο ο υποδιοικητής με πίτσες και μπύρες για κέρασμα. Α ρε αξέχαστα ήτανε. Πάει η ανεμελιά, πάνε όλα τώρα...

Panos76
26/11/2020, 14:10
Πάει η ανεμελιά, πάνε όλα τώρα...

Παντρέψου μας έλεγαν, κάνε παιδιά μας έλεγαν :lol: :cry:

Parking
26/11/2020, 14:29
Α ρε αξέχαστα ήτανε. Πάει η ανεμελιά, πάνε όλα τώρα...

Εγώ που λες αποφάσισα ότι δεν πάω πουθενά και μια χαρά ανέμελος είμαι κι έτσι σκοπεύω να παραμείνω
Ως εκ τούτου ούτε υπηρέτησα ούτε θα υπηρετήσω ποτέ κανένα αν μπορώ να το αποφύγω.
Σόρι παιδιά αν σας τη χαλάω.

afasias
26/11/2020, 16:02
Εγώ που λες αποφάσισα ότι δεν πάω πουθενά και μια χαρά ανέμελος είμαι κι έτσι σκοπεύω να παραμείνω
Ως εκ τούτου ούτε υπηρέτησα ούτε θα υπηρετήσω ποτέ κανένα αν μπορώ να το αποφύγω.
Σόρι παιδιά αν σας τη χαλάω.

Η ανεμελιά πήγαινε στο ότι τότε ήμασταν μικροί χωρίς σκοτούρες, ευθύνες και τρεχάματα, όχι ότι πήγαμε με χαρά στο στρατό. Κάποιοι έφαγαν μεγάλο πακέτο, άλλοι αυτοκτόνησαν και κάποιοι πέρασαν καλά ή άριστα. Αν μπορέσεις να το αποφύγεις όπως αναφέρεις με γεια σου και χαρά σου! ;)

DoctoR_k6
26/11/2020, 16:41
Εγώ που λες αποφάσισα ότι δεν πάω πουθενά και μια χαρά ανέμελος είμαι κι έτσι σκοπεύω να παραμείνω
Ως εκ τούτου ούτε υπηρέτησα ούτε θα υπηρετήσω ποτέ κανένα αν μπορώ να το αποφύγω.
Σόρι παιδιά αν σας τη χαλάω.

Υπαρχει αλλο δεσιμο με τα συν-φανταρα οταν ειστε 20 & 25 μεσα κ 1 εξω... :bawl:
Δε λεμε για μανδραπηδες κ αλλα καλα...

AUFGEBRACHT
26/11/2020, 19:35
Πάει η ανεμελιά, πάνε όλα τώρα...


Μόνο εγώ βρήκα το στρατό ένα απίστευτο χάσιμο χρόνου που με πήγε πίσω;...

doctor_john
26/11/2020, 19:51
Εγώ που λες αποφάσισα ότι δεν πάω πουθενά και μια χαρά ανέμελος είμαι κι έτσι σκοπεύω να παραμείνω
Ως εκ τούτου ούτε υπηρέτησα ούτε θα υπηρετήσω ποτέ κανένα αν μπορώ να το αποφύγω.
Σόρι παιδιά αν σας τη χαλάω.

:lol: εσύ στερείσαι μικρέ, δεν υπάρχει πρόβλημα, υπάρχουν για όλους :lol:

stefanos
26/11/2020, 20:14
Μόνο εγώ βρήκα το στρατό ένα απίστευτο χάσιμο χρόνου που με πήγε πίσω;...

Και αυτό με τις καλοκαιρινές διακοπές κάθε καλοκαίρι.....:lol:

Parking
26/11/2020, 20:30
:lol: εσύ στερείσαι μικρέ, δεν υπάρχει πρόβλημα, υπάρχουν για όλους :lol:

Όσο κι αν φανεί αστείο ή παράξενο ΑΥΤΟΙ θα στερηθούν εμένα και την τέχνη μου
:cool:

Θα τους σκέφτομαι όμως το υπόσχομαι
:wave2:

motojojo
26/11/2020, 22:07
Όπου τεχνη βάλε σκούπισμα, σφουγγάρισμα κλπ.

304 εγώ, σκοπάνθρωπος κάπου στη Λήμνο. Δεν πέρασα άσχημα και βασικά θα μπορούσε να ήταν χειρότερα αν δεν υπήρχε η ανοχή που υπήρχε, παρόλα αυτά δεν τα θυμαμαι και με ιδιαίτερα θετικά συναισθήματα....

5.5 χαμένοι μήνες που μου έκαναν το μυαλό ζελέ.

Όχι δεν έκανα μόνο 5.5 μηνες στρατό. 9μηνο έκανα και τους 2 στη Λάρισα για ειδικότητα. Κολέγιο κυριολεκτικά.

tzimidis
26/11/2020, 22:56
Όπου τεχνη βάλε σκούπισμα, σφουγγάρισμα κλπ.

304 εγώ, σκοπάνθρωπος κάπου στη Λήμνο. Δεν πέρασα άσχημα και βασικά θα μπορούσε να ήταν χειρότερα αν δεν υπήρχε η ανοχή που υπήρχε, παρόλα αυτά δεν τα θυμαμαι και με ιδιαίτερα θετικά συναισθήματα....

5.5 χαμένοι μήνες που μου έκαναν το μυαλό ζελέ.

Όχι δεν έκανα μόνο 5.5 μηνες στρατό. 9μηνο έκανα και τους 2 στη Λάρισα για ειδικότητα. Κολέγιο κυριολεκτικά.

Το 9μηνο είναι κολεγιο από μόνο του

RENZ
27/11/2020, 08:39
Μόνο εγώ βρήκα το στρατό ένα απίστευτο χάσιμο χρόνου που με πήγε πίσω;...

Όχι!

Parking
27/11/2020, 08:53
Μόνο εγώ βρήκα το στρατό ένα απίστευτο χάσιμο χρόνου που με πήγε πίσω;...

όχι οι φίλοι μου το βρήκαν και εκμετάλλευση
διότι αντί να τους μάθουν να πολεμάνε ξέρω γω
βρέθηκαν να φτιάχνουν γλυκά σε διάφορους γαλονάδες τσάμπα
Υπηρεσίες που έξω πληρώνονται με τετραψήφια νούμερα
Ντέι ουάν έτσι
με το καλημέρα

τι συ ?
ζαχαροπλάστης
που δουλεύεις
εκεί
ααααα ωραία πιάσε δουλειά άμεσα

OldMan
27/11/2020, 11:56
Το 9μηνο είναι κολεγιο από μόνο του

Ρε σοβαρεψουυυυ...

Αν δηλαδη εσυ ειχες υπηρετησει 9μηνο και τωρα υπηρετουσαν 3μηνο, θα ελεγες κολεγιο το 3μηνο αλλα εμεις φαγαμε πακετο με το 9μηνο..??

tzimidis
27/11/2020, 12:52
Ρε σοβαρεψουυυυ...

Αν δηλαδη εσυ ειχες υπηρετησει 9μηνο και τωρα υπηρετουσαν 3μηνο, θα ελεγες κολεγιο το 3μηνο αλλα εμεις φαγαμε πακετο με το 9μηνο..??

Εσενα σε κόβω να έκανες 24μηνο

sniper
27/11/2020, 12:53
Εσενα σε κόβω να έκανες 24μηνο


Και βάλε.

Acacius
27/11/2020, 13:39
όχι οι φίλοι μου το βρήκαν και εκμετάλλευση
διότι αντί να τους μάθουν να πολεμάνε ξέρω γω
βρέθηκαν να φτιάχνουν γλυκά σε διάφορους γαλονάδες τσάμπα
Υπηρεσίες που έξω πληρώνονται με τετραψήφια νούμερα
Ντέι ουάν έτσι
με το καλημέρα

τι συ ?
ζαχαροπλάστης
που δουλεύεις
εκεί
ααααα ωραία πιάσε δουλειά άμεσα

Ο Ελληνικός Στρατός δεν είναι μόνο ένα μάτσο μηχανές του ολέθρου ( :lol: ), ειδικά όταν μιλάμε για κληρωτούς. Αν έχεις χρήσιμη ειδικότητα, εκεί σε βάζουν: οι οδοντίατροι φτιάχνουν δόντια, οι μηχανικοί οχήματα, οι ζαχαροπλάστες τούρτες. Όλοι έξω πληρώνονται, στο στρατό όχι. Το ότι κάποιοι δεν έμαθαν ούτε τι χρώμα είχαν τα G3 σημαίνει ότι μάλλον γλύτωσαν κάμποσο επιπλέον χώσιμο.

