PDA

View Full Version : Ερωτημα-βοηθεια-γνωμεσ



bmour
17/03/2005, 20:02
Παιδια καλησπερα ...
ειμαι ο Βασιλης και ισως δεν μπορω να πω οτι ειμα και τοσο καλα ...
με τον νικοκκκ εχουμε ειδωθει 1 φορα Δελεαρ και θα θεσω και εδω το ερωτημα μου σχετικα μετην δικια μου μπουμπου
.
.
.
Την πηρα το καλοκαιρι (2004) 7000 χμ περιπου και το πισω αμορτισερ εχει γινει "σουμιες" ΓΙΑΤΙ ?

Φυσικα τωρα το εχω αλλαξει με καλυψε η εγγυηση (ΠΛΗΡΩΣ ουτε εργατικα πληρωσα)


.
.
.


Απο το συνεργειο (ΒΑΓΙΑΝΕΛΗΣ)
μου ειπαν οτι φταει ... το οτι δεν εβαλα προφορτηση (μετα απο τα 100-200 πρωτα χμ) και κυκλοφορουσα με την μπαγαζιερα (2 κρανη 1 αδιαβροχο το φορτιο)


:look:


και μου φενεται παραξενο ....
ειναι λογικο ?


τι γινεται ? μαμοτο ?

ΥΓ τυχον απαντησεις θα τις δω πρωτα ο Θεος απο Τριτη 22 Μαρ .
Αυριο το πρωι φευγω με τον crs-k, sas, & oxygen

Giannis_L
17/03/2005, 20:16
Καλη βολτα...οσο για το αλλο...δεν νομιζω οτι ειναι λογικο..ειναι δυνατον μια τοσο "τελεια" μηχανη να εχει τετοια προβληματα???

Δεν παιζει !!!

Στειλε ενα e-mail στη bmw Europe και θα δεις μετα τι θα σου πουνε...γνωμη μου...

Spike
17/03/2005, 22:05
Basili , an theleis na kaneis sosti douleia MHN XANAPAS STON BAGIANNELH, o typos einai apateonas !!!!!! Xreonei kai tin mana tou est o kai gia mia bida kai douleia den kanei !!!!!
NA PIGAINEIS TIN MIXANH SOU mono STON PANAGIOTOPOULO kai se kanenan allo , einai nai men ligo makria (stayro agias paraskeyis me synora geraka) alla axizei ton kopo.
Til 210 6046940-41

Emena eixa paei kainouria mixani gia anabathmisi software kai prospathouse na me peisei oti i mixani eixe ena karo blabes ... molis to piga ston Panagiotopoulo o typos gelage.....
Na fantasteis oti erxontai kai ap exo apo tin Athina gia na ftiaxoun tin mixani tous ekei ....

Kai pes tou p@p@ra tou Bagianneli oti i profortisi stis sygekrimenes BMW alazei mono otan i mixani xanei tin geometria tis (diladi otan tin fortoneis polyyyy!!!!)

OldMan
18/03/2005, 12:55
wave2: :wave2: :wave2:

Παίδες, συγγνώμη κιόλας που μπαίνω στο ελιτίστικο club (No harm feelings Spike :wave2: ) αλλά μάλλον σας αντιμετωπίζουν σαν ψώνια (το έχω ξαναπεί - βάζοντας το πρόθεμα "σαν") !!!
(Η παλιά νοοτροπία του: Έχεις BMW είσαι ή γιατρός ή δικηγόρος).

Εκτός του ότι η παπαράνω ιστορία με την προφόρτιση είναι ΑΠΟΛΥΤΗ παπαριά (η προφόρτιση ΔΕΝ σκληραίνει το ελατήριο αλλά ρυθμίζει το ύψος της ανάρτησης για συγκεκριμένη κατανομή βάρους, οπότε και ΔΕΝ επιδράει στο παραμικρό στις αποσβέσεις συμπίεσης και επαναφοράς), στέκομαι στο σημείο ότι την συγκεκριμένη "παπαριά" την είπαν σε κάτοχο BMW (και πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίο, επειδή έχω 2 φίλους με BMW και ακούω μεγαλύτερες φρικαλεότητες από την παραπάνω), ενώ είμαι σίγουρος ότι κάτι αντίστοιχο ΔΕΝ θα τολμούσαν να πουν σε κάτοχο SuperSport ή γενικότερα σε κάποιον που "κόβουν" ότι την ψάχνει κάπως και είναι ψιλοσχετικός με το ζήτημα !!!
(Δεν μιλάμε για κάτοχο "χωμάτινου" γιατί εκεί θα γινόταν κανονικό πανηγύρι...)

Υποθέτω ότι είναι αποκλειστικά στο χέρι σας να αλλάξει άρδην η συγκεκριμένη νοοτροπία και ο τρόπος αντιμετώπισης !!!!
(Σίγουρα ΔΕΝ βοηθάνε τα 20 μηνύματα σχετικά με μια τσιμούχα - ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΜΦΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ !!!)


:beer: :wave2: :beer:

AFTER
18/03/2005, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
Basili , an theleis na kaneis sosti douleia MHN XANAPAS STON BAGIANNELH, o typos einai apateonas !!!!!! Xreonei kai tin mana tou est o kai gia mia bida kai douleia den kanei !!!!!
NA PIGAINEIS TIN MIXANH SOU mono STON PANAGIOTOPOULO kai se kanenan allo , einai nai men ligo makria (stayro agias paraskeyis me synora geraka) alla axizei ton kopo.
Til 210 6046940-41

Emena eixa paei kainouria mixani gia anabathmisi software kai prospathouse na me peisei oti i mixani eixe ena karo blabes ... molis to piga ston Panagiotopoulo o typos gelage.....
Na fantasteis oti erxontai kai ap exo apo tin Athina gia na ftiaxoun tin mixani tous ekei ....

Kai pes tou p@p@ra tou Bagianneli oti i profortisi stis sygekrimenes BMW alazei mono otan i mixani xanei tin geometria tis (diladi otan tin fortoneis polyyyy!!!!)

Και τι εκανε το καινουργιο software,εστελνε και MMS?
:D

Στα σοβαρα τωρα,τι ακριβως software σου αναβαθμισε?Την χαρτογραφιση?

Spike
18/03/2005, 16:38
Tin xartografisi ....
Oldman den exeis dikio gia tin antimetopisi apo merikous synergeiades alla toulaxiston o Panagiotopoulos tis perissoteres fores pou exo paei ekei gia ena dyo psilopragmata POTE den mou pairnei lefta mias kai to goustarei ayto pou kanei kai kernaei kai kafe....
An pas omos ston bagianneli plironeis kai pou skoupizeis ta podia sou sto xalaki .
Oso gia tin profortisi to leei kai sto manual tis mixanis ...

hornet
18/03/2005, 16:55
και εγω με τη προφορτιση ζοριζομαι να το πιστεψω οτι φταει αυτο.

free rider
18/03/2005, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
και εγω με τη προφορτιση ζοριζομαι να το πιστεψω οτι φταει αυτο.

χμμμμμμμμμμμμ.........

πολύ περίεργο....

xifias
21/03/2005, 01:13
εγω δεν ξερω απο συνεργειαδες, αλλα εχω ενα φιλο που εχουν περασει απ τα χερια του 12 μηχανακια bmw

αυτη τη στιγμη εχει 4.Μεταξυ αυτων, ενα του 1936 και ενα του 2000.

Καμια σχεση με φλωρογιατροδικηγορους.Απλα αρρωστος με τα ρεστορινγκ και με τη φιρμα.Καθε καλοκαιρι παει γερμανια.

Απ αυτον πηρα το κ100.Οταν μου εδωσε τα κλειδια μου ειπε ......ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ

δεν τον ξερω ,δεν κανω διαφημιση, αλλα τα συμπερασματα δικα σας

bmour
21/03/2005, 09:14
Παιδια καλημερα
χτες το βραδυ γυρισαμε
απο ... την 3μερη βολτα


(crs-k, sas, oxygen, κι εγω)

καναμε γυρω στα 1000 χμ ειχε και κανα 2
διαδρομες με χωμα (οι αλλες ηταν κλειστες λογω χιονιου)

και ....θα δειξει τωρα η νεκροψια
παντως σας Ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τις απαντησεις τις αποψεις σας και τα σχολια σας

:cool:

Boxer
21/03/2005, 09:35
Να προσθεσω και εγω.......


ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ και ξερο ψωμι

Για οτιδηποτε BMW απο το 1980 και μετα.

Ο ανθρωπος ειναι γιατρος....

και δεν εννοω στα λεφτα.:beer: