PDA

View Full Version : Αρχαιολογίες... (Lion's Gate κι έτσι...)



Cpt. Haddock
08/01/2009, 19:53
Αργία μήτηρ κλπ, αλλα δεν υπήρχε περίπτωση να μην πάω βόλτα. Ειδικά επειδή χριστούγεννα/πρωτοχρονιά είχα μείνει μέσα για διάφορους λόγους.

Το ραντεβού κλείστηκε τη Δευτέρα το βράδυ εν μέσω ποτών σε γνωστό χαμαιτυπείο του Παγκρατίου. Μόνη προϋπόθεση,ο καιρός. Ο οποίος - φυσικά - ξημέρωσε γκρίζος, βαρύς και βροχερός. Τελικά δεν αντέξαμε και την κάναμε. Ραντεβού στο περίπτερο στις 11:00 (άργησα λιγάκι). Ο busy rider με τον μεγάλο τίγρη (955), εγώ με τον "μικρό" (1050). Αμφότεροι δικάβαλοι.

Ξεκινήσαμε, στα διόδια δεξιά και μπήκαμε στην παλιά Ε.Ο. Βρεγμένος δρόμος, ψιχάλες κατα τόπους και νερά στα δεξιά σε πολλά σημεία. Ο ρυθμός καλός, το πλάνο έλεγε Επίδαυρο-Ναύπλιο, επιστροφή.


Προτιμήσαμε τη χαμηλή γέφυρα των Ισθμίων για να περάσουμε τη διώρυγα, όπου είχαμε κι ενα απρόοπτο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=72871) :sick:

Μικρή στάση, επιδιορθώσεις, τα απαραίτητα τσιγαρα για χαλάρωμα :lol: και συνεχισαμε. Οι συνθήκες (βροχή, βρεγμένο και δικάβαλοι) δεν έλεγαν για πολλά (ούτως ή άλλως εγώ δεν τρέχω), παρ' όλα αυτά ο ρυθμος ήταν όμορφος. Ατύχημα στο δρόμο με αυτοκίνητο, το οποίο είχε ντεραπάρει και αναποδογυρίσει στα δεξια σε μια στροφή. Δε φαινόταν κατι σοβαρό πλην των υλικών ζημιών. Οι συνεπιβάτες εξεδήλωσαν ένα σχετικόι άγχος, οπότε κάναμε μια στάση στο γνωστο και μη εξαιρετέο Στορκ για καφε/τσάι/σουφλέ σοκολα κλπ.


151895

Cpt. Haddock
08/01/2009, 20:05
Η ώρα είχε περάσει κάπως, θέλαμε και να φάμε και δεν υπήρχε περίπτωση να μην πάμε Ναυπλιο. Προς στιγμήν σκεφτήκαμε τον Πόρο αλλα το αποκλείσαμε λόγω εποχής.

Συνέχεια, λάθος δικό μου και στρίβουμε όχι απο τον καινουριο δρόμο που πάει στο Θέατρο αλλα απο τον παλιό που βγαίνει στο Λυγουριό απο πίσω... :blush:

Η συνέχεια εύκολη, το Ναύπλιο ειναι πολύ κοντά. Αφιξη στη σκιά του Παλαμηδίου, παρκάρισμα και έφοδος προς το "Κουτούκι", φάγαμε καλά αλλα μας τον έπιασαν άγρια :uplate:

100 ευρώ 4 άτομα, χωρίς να πιούμε (εγω ήπια μια μπύρα...). Τεσπα, το κατάπιαμε κι αυτό και προχωρήσαμε προς τα ενδότερα του παλιού και πάντα έμμορφου Αναπλιού για τον πικρό καφέ.

Βιτρινοχάζι, βόλτα στα καλντερίμια και κουβέντες για διάφορα (τι ρομαντικα που τα λέω ο π**στης...). Καφές ελληνικός διπλός μέτριος και hardcore προπόνηση σε ερωτήσεις του Trivial Genius edition. Βρήκαμε και μερικές που δεν τις ξέραμε :wacko:

Ο Νικος έπρεπε να γυρίσει, είχε βραδυάσει, εγώ αποφάσισα να πάρω άδεια απ' τη σημαία μπας και την αλλη μέρα έκανε καλό καιρό και γράφαμε κανενα χλμ παραπάνω. Αποχαιρετισμοι, φιλιά, "στείλε μνμ όταν φτάσετε" κλπ. Κι άλλες βόλτες μπας και βρω σε κανενα τουριστομάγαζο ενα παντΑλόνι της συμφοράς να μη βγάλω όλο το βράδυ με τη κορντούρα. Τζίφος, μονο ενα σαλβάρι, μοντέλο Matala 1972 βρήκα.