Ειδικά οι ζαχαροπλάστες φίλοι σου μάλλον κατέληξαν σε καμία ΛΑΦ οπότε, πέραν της εργασίας που ήδη γνώριζαν, δεν έπρεπε να παιδεύονται με βολές, σκηνάκια, ασβεστώματα και γόπινγκ. Εκεί που ήμουν παρακαλούσαν να πάνε ΛΑΦ για να έχουν ωράριο και να είναι χαλαροί όταν τελείωναν. Νομίζω έπαιρναν και καλές άδειες μετά.



Εσενα σε κόβω να έκανες 24μηνο

Στους 24 μήνες τελείωσε τη βασική :D

panavour
27/11/2020, 15:10
Ρε σοβαρεψουυυυ...

Αν δηλαδη εσυ ειχες υπηρετησει 9μηνο και τωρα υπηρετουσαν 3μηνο, θα ελεγες κολεγιο το 3μηνο αλλα εμεις φαγαμε πακετο με το 9μηνο..??

Εννοειται,ολα στην ζωη ειναι συγκριση,και συσχετισμοι.Και για τον πατερα μου που υπηρετησε λογω συνεχων επιστρατευσεων και πολεμων 7 χρονια ,η δικιά μου θητεια ηταν πενταστερο ξενοδοχειο.

motojojo
27/11/2020, 16:51
Για τον πατέρα μου που έκανε κι αυτός μια αιωνιότητα στρατό, ήταν έφεδρος και αξιωματικός (ή κάτι τέτοιο τελοσπαντων δεν θυμαμαι) κι εφαγε και μια επιστράτευση στη μάπα, φανταζόταν ότι στο στρατό θα "ανδρωθώ".

@@ μάντολες. Υπομονή έκανα, που δεν είναι κάτι καινουργιο για μένα. Κατά τα άλλα όσο φλώρος μπήκα το ίδιο φλώρος βγήκα.

stefanos
27/11/2020, 18:03
https://www.youtube.com/watch?v=o_l4Ab5FRwM&list=RDMMl9VFg44H2z8&index=17:)

panavour
27/11/2020, 18:24
https://www.youtube.com/watch?v=o_l4Ab5FRwM&list=RDMMl9VFg44H2z8&index=17:)

Εξαιρετικο βιντεο,ενδεικτικο μιας διαφορετικης κοινωνιας απ την δικη μας.:a18:

yes-u
27/11/2020, 18:46
Εξαιρετικο βιντεο,ενδεικτικο μιας διαφορετικης κοινωνιας απ την δικη μας.:a18:

Τόσο συγκινητικό, που δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω... μισό να πάω να ξεράσω από μάτια και αυτιά...

Acacius
27/11/2020, 21:48
Χώρα που δεν εκτιμά τις ένοπλες δυνάμεις της (δε λέμε στο βαθμό των Αμερικάνων) έχει αβέβαιο μέλλον

panavour
13/12/2020, 08:00
:lol::lol::lol::lol:

https://www.youtube.com/watch?v=LRE-ZTg4dTI

o_gavros
13/12/2020, 10:54
https://www.youtube.com/watch?v=o_l4Ab5FRwM&list=RDMMl9VFg44H2z8&index=17:)


Εξαιρετικο βιντεο,ενδεικτικο μιας διαφορετικης κοινωνιας απ την δικη μας.:a18:

ειλικρινά δεν μπορώ να εξηγησω τι είναι αυτό που θα έκανε έναν άνθρωπο να "γοητεύεται" απο ένα τέτοιο βίντεο που αποτυπώνει δυστυχία,κατάντια,θλίψη κλπ ασχημα.
Αν γνωρίζεις αγγλικά και διαβάζεις τι γράφει & τι τραγουδάνε, νομίζω δεν χρειάζεται και πολύ νιονιό για να καταλάβεις ότι κάτι πάει πολύ στραβά.
Η εν λόγω κοινωνία είναι κατα τη γνώμη μου η πλέον παρανοϊκή στον πλανήτη.
Και σόρρυ αν δεν ψαρώνουμε απο το ταχα γκλάμουρ των Αμερικάνων τζιαητζοζ που "υπηρετούν", συνειδητά πάνε ως μισθοφόροι σε εναν κατακτητικό μηχανισμό να δουλέψουν, τη στιγμή που ξέρουν ότι είναι πλήρως αναλώσιμοι.
που το είδες εσυ το εξαιρετικό;;;

panavour
13/12/2020, 11:06
ειλικρινά δεν μπορώ να εξηγησω τι είναι αυτό που θα έκανε έναν άνθρωπο να "γοητεύεται" απο ένα τέτοιο βίντεο που αποτυπώνει δυστυχία,κατάντια,θλίψη κλπ ασχημα.
Αν γνωρίζεις αγγλικά και διαβάζεις τι γράφει & τι τραγουδάνε, νομίζω δεν χρειάζεται και πολύ νιονιό για να καταλάβεις ότι κάτι πάει πολύ στραβά.
Η εν λόγω κοινωνία είναι κατα τη γνώμη μου η πλέον παρανοϊκή στον πλανήτη.
Και σόρρυ αν δεν ψαρώνουμε απο το ταχα γκλάμουρ των Αμερικάνων τζιαητζοζ που "υπηρετούν", συνειδητά πάνε ως μισθοφόροι σε εναν κατακτητικό μηχανισμό να δουλέψουν, τη στιγμή που ξέρουν ότι είναι πλήρως αναλώσιμοι.
που το είδες εσυ το εξαιρετικό;;;

Ο καθεις οτι καταλαβαινει,και οπως αισθανεται.Δυστυχως ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα τα υπολοιπα που αναφερεις και δεν εχω την διαθεση να μπω σ αυτην.
Οσο για την κοινωνια της Αμερικης σε παραπεμπω -ετσι το αισθανομαι εγω - στην ρηση ''«εκ γυναικός ερρύη τα φαύλα»
«Αλλά και δια γυναικός πηγάζει τα κρείττω»

:wave2:

o_gavros
13/12/2020, 11:09
https://www.youtube.com/watch?v=o_l4Ab5FRwM&list=RDMMl9VFg44H2z8&index=17:)

Δε τα πάω καλά με τα αρχαία ή την καθαρεύουσα οπότε αν θέλεις κάνε ενα κόπο και μεταφρασε.

panavour
13/12/2020, 11:12
Δε τα πάω καλά με τα αρχαία ή την καθαρεύουσα οπότε αν θέλεις κάνε ενα κόπο και μεταφρασε.

«εκ γυναικός ερρύη τα φαύλα»
«Αλλά και δια γυναικός πηγάζει τα κρείττω»
Ο αυτοκράτωρας Θεόφιλος το 820 μ.Χ θέλοντας να δοκιμάσει την ευφυΐα της Κασσιανής πριν επιλέξει σύζυγο, τη ρώτησε: «Ως άρα δια γυναικός ερρύη τα φαύλα» («Από τη γυναίκα ξεκινούν τα κακά πράγματα», υπονοώντας την Εύα). Η Κασσιανή έδωσε δείγματα του πνεύματός της, ανταπαντώντας «Αλλά και δια γυναικός πηγάζει τα κρείττω» («Και από τη γυναίκα πηγάζουν τα καλύτερα, τα ευγενέστερα», υπονοώντας την Παναγία). Τελικά επέλεξε για σύζυγο του την Θεοδώρα και η Κασσιανή αφοσιώθηκε ολοκληρωτικά στη μοναστηριακή ζωή ιδρύοντας τη Μονή Κασσίας.

o_gavros
13/12/2020, 11:20
δε με κατάλαβες, μάλλον φταίω εγω.
Στο γκουγκλ ήξερα να ψαξω τη στείρα μετάφραση.
Τι εννοούσες με την παράθεση αυτών των ρητών, αναφερόμενος στην Αμερικάνικη παράνοια και το πως διατείνονται απέναντι στο στρατό τους, έπρεπε να ρωτήσω εξαρχής.

panavour
13/12/2020, 11:35
Η εν λόγω κοινωνία είναι κατα τη γνώμη μου η πλέον παρανοϊκή στον πλανήτη.


Εγω σου απαντησα με το ρητο γι αυτο που εγραψες ανωθεν..
Η αμερικανικη κοινωνια εχει πολλες αντιθεσεις και πολλες αγκυλωσεις αλλα δυστυχως η ευτυχως κυβερναει τον κοσμο,διαβιωντας με αυτες.
Εαν ζησεις εκει θα καταλλαβεις τι εννοω,και πιθανως να αλλαξεις γνωμη.
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ.
ΕΓΩ επειδη εζησα εκει σε μια καμπή της ζωης μου -τραγικη μεν, με αισιο μεχρι στιγμης αποτελεσμα δε-γνωρισα την καλη πλευρα της αμερικανικης κοινωνιας .Καποιος αλλος μπορει οχι,γι αυτο σου ειπα στην αρχη οπως το καταλαβαινει και το βιωνει κανεις.Για μενα λοιπον.:a3::)

o_gavros
13/12/2020, 11:45
Σέβομαι την επιθυμία σου να μην επεκταθείς.
Όμως δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τα περάσουμε όλα βιωματικά για να σχηματίσουμε άποψη για κάτι, ειδικά τέτοιου βεληνεκούς όπως ο στρατός και δη ο αμερικάνικος.
Μπορεί να μην έχω ζήσει στην Αμερική, αλλά έχω συναναστραφεί & συγκατοικήσει με πολλούς Αμερικάνους ως φοιτητής, (προσπαθώ να) έχω μια εικόνα της ιστορίας και του τι συμβαίνει στον κόσμο.
Και επειδή εδω η κουβέντα αρχισε απο ένα βίντεο -στο πλαίσιο της στρατιωτικής μας θητείας- δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ζήσεις εκεί για να έχεις άποψη για τη μισθοφορική βιομηχανία που λεγεται us army που έχει αιματοβάψει τον πλανήτη (και συνεχίζει) και το πως φέρονται στους ίδιους τους ανθρώπους που τάχα εξυμνούν ως ήρωες. Το ιδεολογικό φραμπαλά το αφήνω σκοπίμως έξω απο την κουβέντα.

stefanos
13/12/2020, 11:45
ειλικρινά δεν μπορώ να εξηγησω τι είναι αυτό που θα έκανε έναν άνθρωπο να "γοητεύεται" απο ένα τέτοιο βίντεο που αποτυπώνει δυστυχία,κατάντια,θλίψη κλπ ασχημα.
Αν γνωρίζεις αγγλικά και διαβάζεις τι γράφει & τι τραγουδάνε, νομίζω δεν χρειάζεται και πολύ νιονιό για να καταλάβεις ότι κάτι πάει πολύ στραβά.
Η εν λόγω κοινωνία είναι κατα τη γνώμη μου η πλέον παρανοϊκή στον πλανήτη.
Και σόρρυ αν δεν ψαρώνουμε απο το ταχα γκλάμουρ των Αμερικάνων τζιαητζοζ που "υπηρετούν", συνειδητά πάνε ως μισθοφόροι σε εναν κατακτητικό μηχανισμό να δουλέψουν, τη στιγμή που ξέρουν ότι είναι πλήρως αναλώσιμοι.
που το είδες εσυ το εξαιρετικό;;;

Τα τραγούδια δηλαδή πρέπει να είναι πάντα χαζοχαρούμενα με καψούριακο νόημα για να είναι ωραία?
Από τη στρατιωτική θητεία μόνο αρνητικές ή μόνο θετικές εντυπώσεις μας έμειναν?
Συμπεράσματα δεν βγάλαμε?

Shinigami Ryuk
13/12/2020, 11:46
Ρε Panavour προφανως εχει και καλα και προφανως δεν ειναι ολοι ετσι.Αλλα εχει ριξει και 2 ατομικες βομβες αυτη η κοινωνια,εχει υποστηριξει και μια επιχειρηση κονδορας,εχει ξεκινησει πολεμους σε βιετναμ,κορεα,ιρακ,αφγανισταν με ψευδη στοιχεια,εχει υποδουλωσει οικονομικα ενα σωρο αφρικανικα κρατη(και η ευρωπη μεσα μην το ξεχναμε),εχει κυνηγισει ανηλεως ανθρωπους επειδη τους ξεμπροστιαζουν(ασανζ,σνοουντεν) και πολλα πολλα πολλα ακομα.Και μην μου πεις ετσι ειναι ο κοσμος που ζουμε

o_gavros
13/12/2020, 11:50
Τα τραγούδια δηλαδή πρέπει να είναι πάντα χαζοχαρούμενα με καψούριακο νόημα για να είναι ωραία?
Από τη στρατιωτική θητεία μόνο αρνητικές ή μόνο θετικές εντυπώσεις μας έμειναν?
Συμπεράσματα δεν βγάλαμε?

Για το αρχικό ερώτημα, όχι φίλε, εννοείται πως όχι! Δεν ξέρω πως μπορεί να σε οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα το ποστ μου.

Προσωπικά απο τη θητεία μου το ζύγι γέρνει επικίνδυνα προς τις αρνητικές εντυπώσεις. Πράγμα που εμπειρικά διαπιστώνω ότι ισχύει για τους περισσότερους. Αμιγώς στρατιωτικά, δεν πήρα τίποτα χρήσιμο ως εν δυνάμει στρατιώτης.
Συμπεράσματα σαφώς και βγάλαμε.
Απλά συνήθως δεν έχουν να κάνουν με το καθεαυτό αντικείμενο του στρατού.

stefanos
13/12/2020, 11:58
Και μην μου πεις ετσι ειναι ο κοσμος που ζουμε

Και πώς είναι αλλιώς?
Ακριβώς έτσι είναι ο κόσμος και ακριβώς έτσι γίναν όλα τα προηγμένα και πλούσια κράτη.

Shinigami Ryuk
13/12/2020, 12:03
Και πώς είναι αλλιώς?
Ακριβώς έτσι είναι ο κόσμος και ακριβώς έτσι γίναν όλα τα προηγμένα και πλούσια κράτη.

Ε τοτε καλα κανουν οι πολιτικοι εδω στην Ελλαδα και δρουν οπως δρουν και εχουν φτασει να φτωχοποιησουν το μεγαλυτερο μερος της κοινωνιας και εχουν εξωθησει 1εκ ανθρωπους στην ανεργια.Αυτο ειναι το συστημα οφειλουμε να το δεχτουμε οπως ειναι,ετσι λειτουργει ο κοσμος.Οχι?

stefanos
13/12/2020, 12:13
Ε τοτε καλα κανουν οι πολιτικοι εδω στην Ελλαδα και δρουν οπως δρουν και εχουν φτασει να φτωχοποιησουν το μεγαλυτερο μερος της κοινωνιας και εχουν εξωθησει 1εκ ανθρωπους στην ανεργια.Αυτο ειναι το συστημα οφειλουμε να το δεχτουμε οπως ειναι,ετσι λειτουργει ο κοσμος.Οχι?

Καλά η κακά αυτό είναι να το κρίνει και να επιλέξει ο καθένας.
Εγώ λέω το αυτονόητο.
Ιστορικά όπως και τώρα, η ευμάρεια και η καλοπέραση περνά από τον πόνο του άλλου.

Shinigami Ryuk
13/12/2020, 12:36
Διπλωματικη η απαντηση σου

stefanos
13/12/2020, 13:12
Διπλωματικη η απαντηση σου

Όχι. Η Ελλάδα και η κάθε Ελλάδα που δεν μπορεί να είναι ιμπεριαλιστική δύναμη λόγω μεγέθους
δεν έχει επιλογή, οι αποφάσεις της ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ από τους ιμπεριαλιστές.
Για να έχεις απόφαση πρέπει να μπορείς να την υποστηρίξεις με ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ.
Δεν είναι πολιτικό θέμα, στο τέλος πάντα χρειάζεται στρατιωτική δύναμη.

AUFGEBRACHT
13/12/2020, 16:09
Προσωπικά απο τη θητεία μου το ζύγι γέρνει επικίνδυνα προς τις αρνητικές εντυπώσεις. Πράγμα που εμπειρικά διαπιστώνω ότι ισχύει για τους περισσότερους. Αμιγώς στρατιωτικά, δεν πήρα τίποτα χρήσιμο ως εν δυνάμει στρατιώτης.

Όχι και δεν πήρες τίποτα χρήσιμο κι αμιγώς στρατιωτικό ρε μάστορα από τη θητεία σου... Δηλ θες να πιστέψω ότι δεν ξέρεις να στρώνεις "φάκελο" το κρεβάτι σου, δεν ξέρεις να πλένεις ποτήρια και μαχαιροπίρουνα, δεν ξέρεις να τακτοποιείς τα παπούτσια σου στην αποθήκη;

stefanos
13/12/2020, 16:17
Όχι και δεν πήρες τίποτα χρήσιμο κι αμιγώς στρατιωτικό ρε μάστορα από τη θητεία σου... Δηλ θες να πιστέψω ότι δεν ξέρεις να στρώνεις "φάκελο" το κρεβάτι σου, δεν ξέρεις να πλένεις ποτήρια και μαχαιροπίρουνα, δεν ξέρεις να τακτοποιείς τα παπούτσια σου στην αποθήκη;

...σκουπίσματα σφουγγαρίσματα , την ικανότητα να αποδέχεσαι παράλογα πράγματα με το χαμόγελο και όλα τα υπόλοιπα χρησιμότατα
που σε προετοιμάζουν για το γάμο..

o_gavros
13/12/2020, 16:23
...σκουπίσματα σφουγγαρίσματα , την ικανότητα να αποδέχεσαι παράλογα πράγματα με το χαμόγελο και όλα τα υπόλοιπα χρησιμότατα
που σε προετοιμάζουν για το γάμο..
Τι είπες τώρα ρε γίγαντα!
Έκλαψα δε σου κρύβω.
Δε το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. Ίσως γιατί δεν είμαι παντρεμένος (?)

ratamahatta
13/12/2020, 22:03
Τότε με τα Ίμια πάντως,
Όταν παίρναμε θέσεις μάχης στη Λήμνο, στην παραλία απέναντι από τους Τουρκαλαδες,
Εκεί που στηναμε μέσα στη νύχτα όλμους οπλοπολυβολα, και όλα αυτά τα καλούδια,
Ευτυχώς που δεν χρειάστηκε να πέσει σφαίρα, γιατί βάσει συντεταγμενων οι πίσω γραμμές θα βαραγανε εμάς κι εμείς θα ρίχναμε στη μέση της θάλασσας.
Να'ναι καλά ο Λοχαγός ο Λιόντος που τους πήρε και τους σήκωσε στον αέρα μετά.

Ήσουν εκεί;;
Τάγμα;;
Απίστευτη βράδια...

tzimidis
14/12/2020, 02:44
Ήσουν εκεί;;
Τάγμα;;
Απίστευτη βράδια...

224 Τ.Ε

ratamahatta
14/12/2020, 13:03
224 Τ.Ε

Μάλιστα
,
Τ.Π 236,Ατσικι εγώ
Εάν και ήμουν κομμένος οδηγός,λόγω δυσχρωματοψιας,εκείνο το βράδυ με φώναξαν,πήρα τζιπ πυρομαχικά και πολυβολητη και βγήκαμε,δεν θυμάμαι σε ποια παραλία ήμασταν είναι η αλήθεια περιμένοντας το σήμα.
Πόσοι στρατιώτες και αξιωματικοί "μάχιμοι" κλασαν πάνω τους εκείνο το βράδυ είναι απίστευτο.
Ακόμα θυμάμαι τον διοικητή,ψυχακος,όνομα και πράγμα,να χαστουκιζει λοχαγό που τα έπαιξε μπροστά μας

panavour
15/12/2020, 03:52
Μάλιστα
,
Τ.Π 236,Ατσικι εγώ
Εάν και ήμουν κομμένος οδηγός,λόγω δυσχρωματοψιας,εκείνο το βράδυ με φώναξαν,πήρα τζιπ πυρομαχικά και πολυβολητη και βγήκαμε,δεν θυμάμαι σε ποια παραλία ήμασταν είναι η αλήθεια περιμένοντας το σήμα.
Πόσοι στρατιώτες και αξιωματικοί "μάχιμοι" κλασαν πάνω τους εκείνο το βράδυ είναι απίστευτο.
Ακόμα θυμάμαι τον διοικητή,ψυχακος,όνομα και πράγμα,να χαστουκιζει λοχαγό που τα έπαιξε μπροστά μας

Και ποσοι ακομα θα κλασσουν σημερα 25 χρονια μετα ,που εχουμε γινει και πιο μαλθακοι ,ειδικα οι στρατηγοι του φατσοβιβλιου,εκει να δεις τι εχει να γινει.:lol:
Οχι Καστελλοριζο θα δωθει για να ΜΗΝ γινει πολεμος και δεν δουλεουν και τα I-PHONE αλλα και πολλα ακομη.

vstrider
15/12/2020, 10:34
Τ.Π 236,Ατσικι εγώ

Μήπως εννοείς 286?

Parking
15/12/2020, 12:06
Όχι. Η Ελλάδα και η κάθε Ελλάδα που δεν μπορεί να είναι ιμπεριαλιστική δύναμη λόγω μεγέθους
δεν έχει επιλογή, οι αποφάσεις της ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ από τους ιμπεριαλιστές.
Για να έχεις απόφαση πρέπει να μπορείς να την υποστηρίξεις με ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ.
Δεν είναι πολιτικό θέμα, στο τέλος πάντα χρειάζεται στρατιωτική δύναμη.

τι ?
δε θα πάρουμε την Πόλη τελικά?
Τσάμπα οι φωτογραφίες τα φ16 και τους τσολιάδες παρέλαση ?

Μια χαρά τσαμπουκά πουλάει η Ελλάδα όπου την παίρνει...
Άρα έχει χαρακτηριστικά άσχετα αν και η ίδια τρώει τσαμπουκά από αλλού
Είναι αυτό που έλεγε η διαφήμιση
-Κι αν σου κάτσει?

Το πρόβλημα είναι ότι μ αυτά τα μυαλά και τον ρατσισμό που μας δέρνει
προκοπή δεν βλέπεις.
Η χώρα είναι σαν το μαγαζί.
Δεν βρίζεις τους πελάτες, δεν τους δέρνεις κλπ
γιατί λουκέτο !

mreza
15/12/2020, 12:32
ΧΧΙ ΤΘΤ

Acacius
15/12/2020, 16:19
ΧΧΙ ΤΘΤ

Με τις υγείες σου :lol:

tzimidis
15/12/2020, 17:35
Μήπως εννοείς 286?

236 πιθανόν ήταν η σειρά του.
Τότε ήταν μέσα από 233 έως 239 αν θυμάμαι καλα

tzimidis
15/12/2020, 17:50
Μάλιστα
,
Τ.Π 236,Ατσικι εγώ
Εάν και ήμουν κομμένος οδηγός,λόγω δυσχρωματοψιας,εκείνο το βράδυ με φώναξαν,πήρα τζιπ πυρομαχικά και πολυβολητη και βγήκαμε,δεν θυμάμαι σε ποια παραλία ήμασταν είναι η αλήθεια περιμένοντας το σήμα.
Πόσοι στρατιώτες και αξιωματικοί "μάχιμοι" κλασαν πάνω τους εκείνο το βράδυ είναι απίστευτο.
Ακόμα θυμάμαι τον διοικητή,ψυχακος,όνομα και πράγμα,να χαστουκιζει λοχαγό που τα έπαιξε μπροστά μας

Τον δικό μου διοικητή δεν τον θυμάμαι,
τον ψυχακο πολυ καλα.

Γενικά, πολλοί τα είχανε παίξει εκείνο το βράδυ.
Άστα, μαλακία φάση.
Καμμια σχέση με platoon και apocalypse now,
αλλα ζήσαμε μια φρίκη μέχρι να δοθεί το άκυρο το επόμενο πρωί.

mreza
15/12/2020, 19:22
Με τις υγείες σου :lol: από το 1982, ούτε κορωνοϊός δεν με πιάνει :bawl:

ratamahatta
16/12/2020, 00:30
Μήπως εννοείς 286?
Σωστός,286