PDA

View Full Version : ένα μικρο δίλημμα...



McTalas
09/01/2009, 09:04
Παιδιά έχω ένα μικρο θέμα ηθικής. Δεν είναι κατι το σοβαρο αλλα ειναι κατι που με απασχολεί.
Έχουμε και λέμε λοιπόν:
Πειτε πως έχουμε εναν φίλο(σαν και αυτον που ειχε κάποτε ο Dim, αυτόν ντε που έψαχνε να βρει μηχανάκι...) ο οποίος τώρα θελει να βάλει μια όλοσωμη εξάτμισή να τουμπανιάσει το παρταλάκι του.
Και έχει 2 επιλογές... χμ... όχι εχει τρεις επιλογές:

1η. Αγοράζει μια Acrapa (μετέχειρη), φιλτρο και PC III από τον μηχανικό του, ο οποίος του κάνει και την χαρτογράφιση και το μοντάρισμα/σετάρισμα.
2η. Αγοράζει μεσω φίλου μια ολόσωμη TiForce τιτανιο (καινουργια) και φιλτρο και το αλλο που ειναι σαν το power commander και λέγεται rapidbike ή κάτι τέτοιο τελος πάντων. Και τα περνάνε όλα αυτα πανω στο εν λόγο παρταλακι σε καποιους άλους μηχανικους.
3η. επιλογή Ειναι να τα βρει όλα τα προηγουμενα μεσω "γνωστου" (aka:ebay) και να τα πάει στον μηχανικό του να του τα περάσει και να του τα σεταρει.

η πρώτη επιλογή κοστίζει 1.800? όλα μαζι,
η δεύτερη περί τα 1.500?
και η τρίτη 1.000~1.200?

το δίλημμα δεν είναι στο να διαλέξει την πιο φτηνή λύση, αλλά την πιο αξιόπιστη. Και οι 2 πρώτες είναι εξίσου αξιόπιστες άλλα εκεί είναι που έρχεται ο ηθικός φραγμός.
Ο φίλος μας έχει μια πολύ καλή σχέση με το μηχανικό του τον οποίον το εμπιστεύεται και τον εκτιμά και αγχώνεται μήπως επιλέγοντας την δεύτερη επιλογή παρεξηγηθεί. Για τον φίλο δεν υπάρχει πρόβλημα.
Γιατί μπορει να πει ο μηχανικός: "Ρε φίλε εγω σε προσεχω, σε βοηθαω και εσυ πας και βαζεις σε άλλον αυτα που πουλαω και εγω?" μπορει βέβαια να μην τον πειράξει και καθόλου...

για πείτε και καμια γνώμη ρε παιδία να βοηθίσουμε τον καημενούλη το φιλαράκο μας να παρει την σωστή απόφαση.

reinmeister
09/01/2009, 09:10
εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης...πως ειναι δυνατον να μας θετεις ενα "ηθικο" διλλημα βαζοντας τιμες παραλληλα...ειναι λιγουλακι αντιφατικο...δεν ξερω αν με καταλαβαινεις...

McTalas
09/01/2009, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης...πως ειναι δυνατον να μας θετεις ενα "ηθικο" διλλημα βαζοντας τιμες παραλληλα...ειναι λιγουλακι αντιφατικο...δεν ξερω αν με καταλαβαινεις...
σε περιπτωση που καποιος ρωτησει απο θεμα οικονομικου συμφεροντος και για να δει καποιος πως δεν πέζει και καμια τρελή διαφορα.

αν το θεμα ήταν οικονομικο τότε θα επελεγε την τριτη επιλογη και θα ξεμπερδευε.

Tpap
09/01/2009, 09:17
Στον ιθικό προβληματισμό σου, θα σου απαντούσα να κρατήσεις τα λεφτα στην τσέπη του φίλου σου. :wave2:

McTalas
09/01/2009, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Στον ιθικό προβληματισμό σου, θα σου απαντούσα να κρατήσεις τα λεφτα στην τσέπη του φίλου σου. :wave2:
Σεβαστή συμβουλη, θα του την μεταβιβάσω.

manhunter
09/01/2009, 09:34
Βασικά, θα ξέχναγα τον ηθικό φραγμό του μηχανικού, αν μιά λύση ήταν πολύ περισσότετο ενδεδειγμένη από την άλλη.

Μπορείς να του πείς ότι τα πήρες από ebay σε τρελλή προσφορά, ξεφτίλα, και ότι αυτός δεν θα μπορούσε να σου κάνει αυτή την τιμή.

Αν πάλι έχεις καταλήξει ποιο είναι το καλύτερο για εσένα, και δεν παίζει και πρόβλημα οικονομικό που λες, βάλε αυτά που σου προτίνει ο φίλος σου. Αν θεωρείς ότι είστε φίλοι, και όχι ότι απλά έχετε μια καλή ''πελατειακή'' σχέση, βάλε ότι σου λέει. Θα έχει κα ιαυτός την ευθύνη μετά.


Κατά τα άλλα έχεις και γαμώ τους προβλήματισμούς.Μακάρι να είχαμε όλοι τους ίδιους.


:wave2: :wave2:

harvester
09/01/2009, 09:47
πες του με τα 1800 να αγορασει κανενα παπι για να μηνχαραμιζει το τουμπανο.
αν εχει παπι πες του να παντρευτει:rotflmao:

road spirit
09/01/2009, 10:12
η 1η επιλογή απο την 3η απέχουν ένα μισθό για αρκετό κόσμο, κανένα δίλημμα ηθικής λοιπόν δε βλέπω εγώ...

και άμα δεν το κατανοήσει αυτό ο "φίλος" μηχανικός, τι φίλος είναι ...

jfx
09/01/2009, 14:59
θα τα παρει απο το ebay ή από οπου τα βρισκει φθηνοτερα. Τωρα αν εχει προβλημα να πει στο μηχανικο του εστω κι εμεσσα οτι δεν εχει καλες τιμες, ας του πει του μηχανικου οτι του τα εκαναν δώρο...