"Βασιλεύς Οθων" για διανυκτέρευση (παζαρέψαμε άνευ πρωινου) και τέλος για τ η πρώτη μέρα.


151896

Cpt. Haddock
08/01/2009, 20:28
Επειδή ΔΕΝ είμαι ο γνωστός γκαντέμης που αρέσκονται να ισχυρίζονται ορισμένοι :evil: , η επόμενη μέρα ξημέρωσε με λιακάδα. Ψιλοβαρύ το πάπλωμα αλλα τα καταφέραμε. Πρωινο στην Πλ. Συντάγματος παρέα με δύο πεινασμενα γατάκια κι εναν πεινασμένο κόπρο (μεσαίου μεγέθους). Βόλτα (ξανά :dizzy: ) κι επιτέλους φύγαμε. Ενα Παλαμήδι θα το πηγαίναμε οπωσδήποτε, αλλα δεν είχαμε χρόνο ν' ανέβουμε από τα σκαλιά :wacko:

Το Παλαμήδι εντυπωσιακό όπως πάντα, η θέα μοναδική, η φυλακή του Κολοκοτρώνη ανατριχιαστική. Ματιές στο χάρτη, η ώρα είχε περάσει (πάλι :look: ), οπότε το αρχικό πλάνο (που είχα στο μυαλό μου) για Μύλους-Αχλαδόκαμπο-Παρθένι-Ελαιοχώρι-Τρίπολη-Λεβίδι-Νεμέα ( :a24: ), μάλλον δνε έβγαινε με φως.

Οπότε η διαδρομή επιστροφής συνδυάστηκε με μίνι αρχαιολογική περιήγηση στα πέριξ μνημεία. Τίρυνθα και η Ακρόπολή της. Και, φυσικά, οι Μυκήνες. Είχα χρόνια να πάω, παρα πολλά.

Προσπεράσαμε το άθλιο καρακιτσαριό τουριστικό χωριό πριν τον αρχαιολογικό χώρο, με τις επιγραφές όλες (ακόμα και τις αγγλικές) σε αρχαία γραμματοσειρα... Όσο για τα ονόματα.... Ατρέας, Ιφιγένεια, Κλυταιμνήστρα κλπ.

Τεσπα, το χωριό είναι μικρό και φεύγει γρήγορα απο το οπτικό πεδιο. Ευτυχως τα αρχαία ειναι εκεί, αφορμή για σκέψεις, κουβέντες και μοίρες ισχυρών αυτοκρατοριών και αυτοκρατόρων.

Δεν παραλείψαμε και τη φωτό κάτω απο την πύλη των άλλοτε ισχυρών, την Πύλη των Λεόντων.


151897

Cpt. Haddock
08/01/2009, 20:31
:rolleyes:

Απο τη λάθος πλευρά έκατσα ο :a31:

Απο την άλλη είναι οι λέοντες....

(πως το έλεγε παλιά ο Χαρυ Κλυν: "Αυτή ειναι η δεύτερη πλευρά του δίσκου. Για να ακούσετε το δίσκο απο την αρχή, γυρίστε τον απο την άλλη πλευρά" )


151899

Cpt. Haddock
08/01/2009, 20:32
@#$%@$@%$&#%^@# γιατί βγαίνει στραβά η γ@μημένη φωτό, τον imac μου μέσα :a023:

Cpt. Haddock
08/01/2009, 20:34
τεσπα...


151900

Cpt. Haddock
08/01/2009, 20:35
:D


151901

Cpt. Haddock
08/01/2009, 20:36
Δωμάτια με θέα...


151902

Cpt. Haddock
08/01/2009, 20:37
Μυκήνες, θέα απο τον Τύμβο του Ατρέα.


151903

Cpt. Haddock
08/01/2009, 20:38
Ο Τύμβος που λέγαμε...


151904

Cpt. Haddock
08/01/2009, 20:39
....


151905

Cpt. Haddock
08/01/2009, 20:40
:mad:

Πάλι στραβά....


:wave2:


151906

Cpt. Haddock
08/01/2009, 20:41
:p


151907

Cpt. Haddock
08/01/2009, 20:46
Μερικές τουριστικές πληροφορίες.

