PDA

View Full Version : ρελαντι



GiannisBlessed
08/01/2009, 23:57
γεια σας συνφορουμητες:wave2: .λοιπον εχω ενα προβλημα στο ρελαντι ενος bros 400 v2.οταν ειναι κρυο το μοτερ με το ζορι κραταει 1000~100+- ρπμ(τις κραταει ομως και ειναι ενα "ρελαντι") οταν ομως ζεσταθει φτανει στις 3000σαλ στο ρελαντι.αν τοτε λοιπον κατεβασω το ρελαντι οταν κρυωσει δεν παιρνει μπροστα και αν παρει σβηνει εκτος και αν κραταω με το γκαζι τις στροφες μεχρι να ζεσταθει.τι μπορει να φταιει περα απο την βιδα του ρελαντι?ισως βοηθησει οτι οταν γκαζονω στην νεκρα μεχρι ας πουμε της 5000 σαλ κανει 3-4+ δευτερολεπτα μεχρι να καταιβει ως το ρελαντι.καμια βοηθεια?φαναρι κοκκινο και 3000 σαλ δεν ειναι οτι καλλιτερο :(

reinmeister
09/01/2009, 00:01
ελεγξε αρχικα τα λαστιχα των εισαγωγων του μοτερ σου...πιθανοτατα εχουν κρακς...

GiannisBlessed
09/01/2009, 00:24
αν εννοεις τις μεβρανες μεσα στα καρμπς ειναι οκ.αν λες τα κολαρα μετα τα carbs και πριν την κεφαλη και αυτα ειναι οκ...(τουλαχιστων 3 βδομαδες πριν ηταν)

reinmeister
09/01/2009, 00:34
τα λαστιχα των εισαγωγων εννοω ναι...αν ειναι οκ τσεκαρε αν ειναι σωστα τοποθετημενα τα καρμπς...μετα τσεκαρε συγχρονισμο...πεταλουδες...

ξαφνικα στο εκανε? η μετα απο σερβις?

GiannisBlessed
09/01/2009, 00:47
ειχα αλλαξει τον κινητηρα πριν 3 βδομαδες.το μοτερ πριν λειτουργουσε πολυ πλουσια.τα καρπιρατερ ρυθμιστηκαν αλλα δεν συχρονιστηκαν και το εκανε απο την αρχη.να ναι αραγε ο συγχρονισμος?

reinmeister
09/01/2009, 00:51
προφανως εννοεις οτι καθαριστηκαν...αν ειχαν ρυθμιστει δεν θα ειχες τετοια προβληματα...αρχικα τσεκαρε πεταλουδες και μετα βλεπουμε...ακομη και απο λαθος χρονισμο εκκεντροφορων μπορει να προκυψει αυτο...ειναι pgm bros η παλιοτερο?

GiannisBlessed
09/01/2009, 00:56
ειναι το παλιο.τα καρμπς ηταν καθαρα,ρυθμιστηκαν οι βιδες για το μειγμα.συγχρονισμος στις πεταλουδες δεν εγινε γιατι δεν εχω μηχανημα που να μετραει υποπιεσεις για να τα φερω στα ιδια επιπεδα...τωρα το μοτερ λειτουργει κανονικα εκτος απο το ρελαντι του.

csofos
13/01/2009, 19:56
Έχω έναν τρόπο για να ρυθμίζω τις πεταλούδες στα καρμπιρατέρ, αλλά είναι λιγότερο αξιόπιστος από το όργανο (υποπιεσόμετρο). Πάντως κάνει πολύ καλή δουλειά. Μέχρι τώρα, δεν είχα πρόβλημα με αυτό τον τρόπο σε καμιά μοτοσικλέτα.
Βγάζεις το φιλτροκούτι, ούτως ώστε να έχεις άμεση πρόσβαση στα καρμπιρατέρ και ανοίγεις (με σβηστό κινητήρα όλα αυτά) τις πεταλούδες τους, τόσο, όσο να χωρά ανάμεσα στην πεταλούδα και στο σώμα του καρμπιρατέρ μια αρίδα για τρυπάνι 3 ή 4 mm. Φυσικά, βάζεις την ίσια πλευρά της αρίδας και όχι αυτήν που τρυπά. Και κοιτάς να πάρεις μία που δεν έχει "πληγή" πάνω της. Τη χρησιμοποιείς δηλαδή σα φίλερ. Ρυθμίζεις το ένα καρμπιρατέρ ίσα να γλύφει και μετά ρυθμίζεις και το άλλο με την ίδια αρίδα.
Το άνοιγμα των πεταλούδων το κάνεις από τη βίδα ρύθμισης του ρελαντί. Μετά, ξαναγυρνάς τη βίδα του ρελαντί στα κανονικά της.
Δεν έχω κάποιο άλλο τρόπο για να ρυθμίσω τις πεταλούδες. Ποιο αξιόπιστο από αυτό, είναι το υποπιεσόμετρο. Ελπίζω να βοήθησα :wave2: