PDA

View Full Version : φιλερ



bentouza
08/01/2009, 15:03
δεν ξέρω αν γράφετε έτσι αλλά ψάχνω φιλεράκια για να κάνω τις βαλβίδες.
Δεν με νοιάζει να είναι επαγγελματικά γιατί θα είναι λίγες σχετικά οι φορές που θα χρησιμοποιηθούν.αλλά να είναι μετρημένα σωστά.
Κανά μαγαζί να κοιτάξω;

stefanos
08/01/2009, 15:29
Απο praktiker έως όποιοδήποτε μαγαζί με εργαλεία.

bentouza
12/01/2009, 16:46
πρωτη φορα παιρνω φιλερ κ δεν εχω βγαλει ακρη..

οταν λεει ο κατασκευαστης πρεπει η αποσταση να ειναι 0.27 και τα ορια 0.25-0.29 πρεπει προφανως να ρυθμιστει το διακενο στα 0.27..

υπαρχει περιπτωση να μην υπαρχει τετοιο φιλερ;;

κ αρα να ρυθμισω σε ενα απο τα δυο ακρα(χαζο μου ακουγεται..);;
ή να "προσθεσω" φιλερ;;

δηλ ενα 0.25 κ πανω του ενα 0.02

MikeG
12/01/2009, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
πρωτη φορα παιρνω φιλερ κ δεν εχω βγαλει ακρη..

οταν λεει ο κατασκευαστης πρεπει η αποσταση να ειναι 0.27 και τα ορια 0.25-0.29 πρεπει προφανως να ρυθμιστει το διακενο στα 0.27..

υπαρχει περιπτωση να μην υπαρχει τετοιο φιλερ;;

κ αρα να ρυθμισω σε ενα απο τα δυο ακρα(χαζο μου ακουγεται..);;
ή να "προσθεσω" φιλερ;;

δηλ ενα 0.25 κ πανω του ενα 0.02


Τη "πρόσθεση" φίλερ την έχω δει, βέβαια δε ξέρω αν είναι η σωστή τακτική, όμως σε συνεργείο το έχω δει. :wave2:

sapila racing
12/01/2009, 16:56
To να βάλεις 2 φιλλερ μαζί ειναι ΟΚ.
Αυτό που είναι σημαντικό είναι η αίσθηση του σωστού διάκενου στο χέρι.
Πρέπει να είναι τόσο σφιχτό όσο να αντιστέκεται στο χέρι αλλά λίγο. Πως να το περιγράψω δεν ξέρω. :wave2:

Tpap
12/01/2009, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
δηλ ενα 0.25 κ πανω του ενα 0.02

Γάτος είσαι!






152140

bentouza
12/01/2009, 21:27
:lol:
χρησιμοποιώ αλλα πραματα για να γεμιζω τρυπες.. :smokin:



παντως απο ιντερνετ δεν εχω βρει φιλερ για τη μια απτις δυο διαστασεις που θελω.

(κανα μαγαζι ρε παιδια;; )

αν ομως κανω τη δουλεια με το ενα φιλερ πανω στο αλλο παει περιπατο η αισθηση..
(απολυτα κατανοητο sapila!)

αρα οι λυσεις ειναι δυο.
ή το παχος που θελω ή προσθεση..
σωστα;

stefanos
12/01/2009, 21:38
Η στο περίπου:p

Lio
13/01/2009, 12:29
Φίλερ σε ενδιάμεσες διαστάσεις, εκτός των συνηθισμένων 0.05-0.1-0.15 κλπ υπάρχουν, αλλά δεν βρίσκονται εύκολα.
Μια λύση είναι να βρείς φίλερ σε ίντσες (στο μάνιουαλ πάντα δίνει και τα διάκενα σε ίντσες). Φίλερ πχ. 0.011 ίντσες αντιστοιχεί (με απειροελάχιστη διαφορά) σε 0.28mm.

Δυο φίλερ μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο αν είναι σε ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση (ειδικά το 0.02 μετα απο 2-3 φορές θα έχει τσαλακωθεί άσχημα..).

Ο καλός ο μάστορας θα πάρει το 0.25 και θα ρυθμίσει λίγο χαλαρά (το 0.30 φυσικά δεν θα περνάει). Θα είναι βέβαια λίγο στο "περίπου", αλλά δεν πειράζει καθόλου, αφου βρίσκεται μεσα στα όρια που λέει ο κατασκευαστής (0.25-0.29). Άλλωστε, ας μην ξεχνάμε οτι αν υπάρχουν καπελότα, η ρύθμιση γίνεται πάντα στο "περίπου", αφου συνήθως δεν υπάρχουν καπελώτα ανα 0.01mm (κυκλοφορούν και ιστορίες όπου κάποια μαστόρια έβαζαν κομματάκια απο φίλερ κάτω απο τα καπελότα, αλλά δεν είναι του παρόντος...)

reinmeister
13/01/2009, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Άλλωστε, ας μην ξεχνάμε οτι αν υπάρχουν καπελότα, η ρύθμιση γίνεται πάντα στο "περίπου", αφου συνήθως δεν υπάρχουν καπελώτα ανα 0.01mm

υπαρχουν φιλε μου και κατεστραμενοι που τα κατεβαζουν με γυαλοχαρτα και πολυ βρισιμο οσο χρειαστει...:sad:

notakos600
13/01/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
To να βάλεις 2 φιλλερ μαζί ειναι ΟΚ.
Αυτό που είναι σημαντικό είναι η αίσθηση του σωστού διάκενου στο χέρι.
Πρέπει να είναι τόσο σφιχτό όσο να αντιστέκεται στο χέρι αλλά λίγο. Πως να το περιγράψω δεν ξέρω. :wave2:


Η αίσθηση είναι όπως σύρουμε το εσωτερικό από ένα κουτί σπίρτα.:smokin:

hidefnick
13/01/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Η αίσθηση είναι όπως σύρουμε το εσωτερικό από ένα κουτί σπίρτα.:smokin: :a19: :a19:

bentouza
14/01/2009, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Φίλερ σε ενδιάμεσες διαστάσεις, εκτός των συνηθισμένων 0.05-0.1-0.15 κλπ υπάρχουν, αλλά δεν βρίσκονται εύκολα.
Μια λύση είναι να βρείς φίλερ σε ίντσες (στο μάνιουαλ πάντα δίνει και τα διάκενα σε ίντσες). Φίλερ πχ. 0.011 ίντσες αντιστοιχεί (με απειροελάχιστη διαφορά) σε 0.28mm.

Δυο φίλερ μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο αν είναι σε ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση (ειδικά το 0.02 μετα απο 2-3 φορές θα έχει τσαλακωθεί άσχημα..).

Ο καλός ο μάστορας θα πάρει το 0.25 και θα ρυθμίσει λίγο χαλαρά (το 0.30 φυσικά δεν θα περνάει). Θα είναι βέβαια λίγο στο "περίπου", αλλά δεν πειράζει καθόλου, αφου βρίσκεται μεσα στα όρια που λέει ο κατασκευαστής (0.25-0.29). Άλλωστε, ας μην ξεχνάμε οτι αν υπάρχουν καπελότα, η ρύθμιση γίνεται πάντα στο "περίπου", αφου συνήθως δεν υπάρχουν καπελώτα ανα 0.01mm (κυκλοφορούν και ιστορίες όπου κάποια μαστόρια έβαζαν κομματάκια απο φίλερ κάτω απο τα καπελότα, αλλά δεν είναι του παρόντος...)

στο περιπου θα καταληξω αλλα οχι απο την πρωτη φορα..

τωρα αρχιζω κ περνω μυρωδια τι γινεται στα συνεργεια κ συγχιζομαι (θα μου πεις βεβαια ενας καλος μαστορας θα το ρυθμισει σωστα..)

βρηκα τελικα φιλερ που εχει τα μικρα κομματια ανα 0.01 και μετα τα 0.10 παει ανα 0.05 στα 5.80ευρω οποτε ειμαι κομπλε.

να δουμε τι θα ρυθμισω τωρα :rotflmao: :bigcry:

ευχαριστω απαντες!