Εάν είσαστε στην ευρύτερη περιοχή και πεινάτε, έχετε θέμα (εκτός αν θέλετε να γίνετε θύμα του greek mousaka των ταβερνων...)

Στο Κουτσοπόδι τίποτα, στα Φίχθυα τίποτα, στα Δερβενάκια τίποτα. Η Νεμέα άσχημη σα χωριό.

Μετά, στην παλιά Ε.Ο. και στα χωριά Χιλιομόδι, Αγ. Βασίλειος, Σολωμός, επίσης ΤΙΠΟΤΑ.

Τι μένει; Μααααα, το κλασσικό και πάντα νόστιμο "Μαϊστράλι". Λουτράκι λοιπόν, ένα ωραίο γέυμα, και μια γρήγορη επιστροφή για ξεκούραση. Δύο μέρες, λιγα αλλα καλά χλμ, ωραίες διαδρομές, καλή παρέα.

Life goes on :wave2:


151908

NikosKK
08/01/2009, 20:59
Ωραίος ο καπετάνιος :D :beer: :beer: :beer:

Operater
08/01/2009, 21:04
Mπράβο καπετάνιε... Μακάρι να ξαναβρεθούμε συνοδοιπόροι, με νέο αίμα πλέον....:winka:

Αφιερωμένο.... (http://www.youtube.com/watch?v=tTNXwmWH3Dw&feature=related) στην "κούκλα"!!!:beer: :beer: :beer:


Άντε στα επόμενα!!!:beer:

devil's animal
08/01/2009, 21:22
:beer: :beer: :beer: :beer:

Fireball400
08/01/2009, 22:27
Καιρό έχω να επισκεφθώ αυτά τα μέρη...αυτές οι βόλτες πραγματικά μετράνε:wave2:

filipp0s
09/01/2009, 06:42
Kαλά ρε συ, μόνος σου πήγες :confused: :confused:


Βάλε καμμια φωτο της προκοπής! Πέντε (5) φωτό με τη μάπα σου και μάλιστα οι δύο στραβές? :rolleyes:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πάντα τετοια! :beer: :beer: :wave2:

XJR_Billy
09/01/2009, 07:27
Ωραία βόλτα φιλαράκι. Πάντα τέτοια !!:beer: :beer:

Akatanomastos
09/01/2009, 08:25
εχω παει:o





:lol:

Tpap
09/01/2009, 08:29
Ωραίος ο καπ10. :a013:

(εχμ...ποιός σε τραβούσε αυτές τις υπέροχες φωτό...?:D )

KaTaNaS
09/01/2009, 09:21
ευτυχως υπαρχεις κι εσύ Ηλία και ταξιδεύουμε εξπρές καβάλα στην μνημη της φωτογραφικης σου :beer:
πάντα όρθιος!

Kostas NL
09/01/2009, 12:39
Ωραία βόλτα, μπράβο Ηλία.

Θα ήθελα και εγώ να τα ξαναδώ αυτά τα μέρη, πάνε χρόνια που ήμουν εκεί.

:beer:

makis206
09/01/2009, 13:34
Αν και πόνεσε ο αυχένας μου, χαλάλι σου ρέμαλε !

:beer: :beer:

sober
09/01/2009, 14:16
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

tai
09/01/2009, 18:04
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


ζηλεύω γμτ

taxydromos
09/01/2009, 19:00
(παραβλεπω την εμφανιση που παραπεμπει στον Νταρτανιαν.....και ουδολως φερνει σε καπ10..
..δεν αναφερω την μη αποτυπωση των εγγλεζικων παρταλιων ορθιως και πλαγιως..)


well....well done cap10!!!:beer: :beer:




πιστευω οτι θαστειλες τις φωτο στο περιοδικο 'Η αρχαιολογια σημερα'...

DimChios
10/01/2009, 11:33
"Αυτη ειναι η 2η πλευρα του δισκου η οποια βρισκεται στην ιδια πλευρα του CD με τη πρωτη πλευρα του δισκου!
Για να ακουσετε τη δευτερη πλευρα του δισκου μη γυρισετε το CD απο την αλλη πλευρα γιατι εκει ειναι η ετικετα του CD που ειναι μονο για αναγνωση και οχι η δευτερη πλευρα του δισκου η οποια βρισκεται στην ιδια πλευρα του CD με τη πρωτη πλευρα του δίσκου που βρικεται κολητα με τη δευτερη πλευρα του δισκου που ειναι στην ιδια πλευρα με τη πρωτη πλευρα του CD!"

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:


:beer: :beer: :beer: :beer: